Kiest KAMPERMAN Marijke INSTALLATIE COMMISSIE-ARMENWET REDE VAN MINISTER KAN Dr. L HOOGKAMERf Crematie te Westerveld Humorhoekje AUTO ONGELUK OP DEN LOOSDUINSCHEWEG JAARVERGADERING DER „KONINKLIJKE" als Uw RIJWIELHANDELAAR Verschenen/ Clssy vanMarzveldt RADIOPROGRAMMA De valide arbeider cn de werkloosheidsver zekering Probleem op probleem De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, heelt gister morgen in een der zalen van zijn Departe ment de dezer dagen ingestelde commissie, welke advies zal uitbrengen over de vraag, of het gewenscht is, dat valide arbeiders, al dan niet tegen werkloosheid verzekerd, in geval van werkloosheid en Indien behoefte aan steun bestaat, op andere wijze door de Overheid worden tegemoet gekomen dan in de Armenwet is voorzien en zoo ja, de daartoe vereischte voorstellen te doen, ge ïnstalleerd. Minister mr. Kan heeft daarbij ongeveer de volgende rede uitgesproken: Het is inderdaad meer dan de gebruike lijke plichtpleging, wanneer ik u hartelijk dank zeg voor uwe bereidwilligheid om in de moeilijke materie, die u wordt voorge legd, de Regeering van voorlichting te die nen. Ik heb gedurende de welhaast dertien verreljaars, dat ik mijn ambt bekleed, als 'i. ware aan den lijve ondervonden, hoe dringend wenschelljk het mag heeten een vaste gedragslijn af te bakenen tegenover arbeiders, die door bijzondere omstandig heden tijdelijk het heir der werkloozen ko men vergrooten. Tallooze gemeentebesturen werden be stormd door valide arbeiders, vol Ijver en toewijding aan hun taak, maar wien de hevige vorst plotseling de mogelijkheid had benomen die taak te vervullen. Intusschen naar welken maatstaf moest het Rijk helpen'? Waren de gelden beschikbaar? Wanneer waren buitengewone omstandig heden diermate ingetreden, dat deze niet minder buitengewone hulp verantwoord mocht heeten? Deze vragen, die zich geree- delijk met vele andere laten vermeerderen, doemden dag en nacht op in telegrammen, brieven en gesprekken. Wij hebben ge tracht ze bevredigend te beantwoorden en nu de afwikkeling van de liquidatie der getroffen maatregelen haar einde nadert, schijnt onze wijze van handelen niet onbe vredigend. Maar niet gaarne zou ik mijn ambtsopvolger voor dezelfde problemen plaatsen, wanneer het mogelijk is priori de baan uit te stippelen, lange welke in deze en soortgelijke omstandigheden valt voort te schrijden. Zwarig in het bijzonder is het zich te vergewissen of de verzekering tegen werk loosheid al dan niet het eenig middel is dat tegen dergelijke kwalen kan worden voor geschreven. Met name of degenen die niet de omzichtigheid hebben betracht die van een goed huisvader valt te eischen op an dere wijze dienen te worden geholpen, dan zij die zich van hun moreelen plicht door drongen hebben betoond Is er hier een taak voor Rijk en gemeen ten te \ervullen? Ik zou voort kunnen gaan problemen op problemen te stapelen. Intusschen gij al len zijt niet minder daarvan op de hoogte dan ik. Laat mij dus niet langer van uw geduld vergen en, na de stellige verwach ting te hebben uitgesproken, dat gij, onder leiding van uw voortreffelijken voorzitter, het juiste pad zult weten te vinden, uw commissie geïnstalleerd verklaren. De voorzitter der commissie, de heer C. Zaalberg, directeur-generaal van den Ar beid, beantwoordde minister Kan: Excellentie. U heeft ons waardig gekeurd ie onderzoeken of het gewenscht is, dat va lide arbeiders, al dan niet tegen werkloos heid verzekerd, in geval van werkloosheid en indien behoefte aan steun bestaat, op andere wijze door de Overheid worden te gemoet gekomen dan in de Armenwet is voorzien, en, zoo ja, de daartoe vereischte voorstellen te doen. Ik weet zeker namens mijn medeleden te spreken, wanneer ik in het besef van de beteekenis van dit vraagstuk voor de wel vaart van het Nederlandsche volk Uwe Ex cellentie onze erkentelijkheid betuig voor het in ons gestelde vertrouwen. Uwe Excellentie heeft in de toespraak, waarmede hij ons de eer aandeed onze werkzaamheden in te leiden, reeds gewe zen op een klein onderdeel van de moei lijke vragen, waarvoor de Overheid gesteld wordt als de werkloozen steun behoeven, n.l. de onvoorziene werkbolemmering door een abnormaal lange vorst als in den laat- sten winter ons land geteisterd heeft en waardoor een groot deel der productie ver lamd werd. Bij de uitvoering van onze opdracht lei den de bevindingen van ons onderzoek wel licht tot de vraag of bij de tegenwoordige economische gesteldheid van ons land er voor valide arbeiders, ondanks de werk loosheidsverzekering, nog een armoede door werkloosheid bestaat, die op andere wijze Overheids hulp gewenscht doet zijn dan volgens de Armenwet. Het zal Uwe Excellentie niet verwonde ren, dat wij allen, die op dit terrein reeds een staat van dienst achter den rug heb ben, gaarne deze belangrijke taak aanvaar den en dat wij ons zullen beijveren om haar naar ons beste weten te vervullen. De samenstelling der commissie vormt een waarborg, dat ook bij verschil van inzicht de wederzijdsche waardeering een vrucht bare samenwerking zal mogelijk maken. Ik meen dan ook uit ons aller naam Uwer Excellentie de verzekering te kunnen geven, dat wij met lust en toewijding aan den arbeid gaan om uw opdracht zoo goed mogelijk te vervullen. Bede van Utrecht's Burgemeester Gistermiddag is op Westerveld te Velsen onder groote belangstelling de verassching geschied van het stoffelijk overschot van Dr. J. Hoogkamer, neus-, oor- en keelarts in Den Haag. Dr. Hoogkamer was aanvankelijk artil- lrie-officier, maar voelde zich tot de me dische wetenschap zóózeer aangetrokken, dat hij zijn militaire loopbaan prijs gaf en in Utrecht medicijnen kwam studeeren. Gedurende deze studie werd een door hem beantwoorde prijsvraag met goud be kroond. Na de voltooiing zijner medische opleiding, waarbij hij zich specialiseerde in oor-, neus- en keelziekten, vestigde hij zich als specialist in Vlissingen; in Zee land waren toen nog zéér weinig specia listen en zoo kreeg Dr. Hoogkamer te Vlis singen direct een uitgebreide practijk. Niet alleen om zijn groote kunde was hij al spoedig een zéér gezien en gezocht medi cus, maar óók als mensch verwierf hij zich groote liefde in den steeds groeienden kring zijner patiënten. Van Vlissingen ging hij naar den Haag en ook daar werd hij weldra een zéér bekend geneesheer-specia list, geprezen om z'n uitgebreide kennis cn bemind vanwege de voortreffelijke eigen schappen zijns harten, die hem een waar deering als dokter ten deel deden vallen, waarop slechts weinigen zich kunnen be roemen. Onder de aanwezigen waren Dr. Breed- veld namens de Vereeniging van keel-, neus- en oorartsen, Dr. van Gangelen voor zitter en Dr. Lely, secretaris der afdeeling 'sGravenhage van de Nederl. Mij. tot be vordering der Geneeskunst; Dr. J. P. Foc- kema Andreae. burgemeester van Utrecht, mr. dr. Schuylenburg, archivaris te Utrecht; dr. Hefting, arts te Utrecht Mr. E. Funke namens het bestuur der afd 'sGravenhage van het Nederl. Roode Kruis; Dr. v. d. Goot namens het Diaconessenhuis Bronovo, Dr. Brandes, Mr. Gonsalves, Mr. Beminnelijk poUUe-agent (na proos-verbaal te hebben opgemaakt wegena overscürtjdlng ran de maximumsnelheid, bet ld gevaar orengen van de veiligheid van net verkeer, niet halt houden op een gegeven sein, de afwezigheid van rU- en nummer be wfjs en de kaart voor de wegenbelasting) .Nou meneer wc kunnen nou allee ook weJ meteeD afhandelen heelt u ook de belastingpenning voor dat hondje?0 (London Opinion) A. W. Hartman. Dr. Albers, Mr. Jeltes uit Amsterdam enz. Dr. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, nam het eerst het woord en zeide dat het voor allen, die zich de vriend vap Dr. .Hoogkamer noemden, moeilijk was om uiting te geven aan wat het gemoed zoo zeer beweegt. Maar de vrienden uit zijp studententijd zouden gëen vrede hebben, als niet namens hen een woord zou wor den gesproken. Wij zijn bedroefd, omdat hij is heengegaan, doch dankbaar, omdat wij hem hebben mogen kennen cn voor wat hij voor ons is geweest. Hij was een nobele en edele figuur, vol groote harte lijkheid en toewijding, vol liefde voor de belangen, die hij diende. Die eigenschap pen kenmerkten hem zijn gansche leven, voor zijn gezin, voor zijn patiënten, maar bovenal voor zijn vrienden. Wie daartoe behoorde, gevoelde zich al spoedig zijn schuldenaar. Voor zijn vrienden slond hij immer op de bres. Daarom voelen wij ons door groote erkentelijkheid bezield. Hij is heengegaan midden in zijn werk, doch te vroeg. Wij zullen hem met grooten eerbied en genegenheid herdenken. Dr. Van Gangelen sprak namens de afd. 'sGravenhage der Nederl. Mij. tot bevor dering der geneeskunst. De burgerij van den Haag was opgeschrikt door zijn plot seling verscheiden, zeide spreker; diep be droefd waren zijn patiënten, maar diep ontroerd waren wij, zijn collega's, versla gen door zijn plotseling heengaan, midden in het werk. Deze reus onder de menschen is op het veld van eer gebleven. Hij was zeer gezien en reeds als student te Utrecht verwierf hij een gouden medaille. In Vlis singen arbeidde hij zóó, dat de burgerij hem bij zijn vertrek een gouden medaille aanbood. In den Ilaag won hij met één slag vele harten en veroverdo zich spoe dig een plaats. Dit plotselinge heengaan treft ons zeer, omdat het bewijst, dat het niet alleen aan komt op onze verantwoordelijkheid en chi rurgische keDflïa, doch ook op physieke en psychische kracht, die Hoogkamer bij een operatie begaf. Groot is het verlies voor de instellingen, waaraan hij verbonden was. Wij zullen zijn nagedachtenis in hooge eere houden. Ten slotte sprak de heer Harts, voor zitter van den Raad van Arbeid te Vlis singen, namens de Vlissingsche vrienden. Spr. zeide dat velen blij zijn, dat zijn weg door Vlissingen is gegaan. Hij wekte ver trouwen, geestdrift en bemoediging en won veler vriendschap door zijn gouden hart. Een zwager, de heer Unger, dankte voor de groote belangstelling, waarna, onder de tonen van het ontroerende „Nader, mijn God, bij U", de kist langzaam daalde. Eén doodc cn meerdere gewonden De chauffeur voor de rechtbank Voor de Haagsche rechtbank heeft te recht gestaan de 22-jarige chauffeur garagehouder IT. J. S., uit Den Haag, ter zake dat hij in den nacht van 11 op 12 Febr. j.l. als bestuurder van een vierwielig motor rijtuig, daarmede rijdende over den open baren weg, den Loosduinscheweg, in de richting naar de Regentesselaan, hoogst roekeloos en onvoorzichtig zonder eenige noodzaak niet behoorlijk de rechterzijde \an den weg heeft gehouden, maar zoover naar links op dien weg heeft gereden, dat hij op, althans vlak naast de voor hem links van dien weg liggende trambaan reed, en bovendien niet behoorlijk heeft opgelet, door welk hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onoordeelkundig rijden hij is aangereden tegen een met een paard hespannen melk wagen, die uit de tegenovergestelde richting hem tegemoet kwam, tengevolge van welke aanrijding de voerman M. de Jonge op het trottoir viel en aan de rechterheup een kneuzing bekwam, waardoor hij gedurende eenige weken zijn beroepsbezigheden niet heeft kunnen uitoefenen en door welke aan rijding verdachte's auto ongeveer 15 M. ver der tegen een boom is gereden, tengevolge waarvan de stoffeerder E. van Ernst een schedelbasisfractuur en een rechierdijbeen- fractuur en de 15-jarige kruideniersbedien de G. W. van Ernst een lichte hersenschud ding hebben bekomen en waardoor ook zij hun beroepsbezigheden gedurende meer dere weken niet hebben kunnen uitoefenen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de in zittenden van den auto van een verjaars- partljtje kwamen. H$t ongeluk is omstreeks twee uur des nachts gebeurd. Verdachte zou met groote snelheid gereden hebben en vrijwel op of althans vlak naast de tram rails. Behalve verdachte's auto en de melk wagen was er geen ander verkeer op den weg. De melkwagen was verlicht en reed behoorlijk rechts. Een zwager van v. E., die ook in den auto zat, is na de aanrijding dood opgenomen. Het O. M., waargenomen door mr. Blok, wees er op, dat volkomen is komen vast te staan, dat verdachte zonder eenige nood zaak links op den weg heeft gereden en voorts dat hij niet goed opgelet moet heb ben; anders zou hij den melkwagen zeer zeker hebben moeten zien. Spr. eischte ten slotte 4 maanden gevan genisstraf met ontzegging van de bevoegd- beid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar Verdachte, die zeH zij het ongeluk ook gewond is geworden en een schok heeft gekregen, wist zich van de aanrijding en wat daar vlak voor gebeurd is, niets meer' te herinneren. Het nieuwe procédé van de l. G. Varben besproken Dividend 24 procent De algemeene jaarvergadering der Ko ninklijke werd onder leiding van jhr. H. Loudon gistermorgen in het gebouw In- dustria te Amsterdam gehouden. Aanwezig waren 32 aandeelhouders, vertegenwoordi gende 350 preferente, 59632 gewone en 1830 onder-aandeelen en recht hebbende op 168 stemmen. Nadat de voorzitter hulde had gebracht aan wijlen den heer Abr. Capadoce, die rneer dan 32 jaar lang de Koninklijke heeft gediend als directeur en commissaris en laatstelijk de functie van president-com missaris heeft bekleed, en thans helaas aan de maatschappij is ontvallen, stelde de voorzitter het jaarverslag, de balans en de winst- en verliesrekening aan de orde, wel ke stukken zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd. Het dividend op de gewone aandeelen is alzoo vastgesteld op 24 Het slotdividend zal op 10 Juli wor den uitbetaald. De voorzitter deelde in aansluiting op een en ander mede, dat de heer dr. J. Th, Erb zijn ontslag als directeur heeft geno men. Aan de orde was thans de periodieke verkiezing van een der commissarissen, waarvoor een bindende voordracht was op gemaakt, luidende 1. jhr. J. Loudon, 2 R. W. J. Schilt. De eerstgenoemde werd her kozen met 155 tegen 7 stemmen en 6 stem men blanco. In de vacature-Capadoce werd de afgetreden directeur dr. Erb met 159 stemmen tegen 1 stem en G stemmen blan co, gekozen. Bij de rondvraag stelde de heer Boisse- vain de vraag of het krantenbericht, dat de Standard Oil Company of New Jersey een procédé van de I. G. Farben heeft overge nomen, waardoor het mogelijk wordt 100 benzine uit de olie te halen, voor aandeel houders verontrustend is. De voorzitter deelde mede, dat de vraag nog onlangs ook in de algemeene vergadering van de Shell was gesteld, en dat de directie hem in staat stelde daarop het volgende te ant woorden De berichten in de kranten omtrent de toepassing van het I. G. hydreeringspro- cédé, tot het maken van benzine uit zware olie, heeft natuurlijk onze volle belangstel ling gehad. Wij waren sinds geruimen tijd op do hoogte van het contact tusschen die twee maatschappijen op dat gebied. Wij hebben er geen deel in. Ik weet niet of de berichten dat 100 benzine te maken zou zijn uit zware olie, juist zijn, doch ik neem gaarne aan dat dit zoo is. Dat de capaci teit van do nieuwe fabriek in New-Jersey 100,000 bbls. per dag zou zijn, lijkt mij hoogst twijfelachtig. Technisch is dit procédé zeker een knap stuk werk. Omtrent de commercieele zijde moet ik het volgende opmerken Is het juist om uit olie uitsluitend ben zine te maken? Ons doel is altijd geweest en zal altijd zijn: niet zooveel mogelijk ben zine, doch zooveel mogelijk netto winst uit elke ton olie te maken; wij zijn niet van meening dat het juist is, alle eieren in één mandje te hebben en wij maken een lange reeks van de meest waardevolle producten uit de grondstof die ons ter beschikking staat. Hiertoe hebben we een zeer uitge breide internationale staf van chemici en het resultaat van hun werk (alhoewel niet vatbaar voor publicatie, daar dit niet in het belang van de aandeelhouders zou zijn) is van de grootste waarde voor de maat schappij. Dat wij niet stil zitten, moge blijken uit het belang dat wij in de stikstof-industrie hebben genomen. Wat de kostprijs van benzine, gemaakt met het I. G.-procédé betreft, zou ik zeer verwonderd zijn, als het niet belangrijk hooger was dan de kostprijs van benzine die wij maken met onze op zeer groote schaal toegepaste en verbeterde procédés, hoewel die geen 100 benzine geven. De grootst mogelijke technische prestatie is lang niet altijd de voordeeligste. Zoo zou een stoomvaart-maatschappij hare booten zeker sneller kunnen laten loopen, maar zij prefereert dikwijls een kleinere snelheid en grootere winsten. On 40-jarige ervaring op oliegebied heeft ons geleerd, hoe met redelijke verkoopprij zen een zoo groot mogelijke winst te maken, ten bate van onze aandeelhouders Wij heb ben geen enkele reden tot bezorgdheid over dit nieuwe procédé en we weten dat we alle reden hebben om met het volste ver trouwen de toekomst tegemoet te zien. Tel. 132. Kamp 4. het nieuwe boek van APEN UIT PASSAGIEREN. Dertig apen, die met het stoomschip „Texel" uit Britsch-Indië op reis waren naar Hamburg, hebben zich, toen dit schip de Lekhaven te Rotterdam aan de kade gemeerd lag, uit hun gevangenschap we ten te verlossen. Eenige tientallen apen klauterden aan land, waar zij op loodsen cn kranen gingen zitten. De meeste dieren zijn Donderdag na een langdurige jacht op gevangen. Een drietal dieren genoot ech ter nog steeds van de vrijheid, toen de „Texel" afvoer naar Hamburg. Het Rotter- damsche havenkwartier heeft, naar het schijnt, zegt het Hbld., zóó fasioneerend op hen gewerkt, dat zij zich door geen enke len jagerslist lieten verschalken. VLET IN DEN IJSEL OVERVAREN. Twee broers verdronken. Gistermorgen is in den IJsel onder de gemeente Ouderkerk een de rivier over stekende vlet overvaren door de motorboot „Purrnerend". Aan boord van de vlet be vonden zich de gebroeders Duyvendijk, oud 14 en 28 jaar, die beiden te water geraak ten en verdronken. (Tel.). In BocUwt&l Otbouden f. 2.90. Ultg. ValkhoH t Co -Amersfoort HANDEL IN GEDISTILLEERD WIJNEN EN LIKEUREN - „„SSV8 """■j?'"' „OUWE OUIJ8 Aanbevelend, S. H. MASSA HAVIK 41 - TELEFOON 29* DE MOORDAANSLAG TE LOCHEM. Het slachtoffer van den moordaanslag in de Hollandsche Lederfabriek te Lochem is, na twaalf dagen in het ziekenhuis te Zut- phen te zijn verpleegd, als genezen ontsla gen; hij zal geen nadeelige gevolgen van het schot in den buik hebben. Zondag 30 JunL Hilversum. V.A.R.A. 9.00 Voor postduivenliefhebbers. 9.00. Belangrijke me- dedeelingen. 9.10. Esperanto. 9.23. Concert. V.P.R.O. 10.30 Kerkuitzending A.V.R.O. 12.00 Tijdsein. 12.01—12.30. Voordracht Leo Straus. 12.30—2.00. Concert 2.002.30. Too- neelhalfuurtje. 2.30—3.15 Populaire muziek 3.153.45. Vocaal concert. 3.455.00 Concert V.A.R.A. 5.006.00 Kleuteruurtje. 6.007.30 Concert. A.V.R.O. 7.30—8.00 Gramafoonmu- ziek. 8.00. Tijdsein en berichten van Vaz Dias. 8.15. Aansluiting Kurhaus. Na afloop gramafoonmuziek. 12.00. Sluiting. Huizen N.C.R.V. 8.259.20. Morgenwij- dink K.R.O. Hoogmis. 12.30—1.30. Lunchmu- ziek 1.302.00. Lezing van den heer Steen- hof. 2.00—2.30. Lezing van den heer Her mans. 2.30—4.30. Concert'. 4.30—5.Ó0 Zieken- halfuurtje N.C.R.V. 5.33. Kerkdienst. Na 6.00 Avonduitzending. Maandag 1 JalL A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00-10.15. Mor genwijding. 12.00. Politieberichten. 12.15— 2.00. Lunchmuziek. 2.002.30 Gramafoon muziek. 2.304.00. Aansluiting van het Rembrant-theatfer. 4.00—4.30. Lezing door Mr. H. J. Knottenbelt. 5.00—6.00 Kinderuur tje. 6.00 Tijdsein. 6.00—7.00. Dinermuziek. 7.00—7.30 Verkiezingsredevoering. 7.30. Voortzetting concert. 7.45 Politieberichten. 5.00 Tijdsein. 8.01—9.00 Vereenigingsuurtje „Onder Ons?. 9.00—11.00. Concert. 10.15 Persberichten. 12.00 Sluiting. Huizen N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00— 11.30 Ziekendienst. 12.30—1 45 Orgelconcert. 4.00 Tijdsein. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00 Tijdsein. 5.006.00 gramafoonplaten. Na 6 uur avonduitzending. Dinsdag 2 Juli. Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten 12.152.00 Lunchmuziek. 2.00—2.45 Kookkunst. 2.45—3.00 Gramafoonmuziek. 3.00—4.00 Lezing. 4.30—5.30 Microfoondebu tanten. 5.30—6.15 Concert. 6.00 Tijdsein. 6.15 G.45 Pianorecital. 6.457.00 Voortzetting Concert. 7.007.30 Verkiezingsredevoering. .307.45 Voortzetting Concert. 7.45 Politie berichten. 8.00 Avond voor de S.D.A.P. Huizen. K.R.O. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Tijdsein. 12.15—1.15 Lunch muziek. 1.152.00 Gramafoonplaten. 2.00— 2.20 Knipcursus. 2.20—3.20 Vrouwenuurtje. 5.00—6.00 Dinermuziek. Na 6.00 Avonduit zending. Woensdag 3 Juli. H i 1 v e r s u rn. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.002.30 Gramafoonmuziek. 2.30—3.30 Aansluiting van het Kurhaus. 3.30—4.30 Maak-het-zelf. 4.30—5.00 Lezing. 5.00—5.30 Lezing over <1e Meisjes-padvinderij. 6.00 Tijdsein. 6.01—7.15 Concert. 7.157.45 Bespreking over de Am- sterdamsche Schouwburgkwestie. 7.45 Poli tieberichten. 8.00 Tijdsein. 8.01—8.15 Grama foonmuziek. 8.15 Aansluiting van het Kur haus. 10 30 Persberichten. Daarna Dansmu ziek. 12.00 Sluiting. Huizen. 11.00 Tijdsein. 11.00—11.30 Zie kendienst. 12.30 Tijdsein. 12.30—1.45 Concert 145—2.30 GramafoonpIat*r 2.304.30 Con cert. 4.30—5.00 Gramafoonplaten. 5.00 Tijd sein. 5.00—6.00 Kinderuurtje. Na 6.00 Avond uitzending.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 8