AMEDSFOQETSCH DAGB14D DE EERSTE MIJLPAAL BEREIKT Donderdag 1 Augustus 1929 -DE EEMLANDER- 28a Jaargang No. 28 DE DROOGLEGGING ZUIDERZEE DER WAT ZAL COLIJN DOEN CRIMINALITEIT IN ONS LAND DE OLYMPISCHE SPELEN FEUILLETON. Voltooiing van de keileemen kern van den dijk om den N.W. polder De ponipiostallaties van Werkspoor Wij lezen in het Handelsblad: Op den langen en ihoeizamen weg, welke naar de drooglegging der Zuiderzee voert, is thans de eerste mijlpaal bereikt. Maan dag, even na den middag, is de keileemen kern van het dijkslichaam Medcmblik Oostpunt van Wicringen (Den Oever) ge reed gekomen, waardoor dus de afsluiting van den éérste der vier toekomstige Zui- derzee-polders een feit i.s geworden, een feit, waarbij wij voor een oogenblik stil .willen staan. Ilct thans bedijkte gedeelte wordt welis waar verreweg de kleinste der vier polders, doch beslaat niettemin nog een oppervlakte van bijna 22,001) bunder (de Z.W. 57,000, de Z.-O. 103,000 en de X.l). 50,000). Deze opper vlakte, welke dus nog één zesde grootcr is dan de llaarlcmmermeei polder, bestaat voor de helft uitbeen klei, welke te verge lijken is met den grond «lei IJpolders, ver der voor een vijfde deel uit lichte klei, gelijk aan de gronden der noordelijke zeepolders in de provincie Groningen en tenslotte voor een kwart uit zavel en pl.rn. 0zand. Ken rijke buit slaat thans dus reeds te wachten! Er is echter één eigenschap, welke zal maken, dat de versché gronden van dezen eersteling den landbouwkundigen werkers nog. wel eenig hoofdbreken zullen bezorgen. ij bedoelen liet hooge zoutgehalte, dat- uitgedrukt in procenten chloor in dit ge deelte n.l. 1.21 bedraagt, dat is twee maal 7.oo hoog als in den Z.W.-poldcr, bijna drie maal dat van den Z O. en zelfs vier maal dat van den N.O.-polder! De agronoom valt c|us .direct al met den neus in de gezouten boter! Het feit. dat reeds nu en zelfs nog twee maanden eer Ier dan verwacht werd het eerste kwartier" van de Zuiderzee is be dijkt en dus binnen korten lijd bemalen kan worden is, behalve van de kundigheid onzer ingenieurs en uitvoerders, te danken aan het «indertijd door de volksvertegenwoordiging genomen besluit, om de drooglegging in een z.g versneld tempo te doen geschieden, zulks met het oog op de voortdurend stij gende behoefte aan cultuurgrond en werk gelegenheid. Daarom heeft men toen be sloten. niet zooals vroeger het plan was den grooten afsluitdijk van N.-Holland naar Friesland te bouwen en eerst daarna een begin te maken met de bedijking der eigenlijk"» polders in de alsdan afgesloten Zuiderzee, doch feitelijk twee dingen te ge lijk te doen, nl. den afsluitdijk en den dijk .voor den VW.-polder onafhankelijk van .elkaar ie bouwen. Een gevolg daarvtfn is geweest, dat men 'den polderdijk Medemblik -\\ ienngen thans zwaarder nioest maken, dan ander?» het ge- Aal ware geweest: immers hij moest nu gelegd worden in volle zee. in plaats van in een afgedamde binnenzee met kaliper water en geen eb en vloed. Maar tegenover deze grootere moeite en kosten staat liet groo- te voordeel, dat nu reeds volgend jaar 1de eerste 20.000 van de 230.000 blinder te veroveren grond zullen droog vallen en na karteren of langeren tijd ter beschikking van den landbouw zullen komen, hetzij in huur, hetzij in erfpacht, hetzij in eigendom 'dal moet nog uitgemaakt worden (een voor de .bestudeering van liet vraagstuk der uit gifte van de Zpiderzeegrondcn ingestelde staatscommissie heeft nog geen rapport uit gebracht i. Maar bovendien hebben thans veel meer handen werk gevonden, dan an ders het geval ware geweest; zoo werkten b.v. in het afgéloopen jaar niet minder dan 6000 man bij de Zuiderzeewerken! De pompinstallatics van Werkspoor. Wanneer nu aanstonds de dijken van den N.W.-polder zijn afgewerkt, kan een begin worden gemaakt met het uitmalen van het zeewater. Daartoe en óók om later den polder droog te li u d en worden twee groote gemalen gebouwd, een electrisch bij Medemblik en een Diesel-gemaal te Den Oever. Het gemaal bij Medemblik, dat evenals dat op Wielingen, vervaardigd wordt door Werkspoor, krijgt cle grootste capaciteit: de drie electrisch aangedreven centrifugaal- pompen hebben elk een vvaterverplaatsend vermogen van 300.000 liter water per mi nuut bij een normale opvoerhoogte van zes meter en 107 omwentelingen per minuut. De hoogst voorkomende opvoerhoogte waarbij nog gewerkt moet kunnen worden, bedraagt 9.60 m. De slakkenhuizen dezer pompen worden) geheel lilg^voerd in gewapend be ton. Welke eischcn van drukvastlieid en waterdichtheid aan deze slakkenhuizen bij een opvoerhoogte van bijna 10 m. gesteld uioeten worden, laat zich denken! Elk dezer pompen wordt direct aangedre ven door een draaistroommotor van 900 E. P.K. bij het normale aantal omvv.cntelingen van 107 p.m. en bij 3000 Volt spanning. De beton-constructie, welke uitgevoerd wordt door de fa. I-lillen en Rooscn en Trio, is reeds goed gevorderd, evenals de electrische installatie, die in uitvoering is bij Smit en Co. te Slikkeveei. Het gemaal bij den Oever zal worden aan gedreven door twee Diesel-motoren, ver vaardigd door Werkspoor, elk van 6 cylin ders en een vermogen van 600 E.P.K. bij ecr> cmiddelden zuigerdruk van 6 Kg. per vierk nu. en 175 omwentelingen per minuut. Do capaciteit van elke pomp is 250.000 liter per minuut, bij een opvoerhoogte van 5.30 m. en 133 omwentelingen p.m. Door opvoering van liet toerental moet de pomp bij een opvoerhoogte van 9 m. nog water kunnen uitbrengen. Uit een en ander blijkt dus, dat de totaio capaciteit, der twee installaties zal bedra gen 17 milliocn liter water per minuut of wel rond 2500 milliocn liter per dag! Men dénkt den polder dan ook in ongeveer tïcn maanden te kunnen leegpompen. De pompen van beide gemalen worden voorzien van speciaal daarvoor geconstru eerde waaiers, die wanneer de polder droog zal zijn. door normale zullen worden ver vangen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N. V. Dinsdag werd tc Amsterdam de jaar lij ksche algemeene vergadering van aan deelhouders der Nederlandsche Midden- s'tandsbank gehouden, waarin het verslag over het eerste boekjaar, eindigend op 31 December 1928, en rle balans en de winst en verliesrekening over 1927/8 werden be handeld en goedgekeurd. Als commissarissen vverdeit hei benoemd de heereii Chr. Van den Heuvel, te Heem stede, J. M II. Schoonbrootl, ie Maastricht, en L. de Groot, te Rotterdam. DE KWESTIE DER FABRIEKSGEHEIMEN Splendor cn Philips. Naar aanleiding van het bericht betref fende een aanklacht tegen een der em ployees der N.V. Splendor Gloeilampen fabrieken te Nijmegen door de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, deelt de Directie van de Splendor te Nijmegen mede: Uit liet feit dat naar builen het bestaan van een bepaalde machine in de fabriek van Splendor bekend geworden was, con cludeerde de directie van Splendor, dat er onder haar personeel iemand moest zijn die inededeelingen over cle fabriek aan der den verstrekte. Door een toevalligen samen loop van omstandigheden is de directie van Splendor er in geslaagd ecnige dagen nadat de justitie haar employé vérhoord had, den man te ontdekken, die deze mede- deelingen naar builen had doorgegeven. Deze man was vroeger in dienst ecner con- curreercnde firma geweest. Op dezen man werd door cle politie een brief gevonden van een der employées eenér groote con- curreercnde firma, waarin hem werd opge dragen om bepaalde schetsen van machines enz. ten spoedigste te maken en op te stu ren. Alle gegevens omtrent deze en een an dere dergelijke zaak zijn in handen der justitie gesteld tot nader onderzoek. Het wachteo is op hem Na de vorige opgave hebben nog hun be noeming tot lid der Tweede Kamer aange nomen mej. Westerman cn de heeren Drop. van der Heide en Schouten, zoodat thans bij het Centraal Stembureau alleen nog be richt wordt ingewacht van den heer Colijn. Overzicht der inkomsteo en uitgaveü Uit een overzicht van de ontvangsten en uitgaven van het Comité Olympische Spe len 1928 blijkt. Uitgaven: bouwkosten 2.371 830.76, bu reaukosten 223.173.59, drukwerken 72.277.59, exploitatie Stadion 100.33i.00, reclame cn publiciteit 19.774.03, organi satiekosten wedstrijden OS. 188.73, inrich ting w edstrijclbahu roeien 00.290.29, sport- benoodigdheden 21.480.10, kosten der af- deelingen' 118.975.30, uitgaven voor het trainingsfonds 92.280.79, algemeene on kosten (medailles, diplomas, insignes) J 22.016.81, diners en receptie?» 15 172.07. contributie I.O.C 1920 t/m. 1928 8659.80. protocolaire toelage aan afgevaardigden der internationale federaties 5205.61, kosten congres I.O.C. en congres int. feder. 4051.42, diversen 36.682.80, gedenkboek subsidie) 20.000, reserve voor nog te betalen posten 11.880.15, totaal 3.332.581.63. - Ontvangsten, giften voor het Olympisch fopds 851.879.73, 'opbrengst Olympiade- lepning gemeente Amsterdam 500.000, subsidie gemeente Amsterdam 2.50.000, interest van cle belegde gelden 116.660.62, verpachtingen 99.21101. verhuring tele fooncellen Stadion 7165, verkoop inven taris 21.708.56, entrees bruto 1.435.313.50, waar nf gaal: vermakelijkheidsbelasting gemeente Amsterdam 239.319.70, premie recette-verzekering 80.041.70, waarde ver strekte vrijkaarten f 7271, tol 326.635.40, lest 1.10S.70S.lt): opbrengst Olympische postzegels 50.281.90, saldo te kort is 30 pet. van het garantiefonds ten bedrage van 9S9.829.0i. 290.948.71, tot. 5 332.5S1.63. BEMIDDELINGSVOORSTEL VERWORPEN. Men meldt ons uit Groningen: Het bemiddelingsvoorstel van den heer J. Buiskoo in het landbouw conflict in Oost-Groniugcn i.-. gistermorgen zoowel van den kant van de werkgevers- als werk nemers-organisaties, met bijna algemeene stemmen afgewezen. Aan cle besturen van genoemde organi saties is verzocht, met een nieuw bemid delingsvoorstel te komen. Intusschen zou hedenavond in de gemeenten in het sta- kingsgebied een verbod tot samenscholin gen worden afgekondigd. Er zijn'altijd twee opinies uver een on derwerp: onze eigen cn... de verkeerde. Naar liet Kngelsch van A. T. QUILLER—COUCII. 3v „Net zooveel om mij te laten bemerken 'dat hij er niet in gekeken had. IIij was veel te veel vervuld van mijn uiterlijk cn toch waren wij het al met elkaar eens voordat ik uitging, dat jou broek wel voor mij ge maakt scheen te wezen. Ecu broek is het meest opvallende arti'iel van onze gemeen schappelijke kleerkastik dacht bij mij zelf toen ik vandaag een wan delf nietje deed, Jasper, dat het toch eigenlijk niet de jas is die den man maakt, maar de broek. En op het terrein van laarzen overtrof ik jou. Indien de jouwe in verval geraken, zal je je de weelde, in Oxford SI reet tc gaan wandelen, niet langer kunnen veroorloven Ik zweeg maar weder. „Ik herinner mij nipmancl in een roman die verhinderd werd in zijn uitoefening van wraak door gebrek aan een paar laarzen. Kom jongen, fleur nu wat op ging hij voort cn hij legde zijn hand op mijn schou der; „Wij zijn dwazen geweest en hebben ons verdiende loon gehad. Je hebt gemeend je vijand in Londen te zullen vinden, maar de schuilplaats is te groot. Ik dacht dat Ik schrijven kon, maar ik begrijp nu dat. al zijn we nog zoo zuinig, wij het moeilijk lang kunnen uithouden. Zeker geen drie jaar MÏn Ik stond op. „Ik ga nog eens wat loopen in cle Óxfordstraat", zei ik. „cn dan kom ik thuis cn zal met dat ellendige van honger sterven beginnen „Wees nu niet zoo dwaas. Jasper. Het is moeilijk, dat weef ik wel, om in een waar dige stemming te sterven en nog maar 16 Shilling acht en een halven stuiver over te hebben. Toch 'moeten wc e beter besleden cn onze fierheid behouden. ..Tom zei ik plotseling. ..je hebt verle den een hoop geld verloren met rouge-et- nnir". „Herinner mij claar maai niet aan. Jas per". Neen, neen, maar waar was dut?" In een speelhol in Leicester Square. Sar waarom'.'" „Zou je dat huis kunnen weervinden?" „Ja gemakkelijk". „Laten wij daar dan naar toe gaan en ons geluk beproeven met dit ellendige som metje". „Wees nu niet zoo krankzinnig, Jasper. Wat bezielt je nu in eens?" „Ik heb nooit in mijn leven gespeeli", antwoordde ik, „cn mag ook wel eens een kleine opwekking hebben voordat het ein de daar is. liet is niet \cel zooals je te recht zegt; maar het idee dat wij om ons leven spelen is daar een excuus voor. La ten wij dadelijk gaan". „Het is een krankzinnig plan!" „Jawel Tom, dat is zoo. Wij rnoelwi ons geld doelen. Dat zal een klein bezwaar zijn, omdat er een halfstuiverstuk bij is, maar clic halve stuiver kon mij niet schelen. Wi1 zullen ieder cle helft nemen cn jij kunt liet geld in handen houden, terwijl ik cle fortuin ea uitdagen". „Jasper", zei Tom, cn er kwamen tra nen in zijn oog en, „je hebt daar een hard woord gesproken, maar ik weet wel dat je bel niet meent. Als je nu bepaald je hart gezet hebt op dien dwazen inval, dan zul len wij samen leven of sterven." ..Rest", zei ik. „wij zullen samen leven of sterven, want ik meen wat ik zeg, het is mij ernst. De 6 shilling en 8 stuivers stel ik je voor uit te geven voor ons souper, dan houden we tien shilling over. Versterkt zijn wij beter in staat cle kans te wagen" „Goed", zei Tom op droevigen toon. W ij namen onzen hoed op, bliezen de kaars uit en stommelden in pikdonker cle tra i) af. In een restaurant in bet Strand bestelden wij ons avondeten cn in mijn geheele leven herinner ik mij niet zulk een vroólijkcn maaltijd als deze, die waarschijnlijk onze laatste zou wezen. Die gedachte alleen gaf een zekeren bluf of aanmatiging aan mijn vroolijkheid, die dadelijk door Tom werd overgenomen. Op zich zelf was de maaltijd zoo weelderig niet, maar wel in vergelij king met onze gewone diners; en cle smaak van bier waaraan wij ook nl niet gewend waren, maakte onze tongen los, totdat onze vroolijkheid zelfs de andere gasten ver baasde. Eindelijk kwam de kellner met het bericht dat het tijd was om te sluiten. Torn riep om de rekening cn toen hij zag dat we 2Vs shilling per persoon moesten betalen, bestelde hij nog voor ieder een sigaar cn gaf acht stuivers, die we nog over hadden, aan den kellner, terwijl hij er bijvoegde dat' dit onze laatste maaltijd op aarde ge weest was. Toen dit afgeloopen was, over handigde hij mij vier halve kronen en stond op om heen te gaan. Ik stond ook op cn wij gingen cle donkere straat in. Sedert den tijd waarvan ik-schrijf is Lei eester Square veel veranderd. Toen was het een drukke en 's avonds vooral gevaarlijke Toeneming van de veroordeelingen wegens mishandeling en zeden- misdrijven Statistiek over 1927 Volgens de zoo juist verschenen Crimi neels Statistiek over 1927, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek en uit gegeven door de Algemeene Landsdrukkerij, is het aantal onherroepelijke veroordeelin- gen in dut jaar, wat betreft cle strafbare feiten, die in eersten aanleg door cle arron- dissements-rechtbanken worden berecht, vergeleken bij 1926, met 51 gestegen, n.l. van. 21827 in 1926 tot 21878 in 1927. Deze stijging is echter zoo gering, dat, wanneer met den bevolkingsaanwas rekening wordt gehouden, de gerechtelijk geconstateerde criminaliteit in het jaar 1927 ten opzichte van 1926 een daling te zien geeft: het aan tal onherroepelijke veroordeel ingen bedroeg per 10000 inwoners in 192G 29.2 en in 1927 28.9. Bij afzonderlijke berekening van de ver- oordeelingen ter zake van belastingovertre- dingen en van die ter zake van cle overige door cle rechtbank berechte delicten, wordt voor 1927 opgemerkt vermindering der bi) rechterlijk gewijsde geconstateerde belas ting criminaliteit en vermeerdering (zij liet ook een geringe) der overige criminaliteit. Veroordeel ingen wegens belaslingover- tredingen per 10000 inwoners in 1926 6.15, in 1927 5.30. Veroordeelingcn wegens overige delicten per 10000 inwoners in 1926 23.07, in 1927 Bij de specificatie der veroordeelingcn naar de speciale delicten valt te consfatec- ren, dat het aantal onherroepelijke veroor deelingcn wegens eenvoudige cu gcquali- ficeerdc mishandeling blijft stijgen; in de jaren 1925, 1926 cn 1927 bedroeg het resp. 3736, 3891 en 4188, per 100000 inwoners resp. 51. i52.0 ei. 55.3. Ofschoon het aantal ver oordeelingcn wegens het belangrijkste eco nomische delict, dieistal, in 1927 omhoog is gegaan, toch is daarmee niet wederom on gedaan gemaakt de opvallende verminde ling. die in 1926 Icn opzichte van 1925 werd opgemerkt: per 100000 inwoners bedroeg het aantal vei oordeelingen wegens eenvoudigen diefstal in cle jaren 1925, 192G cn 1927 resp. 45.3, 39.5 en 40.3. Kon er ten aanzien van cle zedenmisdrijven in 1926 op gewezen worden, dat aan hel oploopen der cijfers een einde was gekomen, in 1927 heeft he laas de teruggang niet voortgeduurd, maar heeft de stijgende lijn van het aantal ver oordeelingcn, die zich iu de laatste jaren afteekende, haar loop voortgezet: per 100000 inwoners in 1925, 192G cn 1927 resp. 12.2; 12.0 en 13.4; in 1913 6.5. Wat de 0| gelegde straffen betreft, geeft 1927 in vergelijking met het vorige jaar een kleine stijging te zien van het aantal ma Ion, dat gevangenisstraf werd opgelegd. Deze straffen maakten evenwel slechts 30.7 pet. uit van cle opgelegde hoofdstraffen. In 60.6 pet. der gevallen werd geldboete op gelegd. De toepassing der \oorwaardelijke ver- oordeeling is voor 1927 in zeer geringe mate toegenomen. De gunstige afloop der voorwaardelijke veroordeeling had in 1927 precies dcnzelfden omvang als in 192G: ln beide jaren eindigden bij de misdrijven 87.8 pet. der gevallen gunstig, dus zonder dat last werd gegeven tot tenuitvoerlegging dei voorwaardelijk opgelegde straf. Het aantal gevallen van onherroelijke schuldigverklaring ter zake van delicten, die door de Kantonrechters worden berecht, bedroeg in 1927 187955 tegen 191674 in 192G. Daarentegen bedroeg het aantal voorku- mingen der vervolging (art. 74 W. v. Sr.) in 1927 112761 tegen 95997 in 1926. De groot ste getallen zijn wederom te vinden bij de Motor- en Rijwielwet: schuldigverklaringen VQörkomingcn in 1927 954G0 in 1926 'T NIEUWE BELASTINGPLAATJE Steunde weer de zware schatkist Op m'n lichte portmonnaie. Door een riks die men solide Naar cle staat verhuizen deê. En nu hangt er aan m'n rijwiel Weer een splinternieuwe „plaat' Een kwitantie voor belasting Van de Nederlandsche Staat Nu pas kan ik vrij gaan rijden In ons vrije 'Vaderland. En negeer ik ambtenaren Loerend aan d? wegenkant k Hoop van harte, dat er cnk'le Ambtenaren kippig zijn En me nou eens laten sloppen Bij de ambtelijke „gijn"! In do meening dat m'n „plaatje" Op m'n oude fiets mankeert En clat blijkt dat het toch claar is En naar voorschrift gemonteerd. Fijn dan, keurig, ongeschonden Op te stappen, ganscli bedaard. Zoo'n fiscale nederlaag is Mij wel een rijksdaalder waard! Zou het onuitvoerbaar! wezen Dat cle fiscus in ons land Iedere belasting duid'lijk Ging kwiteeren in deez' trant? Waarom geeft men ieder burger Geen medaille op z'n jas Als de R. I. B. behoorlijk En op tijd gekweten was? Mét medaille op je jaskraag: Steunpilaar van 't vaderland! Zónder „blikje" dus ten prooi aan Prima openbare schand. Als het zóó ging waarde lezers, In cle Nederlandsche Staat, Kwam ik cn heel velen mèt mij In geen jaar meer op cle straat! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden) 95213; voor 1927 leidde per 100 inwoners 1.26 overtdeging van genoemde wet tot schuldigverklaring of vooruitbetaling van boete. Met aantal gerechtelijk geconstateerde zelfmoorden is de laatste twee Jaar stijgen de; in 1925, 1926 cn 1927 bedroeg het aantal per milliocn inwoners resp. 72.9, 75.8 en 77.2. INTERNATIONALE LIGA VAN VRIJMETSELAREN. Men meldt ons uit Amsteidam: Naar wij vernemen liéeft de offieïeelo opening van de Internationale Liga van Vrijmetselaren op Vrijdag 13 September plaats in de kleine zaal van het Concertge bouw alhier. Op Zaterdag 14 September, des namiddags half drie Leeft de groote alge meene jaarvergadering plaats in de aula van het Koloniaal Instituut, gevolgd door een algemeene discussie over diverse on derwerpen, waarvoor verschillende binnen- en buitenlandsche sprekers zijn ingeschre ven. Dc leestloge zal gehouden worden op Zondag 15 September, des morgens te 10 uur, in de groote zaal van het Concertge bouw. Deze loge in den eersten graad staat onder leiding van ds. A. E. F. Junod. BURGEMEESTER VAN ST. KRUIS OVERLEDEN. Te Aardenburg is plotseling overleden de lieer L. Smet, sedert 1909 burgemeester van de gemeente SL Kruis. PATER GIELEN OVERLEDEN. Te Nijmegen is Dinsdagm. in t Bei Ch ilians College overleden dc bekende Je zuïetenpater A. B. II. Gielcn, moderator van Geloof cn Wetenschap te Amsterdam en letterkundig redacteur van Boekenschouw. Hij werd geboren in 1S71 buurt, voornamelijk bewoond door vreem delingen. Daar wij ontelbare stegen en straten doorliepen, vroeg ik mij af of Tom den weg nog wel kende. Eindelijk kwamen wij echter in een nauwe steeg, door één enkele gaslantaarn verlicht cn wij klopten aan een laag deurtje. Dit werd bijna on middellijk open gedaan cn wij moesten een ander donker gangetje door naar een twee- do deur. Hier klopte Torn drie maal heel hard cn duidelijk. Een stem riep: „Binnen", do deur ging open cn een stroom licht viel ons tegemoet. HOOFDSTUK II. Het geluk van den Gouden Gesp Door cle deur opening zag ik eerst een lichtgloed, die mijn oogen verblindde en daarna hoorde ik het geraas van vele stem men die gonsden in mijn ooren. Langza merhand gewende ik echter aan het geraas en aan het licht en ik was in staat het zonderlinge schouwspel in mij op te nemen. Ik stond in een feroote kamer, gemeubi leerd als ontvangkamer cn schitterend van kaarslicht cn vergulde versierselen. Een mooi vloerkleed, muren behangen met schilderijen, die wel wat hel van kleur, maar toch niet smakeloos waren en lus- schen die schilderstukken een groot aan tal spiegels met vergulde lijst, die het licht opvingen van een kolossale lichtkroon mid den in de kamer opgehangen. Een onnoe melijk aantal waskaarsen verlichtte ver schillende gedeelten van het vertrek, ter wijl hier en daar rijk bekleede stoelen cn sofa's stonden; maar deze waren meestal niet bezet, want de gasten waren verza meld onder de groote gaskroon. Er waren ongeveer dertig menschen aan wezig; naar hun uiterlijk te oordeelen be hoorden zij tot zeer verschillende klassen der maatschappij. Sommigen waren armoe dig, zelfs sjofel gekleed, anderen prijkten met prachtige kleedercn cn niet weinigen droegen kostbare versierselen. Hier stond er een die naar zijn kleedercn te oordeelen een arme handwerksman scheen te wezen; daar drentelde een dandy in avondtoilet. Er waren ook enkele vrouwen hij, sommigen droegen maskers van een zekere zwarte slof, die het bovenste gedeelte van het ge zicht bedekten. Maar het vreemdste van alles was dat allen geheel, zelfs ademloos verdiept wa ren in hetgeen op de tafel midden in ge beurde Zelfs zij die het verst af stonden sloegen de oogen haast niet op om ons te groeten toen wij binnen kwamen cn een paar minuten bleef ik bij fle deur staan, alsof ik niets te maken wou hebben met die vreemde verzameling menschen. Ge durende die oogenblik Ven was ik in staat de belangrijkste dingen van wat ik aan schouwde, te begrijpen. De gasten stonden rondom de tafel, heen, sommigen stonden, anderen zaten. De tafel zelf was langwerpig van vorm en aan het hoofdeinde daarvan zat de meest buitengewone vrouw die ik ooit had aan schouwd., Zij was ontzettend oud cn zoo gerimpeld, dat haar gezicht een netwerk leek van ingegroefde lijnen. Haar gelaats kleur was zelfs bij kaarslicht donkergeel, zooals men weinig ziet, zelfs bij de-geelste gezichten. Niettegenstaande haar hoogen leeftijd waren haar gelaatstrekken krach tig en droegen sporen van vroegere zeld zame schoonheid; haar oogen waren schit terend zwart cn als zij ze van de tafel op sloeg tot haar gasten, schenen zij nooit te knippen en geen oogenblik hun uitdruk king van levendigheid cn vlugheid te ver liezen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5