WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn, Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 156.- SCHOOLJEUGD EN TANDVERZORGING UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 TELEFOON 145 COMMUNISTEN -RELLETJE TE GRONINGEN BEZOEK UIT CANADA MONDVERZORGSTERS NOODIG Ontvangst te 'sGravenbage GRONINGEN IN FEESTDOS DE INZET VAN HET LUSTRUM Groot vaandel-défilé Humorboekje BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Communisten zwaaien met roode Aaggen tijdens het vaandel défilé. Het publiek grijpt in Men soint ons uit Groningen: Bij de ontbinding van den stoet, die voor de Koninklijke familie te Groningen had gedefileerd,, is het op de Os senmarkt tot een incident gekomen. Een aantal communisten in een met ver kiezingsbiljetten beplakte auto gezeten, zwaaiden met roode vlaggen en strooiden biljetten uit. Het oranjegezinde publiek er gerde zich hieraan en viel de communisten aan. Hierbij werden de opschriften ver scheurd. De inzittenden van den auto werden ontzet, zij zijn naar het politiebu reau overgebracht. ONS UURWERK VOORHEEN EN THANS. Een tontoonstelling in de Residentie. De Nederlandsche Bond van Horloge makers organiseert van 28 Juli7 Augus tus in het Gemeentemuseum te den TIaag een tentoonstelling ter gelegenheid van den 300sten geboortedag van Christiaan Huygens. Deze tentoonstelling omvat het horlogema- kersbedrijf van zijn prilste jeugd tot heden. Men zal op deze expositie producten kun nen aanschouwen uit het begin der ont wikkeling van het horlogemakersvak (an tieke uurwerken), voorts de uurwerken uit de latere eeuwen, zoodat er voldoende variatie is. Juist doordat men klokken uit alle tijden tentoonstelt is er voor den lief hebber van antiek iets dat hem zal trek ken. De bond van horlogemakers heeft voor deze tentoonstelling een affiche laten ont werpen om meerdere bekendheid aan deze expositie te geven. Deze reclameplaat bevat in de eerste plaats een geteekent portret van Christi aan Huygens en vervolgens een interieur- teekening waai* o. m. een oud-Hollandsche staande klok. Frissche roode letters trekken voldoende j de aandacht van het voorbijgaand publiek, zoodat aan een der groote eischen die men aan een reclame-affiche kan stellen, is voldaan. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot commandeur in de orde der Oranje Nassau jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen, oud-president der recht bank te Groningen; tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw jhr. mr. dr. D. H. R. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Gronin gen, prof. dr. I. B. Cohen, lid van den ge meenteraad van Groningen, prof. dr. I. IT. Goons, rector-magnificus der rijksuniver siteit te Groningen; tot ridder in de orde van Oranje Nassau Wessel Zwartsenherg, lid der Kamer van Koophandel en voorzitter der oranjever eniging Oranje-Nassau te Groningen, ds C. W. Coolsma, predikant bij de Ned. ITerv. gemeente te Groningen, K. W. Minteman, te Groningen; toegekend de gouden eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan J. Lameyer, ma joor-rechercheur van politie te Groningen; •T. Tjassens, bode-concierge in het provin ciehuis te Groningen; J. Kroeder, deurwaar der bij den Raad van Groningen; de zilve ren idem aan J. Boon, chef bij den reini gingsdienst der gemeente Groningen; benoemd tot officier in de orde der Oranje Nassau P. M. van der Schalk, voorzitter van het college van regenten van het wees huis der hervormden te Schiedam; tot rid der in die orde R. Driessen, rector van de congregatie van den II. Jozeph te Heel bij Roermond; toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan J. Harrase, bode bij de gemeente-secretarie en aan G. van den Brink, organist cler Ned. Herv. gem te Soesterberg; de bronzen idem aan mej. J. W. Dames, bewaarster in het huis van bewaring te Utrecht. Bevorderd tot officier in de Oranje-Nas- sau-orde dr. A. A. M. P. Kooien, arts te Schijndel; toegekend 'de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in zilver aan G. Terbeek, mees terknecht bij de N.V. de Nederlandsche Fa briek van leder en drijfriemen, voorheen Gebrs. Prakke te Eibergen, J. Bakker, wals- meester bij de N.V. koperpletterij en me- taalhandel v.h. H. de Heus en Zoon te Apel doorn; H. de Lange, bedrijfsleider bij de fir ma Gluysteen en v. Breugel te Kampen; in brons aan K. Kwappenberg, arbeider bij de N.V. koperpletterij en metaalhandel, v.h. H. de Heus en Zoon te Apeldoorn; .1. Post, bankwerker bij de N.V. Alkmaarsche ijzer en metaalgieterij te Alkmaar; Benoemd in alpkabetische volgorde tot ingenieur van den Rijks Waterstaat: Ir. G. D. C. André de la Porte en Ir. IT. ten Bok- kel Huinink, beiden te Goes; Mr. T. Hans kamp te 's Hertogenbosch en Ir. C. In het .Veld te den Haag. Benoemd tot directeur van een leeraar aan de R. H. B. S. te Zalt-Bomrael Ir. Th. Wemmers, thans leeraar aan de G. H. B. S. te Dordrecht; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Sneek H. longkind te Groningen. Wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Wageningen en Tiel C. A. Verhey; be noemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. to Gouda J. v. Dijk te Groningen; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Middelharnis A. J. S. v. Dam, thans tijdelijk; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Enkhuizen W. de Lange, thans tijdelijk cn wederom tijdelijk tot leerares mej. J. A. Bakker en tot leeraar Mr. B. v. d. Tampel. Benoemd buiten bezwaar van 's Rijks .schatkist tot gedelegeerdo der Nederland sche regeering bij het 9e internationale congres voor psychologie, dat van 1—7 September a.s. aan de Yale University New Heaven connectrcut zal worden gehouden Dr. E. D. Wiersma, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen. Bij beschikking van den minister van lurmenlandsche zaken en landbouw is voor het tijdvak 1 Juli 1929 tot 1 Juli 1930 we derom benoemd tot assistent aan de land- houwhoogeschool te Wageningen Ir. O. Banga aldaar, Canadeesclie persvertegenwoordigers in ons land Een categorie patiënten die een speciale tariefregeling vereischf. Discussies in de Mij. ter ber. der Tandheelkunde Zondag hebben de Canadoesche persver tegenwoordigers, die een reis door Europa maken, 's-Gravenhage bezocht, waar zij aan een lunch in het Kurhaus de gasten waren van de Haagsche Journalistenvereniging. Hierbij zaten o.a. aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Ivarnebeek en de burgemeester van 's-Gravenhage, rnr. J. A. N. Patijn. De vooizitter ^an dë"Tïaag6cho Jourxraïis*-' tenvereeriiging, mr. J. J. van Bolhuis, pre sideerde de tafel, die hij opende met een dronk op den Engelschcn Koning, welke be antwoord werd met eon dronk op Koningin Wilhelmina. De heer Van Bolhuis begroette daarna de aanwezigen, de Nederlandsche autoriteiten en vooral de Canadeesclie gasten, in een rede, waarin hij deze laatsten vergeleek met trekvogels, die een oogenblik neerstrij ken en verwijlen bij ons Nederlandsche journalistieke hoenderhok, waar wij al het mogelijke doen om hen hartelijk te ont vangen. De minister van Staat, jhjr. mr. dr. Van Karnebeek, heette de bezoekers welkom in de provincie, waarin hij Commissaris der Koningin is, de hoop uitsprekende, dat zij een aangenamen tijd in ons land zouden doorbrengen en dat men elkander bij een andere gelegenheid zou terugzien. Spr. herinnerde aan do betrekkingen tusschen Canada en Nederland en verzekerde, dat, wij hier te lande met groote belangstelling den vooruitgang van Canada gadeslaan. Mr. v. Kleffens sprak namens den mi nister van buitenlandsche zaken woorden van welkom en bracht diens groeten aan de gasten over. Spr. wees erop, dat weinig volken zooveel gemeen hebben als de An- gelsakische en Nederlandsche. De heer A. R. Kennedy, beantwoordde namens zijn landgenooten de tot hen ge richte toespraken, in de eerste plaats dan kende voor de hartelijke ontvangst in deze stad. Over Canada sprekende zeide spr., dat men zich in de oude wereld dat land nog wel eens voorstelt als een koud land met veel Indianen en waar het dagelljksch werk der bewoners bestaat in het vechten met beren en buffels. Dat is dan wat men ervan weet. Canada is een nieuw land en Cana- deezen, die naar Europa komen, kunnen daar veel leeren uit de lange ervaring der Europeesche landen, maar Canada kan ook iets leeren aan Europa. Op hun reis door Europa hadden de gasten overal veel soldaten gezien, oude kasteelen boven op heuvels en bergen, gedenkteekenen voor oorlogshelden e.d. Daarentegen zijn er aan de zeer lange grens tusschen de Vereenig- de Staten en Canada geen soldaten te vin den. Dat is de geest, waarin wij wenschcn te leven en dien wij Europa toewenschen. Spr. dankte voor de ondervonden vriend schap en dronk op ons land. Na het aioenmaal werd een, door het ge meentebestuur aangeboden autorondrit ge maakt met bezoeken aan het Vredespaleis cn hei Mauritshuis. In Wassenaar, op het kasteel Oud-Wassenaar bood de vereeni- ging De buitenlandsche pers den gasten een thee aan, waar de voorzitter, de heer ITeunri Asselin, hen toesprak. MINAHASS A-COLLECTE. Opbrengst te den Haag. De Zaterdag te den Haag gehouden col lecte ten bate van het Minabassa-Comité beeft, met inbegrip van ontvangen giften, ongeveer 5600 a 5700 opgebracht. De Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, heeft Vrijdag en Zaterdag haar 15e jaarvergadering te Haarlem ge houden onder voorzitterschap van den heer B. R. Bakker te Utrecht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental in het afgeloopen vereenigingsjaar met*54 nieuwe.leden is gestegen tot 517 en thans 70 pet. van het aantal tandartsen omvat. Voorti, dat in de gemeenten Rotterdam, Nijmegen, Zand- voort en Heemstede besloten werd tot in voering van schooltandverzorging. In Am sterdam werd door do afdeeling een com missie benoemd ter orienteering inzake tandheelkundig onderwijs aan de universi teit aldaar. De verschillende afdeelingen organiseerden cursussen voor voortgezet tandheelkundig onderwijs, die algemeen belangstelling vonden. Ten aanzien van het gevoerde beleid en t'r ontlasting van het hoofdbestuur werd met het oog op een vlotte gang van zaken aangedrongen op meerdere decentralisatie in wfiku richting gewerkt zal worden. De financieele toestand was blijkens het het verslag van den penningmeester bij uitstek gunstig en leidde tot een batig sal do van 3500; als gevolg daarvan zijn de bezittingen gestegen tot 16073. De balans van het fonds tot verleening van steun aan collega's, die deze zouden behoeven, sluit met een bedrag van 10428. Het aantal contribuanten in het afgeloopen jaar geste gen tot 178 en nadien weer toegenomen, groeide staande de vergadering tot 203, waardoor de jaarlijksche inkomsten 1899 beloopen. De stichtingsacte van het Stcun- or£aan werd goedgekeurd. In de vacature in de onderwijs- en exa mencommissie benoemde de vergadering den heer Ch. F. L. Nord te Den Haag, ter wijl de raad van beroep werd samengesteld uit de heeren J. Sanders Ezn., Amsterdam, J. W. Switters, Utrecht en I. A. Holthaus, Zwolle, benevens uit een drietal plaatsver vangende leden. Inzake de huisvesting van de bibliotheek werd na langdurige discussies cn vanwege de sterk uiteenloopende meeningen besloten een volgend jaar daaromtrent een defini tieve beslissing te nemen. Na afdoening van nog enkele huishou delijke aangelegenheden kwam in behande ling het rapport over het instellen van de functie van mondverzorgster met de strek king waarvan men zich algemeen kon ver eenigen. De commissie ad hoc is in haar rapport uitgegaan van de stelling, dat suc cesvolle bestrijding van het tandbederf bij den liuidigen stand der wetenschap alleen mogelijk is door stelselmatige voorbehoe ding. De invoering van schooltandverzor ging is gebleken de machtigste factor te zijn. Het geven van onderricht in mondver- zorging aan de schooljeugd cn raad aan de ouders is een taak waartoe slechts wei nig tandartsen zich duurzaam aangetrok ken gevoelen. Dit onderdeel der schoolland- verzorging zonder welke het instituut te kort zou schieten in haar laak, kan gelijk in Amerika is gebleken, niet alleen econo- scher doch ook vooral beter door vrouwe lijke hulpkrachten (z.g. Dental hygiënists, uitgevoerd worden. De commisie komt aan het eind van haar rapport tot de volgende ccnclusies 1. De instelling van het instituut mond- verzorgsters zal van groot nut zijn in den stelselmatigen strijd tegen het tandbederf. 2. De taak der mondverzorgsters diene zich uitsluitend te bepalen tot het gebied der schooltandverzorging. De taak is twee ledig: a« onderricht en propaganda in mond verzorging; b. practisch. 3. Haar practische taak diene zich te beperken tot hot reinigen cn het polijsten van het gebit van ieder kind. 4. De mondverzorgsters werken uitslui tend onder onmiddellijk toezicht en verant woordelijkheid van de schooltandartsen. In verband met de over het rapport ont sponnen gedachten wisseling zal de com missie omtrent een eventueele taak ^n plaats voor mondverzorgsters in de parti culiere praktijk nog nader \an advies die nen. Een punt van uitvoerige bespreking vormde daarna het vraagstuk van de be handeling van diegenen, wier economische positie niet toelaat om zich als particuliere patient tot den tandarts te wenden. De voorzitter leidde de beschouwingen in en betoogde, dat er naast de grooote groep van ziekenfondsleden nog een belangrijke categorie bestaat, dat financieel daar bo vcnuit gaande, toch nog niet bij machte is particuliere tandheelkundige hulp te be kostigen. De inkomensgrenzen waartus- schen deze groep zich beweegt zijn in de groote steden en kleinere plaatsen natuur lijk belangrijk verschillend. Van een eenig zins behoorlijke gebitbehandeling is bij beide groepen geen sprake, wat door de zie kenfondsen geboden wordt is ten eenen- male onvoldoende, kan dit ook niet zijn door de overweldigende hoeveelheid werk die verricht zou moeten worden en het ge ringe aantal beschikbare tandheelkundige krachten. Aangezien de tweede groep veel geringer in aantal is dan die der ziekenfondsleden zon met het beschikbare aantal tandartsen en de komende generatie wel een regeling te treffen zijn om haar van tandheelkun dige hulp te voorzien, die aan redelijke eischen van gebitsverzorging voldoet, voor al wanneer do schooltandverzorging vol doende uitbreiding zal hebben gevonden. Spreker achtte de meest geschikte vorm van hulpverleening het oprichten van cen trale klinieken, zoo mogelijk eigendom der Maatschappij. Winstvorming moet daarbij natuurlijk uitgesloten zijn en allo hulp te gen kostprijs geleverd worden. Op een der gelijke wijze zal tevens aan tal van jon gere tandartsen een werkkring verschaft kunnen worden. Waar in de ziekenfondsen om bovenver melde redenen tandheelkundig niets be vredigend te bereiken valt zou de Mij zich van overeenkomsten daarmede voortaan kunnen onthouden; met het oog op het moeizaam bereikte ware het jammer dit weer prijs te geven. De uiteenloopende zienswijzen over dit vraagstuk, waarbij vele leden rechtstreeks betrokken zijn hadden tot resultaat, dat een commissie werd benoemd, voor de helft uit ziekenfondstandartsen en voor de helft uit leden bestaande, die bui ten de praktijk der ziekenfondsen staan, onder voorzitterschap van den heer Holt haus, welke op een bizondere vergadering daaromtrent nader verslag zal uitbrengen. Na afloop der bijeenkomst werd een ge- rceenchappelijke tocht door Kennemerland gehouden. PRIJSREGELING VOOR DE STEEN KOLEN. Samenwerking tusschen mijnen en importeurs. Op de vragen van den heer Weitkamp, betreffende net deelnemen der Staatsmij nen aan in combinatie optredende direc ties van steenkolenmijnen liier te lande ter bepaling van prijzen cn verkuop-con- dities der steenkolen heeft de Minister van Waterstaat het volgende geantwoord: 1. Voor den verkoop van de producten der Nederlandsche Steenkolenmijnen be staat geen combinatie. Wel hebben er tusschen de gezamenlijke particuliere cn Staatsmijnen en enkele ko- lenimporteurs hier te lande besprekingen plaats gehad, ten einde te trachten meer stabiele verhoudingen op de kolenmarkt te verkrijgen, ongezonde concurrentie te gen te gaan cn meer eenheid in de ver koopvoorwaarden te brengen. Deze voor waarden bepalen, zooals tot nu toe gebrui kelijk is, de winstmarge van den groot handel, waardoor onredelijke prijsopdrij ving wordt tegengegaan 2. Deze maatregelen, die ten doel hebben groote schommelingen op de kolenmarkt tegen te gaan, zijn zoowel in het belang van een rustige ontwikkeling van den mijnbouw als in het belang van den kolen- verbruiker, zoodat er geen bezwaar tegen kan bestaan, dat de Staatsmijnen aan deze besprekingen deelnemen. Er bestaat geen grond voor de vrees, dat door deze maat regelen de landbouwcoöperaties nadeel zullen ondervinden. Mochten deze niette min reden mecnen te hebben tot klachten, dan zijn de mijndirecties steeds bereid deze te onderzoeken. MISHANDELING VAN WIELRIJDERS Aangevallen met harken, mes sen en schoppen. Gisteravond om 9 uur is een gezelschap wielrijders, die van een uitstapje terug keerden, onder de gemeente Groningen las tig gevallen door een aantal belhamels. De zen noodzaakten de wielrijders af te stap pen en mishandelden hen met messen, har ken en schoppen. De wielrijders vluchtten in een boerderij. Zij werden echter achter volgd cn opnieuw mishandeld. De telefo nisch ontboden politie heeft vier belhamel» kunnen arresteeren en heeft hen naar Groningen overgebracht. De Koninklijke familie wordt op het Stadhuis ontvangen. .Men meldt ons uit Groningen: Gistermorgen le 9.50 arriveerden IT. M. cle Koningen, Z. K. H. Prins Hendrik en IT. K. H. Prinses Juliana met het vroeger reeds vermelde gevolg per extra-trein aan het Zuiderstation te Groningen. Aan het station waren ter begroeting aan wezig de Commissaris der Koningen in Gro ningen, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, de burgemeester van Groningen, Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal en cle garnizoenscom mandant Luit. Kol. G. Haenen. Terstond na de aankomst begonnen de klokken in de stad te luiden. Na de begroe ting verliet het gezelschap liet tweede per. ron. De Koningin inspecteerde de op het eerste perron opgestelde eerewacht, bestaan de uit infanterie brigade uit Assen. Vervolgens verlieten de hooge gasten het geheel versierde station om zich naar het Stalhuis ie begeven. In de vestibule van het Stadhuis bood het dochtertje van den burgemeester. Freule M. Y. Bosch van Rosenthal de Koningin en cle Prinses bloemen aan. Daarna had de officieele ontvangst plaats in de versier de raadszaal, waar de burgemeester, wet houders en raadsleden ter begroeting aan wezig waren. De burgemeester, Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal hield een rede, welke door de Koningin werd be antwoord. Na deze plechtigheid onderhield H. M. de Koningin zich eenigen tijd met de aanwezigen, terwijl tevens ecnige verver- schingen werden aangeboden. Daama namen de gasten plaats op het bordes van het Stadhuis om het défilé te aanschouwen. Te 10 uur was intusschen begonnen met de opstelling van een défilé, waaraan 120 verecnigingen met ongeveer 6000 leden deel namen. Te kwart over elf zette het politie corps op het middenterrein het Wilhelmus in, waarna het défilé aanving. Op het ver hoogde middenterrein van de Groote markt hadden zich 4400 schoolkinderen opgesteld, die van daar alles goed en veilig konden zien. Na het défilé maakte de Koninklijke Fa milie een rijtoer door de versierde straten, waarna in het gouvernementsgebouw do lunch werd gebruikt. Te 12.45 uur had do uitreiking plaats van het corpsvaandel aan cle verschillende studentencorporaties aan de vnandehvacht en te 1.20 uur volgde de officieele ontvangst der afgevaardigden van het station. Van het station ging de stoet naar het kerkgebouw van cle Rem. Geref. Gemeente, waar de rector van „Vindicat. atque Polit", de heer J. Klaasesz de plech tige opening leidde. De voorzitter der reu- nisten, prof. Mr. I. B. Cohcn beantwoordde de rede van den rector. Te 3.30 uur had een matiné musical e plaats in de Harmonie door de Groningsche Orkestvereeniging onder leiding van den heer Kor Kuiler. Te ongeveer 4 uur vertrok de Koninklijke Familie naar de universiteit. Hier werd door de leden van „Vindicat atque Polit" en „Magna Pete" (de Groningsche mannelijke en vrouwelijke studentenvereniging) de reunie-commissie en vertegenwoordigers der studentencorporaties een défilé gehouden waarna in de aula de ontvangst plaats had door professoren e.a. De verschillende pro fessoren cn doctoren werden voorgesteld aan de hooge gasten door den Rector-Mag- nificus prof. dr. I. II. Gosses, door den se cretaris van den senaat dr. W. J. Aalders cn den pro-rector prof. G. Scheltema. Eenige jongedames boden bloemen aan. Leden van „Magna Pete" schonken thee. Vervolgens reed de Koninklijke Familie weer terug naar het gouvernementsgebouw. Groningen ziet er mooi uit. Vele straten zijn geheel versierd rnet kleurige vlaggen, die 's avonds verlicht zijn door een rand van electrische lampjes. Ook zijn vele ge vels met dennegroen cn bloemen getooid, terwijl het stationsgebouw, het Stadhuis, de kazerne en de studentensociëteit, alsmede de senaatsgebouwen op een prachtige wijze zijn versierd. Op verscheidene plaatsen wor den muziekuitvoeringen gegeven. Reeds eenige dagen heerscht er een groo te drukte in de stad. *- Altunrt t (Life),,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6