Marijke „MASSA'S Groote Opruiming Inmaakbrandewijn' Havik 41 Telefoon 292 DE ADELAAR Langestraat 40 - Tel. 224 Verschenen/ Cissy vanMarxveldt HOE DE OVERVAL PLAATS GREEP NOORD EN ZUID Oproep tot het publiek EEN 70 JARIGE MAN DOODGEREDEN HOLLANDSCHE TREILER LIJDT SCHIPBREUK Humorhoekje verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd Koopjes in alle afdeelingen. het nieuwe boek van iè In itdtrm BorUicnxM Gtyon&n f 2.90. üitg. ValkhoK t Co-Amersfoort rrhaal van een ooggetuige Kap. Borren in een oogwenk gevangen Aan een particulieren brief uit Curasao ontleent „liet Volk'' liet volgende 's Avonds ongeveer negen uur kwam ik met mijn vriend uit het cabaret en wilde naar huis gaan. Bij het riffort aan den waterkant gekomen, zagen wij aan den overkant bij het Waterfort (fort Amster dam) drie groote trucks (vrachtauto's) met groote snelheid het fort binnenrijden, Even daarna werd er volop geschoten. Aan den kant. waar wij liepen, hoorden wij de ko gels fluiten. ij liepen terug naar het rif- fort, waar de draadlopze is gevestigd en direct daarop zagen wij ongeveer dertig gewapende Venezolanen afkomen op de plaats, waar wij ons bevonden. In een hoek Aan dat fort stonden een paar drums (va ten). waar wij oris achter verstopten, om dat \<ij anders de kans liepen ook een kogel te krijgen. Wij zagen toen, dat de Venezo lanen den marconist naar buiten haalden en liern het fort uit stuurden. Toen hebben 7.9. eeniee draden doorgesneden, zoodat er niet meer met de draalooze gewerkt kon worden, tenminste niet meer met deze. Ze hadden n.l. vergeten, dat er on het eiland nog een korte-golf-zender staat od een ge heime plaats (dil ben ik -later te weten ge komen]. De verjaagde marconist had in tussehen eon auto genomen, haastte zich naar dien zender on seinde regelrecht naar Iiclland De overval op de wacht. Terwijl dit zich in het riffort afspeelde, gebeurden er aan den anderen kant ook minder aangename dingen. Toen de drie trucks het fort Amsterdam binnen kwamen zaten er drie man in de wacht. Een van deze mannen, een sergeant, kwam naar buiten en vroeg „Kunnen jullie niet. oen beetje kalmer naar binnen komen Plot seling werd er echter op hem geschoten, zoodat hij op de vlucht sloeg, de wacht in Len van de drie op wacht zijnde mannen werd met scholen gedood, de tweede, ser geant-majoor Vaas werd, na vier Venezo- lanen te hebben neergeschoten, met hak messen ter grootte van een klewang ge dood. Hij kreeg eenigc houwen over het hoofd, waardoor dit in tweeën gekloofd werd. Zijn vingers werden kapot geslagen. Na tien minuten was- deze man, na zich heldhaftig le hebben verdedigd, dood. Even- zoo ging het met de twee anderen. Iemand, die in de club was, telefoneerde onmiddellijk kapitein Borren, vertelde hem dat het fort in handen der Venezolaneri was en waarschuwde hem ernstig. Kapitein Borren stapte daarop onverwijld in zijn auto, maar in plaats van hulp en verster king te gaan halen, reed hij regelrecht naar het fort. Wat kon hij echter alleen legen ruirn vierhonderd goed gewapende bandieten doen. Mij was dus in een oogen- blik gevangen genomen. Intussehen had een gedeelte van de ben de zich van het Amerikaansche passagiers schip „Maracaibo'' mééster gemaakt. De vrouwen, die zich op dit schip bevonden, werden heel netjes een voor een aan wal gebracht en met haar bagage in een auto gepakt. De chauffeur kreeg bevel een hotel of pension voor haar op te zoeken. Alles was afgezet. Alles was afgezet door gewapende Vene zolanen. De politieagenten, die in de stad liepen, hebben riog pogingen gedaan het fort binnen te dringen, echter vergeefs. De bende heeft blijkbaar alle wapens cn mu nitie meegenomen. Daarna zijn ongeveer twintig Venezolanen, vergezeld van een ad vocaat, de woning van den gouverneur bin nengedrongen, cn hebben deze, bij monde van den advocaat, duidelijk gemaakt, dat liij mee moest gaan om de wapens en mu nitie aan boord van de „Maracaibo" te brengen, daar zij deze anders niet mochten vervoeren. Hun bedoeling was geen» ande re, dan wapens en munitie naar Venezue la te krijgen, om te kunnen strijden tegen hun tegenstander, generaal Gomez. Toen de bende dit aan den gouverneur had me degedeeld, heeft daze op alles ja en amen gezegd. Toen de Venezolanen de wapens enz. in hun bezit hadden, zijn ze keurig vier aan vier, als geoefende soldaten in het gelid, met den gouverneur en kapitein Borren in hun midden, naar het s.s. „Maracaibo" ge gaan. Nadat ze de wapens aan boord had den gebracht, bevolen zij den gouverneur mee te gaan, om hun buit in Venezuela te kunnen invoeren, waar hij de verant woordelijkheid voor moest dragen En zoo zagen wij, zonder het te kunnen verhinde ren, den gouverneur en kapitein Borren het zeegat uitvaren. Op de fabriek (d.i. de raffinaderij van de Bataafscke Petroleum Mij.) was ook alles in de weer en voor verdediging gereed. Toen de directeur van de fabriek den gou verneur echter hulp aanbood, kreeg hij ten antwoord, dat die niet noodig was, maar dat hij cle wapens maar aan de Venezola- lanen moest geven. U kunt begrijpen, dat hieraan niet voldaan werd. Een studiefonds voor Vlaamsche studenten aan \'cd. hoogcsWïolen Xu hei in de laatste tijden telkens weder blijkt, hoe slecht de meeningen en bedoe lingen en heel het geestelijk leven van het Nederlandsche \olk in België, ook in het Vlaamsche gedeelte daarvan, bekend zijn, en tevens van hoe groot belang het is. dat geen dwaling te dezen opzichte blijve be staan, hebben een aantal vooraanstaande mannen gemeend, dat een doeltreffend mid del om hierin verbetering te brengen en een geest van welwillendheid tegenover ons land in Vlaanderen aan te kweeken, zou zijn, op het voorbeeld van het Studie fonds der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vp.reeniging, een fonds le stichten ten dienste van de versterking van den cultu- reelen band tusschen Noord- en Zuid-Ne derland. Dit fonds is op 7 Januari 1928 bij nola- rieele akte gesiichl. met de volgende doel einden 1 Beurzon le verleunen aan Vlamin gen die aan een der Belgische hooge- schoten hebben gestudeerd, teneinde zich aan een Nederlandsche instelling van Iiooger Ouderwijs verder te be- kw a men; 2. toelagen te verleunen voor leer gangen, aan Nederlahdsche hoogescho- len voor Vlamingen in te richten; .5. aan de Belgische Universiteiten leerstoelen le stichten voor de geschie denis der Xoord-Nedcrlandsche bescha ving, ook in verband met die van Zuid- Nederland; 4. datgene te doen, wat op ander, doch niet economisch of politiek ge bied, in overeenstemming met het bo vengenoemde doel zou zijn Het is initiafiefneincns voorgekomen, rlat personen, die een deel van hun studietijd in eenig land hebben doorgebracht, niet alleen het beste gezind maar ook het beste in staal: zijn onjuiste voorstellingen om trent dat land en de daar heerschcnde toe standen te bestrijden en recht te zetten. Daarnevens zullen zij, door de feiten zelve, liet noodige gezag hiertoe bij hunne mede burgers bezitten. Dat het aantal der vrien den van Nederland buiten Nederland, ook in België en zelfs in het Vlaamsche land, nog veel te gering is, zal wel een ieder dui delijk zijn geworden. Zulke vrienden zijn te maken door hen in te leiden in de Neder landsche maatschappij, haar studentenle ven cn haar wetenschap. De leergang, in de maand April 1927 te Amsterdam gehouden, werd door ruim drie honderd Vlaamsche studenten bezocht. liet einddoel van het fonds is al datgene te doen, dat een betere onderlinge waardee ring en geestelijke toenadering tusschen Noord- en Zuid-Nederland kan bevorderen. Wil de uitvoering van dit plan doeltreffen, zegt het bestuur, dan zal een aanzienlijk be drag beschikbaar moeien zijn, waartoe het een beroep op het. Nederlandsche publiek doet. Het dagelijksch bestuur bestaat uit dc heeren prof. dr. II. Burger, voorzitter, mr. A. L M. van Wessem en W. Goedhuys, se cretarissen (secretariaat Heerengracht 410, Amsterdam) en dr. A. Welcker, penning meester, Boemer Visscherstraat 21. Amster dam (postgiro 5176). Een groot aantal hoogleeraren van alle Nederlandsche universiteiten en hoogescho- len hebben dezen oproep met warmte on derstel] nd. JURGEN'S FABRIEKSGEBOUWEN TE OS AANGEKOCHT. Splendor Gloeilampenfabrieken te Nijmegen. Wij vernemen, dat de Splendor Gloeilam penfabrieken te Nijmegen het complex fa brieksgebouwen en terreinen der N.V. An ton Jurgen's margarinefabrieken te Os hbe- gen aangekocht. Pe voorgenomen uitbrei ding der Splondor-fabrieken zal dus niet te Nijmegen doch te Os plaats hebben. Het bedrijf der Splendorfabrieken te Nijmegen zal echter in vollen omvang blijven be staan. ACTIE VOOR ZONDAGSRUST 7ergadering van hei Centraal Comité Dezer dagen vergaderde het Centraal Co mité voor Zondagsrust, bij welk comité thans zijn aangesloten: de Ned. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, het Co mité voor Zondagsrust van de Christ. Or ganisaties van personeel in Overheids- en Semi Overheidsdienst in Nederland, het Christ. Nationaal Vakverbond, het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", de Christ. Nat. Werkmansbond, de Ned. Luth. Bond voor Christ. Sociale Actie, de Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Ned. Vereen, van Christ. Handelsreizigers en Handelsagenten. De vergadering stond on der leiding van jhr. mr. G. C. von Weiier, voorzitter van de Vereeniging tot bevorde ring van Zondagsrust, voorzitter van het Comité. Besloten werd het Ned. Jongelingsver bond tor, het Comité toe te laten en ook andere Jongelingsverbonden, die den wensch daartoe te kennen geven, op te nemen. De uitbreiding van Zondagsdiensten bij de Posterijen en Telegrafie werd betreurd. Men vreesde in de openstelling op den Zon dagmorgen van 910 uur van hulptele- graaf- cn telefoonkantoren een begin van reactie van dezen minister van Waterstaat tegen de beperking van den Zondagsdienst bij de P, T. T. door de ministers Ivönig en Van Swaay te moeten zien. Besloten werd bij den minister van Waterstaat en bij het hoofdbestuur der P. T. T. het breken met de thans ingeslagen richting en het voort gaan in de lijn van laatstgenoemde twee ministers met kracht te bepleiten. De Zondagsarbeid in de Rotterdamsche havens, waaronder ook begrepen die dei1 Rijksbelastingambtenaren, werd bezien aan de hand van een rapport over deze zaak. Het Comité was van oordeel, dat slechts langs den weg eener internationale regeling van den Zondagsdienst in de Europeesche havens een bevredigende toestand verkre gen kan worden. Onderzocht zal worden ter bevoegde! plaatse of niet deze zaak te Genève aange bracht kan worden. Getracht zal worden, het geven van ver gunning om betoogingen, tentoonstellingen enz. op Zondag te houden zooveel mogelijk te voorkomen. Ernstige pogingen zullen worden aange wend om de betrokken autoriteiten te win nen voor beperking van den treinenloop op Zondag cn in het algemeen voor verschaf fing van meer Zondagsrust aan liet perso neel. "werkzaam bij de openbare middelen van vervoer. Om te komen tol beperking van den Zondagsdienst van handelsreizigers cn handelsagenten zal het Comité zich in verbinding stellen met de betrokken krin gen. Met Comité meent, dat er niet genoeg op gewezen kan worded, dat hoofdzakelijk het publiek de schuld er van draagt, dat nog zoo velen oji Zondag arbeid moeten ver richten. Propaganda moot'gemaakt worden, welke er op gericht is het publiek zich er rekenschap van Le doen geven, dat het door niet zich op den Zondag te onthouden van hetgeen van anderen arbeid op dien dag vordert, velen berooft van de Zondagsrust, die het zelf niet gaarne zou willen missen. liet secretariaat van het Comité blijft voorloopig gevestigd Maagsche Plein 165. Den Haag. HET BEZOEK VAN DEN LORD MAYOR VAN LONDEN. Noenmaal van Nederland Engeland. 1 gelegenheid van het bezoek van den Lore Mayor van Londen met gevolg, zal het genootschap Nederland—Engeland a.s. Maandagmiddag 1 uur in het Paviljoen Vondelpark te Amsterdam aan do hooge gaston eer. ncentnaal aanbieden. Dr. S. F. H. J. BERKELBACH VAN DER SPRENKEL. Bedankt voor 's Gravonhage. Dr. S. I H. J. Berkelbach van der Spren kel, te Rotterdam, heeft bedankt voor het beroep voor de Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. F. van Gheel Gilde- meester. We mogen eraan toevoegen, aldus Het Vad., dat dit besluit voor de Haagsche Herv. Gemeente van verder strekkende beteekenis kan zijn dan hei bedanken van een der andere predikanten in de thans vervulde vier vacaturen. Het kiescollege immers is met 1 Juli j.l. onvoltallig geworden, aan gezien de in April nieuw gekozen leden met ingang van 1 Juli j.l. geen zitting heb ben kunnen nemen, wijl tegen deze verkie zing protest is aangeteekend door een stemgerechtigd lidmaat der gemeente. DE ALLARD PIERSON STICHTING. De wijze, waarop dc gelden besteed zullen worden. De hoer J. L. Pierson te Baarn heeft, zooals bekend, 250.000 bestemd voor de leerstoelen voor de klassieke archaeolog'n» cn de kunstgeschiedenis der oudheid, voor de oude geschiedenis en de Romeinsché an tiquiteiten en voor de kunstgeschiedenis der middeleeuwen en van den nieuw eren tijd aan de Gem. Universiteit van Amster dam. De heer Pierson heeft intussehen zijn voornemen in zooverre gewijzigd, dat een bedrag van 2000 uit zijn vermogen zal worden afgezonderd tot oprichting van een stichting genaamd \llard Pierson Stich ting, terwijl de overige f 248.000 door hem aan de gemeente ten geschenke zijn aan geboden, onder den last. de inkomsten van dit kapitaal uitsluitend aan te wenden ten behoeve van de Allard Pierson Stichting, in het leven geroepen ten behoeve van de bovengenoemde leerstoelen. Omtrent de Stichting kan overigens nog •worden medegedeeld dat hel bestuur zal bestaan uit een lid der familie Pierson, den president-curator der Universiteit, den wet houder voor het onderwijs, een lid van den senaat der Universiteit en de hoogleeraren, ten behoeve van wier leerstoelen de stich ting is opgericht. De loopende zaken zullen worden behartigd door een dagelijksch be stuur, bestaande uit deze hoogleeraren. Het ligt verder in de bedoeling, de inkomsten der stichting behalve voor aankoop, ook te gebruiken voor het maken van studie reizen door hoogleeraren en studenten, voor het doen van opgravingen enz. B. en W. van Amsterdam doen nu den raad een voorstel om liet door den heer Pierson aan de gemeente ten geschenke aangeboden kapitaal onder dank te aan vaarden. Bij Bennekom onder de stoomtram geraakt Maandagmorgen ruim 10 uur is de onge veer 70-jarige zwerver Flip Teunissen, die altijd met veldbloemen loopt te venten, al wandelende onder de stoomtram Ede—Wa- geningen op den Bennekomschen grintweg gekomen. Hij was op slag dood. Het lichaam was afschuwelijk verminkt en werd naar hel ziekenhuis Bethaniö overgebracht. Naar omstanders gezien hebben zou hij even te voren ook voor de tram heen geloopen heb ben. De machinist van de tram treft niet de minste schuld. ZAL HOOVER DE TARIEVEN MATIoEN? Uitspraak van Willis H. Booth Het bestuur dei* Nederlandscli-Ameri- kaansche Kamer van Koophandel bood aan eenige Amerikaansche delegaties naar het Congres der Internationale Kamer van Koophandel een afscheidslunch aan in het Paviljoen Vondelpark. Als eeregasten zaten aan de lieer Willis IT. Booth, president der Nederlandsche Kamer van Koophandel te New Vork, oud-voorzit ter der Int. Kamer van Koophandel en vice-president der Guaranty Trust Cy., die in een interessante tafelrede het ontwerp U.S. Tariff Act uitvoerig belichtte en op overdrijving aan heide zijden wees Mr. Booth verwachtte dat president Hoover wel zou weten te zorgen, dat de uiteindelijke wet in vergelijking tot het ontwerp veel gematigder zou uitvallen. De machtige U. S. Chamber of Commerce was vertegenwoordigd door haren presi dent W. Buttenvorth en vice-president Ch. Lonsdale. Deze lunch is nog gevolgd door conferen ties ten kantore der Kamer met de heeren Booth, Bulterworih en diens secretaris Ch. Snow, Carol en C .1 Junkin, chief di- vision of Commercial Laws U. S. Depart ment of Commerce, ter bespreking der ta- riefwet, dubbele belasting cn dubbele for maliteiten. tijdelijke immigratie van zaken lieden en Nederlandsche cn Nederlandsch- Indische wetgeving. PRIJSVRAAG DER RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Eervolle vermeldingen. De faculteit der godgeleerdheid heeft het antwoord onder de zinspreuk Deus vult agnosci een eervolle vermelding waardig gekeurd. De faculteit der Rechtsgeleerdheid even zoo het antwoord onder de zinspreuk: Es ist aber ein gewóhnliches Schicksal der menschlichen Vernuft in der spekulaton, ihr Gebaude so friih wie niöglich fertigzu- machen und hintennach allererst zu unter- suchen, ob auch der C.rund dazu gut gelegt eDe faculteit der Letteren en Wijsbegeerte evenzoo het antwoord onder de zinspreuk: Scribendi recte sapere est et principium et fons. De schrijvers van deze antwoorden kun nen zich bekend maken bij den secretaris van den Senaat, prof. dr. W. J. Aalders. Dc reddingsboot lelr De bemanning opgepikt Men meldt uit Londen aan „Het Volk" De Hollandscke treiler „Gerard" heeft in het kanaal van Bristol schipbreuk geleden. De bemanning is door het Schotsche schip „Findhorn" opgepikt en te Glasgow aan land gezet. Onze consul zorgt thans voor cle mannen. Peter Tokt, de stoker, zeide aan een ver slaggever van de „Daily Herald", dat, toen de „Gerard" schipbreuk leed, de leden der bemanning de boot uitzetten. De was echter lek. Men stopte het gat met een boufante en kon de boot zoo drijvende houden. Toen onze landgenooten werden opgepikt, ston den zij reeds tot hun knieën in het water. OUD-KATHOLIEKE JONGEREN- BOND. Bondsdag ts Rotterdam. Zondag is te Rotterdam de jaarlijksche hondsdag der vereenigingen van jonge oud katholieken gehouden. Uit het geheele land waren de jeugdige leden der oud-Katholie ke Kerk naar Rotterdam gekomen, zoodat de groote Paradijskerk aan den Nieuwen Binnenweg te klein bleek De heilige dienst werd verricht door den heer P. J. van Buu- ren, de pastoor der Paradijsgemeente. Ge beden werd de mis van den* achten Zondag na Pinksteren met toevoeging der gebeden vcor vrienden. Afwisselend werd door koor en gemeente gezongen de 18de mis van den Rotterdamschen toonkunstenaar A. B. H. Verhey, in welke mis de liturgische ge meentezang uitstekend tot zijn recht kwam. Pastoor van Buuren hield een predikatie naar aanleiding van Psalm 42 vers 3 „Zend uit Uw licht en Uwe waarheid, op dat zij mij geleiden en brengen op Uwen heiligen berg en in Uwe woningen Ge zongen werden gezang 73 en 97. De dienst, die verder een gewoon beloop had, werd besloten met het bondslied, eveneens ge toonzet door A. B. IT. Verhey. In de serre van de ocieteit der diergaarde werd de lunch gebruikt, waarna men in gesloten gelederen naar de Wilhelminaka- de door de stad trok ter bezichtiging van het stoomschip Statendam. In auto's werd teruggereden naar cle diergaarde, waar on geveer 200 jongelui in de restauratiezaal do sociëteit het diner gebruikten. De ontvangende vereeniging bood den bonclsgangera een goed verzorgden avond aan. Prof. dr. \an Riel, oud-bondsvoorzitter, en de Deutsche altkalholische Jugendbund zonden gelukwcnschen. VECHTPARTIJ TE ZAANDAM. Noorsch matroos in de zijde gestoken. Te Zaandam is het Zaterdagnacht in het havenkwartier, kort na het sluitingsuur van de café s, zeer rumoerig geweest. Kwart over twaalf zag een agent van politie, dat een tiental, onder den invloed van sterken drank verkeerende, schepelingen met el kaar was slaags geraakt en dat bij deze vechtpartij een druk gebruik van zakmes sen werd gemaakt. Dooi' liet lossen van een paar revolverschoten gelukte het den agent de vechtenden te scheiden. Een Noor- sche matroos van het s.s. „Arlex" is tijdens deze vechtpartij door een nog onbekend gebleven schepeling van het s.s. ..Diana op twee plaatsen in cle zijde gestoken. Do verwondingen bleken van dien aard te zijn, dat zijn opneming in het gemeentezieken huis noodig werd geoordeeld EEN KRANIGE PADVIND3TER. Vijfjarig jongetje gered. Zondagmiddag omstreeks half drie ge raakte ui de Hooigracht te 's-Gravenhage ecu vijfjang jongetje te water. Dit werd opgemerkt door een pad vindster, die bij den ingang van een bazar stond. Zi.i waar schuwde baar oudere kameraden, van wie de 15-iaiige Grada Taal onmiddellijk in uniform te water sprong bij de plek, waar nog slechts een handje zichtbaar was. De padvim'.stej' smaakte het genoegen de kleine te redden. Alstublielt mevrouw Precies 14 pond WUt o bet thuis be- oorco neDpen f Q fc wou net met atoopen. Maar ik oen juist 14 pond ai ge vallen en du wilde ik eens zien boe veel dat was. (Juc^e)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6