WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- F. Bosman - Kamp 8 UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 IIET KANAAL DOOR DE GELDERSCHE VALLEI BREEDVOERIGE DISCUSSIES NIEUWE UITGAVEN Humorhoekje G. Drieënhuizen 'J jiscïj* j „DE SPEIN" GYM N STIKSSCHOENEN W, Steenbeek&Zn LHÏ J. S. v. d. Werf E. J. KRAUSE Meubelen en Kinderwagens H. ZWAN, Hof 22 Bezoekt Café „De Oranjeboom" H. JEKEL Leusderweg 101 3IJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker 'Antwoord van Gedeputeerde Staten op de vragen, in de vorige zit- ting der Provinciale Staten^ gesteld door den heer Joh. H. van der Meiden. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht heeft do heer H. W. L. de Beaufort namens Gede puteerde Staten geantwoord op de vragen, die de heer Joh. TI. van der Meiden in de vorige Staten-zitting had gesteld met be trekking tot het kanaal door de Gelder- sche Vallei. De heer de Beaufort beantwoordde deze vragen als volgt Vraag 1. Is het Ged. St. bekend, dat door de indie ning va een wetsontwerp bij de S.G. door den Minister van W.S. tot het graven van een kanaal van ten Westen van Utrecht tot ten Westen van Vreeswijk die sreekbelan- gen op bijna dezelfde wijze zullen worden gediend. Antwoord. Het door den Minister van W.S. inge diende wetsontwerp bij de S. G. tot het gra ven van een kanaal van ten Westen van Utrecht tot ten Westen van Vreeswijk be treft slechts het maken van een nieuwen kanaaltak. In hoeverre de streekbelangen hierdoor gediend zullen worden, zal afhan gen van de wijze waarop bij een nader wetsontwerp de verruiming van het Mer- wedekanaal tusschen Utrecht en Amster dam geregeld zal worden. Op dit oogenblik zijn Ged, Staten van meening, dat door het ingediende wetsont werp dc streekbelangen niet op dezelfde wijze worden gediend als bedoeld in het schrijven van Gedeputeerde Staten aan Zijne Excellentie den Minister van Water staat dd. 3 Mei 1929 no. 880/584. Vraag 2. Zijn Ged. Staten bij nadere overweging niet van meening dat, alvorens een bepaald antwoord te geven, het aan te bevelen zou zijn geweest ook de meening van de Ing. der „Vereeniging de Geldersche Vallei" te kennen, opdat voorkomen worde, dat bij een deel der inwoners dezer provincie de meening zich zou kunnen vestigen, dat Ged. Staten zich partij hebben gesteld in tegenover elkaar staande belangen van pro vinciale deelen zonder de Kanaalkwestie zoo grondig als eenigszins mogelijk te hebben onderzocht. Antwoord. Waar Zijne Excellentie de Minister van Waterstaat heeft gemeend niet het advies te moeten inwinnen van het College van Gedeputeerde Staten van deze Provincie, die in zoo hooge mate bij de oplossing der Amsterdam—Rijnverbinding is betrokken, hebben Gedeputeerde Staten zich het tot hun plicht gerekend, toen bekend werd dat Zijne Excellentie het voornemen had nog in dit zittingsjaar der Staten Generaal de indiening van een wetsontwerp, beoogende de oplossing dezer quaestie te bevorderen, uit eigen beweging de zoo nauw bij de op lossing van de quaestie betrokken Utrecht- sche Provinciale belangen ter kennis van Zijne Excellentie te brengen. Ged. Staten gaven hierom opdracht aan den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat om een objectief rapport samen te stellen, waarbij de verschillende Provin ciale belangen, betrokken bij de verschil lende oplossingen van deze quaestie, wer den gewogen. De kennisneming van dit rapport gaf het College, naar zijne meening, het recht en de verplichting om dit bij uitstek Provin- dale Utrechtsche belang bij Zijne Excellen tie voor te staan op de wijze zooals vervat in genoemd schrijven dd. 3 Mei 1929. Had Zijne Excellentie de Minister van Waterstaat in deze wel het advies van het Provinciaal Bestuur gevraagd en had de Minister de noodige tijdruimte voor de in zending van dit advies toegestaan dan zoude het College van Ged. Staten zich ze ker gewend hebben tot de verschillende be langhebbenden. teneinde hunne meening hierover te vernemen, maar nu de omstan digheden het Provinciaal Bestuur genood zaakt hebben uit eigener beweging binnen zeer korten tijd hun advies aan Zijne Ex cellentie den betrokken Minister uit te brengen, heeft het College gemeend daar de tijd ontbrak om alle belanghebbenden te hooren. ook te moeten nalaten een en kelen belanghebbende advies te vragen, daar dit naar hunne meening juist den schijn zoude geven zich partij te stellen in tegenover elkaar staande belangen van Provinciale deelen. Onder deze omstandigheden kunnen Ge deputeerde Staten niet van meening zijn, dat het aan te bevelen zoude zijn geweest ook de meening van den Ing der „Ver eeniging de Geldersche Vallei" te hooren. De heer v. d. Meyden repliceert, en spreekt de hoop uit, dat Ged. Staten als nog de gelegenheid zullen vinden, om den ingenieur van de Geldersche Kanaalver- ecniging te hooren. De heer Reynders (S.D.) is het geheel met Ged. Staten eens. De provinciale hoofd ingenieur heeft een opdracht gehad lot het maken van een objectief rapport Hij is ingenieur voor dit h e e 1 e gewest, en zal dus niet Utrecht boven Amersfoort hebber» gekozen, zoo iets zal uit den aard der zaak wel doen de ingenieur, dien de heer v. d Meyden wil doen hooren, want die Is ge posteerd voor een bepaald plan. De heer van Koetsveld (C.HA acht het onjuist, om deze vergadering te bren gen onder invloed van locale belangen, hoofdzaak is, hoe de Staten hebben te den ken over de houding van Ged. Staten en van den Prov. Hoofdingenieur. Deze laatste krijgt een opdracht van Ged. Staten. Waar om? Blijkbaar met geen andere bedoeling dan het oefenen van invloed ter plaatse waar een beslissing moet worden genomen. Dat kan zijn nut hebben, als een ontwijfel baar provinciaal belang op het spel staat Maar dat is hier niet het geval. Twee dee len der Provincie staan zelfs tegenover elkaar. Was een van de twee belangen ab soluut overwegend, dan was het nog wat anders; dan had er nóg sprake kunnen zijn van een provinciaal belang. Maar ook dat was niet het geval. Spreker betreurt het dus, dat Ged. Staten aan den hoofd ingenieur een opdrach hebben gegeven. En wat voor een opdracht? In geen geval een opdracht, om met een eigen plan te komen. De hoofdingenieur is zijn opdracht te bui ten gegaan, met gevolg, grootere verwar ring, en verdere vertraging van beslissing. Dit eigenmachtige optreden valt te betreu ren, temeer, omdat het plan-Mussert weinig gewicht meer'in de schaal zal leggen. De heer Knigge (R.K. betoogt, dat het N.W. gedeelte van de provincie veel profijt zal hebben van een kanaal naar Wijk bij Duurstede. En is dat niet een groot pro vinciaal belang? De heer van den Hengel zegt, dat het plan-Mussert de belangen der provincie Utrecht behartigt, terwijl het Geldersche Vallei-plan slechts door een klein deel der provincie loopt. Maar overigens moet men deze zaak zien uit een oogpunt van lands belang. De heer Middelberg (A.R.) merkt op, dat deze zaak al jaren hangende is. maar nog nooit hebben Ged. Staten, noch Prov. Staten daarop gereageerd, totdat Utrecht plotseling wakker werd en zich ging af vragen, of zij zich ook niet moest uitspre ken. Ged. Staten zijn dan ook niet juist, als zij zeggen, dat de Minister hun geen advies heeft gevraagd. Dat is onjuist. De Minister heeft hun advies gevraagd door de publicatie van het rapport der Staats commissie-Limburg. Zulke rapporten wor den juist gepubliceerd, opdat do meenin gen van belanghebbenden loskomen. Ged. Staten (en ook Prov. Staten) hebben dat verzuimd, en dal verzuim wreekt zich nu in het rapport-Mussert. De hoofdingenieur baseert zich op den slechten waterstaat kundigen toestand van de Vecht. In de vorige winterzitting heeft de heer Wijkamp echter betoogt, dat die toestand in de eer ste jaren geen onrust meer zal baren, en daarna belangrijk zal verbeteren. Is het standpunt van Ged. Staten ter zake dan weer gewijzigd? Hier wreekt zich de oor spronkelijk gemaakte fout. van pas wak ker te-worden, als-het Ie,laat is. De heer II. W. L. de Beaufort (Ged. Staten) beantwoordt het debat. Hij wijst erop. dat de zaak inderdaad al lang han gende was, maar dat nog geen beslissing was genomen. Het bericht, dat do beslis sing in een bepaalde richting zou gaan, kwam zéér plotseling, en toen was er bijna geen tijd meer. Het verwijt van te weinig objectiviteit wijst spreker terug met een herinnering aan de opmerkingen des hee- ren Rèljnders. Eén van de leden zeidc. dat hier geen algemeen provinciaal belang bij betrokken is. Die redeneering is niet te volgen. Het provinciaal belang juist eischt, dat de twee tegenover elkaar staande par tijen door een objectief college tot elkaar worden gebracht, opdat er een plan kome. dat een algemeen provinciaal belang is. Spreker ontkent, dat de heer Mussert zijn opdracht te buiten is gegaan. De heer de Beaufort betoogt nog. dat herhaaldelijk bet advies van Ged. Stalen wordt gevraagd, ook al 1? pp een rapport van een Staatscommissie gepubliceerd. Maar toen de Minister in deze zaak geen advies vroeg, hebben Ged. Staten gehan deld, zooals zij meenden te moeten han delen Na dupliek van den heer Van der Mei den wordt de interpellatie gesloten. S.D.A.P.-MEETING. Een vuurwerk tot slot. Gisteravond had de plaatselijke afdeeling van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij in het plantsoen bij de muziektent een groote centrale meeting belegd als slot van de in de afgeloopen weken gevoerde verkiezingsactie. Aan deze bijeenkomst ging vooraf een muzikale wandeling door de stad van de Arbeiders Muziekvereeniging „H. J. Hegeraat". Zooals te begrijpen is trok deze optocht heel wat belangstelling, voor al nu het deze dagen 's avonds in de bin- nenstad merkbaar drukker is dan op ande re avonden. Over deze bijzondere drukte schreven wij reeds in ons nummer van gis teren. Ook gisteravond was het, wat men noemt, vol in de stad. De stoet een groote menigte ging aan de muziek vooraf en werd door een even groote menigte gevolgd trok, zooals gezegd, door de binnenstad om haar eindpunt te vinden bij de muziektent in het plantsoen. Nadat hier nog de „Inter nationale" gespeeld was, betrad de voorzit ter der afdeeling Amersfoort van de S.D. A.P., de heer van Wijngaarden den tent om de menigte een opwekkend woord toe te spreken in verband met de Kamer verkiezingen. Daarna werd achtereenvol gens het woord gevoerd door mevrouw Wol- thers-Arnolli, lid van den Gemeenteraad van Utrecht en Ds. M. C. van Wyhe, predi kant te Nieuw veen, die beiden een propa- gandarede uitspraken, waarmede bedoeld werd op te wekken te stemmen op de can- didaten der S.D.A.P. Na afloop van deze meeting, die door een groote schare werd bijgewoond, werd we derom een optocht geformeerd met de mu ziek van Hegeraat ana het hoofd. Wederom ging het door de stad naar een terrein aan de Nijverheidsstraat waar de verkiezings actie der S.D.A.P. besloten werd met een fraai vuurwerk. Ook hiervoor bestond een buitengewoon groote belangstelling. Het programma van dit vuurwerk bestond, be halve uit de gewone nummers, in hoofdzaak uit stukken roet een propagandistische be doeling. Opschriften als „eischt Staatspen sioen, eischt Ontwapening," e.a. waren de hoofdmotieven. Tegen 11 uur werd de slot- decoratie ontstoken, waarna de aanwezi gen, begeleid door een inalsch regentje, huiswaarts togen. DE P. U. E. M. Aankoop van grond te dezer stede. In de gisteren gehouden vergadering van Provinciale Staten kwam o. m. aan de orde een voorstel van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van besluiten van de alge- meene vergadering van aandeelhouders van de Naainïpoze Vennootschap „Provin ciale Utrechtsche Eléctriciteits-Maatschap' pij", strekkende tot aankoop van grond te Soest en Amersfoort. De Commissie van rapporteurs adviseert lot goedkeuring. Het voorstel werd aangenomen. EXAMENS. Acto Lager Onderwijs. Kweekschool Zusters O. L. Vrouwe. Geslaagd de dames: W. E. G. van de Poel, Benschop; L. J. M. Rengerink, Heino; W. G. Sanders, Randwijck; A. W. M. Sand- fort, Zwolle; M. A. J. van Thicnen, Amers foort en J. C. A. Topie, Amsterdam. Afgewezen geen. TUINBOUWVEREENIGING „AMERSFOORT". Subsidie toegestaan. Provinciale Staten behandelden in hun vergadering van gisteren o. m. een voor stel van Gedeputeerdo Staten tot het ver- leenen van een provinciaal subsidie aan de Tuinbouwverceniging „Amersfoort" te Amersfoort. Voorgesteld wordt een subsidie van 250. Do Commissie van rapporteurs adviseert conform Het voorstel werd aangenomen. Miss Brown van X. Y. O., door E. Phillips Oppenheim. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s Uitg.-Mij., Utrecht. Door een toeval komt Miss Brown in aan raking met den geheimen dienst van Scot land Yard. Verdwaald in den mist wordt ze opgemerkt door Mergen, die voor kolo nel Dessiter op zoek is naar een typiste. Haar schrijfmachine trekt zijn ^indacht en op zijn verzoek gaat ze mede naar Dessiter. Deze is gevaarlijk gewond en dicteert haar een stenogram van zijn onderzoekingen naar het wroeten der communisten. Zij moet dit stenogram in een bank deponeeren en wachten op nader bericht. Al spoedig blijkt baar, dat haar gangen zijn nagegaan cn dat het communistische kamp er alles op zet het stenogram te bemachtigen. Volgons de berichten is Dessiter overleden cn zijn gegeven zijn voor beide partijen van groote waarde. Miss Brown is echter een stand vastige jonge dame, zij laat niets los en welke middelen ook beproefd worden, het communistische kamp komt niet op de hoogte van Dessiter. Deze is niet overleden maar herleeft als John Glyde en bij hem treedt Miss Brown in dienst in den strijd tegen het communisme. Op zeer onderhou dende wijze heeft Oppenheim een en ander beschreven en met groote spanning volgt men den cellenbouw der communisten in het Engelsche leven. Maar Dessiter weet hun plannen en bijgestaan door Miss Brown worden alle plannen ontmastlcerd en ver ijdeld. Een interessante geschiedenis, welke zich vlot laat lezen. Mystificaties, door Ivans. Uitg. A. W. Bruna on Zn.'s Uitg.-Mij., Utrecht. Vrijwel allo personen, die een rol van ecnige beteekenis in dit verhaal vervullen, hebben een anderen naam aangenomen en geven zich uit voor iets anders dan ze in werkelijkheid zijn. Ook Geoffry Gill, die een wapensmokkelarij moet opsporen, ver toont zich nu eens als Mr. Lemis Reading, dan weer als Paddy O'Leigh, zoodat zelfs Mr. Hendriks hem aanvankelijk niet her kent. Maar deze, als gewaardeerde hulp van den detective, wordt spoedig op de hoogte gebracht cn gezamenlijk werken ze aan de opsporing der wapensmokkelaars. Natuur lijk komt er een moord bij te pas, welke de zaak nog ingewikkelder maakt, maar toch niet zoo ingewikkeld of Glll weet de schuldigen te vinden. De vele „mystifica ties" maken, dat men telkens voor de meest onverwachte wendingen staat, hetgeen do nieuwsgierigheid naar de ontwikkeling van het verhaal in niet geringe mate ver hoogd. Met groote scherpzinnigheid in el kaar gezet, boeit dit verhaal den lezer dan ook tot de laatste bladzijde. Kitty, door Warwick Deeping. Uitg. v. Holkema en Waren- dorf's Uitg.-Mij., Amsterdam. Mrs. H. George had alles gedaan haar zoon in Engeland te houden, maar ten slotte moest Alex toch naar het front. Zijn koude berekende moeder toonde hem weinig lief de, geen wonder dat hij zeer ontvankelijk was voor Kitty, de dochter van Mrs. Sarah, die een sigarenwinkel hield in Vernor Street. Haar meeleven met de jongens, die naar het front gingen, trof hem diep en ook Alex maakte op Kitty meer indruk dan de anderen. Spoedig zijn ze het eens en voor Alex vertrekt sluiten zo een oorlogshuwe lijk. Zijn moeder is buiten zich zelve van woede als ze het hoort, maar dadelijk staat het bij haar vast om, met alle middelen, dit huwelijk ongedaan te maken. Zij deinst er niet voor terug Kitty te belasteren en als zij Alex heel leelijke dingen schrijft vergeet hij een moment dat hij op 't slag veld is, zoodat hij er niet aan denkt dek king te zoeken bij een granaataanval. Hij wordt ernstig gewond en verliest zijn ge heugen. Als een wrak komt hij in Engeland terug cn wordt door zijn moeder opgeslo ten. Maar Kitty is haar toch te slim af. Zij weet Alex te schaken en hem mee te voeren en hem weer belangstelling te doen krijgen voor hetgeen er om hem heen ge beurt, zoodat hij ten slotte geheel geneest. Kitty's liefde overwint! Een prettig geschreven boek, met een zoo prachtige omlijning der karakters, dat we geheel opgaan Ln sympathie voor Kitty en haar familie en de vereenzaming van Alex* moeder als gevolg van haar koelheid vol komen begrijpen. Nieuwe dienstbode, tot loodgieter„Zeg, je mot hier al een tijdje zijn- Wat voor soort menschen bennen t hier eigen lijk. (London Opinion). J Onthoudt deze adressen R. Berkenbosch voorheen C. J. Prins Hofleverancier8™11 -Beschuit-en Banketbakker Utrechtsche weg 7. Tel. 891 Poelier Krommestraat 7 Tel. 750 J. VISSER UTR. WEG 55. TEL. 551. Je adres voor fijne vlceschwaren Het fijnste rookvleesch 20 cent per ons. E. v. EIJKELENBORG Leusderwep 107. Kruidenierswaren Comestibles Fijne vleeschwaren. Leusderweg 93. TeL 651. Drogerijen en Chemicaliën. vindt U nergens goedkooper als bij ons N 22 27 28-34 36-42 11.10 11.55 f 1.75 elk paar gegarandeerd. .avendel Telefoon 177 Lavendelstiaat 11. Tel. 9i9 Orgel-, Piano-.en Muziekhandel Atelier Serré Utr. weg 40 Tel. 371 Fotohandel voor Amatenrs. Lijsten. Electro-Technisch-Bureau Soesterweg 29 Tel. 680 Boter. Kaas. Eieren, Ver. Zuivelfabriek „Juliana Achterveld" Prima consumptie. Billijke prijs. Electrische piano. Gezellig zitje. Aanbevelend J. v. SCHAICK. Voor plaatsen in doze ADRES SENLIJST vrago men inlichtingen aan de administratie van het Amersfoortsch Dagblad. TeL 513. Schoen- en Lederhandel Annex Schoenmakerij

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7