ZOMER OPRUIMING D00DEMANS ROTS. DE POLITIEKE TOESTAND KARDINAAL VAN ROSSUM HOLLANDSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT FELLE BRAND TE 'S-GRAVENDEEL Kranig werk der blusschers N.V. COMPAGNIE LYONNAISE DE GR00TE LES VOOR DE S.D.A.P. DE HOOFDSTEDELIJKE SCHOUWBURG Tal van plannen reeds ingediend FEUILLETON. Een conferentie op Huis ten Bosch. II. M. de Koningin heeft heden in ver hand met de Kabinetscrisis op Huis ten Bosch ter conferentie ontvangen den voorzitter der Tweede Kamerfractie's, der 'Anti-Revolutionnaire partij en van de Chr.- Historische Unie onderscheidelijk Minister van Staat Mgr. Dr. Nolens, Minitser van Staat, Mr. Heemskerk en Mr. Schokking. Gouden priesterfeest in het homend najaar Huldiging in Holland Kardinaal van Rossum viert het komende najaar zijn gouden priesterfeest. In de eerste week van September aldus het Dagbl. v. N.-Br. hoopt hij een bezoek ie brengen aan zijn vaderland en bij die ge legenheid in de Sint YVillebrord te Am sterdam een pontificale H. Mis van dank baarheid op te dragen, waarna de jubilee- rende kerkvorst gehuldigd zal worden in een daartoe belegde feestvergadering en hem namens katholiek Nederland een feestgave zal worden aangeboden. De aartsbisschop eo de bisschoppen van Nederland hebben bereids in het eere-co- mité zitting genomen, welke samenstelling evenals die van het uitgebreid huidigings- comité. overigens nog niet bekend is. De leden van het uitvoerend comité zijn jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. voor zitter. mgr. dr. A. C Schaepman, mgr. dr. B. Eras, mgr. prof. dr. I. Hoogveld, de heer W. J. R. Dreesmann en dr. Th. Verhoeven deze reis 474 passagiers eerste klasse aan boord. Tengevolge van een gering mankement aan een der turbines, dat het schip op de vorige reis heeft opgedaan en dat nog niet hersteld kon worden, kwam do „Staten dam" 's avonds om zes uur aan in plaats van 's morgens. De duur van de reis is er derhalve niet veel door vertraagd. Het schip heeft over het traject New York—Rotter dam tien uur langer gevaron dan het an ders gedaan zou hebben. POGING TOT MOORD. Tot drie jaar veroordeeld. De 40-jarige kellner. die op 12 April zijn vrouw, die echtscheiding had aangevraagd, op den Hoofdweg te Amsterdam met een mes een tiental messteken toebracht en te gen wien vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord was geëischt, werd heden door de Vijfde Kamer der Rechtbank ver oordeeld wegens poging tot moord tot drie iaar gevangenisstraf. OOST VIERDE NEDERLANDSGHE ESPERANTO- CONGRES TE ARNHEM. Men meldt ons: Zooal.s reeds is medege deeld, zal op 21 cn 22 September a.s. te Arnhem het. 4e Nederlandsche F.speranto- congres worden gehouden, waarvoor de belangstelling reeds groot is. Het voorloopig programma verme'dt. naast do gebruikelijke uitstapjes in den omtrek, een grootc propaganda-avond, die voor iedereen toegankelijk is. Men verwacht ook vele bezoekers van over de grens, vooral uit het Rijnland. VERKIEZING GEDEPUTEERDE STATEN. Tot buitengewoon lid der Gedep. Staten van Limburg is benoemd de heer E. R. N. Regout, aftredend, met 36 van de 43 stem men. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot burgemeester van Angerlo Jhr. R. M. F. L. van Grotenhuis. Benoemd tot sécretaris van het hoofdbe stuur van het Nederl. Roodc Kruis de heer Jhr. II. Beelaerts van Blokland. Op verzoek eervol ontslagen uit den mi litairen dienst, de le luitenant H J. Pele- tier van het le regiment infanterie. Overgeplaatst met 1 Augustus in rang cn ouderdom van rang bij den Generalen Staf de kapitein V. E. Wilmar van het 3c regi ment veld-artilleric. Benoemd tot adj. commissie bij de Rijks Werven de klerken geplaatst bij de Rijks werf te Willemsoord: J. C. Brens, T. W. Zijp, T. D. Mahieu. Toegekend de zilveren eere-meclaille der Oranje Nassau Orde aan Mejuffrouw J. Kar- reman, juffrouw van gezelschap bij mevrouw de. weduwe Thijssens Verheggen te Nijme gen. Bij beschikking van de minister van fi nanciën is de inspecteur der Directe Belas tingen M. J. H. Smeets, hoofd der inspec tie te Hans weert, verplaatst naar 's Graven- hage en tijdelijk werkzaam gesteld aan het Departement van Financiën. DE „STATENDAM". Nog altijd een mankement aan de turbines. De „Statendam" is Zondag te Rotterdam aangekomen met 150 deelnemers aan het congres der Internationale Iv. v. K. aan boord, die per extratrein van Rotterdam naar Amsterdam vertrokken zijn. Meegere kend het aantal, dat in Engeland en Frank rijk van boord gegaan is, had het schip op De bestuurder en de waarnemer veronge i rukt Woonhuis en schuur een prooi der vlammen. Men meldde ons gisteravond uit Den Helder Het Fokkerverkenningsvliegtuig Type C 1 en genummerd 547, steeg gistermiddag op voor een dfenstvlucht. Het vliegtuig werd bestuurd door den eersten luitenant vlieger D. Brugma, terwijl als waarnemer fungeerde de sergeant-vlieger A. Flick, bei den uit Soesterberg. Op de hoogte van de badplaats Huisduinen boven zee, geraakte het vliegtuig in een vrille en stortte in zee. Van af enkele marine- en andere vaartui gen werd bel ongeluk waargenomen. Zij snelden onmiddellijk* ter hulp. Men slaagde erin den sergeant-vlieger Flick te vinden; hij werd aan boord van Hr. Ms. „Gruno" gebracht, waar slechts kon worden gecon stateerd, dat hij reeds was overleden ten gevolge van een schedelbreuk. Men mocht er echter niet in slagen ook den luitenant-vlieger Brugma te vinden. Het onderzoek wordt met kracht voortge zet. Omtrent het vliegongeluk vernemen wij nog het volgende Het vliegtuig 547 was op het vliegkamp de Kooij gedetacheerd voor het houden van de jaarlijkschc oefeningen- schieten cn bommen werpen en was 's middags voor een dienslvlucht opgestegen. Toen het vliegtuig de oppervlakte van de zee raakte, verdween het onmiddellijk in de diepte. Slechts een olievlek gaf de plaats aan, waar het vliegtuig was gezonken. De luilenant-vliegev D. Brugma was ge huwd en had één kind en was 30 jaar oud, terwijl de 20-jarige sergeant-vlieger A. Flick ongehuwd was. liruine, ministers van Bumenlandschc Za ken en Laiidbouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid, geantwoord, dat noch bij hem, noch bij de directie der Zuiderzeewer ken en bij de aannemers der werken, noch bij den burgemeester van Wieringen, iets bekend is, dat er op zou wijzen, dat een noodlottige gebeurtenis als in de vragen be- ioeld, zoude hebben plaats gehad. Te 's-Gravendeel ontstond gisteravond omstreeks half twaalf brand in een vlas schuur van de gebr. Reedijk aan de Kerk straat. De brand nam in korten tijd in hevig heid toe cn tastte ook de panden van C. de Geus en A. de Geus en een onbewoond huis. dat als bergplaats gebruikt wordt, aan. De centrale brandal&ribéèriftgs-inrichting, die sedert 1 Juli in dienst is, werkte goed. zoo dat binnen enkele minuten na het alarm de beide motorspuiten bij den brand waren aangekomen en in dienst gesteld. Onmid dellijk werd met vijf stralen water gegeven, terwijl later nog een zesde straal op de brandkraan werd gezet. Te ongeveer een uur in den nacht was men de biond meester cn kon worden vol staan met het nablusschcn. De woning van gebr. Reedijk, die door een zoogenaamde brandgeve) van do aangebouwde schuur is gescheiden, kreeg alkecn waterschade. Ook de woning van A. de Geus werd slechts weinig beschadigd. De woning van C. de Geus is evenwel geheel afgebrand, evenals het onbewconde pand. Ook dc schuren cn andere nijgebouwen van de verschillende woningen gingen verloren. De 's-Graven- deelsche brandweer, die sinds 1 Juli gereor ganiseerd is, heeft rnet weinig personeel (20 man) kranig werk geleverd. Omtrent de oor zaak van den brand tast men in het duister Met grootste deel der schade word door ver zekering gedekt. UTRSCHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT Geen reden om op vooruitgang ie stoffen. „Het Volk' tegen een zakenkabinet HET PROCES WARD HERMANS- WOUTERS. Uitgesteld tot October. De correspondent van de N. R. Ct te Brussel meldt, dat de behandeling van het proces wegens eerroof, door Ward Hermans, het Kamerlid voor Mechelen, ingespannen tegen den wethouder Wouters, te Heist- op-den-Berg. die hem ervan beschuldigde, in verband mot de door het Utrechtsch Dag blad gepubliceerde documenten, 40,000 frank van Duitschland te hebben ontvangen, tot i October is verdaagd. NOODLOTTIGE GEBEURTENIS DIE NIET HEEFT PLAATS GEHAD. Vragen van het Kamerlid Gorhard beantwoord door minister v. d. Vegte. Hel kamerlid Gerhard heeft in verband rnet een volgens dagbladbcrichten plaats gehad hebbende gebeurtenis op Wieringen, onder arbeiders bij de Zuiderzeewerken de volgende vragen gesteld: 1. ITebben de ministers kennis genomen van de noodlottige gebeurtenis, welke vol gens de dagbladbcrichten heeft plaats ge vonden op Wieringen, onder arbeiders, ver bonden aan de Zuiderzeewerken? 2. Zoo ja, i? dan bij onderzoek gebleken, dat de mogelijkheid van drankmisbruik hiervan de oorzaak is? 3. Is het dan niet dringend noodig, dat, betzij door een volstrekt verbod van drank verkoop. hetzij door andere maatregelen, afdoende bestrijding van het drankgevaar worde bewerkslelligd- jj. Minister van der Vegle heeft, mede na mens de lieeren Kan en Slotemaker de Een studiecommissie lieden geïnstalleerd. „De Socialist", het weekblad van den lin kervleugel der S.D.A.P., schrijft Wij vinden den vooruitgang (der SD.A.P.) allerminst „ontzaglijk" of „geweldig" Inte gendeel wij vinden dit resultaat, ronduit gezegd, in hooge mate teleurstellend. Een groote, historische socialistische par lij kan noch mag met een dergelijkon „vooruitgang" tevreden zijn. Het is niet voldoende, dat. zij zich „ongeschokt hand haaft", zoolang zij nog in de minderheid is. Voor haar staat stilstand, of zelfs iets meer dan stilstand, gelijk aan een nederlaag. En het ergste wat zulk een Partij kan gebeuren is, dat zij dit niet wil zien, dat zij voor de feilen de oogen sluit en dus zou weigeren de lessen te trekken, die voor het succes van haar tockomsiige politiek noodzakelijk zijn. Te grooter is de teleurstelling, als wij in het oog houden dat er door geen enkele Partij zoo hard, zoo volhardend en zoo' en thousiast is gewerkt als door de onze. In derdaad, de ontzaglijke werkkracht, die het kader onzer Partij in de verkiezingsdagen heeft ontwikkeld, maakt het voor ons nog méér noodzakelijk om do dingen te zien en te zeggen, zooals ze zijn Zeker, Amsterdam geeft reden tot groote verheuging. In Zeeland en Groningen kon (linken vooruitgang worden geboekt. Maar daartegenover staat achteruitgang in een aantal groote plaatsen. Den Haag, Utrecht, Arnhem. Nijmegen, enz Dat voorts het bezetten en hanteeren van „machtsposities" do Partij wel eens van den wal in de sloot helpt, bleek in Zaandam, waar ons percentage van 53 in 1925 daalde tot 41.2 in 1929. Maar bovenal teleurstellend is onze ne derlaag in Limburg en Brabant (met do goede uitzondering van Eindhoven) „En concludeert „De Socialist - als er dan toch van overwinnaars en overwon nenen bij deze verkiezingen moet worden- gesproken, dan zijn het vooral de Katho lieken, die als overwinnaars uit dezen strijd te voorschijn komen. Hierin zit voor ons de groote les dezer verkiezingen!" Do Kabinetscrisis. Het „Volk" is het niet eens met de N. R. Ct. om maar dadelijk af te sturen op een extra parlementair zakenkabinet onder lei ding van den heer De Geer. Het advies van het Rotterdamsche liberale blad moet min der worden opgevat als de uitkomst van een objectief onderzoek naar de beteekenis van,den verkiezingsuitslag dan wel als een uitdrukking van de politieke wenschen van, het conservatieve liberalisme, meent het soc.-dem. hoofdorgaan. Het „Volk" somt verschillende bezwaren op, die de redactie tegen een extra-parle mentair kabinet heeft, cn concludeert dan: Het is dan ook onze meening, dat begonnen moet worden, ter oplossing van de kabinetscrisis, door het aftre den van het intermezzo-kabinet De Geer ontstaan, de kabinetsvorming vol gens parlementair-conslitutioneele practijk op te dragen aan den leider van die partij, weike krachtens den verkiezingsuitslag geacht moet worden de aangewezene te zijn. om lo pogen een parlementaire meerderheid rondom zich te verzamelen. Die partij is dc R.K. Staatspartij: haar parlementaire leider is mgr. Nolens. De door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam ingestelde commissie ter bestudeering van het Schouwburg-vraag stuk te Amsterdam weid gistermiddag ten stadhuize geïnstalleerd door den wethou der voor de Kunstzaken, den heer Th. M. Ketelaar. In zijn rede verklaarde de wethouder, dat het de taak der commissie zal zijn het schouwburg vraagstuk le Amsterdam in zijn algemeenheid te bestudeeren en over de oplossing hiervan advies aan .Burge meester en Wethouders uit te brengen. Zij zal daartoe o. m. de volgende vragen moe ten behandelen: le. Aan welke schouwb'urgruimte be staat Le Amsterdam behoefte? 2e. Moet hierin worden voorzien door den bouw van één of meer schouwburgen? 3e. Hoe groot moeten deze schouwbur gen zijn? 4e. Op welke plaats of plaatsen moeten deze worden gesticht? 5e. Op welke wijze kan de bouw en de exploitatie van deze schouwburgen gefi nancierd worden? Zal do bouw en de ex ploitatie dienen te geschieden door de ge meente, door particulieren, dan wel door particulieren met steun van de gemeente? Reeds vóór den brand van het Paleis voor Volksvlijt bestonden verschillende plannen voor den bouw van schouwburgen. De brand van het. Paleis voor Volksvlijt heeft bevruchtend gewerkt op de vinding rijkheid van tal van personen en combina ties; het aantal door particulieren te berde gebrachte denkbeelden en plannen is sinds dien in hooge male gestegen; tot heden zijn bij de afdeelingen Publieke Werken en Kunstzaken een tiental meer of minder uitgewerkte plannen ingekomen. Ook door Raadsleden zijn verschillende voorstellen hetrcffende den schouwburgbouw inge diend, waaromtrent Burgemeester en Wet houders prae-advies zullen uitbrengen. Het komt Burgemeester en Wethouders aangewezen voor, dat de commissie, nadat zij zich over de oplossing van het schouw- burgvraagstuk eenige algemeene richtlij nen heeft gesteld, in de eerste plaats de bij cle gemeente ingediende voorstellen en plannen aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpt en voorstellers cn belangheb benden in de gelegenheid stelt hun denk beelden voor de commissie nader toe te lichten. Alle stukken, die het gemeentebe stuur inzake den,bouw van schouwburgen den laatsten tijd hebben bereikt, derhalve ook de aanvrage voor den bouw van een nood-schouwburg, zullen daartoe voor U ter inzage worden gelegd. De mogelijkheid bestaat, dat de Comipis- sie zich met een of meer der ingediende plannen, hetzij in ongewijzigden, hetzij in gewijzigden vorm kan vereenigen. De com missie zal den Burgemeester en Wethou ders adviseeren aan den Raad voor te stel len een of meer dezer plannen te doen uii- voeren. Mocht geen der ingediende plannen de instemming der Commissie kunnen ver werven. dan zal zij een eigen voorstel kun nen indienen. De commissie is thans als volgt samengesteld' Voorzitter: de Wethouder voor de Kunst zaken, de lieer Th. M. Ketelaar. Leden: de stadsarchitect, de heer Ir. A, R. Ilulshoff, de directeur van den Stads schouwburg, de heer mr. II. M Merkelbach, de heer E. Verkade, directeur der N.V. Ver- eenigd Tooneel. de heer T. Sternheim, secretaris der Nederlandsche kunstenaars vereniging, de architect II. Th. Wijdeveld, de heer mr. II. A. van Nierop, directeur der Amsterdamsche Bank. Lid-secretaresse: de referendaris der af- deeling Kunstzaken, mevr. mr. II. van Dam van IsselL Na de installatie heeft de Commissie een aanvang gemaakt met haar werkzaamhe den. Naar het Engelscb van A. T. pUILLER—COUCH. .0 Toen ik klaar was liep ik hard naar be neden naar den koestal. Er was niemand aan geweest. Met bevende vingers maakte ik de steenen en de losgaande kalk los en haalde er mijn schat uit. De gesp glom in het licht, dat door de deur binnen viel. Alles was nog precies eender als ik het achtergelaten had. Ik hield mijn schat goed vast en liep terug naar het huis waar vrouw Busvar gus bezig was de tafel te dekken voor het middagmaal. Voor dat dit afgeloopen was wist ik wel dat oom Loveday het geheim niet onderzoeken zou. Hij zat buiten, in den voortuin zijn pijp te rooken, heel plechtig; ik zag de rookwolkjes door de open deur binnendrijven; de geheele kamer rook er naar. Ik ging naar boven naar mijn moeders kamer en trad eerbiedig de half donkere kamer binnen. Ze hadden de twee perso nen, die elkaar zoo zeer hadden liefgehad, naast elkaar op het bed gelegd. Vreedzaam sliepen zij den slaap waarin zij elkaar we- dergevonden haddenvreedzaam, alsot geen wreede hand een einde had gemaakt aan hun leven. Ik kon er nu rustig naar kijken. Mijn vader had zijn erfdeel veria ten, het huis van zijn ouders. Een erfdeel, »eer verschillend van hetgeen hij nu ver worven had. Maar ik aanvaardde die erfe nis. I-Iadden zij in den hemel begrepen den vollen omvang van die erfenis, zouden ze mij dan niet een teeken gegeven hebben, terwijl ik hun doodc lippen kuste, om die erfenis niet to aanvaarden? Had ik gewe ten, terwijl ik mij over hen heen boog, waartoe de eed in mijn hart mij zou voe ren, zou ik er dan misschien voor bedankt hebben? Ik kan het niet zeggen. De doode lippen zwegen, en wij levende mcnschcn weten niet wat er gebeuren zal. Oom Loveday zat al aan tafel, toen ik beneden kwam. Maar veel trek in eten hadden wij niet. Vrouw Busvargus wel is waar had door het verdriet haar eetlust nog niet verloren, maar zij was gewoon aan zulke tooneelen en zij was zoo gemeen zaam met den Dood, dat zij hern behandel de, zooals zij een klant in haar mans her berg behandelen zou. Oom Loveday deed zijn best, om nog wat opgewektheid te too- nen, maar het gelukte niet al te goed. Hij wou zijn eigen gebrek aan eetlust en opge wektheid bedekken door mijn bord op te stapelen met eten, mijn bord leek wel een toren van Babel door al die spijzen, maar juffrouw Busvargus maakte er een eind aan cn nam de tafel af en verdween in de- keuken om af te wasscken en wij zagen haar niet terug maar hoorden nu en dan wel water plassen alsof zij een fontein had gevonden, waarin zij een verjongingskuur wou ondergaan. Toen wij alleen warén, zwegen wij een poos; oom Loveday stopte zijn pijp opnieuw, stak die op, toen zat hij weer in gedachten verdiept naar de balken te kijken. Of zijn overdenkingen hem iets aan de hand had den gedaan of dat de tabak hem voldoende had gekalmeerd, hij wendde zich ten minste tot mij en vroeg „Heb je het pakje ge haald?" Ik haalde het uit mijn zak. Hij trok zijn grootcn rooden zakdoek uit zijn zak, legde hem uit op tafel en begon langzaam het touw los te maken. De gesp, de brief cn het blikken doosje werden er op gc-legd en toen \roeg hij „Was dit alles bij elkaar toen de man het je gaf?" „Neen, de brief was apart.. Ik heb hem onder het touwtje gestoken om hem niet. le verliezen' En toen hij zijn bril had opgezet en het papier opengevouwen, zei hij „Het lijkt mij onleesbaar schrift, of tenminste bijna onleesbaar. Dit papier is zeker doorweekt geweest met zout water. Kom eens hier cn kijk of jij met je jonge oogen het ontcijfe ren kunt". Wij bogen ons samen over het duistere handschrift, maar dc letters waren ondui delijk en slecht geschreven, terwijl hier cn daar een dikke streep of krill de schoon heid van het geschrift ontsierde. Door die dikke strepen was de inkt uiteengevloeid, hetgeen het nog moeilijker maakte. Het kostte groote moeite er achter tc komen, maar na herhaalde pogingen maakten wij er het volgende uit op „DeWelc huis Basbican Plymo. „Beste Jack ik hoop dat ge dezen brief in den besten welstand moogt ontvangen, van mij zelf kan ik je de beste berichten zenden. Ook moet ik je zeggen, dat ik SU mon als gezelschap heb op deze reis, die een goede vriend van mij is. rnaar meer o"k niet. zooals ie wel weet. Ilii kwam mij hef hof maken. Maar het kan niet andersen de drank ik hoop in 's hemels naam dal er gelukkiger dagen zullen aanbreken. Met den handel gaat bet maar slap en ik weet nietMet de kleine Jenny gaat het best, ze weet wat ze op school geleerd heeft. Zij houdt de boeken al bij, dat een groot ge mak isZe komt dikwijls eens aan en komt in do karner zitten. Zij wantrouwt Simon, ik zeg dat dit verkeerd is, want hij is het die hem aangeraden heeft en waar schuwde tegen den drank; hij drinkt zelf nooit. Jenny is dol op haar boeken, dat zal een groote troost voor haar zijn, nu jij zoo lang weg blijft, ze zegt dat ze jou wil lec- ren schrijven als je thuis komt, want je blijft altijd zoo lang weg en dan hooren wij niets. En ik doe wonderen door haar on derwijs, dat. zal ze je zeker-wel schrijven in den brief die hier bij ingesloten wordt. Simon schrijft ook aan jou, maar hij is geleerd, natuurlijk op het kantoor Het verwondert mij altijd dat hij niet op het kantoor gebleven is, want hij heeft nooit van de zee gehouden Ik vergat je nog :e vertellenheel vreemd toen hij vertrok maar wat een onrust of ik gehad heb het verbaast mij dat ik zoo gewoon tegen je praten kanop een afstand. Maar nu niet meer \an je liefhebbende vrouw Lucie Railton. Jenny zegt dat ze het niet wil verande ren, omdat het meer natuurlijk is van je liefhebbende vrouw Dit was alles, veel was het niet en ik dacht dat het niet veel licht wierp op het raadsel dat voor ons lag. Oom Loveday las het twee of drie maal over; toen vouwde hii den brief op cn keek mij aan, over zijn bril heen. „Zei je niet, dat die vent. die moordenaar, Rhodojanl, Engelsch sprak?" „Net zoo goed als ik. Hij cn die andere spraken aldoor Engelsch samen." „En sprak hij over Jenny?" „Hij zei zoo iets als Jenny, die geen man kon krijgen, en toen gaf John Railton hem een slag." „Dan is het zoo klaar als de dag, dat hij Simon heette en niet Georgio. En dan zou ik er ook heel wat voor willen verwedden, ofschoon ik niet van wedden houd, dat hij evenmin Rhodojani heet als ik Methusa- lem." Hij zweeg een oogenblik, in gepeins ver zonken; toen resumeerde hij „Deze Lucy is de vrouw van John Railton en houdt een herberg, „Welkom thuis" ge- hceten, te Plymouth. Simon, dat is te zeg gen Rhodojani, was verliefd op Lucy Rail ton cn zijn gedrag was vreemd, zegt zij, voor zijn vertrek; maar hij beweerde de vriend le wezen van John Railton en uit hetgeen je zegt, moet hij verbazenden in vloed gehad hebben op den ongelukkigen man. Simon, hooren wij, is een geleerde", cring mijn oom voort, na den brief nog eens ingekeken te hebben cn ik zie hier het woord „kantoor", zoodot hij waarschijnlijk klerk was en op zee ging om de een of andere particuliere reden cn haalde Rail ton over om met hem mee te gaan, mis schien met hetzelfde plan, misschien om een andere reden. In ieder geval, het schijnt dat het hoog tijd voor Railton was om er gens naar toe te gaan, want behalve de toespeling op drank, en dat komt overeen met Simons woorden op de Doodemans Rots, lezen wij ook de onheilspellende woor den „het lawaai"; mij dunkt, dat bepa lend lidwoord is niet zonder beteekenis." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6