WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 156.- Marijke UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 EElN kamphuis van het n. j. v. Bij Hulshorst op de Vel uwe 1 JULI VRIJE DAG IN GRONINGEN DEELNAME YAN MEISJES AAN en aan haar is een groot gedeelte van het SCHIETOEFENINGEN Minister Lambooy antwoordt Vragen van den heer Ruggc H a a CRITIEK OP HET VOEDSEL VAN ST. VINCENTtUS Debatten in den Haagscben Raad Verschenen.' Cissy vanMarxveldt BENZINE ONTPLOFFING Knaapje gedood BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Romantisch huis temidden ian ongerepte natuur Te Hulshorst, het plaatsje op den Velu- wezoom, waar tic nutuur nog in ongerepten staat bewaard is gebleven, worden sinds jaren op het groot grondbezit der families Turriaanse en rle Monchy, de kampen \an het Xedcrlcndseh Jongelingsverbond ge houden. (Jok dit jaar is niet \an de ge woonte afgeweken, hot kamp is reeds weer geopend. Echter is er nu een bijzonderheid te vermelden. Op 't kampeerterrein is thans een vast gebouw verrezen, dat zomer en winter blijvend deze omgeving zal sieren. Dit nieuwe gebouw, het kamphuis, is gis- tera\ond officieel geopend. Daartoe hadden zich verscheidene personen in den killen zomeravond nn.u* net natuurdorpje bege ven. onder anderen Dr. T. Broekrneijer en Dr. Eeibrond. leden van het bestuur van den bond. de heer Gordeau, algemeen se cretaris voor het jongenswerk, voorts Ds. T\ Veen Nedcrdwiisch llerv. predikant te IHrccht, voor; ill er van den bond en de lieer Tabak leidei- van het kamp: beide laalslgenoeni'i.'ii vertoefden, wijl zooals gezegd hei kamp reeds geopend was. uit hoofde van hun inc.lt daar reeds enkele dagen. Nadat de nviwe/.gen j51 de groote kamp- tent bijeen gele o men waren, nam Ds. Veen het woord, om hel nieuwe kamphuis op een ccnig.-./.ins ofncieele wijze te openen. Na een korte uiteenzetting omtrent de ver schillende gedurende jaren door den bond georganiseerde kampen, gaf de spreker zijn oreugde er over te kennen, dat op deze plaats vroeger wel ontsierd door oude huisjes, nog da toerende uit den Belgischen vlüchteTingentijd. thans een zich aan de omgeving aanpassend huis was gebouwd. De heer Jurriaanse had hiertoe zijn toe stemming verleend, was bovendien behulp zaam bij het verrichten van verschillende transacties, waardoor hem, mede \oordeze /roote male \an gw vrijheid, groote dank vcr.-(huldig 1 is. He: i- mijn wcnsch, zoo zeide Ds. Veen. dat van onze zijde deze gast vrij beid nooit verkeerd beantwoord zal worden. Na gewezen le hebben op het ietwat conservatieve beginsel van den bond jongens moeten onder leiding kampeeren, het sarnenslapen, het volkomen vrij zijn in de natuur brengt vele gevaren met zich bracht Ds Veen in herinnering, hoe ar chitect ïngwerseh. ten opzichte van wien de bond zich zeer verplicht achtte, ook van dit nieuwe gebouw do geestelijke vader was, waarvoor ook hem dank toekomt. Spr. wees ten slotte op de moeilijke en zware taak. die voor de leiders is wegge legd den jongenman in den moeilijk sten lijd van zijn leven te steunen en te helpen en verklaarde met. deze woorden het kamphuis voor geopend. De heer .Turriaanse noemde het eenvou dig genoeg om voor de hem toegesproken woorden te danken. Doch spreker wilde de goede ve: houding, die er tussclien het kamp en hem was ontstaan, in een ander licht stellen, n.l. in de woorden: een goede buur is beter dan een verre vriend. De kampeerders hadden zich steeds aangena me en ordelijke buren getoond, en toen hem het beheer over deze landen werd toe vertrouwd. was het hem een groot genoe gen de gevraagde toestemming tot het bou wen te verleen en Nadat het gezelschap zich naar het kamphuis had begeven, spiak daar nog de heer Ingwerson, de architect, die te ken nen gaf, dat het meest eenvoudige werk van den bond hem het dierbaarst was, en beantwoordde Ds. Veen met dezen op zijn beurt te noemen als een diergenen, die het kampleven opgang hebben doen maken, een kamp-pionier. De heer Gordeau kon zich er over verheugen, dat de leider van dit kamp nu een eigen home had gekre gen, en wenschte dat de kampeerders voor dit werk van den bond de noodzakelijke en gewcnschtc propaganda zouden maken. Het kamphuis. Van den weg af voert een schaduwrijk laantje naar de kampplaats, een vlakte, zooals d6 Veluwe er zoovele kent, omringd door bosschen. Deze kampplaats, de ten ten zijn er rond omgezet, is de nederzet ting van een stam in een jier mooiste na tuurmonumenten welke Nederland rijk is. Aan het hoofd van dit kampplein staat nu het kamphuis Men is er in geslaagd de omgeving door dezen bouw niet te ontsie ren. eerder te verfraaien een laag rieten dak. dat naar voren over de muren reikt. In de vleugels bevinden zich de toko, de winkel waar steeds het noodige luxe-voed- sel en dergelijke verkrijgbaar zullen zijn. de werk- en slaapkamer van den leider, aan de andere zijde de keuken, waar de kookster zal regeeren, en een bergruimte. In het midden de plaats waar de kam peerders bijeen zullen komen, waar bij ongunstig weer de „mokkapunten" naar toe worden gesleept en men dan veilig be schermd en bedakt kan slapen. Wat gezelligheid aan het interieur geeft, is dat geen zoldering is aangebracht, zoodat men tegen den beschoten kap ziet. Iiarmoniee- rende kleuren verhóogen nog de gezellige sfeer. Een sierlijk huis, verzamelplaats van in de vrije natuur levenden jongelieden, een romantische woning, die veel romantiek zal herbergen initiatief voor het Dawesplan toe te scbrij- Vragen van den heer Hermans aan den minister van Defensie Naar aanleiding van de door den heer Hermans gestelde vragen betreffende het deelnemen van meisjes aan schietoefenin gen van den vrijwilligen landstorm, heeft de minister van defensie het volgende ge antwoord lo. Aan de jongste schietoefeningen van den vrijwilligen landstorm te Amsterdam hebben geen meisjes of vrouwen deelge nomen. De in de eerste vraag bedoelde foto is vervaardigd tijdens den onlangs te Amster dam gehouden schietwedstrijd voor „bij zondere vrijwilligers'' van het Vrijwillig Landstormkorps „Stelling van Amsterdam", zij is niet opgenomen in de Haagsche Cou lant, doch werd in één der vitrines van het gebouw van dat blad tentoongesteld. De cp do foto voorkomende meisjes die. met vele andere huisgenooten of betrekkingen der deelnemers, op het terrein aanwezig waren, hebben, sis gezegd, niet aan dien wedstrijd deelgenomen, mede omdat de wedstrijdbepalingen zulks buitensloten: zij hebben ook niet geschoten. De bewuste foto is met hun instemming door een n*»-sfoto- graaf, buiten medeweten van de wedstrijd leiders. ervaardigd. 2o. Het bij een wedstrijd als de onder- vverpelijke bezigen van do ook bij het leger gebruikelijke zoogenaamde „rompschijven" beantwoordt uit den aard der zaak aan een der doeleinden, waarmede de wedstrijd wordt gehouden, t. vv. de deelnemers te oefe nen voor de moeilijke taak. waarvoor zij kunnen worden gesteld, wanneer zij, zoo noodig met de vuurwapenen, moeten mede werken aan de handhaving of het herstel van de openbare orde en rust. Intusscl\en is bij den meerbedoelden wedstrijd, op de baan waar de foto werd genomen, een schijf geplaatst van een model, dat in verschil lend opzicht afweek van de bij het leger in gebruik zijnde rompschijven; deze afwij king heeft niet de instemming van onder- geteekende; maatregelen zijn getroffen, dat een dergelijke schijf niet meer zal worden gebezigd. So. De beide overige vragen kunnen, in verband met het gestelde onder lo.. onbe antwoord blijven. Ovcricerkvergunningen van de arbeidsinspectie De heer Rugge heeft den Ministei van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de inspecteur van den arbeid te Groningen aan het bestuur der vereenigfng „Oranje Nassau', aldaar, de toezegging deed, dat als op 1 Juli, den dag, waarop door de Koningin een bezoek aan Groningen zou worden gebracht, door de werkgevers hun personeel vrijaf zou worden gegeven, dan overwerkvergunuin- gen zouden worden verleend om den ver loren tijd weer in te halen? 2. Als bovenstaande vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de Minister cJon van oordeel, dat, het op den weg ligt der arbeidsinspectie op dusdanige wijze mede te werken, dat de werkgevers op een dag als dezen hun zaken kunnen sluiten en het personeel van diverse zaken genood zaakt was, het gederfde loon in te halen door of te voren, of verscheidene dagen daarna eenigen tijd over te werken, zooals dat o. iu. met atelier-meisjes het geval was HET STOOMSCHIP WASSENAAR. Het stoomschip Wassenaar. dai in de Botnische Golf was gestrand, is vlot geko men en aangekomen te Holmsund. In het ruim staat geen water. F.cn duiker zou een bodemonderzoek instellen. e-*/, a tfm dat niet Louise van Eykeniiorst. die met dien winkel* bediende van de Bijenzwerm iz getrouwd?" „Ja". „En. is ze ingenomen met Dein?" „Nee. ze denkt nu dat ze by den Hoorn de« Overvloede beter ge:laagd zou z^n", (Passing Show) DOOR SLIPPEN LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Een duorijder bekwam lichte kwetsuren. De aannemer Roerink uit Haaksbergen slipte Zaterdagavond met zijn motor op den straatweg tusschen Rijssen en Enter. Ilij werd levensgevaarlijk gewond, zoodat op neming in een ziekenhuis noodzakelijk bleek, waarop de gewonde, na toediening van de sacramenten der stervenden, naar Almelo vervoerd werd. De duo-rijder, zijn broer, bekwam slechts lichte kwetsuren aan beide handen. HET INT. CONGRES DER K. VAN K. Een Nederlandsch geschenk voor het secretariaat-gene raal. Men meldt ons uit Amsterdam: Zondagavond is door het Nederlandsch Comité van Kamers van Koophandel het bestuur der Int. Kamer van Koophandel een schilderij aangeboden, ter plaatsing in het gebouw van het secretariaat-generaal te Parijs. Dit stuk, dat geschilderd is door A. Storck, stelt voor een waterfeest op de reede van Amsterdam, ter eere van liet bezoek van Czaar Peter aan ons land (Sept. 1697). Storck heeft geleefd van i6351710. De congres-voorzitter, de heer Rud. du Mosch, hield hierbij een korte toespraak. Hij wees erop, dat dit schilderij weergeeft de economische toenadering tusschen twee landen in het verleden. In de gistermorgen in het Koloniaal In stituut gehouden vergadering van de sub commissie voor het vervoer over Zee. welke vergadering onder leiding stond van mr. H. J. Knottenbelt, is o.m. behandeld het onder leiding van Sir John Sandeman Al len opgestelde rapport. In dit rapport, dat het werk is van twee jaren, is de stof op genomen. bijeengebracht door de commis sies voor transport, telefoon, waterwegen, cognossementen enz. Het geheele rapport is een standaardwerk voor ieder, die op eenigerlei wijze belang heeft bij deze vraagstukken. Mr. Lafaurie Frechin heeft voorts een aantal moties ingediend en verdedigd be treffende de kwestie van de dubbele vlag en douaneformaliteiten. Sir Alan Anderson vestigde ten slotte in een geestige toespraak de aandacht op twee landen, die berucht zijn om hun hooge ha vengelden. Spr. zeide niet te kunnen be grijpen, waarom zij. die dergelijke protec tie voorstaan, niet liever hun havens lieten verzanden! Op die wijze zouden zij alle communicatie onmogelijk maken- Een telegram van Owen Young aan de Amerikaansche delegatie Mr. T. W. Lamont, voorzitter van het Amerikaansch comité van de I. K. v. K. walker vijfde congres te Amsterdam plaats vindt, heeft aan boord van de Statendam eèn telegram ontvangen van Owen Young, waarin deze zegt: Ik zond u en mijn an dere vrienden in de I. K. v. K. mijn beste wenscben voor een voorspoedige reis en een succesvolle bijeenkomst in Amsterdam. De Internationale Kamer kan trotsch zijn op haar aandeel m de oplossing van bet vraagstuk der herstelbetalingen en der in- tergeallieerde schulden. Door haar Is de kwestie rijp voor beraadslagingen geworden ven. Zooals de Kamer nuttig werk heeft verricht bij de herziening en de uitvoering van het Dawesplan, zoo zal zij, naar ik ten volle vertrouw, haar scherpzinnig en betrouwbaar oog laten gaan over het nieu we plan. Er zijn weinig organisaties, die op zulk een aantal resultaten op een zoo wij-d terrein kunnen bogen. Ten zeerste betreur ik, dat ik niet onder u kan ver toeven en ik zend u en ieder lid van uw delegatie mijn beste wenschen. Iu de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering te 's-Gravenhage is het prae- advies op het verzoek van de St. V ineen- tiusvereeniging om subsidie van 34.623.93 en 14.838.82 ten behoeve der kindervoe ding behandeld. Mevr. B 1 e u m i n k (s. d.), de lieeren Lingbeek (h. g. s. p.) en de V i s s er (c. p.) critiseerden aan de hand van offi- cieele rapporten voedingswaarde, samen stelling cn opdiening van het voedsel van St. Vincentius. De heer Moonen (r. k.) zeide, dat al leen het eiwitgehalte onvoldoende is bevon den en achtte voor afwijzing van subsidie geen reden aanwezig De heer M i c b o n (h. g. s. p.) noemde ver schillende voorbeelden van onvoldoende be reiding en opdiening. Wethouder v. d. Meulen betoogde, dat de toestand veel verbeterd is, vergeleken bij vroeger en zegde voortdurende contróle toe. Mevr. de V r i es-Bruins diende oen motie in, strekkende tot benoeming van een gedelegeerde in bet bestuur van St. Vin centius. De motie werd om prae-advies gezonden. ITet prae-advies op de subsidie-aanvrage werd aangenomen met 52 tegen 5 stemmen. Aan de orde was het afwijzende prae- advies op de motie-Mar chant inzake instel ling een er commissie van beroep voor het marktwezen. De heer M u ij 1 w ij k (s. d.) wilde, dat de commissie voor het marktwezen optrad als commissie van beroep. De heer Mar chant (v, d.) verdedigde de motie, betoogende. dat beroep moet mogelijk zijn in geschillen over de uitvoe ring der verordening. De heer v. Steenbergen (a. r.) achtte den bestaanden toestand goed, de heer v. d Oever (r. k.) vond het voldoende als voor komende gevallen in de marktcommlssie worden behandeld, die daarna aan B. en W. adviseert. De heer Spil achtte een beslissende in stantie gewenscht. De heer v. Bommel (lib.) wenschte advies in voorkomende ge vallen, van de marktcommissie. De heeren de Visser, Joèls (lib.) en v. Langen verklaarden zich voor de mo tie, de laatste onder voorbehoud eener re dactie-wijziging. Wethouder Quant betoogde, dat beroep niet noodig is en dat B. en W. nooit han delen zonder advies van de commissie van bijstand. Na nadere verdediging zijner motie door den heer Marchant werd het prae-advies van B. en W., om de motie niet aan te ne men, verworpen met 20 tegen 19 stemmen. Na revue werd de vergadering gesloten, HUISBRANDSTOFFEN. Een voorstel om huisbrand on der de Warenwet te brengen. De algemecne vergadering van den Boud van Nederl. handelaren in brandstoffen, het vorig jaar zomer te Zwolle gehouden, besloot het bestuur op le dragen te onder zoeken langs welken weg de kolen onder de Warenwet gebracht zouden kunnen worden. Een commissie uit het. bestuur heeft thans rapport uitgebracht, dat in het orgaan van den Bond is opgenomen en waaraan wij het volgende ontleencn: De commissie, die deze zaak o.m. met den directeur van het Rijks Instituut voor Brandsioffeneconomie en vooraanstaande mannen in de kolenproductie en kolen handel heeft besproken, komt tot de con clusie, dat een wettelijke regeling (het bren gen van huisbrand onder de Warenwet) vooralsnog niet tot stand kan komen. Niet temin acht zij een contróle op den detail handel in brandstoffen gewenscht. die dan in de plaats van een wettelijke regeling zou treden cn die in het belang wordt ge acht èn van het publiek èn in dat van handelaren, importeurs en producenten. De uitvoering van die contróle had de commissie zich als volgt gedacht: Er worde een commissie ingesteld, waar in zitting zullen hebben de leden van het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. handelaren in brandstoffen, benevens een gelijk aantal Nederl. importeurs en/of pro ducenten van huisbrandkolen. Den betref- renden minister zal worden verzocht, iemand aan te wijzen, die namens hem het voorzitterschap der commissie zal uitoefe nen cn die tevens een stem heeft. Alle ledon van den Bond zullen zich moe ten verplichten hun verkoop van huis- brandkolen te onderwerpen aan de contróle van deze commissie; de bond verstrekt hun dan een gevelplaat, die duidelijk aangeeft dat de firma zich aan de contróle onder werpt. De kosten der contróle de commissie zal over de noodige fondsen moeten be schikken om een of meer deskundigen aan te kunnen stellen om die contróle door te voeren zullen worden gedragen door de leden van den Bond en door do Nederl. importeurs en producenten van huisbrand kolen en zoo mogelijk door een rijkssubsi die. Detailhandelaren, die zouden worden be trapt op onrechtmatige handelingen, beta len een nader vast te stellen boete en ont- het nieuwe boekran èi (n ttfarn Botkhandd Gebonden f- 2.90. Uiig. Valkhof! t Co -Amersfoort' vangen van de commissie een berisping. Bij herhaling der overtreding verbeurt de betreffende firma wederom een nader vast te stellen boete en wordt voor een door de commissie nader vast te stellen tijdperk als lid van den Bond geroyeerd. De uit spraak van de commissie is bindend; hoo- ger beroep bestaat niet. Bij herhaalde overtreding die het roye ment als bondslid van de betreffende firma medebrengt, zal de in bruikleen gegeven gevelplaat worden teruggenomen en zullen deze maatregelen publiek worden gemaakt. Het voorstel is geplaatst op de agenda van de in de volgende week te houden jaar vergadering van den Bond, waar het ech ter waarschijnlijk niet aan de orde zal ko men. Het ligt in het voornemen, om het dan in een in de eerstvolgende maanden te beleggen buitengewone vergadering te doen behandelen üit het zeer uitvoerig rapport vernemen wij nog, dat in de kringen van belangheb benden verschil van meening bestaat ovor de gedachte van contróle. Voelde men eenerzijds niets voor particulier initiatief en gaf men voorkeur aan overheidsbe moeiing. anderzijds werd het geheele prin cipe van contróle verworpen. Een onvoorzichtig autogeenlasscher De autogeenlasscher C. H. was Zaterdag avond te Bergen op Zoom om 9 uur bezig met het repareeren )van een vat, waarin benzine was geweest. Alvorens deze repa ratie te beginnen had hij het vat voor drie kwart gevuld met water. Nadat de werk zaamheden waren geschied, zag de lasscher dat in het vat nog vuil aanwezig was. Om te kunnen constateeren wat voor soort vuil in het vat aanwezig was, hield hij aan het bodemgat een lucifer om aan de andere zij de te zien, wat voor vuil dit kon zijn. Nau welijks was de lucifer ontstoken, of een geweldige explosie had plaats, die tot ver in den omtrek te hooren was. Een zoontje van O., dat naar de werkzaamheden zat te kijken, kreeg den bodem, die met kracht uit het vat werd geslagen, in het gelaat. De kleine werd deerlijk verminkt opgeno men. Hoewel geneeskundige hulp was inge roepen, overleed het kind spoedig. Het lijkje werd door de politie in beslag geno men en naar het Algemeen Burgerlijk Gasthuis vervoerd. NASLEEP VAN EEN AUTO-ONGELUK. Bultenlandsche chauffeur in hei Huis van Bewaring. Het auto-ongeval, dat op Dinsdag 25 Juni des namiddags op den Haarlemmerweg bij Amsterdam plaats vond met een zeer snel rijdenden Italiaanschen sportwagen, heeft zoo meldt de Ct. voor den bestuurder een staartje gehad. Een der inzittenden werd, zooals bekend, doordat de wagen bij het passeeren van een anderen omsloeg, ge dood: een ander, de heer Stam uit Soest- dijk werd ernstig gewond, terwijl de be stuurder \an den sportwagen eveneens in het Tesselschadeziekenhuis werd opgeno men. Daar is hij Vrijdag j.l. zoo goed als genezen ontslagen, doch nauwelijks had hij het ziekenhuis verlaten of een rechercheur bracht hem naar het Huis van Bewaring over. daar hij nog steeds onder verdenking staat, dat de dood van zijn makker te wij ten *is aan zijn schuld. Zaterdag werd hij door den rechter van instructie gehoord. Niet onmogelijk is, dat de directie der autofabriek in den Elzas een waarborgsom zal storten. In dat geval kan hij voorloopig op vrije voeten gesteld wor den. De heer Stam, die de kom van zijn lin kerelleboog heeft gebroken, heeft eenigen tijd geleden het ziekenhuis verlaten, doch moest een paar dagen later weer worden opgenomen, daar de genezing niet al te best vlotte. MIDDENSTANDSBEDRIJFS- VEREENIGING. Benoeming van directeuren. Naar wij vernemen zijn benoemd tot di recteuren der Middenstandsbedrijfsvereeni- ging de heeren L. Utema te Hilversum en Jorrit dc Jong te Groningen. GEESTELIJKE VERZORGING VAN MILITAIREN. Voor de geestelijke verzorging van de mi litairen zullen bij de herhalingsoefeningen de navolgende reserve-veldpredikers onder de wapenen komen —Van 8—24 Augustus prof. dr. C. G. IVa- genaar te Amersfoort, ds. W. Faber te As sen en ds. J. W. Geels, le Harskamp. Van 5—21 September: ds. M. van Empel te Breda en prof. J. J. v. d. Schuit te Ede,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6