AMERSFOOKTSCH "3MAD DE DROEVE LES^VAN CURACAO Prima Gezoete Citroen Jenever t3.- per liter NIEUW PARIJS Hoeden en Petten CINEMA ROYAL WIE IS DE VERANTWOORDELIJKE MAN? AMICITIA SPAARBANKEN RESERVEERING Zaterdag 29 Juni 1929 27e Jaargang No. 304 ONS VOLK IS POLITIEK MACHTELOOS Fa. L. HOUBAER I VRAAGT AMERSFORTIA'S GORTEPAP en YOGHURT I Bediening m. 40 wagens I door de geheelestad HEINEKEN'S BAR FIETSJES, 10 soorten Autopeds, 20 modellen Sneciaal adres voor i Speciaal adres voor I Fa. B. KRAALl B. RUITENBERG Hzn TE KOOP EN TE HUUR N. HEILIGERS PROVINCIAAL ASSURANTIE-KANTOOR Gelden beschikbaar tegen 5y|0 24ste SPAARBANKDAG r>pr pfTMi />- ;f»trn' De Nationale Unie onderwerpt het gebeurde aan een besDrekmg Stemrecht werd, gcdwongei arbeid met poenale sanctie Geen ezelstrap aan een stervende regeering Gisteravond heeft in „de Twee Steden" to 's-Gravenhage de reeds aangekondigde bijeenkomst der Nationale Unie plaats ge had, ter bespreking van de gebeurtenissen op Curacao. De voorzitter, mr. Menno Rijke, opent om acht uur de vergadering. De treurige .voorvallen op Curagao, die ons uit onzen zomerrust opschrikken, zijn belangrijk, niet alleen op zichzelf, maar bovenal als een waarschuwend signaal van den toestand, waarin het Rijk der Nederlanden als ge heel zich bevindt; een toestand, die, bij het ontbreken van een sterk, doelbewust, plichtsgetrouw, centraal gezag is te karak- teriseeren, als een maar nauwelijks ver heelde regeeringloosheid Daadwerkelijk is thans bewezen, dat Nederland niet meer onder alle omstandigheden bereid en in staat is, de levens en goederen van onder danen van bevriende mogendheden op zijn gebied te verzekeren, en dat Nederland niet in staat is, het beramen en uitvoeren van complotten tegen bevriende mogend heden op zijn gebied tegen te gaan. Van twee dingen één: wij wenschen ons als koloniale mogendheid geéerbiedigd te zien en moeten dan ons gezag dóen eer biedigen; óf wij achten het goedkooper en idealistischer onzen plicht te verzuimen, maar moéten dan als koloniale mogendheid liquideeren. Het ware vegeeringsplicht geweest, ons volk duidelijk voor dit dilemma te plaat sen. De regeering heeft dit nagelaten. En ook de volksvertegenwoordiging heeft haar niet tot kleurbekennen genoopt. De heer Colijn heeft de verantwoordestelling der regeering ontweken en daardoor geen an der echo op zijn treffende redevoering uit gelokt dan het weinig verheffende ant woord van den Minister van Koloniën. Deze vergadering wenscht dit dilemma nog eens duidelijk naar voren te brengen, ook al weten wij, dat van dit werk geen onmiddellijk resultaat verwacht wordt. Voor spreker thans het woord aan de spre kers van den avond geeft voor hun kritiek op die liooggeplaatsten, die hun plicht niet hebben gedaan, wenscht spreker eerst de aanwezigen in de gelegenheid te stellen, hulde te brengen aan de eenvoudige sol daten, die hun plicht wel hebben gedaan en die mede als slachtoffer van het plichts verzuim dier anderen voor het vaderland gevallen zijn. Spr. verzoekt de aanwezigen zich ter nagedachtenis van die dapperen een oogenblik van hun zetels te verheffen. Hierna geeft hij het woord aan prof. mr. J. A Eigeman. Prof. Eigeman vraagt: welke Nederland- srbe gezagsdrager is hier de verantwoor delijke man? De Minister van Financien, voorzitter van den ministerraad? In het kader van d" hedendaagsehe staatsrechte lijke verhouding, zooals die tot uiting ko men in onze parlementaire practijk, neen' llij is direct verantwoordelijk voor 'sLands schatkist, maar zeker niet voor den mili tairen en maritiemen toestand van het Rijk in Amerika en in Azië. En als voorzitter van den Ministerraad vermag hij over zijn ambtgenoolen binnen den kring hunner technische bemoeiingen niet'een zoodanig gezag uitoefenen, dat deze daardoor aan hem in zekere rnate ondergeschikt zouden zijn. Financieel kan de heer de Geer een bepaalden druk op zijn collega's uitoefe nen, doch schikken deze zich naar dien druk, dan is zijn staatsrechtelijke lei vol maakt. schoon. Do Minister van Koloniën is verantwoordelijk voor den inwendigon toestand van het Rijk in Azië en Amerika, maar voor wat zich daarenboven verheft, kan hij geen verantwoordelijkheid dragen. De handhaving der binnenlandsche orae valt onder zijn bevoegdheidssfeer, en dus ook de militaire dan wel burgerlijke politie. Maar voor de uitwendige veiligheid der overzcescho gebieden is en kan de Minister niet direct aansprakelijk zijn. Hoe staat de Minister van Defensie te genover de veiligheid des Rijks, in den vorm, waarin het vraagstuk zich hier heeft voorgedaan? Van de inwendige toestanden van dit deel van het Rijk in Amerika was en behoefde hij niet zoodanig op de hoogte te zijn, dat ingrijpen zijnerzijds noodzake lijk was. En dat gebrek aan middelen tot handhaving der inwendige orde geleid heeft tot verzaking onzer internationale plichten, staat ook al weer buiten zijn De partement. Blijft de Minister van Buiten- landsche Zaken. Maar de officieele betrek kingen met Venezuela waren volkomen in orde; Buitenlandsche Zaken stond in alle opzichten buiten dè vraagstukken van handhaving der inwendige orde in Cura cao, die alleen onder Koloniëu ressorteer den; en dus kan ook de Minister van Bui tenlandsche Zaken zich ais niet direct ver antwoordelijk verontschuldigen. Zoo staan wij dan voor het ontstellende feit, dat voor gebeurtenissen, waardoor de veiligheid van het Rijk als geheel in gevaar kan worden gebracht eigenlijk niemand verantwoorde lijk is. Dit beteekent dus, dat de vraagstuk ken, die het land als Koninkrijk, d. i. als rijkseenheid, aangaan, niet als zoodanig onder de oogen worden gezien; voor de hoogste aangelegenheden van het Rijk, b.v voor de verdediging van het Rijk en voor de buitenlandsche politiek, bestaat dus eigenlijk geen enkele centrale instantie, bij wie de hoogste en uitsluitende leiding voor zulke levensbelangen berust. Dit is wel een ontstellende les, die Curacao ons geeft! Hoe kan verbetering worden aangebracht? Door het invoeren van een instantie, welke uit sluitend en alleen verantwoordelijk is voor de behartiging der duidelijk als zoodanig aangewezen algemeene rijksbelangen. Het verheugt spreker zeer, dat de heer de Vos van Steenwijk in de Eerste Kamer dezen weg heeft aangewezen. Practisch staatsrechtelijk beteekent dit, dat er een wijziging moet komen in de verhouding van Kroon, Minister, Ministerraad en de Gouverneurs der beide Tndiën, opdat er boven de individueel© Ministers een hooger college staat, dat als Rijksregeering, als ge heel. zonder eenige uitzondering aanspra kelijk is voor de rijksveiligheid. Dit beteekent, dat voor alles, wat in Indié gebeurt, en waarbij het algemeene Rijksbe lang betrokken is, de Rijksregeering in den persoon van den voorzitter van den Minis terraad verantwoordelijk moet zijn. De ge beurtenissen van Curacao bewijzen dit. Prof. C. Gerretson sluit zich aan bij prof. Eigeman alleen de rijksregeering is, po litiek gesproken, verantwoordelijk. liet leidt de uandacht slechts af, te redekavelen o% er de schuldigheid van de lokale auto riteiten. En nu treft het, dat op de vraag van den lieer Colijn, om een onderzoek naar het gedrag van gouverneur en commandant al leen de toezegging is gegeven, van een on derzoek naar het gedrag der officieren. M. a. w. de minister dekt het beleid van den gouverneur. Een onpartijdig onderzoek zal niet plaats hebben. Is deze houding van den minister te ver antwoorden? Spreker wenscht slechts op één vaststaand feit te wijzen: de gouver neur heeft, ter afwending van de bedrei gingen met het in brand steken van stad en raffinaderij, zich niet ontzien actieve medewerking te verleenen aan den inval in Venezuela, door den commandant van het Amerikaansche schip medewerking te verzoeken bij het overbrengen der opstan delingen naar Venezuela. Zoodra het feit vaststond, dat de gou verneur het laatste gekozen had, was schorsing en het instellen van een onpar tijdig onderzoek onvermijdelijk geweest. Dat een minister, die deze medeplichtig heid van een gouverneur dekt, niet tot af treden gedwongen wordt, zou alleen kun nen verklaard worden uit een totale ver wording van het parlementaire stelsel, tenzij men wil aannemen dat het niet wil len verantwoordelijk stellen van de regee ring het gevolg is van den wensch deze reeds stervende regeering geen ezelstrap te geven. Het lijdt geen twijfel of, wanneer het Nederlandsche volk thans in staat werd gesteld, een oordeel over het rogeeringsbe- leid uit te spreken, het kabinet-De Geer met groote meerderheid naar huis zou wor den gezonden. De pseudo-democratie heeft door het algemeen evenredig kiesrecht ech ter de volksstem versmoord cn een uit spraak over het regeeringsbeleid onmoge lijk gemuakt. Het stemrecht heeft geen andere betec- kenis meer dan een politieke geloofsbelij denis; men kan door zijn stem geen in vloed meer oefenen op het regeeringsbe leid; het stemrecht is daarom zoo waarde loos geworden, dat de politici dit recht hebben moeten omzetten in een Staatshee- rendienst of gedwongen arbeid met poenale sanctie. Ons volk, besluit spreker, staat politiek machteloos tegenover cene onverantwoor delijke regeering: dit feit. is, naar het in zicht der N. Li. hét grondfeit, der huidige politiek; en dit feit wordt door de les van Curacao met pijnlijke duidelijkheid gede monstreerd. De heer IT. M. van Bemmélen. ten slotte het woord verkrijgend, wenscht vast te stellen, of de regeering ook in haar directe verantwoordelijkheid het zorgen voor de aanwezigheid van de voldoende machts middelen tot handhaving van het gezag is te kort geschoten door groote zorg loosheid. Daartoe behoeft niet te worden gewacht op den uitslag van het onderzoek te Curacao; dit zou kunnen uitbrengen, dat de regeering nog zorgloozer is geweest, dan uit de thans bekende feiten reeds vaststaat. Spreker besloot met een vraagIs het juist, dat do na den overval gehouden ka binetsraad, waarin beslist moest worden over de te nemen maatregelen, niet voltal lig was en dat een minister, die in dien raad een bizrondere positie inneemt, zich had verontschuldigd, omdat hij het zoo druk had? Als dat waar is, dan is zulks niet alleen het bewijs, dat die bewindsman, maar ook dat de geheele ministerraad zij ne verantwoordelijkheid niet gevoelde. Zalen voor vergaderingen, concerten, toonecl- cn feestuitvoeringen enz. Sterk verlaagde prijzen LANQESTRAAT 62-64-66 LUSTRE COLBERTS Zwart - Grijs on Blauw PALM3EACH COSTUMES gemaakt en naar maat Flanellen Colberts en Pantalons Groote verscheidenheid Utrechtschestraat 29 - Tel. 37 LA1MGESTR. 35 - TEL. 308 EGSEEBtSSBSSBaSiSliSSElSSSSBSSKSOSBSS B Langestraat 26 Tel. 348 ai LANGESTRAAT 129 STEEDS GOEDE EIM ACTU- EELE PROGRAM P/l A'S GEZELLIG ZITJE GOEDE MUZIEK Utr. straat 26 - Tel. 243 KLEEDING NAAR MAAT MOOI GELEGEN HEERENHUIZEN v. Marnixlaan 64 en Brederodelaan 5 Kapelweg 42 - Tel. 1053 KAPELWEG 77 AMERSFOORT Openingsrede van den voorzitter inzake het vraagstuk der reserves Huishoudelijke besluiteD De 2-iste Spaarbankdag van den Ned. Spaarbankbond is gistermorgen te 10 uur in de groote zaal \an het Jaarbeursgebouw to Utrecht geopend. Voorzitter was Mr. J. A. A n d r i e s. Dezo sprak een kort openingswoord, waar in hij erop wees, dat het spaarbankwezen zich nog steeds in een frisch on krachtig leven mag verheugen. Spreker verwelkom de vervolgens den directeur der Rijkspost spaarbank, als gist in de vergadering aan wezig. In aansluiting aan deze verwelko ming sprak hij de hoop uit, dat hot moge komen tot een nauwere aansluiting van de postspaarbank bij de particuliere in stellingen, wat te gemakkelijker zal gaan, aangezien allen hetzelfde ideele doel na streven. Betreurd werd, dat enkele groote spaarbanken, nog steed3 niet tot den Bond zijn toegetreden. Spreker wees er voorts op, dat in het afgelooperr jaar in het vakblad, waarin be pleit werd, dat de reserves van een spaar bank minstens 1/10 moeten bedragen van het ingelegde kapitaal. Het is echter on juist. om de reserves vast te leggen op een bepaald percentage, vooral, als er sprake is van de verhouding tusschen reserve en ingelegd kapitaal. Ongeveer het eenige object, waartegen een krachtige reserve noodig is, zijn effecten. Er moet ongetwij feld gereserveerd worden. Maar anderzijds mag de taxatie naar beurskoers van het effectenbezit niet de voornaamste factor zijn voor het bepalen van de reserve. On juist is echter ook, om te zeggen ik rust niet, vóór mijn reserve 20 bedraagteu zoolang dat niet het geval is, beperk ik rnijn werkzaamheden. Daarin schuilt een groot gevaar voor onze spaarbanken. Want zulke opvattingen leiden tot défaitisme. Werd er al niet gezegd, dat men de rente moest verlagen, als de reserve geen 10 bedroeg Laat men het bedrijf inrichten naar de behoefte der spaarders, cn Iaat men zich niet blind staren op de reserves. Zegt het niets, dat de grootste spaarbanken een betrekkelijk kleine reserve hebben en dat het hij de banken met een reserve van 40 altijd de dood in de pot is Huishoudelijke werkzaam heden. Aan de orde kwam voorts het jaarver slag van den secretaris. Daaruit bleek, dat het aantal bondsleden is vermeerderd van 113 tot 122 Op 1 Januari 1928 bedroeg het totaal ingelegde kapitaal van de bondsle den 255.686.300, het reservekapitaal 32.375.300, het aantal inleggersrekeningen 700.200. In den loop van het jaar vermeer derde het ingelegde kapitaal met 24 mil- lioen, de reserve met 4.155.000, het aantal inleggers-rekeningen met 52.000. ITet jaarverslag werd goedgekeurd, even als de rekening en verantwoording van den penningmeester. De begrooting voor 1930 werd vastgesteld overeenkomstig het ontwerp, dat eon batig saldo van slechts ongeveer 500 toont, doordat de uitgaven in raming zijn geste gen tot 12.150. Onder de inkomsten is aan contributie geraamd 10.500. Als plaats voor de volgende vergadering werd 's-Gravenhage aangewezen. Een voorstel van de Nutsspaarbank te Delft, om de statuten aldus te wijzigen, dat de bestuursleden aftreden volgens rooster, en eerst na verloop van één jaar herkiesbaar zijn, met uitzondering van voorzitter en secretaris, die onmiddellijk herkiesbaar zijn, werd verworpen met 139 tegen 53 stemmen. ITet volgend jaar, zal het bestuur een voorstel doen, om nieuwe bestuursleden te kiezen volgens een niet bindende aanbeveling van twee candida tes Vervolgens had de bestuursverkiezing plaats. Gekozen werd in de vacature-Mr. C. Beekbuis de heer H. Eisma te Bolsward. Herkozen werden de heeren J. N. E. Dec kers, P. Dumon Tak cn Mr. C. de Ranitz. Het spaarbankbureau. Goedgekeurd werden het jaarverslag en de rekening en verantwoording van het spaarbankbureau. De bcgrooting van het Bureau werd eveneens vastgesteld. lu de middagvergadering werden be sproken eenige voorstellen der Belecgings- commissie. De heer Kisma uit Bolsward leidde de voorstellen bij de vergadering ln. Hij betoogde, dat deze voorstellen zijn ge boren uit den wensch, om voor de Neder landsche Spaarbanken een centraal beleg gingsorgaan te stichten, een orgaan, dat be leggingen zou kunnen koopen van het ka pitaal, door de Spaarbanken ter beschik king gesteld. Dit orgaan zou ook do Ban ken kunnen voorlichten op het gebied van beleggingen. Wijlen Mr. Nierstrasz uit den Haag, die deze denkbeelden het eerst po neerde stelde zich dus voor een spaarbank voor de spaarbanken. Aan een commissie werd opgedragen deze materie te onderzoe ken en daaromtrent eventueel voorstellen te doen. Zij heeft haai- bevindingen neerge legd in een rapport, waarin zij haar twee plannen heeft ontvouwd. Allereerst een groot plan oprichting van een centrale instelling voor aan- en verkoop van effec ten, enz., als daartoe de medewerking zou worden verkregen van alle groote spaar banken' voor het goval dit groote plan niet uitvoerbaar bleek, was er ook een klein plan een voorstel lot oprichting van een klein bemiddelingsbureau, dat geen bank zaken doet, doch alleen de banken op ii- nancieel gebied met andore banken of der den in verbinding brengt. Dit rapport Is het vorige jaar al besproken, en toen bleek, dat de vergadering van het groote plan niels moest hebben, doch veel meer voelde voor het kleine plan. Aan de commissie werd toen verzocht uit te werken het klei ne plan. Het rapport daaromtrent Is nu aan de orde. Volgens dit rapport moet bet bemiddelingsinstituut den banken geschik te beleggingen aanbieden, zoo zij daarom vragen. Do weg daartoe moet loopen over het Spaarbankbureau van den Bond. Dat zal een belangrijke kostenbesparing bren gen. Het instituut moot dus niet zelfstan dig worden, doch een onderdeel zijn van bet bureau. SDrr-ker deolde verder mode, hoe de Com missie zich de werking van bet instituut heeft gedacht, n.l. in den vorm van een af- deeling „beleggingen" van het Spaarbank bureau. Voorts beeft de commissie zich bezig gehouden met den financleelen grond slag van het instituut. Het beste is, als de Banken tezamen een waarborgfonds van 8000 bijeen brengen. De heer L B. van Nierop, uit Amster dam. sprekende namens de spaarbank voor de Gemeente Amsterdam, meonde, dat de Bond met dezo voorstellen op den verkeer den weg is, cn ontraadde de aanneming daarvan, omdat men daarmede lijnrecht ingaat tegen dedoelingen, waarmee het Spaarbankbureau is opgericht. Dat moet blijven een instituut von controle zonder meer, controle óok op beleggingen, maar geen instituut van adviezen voor beleggin gen. Do heer J. H. J. Gregroire uit Maas tricht. wees erop, dat bij den Bond ook zijn aangesloten gemeentelijke spaarbanken, die wat de wijze van beleggen betreft ge bonden zijn aan gemeentelijko verordenin gen. En de gemeentelijke wetgever kan zijn bevoegdheden niet overdragen aan een particulier instituut, hoe solide dat ook is. Aanneming van de voorstollcn zou dus kunnen loiden tot ontbinding van den Bond. De heer H. IV. Bosch uit den Haag, deelde mede dat zijn spaarbank accoord gaat met de voorstellen, omdat zijn bestuur van oordeel is dat een bemiddelingsbureau vooral voor kleine banken van veel nut kan zijn. De groote banken zuilen zich zelf altijd wel kunnen helpen. En vergeten mag niet worden, dat men niet v e r- plicht is, om van het Bureau gebruik te maken. Deze spreker wees er nog op, dat zulke bemiddelingsbureaus in Duitschland al lang bestaan. De beer Eisma heeft daarna de geopper de bezwaren weersproken. Het voorstel van de Commissie,, om een bemiddelingsinstituut in het leven te roe pen, werd, na een persoonlijke aanbeveling van den voorzitter in beginsel aangeno men met 99 tegen 56 stemmen en 26 blan co. Bijna alle kleine banken stemden vóór, de groote tegen of blanco, behalve 's-Gra- venhage en Botterdam. Besproken werd voorts een reorganisatie van het secretariaat van den Bond, in ver band met het Spaarbankbureau. Deze re organisatie beoogt het regelen van de ver houding tusschen Bondsbestuur en Spaar bankbureau. Het bestuur stelde voor, den directeur van bet bureau te benoemen tot algemeen secretaris van den Bond, zoodat voor ledereen duidelijk worde, dat het Bu reau een orgaan is van den Bond. Men zal zich dan niet meer alleen bij het Bureau kunnen aansluiten. Wil men van de dien sten van het Bureau gebruik maken, dan zal men lid van den Bond moeten zijn. De vergadering ging met deze denkbeelden accoord. Het bestuur zal de zaak nader uitwerken. Ten slotte werden besproken eenige maatregelen len behoeve van propaganda en reclame, terwijl mededeeling geschiedde omtrent den uitslag van den wedstrijd voor een reclamcbiljet. Na afloop der vergadering maakten de deelnemers per extra-tram een uilstapje naar Zeist, terwijl des avonds een maaltijd plaats vond. DC VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Geen draadlooze uitzending vla Schevenlngen. Bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staton-Generaal in 1925 werden de uitslagen via het station Schevenlngen-Ha- ven draadloos aan de dagbladen in hef ge heele land toegezonden. WU vernemen thans, dat zulks dit Jaar niet zal geschieden. Dit staat in verband roet de besluiten van de te Praag gehou den radio-conferentie inzake de verdeeling der golflengten. Do aan Nederland toege wezen golflengten laten niet toe, dat des avonds na zes uur voor het doorzenden van de uitslagen der Tweede Kamerverkiezin gen gebruik wordt gemaakt van den zake- lijken omroepzender Schevenlngen-Haven. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De koninklijke familie zal legen het einde van de eersle week van Juli voor eenigen tijd haar verblijf in het Huis ten Bosch vestigen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5