WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAII 2n. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- "Marijke Groote Opruiming J UTR,STRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 bijzonder aanbevolen per fleecli per anker COMENIUSHULD1GING NED; ZENDELING GENOOTSCHAP Gestadige vooruitgang van zendingswerk Humorhoekje FUSIE VAN GLANZSTOFF EN ENKA Verschenen' Cissy vanMaixveldt DE ADELAAR Langestraat 40 - Tel. 224 VOLKENBOND EN VREDE. E. Afsobeldsiunch ter eere van prof. dr. E. Moreco. Een groot aantal personen heeft gisteren fce maandelijksche lunch van de Vereen ,voor Volkenbond en Vrede bijgewoond, dit maal teneinde aldus afscheid te nemen van het hoofdbestuurslid, oud-voorzitter der Haagsche afdeeling prof. dr. E. Moresco, .voor zijn vertrek naar Genóvo Als gasten zaten mede aan de heeren Re gent Djajadingrat en mr. Schrieke, die de Ned. Ind. Regeering op de jongste Arbeids- 'conferentie vertegenwoordigd hebben. Prof. Moresco had deze ArbeidSconferentle al thans voor zoover het de daar behandelde onderwerpen van Koloniaal belang betrof, 'tot onderwerp van zijn lunch-causerie ge nomen. De president van het hoofdbestuur prof. mr. A. Anema huldigde het heongaande bestuurslid, dat zich aldus spr., in alle op zichten door zijn kennis, zijn ervaring en 2ijn ijver buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt voor de Vereeniging. Vervolgens sprak nog dr. E. van Raalte als voorzitter. DE HEER A. B. KLEEREKOPER. Naar Het Volk verneemt, heeft de heer A. B. Kleerekoper ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. De reden is, dat a.s. Vrijdag 26 Juli in de Staten de stemming plaats heeft voor de leden der Eerste Kamer, waarbij geen en kele van de Statenleden kan worden ge mist, terwijl het in geen geval gewénscht is, dat de heer Kleerekoper, die, naar men Weet, ongesteld is, dan al de vermoeienis van den tocht naar Haarlem doormaakt. Naar „Het Volk'' nader mededeelt, heeft 'de opvolger van den heer A. B. Kleekoper in het Statenlidmaatschap, de heer J. van Pareren, bedankt en zal nu de opengeko- rnen Statenzetel worden ingenomen door den heer B. IT. Sajet, arts, lid van den Ain- sterdamschen gemeentoraad. Het Hlb. verneemt, dat het in de bedoe ling ligt, als de heer Kleerekoper is her steld, hem weer in de Provincialé Staten van Noord-ITolland te brengen. DE LORD-MAYOR VAN LONDEN TE AMSTERDAM. Maaltijd In het palels. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal naar bet Hbld. meldt, op Zaterdag 20 Juli a.s. 's namiddags te half zeven den lord- mayor van Londen, Sir John G. Kynaston Studd, die met zijn beide sheriffs cn nog enkele personen uit zijn omgeving dan Am sterdam bezoekt, een diner aanbieden. De koningin heeft voor dat doel welwil lend eenige zalen van het paleis op den Dam ter beschikking gesteld. Na afloop van den maaltijd zal in de Burgerzaal een re ceptie worden gehouden, ook toegankelijk vóór een aantal genoodigden, die aan het 'diner niet deelnamen. HET VLOTBRENGEN VAN DE EUGENIA. Een andere methode De laat9te dagen heeft men een andere wijze toegepast om het op het zeedijk in den Helder gestrande Grieksche stoomschip Eugenia vlot te brengen. Aan bakboordzijde ean den dijkkant, heeft men zestig vijzels geplaatst, met de bedoeling, door het op draaien daarvan, het schip naar stuurboord-' zijde te doen hellen, zoodat het van de stee- nen, waarop het geboeid zit, vrij komt. Het resultaat van het werk van Maan dag cn Dinsdag is dat het schip reeds 15 C.M. meer slagzij heeft gekregen. Men hoopt dat het schip van den dijk za 1 glijden en eerst dan zullen er weer sleepbooten voor komen. Kraosleggiog op bet graf te Naarden Woensdag bracht de Tsjecho-Slowaak- sche delegatie van het congres der Intern. K. van K. onder leiding van den gezant der Tsjecho-SIowaakscho republiek to Don Haag, den heer von Plessinger-Bozinow, ten bezoek aan Naarden óm een krans te hechten aan het Comenius monument. Het gezelschap wórd ten raadhuizo ont vangen waar burgemeester Van Wettum een welkomstrede uitsprak. De heer Jac. Smits, voorzitter van de Comeniusvereenlging, uitte de beste wen- schen voor het welzijn der Tjeeho-Slowaak- sche republiek on van president Mazaryk Namens het gezelschap dankte de heer Kornen Stodola, senator, cn president van de Handelskarner te Bratislava, voor de ontvangst waarbij hij de gemeenschappe lijke vereering van Comenius het aanknoo- pingspunt tusschen do beide landen noem de, wier geschiedenis was een worsteling om vrijheid, geschreven met bloed en tra nen. Spr. wenschte land en koningin voor spoed en geluk. Dr. Kieslinger sprak woorden ter na gedachtenis van Comenius, den meester, den leeraar, en wegwijzer naar een grooter toekomst, wiens doelstelling gebaseerd was op vrede, vrijheid cultuur Het gezelschap begaf zich ver volgons naar liet Comeniusmonument buiten de Utrecht- sche poort, waar de heeren Stodola cn dr. S c h u s t r, oud-min. van Handel, een krans legden Linten in de Tsjecho-Slowaak- sche kleuren droegen in de landstaal de opdracht: „Den grooten Vaderlander" „de TsJ.-Sl. delegatie Congres Internationale Kamer v. Koophandel." Na deze eenvoudige plechtigheid waarbij niet gesproken werd, bezocht men het Co- meniusmuseum en de Weeshuis-kazerne, om de voormalige Waalsche kerk, waar het gebeente van Comenius rust, te bezichtigen. De juiste ligging. Heden wordt hier te lande verwacht prof. Maciegka, rector-magnificus van de univer siteit te Praag, die indertijd een theorie heeft opgesteld omtrent de ligging van het graf van Comenius in de Weeshuiskazerne te Naarden. Zaterdag zal hij met den bur gemeester van Naarden een conferentie houden ter bespreking van een mogelijke opgraving. Naar de burgemeester meedeelde, zal hij alleen gedongen dat één, ten hoogste twee graven, naar men weet is de gravendeskun- dige dr. Oosterhuis van een andere mee- ning dan prof. M.) zullen worden geopend. Namens dr. Oosterhuis, die in het buiten land vertoeft, zal prof. dr. J. van de Wate rink, hoogleeraar aan de Vrije Universiloit te Amsterdam, als dien9 gemachtigde op treden. Aan het verlof voor het openen van het graf is geenerlei toezegging voor mogelijk Vervoer van het te vinden gebeente verbon den. De 132e jaarvergadering te Rotterdam. DE TOL TE ZAANDIJK. Een nieuwe manier om geen tol te betalen. Men meldt aan het „Volk" uit Koog-Zaan dijk: Naar wij vernemen, is in de gehouden vergadering der Vereeniging voor Vreem delingenverkeer bosloten, den Zaandijker tol op de volgende wijze te boycotten. Er zal nabij den tol een tractor worden gestationneerd, met een lagen wagen er achter. Voor den tractor neemt men een Jaarabonnement op den tol. Iedere auto wordt dan door den tractor door den tol gesleept. Voor den auto is dan, naar men meent, geen tolgeld verschuldigd. frVrleod: „Em heb Je al eens wat verkocht sedert Je begon ta i achuaera»?* Arust: mur taste pat en bet meeste ean bei «acoblemenf. Warams Bbtnfl Te Rotterdam werd Woensdag de 132e jaarvergadering van het Ned. Zend. Ge nootschap gehouden ondor voorzitterschap van de. C. L. Voorhoeve, predikant te Vlis- sinsen. Het jaarverslag werd door de zendingsdi- rectoren uitgebracht en toegelicht. Aller felst over het zendingsveld Üóst-Jav*. Hel werk gaat er geregeld voort. In het vorige jaar werdon er 568 Javanen gedoopt, en er zijn er 495 in dooponderricht. Het zielental der gemeonten vermeerderde met 1100 en bedraagt thans 18.191. Door de gemeenton is 11.627 opgebracht, wat beteekent een bijdrage van 1.35 per lidmaat. Vooral het werk onder en door vrouwen neemt toe. waarom de uitzending van eon vrouwe iijke zendeling overwogen wordt. Er zijn vele mogelijkheden, maaf er is helaas ecc tekort aan eeld om het noodige te doen. De medische zending breidt zich krach tig uit. In de 2 ziekenhuizen en 4 hulpzie kenhuizen werdon 7000 patiënten ver pleegd en 30.000 menschen poliklinisch be handeld. Er zijn thans 5 artsen, 6 diakones- sen en 142 verplegers en verpleegsters. Hulde wordt gebracht aan de nagedachte nis van den Javaanschen arts dr. Ismael, van wien veel invloed is uitgegaan. De scholen bloeien. Do normaalschool leverde 21 onderwijskrachten af. Er blijft echter nog een chronisch gebrek aan leer krachten. Het N. Z. G. heeft er 1 Holl. Inl. school, 27 standaardscholen, 1 meisjesver- volgschool, 13 volksscholen met een totaal van 4873 leerlingen, 128 onderwijzers en 12 onderwijzeressen. Bovendien zijn er In nauw contact met het N. Z. G. 4 Holl. Chin., 2 Holl. Inl. scholen en 1 Muloschool. Bij besproking van het werk in de Mina- hassa wordt het 250-jarig bondgenootschap gememoreerd on het besluit van de jaar vergadering in 1829 om het zendingswerk in de Minahassa te beginnen. Het N. Z. G. belast er zich thans met een deel van het onderwijs. Het beeld, dat de Minahassa op kerkelijk gebied vertoont, is nog onbevre digend, en het onderwijs lijdt daar mee onder. Het N. Z. G. heeft er G vervolgscho- Ion en 214 volksscholen. Het aantal leer krachten bedroeg 422, dat der leerlingen 10.811, van wie 9096 jongens en 7715 meis jes. In Bolaang Mongondou zijn 7000 Christe nen en 2660 leerlingen der scholen. Ge vraagd wordt om een derden zendeling en om beter onderlegde inlandsche mede-ar beiders. lil Posso gaat het werk gestadig vooruit. In Mori en Mal ill is er een sterke bewe ging naar het Christendom. In het Posso- sche komt men langzamerhand tot eensta- bielen toestand. Onder de machten, die het Christendom tegenwerken, wordt aller eerst genoemd de economische toestand; in Leboni en Rampi heerscht armoede, in andere streken vloeit te veel geld binnen, vooral door het hakken van ebbenhout, waardoor de mannen soms lang van huis zijn. In Deli vraagt vooral de medische zen ding de aandacht. Het ziekenhuis te Sibo- langit kreeg een tweede zuster; het aantal patiënten en vooral ook dat der onver zorgde zuigelingen nam toe. In het melaat- schendorp Laoesimomo met zijn meer dan 400 patiënten werden er 31 gedoopt. Van de 2665 gedoopte Karoneezen leven er 367 op Laoesimomo. Te Kabandgahe vraagt men om de stichting eener eenvoudige huishoud-industrieschool. Het verslag over de Ned. Zend.-school werd dit jaar opgesteld door prof. Cramer wegens ongesteldheid van prof. van Nes. Een overzicht wordt gegeven van het aan tal leerlingen gedurende den afgeloopen cursus. Verlaten 7 leerlingen de school wegens vertrek naar Indië en 2 om andere redenen, er zijn bij het laatste toelatings examen weer 13 voor den nieuwen cursus toegelaten. De jaarrekening over 192S geeft aan in komsten een bedrag van f 455.416.62 cn aan uitgaven f 455.350.62, zoodat er een batig saldo is van f 66. Op voorstel van de com missie uit de afdeelingcn, die met de Fi- nancieele Commissie haar nazag, wordt de rekening goedgekeurd onder dankzegging aan den thesaurior en den administrateur. Ook over de binnenlandsche' actie wordt verslag uitgebracht. De inkomsten waren in 1928 f 100.000 hooger dan in 1927. In alle takken ls vooruitgang te conslateercn. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen ds. H. W. Creutzberg te 's-Gra- venhage, ds. J. Goouverneur te Rozendaal (G.). jlir. mr. B. C. de Jonge te Londen, ds. P. J. Molenaar te 's-Gravenhage en ds. F. \V. G. Verheul te Gouda. Ook de bestuurders, die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Tot secundus-voorzitter van de jaarver gadering werd benoemd dr. C. W. Th. Ba ron van Boetzelaer van Dubbeldam te De Bilt. en tot tertius-voorzitter dr. J. R. Cal- lenbach te Rotterdam. (Primus-voorzitter is ds. M. W. Creutzberg te 's-Gravenhage). Tot secundus-redenaar wordt benoemd ds. A. K. Straatma te 's-Gravcnhage. (Primus is dr. Berkelbach van de Sprenkel te Rot terdam). DE HERV. KERK EN DE ZUIDERZEE. Een Synodaal Fonds verzooht. Het hoofdbestuur der Ver. v. Vrijz. Her vormden in Nederland, daartoe gemachtigd door de algemeene vergadering van 19 Juni te Leeuwarden, heeft tot de algem. Synode der Ned. Herv. kerk een brief gericht, waarin het verzoekt te willen overgaan tot de stichting van een Synodaal Fonds voor de Zuiderzee. Genoemd hoofdbestuur is van meening dat de gelden, die voor de kerkelijke belangen in het a.s. Zuiderzee gebied door de Kerk worden bijeengebracht, onder beheer behooren te staan van de Sy node of van een door de Synode in te stel- lon en tegenover haar verantwoordelijk or gaan. Uit dien hoofde acht adr. het niet gewonscht, dat door kerkelijke organen ge werkt wordt voor het „Zuiderzeefonds voor do Ned. Herv. Kerk", doch dringt er op aan, dat het geld, dat gevraagd werd en wordt voor de algemeene kerkelijke doel einden in handen blijven van de Synode. Dc heer FHFenicner van Vlissiiigen als commissaris der VerGlanzstojƒ- F abriken AGgekozen De buitengewone algemeene vergadering der Ver. Glanzstoff Fabriken A. G. te El- berfeld heeft de overeenkomst met de Ne- derlandsche Kunstzijdefabriek na langdu rlge debatten goedgekeurd en daardoor te^ vens do aaneensluiting met de Enka. Als gevolg daarvan is de heer F. H. Fentcner \an Vlissingen als commissaris der Ver. Glanzstoff Fabriken A. G. gekozen. UIT DE STAATSCOURANT. Ingesteld eene enkelvoudige kamer bij den raad van beroep voor de directe be lastingen no. 1 te Amsterdam. Verleend de gouden eere-medaille der Oranje-Nassau-orde uan W. Evers, deur* waarder bij de rechtbank te Maastricht ter standplaats Meerssen. Op verzoek met 1 Sept. eervol ontslagen met dank voor de gewichtige diensten in die betrekking bewezen: Mr. Dr. A. F. ba ron van Lynden als lid on voorzitter van het collego van curatoren der rijksuniver- siteti te Utrecht en als zoodanig be noemd Mr. J. P. Fockema Andrece, lid van dit College. Op verzoek eervol ontslagen K. C. J. Voortman als leeraar R.H.B.S. te Utrecht. Benoemd voor vier jaar lot lid van den mijnraad ing. P. Hovig, oud-hoofd van den mijnbouw in Ned.-Indië te 's Gravenhage. Benoemd tot lid cn voorzitter der rijks- beurzencommissie dr. J. Tb. de Visser, oud minister van onderwijs, kunsten en weten schappen to 's Gravenhage. Eervol ontslagen J. Spier als tijdelijk leeraar aan do Rijks H.B.S. te Velsen; idem Ir. L. K. Landró als leeraar aan de Rijks H.B.S. te Brielle. Benoemd tot plaatsvervanger van don Rijksadvocaat te Arnhem tot wederopzeg- gens en buiten bezwaar van den lande mr. dr. J. C. Maris, advocaat en procureur te Arnhem. Bij K. B. is den termijn van benoeming van den reserve-paardenarts der 2e klasse J. Slager, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, met ingang van 26 Augustus 1929 voor den tijd van tenminste vijf jaar verlengd. Is aan den reserve-eerste-luitcnant D. A. van Deursen, van het 4e Regiment Veld artillerie eon eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. Is aan den reserve-officier van gezond heid der 2e klasse J. P. M. Cremers, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht een eervol ontslag verleend uit den militairen daenst; en is aan den reserve-eerste-luitenant H. C. de Raad, van het lie Regiment Infanterie een eervol ontslag verleend uit den militai ren dienst. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Niet meer voorzitter Eerste Kamer. Naar de N. Ct. verneemt, stelt de voor zitter van de Eerste Kamer, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst zich bij het nieuwe zittingjaar, niet meer beschikbaar oor een herbenoeming als voorzitter. De heer Van Voorst tot Voorst, die niet uan de beurt van aftreding is, blijft lid van de Kamer. ONDER EEN AUTOBUS. Overleden, In den afgeloopen nacht is iemand, Van de Moosdijk genaamd, toen hij op den Boschdijk te Eindhoven wilde oversteken door een autobus overreden. De rnan werd met kracht tegen het trottoir geslingerd. Ernstig gewond w^rd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij spoedig na aankomst is overleden. ONDER EEN SPOELINGBAK. Een jongen gedood. Op do losplaats der Staatsspoorwegen te Deurne werden door den expediteur Goo3- sons spoelingbakken gelost, die op een wa gen vervoerd werden. Op een gegeven oogenblik Viel een der bakken, die circa 1000 kg. woog, van den wagen en verplet terde den 1'2-jarigen H. Goossens, die stond te kijken. Hij was op slag dood. OVERREDEN EN GEDOOD. 12-Jarig meisje door een anto- bns gegrepen. Woensdagmiddag is het 12-jar. meisje J. R„ wonende In de Joubertstraat te Rotter dam, bij het oversteken van den rijweg in de Rozenstraat aldaar door een autobus gegrepen en overreden. Het meisje i9 met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. het nieuwe boek van In Boekhandel f Gebonden t.230. Uitg. ValkhoH i Co-Amersfoort Koopjes in alle afdeelingen. EDELMETAALVEREENIGINGEN De jaarlijksche bondsdag te Amsterdam Woensdag heeft de Bond van Edelmetaal- vereenigingen te Amsterdam zijn jaarlijk- sehe Bondsdag gehouden onder leiding van den heer C. J. A. Begeer. Déze maakte in zijn openingswoord gewag van het blijven aanhouden van de klachten over de af stempeling van zilveren voorwerpen, die soms op zoodanige wijze geschiedt, dat de goederen nauwelijks verkoopbaar, of zelfs onverkoopbaar worden. Ook laat nog altijd de verlaging van de belasting op de gouden en zilveren werken op zich wachten. Spr. bracht verder hulde aan den heer Rouffaer, die wegens het bereiken van den pensioen leeftijd zijn ambt van inspecteur van den waarborg gaat nederleggen ,en verzekerde hem, dat de aangename samenwerking met hem in dezen kring steeds hoogelijk ge waardeerd is. Verslag is uitgebracht omtrent de vak school te Schoonhoven, waarna de heer Steltma eenige rnededeelingen heeft gedaan over 't onderwerp: Winstbescherming. Hij stelde in het licht, dat er nog altijd ernstig met de prijzen geknoeid wordt met het ge volg dat het zeer moeilijk wordt om een behoorlijke winstmarge te handhaven. De Bond heeft thans maatregelen in voorberei ding, om den winkeliers een redelijk mini mum-winstpercentage te waarborgen; om met de toepassing daarvan iets te bereiken zal aller medewerking noodig zijn. De heer W. v. Rossum Duchattel doet eenige rnededeelingen over de vakpropa- ganda. Hij verwacht veel van Invoering van het Zwitsersche stelsel ook hier te lan de. Een in Zwitserland door den Bond gé- heven percentage op den omzet met ge bruikmaking van zegels, brengt ongeveer een ton per jaar op, welk bedrag wordt aangewend voor de vak-propaganda. Tenslotte hoeft de heer J. B. Citroen te te Amsterdam gesproken over het verband tusschen groot- cn kleinhandel. Hij betoog de de noodzakelijkheid van den groothan del als schakel tusschen winkelier en fa brikant; een schakel, welke van beide kan ten wel weinig sympathie heeft, maar toch voor beiden onmisbaar is. Zonder den gros sier zoude de winkelier duurder uit zijn; hij zoekt de geschikte artikelen uit, zorgt vóór de distributie on verleent crediet, Be stond de grossier niet, dan zoude de fabri kant toch andere instituten noodig heb ben voor al deze functies in «len handel, en 't staat te bezien of dit even goedkoop zou de zijn, en even goed zoude gaan. Door de grossiers krijgen de winkeliers selecties van de goederen der fabrikanten te zien, en hij doet den fabrikanten, de vraag konnende, ideeën aan de hand, waarmede de winke liers gebaat zijn. BRAND IN EEN GARAGE Woensdagnacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de garage welke gelegen is achter hotel Boersma te Lemmer. De garage werd een prooi der vlammen. Drie luxe auto's waarvan slechts één verzekerd is, een motorfiets en eenige andere fietsen gingen mede verloren. De garage diende tevens als kabelmagazijn van het provinciaal electrisch bedrijf. De kabels zijn totaal door de vlammen ver teerd. Het gebouw was verzekerd. DOOD DOOR SCHULD. Een medicus terecht Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht een dertigjarige medicus, die op 12 Mei met zijn auto te Lisse een twaalf jarig meisje zoodanig heeft aangereden, dat zij kort na de aanrijding is overleden. Het O. M. eischte 300 boete of één maand hechtenis. AUTO DOOR BRAND VERNIELD. Op den Milheezenweg te Helmond is een volgeladen vrachtauto van den heer B. uit, Deurne in brand geraakt cn totaal door het vuur vernield. Een klein gedeelte der lading kon nog worden gered. De oorzaak' is onbekend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6