;hte gordijnstoffen. Marijke G. J. vara Harten J. W. VAN AC HTERBERGH, 2-13. Telefoon 233. 'iJbRMANS IN l3E SCHELDE" 'n Vernedering voor „onze dappere Belgen" FELLE BRAND TE LEIDERDORP Drie personen ernstig gewond ONDERZOEK NAAR HET GRAF VAN COMENiUS HOOGER BEROEP De roofmoord te Ulvenhout INVOERING DER ZIEKTEWET RADIOPROGRAMMA lectro Technisch Eurea" Licht- en Dracht- Installaties. „MASSA's I n im a a k fo s*a rs de w j n" Havik 41 Telefoon 292 Verschenen/ Cissy vanMarxveldt Humorhoekje ft^ij bezitten oj kennen geen woord uil mijn mond" Ward Hermans spreekt in De Schelde fcijn verontwaardiging er over uit. dat de Belgische pers de uitspraak der Brusselsche Raadkamer, in welke werd verklaard, dat er geen aanleiding bestond zijn zaak te ver volgen, zoo goed.als heeft doodgezwegen „Niemand denkt er aan de verklaringen van den procureur des konings weder te geven. Ze weten wel waarom. De uitslag is voor onze dappere Belgen een vernedering en een verplettering die hen den mond meteen snoert. Wij hebben geweigerd to spreken in een Belgische verhoorzaal, met nadruk verkla rende, dat we spreken zouden in 't publiek, \t zij voor het Assisenhof, 't zij elders. De onderzoekrechter stelde dit nogmaals vast tijdens de zitting der raadskamer Za terdag laatst. Zij bezitten of kennen geen woord uit mijn mond, dat woord wenschen ze niet te hooren voor een Assisenhof. Ons ook goed Maar dat er eens één Belgische partijman in het parlement, ons één woord „tusscheu de beenen werpt" over de documenten de poppen zullen dansen. En het zullen wij niet zijn dio met beschaamde kaken zullen 6taan." ,De schitterendste aanhaling in de Verklaringen van den heer procureur des konings Hayoit de Termicourt, is wel deze „Aangezien het voornemen om het wan bedrijf (hèt ïaüd fe*'verraden of zijn veilig heid in gevaar te brengen) te plegen, door geen uitwendige daden werd geopen baardenz. enz. „gelieve de raadkamer te verklaren dat er geen redenen tot ver volging tegen betichte bestaan" Steek zoo'n Belgisch diploma op zak als t u blieft. Het is waarachtig een brevet .Van vaderlandsliefde. De heer procureur des konings zegde „Waarom heeft belichte dat gedaan Om Belgiè te verraden „Ik geloof het niet „Om zijn partij te dienen „Ik geloof het Mijn partij Mijnheer de procureur, ik heb maar een partij, die van Vlaanderen, mijn vaderland Vlaanderen dat wij verlossen willen uit den greep der lranco-Belgische militaire macht. Vlaanderen dat wij willen, groot en zich zelf in een betere wereld waar kuipende en knoeiende generaals en diplomalen geen echte of geen valsche documenten meer hoeven te fabriceeren. En wat wij gister voor dat ideaal deden, 'dat zullen we morgen nog doen, wanneer het hooger belang van ons volk cn van de rnenschheid dit van ons verlangt." wet", waarvoor een prae-advies is geschre ven door den heer W. Wessel Bzn. te Am sterdam, voorzitter der Nederl Vereeniging van Werkgevers in het Heerenkleedingbe- drijf. 3. „Georganiseerde Distributie: een alge meen- en een middenstandsbelang", waar voor een prae-advies wordt ingediend dooi den heer dr. E. J. Tobi te 's-Gravenhage. Het prae-advies van den heer Wessel is reeds verschenen, dat van den heer Tobi verschijnt eerstdaags. De aardewerkfabriek afgebrand ,De Rijn' Een onderhoud, niet prof. Maziegka Belaogstellin» van deskundigen Men meldt ons uit beiden Gisternacht om half één is een felle brand uitgebroken in de aardewerk fabriek „De Rijn" van den heer Zaalberg aan het jaagpad te Leider dorp. Kort na het ontdekken van den brand stond de heele fabriek in lichte laaie. De brandweer die met de nieuwe motor spuit ter plaatse was, was omstreeks hall drie het vuur meester. De fabriek alsmede het aangrenzende woonhuis werd eon prooi der vlammen. De oorzaak is vermoedelijk het te heet stoken van een der ovens. Bij het instorten van den zolder werden eenige brandweer lieden gewond. De brandweerman van den Berg kreeg daarbij een hersenschudding De pijphouder Mol werd ernstig aan een zij ner becnen verwond cu de wethouder van Leiderdorp de heer De Bruijne kreeg, een ernstige verwonding aan het gelaat. Ver zekering dekt de schade. VOOROEFENINGSINSTITUUT. Verkorting van diensttijd. Voor jongelieden geboren in 1911, heeft op {28 Juni j.l. de loting plaats gehad voor den dienstplicht. De loting is thans centraal geschied, zoodat niet meer in elke gemeen te afzonderlijk behoeft te worden geloot. Bij deze loting is gebleken, dat als No. 1 in aan merking komt om te worden ingelijfd als gewoon dienstplichtige de naam Keizer. Als no. 2,3 enz. wordt aangewezen hij wiens na'am in lexico grafische volgorde volgt op den naam Keizer. Tot uiterlijk 25 September a.s. bestaat ge legenheid om zich hij het vooroefeningsin stituut te verbinden, tot het volgen van avondoefeningen, waardoor verkorting \an diensttijd te verkrijgen is van 4 maanden. Nadere inlichtingen kunnen bij alle verban den van het vooroeferiingsinstituut worden verkregen. TOUW VAN EEN STELLING GEBROKEN. Een man gedood. Gistermorgen is op het terrein van de gasfabriek aan de Lusthofstraat te Rotter dam een touw gebroken van een stelling die boven tegen een der gashouders hing en waarop twee mannen hadden plaats genomen om dien houder le teren. De bei de mannen zijn gevallen. De een, een 37- jarige uit Ammerstol, botste in zijn val eenige malen tegen d,en ijberen kant van 'den gashouder en kwam tenslotte in liet rwater van het bassin eronder terecht. Hij was onmiddellijk dood. De tweede man heeft zich weten vast te grijpen en kwam g den schbik vrij. SNINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Congres-onderwerpen. ïa.van den Koninkl. Nederl. •r qp 20, 21 en 22 Aug. gehouden, ko- *vwpen aan OE o/ PANSCHE -.EIZER OP TO dcn Keizer Hirohito v3n Japan tijdens be- ttijging wan don Mihara berg. een va- den vulkaan op het Oshima cilan Weet Japan, Naar aan De Tel. wordt medegedeeld hebben C. V. en F. M., heiden door de ar- rondissementsrechtsbank te Breda veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf voor den roofmoord op P. v. d. B. te Ulvenhout, hooger beroep hiertegen aangeteekend. DE WARMSTE DAG, Gisteren heerschte er dit jaar \oor het eerst een temperatuur van 93°, zoodat het tot nu toe de warmste dag van het jaar was. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. De chauffeur draagt de schuld. Omtrent het droevig ongeluk, dat op den hoek van Koninginnegracht—Laan Copes van Cattenburch te 's-Gravenhage heeft plaats gehad, kan nog worden medegedeeld dat naar de meening der politie er sprake is von schuld aan de zijde van den chauf feur. ITij had den wielrijder, die thans het slachtoffer is, voorrang moeten verleenen. Daarbij reed hij met een zeer groote snel heid. De politie heeft den chauffeur aangehou den, doch na verhoor en nadat proces-ver baal tegen hem was opgemaakt, weer heen gezonden. De auto is in beslag genomen. Het slachtoffer was do 47-jarige heer If. C. Kaal, architect, technisch ambtenaar bij Gemeentewerken te 's-Gravenhage. RONDVLUCHTEN BOVEN ARNHEM EN OMGEVING. Naar gemeld wordt, zijn dezer dagen te Arnhem besprekingen gevoerd betreffende het organiseeren van passagiersrondvluch- ten hoven de stad en haar omgeving van 31 Augustus tot en met 9 September. Verleden jaar is tijdens de Indische tentoonstelling met vereende krachten overgegaan tot de inrichting van een vliegveld op de Kemper hei de, dat thans ook voor de toekomst in orde gehouden wordt. Tijdens de Indische tentoonstelling in 1928 heeft de K. L. M. 1352 liefhebbers laten genieten van den Veluwezoom in vogelvlucht, zoodat zeker ook dit jaar een groote toeloop verwacht mag worden. SCHEEPSONGEVAL. Aan boord van het stoomschip Troostwijk aan de Levantkade te Amsterdam, is een man, doordat een hijsch uit de strop schoot getroffen en gedood. OPGRAVINGEN TE DREMPT. Onder leiding van prof. Holwerda. In verband met eenige in 1927 op het terrein van den heer B. Bloemendaal te Drempt (Geld.) gedane vondsten, zullen thans op dit terrein opgravingen geschie den. De werkzaamheden zullen 22 Juli a.s beginnen on onder leiding staan van prof. Holwerda uit Leiden. De Bussumsclie correspondent van „Du Telegraaf" schrijft aan zijn blad Prof. Maziegka, wien, zooals bekend, de ieiding van het onderzoek naar het graf van Comenius is opgedragen, was zoo vriendelijk ons eenige «ogenblikken in ho tel „Jan Tabak", waar hij logeert, te woord tf> staan. Bij dit onderhoud waren mede mevr. dr. Maziegka en ingenieur Sochol aanwezig. Op onze vraag of de theorie van dr. Oos terhuis juist is bevonden, antwoordde prof. Maziegka, die vloeiend Fransch en Duitsch spreekt, diplomatiek,.Ja und nein." Dr. Oosterhuis veronderstelde muurtjes tus- schen de graven dat is onjuist gebleken. En ik zelf heb, wat de ligging der graven betreft, een verkeerde hypothese gemaakt. Intusschen bladeren wij in de Cechische uitgave van dr. Oosterhuis' boek Comenius in Naarden. Schema's van acht graven, van vier bij" vier of van tien op een rij. Wat II err Professor er van denkt, vroegen wij. Ik mag u eigenlijk niet alles zeggen. Exc. Plesinger Bosinow. de Cechoslovaak- sche gezant, heeft het publicatierecht van foto's cn van de officieele resultaten. Maar schrijft u gerust, dat Comenius' graf in de tweede rij ligt. Dus de eerste rij is al door u geïnspec teerd Ja. maar er niets opengebroken, daar zijn we erg voorzichtig mee en wij zouden den burgemeester van Naarden er ook geen pleizier mee doen. Ir. Sochol wees nog op een unieke vondst: vele der graven zijn met leem bestreken hij had dit verschijnsel nog nooit eerder ontmoet. De professor vestigde er de aandacht op, dat er graven gevonden zijn vlak onder den kansel, dat is eigenlijk de eerste rij. Het was voor deftige families gebruikelijk, vlak bij of onder het preekgestoelte begraven te worden. Hier ligt Comenius met twee an deren. De overblijfselen van den grooten paedagoog rusten geheel onderaan. Aan het sprookje, dat hier vroegér opgravingen zijn gedaan, gelooft de professor niet. Op onze vraag, hoe lahg de professor da gelijks werkt, antwoordde hij. Halfzeven sta ik op, evenals ir. Sochol, ontbijt, van halfacht tot twaalf uurwérken, cn van twee lot vijf uur. Belangstelling, van deskundigen. Voor de opgraving heeft de gewone bur gerij weinig belangstelling. De interesse van de geleerden en oudheidkundigen is echter des te grooter. Dinsdag kreeg prof. Maziegka tijdens zijn werkzaamheden be zoek van prof. Waterink daarna kwam prof. v. d. Broek uit Utrecht kijken en in den middag verscheen ook prof. Gunning uit Hilversum, de bekende paedagoog. Woensdagmiddag ongeveer twee uur zou de Cechische gezant, Z. Exc. Plesinger Bo- inow een bezoek brengen aan den burge meester van Naarden. Tevens zouden dan de .opgravingswerkzaamheden worden ge ïnspecteerd. ITet gebouw der Weeshuiska zerne, waar de opgravingen plaats vinden; wordt bewaakt. Behalvo de autoriteiten wordt niemand toegelaten. Reeds vernamen wij", dat veel schedels en beenderen van kinderen en dieren zijn gevondenalles verkeerde in vrij gaven staat. De werk zaamheden zullen zeker geen weken du ren. Vermoedelijk zal het met acht veer tien dagen gereed zijn. De aarde wordt nauwkeurig onderzocht, ook op andere bestandeden voor welk werk zich speciaal ir. Sochol interesseert. Er wordt groote voorzichtigheid in acht ge nomen, daar de grond weinig vast is en een verzakking fataal zou zijn voor het werk. Ook van den grond maakt ir. Sochol foto's. Naar wij verder vernemen bevindt dr. Oos terhuis zich thans in het buitenland, zoo dat hij niet aan het verdere onderzoek zal deelnemen. De advies-commissie wil overleg Door de Commissie, welke den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van ad vies zal hebben te dienen omtrent maatre gelen met de invoering der Ziektewet bij de Raden van Arbeid verband houdende, is aan de organisaties, welke bij de oprichting van Bedrijfsverenigingen zijn betrokken, een schrijven gericht, waarin de Commissie uitnoodigt tofc £cn bespreking, teneinde over leg le plegen omtrent punten, die de uitvoe ring der Ziektewet raken en zoowel voor de- Raden van Arbeid als voor de Bedrijfsver ccnigingen van belang zijn. Gedacht wordt hierbij in het bijzonder aan gemeenschap pelijke regelingen, als bedoeld in het 4et lid van artikel 117 der Ziektewet, met name ten aanzien van de geneeskundige controle, de losse arbeiders, het verstrekken weder zijds van inlichtingen omtrent verzekerden, die aan sleepende ziekten lijden, e.d. Van de zijde der commissie wordt mede gedeeld, dat aoo mogelijk ook aan andere organisaties of lichamen gelegenheid zal worden gegeven aan bedoelde bespreking deel te nemen. Indien zulks gewcnscht wordt, kan daarvan, onder opgaaf van even tueel te bespreken punten aan het secreta riaat der commissie Stadhouderslaan 102, 's-Gravenhage, bericht worden gezonden. Van tijd en plaats dier bespreking zal na der mededeeling worden gedaan. PROF. VAN ITERSON. Begin September weer in Dolit. Prof. dr. ir. G. van Iterson Jr., die ge durende twee jaar voorzitter was van het Algemeen Landbouw Syndicaat in Ned. Indié, vertrekt einde dezer maand uit Indië en wordt begin September a.s. te Delft te rugverwacht. EEGRAFENIS DS. W, STOEL. Bijzondere belangstelling. Onder bijzondere belangstelling heeft de begrafenis plaats gehad van ds W. Stoel, Ned. Herv. predikant te Bemmel. In de geheel gevulde kerk hield dr. P. Smit van.ITeumen en Malden een rouw dienst naar aanleiding van Ef. 2 8 Aan de groeve sprak ds. T. 6. Meyer van Gendt. De Algemeene Synode der Ned. Ilerv. Kerk was vertegenwoordigd door ds. J. Barbas te Hengelo (Gdie met den president van het Prov. Kerkbestuur van Gelderland, ds J H. Schreuder te Arnhem, ook als secre taris dit kerkbestuur vertegenwoordigde behalve heel de gemeente waren vele pre dikanten tegenwoordig. Een broeder van den overledene dankte namens de familie. TRAGISCH ONGELUK OP DEN AMSTEL. Een 19-jarige jongen ver dronken. Gistermiddag had, te ongeveer half zes op den Amstel in Amsterdam een tragisch ongeluk plaats. Ter hoogte van de Tol straat voer een zware met steenkool ge laden zolderschuit, gesleept door een mo torboot. In dezelfde, richting ging een zond- sleep. Beide sleepen wilden het Amstel- kanaal inzwenken. Om dit zonder ongeluk ken te doen gebeuren verminderde de steenkoolsleep haar vaart om de zandsleep voorkeur te geven. Plotseling,'jipchoot tus schen de twee sleepen een tweetal motor bootjes door. Door den hevigen golfslag verschoof de hoog-opgestapelde lading van de kolenschuit, zoodal deze sterk naar bak boord ging overhellen en een hoeveelheid kolen rolde in het water. Op de lading zat een 19-jarige jongen, tot het personeel van de motorboot behoorende. Toen de lading begon te verschuiven sprong de jongen, waarschijnlijk uit angst, in het water. Spoedig werd hij opgehaald, doch de levensgeesten bleken helaas reeds geweken te zijn. De bestuurder van de kolenschuit, die zijn tegenwoordigheid van geest be hield en aan boord bleef, kwam er zonder ongelukken af. WERK VAN DEN BERUCHTEN BRANDSTICHTER Papier en lompen in een pakhuis verbrand. Gistermiddag omstreeks 5 uur is brand uitgebroken in het lompenpakhuis van den heer M. Bierschenker, gevestigd in een slop in dcri Kathoek te Rotterdam. In het pak huis lagen 80 ton oud papier en 1000 lv.G. lompen opgestapeld. Toen de brand ontdekt werd stond de vooraad gedeeltelijk in lichter laaie. Men heeft het vuur van drie zijden kunnen be naderen, zoodat na een uur werken met vier stralen op de waterleiding, de brand werd gebluscht. Do voorraad is grooten- deels verbrand. Het pakhuis heeft eveneens schade gekregen. Men heeft tot half negen moeten nablusschcn om de smeulende res- len te dooven. De oorzaak van den brand is onbekend. Het is echter niet onmogelijp, dat de beruchte brandstichter hier weer aan het werk is geweest. Donderdag 18 Juli. Hilversum. A.V.RO. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12 15—2.00 Lunchmuziek. 2.00—2.30 I.ezing. 2.30—4.00 City Theater Den Haag 4.00—5.00 Ziekenuurtje. 5.00—5.30 Sport- praatje. 6.00 Tijdsein 6.017.15 Concert. 7.15 —7.45 Lezing. 7.45 Politieberichten. S.OO Lange Eeekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staat U borg \/oor een soliede uitvoering verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd het nieuwe boek van In iedcren Bockhandel 3 Gebonden f. 2S0. Ultcf. Valkhof f t Co-Amersfoorf Tijdsein. 8.01—8.15 Gramafoonmuziek. 8.15 ICurhaus. Daarna persberichten en Kapel Goula Horvath 12.00 Sluiting. Hilversum. Voor 6 uur 29S M. Na 6.00 1071 M. N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00—11.30 Korte Ziekendienst 12.30 Tijdsein. 12.30 1.45 Concert. 5.00 Tijdsein. 5.006.30 Con cert. Na 6.30 Avonduitzending. Vrijdag 19 Juli. Hilversu m. A.V.R.O. 1000 Tijdsein 10.01—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12.15—2.00 Lunchmuziek. 2.05—2.30 Gramofoonmuziek 2.30—3.00 Lezing 3.00 3.45 Populaire muz. 4.155.15 Orgelconcert. 5.157.15 „La Traviata" op gramafoonpla- ten. 7.15—7.45 Spreekuur Radiodokter. 7.45 Politieberichten. S.OO Tijdsein. 8.01—8.15 Gramafoonplaten. 8.15 Kurhaus Concert. In de pauze Declamatie Kommer Kleyn. Daar na Persberichten cn Dansmuziek. 12.00 Sluiting. II ilvorsum. Voor 6.00 298 M.Na 6.00 1071 M. N C.R.v! 11.00 Tijdsein. 11.00—11.30 Ziekendienst K.R.O. 11.30—12.00 Godsdien- stil halfuurtje. 1.15—2.00 Gramafoon platen N.CR.V. 4.00—5.00 Gramafoonplaten 5.00 Tijdsein. 5.006.45 Concert. Na 6.45 Avonduitzending. Zaterdag 20 Juli. Hilversum. 'A.V.R.O. 10.00 Tijdsein 10.011015 Morgenwijding. 12 00 Politiebe richten 12.152.00 Lunchmuziek 2.00—2.30 Filmpraatje. 2.30—3.30 Tuschinski Theater 3.30—4.30 Kurhaus 5.00—5.45 Lezingreeks. 5.456.45 Concert. 6.00 Tijdsein. 6.457.15. Piano Recital. 7.15 Voortzetting Concert. 7.45 Politieberichten. V.A.R.A. 800 3de V. A.R.A.-Zomeravond 10.45 Haken en oogen. 10.00 Persberichten. 11.15 Gramafoonpla ten. Hilversum. Voor G.00 298 M. Na .6.00 1071 M. K.R.O. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijdsein. 12.15—1.15 Lunch muziek 1.15—2.00 Gramafoonplaten. 2.00 3.15 Kinderuurtje 5.00—5.45. Gramafoonmu ziek. 5.45—6.00 Weekoverzicht. Na 6.00 Avonduitzending. Man (opgewonden) JDe auto is gestolen". Vrouw „Zeg, wat een strop voor ze als ze ontdekken, dat e? nog negentien termijnen van betaald moeten worden" (Passing Show);

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6