DE EEMLANDEü WILLEM GROENHUIZEN GARAGE MOLENAAR Telefoon 1212 Nieuwe Vilthoeden voor de reis. IV D00DEMANS ROTS. uitgavevalkhoff c? Woensdag 24 Juli 1929 28e Jaargang No. 21 BUITENLANDSCH OVERZICHT Tel. 852. Langestraat 43 JUWELIER. it voorraad Tafelzilver is rijk. luxe auto-verhuurinrichting (viet betrouwbare chauffeurs HET KATOENGESCHIL Op zoek naar een accoord DE DIPLOMATIEKE CONFERENTIE Bijeenkomst te Brussel? ÉN.V. COMPAGNIE LYONNIASE utrechtscheweg 10 - tel. 179 - amersfoort HOE WARM HET WAS MIJNONGELUK OP MALAKKA WA mm1 LICHT OP 7* 9 uur 34 min. AANVARING OP HET MICHIGANMEER Ongeveer 20-tal slachtoffers Ruim 20 dooden FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 natoden voor Amersfoort f 2.10, per raaand 1 0.75, per treek (jbc> gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17'/,. Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIK (1FR AflVFRTFNTIFN ven 1--4 t 1.05 met inbegrip ven «o bewijsnummer rnlüO UCH AUVrH tlkt regtl mtcr (025. Llefdadlghcldj-edverteetlbi voorde helft van den prijs. - Kleine Advertent,„KEITJES" bij vooruitbetaling 1-5 regel. 50 eent. elke regel meer 10 cent, drieman! plaatsen f !.-• Bewijs nummer extra f 0 0 De Fransche Kamer neemt het ratificatie-ontwerp aan. Een aanvaarding op het nippertje. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de Fransche regeering nauwelijks den dans ontsprongen, zoodat de geruchten, die den laatsten tijd inzake een dreigende crisis te Parijs de ronde deden, stellig op hun plaats waren. Men herinnert zich, waar het de paar laatste weken om ging: het betrof de ratificatie der schuldovereenkomslen, die Frankrijk zoowel met Engeland als Ame rika had gesloten, maar die nog steeds de parlementaire bekrachtiging dierven. Vele Franschen wilden slechts tot ratificatie overgaan, wanneer In het wetsontwerp een voorbehoud werd ingelascht, hierop neer komende, dat de betaling der schulden door Frankrijk zou afhangen van 't vlot binnenkomen der door Duitschland aan Frankrijk verschuldigde bedragen. Te Was hington had men echter al meermalen te kennen gegeven, dat de Arnerikaanscke re geering geen genoegen zou nemen met een ratificatie, waaraan voorbehoud was ver bonden en dat, indien een bekrachtiging met reserves plaats vond, vaa Frankrijk op 1 Augustus onverbiddelijk het bedrag van 100 millioen dollar zou worden geëischt, een som, waarvoor Parijs bij Washington in het krijt stond voor legervoorraden, die Frankrijk van de Vereenigde Staten had overgenomen. Poincaré, de premier en Briand, de mi nister van buitenlandsche zaken, hebben in de Kamer uren en dagen lang gepraat om de volksvertegenwoordiging ervan te overtuigen, dat het in Frankrijks belang was, wanneer dit de schuldovereenkomsten bekrachtigde, zonder deze van Duitschlands houding in de toekomst afhankelijk te stel len. De welsprekendheid der beide politici heeft stellig goede vruchten afgeworpen, want, als was het op het nippertje (met 300 tegen 292 stemmen), niettemin aanvaardde de Fransche Kamer tenslotte het ratificatie- ontwerp en de Senaat zal dit voorbeeld vermoedelijk spoedig volgen. Amerika is dus tevreden gesteld en voor Frankrijk zit aan de ratificatie het voordeel vast, dat het nu is vrijgesteld van de plotselinge betaling eener groote som. waardóór het in groote financieele moeilijkheden zou zijn geraakt. Om ondertusschen aai» de oppositie tege moet te komen, wier opvattingen de re geering maar al te goed kon navoelen, had zij er geen bezwaar tegen, dat, buiten de wet om, waarin zij dus niet is opge nomen, een motie in stemming werd ge bracht, die eveneens met slechts acht stem men werd aanvaard en die als volgt luidde: ..De Kamer, zich geplaatst ziende voor de bekrachtiging der accoorden van Washing ton en Londen, terwijl de regeering eerlang deel moet nemen aan de werkzaamheden der internationale herstel-conferentie, uit opnieuw haar broederlijke gevoelens voor de landen, die zij aan zij met Frankrijk streden. Overwegende, dat Frankrijk niet zonder de ernstigste stoornissen zijner na tionale economie de middelen kan vinden ter vervulling van de in 1926 gesloten over eenkomsten, tenzij Duitschland zijn ver plichtingen tegenover Frankrijk regelmatig vervult, verklaart de Kamer, dat de lasten, uit de overeenkomsten voor Frankrijk voortvloeiend, louter en alleen kunnen wor den gedekt door de sommen, die Duitsch- land aan Frankrijk betaalt, afgezien van die, betaald voor het herstel der verwoeste streken." Natuurlijk is van regeeringzijde in den loop der debatten niet verzuimd de kwestie van vertrouwen te stellen, een middel, waarbij men meermalen baat heeft gevon den. Ook ditmaal. Doch de regeeringsmeer- derheid was intusschen op een bedenkelijke wijze geslonken. Een belangrijk uitvloeisel der ratificatie is ondertusschen, dat het plan-Young thans uitgevoerd kan worden, zoodat de groote internationale politieke conferentie in Augustus zonder bezwaar kan worden gehouden. Niet alleen zal op deze bijeenkomst officieel het plan-Young onder dak worden gebracht, maar ook de verdere liquidatie van den oorlog worden overwogen. De ontruiming van het Rijn land zal wel den hoofdschotel vormen, maar Duitschland zal vermoedelijk aan dringen op vollediger herstel zijner soeve reiniteit en ook verlangen, dat het weer in economisch en politiek opzicht heer en meester wordt in het Saargebied. Dreigende uilsluiting van een half millioen werklieden Londen, 22 Juli (V.D.) De minister van arbeid h oudt door bemiddeling van den permanenten secretaris Horace Wilson voortdurend contact met beide partijen in de katoenindustrie. De opleggingen loopen Zondag a.s. af en er worden thans pogin gen in het werk gesteld om te elfder ure nog tot een overeenkomst te geraken. De permanente onderstaatssecretaris van het departemena van aibeid en een andere hooge ambtenaar van 't zelfde ministerie doen, zoo wordt nader bericht, al het mo gelijke om een stopzetting van het werkte vermijden in de katoenindustrie van Lan cashire, die meer dan millioen perso nen werkloos dreigt te maken. De pogin gen om de onderhandelingen weer te ope nen blijven vruchteloos. Men zal, naar men verneemt, den werkgevers verzoeken den opzeggingstermijn, die 27 Juli afloopt, te verlengen. Brussel, 22 Juli. (V. D.) In officieelo Belgische kringen is toen er van overtuigd, dat de internationale conferentie in de Belgische hoofdstad gehouden zal worden. De hotels nemen reeds dc noodige maat regelen en de senaatszaal, waarin de con ferentie zou gehouden worden, wordt in orde gebracht. De Brusselsche pers wijst er op, dat Brussel, als zetel van de con ferentie, weer den roep van neutrale stad zou heroveren, die sedert den oorlog ver loren ging. INSTORTING VAN EEN SPOORWEG TUNNEL. Cassel, 22 Juli. (V.D.) Gisteren bemerk te een beambte van dc Rijksspoorwegen, dat het metselwerk van den tunnel bij Schwebda ecnigszins was losgegaan Hij liet onmiddellijk de seinen op het betrok ken blok op onveilig stellen en waarschuw de telefonisch het districtsbureau. Nog voor men ter plaatse arriveerde, stortte de tun nel over ecu lengte van 15 meter in. Men vermoedt, dat de instorting veroorzaakt is door den hevigen regenval van den laat sten tijd. Het goederenverkeer is voorloo- pig omgelegd, terwijl het personenverkeer door autobussen wordt onderhouden. ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Engelands standpunt. Londen, 22 Juli. (V.D.) De minister van buitenlandsche zaken, Henderson, antwoord de in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag, dat de regeepngen van Frankrijk, Duitschland. Italië. Japan en Groot-Bti tannic gebonden waren aan de in j.l. September te Genève overeengekomen afspraak betref fende de vorming van een verzoenings- en vaststellingscommissie in het Rijnland. De instelling van een dergelijke commissie is door de Fransche regeering voorgesteld in aansluiting op de ontruiming van het Rijn land. De samenstelling, werkzaamheden en duur der commissie waren echter onder werpen. die nadere besprekingen vereisch- tcn. Op deze punten had de regeering van Engeland zich niet gebonden en was zij ook niet van plan zich te binden, voor de inter nationale conferentie bijeengekomen was L o n d e n. 22 Juli. (V.D.) Op een desbetref fende vraag antwoordde Henderson beden in het Lagerhuis, dat de regeering zich de volledige vrijheid voorbehield de Britsche troepen uit het Rijnland terug te roepen, op een tijdstip, dat Engeland het geschikst oorkwam. WAT MET OPIUM SMOKKELEN IS TE VERDIENEN. Wat de zaak der in beslag genomen hoe veelheid opium betreft, waarbij de vroeger gezant van Afghanistan betrokken is. meldt de Matin, dat de in beslag genomen zending de twaalfde blijkt te zijn en dot de ex-gezant bij deze transactie in totaal S'.» millioen francs heeft verdiend. NOODWEER BOVEN WARSCHAU. Warschau, 23 Juli (II.N.) Gisteravond heeft boven Warschau een hevig onweder geiVoed. Op verschillende plaatsen in de stad sloeg de bliksem in. waardoor vier groote branden werden veroorzaakt. Twee personen zijn door den bliksem gedood. Daar de hevige slagregens op vele plaatsen overstroomingen veroorzaakten, moest het tramverkeer op enkele lijnen ccnigen tijd worden gestaakt. VADER EN ZOON BIJ HET BADEN VERDRONKEN. B o i t z e n b u r g, 23 Juli (V.D.) Toen gis teravond een aantal jongelui in de nabij heid van Boitzenburg in Mecklenburg- Schwerin aan het zwemmen was, verdween plotseling de 10-jarige zoon van den plaats- selijken opzichter in de diepte. De eveneens badende vader sprong zijn zoon na en trachtte hem te redden. Ook hij werd ech ter slachtoffer van den sterken stroom. liet lijk van den vader kon reeds geborgen worden, terwijl het lijk van den jongen nog niet gevonden is. Ook Rusland krijgt zijn deel Watergebrek in Bohemeo M os k u u, 22 Jul i. (V. D.) Naar gemeld wordt, is een aantal personen gisteren ten gevolge vatn de hitte overleden. Volgens een officieele mededeeling zijn te Moskou bij het baden in de rivier zeventien per sonen omgekomen. Ook uit andere plaatsen worden ongevallen vermeld. In totaal zijn Zondag veertig personen bij het baden ver dronken. De langdurige droogte begint zich te doen gevoelen in tal van Noord-Boheemsche ste den waar gebrek aan water heerscht In vele plaatsen is de waterleiding reeds, met uitzondering van enkele uren daags, afge sloten. In de textielindustrie te Warnsdorf zullen, wanneer niet in de naaste toekomst veel regen valt, enkele fabrieken gesloten moeten worden. De waterstand in de Elbe is zoo laag, dat een tijdelijke stopzetting der scheepvaartdiensten in Noord-Bohemen ver wacht wordt. In de boomgaarden worden door de bladluis groote verwoestingen aan gericht. Het graan is overrijp. Stijging der temperatuur in Italië. Rome, 23 Juli (V.D.) In de laatste dagen is de temperatuur in Italië aanzienlijk ge stegen. Op vele plaatsen wijst de thermo meter in de schaduw 39 graden. Vele per sonen zijn ook tengevolge van de hitte be zweken. weerbericht Hoogste, barometerstand: 766.1 te La Coruna. Laagste barometerstand: 711.5 te Steiiselc. Verwachting tot den avond van 25 Juli: Zwakke tot matige winden uit W. richtingen, zwaar be wolkt met .tijdelijke opkla ring. waarschijnlijk enkele regenbuien, iets koeler. HET VERDRAG VAN KELLOGG. De plechtigheden bij do afkon» diging. Over de plechtigheden bij gelegenheid van het van kracht worden van het anti- oorlogsverdrag worden thans bijzonderhe den door de regeering van do Vereenigde Staten medegedeeld. In het geheel zullen 39 landen bij de plechtigheid vertegen woordigd zijn: behalve de 13 mogendheden die het verdrag het eerst onderteekend hebben, ook 26 staten, die later tot het ver drag zijn toegetreden. Er is een groote feestmaaltijd voorzien, waarbij Hoover zal spreken. Aan het banket zullen deelnemen alle leden der Amerikaansche regeering, verder de vroegere president en vroegere minister van buitenlandsche zaken. Bo vendien zullen de leidende Amerikaansche parlementsleden en de diplomatieke ver tegenwoordigers verschijnen. Een mijnongeluk, zoo ernstig als in geen jaren op Malakka is voorgevallen, heeft gisteren Papan Perak getroffen, waar een wand van een tinmijn is ingestort. Drie en twintig Chineesche koelies zijn door de aardstorting bedolven. Alle pogingen, om de ongelukkigen Ie redden, waren vergeefsch. Ten gevolge van een botsing tusschen twee schepen, die gisteravond met groote snelheid over het Michiganmeer voeren, zijn negentien personen verdronken. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Londen, 22 Juli (V.D.) Van het Buc kingham Palace werd hedenmorgen mede gedeeld, dat de vooruitgang in den toe stand van den koning bevredigend is. De doktoren brachten hun gebruikelijke och tendvisite op het paleis en bleven onge veer een half uur. DE TOESTAND VAN HERMANN MüLLER Heidelberg, 23 Juli (H.N.) Het bulle tin van hedenmorgen 8 uur zegt, dat rijks kanselier Müller een rustigen nacht heeft doorgebracht. De doctoren zijn met het ver loop van de ziekte tevreden, maar noemen den toestand nog steeds zeer ernstig. Voor de armen van geest is de reis door het leven één lange tunnel. 31 Naar het Engelsch van A. T. QUILLER—COUCH. 18 Juli. Ik ben bepaald ontsteld, meer dan ik wil bekennen, door een heel merk waardige ontdekking die ik vandaag gehad heb. Toen ik op het dek kwarn zag ik een man staan, wiens rug mij bekend voor kwam. Ilij keerde zich al heel spoedig om en ik zag dat het Simon Colli ver was. Hij ziet er heel anders uit dan vroeger, hij is nu als matroos gekleed met ringetjes in zijn ooren zooals de gewoonte is. 'Poen hij mij zag kwam hij dadelijk naar mij toe met een vriendelijke glimlachje en verklaarde het geval. .,Het is geen gewone manier. Trcnoweth; wij schijnen elkaar nu eenmaal te moeten ontmoeten. Je hadt zeker niet verwacht mij hier te zien.; ik heb pas gisteravond ge hoord dat jij aan boord was. Maar je kijkt of je een geest gezien had! Kijk zoo niet, vriend, o neen, ik moet zeggen mijnheer, denk ik -» ach. dat ik het rad der fortuin! Ik ben ziek geworden na dien tocht naai de Piek en ofschoon Railton mij uitstekend beeft opgepast hij is een goede vent die Railton en lang zoo ruw niet als je zou ver wachten maar toen ik hersteld was van de koorts, was al mijn geld verdwenen. Ik blijf niet bij de pakken neerzitten. Trcno weth, dus ik dacht, ik moet mijn overtocht maar met werken zien te verdienen. En ge lukkig hoorde ik dat de „Belle Fortune" geen scheepsvolk genoeg aan boord had, ik bood mijn diensten aan, werd aangenomen want ik was al meer op zee geweest - ver kocht mijn oude kleeren \oor dit matrozen pak je rnoet je toch kleeden zooals je rol dat meebrengt en daar ben ik". „Is Railton hier ook „O ja. net eender gekleed als ik. Ik heb je gisteren niet gezien, 't was druk met het laden: mooi (lat ik je hier ontmoet. Maar werken is nu de boodschap. Je zult goede getuigen van mij geven aan den kapitein, niet waar En nu zeg ik je goeden dag". Ik kan je niet zeggen, hoe die ontmoeting mij hindert. Ik heb natuurlijk geen reden om te twij felen aan "t geen de man vertelt, maar dat wij elkaar telkens ontmoeten en dan in zul ke \reenide omstandigheden doet mij zeer betwijfelen of (lat telkens weer bij toeval is. Ik heb Railton vanmiddag ook gezien; hij is zeer tot zijn nadeel veranderd, hij heeft zich zeker bedronken voordal hij aan boord ging, maar de kapitein kon niet al Ie nauw kijken, daar hij geen scheepsvolk genoeg had. Ik denk. dat ik mijn trommel maar aan de Coucanens te bewaren geef Die kan ik natuurlijk vertrouwen en dief stal is uitgesloten. De gesp zal ik tusschen mijn kleeren verbergen. Ja, dat is een ge lukkige inval; ik zal hel hun gaan vragen. Het is balfticn cn dc wind is nog gunstig. 2 0 Juli. Wij hebben tót nu toe gemid deld 7'A knoop per uur afgelegd en de ka pitein denkt, dat het nog vlugger zal gaan wanneer de zeelui wat meer gewend zijn aan het werk. Ik ben meestal in gezelschap van de Caucanen. die a propos, de zorg voor mijn trommel hebben op zich geno men cn het zijn heel prettige reisgenooten Mevrouw heeft een heel lieve stem en haar man accompagneert haar op de guitaar, zoodat wij aangename' a\ondjes samen doorbrengen. 2 12 2—2 3 Juli. Het weer is nog altijd mooi en de wind onveranderlijk. Gister avond om 6 uur ongeveer stak de wind op en wij zeilden den geheelen nacht door met gereefde bramzeilen en verwachtten een windvlaag: maar er gebeurde niets bijzon ders. Ik hoop. dat de wind zoo blijft, niet alleen omdat wij dan eerder thuis zijn, maar ook omdat de hi tie zonder wind on houdbaar is. Ik sprak van thuis komen; ik moet je zeggen, dat mevrouw Coucanen heel belangstellend was toen ik over Mar gery sprak. Het is prettig om met dat li«? ve mensch over mijn vrouw te kunnen pra ten en ze is zoo gehecht aan haar man, dat zij alles van mijn verlangen begrijpt Het is een heel gelukkig paar. 2 4 Juli. Op onze reis, die tot nu toe zoo voorspoedig was, is vandaag iels droe vigs gebeurd. Wilkins. de stuurman, stond bijna precies onder den grootcn mast. van middag óm half vijf. toen Railton. die bo ven in den raast zat. een blok liet vallen, dat. vlak op het hoofd van den stuurman terecht kwam en met zulk een kracht, dat dc man onmiddellijk dood was. Tiet was een beleefde, vriendelijke man, zoover ik er over oordeelen kan en zooals kapitein Holding zegt, een uitstekende stuurman. Die arme Railton was vreeselijk van streek door de gevolgen van zijn lompheid; of schoon ik niet met dien man op heb, mag ik hem toch niet hard vallen, als ik zijn droefheid en bitter berouw op zijn gezicht zie geschreven 2 5 Juli, 's nachts 12 uur. Wij hebtoen Wilkins begraven. Kapitein Holding las den lijkdienst voor en was zeer aangedaan, want Wilkins was een groot vriend van hem daarna lieten wij het lijk in zee neer. Ik bracht den avond bij de Coucanens door, de kapitein was op het dek en te bedroefd om vertroost te kunnen worden. En wij be neden in de hut, waren er niet veel beter aan toe. 2 6 Juli tot 4 Augustus. Er is niet veel te vertellen. De wind is voortdurend goed geweest, maar gisteren was ©r eenige uren absoluut geen wind. Wij zijn weer langzamerhand bijgekomen. 5 Augustus. Een van onze matrozen, Griffiths, is vandaag over boord gevallen en verdronken. Hij en Collivcr waren aan de voorra bezig, toen Griffiths uitgleed, het dek niet kon grijpen en in zee viel. De ka pitein was op dat oogenblik beneden, maar spoedde zich naar boven, toen hij Colliver's alarmkreet hoorde: „Een man over boord!" Het was te laat. Het schip maakte twaalf knoopen in het uur op dat oogenblik en of schoon het onmiddellijk gewend werd, was pr niet do minste hoop den man te vinden. Wij hebben hem nooit weergezien." Zoover gekomen, was het Dagboek bij zonder onsa.menhaugend het bestond al leen uit losse aanteekeningen over het weer, terwijl hier en daar een datum vermeld wordt met de lengte- en breedtegraden waar men zich bevond. Twee feiten schijnen van eenig belang te zijn 20 Augustus, toen zij de Kaap passeerden en een tweede twee dagen later met de volgende mededeeling 2 2 Augustus. Dr. Coucanen kwam vanmorgen vroeg ii^ mijn hut met het be richt, dat zijn vrouw dien nacht bevallen was van een zoon. Hij was er bijzonder verheugd over en ik feliciteerde hem harte lijk h^t is zijn eerste kind. Hij bleef maar een oogenblik bij mij en keerde dadelijk te rug naar zijn vrouw. Ik was bijna don ge heelen dag op het dek bij kapitein Holding. Hij is nu buitengewoon oplettend en waak zaam. De wind blijft gestadig Zuid-Oost. 29 Augustus. Mevrouw Coucanen knapt mooi op. liet kind is een gezonde jongen dat zegt de dokter tenminste ik voor mij vind het nog al klein en teer. Het heeft echter gezonde longen, want hel kan flink gillen. 6 September. Het eiland Ascension in zicht. 8 en 9 S e p t e m b c r. Er is weinig wind en de hitte is onverdragelijk. Er gebeurde vandaag iets heel merkwaardigs en 't is goed, dat ik maar voorzichtig geweest ben met mijn dagboek. Ik zat op liet dek. met de Coucanen s onder een zeil, dat de dokter heeft aangebracht om ons tegen do hitte te beschutten, toen wij bemerkten, dat wij geen tabak meer bij ons hadden. Toen ik naar beneden ging, om wat to halen, kwam ik Colliver tegen, die uit mijn hut kwam. Hij was eenigszins ontsteld toen hij mij zag, maar bedacht een soort excuus: hij wou een thermometer halen, die kapitein Molding mij geleend had. Ik ben bijna zeker, dat hij aan het zoeken was naar mijn pa pieren, temeer daar ik al twee dagen gele den den thermometer naar do hut van den kapitein had teruggebracht. Gelukkig, dal. ik mijn papieren aan de Coucanen's ha>l toevertrouwd Wat Railton betreft, de gc- meeno uitdrukking op het gezicht van dien man is nog leelijker geworden op reis. Hij schijnt, mij niet in de oogen te durven zien en antwoordt zoo kort mogelijk, als ik hem iets vragen moet. Ik kan niet denken, dat zijn gedruktheid alleen voortkomt uit spijt over den dood van den armen Wilkins. want ik heb het van het begin van de reis af aan opgemerkt. XWordt frerrolgdtf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1