X X O X X X X X X X COMENIUS' GEBEENTE PLECHTIG BIJGEZET Ducretet is één der oudste maar ook één der beste Radiotoestellen. Vertegenwoordiger: DE ROTTERDAMSCHE TRAMLIJNEN F. H. LOMANS 0*c:sO8c::> f; M. H. van Raalie Humorhoekje r A M, H. van Raalie BELANGSTELLING VOOR DE BRANDWEER GROOTE BRAND TE HELMOND Pakhuis en Patronaat afr'ebrand HET CONGRES VAN STOCKHOLM besprekingen in de Synode In ccn gemetselde grafkelder op dc plaats waar het. gevonden werd Een heilige plaats i UTRECHTSCHESTRAAT 15 lw3L2è$£I£55§33 Betaling in overleg met kooper Woensdagmiddag te diie uur had onder groole belangstelling de bijzetting plaats van het gebeente van Comenius in de ge metselde grafkelder, die zich op dezelfde plaats bevindt, waar het skeletWerd gevon den, n.l. in het voorportaal van de wacht in de Weeshuiskazerne te Naarden. Aanwezig waren o. m. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Waszink, kolonel Raaymalcers, verte genwoordiger van den minister van Defen sie, Plesinger Bozinov, gezant van Tsecho- Slowakije, M. P. van Wettera, burgemees ter van Kaarden, professor en mevr. van den Broek uit Utrecht, professor en me vrouw Maziejgka, professor Waterink, pro- Lessor en mevrouw Kleij.weg de Zwaan, tir. Sochol majoor van Reenen, eerst aanwe- zend ingenieur van de Genie,, Deenik, ge meente-architect van Naarden, de heer Vis ser, waarnemend secretaris van Kaarden, pastoor J. J. Th. ITermsen uit Naarden, A. Simek, voorzitter van de Comenius-vereeni- ging te Amsterdam, Pokorny, secretaris van de Gomenius-vereeniging te Amsterdam, ds. F. W. Drijver, namens de Comenius- vereeniging te Naarden en de heer Josef Sedlak, namens de Tsecho-Slowaaksche burgerij. Te ongeveer half vier worden de drie eikenhouten van binnen met lood bekleede kisten naar buiten gedragen en op een tafel naast hel poortgebouw geplaatst. De kisten, die het overschot bevatten van Louis Guerre en M. Brouwer van Nidek, die in hetzelfde graf als Comenius rustten, waren reeds gesloten. De kist van Comenius was nog open. Een viertal' kransen, versierd met de Tsjecho-Slowaaksche kleuren, en gezonden door de Comeniusvereeniging te Amster dam, door de Tsjecho-Slowaalcsclie regee- ï'ing, het Tsjecho-Slowaaksche gezantschap en het Tsjecho-Slowaaksche volk, dekten de kist. De Tsjecho-Slowaaksche gezant, de lieei Plesinger-Bozinov hield hierop een rede. Spr. brengt in hartelijke bewoordingen dank aan minister Waszink voor zijn be reidwilligheid ui dc hulp. die hij steeds verleende. Eveiitcns dankt spreker den mi nister van Defensie, den Commissaris dei- Koningin in N oord-Hol la ml en den Burge meester van Naarden, benevens den ge' meente-arcliitect den heer Deenik. Gij zijt thans, aldus richtte de gezant zich meer in het-'biizonder tot den Burge meester van Naarden, de vyachter over deze voor ons heilige plaats, een plaats, waar we hopen eens een kapel te stichten onzen grootten landgenoot waardig. Een woord van hulde en lof brengt spreker hierop aan ris professoren van den Broek, Kleijweg de Zwaan en Maziegkn. die zooveel bijdroegen om het gewei^schte doel te hereiken. Spr. herdenkt in korte, doch gevoelvolle woorden de groote internationale beteejÉj nis van den wijsgeer en paedagoog Come nius. Wij hebben het, aldus de gezant, aan d Oosterhuis te Amsterdam te danken, dat de plaats, waar het stoffelijk overschot van onzen landgenoot zich bevond, is gevonden Helaas kan de heer Oosterhuis hier niet aanwezig zijn 0111 h -t resultaat van zijn jarenlange archief-arbeid te aanschouwen. Hierop wordt de kist door den gezant en den burgemeester verzegeld; op de zegels zijn het wapen van Tsjecho-Slowakije en Kaarden aangebracht. D'e beide heeren dra gen hierop de kist grafwaarts. fn den grafkelder wordt dc-ze aan de Oos telijke zijde geplaatst, dan volgt de kist van M. Brouwer van Nidek, terwijl de derde plaats wordt ingenomen dooi' de kist, die het stoffelijk overschot van kapitein Guer-rë bevat. Bloemen worden op de kisten strooid, waarna cle kelder door een dek van gewapend beton wordt afgesloten. Te ruim vier uur, toen de plechtigheid reeds was nfgeloopen, arriveerde de Comenius-onder zoeker dr. A. R. OosUrhuis, die juist uit Zwitserland was teruggekomen. Te kwart voor vijf ging het hooge gezel schap uiteen. Men meldt uil Bussum aan de N. R. Ct.: Het onderzoek naar de identiteit van het gemeente van Comenius duurt nog steeds voort. Woensdag deelde prof. van den Broek uit Utrecht ons mede, dat hij de drie gevon den schedels, waaronder hoogstwaarschijn lijk die van Comenius, door hem op zijn laboratorium zijn gefotografeerd. Denzelfden dag zijn de schedels, die door prof. v. d. Broek en den lieer Deenik naar Utrecht waren getransporteerd, weer naar Naarden vervoerd. Prof. v. d. Broek kan nu met vrij groote zekerheid verklaren, dat het gevonden ske let dat van Comenius is; het is vanzelf sprekend, dat ook door prof. v. d. Broek geen absolute zekerheid kan worden ge geven. Een officieel rapport van prof. v. cl. Broek kan eerst in October tegemoet worden ge zien. Prof. v. d. Broek vertrekt dezer da gen voor enkele maanden naar Amerika. Woensdag is men gereed gekomen met het metselen van een eenvoudig grafgewelf op dezelfde plaats, waar de drie skeletten zijn opgegraven. Tal van protesten legen de Dieuwe regeling Het verzet tegen do Rotlerdamsche tram plannen ontworpen door den nieuwen directeur Ir. Nieuwenhuis, goedgekeurd door den Raad cn reeds gedeeltelijk uitge voerd, is den laatsten tijd in Rotterdam sterk toegenomen. Het heeft zich geuit in 1 tal van protesten in de blo den en tenslotte heeft het geculmineerd in een vergadering, die gisteravond in „Stroomberg" is gehou den en waarin een comité is opgericht, dat daadwerkelijk tegen de tramplannen zal age eren. In deze plannen is het zwaartepunt van het vervoer gelegd in het tramverkeer, ter wijl aan de autobus zoo goed als geen aan dacht is geschonken. De prolesten zijn ge grond op het feit, dat de tram in vergelij king met de autobus noch sneller, noch goedkóop'er, noch geriefelijker is, terwijl in de nauwe binnenstad van Rotterdam één enkele kleine stagnatie uren lang tot in de verste uithoeken der stad nawerkt. Het comité, dat de actie zal voeren, be staat voorloop ig uit de heeren A. J. ten Hope, mr. J. A. M. Pott, A. Maas, J. J. Voeler, G. Ph. van Gelder, J. van Gijn \oor Hilligorsberg, terwijl naar aansluiting ge zocht zal worden niet de bewoners van het uiterste Zuiden der stad. Weigert uw electrisch licht BEL433 DIE DOET Z|j:a PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 n Amersfoort. ,1 pd. i DE PENSIOENWET 1922. Waarschuwing voor personen die geen aanstelling ontvingen. Lenigen tijd geleden heeft cle Pensioen- rand in de dagbladen den organen en den ambtenaren gewezen op de na'deelige gevol gen, welke voor lien voortvloeien uit het niet uitreiken van een schriftelijke aanstel ling. De Pensioenraad deelt thans mede, dat. liet dien Raad nochtans herhaaldelijk blijkt, dat niet de hand is of wordt gehou den aan het voorschrift, dat aan iederen ambtenaar en aan ieder, die benoemd is in tijdelijken (lossen) dienst of in een onbezol digde betrekking, een schriftelijke aanstel ling moet worden gegeven (artikel 2? der Pensioenwet). In verband hiermee vestigt de Pensioenraad er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat dit voorschrift nauw lettend moet worden nageleefd, wil men zich niet gesteld zien voor het feit, dat te zijner tijd het deel van den diensttijd, waar voor niet tijdig een aanstelling uitgereikt is. voor het pensioen verloren gaat, terwijl toch over dien tijd pensioensbijdragen moeten worden betaald. Het pensioen wordt derhalve lager, kan zelfs geheel te loor gaan, terwijl tóch, zonder eenig daartegen- overstaand voordeel, moet worden hijgedra gen. Hooge ambtenaar, een gevangenis bezoekend „Je kunt me later wel afhalen". Taxi-chauffeur „Jawel meneer. Hoe lang mot u zitte (Passing Show) bonneterie Voor op reis reis-panto f fels in etui in rood, groen, bleu lila 1.90 kleurige peignoirs in crêpe 4. waschbare nappa handschoenen 2.75 3.50 4.50 tricot handschoenen 75 ct. 1.10 1.50 i.s5 la vai.1eres, in effen en fancy kragen, manchetten. shawlkrawen h sua ivls. ecu arp es m kousen in groot assortiment ycjczyczjicycyi x Ter voorkoming van moeilijkheden bij latere pensionneering wende men zich wan neer men meent een schriftelijke aanstel ling te moeten hebben, terstond lot zijn chef, en. bij weigering van dien chef om een aanstelling te geven, tol den Pensioenraad te 's-Gravenhage. Iloewel wellicht (en overvloede, wordt nogmaals de aandacht van de besturen der in de Pensioenwet 1922 bedoelde organen (artikelen 3 en 4 dier wet) gevestigd' op de bepaling van artikel 29, vierde lid. DE VERDUISTERING AAN DE BOERENLEENBANK. Het vonnis der Dordfsche recht bank door het Haagscho Kol be vestigd. De vacantiekamer van het ITaagsch ge rechtshof heeft gisteren bevestigd het von nis der rechtbank te Dordrecht, waarbij .T. II. C. van G. cn haar echtgenoot H. W., hei den thans gedetineerd, resp. wegens ver duistering en heling van gelden, ten na- deele van de Boerenleenbank te Baren- drecht, tot een totaal bedrag van 02.000, zijn veroordeeld tot onderscheidenlijk 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek der geheele preventieve hechtenis en 3 jaren gevange nisstraf met aftrek van 3 maanden voor arrest. MEISJES-PADVINDERIJ. Men meldt ons In de laatste bijeenkomst van het wereld comité voor de meisjespadvinderij werd met algernecne stemmen als voorzitster van de volgende bijeenkomst, welke op 3 en 4 Juli 1930 in Engeland plaats heeft, aange wezen nirs. Helen Osborne Slorrow uit Bos ton U. S. A. De wereldconferentie, waar aan afgevaardigden van 26 landen zullen deelnemen, vindt in aansluiting daaraan van 5 tot 10 Juli plaats, waarop een kamp in Foxlease van 10 tot 17 Juli volgen zal. Mrs. Storrow verblijde de commissie mei de mededeeling, dat zij £5000 wenschte te storten om een internationaal opleidings centrum le stichten. De grond daartoe zal waarschijnlijk in oostelijk Zwitserland worden aangekocht. De bedoeling is, dat de verschillende landen daarop hun eigen kamphuizen bouwen en, in zoover zij. daar toe niet door eigen middelen of door giften van belangstellende landgenooten in staat zijn, van andere landen tijdelijk de verblij ven huren. Wat padvinderij voor meisjes cn jonge- vrouwen beleekencn kan, blijkt het best uit wat in Polen geschiedt, waar in Czorsztijn vijf jaar geleden een opleidingscentrum tot stand kwam, geheel door de leidsters zelf gebouwd onder toezicht van een deskun dige. Daaraan is tevens een lagere school verbonden, waar met 25 kinderen de nieuwe opvoedingsmethoden, Dalton en Montessori, aan plaatselijke omstandigheden aangepast worden getoetst. Alle leerkrachten behoo- ren tot de padvinderij. Onderwijzeressen zoowel als leerlingen dragen niet anders dan de uniform. Dit centrum werkt ook voor de omliggende bevolking, o.a. op hy giënisch en medisch gebied, daar 25 mijlen in den omtrek geen medische hulp verkrijg baar is en de padvindster-verpleegster zoo veel mogelijk in de leemte voorziet. Thans heeft een vrouwelijk dokter uit Schotland, een jonge weduwe, die zich geheel aan een of ander sociaal werk wilde geven, zich voor vijf jaar verbonden oin van uit het trainiugshuis in Czorstyn haar kennis in dienst van de Poolsche bevolking te stel len. De wereldconferentie 1934 zal daar plaats hebben. Een Nederlandsche groep nadvindsters gaat reeds den volgenden zo mer in Polen kampeeren Totaal heeft Po .len reeds 20,000 padvindsters. bekentenis van den brandstichter Vuur eD vuurwater Zoo is Rotterdam eindelijk verlost van de vraag, die maandenlang de inwoners in angst cn vreeze en toch ook wel pijnlijke verbazing heeft gehouden: wat toch wel de man bezielde, aan wiens misdadige hande lingen een garische reeks van branden het ontstaan te danken had. De onderzoekingen die de politie in de laatste dagen heeft in gesteld en de vele aanwijzingen, die men int de burgerij kreeg, hebben gezamenlijk een hoeveelheid bewijsmateriaal gevonden, die K. noodzaakte zijn stugge afwijzende houding op te geven en een volle beken tenis af te leggen. Hieruit blijkt, dat hij is gedreven door een bijna, ziekelijke belangstelling voor de brandweer. Reeds als jongen was het voor hem een groot genoegen met de uitrukken' de spuit - een echt Rotterdamsche traditie mee te hollen naar een brand. Het schijnt dat de invloed van de vele sterke drank, die K. in de laatste maanden heeft ge bruikt, er toe bijgedragen heeft, dat deze belangstelling voor de brandweer weer is opgeleefd. Wanneer hij èenige borrels ge dronken had, bekroop hem de lust om brand te slichten. Hij liep dan een woning binnen, keek of hij iets brandbaars zag en hield daar een lucifer bij. Meestal wachtte hij dan oi de vlammen goed oplaaiden, om dan naar buiten te loopen cn. naar de aan hollende brandspuit le kijken. Wanneer .le brand niet fel oplaaide, liep hij weer naar binnen en waarschuwde de bewoners. Den volgenden morgen had hij dan gewoonlijk spijt, maar wanneer hij dan weer sterke drank gedronken had, waren alle goede voornemens v/eer verdwenen en deed hij hel zelfde weer als een dag te voren. Hot staat vast, dat K. nooit brand ge sticht heeft om te kunnen stelen. Wel is hij herhaaldelijk bij branden gesignaleerd in kennelijk aangeschoten toestand. Hij is in Februari j.l op de gedachte ge komen om brand te stichten, naar aanlei ding van een bericht over een brand in de blader., waai stond, dat het blusschings- sverk zeer bemoeilijkt werd door een felle koude. Hij maakte toen de gevolgtrekking dat wanneer hij brand stichtte, het wel een groote brand zou worcleii. Enkele dagen daarna heeft hij brand gesticht in het ma gazijn van een kunsthandel aan den Cóol- sïngel. Dit geschiedde op Zaterdagmorgen tussfhen 12 cn 1 op het drukste gedeelte van den dag. Daarna heeft hij geregeld kleine of groote brandjes aangestoken. Bij éen van deze, in een fotohandel in de Wijn- traat. is een bus met benzine uit elkaar gesprongen, waardoor K. gewond werd. Hij wordt riet verdacht van de verschil lende gre-otp branden, die de laatste maan den in Rotterdam gewoed hebben, o. a. bij van Reeuwijk, van Schaardenburg en Elze en Lazarus. Wel heeft hij de brand aange stoken die tien minuten voor deze laatste- uitbrak. In dc Wit en Co's deken-- fabrieken Gisternacht heeft te Helmond een ern stige brand gewoed in dc voormalige kan toorgebouwen der N. V de Wit cn Co.'s dak en fabrieken, waarvan het bovengedeel te thans als pakhuis was ingericht, terwijl de benedenverdieping omgebouwd was als jóngens patronaat Omstreeks 12 uur werd de brand ontdekt waarna onmiddellijk de brandweer gewaar schuwd werd, welke in een minimum van tijd ter plaatse was en de bestrijding van het vuur direct tor hand nam. Met 2 mo torspuiten werd het vuur van alle zijden bestreden, terwijl de fabrieksbrandweer een werkzaamaondeel had in het blusschings- vverk. Ondanks het late uur sloegen honderden het werk der brandweer gade. Alle gevaar bestond voor cle belendende gebouwen van de firma Alswede van de Kon. Ned. Ca caofabriek. Het mocht de brandweer echter gelukken de brand te beperken tot het pakhuis en het patronaat, welke echter geheel uitbrandden. Met pakhuis was tot den nog gevuld met inslagcops voor de dekenweverij, waar het vuur gretig voed sel vond. Aan het doortastend werk van cle brandweer is het te danken dat een groote ramp voorkomen werd. De oorzaak is onbekend. De schade wordt geschat op 150.000. Alles is op beurspolis verzekerd. Verschillende arbeiders der fabriek moes ten hedenmorgen weer huiswaarts keeren. Nader kan nog het volgende worden ge meld. Do nachtwacht had om half 12 nog een rondgang gemaakt doch geen onraad be speurd. Om half 1 werd cle brand ontdekt en toen de ijlings gewaarschuwde brand weer ecnige minuten daarna ter plaatse verscheen stond het geheele pand reeds in lichte laaie. Omstreeks één uur bestond groot gevaar door de hevige vonkenregen voor de naast gelegen cacao- cn chocolade fabriek ITelm. doch da hevige inspanning wist cle brandweer deze fabriek voor ver nieling te vrijwaren. Hedenmorgen te half 9 was de brand nog steecis niet gebluscht doch gevaar voor uit breiding bestaat ongetwijfeld niet meer. Een klein gelijkvloers gelegen gedeelte is ;espaard gebleven. De schade wordt geschat op f 200.000.— die op beurspolis is verzekerd. De voorraad die voornamelijk bestaat uit balen dekens cn garen, voorts afvalstof en machineon- clerdeelcn is totaal uitgebrand. De eigenlijke fabriek die een 100-tal mf tors verder is gelegen ondervindt door deze brand geen stagnatie in het bedrijf. De taak der Ned. lierr. Kerk In de zevende zitting dor Synode van cle Ned. llerv. kerk werden tot leden van wege de algomeene synode in het bestuur van het opvoedingsgesticht Valkenheicle henoemd cle heer Barbas en Franclc; en tot lid van don pensioenraad jhr. mr. A. F. de Savornin Lohrnan. Opnieuw komen cle aangelegenheden van de commissie voor het onderhouden van betrekkingen met buitculandsche kerken aan de orde. Tot afgevaardigde van synode ter bijwoning van de officieele vereeniging der Nationale 'Schotsche kerk en der ker ken, welke zich sinds 1843 daarvan hadden afgescheiden, is benoemd prof. dr. Böhl, hoogleeraar te Leiden. Deze plechtige ver eeniging zal van 13 tot 19 October te Edin burgh plaats hebben. Op cle bijeenkomst van de „Zentralst'elle", welke van 23 lot I i Augustus te Bazel zal worden gehouden zal cle synode vertegenwoordigd zijn loo' haren quaestor-generaal, mr. S. J-. Hoger- zei! Het bestuur van cle Nederlandsche afdee- ling van den Wereldbond der Kerwen heelt in vereeniging met een commissie van af gevaardigden die hel congres te Stockholm hebben bijgewoond, tot de synode het ver zoek gericht om de kerken ir; Nederland tot gemecnschappelijken arbeid in den geest en met het doel van Stockholm bij een te roepen ,de vorming van een algemee- ncn kerken-raad ter hand te nemen cn verder al datgene te doen, dat naar het oordeel der synode voor het bereiken van bovengenoemd doel noodig zal worden ge acht. De algernecne svnoclale commissie stelt nu voor, aan het bovengenoemde verzoek te voldoen en daartoe gebruik te maken van de bestaande commissie voor corresponden Lie met builenlandsche kerken Sómmige leden vereenigen zich met de meening van prof. Haitjema, dat hier vjor de synode een pijnlijke teleurstel»ing zuu kunnen volgen en dat ten sl.»tic aan het buitenland een openlijke demonstratie van verdeeldheid zou worden gegeven. Andere leden deelen hel gevoelen van liet modera- men, daf deze poging moet worden be proefd. De president wijst oo de eénsten mighei cl die er destijds bestond om een be destond te houden, toen do regeering, ge volg gevend aan het advirs van het möde- ramen der synode, de wénschelijkheid daar van had uitgesproken. In elk geval moet men aan de synode niet kunnen verwijten, dat zij niet zou hebben mtegevv erkt aan cle verwezenlijking van een uitnemend doel. Inderdaad zou onze kerk zich dan stellen buiten het cultureel leven van onzen tijd. ITet voorstel van de Synodale commissie wordt met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. Prof. Knappert vraagt, of de bovenge noemde commissie van correspondentie zich ook bezighoudt niet cle belangen van her vormde landgenooten in Brazilië en met die van protestanten van Nederlandsche af komst op Ceylon en elders Hij zou wcii- schen, dat niet alleen aan Duitschland en aan Amerika wordt gedacht. Geantwoord wordt, dat overeenkomstig zijn wensch wordt gehandeld. Aan Ceylon is vroeger reeds hulp verleend en later geschreven. Voor R-pubaix wercl destijds een feestgave geschonken. Naar de protestantsche Hol- landsche arbeiders in N. Frankrijk werd een predikant gezonden. Aan liet verzoek van landgenooten te Athene werd voldaan door het zenden van een bijdrage voor den bouw een er kerk. Besloten wordt prof dr. Haitjema te zen den als afgevaardigde naar de „Veranslal- tiingen des vieiTiundertjiihrigen Gedacht- nisses des Marburger Religionsgespraches", welke op 12—14 September te Marburg zul len worden gehouden. Zonder hoofdelijke stemming wordt op voorstel van de rapporteerende commissie (rapporteur cle heer Bloem) een brief van het hoofdbestuur van den Bond van Neder landsche predikanten, waarin de Synode beschuldigd wordt van ontoelaatbare han delingen en willekeur met betrekking tot de uitvoering van het Reglemcn-t op cle pré- diknntstraktemenlen. niet in behandeling genomen, alleen reeds om deze reden, dal genoemde Bond, die een Bond is van pre dikanten uit verschillende kerkgenoot schappen, „niet bevoegd is, zich te be moeien met bestuur en wetgeving in onze kerk". (Va cl.) PORTEFEUILLE VERLOREN. Bij de politie le Roosendaal is iemand aangifte komen doen, dat hij voor het plaatskaartenloket aan het station aldaar zijn portefeuille heeft verloren/inhoudende o.rn. 10.000 Fransche francs en twee Neder landscho bankbiljetten elk van 40.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6