Handelshuis RADIO-ELECT RA - Langestraat 81 Haast voor Niets!! Bespottelijke Prijzen!! F.H.LOMANS TELEFOON 81 AMBTSJUBILEUM Ds. K. DEN HOLLANDER Voorburg Wijnhandel DE MOOR Engelsch. Koopt Uw Radio bij een vertrouwd WERKWILLIGEN LASTIG GEVALLEN adies. Wij vertegenwoordigen de bekende Ducretet en Phiiipstoestellen BEL 483 F. H. LOMANS Advertentiên Huib Holsteijn GLORIA ANTHRACIET MEIKERSEN L. STOLBERG, GROOTE OPRUIMING UTRECHTSCHESTRAAT 15 propaganda optocht is weer eens gebleken, dat Excelsior een groote plaats in onze stad inneemt, wat zij mede te danken heeft aan haar eminenten leidei-. Op het terrein. liet is reeds \er over G uur als de stoet op het terrein aankomt. Onmiddellijk na aankomst heeft de opmarseh plaats. Eerst nu kornt hel goede marschee en van Excel sior tot zijn recht, waarbij de hagelwitte shirts met zwarte turnbroek of -rok op het groene gras tapijt een mooi effect maken. Na dezen opmarseh wordt aén aanvang ge maakt met het zeer lijvig en varieerend programma. Hoewel het opmarscheeren van de pl.m. 2(J0 leden, dames en heeren, die deelnamen aan de vrije oefeningen dreigde spaak te loopen, werden de oefeningen zóó correct, uit gevoerd dat wij deze kleine fout gaarne wil len vergeven. Meerdere malen waren wij in den gelegenheid deze vrije oefeningen gade te «laan doch steeds blijft het een lust. om nu het stramme uit deze oefeningen is ver dwenen en plaats heeft gemaakt voor de meer soepele uitvoeringen, zonder dat het doel, het lichaam en de spieren te verzorgen niet wordt verwaarloosd. Evenzoo is dit het geval met de rijthmische dansjes uitge voerd door meisjes en dames of een 8 of 10 tal dames. Deze nummers zijn niet alleen aardig voor de deelneemsters, die bij elke oefening in een ander kleurig costuumpje gekleed waren, doch ook voor het publiek. Gracieus bewogen zij zich op de maat van de muziek over het veld. zich geheel gevend, om na afloop lachend en voldaan weg le gaan. De heeren danr-on tegen toonden hun kunnen nan het rekbrug en -paard. Even eens viel hier veel goeds te waardeeren. Ieder nummer afzonderlijk te bespreken zou niet alleen een zware taak zijn doch dit ligt niet in onze lijn. maar vraagt men ons welke nummers liet meeste succes hadden dan moeten wij* zeggen de knotsoefeningen en de rhythmische dansjes. Tot slot, van deze welgeslaagde demonstra ties speelden de vereenigingen Excelsior (Amersfoort), D. O. S. (Bussum) en Atilla (Utrecht slingerbalvvedstrijden volgens het halve competitie s>steem. De stand was na afloop. gevv. gel. verl. pt. pt. vangb. v.—t. 2 i G—1 il 1 1 1 2-4 31 1 1 1 1—i -43 1. D. O. S. 2. Excelsior 3. Atilla WATERPOLO. A. Z. P. C. I—NEPTUNUS I. De waterpolo-wedstrijd A. Z. P. C. I en Néptunus I (Zaandam) ging wegens de lage temperatuur van het water niet door. VOETBALUITSLAGEN. De uitslagen van Zondag 30 Juni. Afdeeling III, promotie-competitie 2e kl.: Enschedesche Boys—N.E.C. 2—8. Afdeeling IV, promotie 2e klasse Wilhelmina—De Valk 1—1. Semi-internationale wedstrijd: Oost Nederland—West Duitschland 52. Uit het publiek worden de autobussen met steencn gebombardeerd Twee arrejtatie's Toen Zaterdagmiddag, zooals dit den laat- sten' tijd iederen Zaterdagmiddag het geval is, te ruim half drie de werklieden uit Bunschoten, Harderwijk, Nijkerk en andere plaatsen uit die omgeving die werkzaam zijn T»u ilo Z.tnnHnniftrhf* houtbedrijven, aan het station alhier aankwamen, om in de daar gereccl slaande autobussen over te slappen, die hen verdei zouden brengen naar hun woonplaatsen, had zich langs den weg, die de autobussen zouden volgen een enorme merïschenmassa verzameld. Er was in de stad een pamflet verspreid, waarin werd aangespoord om de werkwilligen, die als onderkruipers betiteld werden, aan het station op te wachten en tegen hen le de- monstreeren. In verband hiermede waren door gemeentepolitie, rijksveldwacht en marechaussee uitgebreide maatregelen ge- Betaling in overleg met kooper Weigert uw electrisch licht DIE DOET ZIJN PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 nopien om wanordelijkheden te voorko men cn was het gedeelte van het Smalle pad, van het station tot den overweg van den lijn naar Kesteren, waar de autobussen waren opgesteld, afgesloten voor personen, die daar niets te maken hadden. Toen de collonne van autobussen zich in beweging gezet had. gingen de eerste wa gens ongestoord voorbij, al werd er rijke lijk met niet al te vriendelijke uitdrukkin gen aan het adres van de inzittenden ge schermd. Plotseling werd echter door een persoon uit de menigte een steen gewor pen op een autobus, waarvan de ruit ver brijzeld werd. De marechaussee die in de auto meereed iedere wagen voerde een politieman mede liet den wagen onmiddel lijk stoppen en sommeerde de omringende menigte om uit elkaar te gaan, waarbij hij van zijn sabel gebruik maakte. Tengevolge hiervan kreeg een der omstanders een klap met de sabel. De man maakte zich hierover zoo driftig, dat hij met de vuist nog een ruil van de autobus insloeg. Hij werd door een andere marechaussee, die met de afzetting belast was, gegrepen. Intusschen werd van verschillende zijden met steencri op de autobussen geworpen, terwijl het publiek opdrong om den arre stant te ontzetten. Dit zou gelukt zijn. wan neer niet politie cn marechaussee ter hulp gesneld waren om assistentie te verlecncn, waarbij zij van hun sabel gebruik moesten maken om de menigte te terug te drijven. Het gelukte de politie den arrestant zekere W. v. P. te overmeesteren en naar het po litiebureau te brengen. Na zijn bekentenis is de man wederom in-vrijheid gesteld. Hij had tengevolge van het inslaan van de au- tobusruit een verwonding aan den hand opgeloopen, terwijl proces verbaal tegen hem is opgemaakt terzake vernieling. Door liet breken der ruiten kregen enkele inzittenden van de autobus van de glos- scherven kleine verwondingen. Naar wij vernamen hebben zich op den verderen tocht der autobussen, behoudens enkele kleinigheden, geen incidenten voor gedaan. Zooals te begrijpen is. bleef het in de om geving van het Sruolle pad cn ook in den binnenstad nog geruimen tijd rumoerig. Vooral voor het politic-bureau, waar even te voren de Srrestant vvas binnengebracht, bleef een talrijke menigte post vatten. Eén persoon, die niet voldeed aan liet bevel der politie om door te loopen, word enkele oogonblikkeu in het bureau vast gehouden, doch is later weer in vrijheid gesteld. Langzamerhand echter herkreeg ook de binnenstad weer liaar gewoon aanzien en wees niets meer op de incidenten, die had den plaats gehad. lift incident met de werkwilligen, die uit Zaandam terugkeerden, heeft begrijpe lijkerwijze aanleiding gegeven lot veel cri- tiek over het optreden van de politie cn de marechaussee. Wij willen hier voorop stel len, dat de politie zich hier voor een zeer moeilijke taak gesteld zag. Immers het be trof de bescherming van vreemdelingen, die lastig gevallen werden door een zekere groep van de Amersfoortsche ingezetenen. En dat het op een gegeven oogenblik aan het Smalle pad noodzakelijk was krachtig op te treden, wilden wij evenmin tegen spreken. Doch o.i. had men beter gedaan om ook de verbinding van liet Smalle pad met de Stationsstraat, het schuinoploópende gedeelte, geheel af te zetten. Het publiek had, daar het hooger stond een voorsprong op de politie, waardoor het optreden van deze zeer bemoeilijkt Werd. Ook het spoor weg viaduct had men geheel vrij moeten houden. Nu zal men ons tegenwerpen, dat daarvoor te weinig politiemannen beschik baar waren, doch als het moet, is toch ze ker wel ook van elders meer assistentie te verkrijgen. Want wij herhalen het, het zijn geen Amersfoorters die beschermd worden, ook de Gemeente Harderwijk. Nij kerk, Bunschoten cn anderen hebben er belang hij. Het zou voorts le overwegen zijn om het gelieele vervoer per autobus te la ten vervallen en de werklieden geheel per trein naar hun woonplaatsen te vervoeren. De. Bunscholers zouden in dat geval te Baarn kunnen uitstappen, terwijl de anderen per trein hun woonplaats kunnen bereiken. En wat liet optreden van de politie zelf betreft, we mogen niet ontkennen dat en kele politiemannen hun zenuwen in het ge heel niet meer meester waren. Dat bleek ten duidelijkste voor het politiebureau. Trouwens waarom de deuren van het poli tiebureau niet dicht gedaan! Al dat machts vertoon naar buiten werkt prikkelend en tartend op de omstanders, lloe mindei ver toon. des te beter en des te eerde» is de op loop verdwenen. Waarmede wij zeggen willen, dat het optreden der politie wel wat tactvoller had kunnen zijn. Naar wij nog vernemen, overwegen de eigenaren der autobussen, die hun wagens voor het vervoer der werkwilligen beschik baar hadden gesteld, hun wagens voor deze transporten niet n\eer af te staan in vel band niet do beschadigingen, waaraan de wagens bloot staan bij incidenten als van Zaterdagmiddag en ook in verband met het gevaar, waaraan de chauffeurs zijn blootge steld. „Niet door kracht, noch door 'ge: weid, maar door Mijnen Geest, zegt de Heerc der heir: scharen". GEDACHTENISREDE IN DE ST. JORISKERK Ter gelegenheid van zijn vijf-en-tw intig» jarig ambtsjubileum sprak Ds. K, den Hol lander gisterochtend in de tot den laatster» plaats gevulde bint Joriskerk een gedach- tcnisréde uit. waarvoor hij tot tekst had. gekozen de woorden uit Zacharia IV Gb: ..Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijnen geest zal het geschieden, zegt de Heere der heirscharen". In den aanvang van zijn rede, wees Ds. den Hollander erop, dat deze samenkomst in menig opzicht verschilt, van de gewone godsdienstoefeningen, vooral omdat de voorganger zich thans geroepen ziet een gedachtenisrede uit te spreken, waarbij hij dus veel over zichzelf cn' over zijn werk zal moeten zeggen. Maar toch staat te mid den van deze bijeenkomst de Herder der gemeente. Christus cn waar Hij is, daar zinkt alle mcnschenwerk .in liet niet. Nog altijd geldt voor spreker 'onveranderd bet woord, waarmede hij zijn intrede onder de Amersfoortsche gemeente heeft gedaan:- „Wij prediken niet ons zeiven, maar Chris tus Jezus, den Heere; cn; ons zeiven, dat wij uwe dienaren zijn om Jezus' wil". Steeds lieeft spreker getracht dit voorne men le volbrengen en ook voor heden on voor de toekomst staat geen ander plan voor zijn geest. Doch bij alles wat hij ge daan heeft, zou hij kunnen zeggen „Soli Deo Gloria". Hemzelf komt niet cïe minste eer toe. Na dezê inleiding wil spreker een oogen blik stilstaan, na vijf en twintig jaren de evangeliebediening le hebben {vervuld, waarvan meer dan twintig jaren hier ter stede cn een blik terugwerpen op den af gelegd en weg. Ilij doet dit niet een dank baar hart omdat hij nu eenmaal niet tot degenen behoort, die in strenge objectivi teit kunnen leven maar tot hen die zoo nu cn dan behoefte hebben 0111 een woord van liart tot hart. te spreken en de per soonlijke gevoelens uit te zeggen, waarbij hij zich immer gesteld heeft op den bree- den basis van Gods woord. De tekst, die spreker voor dezen ochtend gekozen heeft is dezelfde, waarmede hij vóór 25 jaren te Nyehaske en Ilaskerdiike de evangeliebe diening heeft aanvaard, een woord dat hem geworden is tot lev ensdet ies. De Heer brengt tot stand wat geen menschelijk ver mogen vermag. Dat is in het kort de be- ieekenis van de aangehaalde tekstwoorden uit Zacharia IV 6b. Woorden, die ook in dit schoone en feestelijke uur een veelzeg gende en bemoedigende waarheid bevatten. Over het ontstaan van dit woord, ruim 000 jaren voor Cnr. geeft spreker een breed voerige beschouwing, waarna hij in ge dachten teruggaat naar zijn intrede in Has- kerdijke en Nyehaske, 25 jaren geleden. Ook bij den aanvang van zijn ambtswerk heeft spreker ondervonden ile groote waar heid die opgesloten ligt in zijn tekstwoord. Het zou spreker geenszins verwonderen, als hij dezen morgen sprak tot sommigen, die buiten God en Zijnen dienst leven, die zeggen: „voor mij bestaat alleen de slof. bestaan alleen de zinnen; ik reken alleen met de werkelijkheid. Geest, dit is een af getrokkenheid, een gedachlcnschim, een klank. Ik wil maken van liet leven en ge nieten va.n het leven zooveel ik maar kan, want het leven is schoon, het leven is kort en de dood,- de bittere dood, is het einde van alles!" Zijn er niet velen, cn daaronder zeer hoogstaande menschen. die dat zeggen, zoo niet met woorden, dan toch met de uitin gen van hun leven? In de oogen dërzulken moet. een Evan geliedienaar wel zeer te beklagen zijn; Meenen, dat men het hoogste, schoonste, fijnste werk op aarde verricht. en per slot van rekening altijd bezig te ^ijn aan een onbegonnen werk! De natuurlijke mensch verstaat niet de dingen des Geestes. \ls Gods Geest den mensch niet vvederhaart, kan hij het Ko ninkrijk Gods niet zien. Spreker hoopt 'echter, dat hier dezen ochtend nog eens een hart mag open gaan voor de liefde Gods. Het ambt van den Evangeliedienaar is een wonder ambt. omdat zijn opdracht is. tol doóven te zeggen, dat zij hooreri moe ten; tot blinden, dat ze zien moeten; tot lammen, dat ze loopen moeten; tot rnelaat- schen, dat ze rein moeien zijn; tot dooden. dat ze moeten opstaan uit den dood. In verband hiermede houdt Ds. den Hol lander een korte predikatie over liet ge deelte van den bijbel, waarmede de tekst woorden in verband staan cn eindigt het eerste gedeelte van zijn rede met de vol gende woorden: „Gemeente, als ik ooit iets heb toege bracht, door nnjn woord of werk, aan den opbouw van den geestelijken Tempel Gods, dan is dit niet geschied door mijne kracht, die zwakheid is noch door mijn ge weld, ik beschik in het geheel niet over geweld maar door Gods Geest. Die Geest is kracht, cn die Geest is ge weld. want die Geest is de Liefde. I11 dion Geest heb ik getracht te spreken, te werken, te vermanen, te vertrooston, te dulden en te dragen ook...." In het tweede gedeelte van zijn gedach tenis-rede gewaagde Ds. den Hollander al lereerst van zijn persoonlijke ervaringen in de beide gemeenten, die hij heeft mogen dienen. Spreker memoreert daarbij ver schillende bijzonderheden uit de jaren zij ner ambtsbediening in de Friesclie dorpen, waar hij geleerd heeft te werken met stoere kracht, te werken, zoolang het dag is. Spre ker dankt de Friesclie broeders, die hier heen kwamen om te deelen in de vreugde van dezen gedenkdag en dankt nogmaals voor het kostbaar en veelzeggend aanden ken, dat hij uit hunne handen mocht ont vangen. En dan richt Ds. don Hollander zich tot zijn „nieuwe" Amersfoortsche gemeente, waarbij bij ongeveer als volgt spreekt: „Hoe betrekkelijk zijn toch begrippen, als „oud" en „nieuw"! Reeds meer dan twin tig jaren heb ik onder u mogen arbeiden, nadat Ds .Vunderlnk, thans Emeritus-Pre dikant. te Zeist, den 21en Maart 1909 mij heeft bevestigd, cn ik hier Ds. ter Haar Romcny opvolgde. Ik weet. dat, ook onder U, -mijn arbeid niet ijdel geweest is in den Heere. Met in spanning van al mijn krachten heb ik mo gen werken op menig gebied. Met is niet mogelijk, gemeente, liicr deze twintig jaren met U na te gaan, en uit voerig te gewagen van stilte en storm, eb cn vloed, uitbreiding en groei, zorg en ze gen. verdriet cn vreugde. Maar dit één wil ik toch uitspreken, dat, bij alle wisseling en verandering, mijn ge loofsovertuiging ongeschokt en ongewijzigd Ls gebleven, zoodat gij in mijne prediking en in mijnen pastoralen arbeid immer de richtlijn zult terugvinden, welke het woord dat ik mijn levenskeus en levensleus heb genoemd, aangeeft: „Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijnen Geest, zegt de Ileere der heirscharen." Na een woord van dank to hebben ge richt tot de leden van het liuldigingscomité, tot de gemeenteleden en tot de anderen voor de vele bewijzen van aanhankelijkheid en de verschillende stoffelijke blijken van waardeering, richt spreker zich tot zijn ambtgenooten, Ds. Pannebakker, Ds. van den Berg en Ds. Gerritsen, die hij dankt voor de genegenheid en waardeering, welke zij hem steeds hebben betoond. Voorts, me moreert spreker met enkele sympathieke woorden do nagedachtenis van Ds. Meiners en van de leden van kerkeraad, kerkvoog dij, college van notabelen en kiescollege die in de laatste 20 jaren zijn heengegaan cn noemt daarbij de namen van Apeldoorn, Boks, van Rottenburg, Brouwer, van Hoge- vest, van der Nagel, van Voorts Vader, van Esveld, van Ommeren, Kleber cn Reyckers. Verder brengt Ds. den Hollander woorden van dank aan Kerkeraad, Kerkvoogdij, Col lege van Notabelen; voorts aan: het Pro vinciaal Kerkbestuur van Utrecht, het Pro vinciaal College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen, het Classikaal Bestuur van Amersfoort, de Ring Amersfoort, verschillende Collega's van el ders, verder Godsdienstonderwijzer, kos ters, organisten, voorlezer, kerkelijke be ambten, collectanten, -de Zondagscholen, de Hervormde Gemeenteschool de Gabrie-Me- henschool, de Chr. .Tongemanncn-Vereeni- ging, het Hervormd Zangkoor onder leiding van den Heer Mooy, de Bijbelcommissaris- scn, de Afdeeling Amersfoort van den Chr. Nation. Werkmansbond, de Besturen van verschillende Stichtingen cn Vereenigingen, Directeur en leeraren der Rijks-Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, da Volksuniversiteit, de Orthodoxo Kiesver- ecniging „Voor Waarheid cn Vrede", cate chisanten en oud-catechisanten, de pers cn de foto-pers en vele anderen, die deze dagen tot onvergetelijke voor hem hebben gemaakt. Spreker wijdde vervolgens enkele woorden aan zijne familieleden en aan de nagedach tenis zijner moeder en eindigde daarna met de volgende dankwoorden: „Dat allen wilden deelen in ons feestelijk gedenken: zoowel onze Edelachtbare Burger vader, Graaf van Randwljck, en Zijno hoog geachte Gade, Gravin van Randwijck,. als de eenvoudigste onder de eenvóudigen, en dat hier de steeds groeiende gemeente Amersfoort, in al hare rangen cn standen, vertegenwoordigd is. om met ons God te danken voor al dc weldadigheid en tronw, aan ons bewezen, ziet, dit maakt ook dezen dag tot 0911 onvergetelijken feestdag voor mij cn de mijnen." Met een heilbede voor de Amersfoortsche gemeente besloot Ds. den Hollander zijn ge dachtenisrede. Nadat Ds. Pannebakker namens de ambt genooten een kort woord had gesproken tot Ds. den Hollander, zong de gemeente den predikant toe „Dat 's Heeren zegen op U dale". OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off-Not. 29 Juni 1 Juli 12 uur Londen12.077/8 12.077/« Berlijn..;59.38 59.36Ys Parijs9.757, 9.75 Brussel24.61!'z 34 Gi Zwitserland47.94 47.03 Weenen35.03 15-04 Kopenhagen66.32 66-33 Oslo66-33 66.34 Stockholm06-74 66.75 New-York2.49.12';. .'.<3.11 Verloof d: ELISABETH KUIJTERS 011 JOH. HUPKES. Amersfoort, 30 Juni 1029. Menaldum, Geboren: NICOLAAS, Zoon van A. V VAN EET)EN. E. H. VAN EED EN- VAN ZANTEN. Amersfoort, 30 Juni 1920. Arnhcmschestraat 6. 'N LEKKE BAND!! vulcaniseert Uw binnenband absoluut afdoend. ADVERTEEREN - DOET VERKOOPEN Geld aangeboden zonder borg tot f 600.—. Gehm. Verz. Br. onder No. .".0 Postz. Insl. aan v. BOON'S boekhandel, Jac. Catsstraat, Dordrecht. Gem. ZIT-SLAAPKAMER gevraagd met pension. Br. met opgaaf van condities on der No. 2992 bur. Amersf. Dagblad. Muziekhuis POLAK. Utr.weg 69. Tel. 1279. Wij hebbon de voornaam ste merken gramofoonpla- ten en het grootste reportoir. per üescb 2.60. Vraagt onze nieuwe prijzen Fa. BRANDSEN, Langestraat t. Tel. 126 De tijd zal U leeren, wel eens te probeeren NIEUWSTRAAT 19. Tel. 618. dagelijksche aanvoer. MEIKERSEN. Bestelt Uwe kersen voor de weck. Speciale prijzen. ARNH. STRAAT 1, hoek Varkensmarkt. Tel. 941. Met. B. REESE, Leerares Eng. M.O. (A en 9) Opleiding voor I» O. en IÏ.O. (A) en andere examens. Conversatie lessen. JAN STEENSTRAAT 16.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3