®imsF9i®!§Sl,P4®lAD Maakt Uw Limonades zelf ZOMER-OPRUIMING COMPAGNIE LYONNAISE Utrechtscheweg 10, Amersfoort D00DEMANS ROTS. Zaterdag 29 Juni 1929 DERDE BLAD. BINNENLAND Essences voor Limonades a 35 ct. per flacon. A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 JHR. J. L. MOCK t GROOTE FABRIEKSBRAND TE BOSKOOP FEUILLETON. i MILITAIR VLIEGTUIG IN BRAND Bij den start over den kop geslagen Gistermorgen landden te Vlieland vier vliegtuigen van Soesterberg, welke tijdelijk zijn gestationneerd in den Helder. Bij den start sloeg één der toestellen, bemand met kapitein Briet en luitenant Kamp, over 'den kop. waarbij het in brand vloog. Kap. Briet kwam er oogenschijnlijk goed af, 'doch luit. Kamp liep ernstige brandwon den op. Xa geneeskundige behandeling en onder geleide van den gemeente-art, is luit. Kamp per Rijksvaartuig naar den Helder Vervoerd. NOODLANDING VAN EEN PANDER- VLIEGTUIG. Op de grens van Rotterdam en Schiedam. Gisteravond te ongeveer 6 uur heeft een [Pandervliegtuig, eigenaar de heer Van Beek, dat deelnam aan de rondvlucht van uit Waalhaven ter gelegenheid van de fees ten der Aero-club, op een grasvlakte in de nabijheid van de gasfabriek aan de Keil haven, op de grens van Rotterdam en Schiedam, een noodlanding gemaakt. Per soonlijke onge\allen kwamen niet voor. Alle overige vliegtuigen zijn behouden Op Waalhaven gearriveerd. HET NIEUWE LOTINGSSYSTEEM. De eerste centrale loting. Men seint ons: lieden had te Den Haag voor de eerste maal de voor het geheele landende centrale loting plaats voor den dienstplicht voor de lichting 1930 en 1931. Voor iedere lichting werd één nummer getrokken. Bij den lote- ling, wiens naam in het Amsterdamsche register correspondeert met dit nummer, vangt de nummering voor de loting aan. ïn de andere gemeenten of gemecntegroe- pen vangt de nummering eveneens aan bij diens naam of bij één die alphabetisch op gelijk niveau staat, dan wel bij afwezig heid van denzelfden naam bij den onmid dellijk daarop volgenden. Bij de alphabeti sch© rangschikking wordt ook rekening ge houden met de voornamen, terwijl de loting alle ingeschrevenen omvat. Voor 1930 werd getrokken 4146. Morren, voornaam Wijn and Marie. Voor 1931 werd getrokken 5991, Keizer, voornaam Johannes Petrus. HET 10e REGIMENT INFANTERIE. 25-jarig bestaan. Den len Juli zal het 25 jaren geleden zijn dat het 10e regiment Infanterie werd op gericht Den len Juli 1904 werd een bataljon van het regiment Grenadiers, een bataljon van het 4e Regiment Infanterie en een bataljon van het 7e Regiment Infanterie resp. in de garnizoenen Den Haag, Haarlem en Hoorn, samengevoegd tot een Regiment, vormende gezamenlijk het 10e Regiment Infanterie, TEL 217 waarvan het le bataljon in Hoorn bleef; het 2e bataljon afkomstig uit Den Haag kwam te Haarlem, terwijl het 3e bataljon te Haarlem .bleef, alzoo twee bataljons te Haarlem en een te Hoorn. In deze 25 jaren heeft het 10e Regiment nog eenmaal een splitsing ondergaan en wel den len April 1913, toen het 10e Regi-j ment gesplitst werd in twee regimenten en, wel het 10e en 21e Regiment Infanterie. Dor twee bataljons van het 10e regiment in ga nizoen te Haarlem bleven, behooren tot hf/t 10e Regiment, het le bat. in garnizoen le Hoorn werd toegevoegd aan het te vormen 21e Regiment Infanterie. Den len Mei 1922 werd het 10e Regiment Inf. tengevolge van een wijziging in de Or ganisatie overgeplaatst naar het garnizoen Ede, de drie bataljons werden opgeheven en werd het regiment samengesteld uit 3 schoolcompagnieén en een opleidingscom pagnie. Den len Maart moest nog een aderlating worden ondergaan en werd een school compagnie en de opleidingscompagnie op geheven en bestond en bestaat het regiment even als andere regiment uit twee school' compagnieën en een regimentsstaf. Een bewijs van de vele mutation die in den loop der 25' jaren hebben plaats gehad, is wel dit dat er thans bij het 10e Regiment Infanterie geen enkele offcier meer aanwe zig is, die bij de oprichting in 1901 daarbij ingedeeld was. Van de onderofficieren zijn er nog slechts drie adjudant-onderoffiei ren aanwezig. Voorzitter vao Nos Jungunt Rosae In de Maria-stichling te Haarlem is gis ter overleden, in den ouderdom van 07 -jaar •Jhr. J. L. Mock, in leven voorzitter van Xos Jungunt Rosae, gep. ritmeester der cavalerie. Onze tuinbouwkundige medewerker schrijft ons Tragisch doet het aan, dat nu zijn huls- in een krans van rozen staat, hij, de schep per van dit alles, er niet meer is. Jhr. Mock was een buitengewoon kenner van de Koningin der bloemen de roos. Dit was ook de reden, dat hij te Londen en Parijs meermalen als lid der Jury, vooral voor nieuwe rozen, zijn oordeel moest uitspre ken. In den loop van dit jaar maakte hij een reis naar Java, hij wilde met eigen oogen aanschouwen hoe zijn lievelings bloem het in de tropen maakte. Nos Jungunt Rosae verliest haar eminen ten voorzitter, die veel voor haar gedaan heeft en steeds haar belangen verdedigde. In ons Rosarium staat Jhr .T. L. Mock te bloeien en als wij die zilverglanzende roos zien, zullen wij denken aan den man, wiens naam zij draagt. De ter aardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 2 Juli a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 1-4.16 aldaar. De kistenfabriek der Gebrs. Nijhof in vlammen Geweldige vuurzee Donderdagmidd. omstreeks vijf uur is een lievige brand uitgebroken in de kistenfa briek en houiwerf van de gebroeders Nij- liof, gelegen aan de Gouwe te Boskoon Het vuur vond gretig voedsel in den grooten voorraad hout, die op de werf was opgesla gen. De brand breidde zich zoo hevig uit. c(at binnen enkele minuten na het uitbre ken alles in lichtelaaie stond. De boeken konden ternauwernood uit het kantooi, dat zich in het gebouw bevond, worden gered. De geheele plaatselijke brandweer werd ge alarmeerd. Het blusschingswerk stond on der leiding van den burgemeester, den heer P. A. Colijn. Spoedig was de Waddingsveen- sche brandweer ter plaatse met een'groote motorspuit, maar men stond machteloos te genover de geweldige vuurzee. Het fabneks gebouw was geheel van hout opgetrokken. Enkele stapels hout, die op het terrein uit den wind waren opgeslagen, konden door krachtig spuiten behouden blijven. Huizen hoog loeiden de vlammen op, vooral toen verschillende vaten olie, die op het terrein waren opgeslagen, in brand geraakt©!:. Zoo geweldig was de vuurzee, meldt hel Vad.. dat van een aan de overzijde van de Gouwe gelegen woning het stroo'dak vlam vatte Met behulp van een slangenwagen kon dit grehzende blikwarenfabriek van de firma begin van brand worden gebluscht. De aan Heyloo Visser liep eveneens gevaar om in brand ie geraken, maar door voortdurend nathouden van de muren van het gebouw wist men dit te voorkqmen. De Zui.lkadc was geheel afgezet. De belangstelling van het publiek was heel groot. Aan de over zijde van de Gouwe hadden zich duizenden menschen opgesteld ouy-getuige le zijn van het schouwspel. Gisteravond^ om acht uur was het gevaar van uitbreiding' van. den brand geheel ge weken. -De. brandweer^blcef voortgaan met, hét blusschingswërk. De oorzaak is niet bekend. Verzekering dekt voor een deel de schade. Benoembd tot rechter in den rechtbank te Winschoten Mr. J. Wedeven thans grif fier aan het kantongerecht te Hilversum. Benoemd tot ridder der Oranje-Nassau orde M. J. II. Duysens veearts te Heerlen. Eij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is de comissie ter onderzoek van het vraagstuk der vuilverwijcLéring ontbonden onder dank betuiging aan den voorzitter, leden en se cretaris voor door hen in deze kwaliteit be> wezen diensten. Benoemd tot ridder in de orde van de Ne-, derlandsche Leeuw Mej. Mr. G. J. Stem berg referendaris bij departement Arbeid, Handel en Nijverheid. Tot officier in Oranje Nassau Orde Mr. Fi A. Das, agent van de Nederlandsche Bank te Den Haag. Mr. J. W. A. van der Minne, gewezen secretaris van den Rijkscommis sie van advies inzaJce de export credietcfn en waarnemend kassier generaal bij de Ned. Bank te Amsterdam. Benoemd tot opzichter van de Rijks Wa terstaat 1ste klasse die der 2de klasse J. Jonker te Roermond. C. Schouten te IJmui- den en IJ. de Vries te Apeldoorn NIEUWE LUCHTPOSTZEGELS Van hoogere waarde HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Het bioscoopconflict.in het Zuiden breidt zich voortdurend uit. Gister werd als ze vende gemeente in het conflict betrokken de gemeente Oosterhout, waar de door B. en W. dier gemeente uitgevaardigde schor sing der bioscoopvergunning in kncht \an gewijsde is -gegaan, liet aantal stopgezette bioscoop-exploitaties is hiermede tot 19 ge stegen. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot raadsheer bij het gerechts hof te 's-Hertogcnbosch mr. A. A. van der Veen thans rechter in do. rechtbank Breda. Naar wij vernemen is de voorbereiding van luchtpostzegels van hoogere waarde thans zoover gevorderd, dat de verkrijg baarstelling daarvan binnenkort kan wor den tegemoet gezien. Bij de laatste postvluchten naar Indië is de behoefte aan zegels van hoogere waarde gebleken, omdat meermalen ter voldoening van het verschuldigde luchtrecht een groo- ter aantal zegels van 75 cent dan wensche- lijk was gebruikt moest worden. De zegels, die alle dezelfde afbeelding zul len dragen, zijn ontworpen door den kun stenaar J. Jongert te Rotterdam, en stellen voor de aan de mythologie ontleende Mer- curius figuur, beschermer van handel cn verkeer. Omdat op het formaat van den frankeerzegel een geheele figuur te onbe* lahgrljk van afmetingen zou worden is al leen de kop weergegeven. Onder de vleugels van de hoed is de bekende Mercurius staf zichtbaar! De figuuu zweeft boven een bloeiende aarde, symbool van den voor spoed. De kleur der zegels wordt- 1.50 zwart. 4.50 rood en 7.50 groen. ALBERT THOMAS. Zal Amsterdam bezoeken. "-v. V?1 V-* Naar .wij vefnenien zal, in verband met het congres van de Internationale Kamer van Koophandel, dat van 8—13 Juli a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, de heer Albert Thomas, directeur van het Interna tionaal Arbeidsbureau te Geneve, in de week, waarin het congres gehouden wordt, een bezoek aan Amsterdam brengen. DE ROTTERDAMSCHE RAAD BIJEEN IN SPOEDVERGADERING. Benoeming stembureau. De Rottei damsche gemeenteraad Is op Maandag 1 Juli a.s. bijeengeroepen voor een spoedeischende vergadering ter benoe ming van een voorzitter, leden en plaats vervangende leden van een stembureau, in verband met de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, Provinciale Staten en den Gemeenteraad. DE ROOFOVERVAL TE BEST. De verdachte vrijgesproken. Hendrik B., arbeider te Eindhoven, ver dacht ter zake dat hij op 13 Maart te Best den wiasellooper A. Vervest van de Incasso- bank te Eindhoven beroofde van zijn tasch met een inhoud ten bedrage van 850 en hem een steekwonde toebracht aan bet hoofd, werd wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs door de Bossche recht bank vrijgesproken met last tot onraidde- lijke invrijheidstelling. Het O. M. had vier jaar gevangenisstraf gecischt. flET A.S. KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN. Tot het gevolg van de Koninklijke Fa milie bij het bezoek aan Groningen zullen behooren dc volgende dames en he eren: Mevrouw van ReigersbergVersluys, waarnemend groot-meesteres; mevr. Van Swinderen, hofdame der Koningin; Baro nesse van Sytzema, hofdame van Prinses Juliana; graaf du Monceau, grootmeester van de Koningin; Baron Bentinek. stal meester Baron van Geen, particulier se cretaris: Baron Baud. kamerheer van Prinses Juliana, majoor Jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant van de Koningin; lui tenant ter zee le klasse Termytelen. adju dant van Prins Hendrik en eerste luite nant baron Sirtema van Grovestins ordon- nance-offieier van rle Koningin. INSTRUCTIE BEZUINIGINGSCOMMISSIE. Bij Kon. besluit is niet wijziging voor zooveel noodig van het besluit van 29 Sep tember 1925. aan de bij tiet besluit van 20 December 1920 ingestelde Staatscommissie opgedragen: a. advies uil te brengen aan den voorzit ter van den ministerraad over alle door de regeering in hare handen gestelde voorstel len of rapporten; b. de aandacht van den voorzitter Van den ministerraad te vestigen op objecten, welke naar hare meening voor bezuiniging in aanmerking komen; c. zich op de hoogte te houden van den stand van het bezuinigingsvraagstuk, in overweging zijnde maatregelen te toetsen aan den algemeenen financieelen toestand on van hare bevindingen desgewenscht me- dedeeling te doen aan den voorzitter van den ministerraad. Daaromtrent is o.m. be paald, dat oen schriftelijk advies eerst zal worden uitgebracht na voorafgaand over leg met de centrale reorganisatiecommis sie, waarbij getracht zal worden eventueele verschilpunten in onderlinge bespreking tusschcn beide commission op {e. heffen. PROF. WENCKEBACH. Afscheidscollege te Weenen. De correspondent te Weenen van de N. R. Ct. meldde Donderdags, v.: In zeer volle ge hoorzaal van de Weenschq universiteit heeft prof. Wenckebach heden zijn afscheidscol lege gegeven daar hij zooals bekend, zijn hoogleeraarschap en zijn werk aan de kli niek opgeeft en zich tot een particuliere praktijk zal beperken. Hij herinnerde aan zijn inaugurale rede 29 jaren geleden te Grcnningcn. Het leven heeft hem geluk en succes gebracht, maar drukke werkzaamheden. Hij had zijn fa milie beloofd voor zijn 65ste zijn hoogleer- aarswerkzaamheid op te geven. Hij deelde voorts mede. dat hij op het oogenblik bezig is een handboek over hartziekten te be werken, wat ongeveer. 5 jaar zal duren. Het geweten is het beste boek over mo raal, dat men steeds dient te raadplegen. Naar het Engelsch van A. T. OUILLER—COUCH. 10 ,.Ik grijp kleine jongetjes beet als ze niet kijken cn dan neem ik ze mee cn hun va ders en moeders zien ze nooit meer terug Maar zij sterven heel, heel langzaam ie zult wel bemerken hóé, als ik je eenmaal te pakken krijg als ze babbelen". Maar ik was er volstrekt niet nieuwsgie rig naar ik had er rijkelijk genoeg van ge hoord en hij was ook voldaan leek het want nadat hij mij nog een poosje strak liad aangekeken, zei hij dat ik moest op staan en de rots afdalen die tegenover hem lag. De angst dien ik uitstond gedurende dien tocht, is eenvoudig door geen pen te be schrijven. Ieder oogenblik verwachtte ik mijn schouder van achteren te \oelen grij pen of door een geheimzinnige en helscbe macht zijn handen om mijn hals te voelen Mijn melgezel volgde vlak achter mij en neuriede „Eu de duivel nam wat zijn deel hij vond „Zing hoera hij wacht nu op u En ofschoon ik dit. refrein heelemaal niet meezong, ik begreep dat hij meende, wat. hij zei. Onderaan de rots gekomen, gingen wij den overdekten ingang door, die naar de „Rea dy Money Cove leidde. Toen wij beneden gekomen, vlak langs de zee liepen, keek de kapitein met aandacht in het water, maan er was geen spoor te bespeuren van dciii ongelukkigen John. Hij mompelde eenJ vloek en begon \)ug den noordkant van dé rots op te klimmen, vlak bóven de oppert vlakte van de zee en keek weer in de diep te. Maar weder werd hij teleurgesteld. Il/'j deed zijn klecren uit en dook heiliaaldeli/k onder totdat, hij volkomen uitgeput was lin er uitkroop hij deed zijn hemd cn broek aan cn klom weer naar mij toe „Vervloekte ventwaar kan hij gebléven zijn Nu zag ik \oor het eerst hoe yreesëüjk vermoeid en hongerig de man er uitzag, net een wolf met zijn witte tafiden in zijn open mond. IIij had' zijn voet bezeerd lian de rots. Nog steeds niet zijn wreede oogen op mij gevestigd, knielde liij neder bij den waterkant en begon langzaam zijn wond te wasschen. „Jongen, hoe heet je ook weer Jasper Jasper en hoe nog meer „Trenowetli". „Wel alle drommels llij sprong overeind en greep mij bij den schouder met een wroedcnde hand, Ik werd misselijk en koud van angst. De blauwe lucht deinde en draaide om mij heen toen volgde nevel en duisternis, alleen verlicht door twee vreeselijke oogen een gil cn verder weet ik er niets meer van. HOOFDSTUK V. Wat de zeeman Georgio Rhodojami vertelde in de schippersherberg. Ik kwam langzamerhand weer tot het be wustzijn te midden van een gegoat van stemmen. Oom Loveday was over mij heen gebogen, alle knoopen van zijn jas glin sterden mij tegemoet 'cn zijn gezicht had een uitdrukking van vriendelijke bezorgd heid. Wat er gebeurd was en hoe ik daar in het zand kwam te liggen, kon ik mij eerst niet herinneren totdat mijn blik over mijn ooni's schouder liecn de oogen van den Kapitein ontmoetten, die mij met een scherpen en merkwaardige» blik aanzag. I lij stond tc midden van een troepje vis- schérs en beantwoordde nu en dan hun vragen met een gebaar, een schouderop halen of door het schudden mei het hoofd. Maar in de eerste plaats interesseerde hij zich voor mij, toen ik uit mijn bewusteloos heid ontwaakte. En ik zag dat hij in span ning was wat ik zqu zeggen. „Arme jongen?" zei oom Loveday. „Ar me jongen ik denk dat het gezicht van dien man hem verschrikt heeft. Ik ontmoette den blik van den kapitein en knikte zwakjes. „Ja, ja, zie je wel", voegde hij er tot ver klaring bij, zich tot den schipbreukeling wendende, „uw plotselinge verschijning heeft hern aangepakten om u de waar heid te zeggen, mijn vriend, zooals u er op liet. oogenblik uitziet, op 't oogenblik zeg ik, is uw uiterlijk wel wat schrikwekkend schrikwekkend zullen we maar zeggen". In antwoord op mijn ooms aarzelende verontschuldiging spreidde de vreemdeling alleen zijn vingers,uit on haalde de schou ders op. „Ach ja zeker een vreemdeling Of schoon onze kust nu juist niet al te gast vrij is, geloof ik dat de inwoners dat ver wijt niet verdienen. Jasper, mijn jongen, kan je loopen Zoo ja, dan zal Jozef je thuis brengen en wij zullen ons best doen voor den vreemden heer, die zoo zonder complimenten op onze kust geworpen is". Mijn oom scheen te vinden dat zulke prachtige woorden er bij behooren wanneer men een vreemdeling ontvangtof hij een wel oppervlakkig begrip had ccn beleefd heid tegenover vreemdelingen of niet pre cies wist dat men in het eene werelddeel niet dezelfde taal gebruikt als in 't an der, zou ik niet kunnen zeggen. In ieder ge val de visschers keken hem goedkeurend aan als den eenige die hen uit de onderha vige moeilijkheden kon redden ,.U is misschien niet in staat, mijn vriend om ons mee te deelen of er misschien doo- den liggen op de rotsn, die getuigenis af leggen van dit droevige onheil Weder maakte de vreemdeling een ge baar van droefheid. „Ach hemel Daar dacht ik niet aan. Jasper, als je thuis komt, dan moet je heel nauwkeurig het verhaal van den Toren van Babel nalezen. Wat de oorzaak moge wezen van die droevige verwarring, de waarheid wordt ons zeer duidelijk bewe zen, wanneer wij staan tegenover iemand, dien ik overdrachtelijk zou kunnen noemen een inwoner van Mesopotamia". Daar niemand antwoord gaf, dacht oom zeker „wie zwijgt stemt toe" en noemde hem tweemaal zoo tot zijn eigen groote voldoening en het duidelijk zichtbaar ont zag der visschers. „Het is duidelijk', ging hij voort, „dat deze heer, ge moogt hem dan noemen zoo als ge wilt, groote behoefte heeft aan voed sel en kleeding. Daar ik er niet aan twijfel, of dit kan te Polkimbra verkregen worden, zullen wij niets beters kunnen doen dan hem daar naar toe te brengen. Ik vertrouw, dat dit voorstel door hem zal worden goed gekeurd". In ieder geval viel het in goede aarde bij het visschersvolk zij brachten oom Lo- vedav's woorden door gebarentaal aan den man over. Toen zij een hoofdknik en eenige woorden in een vreemde taal gesproken, lot antwoord ontvangen hadden, namen zij hem in hun midden en brachten hom weg. Toen" hij zich omkeerde, om mee to gaan, keek hij mij nog eens voor 't laatst aan met een vreemd vluchtig glimlachje, waar ik bepaald akelig van werd. Oom Loveday bleef nog even talmen om Joe te verzoeken vooral goed op mij te passen, dat hij 's avonds'nog 'even bij moeder kwam, liep hij met de anderen mee. Zij verdwenen uit hot gezicht door do over welfde gang van de Doodemans Rots. Een minuut long liepen zij stilzwijgend door het mulle zand. Joe Roscoria was oom Loveday's „man", een benaming, die in ot». ze streek gegeven wordt aan iemand, die de bekwaamheid bezit om te zorgen voor een paard, een tuin, een paar varkens of eigenlijk alles wat in de termen valt, om zorg voor le dragen. Op het oogenblik was ik aan zijn zorgen toevertrowd dus na eenigen tijd stilzwijgend te hebben nage dacht, begon .Toe te spreken. „Je ziet bleek." „Is 't waar, Joe „Ja doodsbleek". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7