MaiswiJouveauté Telefunken Radiotoestellen Fa. R. v. d. BURG Voor de Reis. Restanten Costumes ruimen wij spotgoedkoop op. DE ADELAAR Langestraat 40 - Te!. 224 üis Masters Voice Columbia Gramofoons Edison Arnhemschestraat WAAR DE DIPLOMATIEKE CONFERENTIE KO T Zijn bezoek aan Amerika Kritiek van de soc - democraten Elf dagen boven de aarde BINNENLAND. DE MOORDZAAK-LANS DE UITBREIDING VAN DE MAASSTAD Groole sorteerino blikjesBiscuits Fleschjes Zuurtjes. Boozen en Doosjes Bonbons, Fa, M.R. N. OOSTERVEEN HIJ ZAG ZOO GRAAG DE BRANDWEER UITRUKKEN EEN 100-JARIG KANAAL Gevestigd sedert 1887 Belgische bezwaren tegen 's Gravcnhage Nabij Gecève of iausaone? Parijs, 2 5 Juli. (H.N.) Vandaag heeft een bespreking tusschen den Duitschen ge zant von Hoesch, den Engelschen gezant lord Tyrrell en minister Briand plaats ge had over de a.s. diplomatieke conferentie. Daarbij is het werkplan der conferentie besproken, terwijl de Fransche regeering ook den wcnsch heeft te kennen gegeven om artikel 234 van het vredesverdrag te wijzigen, waarin o.a. gezegd wordt, dat Duitschland, voor het geval het niet in siaat is te betalen, op de commissie van herstel een beroep kan doen Men koestert de hoop, dal het mogelijk zal zijn de con ferentie op 6 Augustus te laten beginnen. Aan Duitsche zijde is men van opvatting, lat het zeer goed mogelijk kan zijn ora de werkzaamheden in den tijd van 6 Augus tus tot 2 September geheel ten einde te brengen. Daarmede zal echter het Young- plan nog niet op 1 September in werking kunnen treden, aangezien het na goedkeu ring door de regeeringen nog door de par lementen van de betrokken landen gera tificeerd moet worden, wat vermoedelijk niet voor midden November geschied zal zijn. De Volkenbond zou dan in de verga dering van December kennis kunnen ne men van het bereikte resultaat. Omtrent de plaats der samenkomst is nog geen be slissing genomen. Vast staat thans, dat de samenkomst in ieder geval in een neutraal land zal plaats hebben. Van Fransche zijde wenscht men. dat de conferentie in de buurt van Genève of van Lausanne zal plaats hebben. Overigens blijft nog slechts Nederland over. doch naar verluidt, zou men van Belgische zijde niet gaarne zien, dat de conferentie in Nederland wordt ge houden. Volgens de bepaling van het Youngplan zal, indien de ratificatie later plaats heeft, het plan toch terugwerkende kracht hebben, zoodat het 't Dawesplan toch met ingang van 1 September ver vangt. Men verwacht, in goed ingelichte kringen, dat het aantal personen, dat aan de conferentie zal deelnemen, 1000 tot 1500 zal bedragen, waarbij dan nog ongeveer 100 journalisten uit alle landen van de we reld komen. SLACHTOFFERS VAN DE BERGSPORT. Berlljnsche toeristen in een diepte gevallen. Bazel, 25 Juli. (H. N.) In het Berner Oberland zijn vanmorgen in de buurt van de Wetterhorn vijf Berlijnsche toeristen in de diepte gevallen. Het gelukte 'n reddings colonne de verongelukten te bergen. Twee hunner waren ernstig, twee anderen licht gewond, terwijl de vijfde nagenoeg onge deerd is gebleven. WEER EEN BRAND OP HET STATION TE FRANKFORT. Frankfort a. d. Main, 25 Juli. (IT. N.) Op het goederenstation te Frankfort a. d. Main, waar acht dagen geleden reeds een groote brand woedde, is gisteravond opnieuw brand uitgebroken. Een groote loods, waar benzine en olie waren opgesla gen, is geheel uitgebrand. Het gelukte de brandweer slechts met de grootste moeite het overstaan van de vlammen op een na burige loods te verhinderen, waar groote hoeveelheden salpeter en zwavelzuur waren opgeslagen. ENGELANDS VLOOT- POLITIEK Macdonald legt uitvoerige ver klaringen af Gisteren deelde Macdonald in het Lager huis mede thans in de gelegenheid te zijn een verklaring af te leggen over de onmid- delijke plannen der regeering ten aanzien van het vlootbouwprogram. Het algemecne standpunt der regeering is, dat bij de vaststelling van de verdedi- ding des lands twee belangrijke overwegin gen in het oog moeten worden gehouden: ten eerste de kansen der verdedigingsmid delen, die moeten worden gebruikt en dan hun doeltreffendheid, omvang en aard. De regeering heeft rekening gehouden met de verandering in de politiek en in het vraag stuk der nationale veiligheid ten gevolge \an bet pact-I\ellogg, wil dit pact een wer- kelijken invloed op de internationale be trekkingen hebben. Dit tc bereiken, is iiet voornaamste doel der regeering. Het is bekend aldus Macdonald dat er temidden van de tallooze zorgen, die de vorming der nieuwe regeering met zich bracht en vooral met het oog op den drin genden cn gecompliceerden aard barer taak, gestadig besprekingen zijn gevoerd tusschen de Verecnigde Staten en de Brit- sche regeering, teneinde den weg te openen voor overeenstemming in marine-aangele genheden, die tot dusver tot geen regeling vermochten ie leiden. Door een gelukkige toevalligheid is de aanvaarding van het bewind door de nieuwe regeering samen gevallen met de komst van den nieuwen Amerikaanscheii ambassadeur, generaal Dawes, die naar Engeland is gekomen met de opdracht het terrein van een internatio nale regeling inzake de vermindering der vlootbewapcning voor te bereiden. Reeds is het geheele gebied der moeilijkheden overzien en hebben de heide regeeringen een nieuwe poging ondernomen om' ze op te lossen Wij hebben toegestemd, zoo vervolgde Macdonald, in het beginsel der pariteit; wij hebben er in toegestemd, zonder in ecnig opzicht van de voorwaarden der pariteit af te wijken, dat er een mate van elasticiteit wordt toegepast om tegemoet te komen aan de vredesbelioeften der naties. Macdonald verklaarde, dat hij voorne mens is aan deze zaak zijn onmiddellijke zorgen te wijden, zoodra andere vraagstuk ken zijn afgedaan. Zijn bezoek aan don president der Ver. Staten maakt een on derwerp van bespreking uit, zoodat het zal kunnen plaats hebben, wanneer dit het meest bevorderlijk zal zijn voor de goede betrekkingen tusschen beide landen en in het bizonder de bevordering van ae zaak der ontwapening en den vrede zal dicrien, waarnaar zij gezamenlijk streven. Men moet rekening houden met zekere interna tionale besprekingen cn daarom .«schijnt Oc tober voor het oogenblik liet meest waar schijnlijke tijdstip. Er is een commissie ingesteld voor «Ie coördinatie der drie diensten met bet oog op de beraadslagingen in hel kabinet en indien deze commissie niet groot genoeg is, om tegemoet te komen aan alle eischen van een politiek, als bedoeld, zal ook het Foreign Office daarin worden vertegen woordigd. Dit zal het mogelijk makon het werk te systemnfiseeren. Naar de opvatting dezer commissie is de algemocne toestand zoodanig, dat een herziening van het pro gram gerechtvaardigd is. De regeering, aldus spr., heelt besloten het werk op de kruisers Surrey en Nort humberland stop te zetten, de bouworder voor het duikbootmoederschip Maidstone te annuleeren, evenals twee contracten voor duikbooten, terwijl de werkzaamhe den op andere marinewerven zullen worden ingekrompen. Voor het program van 1030 behoeven in elk geval vóór den herfst nog geen orders te worden gegeven en daartoe zal niet worden overgegaan, vóór de zaak verder is overwogen. De regeering beseft natuurlijk, dat de be perking van het vlootprogram een direc te» invloed zal hebben op het werk or de scheepswerven, aldus Macdonald, maar ik kan tot mijn genoegen verklaren, dat als gevolg van een speciale schikking, door cle admiraliteit in overweging gegeven, de hoop bestaat, dat een groot aantal arbei ders, die anders zouden worden ontslagen, aan het werk kunnen blijven. De verte genwoordigers der werforbeiders zullen ten spoedigste worden geraadpleegd. Wij zijn. aldus de premier, de admirali teit dank verschuldigd voor de hulp, die zij ons heeft bewezen; na haar deskundig ad vies te hebben verstrekt omtrent cle mini- rnumbewapening. die zij noodzakelijk acht, heeft zij ons loyaal bijgestaan tot het berei ken van ons doel met de minst mogelijke ontwrichting en harde maatregelen. Hij voegde er bij: „Om mijn verklaring volledig te maken, moet ik zeggen, dat alle belang hebbende mogendheden erkenden, dat een voorafgaande overeenkomst inzake de En- gelsch-Arnerikaansche geschillen noodzake lijk is voor een regeling van den vlootbouw. De regeeringen der in 1921—22 te Washing ton vertegenwoordigde mogendheden zijn ingelicht". DE GROOTE PROCESSIE TE ROME. Rome, 25 Juli. (H. N.) De groote pro cessie op het plein van St. Pieter heeft on der ontzaglijke belangstelling plaats gehad Men raamt dat ongeveer 150,000 personen op het plein waren samengekomen. Hoe wel de processie eerst om zes uur begon, kwamen reeds vroeg in den middag uit alle deelen van de stad dc menschen samen. Dank zij de omvangrijke voorzovgs- en afzettingsmaatregelen, verliep alles in de grootste orde. Aan de pi-ocessie zelf namen ongeveer 8000 personen deel, waaronder 5000 seminaristen uit all* doelen van de wereld. Utr.weg 38 Tel. 302 2 MARKIEZEN TE KOOP Allo étalageartikelen te koop Te bevragen: Utr weg 86 Si RIJD TEGEN DE COMMUNISTEN De Fransche regeering verbiedt de betoogingen op 1 Aug. Parijs, 25 Juli (V.D.) Volgens de Paiij- sclie ochtendbladen zou het onderzoek van de bij de huiszoekingen in de gebouwen der communistische organisaties in beslag ge nomen militaire stukken tot resultaat heb ben geluid, dat is gebleken, dat cle voorbe reiding van de demonstraties op 1 Augustus a.s. in wezen een samenzwering tegen de veiligheid van den staat was. De gearres teerden zullen waarschijnlijk terechtstaan voor jury-rechtbanken en voor het staats gerecht. Teneinde incidenten le voorkomen, heeft de regeering alle demonstraties langs den openbaren weg en bijeenkomsten in de open lucht voor 1 Augustus verboden. De maatregelen der i egeering vormden gisteravond het onderwerp van een verga dering van bet partijbestuur der Fransche socialistische partij. Er werd een resolutie aangenomen, waarin gejjrotesteerd wordt tegen cle onderdrukking der demonstraties door de politie. De politie wil de splitsing der arbeidersklasse verscherpen en haar vakorganisaties door willekeurige middelen verlammen. liet partijbestuur protesteert tegen arrestaties en tegen het systeem van spionnen en provocaie. dat in strijd is met de democratische rechten. Parijs, 25 Juli (H.N.) Volgens een offi- cieele opgaaf zijn tot nu toe 104 communis ten gearresteerd. Het is nog niet zeker, of zij voor de gewone rechtbank of voor het staatsgerechtshof terecht zullen staan. De Echo de Paris dringt aan op ontbinding van de communistische partij on het ver bieden van d* Humanité en verklaart, dat de regeering in den strijd togen het com munisme het geheele volk achter zich zal hebben. STEEDS LANGER IN DE LUCHT Uit Saint Louis in den staat Missouri wordt gemeld, dat de ééndekker „St. Louis Robin bestuurd door Jackson en O'Brien, thans alle records gebroken liceft op het gebied van in de lucht blijven cn benzine bijvullen. De vlucht begon 13 Juli om 7 uur 17; gisteren waren Jackson on O'Brien reeds elf volle dagen in cle lucht. PASSAGIERSSCHIP GESTRAND. Aan de kust van Columbia. Londen. 2 5 Juli. (H.N.) Volgens een bericht uit San Francisco is het stoonischij"» Venezuela van de Panama-mail Line, dat 175 passagiers aan boord heeft, aan de kust van Columbia gestrand. AMERIKAANSCH GEZANTSCHAP TE PARIJS. De opvolger van Hcrrick ber.oemd. N e w-Y o r k. 2 5 Juli. (FIN.) Volgens een bericht uit Washington is senator Edge tot ojn-olger van den overleden gezant Derrick te Parijs benoemd. KRATER OP HAWAÏ WERKT. New-York, 25 Juli. (H.N.) Uit Hilo op de Hawai eilanden wordt gemeld, dat de vulkaan Kilauea vanmorgen is gaan wer ken. Uit den krater stijgen vier geweldige vuurkolommen op, terwijl gloeiende stec- nen in de lucht worden geworpen. HET WERELDDUURRECORD. New-York, 25 Juli. (H.N.) Het vlieg tuig Si. Louis Robin, bestuurd door de vliegers Jackson en O'Brien was vanavond 295 uur in de lucht. De vlucht wordt nog steeds voortgezet. DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Zijn gezin vermoord. Te Verviers heeft een oud-officier ineen vlaag van waanzin zijn vrouw, zijn beide dochters van 14 en 18 jaar en zijn beide zoons van 18 en 20 jaar in hun slaap dood geschoten. V/EER EEN SOLDAAT BIJ DE CITADEL VAN VERDUN BESCHOTEN. Parijs, 25 Juli (H.N.) Gisternacht is een soldaat, die bij de citadel van Verdun op schildwacht stond, uit de duisternis be schoten, zonder dat men den dader heeft kunnen zien. Hij werd aan het been ge troffen. Reeds in Mei is een aanslag op den citadel gepleegd, die tot nu toe niet opge helderd kon worden. Sedert zijn dc posten verdubbeld. Schriftelijk rapport van den agent Brons Belangrijk onderzoek naar de bloedspatten De instructie tegen den verdachte in dc moordzaak-Lans te Rotterdam, den procu ratiehouder v. O., is, nu de vacanlie van den rechter-commissaris, mr. A. Huijgen, geëindigd, opnieuw begonnen. De verdach te heeft daarbij ontkend de in het kantoor gevonden vijl ooit gezien te hebben. Aan deze vijl is bloed gevonden van dezelfde groep als dat van den vermoorde, maar hel kan niet uitgesloten worden geacht, dat deze vijl gebruikt is bij het schoonmaken van het kantoor. Deze mogelijkheid zal alsnog worden onderzocht. De wandelstok-theorie, die men opge bouwd had rond een bij v. O. in beslag ge nomen wandelstok is onhoudbaar gebleken. Ruinen enkele dagen za) het rapport van de dokters van Woerkom en Scliolien, dat is ingesteld met betrekking tot de vraag of v. O. geestelijk of lichamelijk in staat is een dergelijke» moord te plegen, bij de rechtbank worden ihgediend. Hoogstwaar schijnlijk zal de instructie nog vóór 1 Auc. worden gesloten, terwijl in die maand de zaak voor zal komen. Gebleken is dat de agent Brons, wiens opzienbarende getuigenis tot de schorsing van de behandeling leidde, den dag na den moord schriftelijk een rapport bij inspec teur Hermans heeft ingediend, waarin hij zeide, dat hij v. O. twee dagen voor den moord aan cle achterzijde van het kantoor heeft opgemerkt, terw ijl hij op den moord- avond heeft gezien, dat v. O. roode vlekken aan zijn handen had Dit rapport is door den commissaris en den inspecteur niet doorgezonden naar cle justitie, in de eerste plaats omdat zij die vlekken niet gezien hadden in weerwil van hun zeer scherp observeeren op den avond van den moord cn in de tweede plaats, omdat zij den agent Brons onbetrouwbaar achten. Inspecteur Hermans ontkent rlienzelfden avond nog een mondelinge rnededeeling van den agent Brons te hebben ontvangen, dat deze v. O. inzien had door het raam van het kan toor. Het rapport van den deskundige, die- Brons' oogen heeft onderzocht, of deze tot die verkenning in staat is, zal dezer dagen bij de rechtbank worden ingediend. Hoogst waarschijnlijk zal van de waarde van Brons' verklaringen niet veel overblijven. Door dr. ITesselink uit. Arnhem is nog een nader onderzoek ingesteld naar de bloed sporen op de deur van het kanfoor, die in middels in beslag is genomen. Dit rapport zal eveneens*binnen enkele dagen bij cle rechtbank worden ingediend en waarschijn lijk zal het 'ot buitengewoon verrassende conclusies komen, die vermoedelijk voor den verdachte v. O. zeer bezwarend zullen zijn. Tal van nieuwe gezichtspunten wor den er in geopend. Goedkeuring van een uitbreidings plan naar hel noordwesten Wijziging der spoorweg emplacementen De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich in een tweede vacantie-zitting van het uitbreidingsplan van den polder Bhjdorp, gelegen in het Noordwesten der stad. af gemaakt. Een week of drie geleden zijn de verschillende fractieleiders aan het woord geweest over dit schoone plan, nu was het de taak van wethouder A. de Jong om de opmerkingen, die door de raadsleden wa ren gemaakt, te beantwoorden in zijn ver dediging van het voorstel van B. en W. Mij heeft daarbij eenige mededeelingen ge daan. Zoo gaf hij toe, dat de kaden voor cle daar geprojecteerde binnenhaven te smal genomen waren; deze behoorden min stens 20 M. breed te zijn. De bouwers zul len rekening moeten houden met het feit, dat zij diepere fundeeringen aan moeten leggen, daar door de vrijwel volledige as falteering van dit nieuwe stadsdeel het waterniveau belangrijk zal dalen. De uit gifte van den grond zal geschieden dooi den Woningdienst; zooveel mogelijk zal daarbij getracht worden de industrie te concentreeren buiten cle woonwijken in de buurt van de Delfshavensche Schie. Belangrijk was \ooral zijn rnededeeling dat de onderhandelingen, die sedert jaren gevoerd worden tusschen den stadsarchi tect en de Nederlandsche Spoorwegen, ver moedelijk dit jaar nog tot overeenstemming zullen leiden. Deze „spoorwegplannen"' zijn niet bekend, maar het is in ieder geval zeker, dat zij belangrijke wijzigingen in de emplacementen bevatten en den bouw van een nieuw groot station aan den Beukei- dijk. Bövendien wordt er in voorzien in liet vraagstuk van de spoor-oeververbin- dingen. In het nieuwe plan is rekening gehouden met de uitbreidingsplannen van het eerlang te annexeeren Overschie, beide plannen passen bij elkaar. Nadat enkele raadsleden hadden gerepli ceerd, werden de voorstellen van B en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevoren had de raad reeds eenige kleine voorstellen afgedaan. Hierbij was o.rn. het verleenen van een crediet van 22 mille voor de reis van eenige ingenieurs naar Ameri ka en het doen van eenige grondboringen, alles ten behoeve van de plannen voor het aanleggen van een tunnel onder de Maas, nis tweede oeververbinding. LANGSTRAAT 42 - TEL. 77 De bekentenis van den brandstichter Wij meldden reeds, dat de brandstichter te Rotterdam bekend had. Wij vernemen nader dat hij tot zijn daad gekomen is door een krantenbericht, waarin sprake was van de moeilijkheden, die de brandweer onder vond door den vorst. Verder vond hij het zoon rnooi gezicht, de brandweer te zien uitrukken. Men vermoedt echter, dat de grootere branden, zoonis bij van Reeuw ijk niet door hem gesticht zijn. Hij zal worden vervolgd wegens het door brandstichten in gemeen gevaar brengen van goederen en het in gevaar brengen van personen Het eeuwfeest van het kanaal Apeldoorn—Hattem Tal van festiviteiten Men meldt ons uit Apeldoorn. De her denking van het 100-jarig bestaan van het scheepvaartkanaal ApeldoormHattem ?n\ op schitterende wijze gevierd worden, liet thans vastgestelde programma wijst erop. dat de eerste Augustus van 1929 een dag van beteekenis zal worden in de geschie denis van deze gemeente. Reeds den dag ervoor worden cle feesten ingeluid. Woensdag 31 Juli n.l. zullen de leden van liet eere- en werkcomniilé zich naar Hattem begeven, waar zij ten stad huis officieel worden ontvangen, en van- waar omstreeks twee uur in rlen middag de boottocht met een vèartuig van den Pro vincialen Waterstaat een aanvang neemt. Ook na aankomst te Heerde zal men daar officieel worden ontvangen, terwijl de tocht voor dien dag zal besloten worden met een zelfde ontvangst te Kpe. Den Eerste Augus tus wordt de tocht voortgezet en liet gezel schap zal om 2 uur in Apeldoorn aanko men, waarna de officieel* ontvangst aan den Kop van het Kanaal zal plaats hebben, gevolgd door de onthulling van het jze- denkteeken, dat aangeboden wordt namens alle gemeenten langs het kanaal, dus Hal- tem, Meerde, Fpe en Apeldoorn. Het ge- denkteeken zan aan het Rijk worden overgedragen, dat zich reeds bereid heeft verklaard de overdracht te aanvaarden. Inmiddels zal zich de optocht opstellen, waaraan bijna alle corporaties en verecni- gingen uit Apeldoorn met hun banieren en vaandels zullen deelnemen. Deze stoet, maakt een omgang door de gemeente cn zal in het Oranje-park worden ontbonden, waar dan 250 zangeressen en zangers on dei- leiding van Felix Kwast en met begeleiding van hel Harmonieorkest Apeldoorn een zanguitvoering zullen geven. Deze zanguit voering-zal gevolgd worden door een con cert van de Harmonie, eveneens in het Oranjepark. Terwijl de optocht zijn ommegang maakt zal een krans gelegd woorden aan den voet van het standbeeld van Konig Willem I. voor het, gemeentehuis, die den stoot, gaf tot het graven van het kanaal. Daarbij zal een redevoering gehouden worden door den commisaris der Koningin in deze provin cie. Na afloop daarvan heeft de officieele ontvangst ten gemeentehuize plaats van autoriteiten, comitéleden cn genoodigden. Met dit alles zal het middagprogramma zijn afgewerkt en zal speciaal de aandacht ge vestigd worden op het kanaal. Een com missie heeft een keurige, kanaal versiering en -verlichting ontworpen. Aan weerszij den van de Devenlerbrug zullen .de boor den van het kanaal rijkelijk met vlaggen worden gepavoiseerd. De afdeeling Apel doorn van den Volkszang geeft een uitvoe ring; *s morgens is er een roei wedstrijd voor schippers en 's avonds een gondel- vaart besloten met groot vuurwerk aange boden dooi- de directie van de N.V. Dagblad Nieuwe Apeldoornsche Courant. Van 1—8 Augustus wordt le Apeldoorn een winkelweek met etalagewedstrijd ge houden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2