•wT OP REIS SPANNING IN HET VERRE OOSTEN WANG MOTIVEERT CHINA'S HOUDING Humorhoekje s- ;jJr RATIFICATIE OP HET NIPPERTJE Verdwijning der oorlogs psychose? TÜINBQUWPRAATJE OOST-1ND1E .1 sjarig Kni I'sjek legen hel roode imperialisme. Tegea ongelijke verdragen De Chineesche minister van buitculand- selie zaken Wang lieeft in een interview verklaard, dut de houding der sovjets Chi na genoodzaakt heeft voorzorgsmaatrege len te neiuen. Dit bcteekent echter niet dat men de hoop moet laten varen, de kwestie op vreedzame wijze te regelen. JIij voegde traan toe. dat het heelemaal onjuist is te coiïclitdeeren, dat China de Russische spoor <vegbelangen heeft verwaarloosd. Er bestaat geen grond voor de vrees, noch aan de zij de van Rusland noch aan die van welke andere mogendheid ook, dat de buitenland- sclie ondernomingen in China, die voor lou ter wettige doeleinden worden gebezigd.. üiOt behoorlijk ontzien zullen worden. De opperbevelhebber der nationalistische troepen, maarschalk Tsjang Ivai Tsjek, heeft oen manifest gericht tot de troepen, waarin hij hen aanspoort op te staan le gen het roode imperialisme en China's sou \ereino rechten te verdedigen. liet minifest verklaart, dat de afschaffing der ongelijke verdragen cn de verwezenlij king der nationale onafhankelijkheid de belangrijkste punten vormen van hel Clii nccsch revolutionnair program en dat elk officier en soldaat van het nationalistische leger bereid behoort te zijn, zijn leven te geven voor de verwerkelijking hiervan. De aanmatigende houding van Rusland tegenover onze regeering en onze rccliloij, aldus het manifest, mag niet uit het oog worden verloren; hoe kunnen wij anders hopen, dat ooit de ongelijke verdragen zul len worden afgeschaft en wij onze eigen plaats in het gezin der naties zullen her winnen De regeering is besloten zich geen ver nedering te laten welgevallen. W ij hebben geen imperialistische bedoelingen Wij ver langen niet naar een oorlog met Rusland. Voor onze rechten moeten we echter op komen. V'erocnigen wij ons niet ui den strijd te gen het roode imperialisme, dan zullen ons land cn ons volk ten onder gaan. Het manifest zegt blijkens een bericht in dc Cour. verder, dat de sovjet- rececring reeds sinds 1927 een hardnekkige communistische propaganda voert, 0111 het gezag van de nationalistische regeering 111 China te ondermijnen. De Chineesche re geering heeft dus niet anders gedaan dan maatregelen van zelfverdediging te nemen. De Sovjet-regeeriiig echter heeft daarop geantwoord met oorlogszuchtige toebereid selen. die een schending zijn van den geest van het anti-oorlogspad, dat zij mede heeft onderteekend De verantwoordelijkheid voor verstoring van den wereldvrede 1 ust dus op dc sovjet-regeering. De oorlogstoebereirtsclon Tsjang Hsoe Liang, de opperbevelhebber \an Mundsjoerije, heeft meegedeeld, dat dc sovjettroepen Zaterdag in den ochtend den aanval hebben geopend langs de rivier Soeifenho (Oost-Mandsjoerije). Volgens hem bedienen de sovjettroepen zich van gifgas sen. en zij beschikken over 32 veldkanon nen. Een tegenspraak. Een Vrijdagmiddag laat uit Mantsjoeli verzonden telegram meldt, dat het bericht omtrent dc bezetting van Mantajocli niet juist is. liet telegram voegt ci aan toe, dat er een paniek heersclit, dat de Russen en Chineczen zich terugtrkken, maar dat de Japanners blijven. De correspondent te Charbin van het blad Asahi spreekt thans dc bezetting van Pogranitsjna cn van Mant sjoeli tegen. Russisch consul-generaal vastgehouden. Dc gezant van de Vereenigde Staten in Peking heeft opdracht gekregen zijn verlof uit te stellen met het oog op het Chineesch Russisch geschil. Men bevestigt, dat de consul-generaal der sovjet in Charbin, Melinikof, zoomede het personeel van het consulaat, door de Chi neesche autoriteiten zijn vastgehouden, toen zij naar Dairen wilden vertrekken. I11 de haven van Charbin zijn 8000 lor» vrachtgoederen opgehouden door de ver breking per trein op den Ooster-spoorweg. Vele treinen zijn aangehouden. Maarschalk Tsjang Hsoe Liang uit zijn ambt gezet Peking, 21 Juli. {V. D.) Het Chinee sche telegraafagentschap publiceert een be licht, volgens hetwelk maarschalk Tsjang Hsoe Liang uit zijn ambt van opperbevel hebber der Chineesche troepen in Noord Mandsjoerije zou worden ontzet. De Nan- kingregeering is v olgens mededcelingen van het agentschap ontevreden over de maat regelen van den maarschalk ter bescheid raing van den Chineeschen Oosterspoorweg tegen een Russischen aanval. Maarschalk Tsjang Hsoe Liang heeft Zaterdag Moekden weer verlaten cn is haar de Chineesche badplaats Pitaho vertrokken. Officieele be vestiging van dit bericht moet nog worden afgewacht. De agitatie der communisten. Het Chinceschte opperbevel in Charbin deelt mede, dat twee Chineesche commu nistentroepen, groot 208 man, gepoogd heb ben de Chineesche grens 111 de streek van Pogranisjnaja ovei te steken. De Chinee sche infantrie heeft het vuur geopend op de Chineesche communisten en hen gedwon gen naar Chineesch grondgebied terug te keeren. De communisten ha'ddcn twee doo- den en zes gewonden. Op den gehcelen Chineeschen Oosterspoorweg hecrscht rust Het bericht, als zou het roode leger Charbin hebben bezet, wordt tegengesproken. Op de gehcelen Chineeschen Oosterspoorweg, be vindt zich op het opgenblik geen enkel sol daat van het roode leger Duitschland arbiter in het Chineosch-Russisch conllict N c vv Y 0 1 k, 21 Jul i. (V. D.) Volgens een bericht van de Associated Press zijn offi cieele kringen te W ashington van ineening, dat Duitschland logisch de arbiter is in het Russisch-Chineeseh conflict, daar het in vriendschappelijke betrekkingen lot beide landen staat. Amerika kan slechts dan als scheidsrechter optreden, wanneer hel door alle staten daartoe aangezocht wordt. Ja pan kon niet in aanmerking komen wegens Mandsjoerije Tegenstrijdig nieuws uit China. Londcn, 22 lui i (V.D.) Volgens de verschillende ontvangen berichten zijn alle meldingen omtrent botsingen overdre ven en ook de voortdurende berichten over de concentratie van troepen bij de Rus- sisch-Chineeschc grens moeten met voor zichtigheid worden beschouwd. Uit Zuid- Ma tfdsjoerije wordt van Japansche zijde bevestigd, dat er nog geen enkele militaire gebeurtenis heeft plaats gehad, die reden tot ongerustheid geeft. Het bericht, dat gistermorgen om acht uur Russische troe pen aan de Soeifcnho-riv ier aan de grens van Ooest-Mandsjoerye een aanval zouden hebben gedaan, doch door de Chineezen zouden zijn teruggeslagen, wordt van ver schillende zijden tegengesproken, evenals liet feit, dat de Russische troepen in de omgeving van deze grens voorzien zouden zijn van gifgassen en 32 stukken veldge schut. Uit Moekden wordt gemeld, dat de oor logsberichten uit Peking en in andere Chineesche steden onder dc bevolking geen weerklank vinden Ook Moekden zelf is volkomen rustig en in toonaangevende kringen vvenscht men beslist vermijding van een oorlog met Rusland. Geen enkele soldaat is opgeroepen en de mobilisatie is niet afgekondigd. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Rus sen een hoofdkwartier te Tsitsikar hebben gevestigd, waar 60.000 man troepen zouden zijn samengetrokken. China beschuldigt Rusland. Een manifest, dat het Chineesche depar tement van buit'énlandsche zaken tot de vreemde regeeringen heeft gericht, geeft een overzicht van de revolutionaire vverk- zaarnheden van sovjet-Rusland Het zegt i verder, dat China als onderteekenaar van Man ..Ik heb de keukenmeid oven-eed om te blijven, lieve".' Vrouw ..Zóo. hoe heb Je dat geleverd Man .Ik heb haar er van overtuigd dat het lal van naar zon zun om me alleen te laten". (London Opinion). het Kelloggpact het uiterste zal doen om zich te onthouden van handelingen, die leiden tot het verstoren van den internat, vrede, maar als sovjet-Rusland tot vijan delijkheden overgaat, zal China maatrege len nemen om zich tegen de aanvallen van den indringer te verdedigen. Het manifest beschuldigt de sovjet-rogeenng van samen zwering tot omverwerping van de regee ring en zegt, dat bij den inval in het sov jetconsulaat te Charbin stukken in beslag werden genomen betreffende de organisatie van een moordenaarscorps en een geheim leger. De Chineesche autoriteiten waren verplicht de vereischte stappen te doen met betrekking tot den Oosterspoorweg als een geschikt preventief middel tegen de binnenlandsche verwarring. De regeering is begonnen met de publi catie van de vertalingen der documenten, bij den inval gevonden, met de bedoeling, haar beschuldigingen te bewijzen. China stuurt zijn troepen naar den Oosterspoorweg. Naar het Chineesche ministerie van oor log meedeelt, zijn Zondag zes divisies naar Mandsjoerije vertrokken 0111 den Chinee schen Oosterspoorweg tegen een Russischen aanval te beschermen. Bovendien zullen Woensdag twee divisies cavallerie van Peping.naar den Ooster spoorweg gezonden worden Volgens de laatste berichten bevinden zich op het oogenblik ongeveer 210.000 soldalen in Noord-Mandsjoerije. Russisch opperbevelhebber benoemd. De oorlog- en revolutieraad der sovjet unie heeft den vroegeren opperbevelhebber van liet militoirie district Moskou, Koejb»- sjef, lot opperbevelhebber van alle Russi sche strijdkrachten benoemd. Hij heeft het opperbevel op zich genomen. De nieuwe opperbevelhebber was officie»* in het Russische keizerlijke leger en is in 1917 naar de bolsjewisten overgeloopen. Ook Mongolië breekt met China. Peking, 22 Juli. (V. D De Mongool- sche regeering heeft medegedeeld, dat zij ook haar politieke betrekkingen met Chi na als afgebroken beschouwt. Verklaringen van Dr. Wang. Peking, 22 Juli (V.D.) De Chineesche Minister van Buiienlandsche zaken is van Tsjingtau te Nanking teruggekeerd. Hij weigerde bij zijn terugkeer zich omtrent het conflict met Sovjet-Rusland uit te la ten. Hij verzekerde slechts, dat China bij het beheer van de Ooster spoorweg nooit door Rusland op voet van gelijkgerechtig- heid behandeld is en dat Rusland de over eenkomst van '21 herhaaldelijk heeft ge schonden. Op een vraag omtrent zijn inee ning betreffende den invloed van het Kel- logpact antwoordde Dr. Wang slechts: „Wij zullen spoedig wel zien". Londen. 2 2 J u 1 i. (H. N.) Uit Nanking wordt gemold, dot, naar verluidt het Chi neesche ministerie van buitenlandsche za ken een nieuwe nota aan Rusland heeft ge zonden, waarin opnieuw de wensch der Chi neesche regeering wordt uitgedrukt de spoorwegkwestie op vredelievende wijze te regelen. Voorts heeft het departement een nota aan de onderteekenaars van het Kel loggpact gezonden, waarin gezegd wordt, dat China wel is waar zijn rechten zal ver dedigen, doch niet voornemens is een oor log met Rusland te beginnen. In het hijzon der wordt er op gewezen, drjt de Sovjet- regecring liet offensief aan de Chineesche grens is begonnen en daardoor inbreuk heeft gemaakt op den geest van het Kellogg pact. Fransche bemiddeling afgewezen. Volgens een bericht uit Moskou heeft Ca- ragan de Fransche bemiddeling,, die in op dracht van de Vereenigde Staten tot bijleg ging van het Russisch-Chineescli conflict was aangeboden, afgewezen. Britsche instemming met Amerika's stap. N e w-Y ork, 2 2 Jul i. (II.N.) De Engel- sche gezant heeft staatssecretaris Stimson een nota overhandigd, waarin minister Henderson zijn volle goedkeuring hecht aan het ingrijpen der Ver. Staten in het Russisch-Chineesche conflict en zijn volle medewerking toezegt. De vroegere staats secretaris Kellogg, die gisteren te Washing ton aankwam en een onderhoud met Stim son had. dat enkele uren duurde, sprak de geruchten legen, volgens welke hij als scheidsrechter in het conflict zal. optreden. Kellogg verklaarde, dat hij voor het ambt van scheidsrechter niet in aanmerking komt en ten tweede dat de tijd voor het be spreken van bijzonderheden over de wijze van arbitrage nog niet is gekomen. Voor- loopig komt het er op aan beide landen af te houden van alle oorlogszuchtige han delingen en hij hoopte, dat hel Kellogpact, hoewel formeel nog niet in werking ge treden, toch een groote moreele uitwerking zal hebben. Daarom juichte hij de verma ning van Stimson aan beide regeeringen ten zeerste toe. STRESEMANN LEIDER DER DUITSCHE DELEGATIE? B e r 1 ij n 2, '2 2 Juli (V. D.) Tengevolge van zijn ziekte zal rijkskanselier Muller niet kunnen deelnemen aan de aanstaande groote conferentie voor de inwerking stel ling van het plan-Young. Derhalve zal de Duitsche delegatie uilsluitend uit de mi nisters Stresemann, ITilfferding, Curtius en Wirth bestaan. Aangezien Stresemann de oudste dezer leden is, zal hij vermoedelijk de plaats van Muller innemen Een afzon derlijke kabinetszitting schijnt hiervoor niet noodig te zijn DE TOESTAND VAN POINCARé. P a r ij s 2 2 Juli. (V. D.) De gezond heidstoestand van Poincarc is nog steels niet ten gunste gekeerd. Poincaré is niet ernstig ziek, maar zijn doktoren verklaren, dat de jarenlange regeeringswei kzaanibe- clen, waarbij htj zich niet gespaard heeft, hern aanmerkelijk hebben verzwakt. Een matte stemming in de Fransche pers Parijs, 22 Julf. (V. D.) De Parijsche ochtendbladen bespreken in vrij matte stemming het besluit van de Kamer tot ra tificatie van de schuldenovereenkomsten met Londen en Washington. De Echo de Paris constateert, dat de regeering ernstig verzwakt uit het Kamerdebat is getreden. De meerderheid is uit elkaar gevallen en gebroken en de geduldige en langdurige pogingen, om een groote nationale partij te vormen, zijn 111 een onbeschrijflijken war winkel geëindigd. De Figaro kan zich slechts moeilijk schikken in het feit der ra tificatie. De regeering zal, volgens haar, op de komende diplomatieke conferentie in een moeilijken toestand verkeeren, aange zien zij staat tegenover een Duitschland, dat eischen zal stellen cn een Engeland, dat vertegenwoordigd is door de arbeiderspar tij. De Excelsior meent, dat het kabinet Poincaré-Briand een zeer fijne neus heeft om te speuren, wanneer de rechterzijde in de Kamer de ontruiming van het Rijnland zal goedkeuren. Zij zullen het geheele kar tel mee krijgen, wanneer zij van de confe rentie terugkeeren met het besluit, dat het Rijnland ontruimd zal worden, doch Poin caré en Briand zullen de aanhankelijkheid cn trouw van hun gewone meerderheid nauwelijks kunnen behouden, wanneer een vervroegde ontruiming van het Rijnland niet voor de Kamer met waarborgen eii voorzorgsmaatregelen wordt omgeven, ten einde deze nieuwe biltere pil voor de pa triottische kiezers en het grootste deel van de Kamer smakelijker te maken De link- sche pers betreurt de geringe meerderheid en het feit, dat de partijen van links niet met meer overtuiging voor de ratificatie stemden. De radicaal-socialistische Volon taire schrijft, dat de publieke opinie in Frankrijk zich langzamerhand gaat vrij maken van de invloeden van na den oor log. Men heeft gezien hoe Poincaré zijn vroegere idealen verloochent en geheel nieuwe dingen verdedigt Dit is de grootste triomf voor de menschen van links. De so cialistische Populaire spreekt van een po litieke crisis. Een meerderheid van acht stemmen is bij het stellen van de vertrou wenskwestie niet veel. De Vereenigde Staten en de be krachtiging. De regeering te Washington bereidt een nota voor, waarin de Fransche regeering ervan in kennis wordt gesteld dat de 400 raillioen dollar, waarvoor de termijn op 1 Augustus a.s, vervalt, 111 verhand met. de ratificatie der overeenkomst met Washing ton niet op dien datum betaald hoeft te worden. Bovendien zal het congres in een bijzondere zitting alle maatregelen treffen, dio uit de ratificatie der overeenkomst voortvloeien. Bevrediging te Londen. In Engeland is het bericht van de ratificatie van de Fransch-Engelsche en Fransch-Amerikaansche schulden-overeen komst met groote voldoening ontvangen. Fractie-discipline aangetast. De Senaatscommissie voor buitenland sche zaken heeft senator Bérard benoemd tot rapporteur voor liet ratificatie-wetsont werp en het voorbehoudsbesïuit. Het slaat nog niet vast, of de plenaire senaatszitting Dinsdag a.s. of Donderdag a.s. nijeen zal komen. De door de Kamer genomen beslis sing is niet gevallen zonder de fractie discipline van sommige groepen aan te tas ten. Van de Maringroep stemden 84 leden voor en 1G leden tegen ratificatie, van de radicaal-socialistische groep 100 voor en 15 tegen ratificatie. De wet in den Senaat. Parijs. 2 2 Juli. (IL N.) De senaat is vandaag niet de behandeling van de door de Kamer aangenomen ratificatiewet be gonnen. De wet wordt eerst 111 de commis sies behandeld, waarna Woensdag de be raadslagingen in den senaat zelf zullen be ginnen. De rapporteur der financieele com missie van den senaat was in staat reeds vandaag zijn rapport uit te brengen, waar in tot aanvaarding van de wet wordt ge adviseerd. De commissie van buitenlapdsche zaken zal morgen beraadslagen. Men ver wacht, dat Woensdag aan de beraadslagin gen Caillaux, Berenger en oud-president Millerand zullen deelnemen WINDHOOS BOVEN HAMBURG. Hamburg. 2 2 Juli. (V.D.) In Ham burg heeft de laatste dagen een buitenge wone hitte gehéérscHt Gisteren echter be leefde I-Iamburg met 32 graden Celsius in de schaduw en 45 graden in de zon den warrnsten dag. dien men sedert eenige tien tallen van jaren heeft gekend. Gisteravond tegen 10 uur brak echter een hevig on weer los. In dien tijd vormde zich boven de Beneden-Elbe een windhoos die zich landwaarts in Noord-Westelijke richting bewoog en die vele verwoestingen veroor zaakte.Op haar weg door de Wilstermarsch en over Hohonaspe en Schonefeld werden alle korenvelden en boomgaarden, waar zij over trok. vernield Het koren werd neei- geslagcn en de vruchtboomen geknapt of uit den grond gerukt. Te Wilster werd het dak van een verleden jaar gebouwd kan toor van de plaatselijke verbruikscoöpera tie afgerukt en over een grooten afstand meegenomen Een rijtuig met een aantal personen erin werd in een greppel geslin gerd, doch de inzittenden kwamen geluk kig met den schrik vrij. Te Hohenaspe werd een reusachtige linde, die ongeveer 70 jaar oud is, ontworteld, doch de ergste 23-7-'20 'Aardbeien. De aardbei is niet zaad- vast, d. w. z. ais men de pitten, die op de vruchten zitten, zaait, krijgt men jonge planten, die niet dezelfde eigenschappen hebben als de ouderplanten. Meestal heb ben deze zaailingen velerlei gebreken. Slechts zelden zijn ze even goed of beter dan do bestaande soorten. Om deze reden on ook al omdat men wel enkele jaren moet wachten, voordat zich uit een zaad een vruchtdragende plant heeft, ontwikkeld worden de aardbeien het meest ongeslachtelijk vermenigvuldigd door middel van de jonge planten, die zich aan de uitloopers ontwikkelen. Deze uitloo- pers ontstaan tijdens den bloei. Wil men geen jonge planten kweeken. dan Is het 't beste om deze uitloopers steeds te verwijderen. De ouderplant wordt er door verzwakt. Wil men wel jonge planten, dan laat men deze uitloopers er aan en vooral bij vochtig weer krijgen de jonge planten spoedig wortels. Eind juli, begin Augutus, neemt men deze planten op en poot ze op de blijvende plaats uit. De zomer daaraan volgend plukt men van deze aardbeien al volop. Het tijdstip van poten speelt een groote rol. Doet men 't vroeger dan gaan vooral de vroege soorten nog voor don winter bloeien en doordat deze bloei te laat begint heeft men er niets meer aan, maar intusschen heef men de beste bloemknoppen verspeeld. Poot men te laat, dan worden de planten voor den winter niet zwaar genoeg cn kan men dus geen vollen oogst verwachten. Van de late soorten worden gewoonlijk niet voor den winter de jonge planten opgeno men, omdat deze later bloeien, de jonge planten dus niet zwaar genoeg worden en volgend zörner geen volledigen oogst geven. Men laat gewoonlijk de jonge planten aan den uitlooper vaststaan tot het voorjaar, verpoot ze dan en rekent pas een jaar later op een normalen oogst. gaan. wordt voor prof. SN \PSNEL moeilijk, wegens zijn hoogen leeftijd. Dit jaar heeft professor er echter ook niet de minste be hoefte aan. Reden?? zijn prachtige tuin. een waar lusthof, aangelegd en onderhouden door Plantenkweekerij ,-ITorse Weido" Kruis- karnp 10,u Amersfoort. uitwerking had de hoos in de omgeving van Schonefeld, waar de bliksem in dc kerk sloeg en het halve dak omlaag kwam. Ook in de omgeving van Itzehoe richtten uitloopers van de hoos schade aan. Ook in Ilolstein werd schade toegebracht aan de landbouwgewassen. Nadat het noodweer voorbij was, klaarde het te Hamburg al spoedig op en steeg de temperatuur weer, zoodanig, dat in den loop van den nacht de thermometer weer tot 25 graden Cel sius steeg. Reeds hedenmorgen vrij vroeg werd een temperatuur van 30 graden Cel sius in de zon gemeten. OUD-PRESIDLNT GALLES NAAR EUROPA. Londen, 22 Juli. (II. N) Volgens een bericht uit Mexico is oud-president Galles op reis gegaan naar Europa, waar hij voor al het spoorwegwezen .wil bestudeeren, in CALLES. verband met de reorganisatie van de Mexi- caansche spoorwegen. Hij zal o.a. een be zoek aan Duitschland, Spanje en Frankrijk brengen. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS. Londen, 22 Juli (IT. N.) In de géVan- genis van den staat New-York hebben 1500 gevangenen gemuit Zij staken de tim mermanswinkel van de gevangenis in brand en trachtten uit te breken, wat hen echter niet gelukte. 124 gewapende oppassers hiel den de muitenden met machinegeweren in bedwang, totdat versterking per auto kwam opdagen. In den loop van het gevecht wer den verschillende ambtenaren verwond. COMMUNISTISCHE BEDRIJVIGHEID IN FRANKRIJK. Parijs, 2 2 Juli. (H.N.) De Humanité beweert, dat ondanks alle pogingen van de politie, om het congres voor den roo- den dag op 1 Augustus te verhinderen, het programma voor den eersten Augus tus door de communisten is vastgesteld. Tevens brengt het blad een oproep, die de geheele achterste pagina beslaat waar in tot het houden van betoogingen op 1 Augustus wordt aangespoord. DE MOORD OP MEVROUW LANDZAAT. Siantai. 22 Juli (Aneta). De land raad heeft den koelie, die mevrouw Land zaat vermoordde, lot de doodstraf veroor deeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2