DE EEMLANDEü GARAGE MOLENAAR Donderdag 25 Juli 1929 BUiTENLANDSCH OVERZICHT 28e Jaargang Ka. 22 Telefoon 1212 LUXE AUTO-VERHUURIiVRICHTING PalET GETROUW/BARE CHAUFFEURS BUITENLAND. NANKING CONTRA MOSKOU De bemiddeling van Frankrijk HET MIJNPR0BLEEM IN ENGELAND FURIE IN GEVECHT MET POLITIE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND Geen uitstel der bijeenkomst? HET PROGES-ULITZ BEGONNEN Het verweer van den beklaagde PROCES-STINNES Stinnes vraagt vrijfpraak AMERSFOOIRTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pc' «Baanden voor Amersfoort t 2.10. pet maand 1 0.75, per wtek (oc' gratis verzekering tegen ongelukkenl I 0.17'/.. poctp oiArvMvio.DC° per p0S' 3 maand" 3 -• Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 UITGAVE: VALKHOFF C? PRIJS DER ADVERTENTIEN regels f 1.05 met lobcgrlp vbd een bewijsnummer 11111 elke regel meer f0.25. Llefdadlghclds-advcrtentHin voorde helft vbd den prijs. Kleine Advertentlön „KEITJES"' bi) vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.— Bewijsnummer extra f 0.05 Waar zal de diplomatieke conferentie worden gehou den? Neg steeds geca be slissing gevallen. Het heeft heel wat voeten in de aarde niet alleen om het eens te worden over den datum, maar ook over dc plaats, waai de gioote internationale conferentie zal worden gehouden, die gewijd zal zijn zoo wel aan de vervanging van het plan-Dawes door de regeling-Young als aan de verdere liquidatie \an den oorlog: de ontruiming der bezette gebieden, enz Daar de conferentie van financieele des Kundigen te Parijs is gehouden, nam men in Engeland aan. dat Frankrijk er geen be zwaar tegen zou hebben, dat rle interna tionale conferentie te Londen' zou worden belegd. Temeer drong men in Engeland hierop aan. daar de arbeidersregeering pas ann liet bewind was en het dus zijn be zwaren hid. dat de Engelsche politici Ier stond van 'huis gingen. Te Parijs bestond echter niet de minste neiging om met de l.ngelschü verlangens rekening te houden en een nota wisseling leidde dan ook tot niets, zoodat op hat oogenblik nog steeds niet is uitgemaakt, waar men zal verga deren. Inmiddels zijn al weer zes kostbare weken verstreken. Ten lange leste werd Brussel als mogelijke plaats van samen komst genoemd, mp.ar het schijnt, dat men ook deze stad al weer heeft laten varen, daar Duitschiand meer voelt voor liet houden der politieke conferentie in een neutralen staat, als hoedanig België niet kan worden aangemerkt. I-Iet gevolg \an deze meeningsverschillcn is inmiddels, dat liet nu twijfelachtig wordt, of. zooaks aanvankelijk het plan was de conferentie wel in de eerste dagen van Au gustus plaats kan hebben. Uitstel lijkt haast onvermijdelijk, al hebben de Üuit- schers hiertegen het grootste bezwaar, om dat het nu zeer de vraag is. of bet plan- Young nu wel op 1 September \an kracht kan worden In Engeland wilde men. vooral in den beginne, spoed achter de zaak zetten, maar net schijnt, dat men daar nu niet zooveel haast meer heeft. De Londensche corres pondent der Kolniscbe Zeitung schrijft dien aangaande ..Macdonald had in de eerste dagen van zijn nieuwe ambtsbezigheden den looji van /.oliot-k 7QQ gro->J-c éren tie zoo spoedig mogelijk te Londen zou worden gehouden en de nieuwe arbeiders regeering door het oplossen der belangrijk ste vraagstukken. die uit den oorlog zijn voortgevloeid, niet alleen op binnenlandseh gebied, maar ook iu internationaal opzicht zich een bizonder krachtige positie zou ver schaffen. Ondertusschen zijn juist de laat ste dagen een aantal moeilijke vraagstuk ken op 't terrein der binncnlandsche staat kunde komen opduiken, die de arbeiders partij in veel sterker mate bezig houden dan de biiitcnlandsch-politieke aangelegen heden. In de eerste plaats gaat het hierbij om den werktijd in den mijnbouw. Daar Macdonald door deze vraagstukken geheel m beslag wórdt genomen, is 't mogelijk, dat deze week opnieuw verstrijkt, zonder dat eenige vordering van beteekenis met be trekking tot liet vraagstuk der regeerings- r.onferentie wordt gemaakt." Inderdaad: het is al vertraging, wat de klok slaat. Ook is al aan de hand gedaan in Nederland, een onzijdigen staat derhalve, bijeen te komen, doch daar kanten de Belgen, dip met de Nederlanders zekere moeilijkheden liebbon. zich tegen. Over het algemeen stelt men Engeland voor deze ve'r- tragingspolitiek verantwoordelijk, omdat de Fransche regeering uit overwegingen, die den Britten onbegrijpelijk voorkomen. Lon den als vergaderoord van de hand heeft gewezen. Zoowel den conservatieven, liberalen als den arbeiders doet Frankrijks houding on aangenaam aan, zoodat men aan mag ne men, dat, wanneer naderhand de-conferen tie ergens anders wordt gehouden, de stem ming in den beginne niet al te best zal zijn. Maar waar is dit ..ergens anders"? Deze vraag is moeilijk te beantwoorden, doch.de laatste berichten reppen zoowel van een Fransche badplaats aan de N'cord-Fransche kust. die van Engeland uit betrekkelijk makkelijk is te bereiken, als opnieuw van Daden-Baden. Laten wij in deze warme dagen dc keuze, die toch eens gedaan zal moeten worden, lankmoediglijk afwachten. I-Iet agentschap Indo -Pacifique bericht uit Peking, dat 21 sovjetvliegtuigen in de buurt van Pogranïtsjnaja gebombardeerd hebben en onder de Chitieesche bevolking een pa niek veroorzaakt hebben. De in Siberië wo nende Japanners hebben het land verlaten. Van andere zijde is ge. n bevestiging ont vangen van dit bericht va:i het agentschap Naar aanleiding van het telegram uit Moskou, volgens hetwelk d»- sovjets de be middeling van Frankrijk in het-geschil met China van de hand hebben gewezen, stelt men te Parijs vlast, dat Briand er zich toe bepaald heeft de vertegenwoordigers van China en Rusland lot matiging aan te ma nen, er op wijzend, dat elke militaire actie strijdig zou zijn met de internationale ver plichtingcn. voortvloeiend uit hef. verdrag Briand-Kellogg. I il gezaghebbende bron verneemt men. aldus een bericht uit Tokio, dat de bevel hebber van de Japansche militaire bezetting Mandsjoerije den Zuid-Mandsjourij- schen spoorweg bevel heeft gegeven het ervoer van Chineesche troepen en munitie te weigeren en ook gewapende Chineesche roepen niet toe te staan dc spoorvvegzöne door te trekken, tenzij de plaatselijke Ja pansche bevelhebbers daartegen géeh be zwaar hebben. hitte cn watergebrek in weenen. Een stad door de Russen gebombardeerd We die n. 24 Juli. .D.) Met onver minderde kraclu houdt in Oostenrijk de hittegolf aan. Tegen twee uur gistermid dag werd een temperatuur van 33 graden geconstateerd, welke eenige uren later tot :;i; graden slceg. Vijf personen werden dooi de hitte bevangen Tengevolge van hei enorme waterver bruik in de hoofdstad is ernstige stagïiaiie ui de waterleiding ontstaan, doordat zand en slik uit de bijna Ieeggeloopen reser voirs in de leidingen werd meegevoerd. Lenige districten bevinden zich zonder wa ter. Ook hedenmorgen 11 uur was de tem peratuur reeds 33.5 graad. Ook China wenscht geen in menging van derden. Londen, 21 Juli (V.D.) Uit Tokio wordt gemeld, dat de Chineesche gezant te Tokio gisteren wederom een uitvoerig onderhoud 'tenlandsche zaken Sjidehara, waarbij hij dezen een vertaling loonde en overiiandig- dig van het schrijven, dat China aan den Volkenbond heeft doen toekomen. Voorts deelde de gezant nog bijzonderheden mede omtrent de bolsjewistische propaganda in Mandsjoerije. Met nadruk wees hij op de bedoelingen der Xanking-regeering. die het conflict met Moskou in ieder geval op vre delievende wijze en langs diplomatieke» weg tot oplossing wenscht te brengen. China wenscht echter^ geen bemiddeling van den Volkenhond of van een derde mo gendheid te aanvaarden, doch geeft er de voorkeur aan. direct met de sovjet-regee ring te anderhandelen. Aangezien echter de verbindingen tusschcn China en Rusland verbroken zijn. koestert de Chineesche re geering de hoop. dat de Japansche regee ring als bemiddelaar bij het inleiden der onderhandelingen behulpzaam zal willen zijn. De Japansche minister van bui ten landsche zaken antwoordde, dat de Japan- clïe regeering directe onderhandelingen zou toejuichen. Zij is bereid, wanneer van beide zijden de vvensch daartoe te kennen wordt gegeven, als technisch bemiddelaar op te treden. De Japansche regeerinv zal haar best doen om den vrede in het Verre Oosten door een snelle bijletrgintr van het conflict zoo veel mogelijk te bevorderen. Inbeslagneming van Chineesche schepen. Peking, 24 Juli (V.D.) liet bericht om trent het in beslag nemen van twee Chi neesche handelsschepen door een Russisch oorlogsschip op de Amoer op ongeveer 30 K.M. afstand van Blagovestsjcnsk wordt thans bevestigd. Uit New Vork wordt ge meld. dat de Amerikaansche consul-gene raal te Charbin liet staatsdeoartement te Washington heeft medegedeeld, dat zich op één der in beslag eenomen schepen, liet Chineesche stoomschip Ilan. een Ameri- kaansch douane-commissaris met vrouw en kind bevindt Het staatsdepartement heeft tot. nog toe hierin geen aanleiding gezien tot het dopn van bijzondere stappen. De Moekden-regeering weer be reid Russische employé's aan te stellen. Londen. 24 Juli (V.D.) De Russische consul te Moekdcn kreeg gisteravond uit Moskou de opdracht nog in den loop van den nacht naar Wlndiwostok te vertrekken. Ook dc Russische consul-generaal Ie Char bin kreeg dezelfde opdracht. Deze opdracht heeft te Moekdcn vrij veel opzien gebaard, 'aangezien men erop gerekend had. dat deze beide consuls niet van hun post zouden worden weggeroepen om de voorbereidende besprekingen voor de komende onderhan delingen tusschcn de sovjet-unie cn China te kunnen voeren De vroegere wil-gardis lische géneraal Se.menof heeft de Xanking- regeering een uit tien duizend man be staand wit leger aangeboden welk aanbod naar irión aanneemt, door de Xankingre- ceering zal worden afgewezen De reeee ring te Moekdcn heeft gisteren een ver klaring gepubliceerd, waarin le redenen Oosterspoorweg hebben geleid worden uit eengezet. In deze verklaring wordt gezegd, dat de Moekden-regeering verwacht, dat in de plaats van dun uitgewezen directeur en diens medewerkers de sovjcl-regeering an dere Russische onderdanen zal benoemen. Driehonderd vijftig sovjet- beambten gearresteerd. Uit Charbin wordt bericht, dat ruim drie honderd sovjet-beambten van den Chinee- schen Oosterspoorweg zijn gearresteerd, er van beschuldigd bun landgenooten te heb ben opgezet tegen do autoriteiten. Twee en-twintig anderen, waaronder acht vrou wen. werden te Pogranitsjna en elders ge arresteerd cn naar Charbin overgebracht, waar zij gevangen werden gezet. ENGELAND OP^HtT PAD DER ONTWAPENING Overeenkomst met de Vereenigde Stateo Londen, 2-4 Juli. (H. X.) Macdonald heeft vandaag in hef Lagerhuis meege deeld, dat de regeering den bouw van twee kruisers, die reeds op stapel staan, heeft stopgezet. Voorts heeft de regeering de op dracht ingetrokken \oor twee duikbooten. terwijl ook een moederschip voor duikboo ten met zal worden gebouwd. NVat zijn bezoek aan de Vereenigde Staten betreft, dat zal waarschijnlijk in October plaats hebben. Aangaande de vraag der ontwapening van de vloot wees Macdonald er op. dal overal wordt erkend, dat daarvoor eerst een overeenkomst van de Vereenigde Sta ten met Engeland noodig i- De onderhen delingen met de Vereenigde Staten zijn reeds ver gevorderd. Het beginsel der pari- IN 'T HARTJE VAN DEN ZOMER. Een ijspaleis te Keulen. Keulen. 2 4 Juli. (V. D.) In de Keul- sche Rijnlandhal zal binnenkort een ijsbaan worden aangelegd. De aanleg zal plaats hebben door de Berlijnsche „Eis-Opal-Ge- sellschaft" en midden in den zomer zal het Rijnlandsche publiek in de gelegenheid zijn de schaatsensport te beoefenen. Keulen is na Berlijn de eerste stad in Duitschiand, die een dergelijke inrichting bezit Reeds in het komend seizoen zullen in het ijs paleis internationale ijshockey-wedstrijdon plaats hebben, terwijl kunst- en koord rij- wedstrijden worden voorbereid. De ijsvlak te. die voor andere gelegenheden gemakke lijk kan worden overdekt, is 800 1000 ML groot. DUITSCHE GELUK WENSCHEN BIJ DE INWERKING TREDING VAN HET KELLOGG-PACT. Berlijn. 2-4 Juli. (V.D.) Naar aanlei ding van de plechtigheden, welke heden in Washington plaats vonden ter gelegenheid van de geproclameerde in werking treding van het Kellogg-pact, heeft president Hin denburg een gelukwensch aan president Hoover gezonden, terwijl minister Stim- son een telegram van zijn ambtgenoot Stresemann ontving. liet standpunt der regeering' Macdonald. De eischen van de werklieden In 'i Lagerliuis lieeft Graliom, de minis- ter van handel, aangekondigd, dat de re geering iu den herfst êcn wetsontwerp zal indienen inzake de arbeidsuren en andere factoren in de mijnindustrie. Ondertusschen zal de regeering geregeld in verbinding blijven met dc mijnwerkersfederatie betref fende de bewoordingen van hut wetsont werp Bij het onderhoud van Maandag zijn ue4 mijneigenaars ingelicht, dat de regee- ring wenscht, dat zij desorganisatie uitbrci den voor de regionale regelingen voor ver koop en aankoop en hel centrale plan voor de verbinding der regionale schikkingen. In het wetsontwerp, dat ingediend zal worden, zal de regeering zich bevoegdheden toeken nen. die haar toestaan om desnoods de eigenaars te nopen zich te schikken naar de bepalingen van een regionale regeling, die ingevoerd is met de goedkeuring van de mijneigenaars, welke een meerderheid vertegenwoordigen voor het betreffende gebied. De minister van handel kon geen nadere bijzonderheden verstrekken over het wets ontwerp Na. de verklaringen van Graham vroeg Mardy Jones (Labour): „Is het niet een feit, da| de arbeiderspartij de stellige belofte heeft afgelegd, dat de achturendag zou worden verminderd en is het geen tijd, dat wij op die vraag een beslissend antwoord krijgen?" Lloyd George vroeg daarna of die vhor stellen beteekenen dat de regeering een subsidie zou geven of door verplichte hef fing van de mijnen het bedrag zal vrij ma ken om honger loon en korter arbeidsuren voor de werklieden mogelijk te maken De minister ..Er is geen kwestie win n algemeene subsidie, wat de plannen voor den verkoop van steenkool betreft; die moeten aan dp eigenaars zelf worden over gelaten. hoewel dé regeering ze ten slotte prijs van sternkool voor den verbruiker zal stligcn?" De minister: .Dit is één van de belang- ij leste kwesties, die niet uit het oog moet worden verloren en dit zal ook niet ge beuren" Den tweeden dag van het congres der mijnwerkers te Blackpool is hrt rapport van het hoofdbestuur inzake den algemee- nen toestand, de eischen der werklieden en de reorganisatie van het geheèle bedrijf behandeld. Na do voorlezing van hef verslag waar in o.m verklaard wordt, dat het bestuur een harden en langen strijd met de regee- nngr te voeren heeft gehad om haar van de billijkheid en noodzakelijkheid van de ver korting van den werktijd te overtuigen, be sloot de vergadering de bespreking van de noudine der regeering in een gesloten bij eenkomst voort te zetten, zoodat de journa- isten. nok die van het nrbeidsorgaan. de Daily Herald, dp vergadering moesten ver laten Tsjebiscb slot io rep en roer Praag, 2 3 Juli. Op het kasteel van baron Gustav Geymüller te Kamenitz is de 25-jarige Rosa Wittner uit Weenen tijdens een vuurgevecht rriet politiebeambten doo delijk gewond. Het meisje verscheen te Ka menitz op het kasteel en verlangde den ba ron te spreken. Daar deze echter afwezig was cn bovendien order had gegeven om Rosa zijn vroegere geliefde niet toe te laten, werd zij door de bedienden afgewe zen. Echter slaagde zij er in in een kamer binnen le dringen, waarvan zij het meu bilair vernielde. Daarna barricadeerde zij zich in het vertrek, zoodot de veldwachter zich genoodzaakt zag, de hulp van gerdar- mes in te roepen. De razende vrouw opende echter uit het raam uit een hevig vuur op de gendarmes, die daarop terugschoten Toen Rosa Wittner ecnklaps niet meer schoot en de gendarmes het vertrek binnen drongen .vonden zij de vrouw met een schot in de buik stervend op den grond liggen Kort na haar overbrenging naar het zieken huis is zij aan haar verwonding bezweken, Men vermoedt, dat zij zich feitelijk naar het kasteel had begeven met de bedoeling l\ l ,1 I uit welke tol het in beslag nemen van den de barones te vermoorden, lel.) WEERBERICHT Hoogste barometerstand: 767.8 te La Coruna. Laagst-- barometerstand: 741.0 te Ilernösand. Verwachting tot den avond van 26 Juli: Zwakke tot mutigo N. tol 0. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het N'., in het Z. mogelijk regen of onweer, weinig verande ring in temperatuur. Genêve, 23 Jul i. ((V.D.) Het door de Amerikaansche bladen gepubliceerd be richt omtrent een stap van Briand Ier ver krijging van een uitstel der vergadering van den Volkenbond tot October wordt door het secretariaat voorlooplg nog niet bevestigd. Men wijst er integendeel op. dnt de vergadering van den Volkenbond vol gens voorschrift op den eersten Maandag van September van elk jaar dient te begin nen. Een verandering van deze bepalingen zou slechts kunnen geschieden door een meerderheidsbesluit van de vergadering. Bovendien i<s de termijn voor een uitstel tot October te korl, daar eenige regeerin- AiUvtutïUö „XjiXL.ju'_y^v.Lc- ,vi ireK- ken. GROOTE BRAND TE MILAAN. Tien millioen Lire schade. Milaan, 2 4 Juli. (V.D.) In de hoofd opslagplaats van levensmiddelen le Milaan is in den afgeloopen nacht een grootebrand uitgebroken, waardoor het geheèle gebouw uitbrandde. De schade wordt geraamd op 10 millioen lire. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Een door vier geneesheeren onderteekend bulletin dat gisteravond gepubliceerd werd, zegt. dat in den loop der laatste week de koning geregelde vorderingen gemaakt heeft. De ettering van de abscesholte heeft nu opgehouden. GEHEIM MUNITIEDEPÓT ONTPLOFT IN BULGARIJE. Volgens een bericht uit Bulgarije zou in dit land een geheim munitiedepot in de lucht zijn gevlogen, dat 3005 granaten be vatte. Er zijn heel wat mcnschcn getrof fen en er is groote stoffelijke schade aan gericht. STERKE AARDBEVING OP IJSLAND. Kopenhagen. 24 Juli (V.D.) Uit Reik- javik wordt gemeld, dat het Zuidelijk deel van IJsland gisteravond geteisterd is door een aardbe\ing, die waarschijnlijk de he vigste is. die men sedert 1806 op I Island heeft gehad. Te Reykjavik bewogen de hui zen op hun grondvesten cn vele muren scheurden. Een groot aantal schoórsteenen kwam naar beneden. Ernstige ongelukken kwamen echter gelukkig niet voor. De be volking verliet de huizen uit angst, dat de aardbeving een grooteren omvang zou gaan aannemen. Welke uitwerking de aardbeving in het binnenland lieeft gehad, is nog niet bekend. Gisteren is, gelijk men weet. te Kattowitz het proces tegen Otto Ulitz. den leider van de Duitschen Volksbond in Opper-Silezië begonnen. Beklaagde wordt ervan beschul digd soldaton van het opkomen voor hun militaire plichten le hebben afgehouden. Twee majors van het Poolsohe leger fun- eeren als militaire deskundigen. Na het voorlezen der acte van beschuldiging, kreeg beklaagde Ulitz het woord. Toen hij eerst wilde spreken over de zware verantwoorde lijkheid. die op de rechtbank rust, viel dr. Herlinger. voorzitter der rechtbank, hern in de rede cn verklaarde, dat hij zich alleen mocht uiten over de acte van beschuldi ging. Ulitz bestreed de hem ten laste ge legde feiten in vollen omvang. In de acte van beschuldiging zitten volgens beklaagde een groot aantal fouten. Einde der u-eek wordt het vonnis uitgesproken liet vonnis in het proces Stinnes zal Za terdagochtend a.s. worden uitgesproken. Gisteren zijn de laatste pleidooien gehou den. Dr. Alsberger nam het nogmaals voor Hugo Stinnes Jr. op en polemiseerde met veel temperament tegen de vertegenwoor digers van het O.M. Het publiek werd door de welsprekendheid van den bekenden plei ter zoo meegesleept, dat het aan het einde van de rede applaudiseerde. De voorzitter maakte aan het applaus echter terstond een einde, door er op te wijzen, dat men zich niet in een schouwburg bevond. Dr. Hoeck Hamburg, die eveneens Hugo Stin nes Jr. verdedigt, zeide, dat hij in opdracht van zijn cliënt een klacht wegens beleedi- ging tegen den officier van justitie Berli- npr zal indienen. De beklaagden werden ten slotte in staat gesteld een laatste woord te spreken. Slechts enkelen hunner maakten van deze gelegenheid gebruik om nogmaals le ver zekeren, dat ze onschuldig zijn en zich ge heel kunnen vereenigen niet de uitlatingen van hun verdedigers. Hugo Stinnes Jr. zei- de slechts' „Ik verzoek om vrijspraak'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1