WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 EEN MET RESERVE AANVAARDE VERKLARING HET VERBAAL VAN AGENT BRONS De brief van Joseph K; UIT DEN RAAD VAN ZAANDAM De openbare orde verstoord DE VL1EGFEESTEN TE ROTTERDAM Hu mor hoekje BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker DE MOORDZAAK LANS Een product van diens fantasie? Wij lezen in de N.R.Ct. Dinsdagavond hebben de justitie en po litie, tezamen met mr. J. H. v. d. Meer, den verdediger van v. O. den man, die als verdacht van den moord op den heer P. C. Lans, den directeur van den de n. v. Adr. de Haas Handelmaatschappij, sedert 8 December 1928 gedetineerd zit, een onder zoek ingesteld op de Admiraliteitskade naar de vraag of wat de agent van politie Brons in zijn proces-verbaal van 16 Juni (dat de ïedcn is geweest tot uitstel van de behandeling der zaak) gezegd heeft, juist kan zijn. Bij dat onderzoek, dat. geruimen tijd geduurd heeft, en waarbij nu eens de rechter-commissaris, dan weer de officier ,van justitie de fiets besteeg om precies van dezelfde plaats, die Brons zou hebben ingenomen, naar het bewuste raam te zien waarachter de man in hemdsmouwen zich bewogen zou hebben, moet gebleken zijn, dat inderdaad van die plaats af, goed kon worden waargenomen, wat iemand, in het verlichte kantoor bezig zijnde, uitvoerde. Met dat al staat daarom nog lang niet vast, dat wat Brons op 10 Juni heeft neer geschreven, maar voetstoots moei worden aangenomen. Het rapport, dat Brons op 30 November heeft ingediend, rept van den man in overhemdsmouwen achter het opengeschoven gordijn in 't geheel niet. Dit rapport spreekt, alleen van een man, die op 27 November twee dagen vóór den moord over de Admiraliteitskade had geloopen en naar het hek op het dak van de firma de Haas had gekeken. Die man was gekleed in ratiné overjas, streep- hroek, zwarte schoenen, droeg een harden hoed, was 1.65 a 1.70 M. lang, had een bleek rond gezicht en vluggen tred Brons was dien man, dien hij volgens zijn rapport verdacht vond, gevolgd en hem bij de In firmeriestraat kwijt geraakt. Verder wordt in dit rapport gesproken van de roode vlekken die Brons op den avond van 29 November bij het eerste politie-onderzoek na den moord op de bandon van v. O. zou hebben gezien, lo open de van het tweede lid van den wijsvinger tot nabij den duim vlekken die er uit zagen of ze door schu ren of wrijven waren veroorzaakt. Toen Brons zijn collega Korres den volgenden dag gevraagd zou hebben of hij die vlek ken ook had gezien, had deze dat ontkend. Maar wel had Korres begeerd een krabbel in den nek van v. O. te hebben gezien. Korres, daarnaar gevraagd, ontkent ten stelligste ooit over dien krabbel te hebben gesproken of dien te hebben gezien. De chefs van B. hebben, zooals op de zitting van 16 Juni is gebleken, aan dit rapport niet veel waarde gehecht. Men kan het begrijpen, als men hoort hoe over het algemeen in het politiecorps over dezen agent wordt gedacht. Het eerste feit uit dit rapport geeft geen enkele aanwijzing van beteekenis. Maar niemand heeft ooit v. O. met een harden hoed gezien. Hoe men om kwart over vijf 's avonds in den winter hij de Infirmeriestraat, een verdachte kan kwijtraken, als men hem niet kwijt wil raken of hij slechts in de verbeelding van dien agent bestaat is velen een raadsel. Maar de vlekken, die Brons zou gezien hebben op de handen van v. O., heeft niemand anders waargenomen. En dat hoewel de rechter-commissaris, de officier van Justitie, de politie-autoriteiten, de re chercheurs hem den heelen avond na een uur of half negen, negen uur, toen hij uit Den Haag was gearriveerd, letterlijk op de handen hebben gekeken, terwijl hij boe ken uit de brandkast haalde en gehurkt daarvoor zat, en op de tafel geld heeft ge teld- Hoe is dat proces-verba al van dien agent nu den 16en Juni zoo plotseling opgedo ken Brons heeft op dien dag mr. de Visser persoonlijk opgebeld, nadat hij volgens zijn beweren, maar tevergeefs, getracht bad zijn chef, den commissaris Dijkstra, te bereiken. En nadat volgens zijn bewe ren, mr. de Jong, de wethouder, hem gera den had, zich tot den officier te wenden. Zooals ter zitting al gebleken is, kwam 'de heer Dijkstra er tegen op, dat Brons hem niet thuis zou hebben getroffen. Dit alles is echter bijzaak, ten hoogste kan het een wat vreemdsoortig licht werpen op de betrouwbaarheid van dezen agent. In het proces-verhaal van 16 Juni is plotseling de bukkende man in hemdsmouwen voor het opengeschoven gordijn opgedoken. Brons zou dien te kwart over zes gezien hebben. Neemt men aan, dat dr. Mees, die na een vluchtig onderzoek, geconstateerd heeft te kwart over acht ongeveer, dat de heer Lans aJ een paar uur dood was, gelijk heeft gehad, dan zou de moord op dat mo ment juist gebeurd zijn. Zou de man in het overhemd dan rustig het gordijntje hebben opengeschoven In het andere ge- yal, aangenomen dat de man in de hemds mouwen de dader is geweest, moet deze daar bezig zijn geweest met het plan tot de daad in het hoofd. Zou deze zich aan de kans hebben willen bloot stellen nog gezien to worden van buiten af Maar is deze man in hemdsmouwen niet een product van de fantasie van den agent Brons? Zijn chefs ontkennen pertinent, naar men weet, dat Brons zich ooit mon deling tegenover hen o\er dezen plotseling op 16 Juni uit de lucht gevallen man in het overhemd heeft uitgelaten. De agent Brons heeft nog onlangs een raar akkevietje aan de hand gehad, waar bij zijn chefs hem in het ongelijk hebben gesteld en disciplinair gestraft. Op 26 April, dus lang na den 29en November en geruimen tijd vóór den lGcn Juni, huiten c-onigen samenhang met rapport en verbaal dus, heeft hij een verbaal opgemaakt we gens belemmering en verzet, dat volgens verklaring van een vijftal te goeder naam en faam bekend staande burgers, in strijd was met clo waarheid. Op dien dag deed hij dienst in de Polanenstraat in burger, hij zag daar een fiets onbeheerd staan en bleef even wachten om te zien aan vvien de fiets behoorde. Die fiets stond voor een pand van v. S. den bekenden fotohandel. Na een oogenblik kwam een magazijnbe diende van den overkant aanloopen en Brons vroeg wien die fiets toebehoorde. Met kwam een loopjongen naar buiten, die zich als eigenaar van de fiets aanmeldde. Tegelijk kwam uit een garage in die buurt zekere T. te voorschijn, die den loopjongen toevoegde Wat verdien je Ik zal de boete wel betalen. Brons ver dween daarna, na T. te hebben toege voegd Bemoei je met je eigen zaken Een der heeren v. S. liep echter Brons na en vroeg hem zich te legimiteeren. Brons wei gerde dat, waarop v. S. met den loopjon gen terug kwam Maar tegenover hem zal je dit wel moeten doen, iedereen kan wel zeggen, dat hij van de politie is. Daarop volgde een woordenwisseling' en volgens Brons liep de discussie zoo hoog, dat v. S. hem beet pakte en legen een schutting duwde. S. ontkende dat ten stelligste en vier getuigen eveneens. Wel staar vast, dat Brons plotseling zijn revolver trok en in de lucht schoot, waarop van S., niet gebrand op een kogel voor een zoo luttele affaire, do beonen nam. Brons is daarna in de zaak van v. S. nog wat druk te wezen maken, en een broer van v. S. zegde toe, dat v. S. zelf zich zou komen aanmelden op het bureau. Zoo geschiedde ook inderdaad, maar vóór het bureau pakte Brons v. S. in den kraag, met de woorden: je bent mijn arrestant! Voor deze affarire in hei vredige Kralingen, die lijkt op het opti eden \an de Amcrikaansche drankweer- politie, is Brons gestraft. En wel om zijn onjuiste verklaring over de discussie met van S. Inderdaad, afgezien van de humoristische noot, die er in zit, een zaak, waarvoor de straf wel heel licht lijkt. Begrijpelijk evenwel, dat de verklaring van Brons in de zaak v. O. met de noodige reserve wordt aanvaard, al zal men moeten toestemmen, dat de rechtbank na de voor lezing van het proces-verbaal van den agent, het verzoek van den verdediger in willigde, die klaagde, dat de zaak niet meer te overzien was na deze nieuwe verklaring. Nader wordt hekend, dat met psychia trisch onderzoek van verdachte v. O. belast zijn dr. Scholtens van de strafgevangenis te Scheveningcn cn dr. van Woerkom te Rotterdam. De publieke opinie blijft in deze zaak be lang stellen. Nog gisteren vestigde men onze aandacht er op, dat er van het Hofplein geen trein te 7.02 naar Den Haag vertrekt. Men weet, dat in het verhoor telkens van dien trein sprake is geweest. Maar v. O. heeft ook niet beweerd, dat hij dien trein van het Hofplein wilde holen. Hij heeft alleen gezegd, dat toen hij 's avonds in de huurt van het Hof plein kwam, hij bemerkte, dat hij den trein van 7.02 (van D. P.) niet meer kon halen. Daarom had hij gewacht op 7.15 van het Hofplein. Een andere vraag die men ous gesteld heeft, is deze: Waarom is de brief van Jo zef K. niet gereproduceerd en op uitgebrei de schaal verspreid? Maar deze brief, die op 26 December in het huis van bewaring arriveerde, behelsde den raad aan v. O. om vóór 1 Dec. te beken nen, anders zouden aan de justitie uitvoe rige aanwijzingen worden gegeven. Men heeft op den Noordsingel natuurlijk den fatalen termijn afgewacht, doch Jozef K. heeft nooit meer van zich laten hooren. Er is toen aan gedacht den brief te verspreiden. Maar welk resultaat had dit kunnen ople veren? Dat men den schrijver, die blijkbaar niets te vertellen had, zou ontdekt hebben. Meer niet. Men heeft inmiddels bij de spoorwegen geïnformeerd, wat er te infor- meeren viel, zonder succes evenwel. Men houdt het er voor, dat Jozef K., die een vrij goede hand schrijft, maar die toch door b.v. te schrijven: weilaan inplaats van welaan; door het veronachtzamen van alle inter punctie en door zich te teekenen: mederei ziger van de elextrische, toont niet bijster geletterd te zijn, moet ingedeeld worden bij de vele anonymi, die van een geschiedenis als deze gebruik maken, de een of ander eens „een genoegen" te doen. Velerlei aan duidingen zijn er op deze manier binnen ge komen tijdens het onderzoek, die tot huis zookingen hebben geleid bij menschen bij wie althans met betrekking tot de zaak v. O., niets verdachts te vinden was. Even als aanbiedingen van helderzienden en spi ritisten, die hun geheime krachten in dienst der politie en justitie wilden stellen. Het zal waarschijnlijk geruimen tijd du ren voor de zaak van den moord op don Oostzeedijk weer in- openbare zitting zal komen. Men rekent er voorloopig op, dat de heropende instructie pas na de vacanties zal gesloten kunnen worden. UIT DE STAATSCOURANT. De Minister van Defensie heeft benoemd met ingang van heden tot secretaris van d»> commissie voor de te houden loting voor de lichtingen 1930 en 1931 J. A. L. Vervloet, boekhouder bij de Staatsloterij te 's-Gravenhage, tot adjunct-secretaris dier commissie V. H. Laforet, commies bij het departement van defensie. Op verzoek met ingang 1 Juli eervol ont slagen als kantonrechters-plaatsvervangeis Mr. P. A. Zeven in het kanton Zuidbroek en Mr. C. van Sprang in het kanton Zaan dam. Beoemd tot lid van het collego van re genten over de gevangenissen te Den Bosch Mr. A. J. Vliegenthart, raadsheer in het gerechtshof te Den Bosch Herbenoemd tot lid van den Voogdijraad Den Haag II Mr. Dr. T. B. Peyrot, mevr. E J. A. Nederbrogt geb. de Wilde, Mevr. A. C. R. E. van Raalte geb. van Raalte E. C. Brusse; Mr. P. Durij van Beesthowe. Benoemd tot ridder in de orde van Oran je Nassau P. Willemse, districts-bouwkun- dige bij den Rijksgebouwendienst te Veen- huizen. Benoemd tot bacterioloog aan het Cen traal laboratorium voor de Volksgezond heid Dr. A. Clarenburg, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Benoemd met 1 Juli hij het departement van financiën tot adjunct-commissie Af. J. Schuttevaer te Den Haag en Mr. W. F. C. Hardenberg te Zaandam cn is aan den commies J. II. Odendaal verleend den per soonlijken titel van hoog-conimies. De lichtbedrijven en de staking Het optreden der politie In den raad van Zaandam is gedebatteerd over het intrekken dooi B. en W. van den maatregel om niet tot afsnijding van toe voer van gas en electriciteit over te gaan, tijdens ple staking-in gevallen van wanbe taling. De voorzitter lichtte toe dai de maatre gel was ingetrokken, toen bleek, dat slecht een gering aantal stakers van de faciliteit gebruik maakte eri ,de niet-betalers vooral burgers waren, di§ niets met de staking hadden te maken. Goedgevonden wérd. de zaak der gasbe- lalingcn nu maar zoo te laten en ieder ge val op zich zelf te beschouwen met inacht neming der verordeningen. Naar aanleiding van een adres van ecni ge bewoners van het Havenkwartier over het optreden der politie bij een incident op li Juni 11. ontstonrl een discussie over het stakingsgebeuren cn de houding der po litie. Als hoofd der politie verklaarde burge meester Ter Laan, dat een flinke politie- macht noodig bleek voor veiligheid en mo gelijke incidenten, en hij zeide met. nadruk dat het optreden der politie, behoudens misschien een enkele uitzondering, tac tisch was. Sprekers baas bleef de wel, en daaraan zal hij zich blijven houden met vermijding van elke terreur. Hij zou gaarne wat meer respect zien voor de politie en haar hoofd, bij het vervullen van haar moeilijke taak. De heer Bosman (C.P.) meende, dat de burgemeester de knecht was van het kapi taal en beter deed zijn plaats te ruimen voor een reaclionnair waarop de burge meester reageerde, dat elk gezag, hetzij socialistisch, communistisch of kapitalis tisch tot eisch had zich zelf te handhaven, en dit axioma zou zijn eenige richtsnoer blijven. VER. „HENDRICK DE KEYSER". In de Woensdag onder voorzitterschap van den heer J. Th. Boelen gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van leden werden de balans, winst- en \erliesrekenimr met algemeene stemmen goedgekeurd, on der dankzegging aan den penningmeester voor zijn beheer. Het voordeelig saldo van de exploitatie, groot 8959.50, werd ge reserveerd voor afschrijving op het huizen- bezit. Uit het jaarverslag van den secretaris zoowel als uit dat van den penningmeester, bleek, dat het jaar 1928 voor de vereeniging in alle opzichten voordeelig geweest is In eigendom der vereeniging gingen over* het oude Beursgebouw te Vlissingen, St. Ja cobstraat 13 te Leeuwarden, Beulingstraat 25, Amsterdam. Turfkade 2 „Het Gothiscb Huis" te Goes, Breedstraat Wijk IV, No 283 te Enkhuizen cn Visschers Wijk III, No 157 te Enkhuizen. Het aaantal beschermers, zoowel als dat der gewone leden, nhm op zeer bevredigen de wijze toe. In plaats van de bestuursleden, die aan de beurt van aftreden kwamen of die be dankt hadden, werden herbenoemd of be noemd: prof. dr. F. W. Hudig, J. II. Gauk- stert, J. Mees P.R.Zn, en mr. IT. Wester mann, terwijl in de financieele commissie voor 1930 werden gekozen: als leden, resp plaatsvervangende leden: de heeren P. J. J Jonas van 'sHeer Arendskerke, mr. C. H. Gucpin, jhr. F. J. E. van Lennep, W. F. C Druyvestein, Th. C. L. Smit en J. Fred. Bangert GENERAAL TONNET ALS VERDACHTE Door een veldwachter uit dc «erechts~aal verwijderd. Veroordeeld tot f 10.- boete Voor het kantongerecht ie Zutphen, aldus het Iibld., stond terecht de generaal-majoor b. d. J. C. C. Tonnet, die in den avond van 22 Mei j.l. te Zutphen, na afloop eener poli tieke vergadering van de S. D. A. P., waar ir. Albarda het woord voerde, de openbare orde heeft verstoord. Verd., dio met den heer Albarda in debat was geraakt, had dezen bij zijn repliek herhaaldelijk onder broken, wat een opgewonden stemming in de zaal veroorzaakte. Na afloop der verga dering verzamelde het publiek zich buiten de zaal, hoonend om den generaal heen. Deze begon daarop te schelden. Een recher cheur nam hem in bescherming en verzocht hem, in het belang der openbare orde, her haalde malen, de zaal weer binnen te gaan, hetgeen hij weigerde. Na verhoor van eenige getuigen zeide de ambtenaar van het O. M., mr. Speyart van Woerden, dat verd. de zaak, die hij heeft willen dienen, door zijn optreden wanhopig had verknoeid. Deze geschiedenis, aldus spreker, is niet het gevolg van zenuwach tigheid, doch de uitvoering van een vooraf opgezet plan, om de vergadering der S. D. A. P. hinderlijk te volgen, wat ook is ge schied te Breda en te Maastricht. Verd. heeft gebruik gemaakt van het wapen, dat zoo vaak der S. D. A. P. is verweten: het wapen van hinderlijk volgen. Het is dan ook wel eigenaardig, aldus het O. M, dat het een bestrijder van de S. A. P. is, die voor het eerst te Zutphen terecht staat op een artikel, dat bestemd is voor relletjes. Spr. eischle lenslotte 10 boete of tien dagen hechtenis. Verd. protesteerde heftig tegen het requi sitoir van het O. M., dat hij bezijden de waarheid achtte. De kantonrechter maande verd. herhaal delijk tot kalmte aan en toen deze daaraan niet voldeed, werd hij door een rijksveld wachter uit de zaal verwijderd. Verd. werd lenslotte veroordeeld overeen komstig den eisch VLAGVERTOON. Spaansche oorlogsbodems te Amsterdam. Van 23 tot 26 Juli zullen de vier Spaan sche torpedoboot jagers „Sanchez Barcaiz- tegni", „Alsedo", „Velasco" cn de „Lazaga een bezoek brengen aan Amsterdam. Déze oorlogsbodems, die tijdens een oefenings- reis de Amsterdamsche haven zullen aan doen, zullen onder bevel staan van den kapitein ter zee M. D. E. Miery del Riö. KERSSN VOOR PRINSES JULIANA. De lieer J. Bouwman te Tiel heeft giste ren de eerste rijpe Meikersen aan Prin ses Juliana gezonden. VEER WILLEMSTAD—NUMANSDORP. Een adres. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant te Breda cn de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam hebben gemeenschappelijk een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat betreffende het veer Willem stad naar Numansdorp. Adressanten vra gen de aandacht van den Minister'voor den onvoldoenden toëstand van het veer. welk veer voor de verbinding van Rotterdam met Westelijk Noord-Brabant van grdote beteekenis zou kunnen zijn. De Kamers stellen voorop dat een afdoende verbetering slechts kan verkregen worden door een overbrugging van het Hollandsclidiep en zij achten het dan ook, vooral met het oog op de nationale beteekenis van dit werk, van het hoogste belang, dat plannen voor deze overbrugging met den meesten spoed zullen worden vastgesteld niet alleen, maar ook ten uitvoer gelegd. Doch ook indien hier met voortvarendheid wprdt gehandeld, zal het nog jaren duren vóór de nieuwe verbinding gereed zal zijn. Adressanten' achten het daarom dringend gewenscht, dat bij wijze vflui voorloopige voorziening het veer verb Gaffel \vcs*U. Zij achten in de eerste plaats het aantal overzetgelegenheden veel te gering. Daar naast is het materiaal onvoldoende, terwijl aldus het adres tenslotte de tarieven veel te hoog zijn. Naar de overtuiging van adressanten zou het veer met betrekkelijk geringe kosten belangrijk verbeterd kun nen worden. Het komt hen ^orU v-oor, dat de meest menschelijk regeling vJh cte verbetering van dit veer deze is, dat liet'Rijk de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij door het verlecncn van een bijzonder subsicne in staat stelt de verbeteringen ai*n te brengen, die in het belang van het verkeer noodza kelijk zijn Demonstratie kunstvliegen en escadrille-vlucht Stervlucbt voor buiteclandsche deelnemers Gisteren is op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam het vierdaagsch internatio naal Concours voor Sportvliegtuigen be gonnen, dat georganiseerd wordt door de Rotterdarnsche Aeroclub. Voor dit concours hebben 52 deelnemers, waaronder 10 Hol landers, ingeschreven, doch niet allen heb ben hun inschrijving gestand gedaan. Voor gisteren stond er slechts voor de buiten* landsche deelnemers een stervlucbt op het program. De deelnemers mochten de plaats van vertrek zelf kiezen, mits deze slechts op minstens 200 KM. afstand hemelsbreed van Waalhaven gelegen was. Het tijdstip van vertrek diende zoodanig gekozen te worden, dat men precies te 4 uur te Waal haven zou kunnen landen. Van de 42 bui* tenlanders. F.ngelsche, Belgische, Duitsche en Fransche vliegers zijn er ongeveer 20 binnengekomen. Precies vier uur, juist toen het Fokker vliegtuig van de K. L. M. naar Parijs ver- irok, verschenen er 7 toestellen boven do Waalhaven, die 2 minuten later neerstre ken. ITet waren alle F.ngelsche Moth-vlieg- toestellen, die van Brussel en Antwerpen waren vertrokken. Geleidelijk kwamen er lot 6 uur meer machines binnen. Ondertus- schen gaven de Amerikanen Ross en Cliet op bun Stearman-eendekker, waarmede zij een tournee door Europa maken en giste ren te Rotterdam waren aangekomen, eep demonstratie kunstvliegen. Het niet talrijke publiek had verder veel belangstelling voor een keurig uitgevoerde escadrillevhicht van drie Pander-toestellen, bestuurd door de heeren Vlaming, Redele en Pander, leden van de Rotterdarnsche Aeroclub. Ten slotte heeft de heer Schmidt Crans, chef-instructeur van de Club, een demon stralie gegeven op het allernieuwste Pan- dertoestel. dat dezer dagen is ingevlogen en uitgerust is met een 120 P.K. Gipsv- motor. Heden zullen de eigenlijke wedstrij den een aanvang nemen. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. Geslaagd voor het propaedeutisch exa men in de Godgeleerdheid mej. M. L. Bou* man. Bevorderd tot doctor in de Godgeleerd heid op proefschrift' ..Evangelische katho liciteit" de hoer W. Th. Boissevain, geb. tc Amsterdam DS. K. E. VAN BART. Tc Gheel (België) is na oen langdurig' lij den in den ouderdom van 57 jaar overleden ds. K. E v. Bart, em. predikant van de Ned. Herv. Gein. van Terheide (Br). Ds. Bart weid in 1S99 canclidaat in Zeeland en aanvaardde G Mei 1900 het pre dikambt te Schormerhorji, vanwaar hij in 1907 naar Terheiden vertrok, welke ge meente hij lot zijn emeritaat, dat hem 7 Mei 1923 verleend werd. diende. GEVAL VAN MOORD TE HOOGEZAND. Gistermiddag heeft een sjouwerman te Hoogezand zijn 28-jarige collega Wi6be Bosgraaf met een messteek gedood. De dader is gearresteerd en heeft bekend Het slachtoffer laat een vrouw en oen kind na. Buurman „Waarom schilder Je den eeneD kant van J6 wagen rood en den anderen Kam groen Snelheidsmaniak „Nou. Je moet eens gaan nooren hoe de getuigen mekaar voortaan zullen tegenspreken" (Passing Show),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6