"Marijke" Verschellen/ Cissy van Marx veldt J)E HERSTELCONFERENTIE TE DEN HAAG ONS UURWERK VOOR HEEN EN THANS EEN ERNSTIG GEVAL VAN VERGIFTIGING DUITSCHE DANK AAN PRINS HENDRIK Humorhoekje het nieuwe boek van In ifdervr SxUisr.dcl li.bo.-kn f2.90 TJitg. Valkhof! iCo-Amersfoorf De ontvangst der buiten* landsche journalisten Logiesmaatregeleo reeds getroffen In verband met de Inleraationale Her stelconferentie, die, naar men weet, te 's-Gravenhage zal plaats vindon, werdt aan de N.R.Ct. bericht, dat er reeds maatregelen zijn getrlffen voor het logies van ongeveer 500 menschen te 's-Gravenhage. Het depar tement van buitenlandsche zaken heeft contact gezocht met de Verecniging voor Vreemdelingenverkeer om voor een be hoorlijke regeling te zorgen. Op het oogenblik zijn 300 menschen in hotels in den Maag en Sclieveningcn on dergebracht, terwijl het verder aanbiedin gen van pensions stroomt. Naast die vijf honderd menschen komen echter nog de journalisten Er zijn Franschon en Dult- schei'6, die beweren, dat er wel 100 a 500 journalisten zullen komen. Voorshands lijkt dat ecnigszins overdreven. Men spreekt zelfs van eventueele huisvesting in Rot terdam. Wat de delegaties betreft, Duitsehland zendt vijf oMicieele gedelegeerden, maar do geheels delegatie (met inbegrip van des kundigen, lypiston enz.) zal zeker op zijn minst tachtig personen groot zijn. Hiervan zijn er al zestig ondergebracht; de belang rijksten in het Oranjehotel. De Franschcn komen in het Grand Hotel Van aJle kanten is er groote belangstel ling; zoo vroeg b.v. Griekenland zeven ka mers aan. Men voert besprekingen over het gebruik van de Tweede Kamer: ook daar wordt men overvallen; er i6 een en ander opge broken. Een definitieve beslissing is nog niet genomen, maar de conferentie zal wel in de Tweede Kamer gehouden wor den. Mevrouw Stresemnnn is kort geleden in Den Haag geweest om de hotels te inspec- teernn. Ook* de DuitsChe minister van fi nanciën was kort geleden in het Orapjeho tel. Beide bezoeken hielden vermoedelijk verband met de conferentie.- Het dagelijkech bestuur van den Nederl. Journalisten-Kring, vertegenwoordigd door de heeren D. Hans. voorzitter, en I-Ienri Dekking, vice-voorzitter, en het dagelijksch bestuur der Haagsche Journalistcn-Veree- niging, vertegenwoordigd door mr. J. J van Bolhuis, voorzitter, en mej. E J. Behn- fante, secretaresse hebben een conferentie gehad met den heer mr. L. J. Plemp van Duiveland. hoofd der persafdeeling aan het ministerie van buitenlandsche zaken, in verband met de voorbereidingen van de ontvangst der talrijke buitenlandsche jour nalisten, die naar s-Gravenhage komen ter gelegenheid van de Internationale Her stel-Conferentie. Er is samengesteld een algemeene com missie voor regeling en ontvangst. De heeren D. Hans er. mr. J. J. van Bolhuis verkaarden, desgevraagd, het voorzitter schap dezer commissie niet op zich te kun nen nemen, aangezien zij de eerstvolgende weken afwezig zijn. Daarna is mr. L J Plemp \an Duive land als voorzitter aangewezen. Tevens werden sub-commissies gevormd resp. voor journalistieke aangelegenheden (buitenlandsche pers); voor journalistieke aangelegenheden (Nederlandfiche pers); voor telefoon en telegraaf, voor de dames- journalisten. voor feestelijkheden en ont spanning en voor de huisvesting, alsmede een klachtencommissie. Bepaald is, dat, wanneer door de buiten landsche journalisten een bezoek wordt ge bracht aan steden, waar een plaatselijke journalistenvereniging is gevestigd, deze vereniging de leiding der ontvansgt zal hebben. Van de regeering is de verzekering ont vangen, dat zij bij de ontvangst der buiten landsche persvertegenwoordigers in alle opzichten krachtigen steun zal verlecnen. Drie eeuwen na de geboorte van Chr. Huygens, den uitvinder van het slingeruurwerk Een tentoonstelling te den Haag Ter gelegenheid \an het feit. dat het dit jaar 300 jaren geleden is. dat de uitvinder van het slingeruurwerk. Chr. Huygens. ge boren werd. heeft de Ned. Bond van Hor logemakers in het Gemeentemuseum aan den Korten Vijverberg te 's-Gravenhage een tentoonstelling georganiseerd van „ons uur werk. voorheen en thans." Het doel van deze tentoonstelling is om een zoo compleet mogelijk 'overzicht te geven \an hetgeen het uurwerkmakersbedrijf in den loop der tijden heeft opgeleverd. Ook de nieuwe vindingen zoowel op het veerkrachts- en gewichtsmechanisme, alsook op hef e!ec- trisch bedrijf zijn op de tentoonstelling weergegeven Maar men vindt er ook de alleroudste klokken, waaronder de eerste, die in ons land gemaakt zijn, de z.g. Haag sche klokjes, die uit de tweede helft der 17e eeuw dateeren. Dat er vóór de uitvin ding van Huygens reeds een soort balans uurwerken bestonden, bewijst de aanwezig heid van en oude koperen keurvorstenklok uit het begin der 16e eeuw. De zandloopers, die daarvóór gebezigd werden voor tijds aanwijzing, ontbreken evenmin Een attrac tie is ook de klok, die Heeniskerck en de zijnen, ten dienste geweest bij zijn over wintering op Nova Zembla. Een bijzondere oude klok is ook die met scheepsbcweging. die om de normale scheepsbew eging ge heel afwijkt. Eigenaardig is een oude Zaansche hangklok, datcerende uit de ITe eeuw. Deze loopt 14 uur door eigen ge wicht langs twee getande strooken. Het koperornament, mooi uitgevoerd boven aan de klok. heeft in het midden hel wapen van Noord-Holland, daaromheen gegroepeerd drie bijbelsche voorstellingen, waartusschen net jaartal 1675 is geplaatst. Er is voorts lp bewonderen een „tafel"-klok, wegende 100 K G., met carillon, orgel, doedelzak en vogelzang. Verder ziet men de rollende klok, mooie Turksche klokken, een z.g per petuum mobile, klokken met planetarium, prachtig emaillewerk op horloges, terwijl in de moderne afdeeling de grootste attrac tie wel is de sprekende klok, eenig in Ne derland. Deze roept met duidelijke stem de uren, halfuren en kwartieren. De moderne afdeeling geeft nog velerlei te zien. de z.g. levende klok, een oude- en een moderne werkplaats, moderne toren uurwerken enz. De tentoonstelling duurt lot 17 Augustus en is Zaterdagmiddag ge opend door dr. H E. van Gelder, directeur van den gem. dienst van K. en W en voor zitter van de commissie van uitvoering. Bij de opening Zaterdagmiddag van de tentoonstelling van uurwerken (voorheen en thans) in het Gemeente-Museum te s-Gravenhage heeft de voorzitter van de Commissie van Organisatie, de heer H. W. Berends, de gasten welkom geheeten en dank betuigd aan d« opbouwers, speciaal aan de Werkcommlssie. Hij zette voorts het, doel van de tentoonstelling uiteen, n 1. hulde te brengen aan de nagedachtenis van Huygens en te doen zien. hoe zijn nageslacht zijn voetsporen heeft gedrukt. Hierna voerde het woord dr. H. E. van Gelder, voorzitter van het Werkcomité, die er op wees. dat de kunst van uurwerk- maken in verschillende landen op zulk een hoog peil heeft gestaan, dat het de moeite loont cjaarvan een overzicht te geven. Spr. wees in het bijzonder op de uitvinding door Huygens van de fpiraalveer, die onze tegen woordige horloges heeft mogelijk gemaakt. Huygens portret is dan ook het middel punt van de tentoonstelling en geflankeerd door orGcioele aan hem verleende octrooien en ócn der eerste uitgaven van zijn be kende boek over zijn uitvindingen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van deze tentoon stelling. welke het bewijs aflegt, dat het horlogemakersvak is een kunst, die altijd noodzakelijk zal blijven. ITij verklaarde voorts de tentoonstelling voor geopend. Hierna bad bezichtiging van de tentoon stelling plaats, waarbij behalve de reed* genoemde, merkwaardigste, inzendingen ook nog de aandacht trokken die van het Museum voor Tijdmeetkunde, het Oudheid kundig Genootschap, het Frieech Museum cn van onderscheidene particulieren, als S Pinkhof. Den lTaag.dr. Bodo Slingenberg. Amsterdam. Fred. Muller en anderen De opening werd o.m. bijgewoond door den burgemeester en mevrouw Patijn. Twee kinderen met hun moeder logeerend aan de Kagerplassen overleden een derde ernstig ziek De oorzaak oog onbekend Men meldt ons uit Leiden: Een dezer dagen werden de drie kinde ren van de familie W. Z., wonende aan den Apothekersdijk te Leiden, doch tijde lijk met hun moeder aan de Kagermercn vertoevende, zonder dat daarvan een be paalde oorzaak kon worden gevonden, plot seling onwel. Aanvankelijk dacht de ont boden geneesheer aan een lichte ingewands ziekte, doch toen de onpasselijkheid tegen den avond steeds toenam, werd nogmaals medische hulp ingeroepen. De dokter bracht het jongste kind, een ventje van twee jaar. onmiddellijk zelf per auto naar het Dia- conessenhuis, terwijl hij de beide anderen, twee meisjes van 7 en 9 jaar, per zieken auto daarheen liet vervoeren. Het vermoeden, dat de arme kleinen ver giftigd waren, bleek helaas maar al te waar. Zaterdagmorgen is het jongste kind overleden en des avonds is ook het oudste bezweken. Hoewel van het andere meisje het levensgevaar nog niet geweken is, be staat er toch kans, dat het kind in het leven zal kunnen worden gehouden. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot commissaris van de rijks politie, zulks tot 1 October 1931, J. C. Drijf hout.. tevens commissaris van politie te Hengeloo: benoemd tot notaris ie Metslawier ge- I meente Oosldongeradeel W. Brons, candi- I daat-notaris te Groningen, j te Leeuwarden F. J. Rensing, candidaat- notaris te Leeuwarden; te Augustinusga, gemeente Achtkarspe- len. C. B. Perk, candidaat-notaris te Zaan- dam: j te Wolvega, gemeente Westillingwerf, F. jHessmg, candidaat-notaris te Rotterdam; te 'sGr&venhage H. Hoek, candidaal-nota- ris te 's Gravenhage; j te Monster F. J. B. Schutte, candidaat- notaris, wonende te BUthoven; I benoemd tot raadsheer in het gerechts- i hof te Arnhem par. G. van der Flier en mr. E Meindersma. beiden thans rechter in de I '-echtbank, respectievelijk te Utrecht en Zutphen; tot griffier der rechtbank te Zwolle mr. G. F. A. Koevoets. thans substituut-griffier bij voornoemde rechtbank; ingesteld eene enkelvoudige kamer bij den raad van beroep der directe belastin gen no. 1 te Rotterdam; benoemd met ingang van 1 September bij de verzekeringskamer te Amsterdam tot commies W. P. Swart, thans in tijdelijken dienst (op arbeidscontract), werkzaam bij voormelde kamer; tot adjunct-commies A. C. J. Kroon, thans in tijdelijken dienst op arbeidscontract, werkzaam bij voormelde kamer. Op verzoek eervol ontslagen de heer L. C. Westenenk uit de door hem bij het De partement van Koloniën bekleedde betrek king van raadsman voor studeerenden en benoemd als zoodanig de Oost-Indische hoofdambtenaar met verlof D. M. Goedhart, laatstelijk Gouverneur van Atjeh en Ondor- hoorigheden; tijdelijk benoemd tot lector in de afdeeling der Algemeene wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft, voor ondlrwijs in den ijk J. G. Berck; toegekend de zilveren eere-mcdaille der Oranje Nassau Orde aan W. J. Korte, be- drgfschef en procuratiehouder bij de fa. Varkruysen en de Lange te Haarlem. Bij beschikking vanden minister van Fi nanciën is ingetrokken de verplaatsing naar den Helder van den inspecteur der Di recte Belastingen F. W. A. M, Paymans toe gevoegd aan hei hoofd van de inspectie der invoerrechten en accynzen te Amsterdam en is hij verplaatst naar 's-Gravenhage en werkzaam gesteld aan het departement van Financien. DE RAMP TE VEENDAM. Een dar zwar gewonden ovet leden, Ottc Koetjes, een der zwaar gewonden bij de ramp te Veendam is Zaterdag in het R. K. ziekenl uis te Winschoten over leden. De burgemeesG r heeft met het oog op de ramp, die deze gemeente heeft getrof fen, besloten, alle feestelijkheden, voor Zondag (gister) georganiseerd, af te lasten cn de dansgelegenheden te sluiten HET „VAN LOCHUMSBLEEK" TE ENSCHEDE. Feestelijk ln gebruik neming. Zaterdag is het fraaie, door leden \an de familie van Heek geschonken wandel park „Van Lochumsbleek" te Enschede op feestelijke wij ie in gebruik genomen, in te genwoordigheid van leden der familie Van Heek, B. en W. van Enschede en andere autoriteiten. ADeereerst heeft het woord gevoerd de heer G. J. van Heek, de oudste der drie schenkers, die mededeelde, dat de schen king van dit park een wensch is geweest van zijn thans overleden moeder. De burgemeester van Enschede, de heer F.do Bergsma, hield een rede ter aanvaar ding van het grootsche geschenk. Vervol gens hebben nog gesproken de heer G. J. van Heek Whzn. cn de heer V. Scholten Na afloop van de plechtigheid was er een kinderfeest. - DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto door een trein vernield. Zaterdagmorgen is de niet melkbussen beladen vrachtauto van den melkrijder Jonkman uit Bedum op den onbewaakten overweg te Westerwijtwerd in botsing ge weest met den personentrein uit Gronin gen De schok was hevig. De auto werd een eind meegesleurd en totaal vernield. Van de melk is ook niet veel overgeblveen. Jonkman kwam er goed afslechts eenige ontvellingen liep hij op. D.e loco motief geraakte gedeeltelijk uit de rails, zoodat hulp moest worden ontboden An dere gevolgen had het. déraillement geluk kig niet Wel was er vertraging in den treinenloop. Benoeming tot eere>senator der Universiteit van G'eifsw.ld Aanbieding eener oorkonde De universiteit van Greifswald heeft Prins Hendrik der Nederlanden tot eere-senator der Universiteit benoemd, ten einde op deze wijze haar dank te betuigen, voor hetgeen de Prins tijdens en nó den oorlog voor de Duitsche universiteiten heeft verricht. Ter aanvulling hiervan bericht men ons: De Prins der Nederlanden vertoefde 24 en 25 Juli te Greifswald. Op den laatsten dag werd aan Z. K. H. in een plechtige zit ting van den Senaat der Universiteit de waardigheid van eere-senator door den Rec tor verleend. Z. K. H. kreeg een oorkonde van deze waardigheid en de Ruberson- medaille (genoemd naar den stichter der Universiteit van Greifswald, die van 1138 dateert en nu de oudste Pruisische Univer siteit is). WORDT DE R.K. VOLKSPARTIJ OPGEHEVEN Mr. P. Arts voornemens tot de R.K. Staatspartij terng te koeren. Naar aan het Hbl. uit goede bron wordt medegedeeld, bestaai bij mr P. Arts, voor zitter van de R. K. Volkspartij, het voor nemen op het binnenkort te houden con gres een voorstel te doen tot opheffing zij ner partij. Zelf moet mr. Arts in ieder ge val besloten zijn tot de R. K. Staatspaitij terug te keeren. ln hoeverre nu ook zijn heengaan uit de R. K. Volkspartij algehee ls verdwijning ten gevolge zal hebben, dient te worden afgewacht. DE STAKING IN OOST-GRONINGEN. Het antwoord op de vragen van don heer Braat. Het Tweede Kamerlid de heer Hiemstra heeft den minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: ln het antwoord op de vragen van den heer Braat wordt door den minister mede gedeeld, dat één der revolutionnaire sta kingsleiders in Oo8telijk-Groningen zich in derdaad moet hebben uitgelaten, als in de vragen van den heer Braat is vermeld, Is de minister bereid, nader mede te dee- len den naarri van den revolutionnairen stakingsleider, die hier wordt bedoeld, on den tijd waarop en de plaats waar bedoel de woorden zijn geuit? DR. J. J. RINKEL, t In den ouderdom van 69 jaren is te Am sterdam overleden de heer dr. J. J. Rinkel, gep. generaai-majoor-titulair van den ge neeskundigen dienst DE XORTENAER OP DE THUISREIS. Blijkens "bij het departement van Defen sie ontvangen bericht is Hr. Ms. torpedo- hootjager „Kortenaer op thuisreis van Curasao, in den middag van 24 Juli van Ponta Delgada vertrokken. NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN IN NOORWEGEN. Wat meer beleid gewonseht. De correspondent te Oslo van het Hbl- schrjffl Oslo heeft bezoek gehad van een Hol- landsch eskader, dat bestond uit twee ja gers, twee onderzeeérs en de Jacob van Heemskerk. Als wij ons niet vergissen, was het tijdstip voor het bezoek niet gun stig gekozen. Kr lagen net twee Fransche booten in de ha\en. Bij gelegenheid van dit gelijktijdig Fransche vlootbezoek werd een reeks officieele bijeenkomsten ter her denking van Amundsen en de Latham ge houden. Het Ilollandsche vlootbezoek moest daar wel te onzen ongunste een beetje bij af steken. Dat had men moeten voorzien «n voorkomen Daar komt nog bij, dat een Hollandsche barkas zich door «cn Noor- sche fjordboot liet overvaren. De Noren geveij den Hollanders de schuld, de Hol landers de Noren, maar feitelijk is de volksopinie tegen den vreemde Bij een vorig bezoek vernietigde een Hollandsch' vlootdeel een partij vischnettcn. Wat meer beleid is dus niet ongewcnscht. TWEEDE RELIGIEUS SOCIALISTISCH CONGRES TE AMSTERDAM. Voordracht door een Katho liek-Socialist. Het Tweede Religieus Socialistisch Con gres is afgesteld op Zaterdag 28 Septem ber en Zondag 29 September te Amsterdam in de groote zaal van het A.M.V.J. Gebouw, Lcidscheboschje. Het programma luidt: 28 Sepif s avonds 8 uur, opening door den voorzitter. Daarna inleiding van mevr. Hen- nette Roland Holst over: „De Zedelijke Factoren in het Socialisme" 29 Sept voormiddag: Wijdingsbijeen komst onder leiding van J. van de Kieft namiddag. Inleiding van Henrich Mertens over: „Het Katholiek-Socialisme in Duitseh land Deze rede wordt in het Duitsch uit gesproken en daarna in het Nederlandscb vertaald. HET BIOSCOOPCONFLICT. Het antwoord van den Ned. Bioscoopbond aan den heer D. van Staveren. Vrijdag is aan den heer D van Staveren in Den Haag, voorzitter der Centrale com missie voor de filmkeuring, de volgende brief gezonden: Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond bevestigt u de goed« ontvangst van uw brief van 22 Juli j.l* welks inhoud dit college aanleiding geeft liet volgende op te merken: In antwoord op uw brief, d.d. 4 Juni j.l„ verklaarde het hoofdbestuur in het tot gerichte schrijven van 10 Juni d.a.v, zich in beginsel bereid, uw aanbod tot bemid deling te aanvaarden, mits echter de on derhandelingen zouden geèchieden op de basis van de bioscoopwet, welke door het bekende artikel 4 uitsluitend de mogelijk heid tot het invoeren van een plaatselijke filrn-nakeuring inhoudt. Daarop hebt gij het hoofdbestuur tot een conferentie uitgenoodigd, waarhij toen deze bespreking met u op 6 Juli j.l. plaats vond dezerzijds te konnen is gegeven, dat de Bioscoopbond uitsluitend met een film-nakeuring accoord zou kunnen gaan, indien aan zulk een nakeuring het plaatse lijk karakter, zooals de bioscoopwet dit be doelt, zoude worden gegeven. In uw brief van 22 Juli hebt gij een z.g. bemiddelingsvoorstel geformuleerd, waar van zonder twijfel eenige punten een basts kunnen vormen voor een bespreking tus- schen partijen, welke wellicht tot een op lossing van hel bioscoopconflict zal kunnen leiden. Het hoofdbestuur veroorlooft zich echter de opmerking, dat bijzonderlijk de toelich ting op uw voorstel, waarbij zoozeer de na druk gelegd wordt op het centraal karakter van de film-nakeuring, geenszins de In stemming van het hoofdbestuur kan weg dragen. Wanneer het hoofdbestuur zich dan ook bereid verklaart, gevolg te geven aan uw uitnoodiging, om aan de door u tegen 8 Augustus belegde gemeenschappelijke con ferentie deel te nemen, moogt gij hieruit niet afleiden, dat het hoofdbestuur uw be middelingsvoorstel zonder meer aanvaard baar acht en nog minder, dat dit college de toelichting op uw brief van 22 Juli kan onderschrijven. Miesje. als Jantje zich het eerat bedient van aardbeien met vóó?Vr"DameS 8raan V°°r JantJe' denk er dames gaan Jantje met kalme superioriteit: „Mieeje, dames echreeu- met (London Opinion*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7