.F.H.LOMANS. Amersfoartscfie Sclioivereenigiiiij HANDENARBEID HANDWERKEN ARNHEMSCHESTRAAT 8 J STADSNIEUWS. Hierdoor berichten wij dat door samenvoeging onzer beide winkels de MUZIEKHANDEL, tot dusverre gevestigd Utrechtschestraat 44, vanaf heden is verplaatst naar HET LUTHERSCHE WERELDCONVENT P1LSOEDSKI ONDER DE LENS Zijn houding gecritiseerd Ducretet is één der oudste UIT DEN OMTREK. maar ook éénder beste Radiotoestellen. Vertegenwoordiger;! BEL 483 F. H. LOMANS ORANJE VEREENIGING in het Gymnastiekgebouw der school op Vrijdag 28 Juni des avonds van 791|a uur en op Zaterdag van 36 en van 791|ï uur XI Begroetings - redevoeringen Kopen hag on. 2G Juni. (V. D) Na den, bij gelegenheid van de opening van het tweede Luthersche wereldconvent Woensdagmorgen in de Vrouwenkerk ge houden plechtigen kerkdienst vond om 2 uur in dezelfde kerk de eigenlijke openings zitting van het convent plaats onder gezang van een Deensch. Engelsch en Duilsch kerklied. In Duitsche, Decnsche en Engel- sche taal begroette de bisschop van Fin land Ostenfeld de deelnemers. Voor de Lu thersche kerk van Duitschland sprak lands- bisschop dr. Ihmels uit Dresden. Na de begroetingsredevoering van den voorzitter van de vereenigde kerken van Amerika, reverend Carlsen, nam de lands- kerk-inspecteur Baron Radvansky (Boeda pest) het woord. Vorder spraken nog de Indiër dr. Samuel John. aartsbisschop Sö- derblom uit Upsala, waarna de eerste zake lijke zitting van liet convent plaats vond. Kopen hage n, 2 7 I u n i. (V. D.) Dc deelnemers aan de tweede Luthersche we reldconferentie weiden gisteravond officieel op het raadhuis van Kopenhagen ontvan gen. De groote zaal was versierd met de vlaggen der 24 landen, waaruit afgevaar digden ter conferentie aanwezig zijn. De gasten werden door den burgemeester in het Engelsch begroet, waarna door vier der afgevaardigden het woord werd gevoerd. De werkzaamheden der conferentie wer den hedenmorgen voortgezet met een mor gendienst door den Tsjecho-Slowaakschen bisschop dr. Fajnor, waarna dr. Marahrens uit Hannover een voordracht hield over „Wat kan en moet het tegenwoordige ge slacht bij de opvoeding doen, om de erfenis der vaderen aan het komend geslacht over te dragen?" Aangezien dr. Marahrens ech ter niet ter conferentie aanwezig kon zijn, werd het referaat door een ander lid der Duitsche delegatie voorgelezen. Vervolgens sprak prof. dr. Elert over „Geloof en belij denis der kerk in het licht van Merburg en Augsburg" en do Zweedsche bisschop dr. Stadene.r over „wat kan het Lutherdom in zijn eigenaardigheid het Christendom schenken". Wanneer zal een landdag in zijn oogen genade vinden Warscha u, 2 7 J u n i. In het proces- Csèchcwisz heeft vandaag de afgevaardig de Liebermann als openbare aanklager het woord gevoerd. Hij zeide dat hij grooten twijfel koesterde of maarschalk Pilsoedski. die ongetwijfeld een geniaal mensch is, ook genialiteit heeft getoond bij de inter pretatie van het recht. Zijn geheele hou ding tegenover het staatsgerechtshof was vol tegenstrijdigheden. Eerst meende hij, dat indien hij in Polen iets te zeggen had. het staatsgerechtshof het niet zou wagen bijeen te komen. Vervolgens weigerde hij als getuige te verschijnen om daarna eerst schriftelijk getuigenis te geven en tenslot te om toch persoonlijk te verschijnen. Hel is gemakkelijk te zeggen, zooals Pilsoedski doet. dat men tegenover den landdag geen verantwoording wil afleggen, omdat 'men geen eerbied voor hem heeft, doch deze landag was toch goed genoeg om Pilsoedski eens tot staatspresident te kiezen. Pil soedski is in beginsel een tegenstander van ieder parlement. De eerste landdag beviel UTRECHTSCHESTRAAT 15 hem niet, omdat hij deze als geprostitu eerd beschouwde. De tweede landdag vond hij walgelijk, den derden dom. Welke land dag zal tenslotte genade in de oogen van Pilsoedski vinden? Waarschijnlijk geen en kele, tenzij het dan een landdag is die mi litair stram staat. Vervolgens kwam hij lot de kwestie van de 8 milliocn voor liet dis- positiefonds en vroeg waar ter wereld het ooit heeft bestaan, dat een ministor 8 mil- lioen uit de kas neemt cn weigert daarover inlichtingen te geven, en het verzoek om inlichtingen te verstrekken als een belee- diging beschouwt? Het zijn geen gelden vjt een hofkas, doch belastingpenningen die genomen zijn. Het geld is bestemd, dat is een openbaar geheim, voor de verkiezings propaganda van een partij. Dat echter is nog niet alles. De maarschalk heeft oor spronkelijk vijf millioen verlangd, doch dit cijfer is geschrapt en in 8 veranderd. Wie dat gedaan heeft kan niet worden vastge steld. Pilsoedski wilde geen inlichtingen géven, generaal Skladkowski wilde niet spreken omdat hij soldaat is, Kwiatkowski wilde evenmin inlichtingen geven omdat hij niets wist, cn een vierde minister is in het geheel niet verschenen cn liet zich daardoor een boete van 100 Zloty opleggen. Dr. Liebermann sloot met een beroep op de rechters te doen om volgens hun gewe ten te oordeelen cn vast te stellen of niet ieder burger, zij het ook de hooggeplaatste, aan de wet en aan de constitutie onderwor pen is. GEMEENTERAAD UTRECHT. Gistemiddag heeft de Utrechtsche raad zijn voorzitter dr. J. P. Fockema Andreae op hartelijke wijze gehuldigd. liet was n.l de duizendste maal, dat de burgemeester deze bijeenkomst presideerde en dat wel zonder zich in den loop der jaren ook slechts één keer te doen vervangen. De burgemeester werd bij den aanvang der zitting door den secretaris, dr. J. de Lange binnengeleid en met applaus dooi de raadsleden begroet. Voor zijn zetel prijkte een vaas met bloemen, een atten tie van dè vroedschap. Het oudste raadslid, de heer Serton, heeft vervolgens dr. An dreae toegesproken. Hij noemde het een unicum, dat de voorzitter gedurende ziin burgemeesterstijdperk nooit een vergade ring heeft verzuimd hetgeen naast zijn groote trouw en toewijding ongetwijfeld mede te danken is geweest aan zijn goede gezondheid. Voorts huldigde spr. den voor zitter wegens zijn veelomvattende kennis, zijn wonderbaarlijk geheugen en de hoffe lijke wijze, waarop hij steeds dc raadszit tingen heeft geleid. De heer Serton sprak ten slotte den wensch uit, dat het Utrechts Burgemeester gegeven zoum ogen zijn den Raad te blijven presideeren met de on kreukbare trouw, die zijn karakter siert, Dr. Fockema Andreae dankte voor do hem gebrachte hulde. In de vergadering is op verzoek, met in gang van 1 September a.s., eervol ontslag verleend aan dr. E. Collius als leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. 5 j. c., aan mej. M. A. Koops als leerares aan het ge meentelijk lyceum voor meisjes en aan den heer A. C. Bosson als leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor nijver heidsonderwijs. De Raad heeft op voorstel van B. en W. ingewilligd de aanvrage van het bestuur der vereeniging „Eene school met den Bij bel" om tijdelijk beschikbaar te stellen drie leerlokalcn in het fröbel.schoolgebouw aan de Röyaards \an den Hamkade cn zuo noodig een leslokaal in het hulpschoolge bouw aan de Joan Róelstraat De Raad heeft voorts op voorstel van B. TEKTQ0KSTELL1NB Weigert uw electrisch licht DIE DOET ZIJM PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 en \V.. afwijzend beschikt op de aanvraag van het bestuur der schoolvereeniging Agatta Snellen om gelden uit de gemeen tekas voor dc aanschaffing van vloerbe dekking in het gebouw der bijzondere la gere school in de Zuilenstraat. BRAND IN EEN VRACHTAUTO La r e 11. Op den weg tusschen Laren en Eemnes geraakte dezer dagen een vracht auto van de firma Iloutzaager en Heine- man te dezer stede in brand tengevolge van een lek in de carburateur. Met behulp van eenige omstanders wist de bestuurder door zand te werpen op het vuur het brand je, dat zich beperkte tot de niotorkast, te blusschen. De wagen is daarna naar Laren elransporteerd. Nadat het zand weer ver wijderd was cn de carbuiateur hersteld, kon de wagen enkele uren na het ongeval zijn reis naar Amsterdam voortzetten. Van de goederen, die zich in den wagen bevonden werd niets beschadigd. N ii k e r k. Wij herinneren aan de beiaard- bespelingen te Nijkerk op de Veluwe op de Donderdagen 27 Juni, i. 11, lS.cn 25 Juli door den beiaairder Joh. W. Meyll van Nii- kerk en op Donderdag 1 Augustus door den beiaardier R. J. Gort van Arnhem, telkens des avonds van 8.30 tot 9.30 uur. Soesterberg. Op Maandag 1 Juli zal in de tuin van hotel Huis ten Halve te Soes terberg een grooto attractie-avond worden georganiseerd met serpentine ballonnen- jacht. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie. Breedvoerige discussies over de kwes tie van het aantal huisgenooten, dat toegang heeft op het feestterrein op de kaart van het lid Het programma voor Koninginnedag OFFICIEELE KENNISGEVING. Afsluiten overweg. B. en \V. van Amersfoort maken bekend, dat de spooroverweg aan den Iloogland- scheweg vanaf Zondag 30 Juni a.s. des avonds om 11 uur tot den volgenden mor gen om 5 uur wegens werkzaamheden aan den spoorweg gesloten zal zijn. Amersfoort, 25 Juni 1929. R. en W. voornoemd. De burgemeester, v. RANDWIJCK De secretaris, K. KAAN Jzn VAN EN De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis dat op de secretarie (afdeeling Verkiezingen) voor een ieder ter inzage ligt ecne lijst waarop in alplia- betische volgorde zijn vermeld de Kie zers aan wie, ingevolge art. 57d der Kies wet, de daar genoemde kaart is toegezon den en welke lijst, tegen betaling der kos ten in afschrift verkrijgbaar is. Amersfoort. 25 Juni 1929. De burgemeester voornoemd. v. RANDWIJCK. WEDEROM EEN VERBETERING IN DE BUITENWIJKEN Betere verlichting op tie Kapel- weg. Tot nog toe behoorde de K i pel weg tot de wegen in onze gemeente, die zich niet mogen verheugen in een schitterende verlichting. Slechts aan een zijde brandde daar 's avonds enkele lantaarns, op grooten aLtand van elkaar verwijderd, terwijl aan de overzijde geen enkele lantaarn te bekennen was. Thans zal aan deze .^uisternis een einde komen. Aan de zijde van do Kapel weg, waarop de Borger-, Bredero-, Coornhert, en van Effen laan uitkomen zijn een aantal electrische booglampen geplaatst, die als zij branden, voor een flinke verlichting zullen zorgen. Ook zij in dit verband vermeld, dat het z.g.n. „Schoollaantje", de verbinding tus schen Vondellaan cn Huygenslaan, dat 's avonds altijd in een Egyptische duisternis gehuld was. een gaslantaarn in het midden heeft gekregen. Beide verbeteringen, die wij hier gaarne even signaleeren. Verder vernemen wij, dat ook de Vondel laan een betere verlichting zal krijgen. De palen zijn bij de gasfabriek in bewerking, zoodat ook hier een verbetering voor de deur staat. Voorts zullen ook de Lek, Maas- cn Waalstraat onder handen worden genomen. De Vermeerstraat en het Hobbemakwartier mag zich eveneens reeds in een verbeterde verlichting verheugen. AMERSF. GYMNASTIEK VEREENIGING „EXCELSIOR". De propaganda optocht en demonstraties. Wij herinneren er nog aan dat morgen middag Excelsior tergelegenheid van haar 12 jarig bestaan een progaganda tocht door de stad zal houden. Het vertrekuur is be paald om 5 uur vanaf de R. H. B. S. Op het terrein van de A. B. v. L. O. aan den Leus* derweg zullen hierna verschillende demon straties worden gehouden. Medewerking verleenen de Amersf. Mu ziekvereniging en de signaalafdeeling van de zustervereniging ..Bato" Zeist. Gisterenavond hield de Oranjevereni ging een algemeene ledenvergadering in hotel „de Zwaan", alhier. De Voorzitter, de heer C. van Zwee- den, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij brengt in herinnering het geslaagde feest ter ge legenheid van den verjaardag van II. K. II. Prinses Juliana, waarbij de kinderen zoo volop genoten hebben, ondanks de geringe medewerking van het weder. Daarna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen door den secreta ris. den heer G G. van Lunteren, die onver anderd, met een woord van dank, worden, goedgekeurd. In de commissie tot hot na zien Aan de boeken over het jaar 1929, wer den benoemd de heer Brink, Rogaar or. van Plateringen. De \oorzitter zegt bij de bespreking van de feestviering op 31 Augustus, die thans volgt, dat deze niet zoo eenvoudig is als bij eerste gedachte gemeend zou kunnen wor den. Dit berust op de financieele zijde van het vraagstuk. liet vorige jaar was e.r een belangrijk bedrag ingeteerd, bovendien staan er in de toekomst eveneons plannen op het programma, die groote offers zullen vragen. Er zijn nummers op het program ma van den Koninginnedag, die niet gaar ne meer gemist zouden worden uit hoofde van de groote publieke belangstelling, die er voor bestaat. Dc bedoeling is ook thans aan den voor avond van 31 Augustus een muzikale rond gang te houden. In den vroegen ochtend van den feestdag de bekende muzikale re veille, dadelijk gevolgd door klokkengelui van alle kerken en natuurlijk ook het ca rillon-spel van de O. L. Vrouwetoren. Ver der in de morgenuren ook nog de koraal- zang, en dan later op den morgen het ook reeds bekende bloemen-corso. Om twaalf uur volgt dan weer hei ca rillon-spel. ITet middagprogramma had men zich ge dacht aan tc vangen met de jaarlijks leruc- keerende ringrijderij, hetgeen zoowel voor Amersfoorters als voor bewoners van om liggende gemeenten een grooto attra<v vormt. Ook het springconcours zal wede»- plaats vinden, behoudens onvoorziene om stundigheden. En indien de duiven-sport- verecnigingen hunne medewerking willen verleenen, zal ook het aardige momen: dat door het loslaten van zoo talrijke duiven Iegelijk geschapen wordt, weder bestaan Ook enkele gymnas'iek-verecnigingen zul len aangezocht worden mede te werken De middag zal verder aangevuld dan wor den door ecnicre vorété-nummers van Rodi Roeters, den bekenden variété-kunstenaar, met zijn gezelschap. Voor "s avond staat op he' programma "en muziekuitvoering, openlucht-bioscoop en natuurlijk ook de sterk «attractioneel* ver'ooning: het vuurwerk, tot 9lot van don feestdag. De voorzitter gaf daarna gelegenheid lol het onderling bespreken van het voorge legde programma, waarin natuurlijk nog wijzigingen en aanvullingen aangebracht kunnen worden. Enkele dor aanwezigen malton van deze gelegenheid gebruik en siellcn voor enkele genoemde nummers te vervangen door een gond-1'..ia-I die sedert jaren niet mee-* plaats h.id, of cr*n geheel nieuw nummer Ook wordt voorgeteld de vakbewegingen nor de mnrikale rondwandeling uit 'e noo ligen d' dan een propagandistisch karak 7iiFen dmeen De Voorzitter antwoordt op het laatste, dat het voor de Oranje Verecniging niet toelaatbaar is.een vakvereeniging. hoe gooi het doel ook moge zijn gelegenheid Ie ge ven propaganda te maken. Wat de gondelvaart betreft, betreurt spre ker het te moeten zeggen, dat een derge lijke tocht uit practische overwegingen on uitvoerbaar is. Naar aanleiding van een opmerking om trent de tc houden gymnastiek demonstra ties, deelt de voorzitter mede, dat de werk zaamheden der commissies nog niet zoo ver gevorderd zijn, dat definitieve beslissingen omtrent dit programmanummer gevevcn kunnen worden. De heer van der Linden zou gaarne 'een definitieve beslissing willen zien ten op zichte van de gymnastiek demonstraties op Koninginnedag. De voorzitter antwoordt hierop, dat 't niet mogelijk is thans reeds te beslissen, aangezien het geheele program ma nog niet definitief vaststaat en hef daarom ook nog niet voor één nummer mogen doen. Een der vergaderden doet nog het voor stel om tijdens het vuurwerk op het feest terrein ook nog een attractie, b.v. een zang uitvoering te organiseeren in de binnen stad, waar 's avonds zoo vele feestvierenden aanwezig zijn, die niet het vuurwerk mede- maken, om welke reden ook. Hierop zect de voorzitter overweging toe. Over den toegangsprijs maakt een aan wezige de opmerking, dat naar zijn mecning te weinig leden van een gezin, waarvan het lioofd lid der vereeniging is, vrijgesteld worden van entréeheffing. De voorzitter antwoordt, dat de tegen woordige maatregel van vrijstelling van drie personen bij het lidmaatschap, reeds vrij verstrekkend is. Zoowel uit financieele overweging als uit billijkheidsgevoel tegen over de kleine gezinnen, is het niet wen- schelijk hierin verandering te brengen. Er ontspint zich thans een uitvoerige discus sie omtrent dit onderwerp, waarbij voorge steld wordt op het lidmaatschap toe te la ten een man, vrouw en drie kinderen (on der den leeftijd van 14 jaar). De Voorzitter wijst er nog op. dat het moeilijke vraagstuk te ondervangen »s om voor de groote gezinnen twee leden op l« geven, ten name van man en van vrouw, waardoor dan toegang voor zes personen verkregen wordt. Het gedane voorstel zal echter ter zijner tijd onder oogen wc-rden gezien, doch het belangrijke onderwerp zal niet meer vóór 31 Augustus beslist kunnen worden. In de rondvraag verzoekt de heer van der Linden alle gymnastiek vereenigingen t dezer stede uit te noodigen voor medewer king op het feest van 31 Augustus a.y Dezelfde persoon merkt op. dat critiek geleverd is in een tweetal bladen over de uitwpering van Excelsior op 31 Augustus 1928. Er werd daarbij gesproken, dat de demonstraties dezer verecniging aanstoote- lijk waren voor het gevoel van welgevoege- lijkheid voor de toeschouwers. Spreker zou gaarne de meening van het bestuur hier omtrent vernemen. Hierop wordt geantwoord, dat over de uitvoering van die demonstraties, die aan eenigen aanstoot mogelijk onderhevig zou den zijn, nog nader beslist zal worden. Daarna wordt de vergadering gesloten door den voorzitter onder dankzegging aan de leden voor hun aanwezigheid. DE AUTOTOCHT MET DE OUDEN VAN DAGEN. Op Zaterdag 6 Juli a.s. Het comité voor de organisatie van auto tochten met ouden van dagen uit deze ge- meenle bericht ons, dat er voor de eerste tocht, die op 6 Juli a.s. gehouden zal wor den een 50-tal auto's beschikbaar gesteld zijn. Dat wil zeggen dat de tocht uitge voerd kan worden, zooals het comité zich die had voorgesteld. Een woord van dank aan de bereidwillige autobezitters, die hun wagen beschikbaar stelden, is hier zeker niet misplaats. Ook met de financieele bij dragen gaat het den goeden kant op. Het co mité mocht nog de volgende gaven ontvan gen van: mevr. K. 2; mevr. T. v. B. 1: mevr. T. 2; mevr. v. R. 2.50; D. v. d. G. 1; K. 10; v. H. 2; H. 5; K. A. 5; de B. P. 5; J. 2.50; B. 2.50; v. R. 2.50; N. N. 2.50; fam. Gr. ƒ1. Dat liet comité zich voor verdere gaven aanbevolen boudt, behoeft geen nader betoog. Ze zullen aan de be kende adressen gaarne in ontvangst geno men worden. GOEDKOOPE TREIN Naar Amsterdam Haarlem en Zantvoort. Op Zond :g 7 Juli zal een goedkoope trein loopen naar Amsterdam, Haarlem en Zand- voort. De trein vertrekt van hier 's ochtends te 9.21, terwijl de terugtrein om 21.27 weer hii i' is Nadere bijzonderheden vindt men nn d" lakende strooibiljetten. MUZIEKSCHOOL „TOONKUNST". Inschrijving leerlingen. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in, dit nummer voorkomende advertentie van de muziekschool der Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst alhier. In deze advertentie vindt men nadere mëdedee- iingen betreffende de insclnjving van nieu we leerlingen voor de cursus 1929—1930. GARNIZOEN Mutatie. De eerste luitenant A. M. C. Mazel, van het le Regiment Huzaren, wordt op 13 Juli a.s. ontheven van zijne detacheering bij de Koninklijke Militaire Academie (gymnas- liekscliool) te Breda. FIRMA R. VAN DEN BURQ Amersfoort, 28 Juni 1929

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2