GROOTE SORTEERING FAUTEUILS Marijke G. J. van Harten „MASSA's Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. WIELRIJDER DIE GEEN TEEKEN GAF DE A.S. CONFERENTIE TE DEN HAAG EEN HONDERDJARIG KANAAL DE BIOSCOOPKWESTIE IN HET ZUIDEN Electro Technisch Bureau Licht- en Kracht- Installaties. Inmaakbrandewijn Havik 41 Telefoon 292 Verschenen/ Cissy vanMarxveldt Humorhoekje Aanrijding mei doodelijk gevolg Vrijspraak geëischt Voor de llaagsche rechtbank blond Dins dagmiddag terecht H. W. A., bloeracnkwee- kêr le Noord wijk, ter zake dat hij op 3 Mei j.l. te Xoordwijkerhout op de Lange Laan bij een kruispunt den wielrijder C. R. heeft aangereden, tengevolge waarvan de laatste is overleden. Als eerste getuige werd gehoord dr. J. P. L. v. Hulst, geneeskundige te Leiden, die sectie had uitgeoefend op het lijk. Hij had ernstige verwondingen in de hersenen geconstateerd. De dood moest veroorzaakt zijn door een val cn de verwondingen der huid zijn vermoedelijk ontstaan door het schuiven over den grond. Van glasscherfjes in de huid is niets gebleken. Getuige v. Dijk. arbeider te Noordwijk, vertelde, dat het s avonds 7 uur was. Hij zat bij verdachte in de auto, die van de richting Lisse kwam. De auto reed in de richting Noordwijk. De Lange Laan komt bij het kruispunt uit op den 's-Gravon- damschen weg. Men reed ongeveer 35 KM. Op den hoek van de Lange Laan staat een huisje, dat het uitzicht belemmerde. Van achter het huis kwam toen B. op de fiets te voorschijn. De chauffeur A. week uit naar links, hetgeen in de gegeven omstan digheden het beste leek. Getuige hoorde toen glasgerinkel en A. stopte onmiddel lijk. De jongen lag toen bewusteloos op den grond. Er was niemand in het huis. Getuige heeft toen het slachtoffer bij het huis gelegd. A. heeft in dien tijd een dok ier gehaald. Vóór dat men het kruispunt naderde, is een signaal gegeven. De jon gen had geenerlei teeken gegeven welke richting hij nemen moest. Getuige De Groot, die in een bloembol- lenveld werkzaam was, had het ongeluk niet zien gebeuren. De auto reed niet hard en had bij het huis een voldoende claxon signaal gegeven. Getuige Kromhout had het ongeluk zien aankomen. De wielrijder reed zeer hard en pardoes tegen de auto aan. De jongen keek absoluut niet uit. Een getuige it decharge, die de fiets na het ongeval had bekeken, zeide, dat het rij wiel alleen voorzien was van een handrem, die bovendien nog in slechten staat ver keerde. De officier, mr. Rijkens. zeide dat uit het getuigenverhoor niet voldoende was ko men vast te staan, dat verdachte schuld had aan de aanrijding. Ook is niet geble ken, dat de wielrijder zich ervan overtuigd had of de weg wel vrij was. Spreker vroeg daarom vrijspraak. De verdediger, mr. F. Heemskerk, sloot zich bij dit requisitoir aan. Men kan ook op de fiets maar niet raak rijden. De pri maire schuld lag bij den wielrijder, die met een slechte rem in groote a aart den hoek om reed. Uitspraak Zaterdag 10 Augustus. Ze vergadert in hel gebouw der Tweede Kamer Ontvangst der journalisten bruik konden maken gedurende de confe rentie. In de rolzaal zal een volledige tele graaf- en telefooninstallatie komen. Het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie gaf zijn medewerking voor een op aanleg ruime schaal, zoodat or een TO cellen ko men. De bovenzalen worden ingericht voor werkgelegenheid. In de Lairessezaal wordt het algemeen secretariaat geïnstalleerd. De heeren H. Dunlop en I-I. S. M. v. Wicke voort Crommelin zullen permanente gede legeerden van het comité zijn en dagelijks in het bureau aanwezig zijn om inlichtin gen enz. te verstrekken. Het bestuur van de Witte Sociëteit en de directie van de Maatschappij Zeebad Sche- veningen waren bereid tot het verlecneu van velerlei faciliteiten en vele andere aan biedingen van medewerking kwamen reeds in, zoo o.a. van het Nat. Jongeren Y'erboml en van de Ned Padvindersvereeniging Ook wat de huisvesting betreft zijn reeds honderden brieven ontvangen. Natuurlijk zal het comité voor de huisvesting een de gelijk onderzoek instellen. Men hoopt dus, ondanks den zeer korten tlid van voorbe reiding met de algemeene medewerking een goed resultaat te kunnen bereiken Hel kanaal Apeldoorn-Hattem bestaat een eeuw loze! der feesten Naar Het Volk verneemt staat het thans vast. dat de a.s. Herstel-conferentie gehouden zal worden in de vergaderzaal der Tweede Kamer, terwijl de commissie vergaderingen zullen plaats hebben in cle aangrenzende lokaliteiten. De vergaderzaal der Tweede Kamer is wel is waar niet ingericht op een bijzon der groot persbezoek (men spreekt van 100 journalisten), doch door alle beschikbare ruimte daarvoor te reserveeren, de pers en publieke tribune, de diplomatenloges, enz., meent men, dat deze aangelegenheid goed geregeld kan worden, evenals trou wens in 1922 het geval was, toen de pers zeer tevreden was over de te haren aan zien getroffen regeling De ontvangst der journalisten, Heden heeft mr. Plemp van Duiveland het perscomité voor de regeling en de ont vangst der buitenlandsche journalisten, die in ons land worden verwacht in verband met de conferentie van herstel, geïnstal leerd in een der grafelijke zalen Hij hield daarbij een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat het de be doeling der regecring is. dat de buitenland sche journalisten hier in alle opzichten uit stekend zullen worden ontvangen, dat al les, zoowel wal de tegemoetkoming In hun werk als een aangenaam verblijf betreft, zoo goed mogelijk zal worden geregeld. De regeering zal daartoe in ruime mate haar medewerking geven en zoo kreeg men de beschikking over de grafelijke zalen voor werk cn ontspanning. De heer Plemp van Duiveland besloot met een beroep te doen op de leden van het comité om allen mede te werken tot het welslagen der persrege ling. Verder kon hij nog mededeelcn, dat hij v an het bestuur van den Haagschcn Kunst kring de toezegging heeft gekregen, dat de journalisten van haai zalen en buffet ge Gistermiddag is de herdenking van het 100-jange bestaan van het Apeldoornsche kanaal ingezet met een officieele ontvangst ten raadliuize te Ilattem. Aanwezig waren o.m. de heeren mr. H. Smeenge, lid der Eerste Kamer, voorzitter van de vereeni- ging Schuttevaer. ir. J. P. Josephus Jitta, ingenieur bij den rijkswaterstaat voor Gel derland en OverijselM. van Wijbe, K. van T-rigt, J. H. Piet cn D. Gosker. wethouders, en G. .1 Hardick, gemeente-secretaris van Apeldoorn; 11. G. Ueering, wethouder van Epe, leden van hei eere-comité; het dage- lijksch bestuur van het werkend comité, de heeren mr. W. Roosmale Nepvue, burge meester van Apeldoorn; A. van Brero G v. d. Boom, I. Bruchner cn I H. Siegers, en leden van de Kamer van Koophandel voor Salland Ten raadliuize werden zij ontvangen dooi de heeren P L Honcoop, burgenieestei - I van Raalte, wethouder, en P. Siebesma. se cretaris van Hattem In zijn begi oetingsiede zeide Je heer Honcoop dat het kanaal tof -den bloei en de welvaart van deze streek heeft, bijgedra gen. Het voldeed in de honderd Jaar van zijn bestaan aan alle redelijke eischen Den laatsten tijd echter wordt door do groote ontwikkeling van handel en in dustrie in de plaatsen langs het kanaal steeds meer de behoefte gevoeld, dal het kanaal bevaarbaar wordt gemaakt voor schepen van grooteren diepgang en tonnen- maat De betrokken gemeenten rekenen er op. dat de regeering tijdig voorzieningen zal treffen. De voorzitter van het werkend comité, cle heer Roosmale Nepvue. beantwoordde deze «'ede. Meegedeeld werd. dal het kanaalgedeelte lusschcn Dieren en Apeldoorn binnen drie maanden bevaarbaar zal zijn voor schepen van 2.10 meter diepgang, en dat het ge- heele kanaal binnen tvvep iaar verbeterd zal zijn. Vervolgens begaf het gezelschap zich aan boord van het gepavoiseerde riiksv aartuig president Ro6e, waarmee opgestoomd werd naar Heerde. ZEEUWSCHE KLOMPENBEURS Dinsdagmiddag is te Clinge de Eerste Zeeuvvsche Klompenbers geopend door den heer A. N. Fleskens, lid der Tweede Ka mer. Tot de autoriteiten, die deze plech tigheid bijwoonden, behoorde o.a. de coin- rcissaiis der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. OPENSTELLING WEG VOOR AUTOMOBIELVERKEER. In Zuid-Limburg. De K. N. A. C. meldt; Door B. on W. der gemeente Noorbeek werd een verzoekschrift ingediend, teneinde te verkrijgen, dat de weg van de Stads haag te Noorbeek, alwaar thans een douane kantoor is gevestigd, op de grens der ge meenten Mheer en Noorheek, voor automo bielverkeer wordt opengesteld. Door het steeds toenemende verkeer is het speciaal in het zomerseizoen zeer druk en is het du9 voor automobilisten van groot belang om aldaar ter plaatse de grens te mogen passeeren, aangezien de kantoren Hoogcruts en Eysden slechts langs groote overwegen te bereiken zijn, hetgeen inder daad met groote moeilijkheden en tijdver lies gepaard gaat. Het bestuur der K. N. A. C. heeft van dit verzoek van het gemeentebestuur kennis genomen on heeft tengevolge daarvan dit verzoek bij den minister van financien on dersteund, aangezien ook hij van oordeel is, dat het sterk toenemende automobiel- verkeer op de grenzen vereischt, dat zoo veel mogelijk douane-kantoren daarvoor opengesteld worden, alwaar dan alle daar op betrekking hebebende douaneformalitei ten kunnen woiden vervuld. Conjlict in den A'cd. Bioscoopbond Geschorste en ontevreden leden Behalve een 30-tal bioscoophouders in den lande, die door den Bioscoopbond als lid zijn geschorst omdat zij weigeren de h i. te hoogo wekelijksche bijdrage tot steunverleening aan den bioscoopstrijd in het Zuiden te betalen, zijn ook eenige filmverhuurkantoren van verdere leuering aan de bondsleden uitgesloten, omdat zij aan bovenbedoelde geschorste leden films verhuurden. Deze verhuurkantoren zijn Afex" en „Dua'. beide te Amsterdam, en het Film verhuurkantoor te Uithuizen. Een groot aantal leden van den Bond. o.w. ook enkele der voornaamste exploitan ten sympathiseeren ten zeerste met de actie tegen de willekeurige handelwijze van het Bondsbestuur. Naar aanleiding van een en nder zullen naar de „Grondwet" ver neemt op Maandagochtend 5 \ugustus a.s deze geschorste en ontevreden bios coophouders naar schatting een 60-tal te Amsterdam in de Passage-bioscoop in vergadering bijeenkomen, teneinde hun ge zamenlijke houding te bepalen voor de dien dag des namiddags Le houden algemeene vergadering van den Ned. Bioscoopbond. AMERIKA'S INVOERRECHIEN OP BLOEMBOLLEN Een protest der Nederlandscbe legatie te Washiogton De Nederlandöche legatie te Washington heeft, volgens het Amevikaansche blad Flo rist's Exchange, een ernstig protest gezon den aan het Amerikaansclie departement van handel tegen de voorgestelde verdrie- dubbeling van het invoerrecht op tulpen, waarvan gezegd wordt dat deze verhooging een bijzonderen druk legt op de Nederland scbe cultuur, daar deze bollen, praktisch gesproken, alle uit-Nederland worden inge voerd. Door de sanitaire embargo's cn in voel beperkingen i$ de invoer van bollen reeds aanzienlijk gehinderd, en een ver meerdering zal zeker zeer nadeelig zijn voor den bollcnhandel tusschen de Veree- nigde Staten en Nederland. Het memorandum zegt verder, dat de Nederlandscbe regeering zich ten zeerste er over verwondert, dat de Ver. Staten, die door conferenties cn instemmingen zoo veel doen om een goede verstandhouding tusschen de naties te bevorderen in het be lang van den internationalen handel en het verkeer, het invoerrecht hebben ver driedubbeld op tulpen, welke over de gr- heele wereld bekend staan als het karakte ristieke cn populaire Nederlandsche pro duct. Zulk een aanmerkelijke verhooging vestigt den indruk, dat gestreefd wordt naar praktische uitsluiting van onze bol len van de Ameerikaansche markt. llooge i'echtcn op tulpen zullen ten na- deele strekken van het Amerikaansclie bloemenminnende publiek, van de Ameri kaansclie bloemisten, die jaarlijks millioe- nèn bollen gebruiken als ruw materiaal voor hun trekkerijbedrijf, cn van de Ne derlandscbe kweekers, terwijl de Ameri kaansclie landbouw geen enkele verlich ting van eenige beteekenis zal ondervin den van deze beschermings-politiek. Ook tegen de verhooging van het recht op lelie- en crpcusbollen wordt geprotes teerd, onder opmerking, dat deze bollen in Amerika in het geheel niet worden ge kweekt. Daarnaast, zoo besluit (Ie nota, be schouwen de gebruikers van bloembollen in de Verecnigde Staten een vermeerde ring van den invoer van bloembollen, spe ciaal van tulpen, als onmisbaar om het land van voorjaarsbloemen te voorzien, zooals blijkt uit de actie, welke door de Society of American florists en andere ver- eenigingen is opgezet met de bedoeling, tegen elke verandering van het invoerrecht op bloembollen te proiesteeren reu eli in art. 1 Regl. Fredikanistrakiëiuen ten. Zij meent, dal het alleszins billijk is, dat de uitkeeringen uit de vveduw enbeurs beginnen van het tijdstip af, waarop de in komsten van het predikantstraktement op houden, cn dit geschiedt niet na het eindi gen van het sterfkvvartaal, maar na het eindigen yan het jaar van gratie. Overeenkomstig de conclusie wordt het voorstel afgewezen. De zelfde rapporteur behandelt een voor stel van mr. N. G. Veldhoen en IT. Yse- brands tot wijziging van art. 80 Regi. Ker kelijk Opzicht en Tucht en van de artt. 2 en 3 Syn. Regl. op de benoeming. Deze hee ren willen een einde zien gemaakt aan het drijven van hen, die door obstructie beproe ven, de kerkelijke verkiezingen tegen te houden; en door de wijziging van het Regl op de benoeming, willen zij voorkomen, dat menschen nadat zij de gemeente hebben verlaten, nog door hun stem invloed op den gang van zaken, soms op de kerkelijke richting van de gemeente, waartoe zij niet meer behooren. Nu is dit laatstgenoemde bezwaar reeds weggenomen door aanneming van een voorstel der \lg. Syn. Commissie. Wat hel eerste voorstel betreft, is de coihmissie van oordeel, dat. hel middel, door de voorstel lers aangegeven, niet mag worden toege past. Zij zouden n.l. aan den secretaris der Synode de bevoegdheid willen geven in zul ke gevallen eene eindbeslissing te nemen over de vraag, of het betrokken Bestuur de zaak al of niet behandelen moet. Over eenkomstig de conclusie wordt het voorstel afgewezen. Nu volgt nog een voorstel van de classi- kale vergaderingen van Zierikzee en Utrecht, om wijziging te brengen in art. li, 7° Regl. kerkeraden. zoodat attestatièn ook zonder opgevraagd te zijn. door de kerke raden worden opgezonden naar" de gemeen te, waarheen de lidmaat vertrokken is Hier is de bedoeling, een eind te maken aan de verwarring die in de kerkelijke lid- maalboeken keerscht. en te komen tot een volledige lijst van lidmaten. Een lid der rapporteerende commissie zou het voor- stel-Utrecht. dat naar zijn gevoelens de bes te formuleering geeft, willen zien aangeno men. Vijf leden adviseeren tot verwerping. Nadat ook over deze zaak vrij uitvoerig is gehandeld, waarbij gewezen werd op het onderscheid tusschen attestatie en bewijs van lidmaatschap en op de noodzakelijk heid, om toch niet uit cle sfeer van de moree-, le verplichting (het opvragen cn indienen van eene attestatie) over le gaan in de sfeer van het administratieve, wordt de conclusie der meerderheid aangenomen met 11 tegen 8 steromen. De Synode besluit in het Kerkelijk Week blad eene aanbeveling te plaatsen van de collecte, welke op den Vredes-Zondag (1 Augustus) of op en der eerstvolgende Zon dagen zal worden gehouden ten behoeve van het onderhouden van betrekkingen met buitenlandsche kerken. In den namiddag worden commissie-ver gaderingen gehouden. MINISTER LAMBOOY. Met verlof buitenslands. De minister an defensie, de heer Lam- booy, ie vertrokken met verlof, dat hij voor een deel in Nederland en overigens in het buitenland zal doorbrengen. RIJKS HOOGER BURGERSCHOLEN. Bij K. B is op verzoek eervol ontslagen W. J. K. Labout aie tijdelijk leeraar aan de Rijks H.B.S. te Tiel; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks li.B.S. te Meppel; J. Bouwman te Hoogezand; op verzoek eer vol ontslagen mét 1 November a.s. mejuf frouw C. J. van den Sigtenhorst, als leera- res aan de Rijks H.B.S. le Oud-Beijerland. UIT DE STEENINDUSTRIE. De staking op fabrielj Loevestein nog niet ge ëindigd. De staking aan de kalkzandsteenfabriek Loevestein' te Vuren- is nu weêr niet op geheven. Het aannemen van, het werkvolk geschiedt n.l. naar de meening van de ge organiseerde arbeiders niet volgens de overeenkomst. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Gisterenmorgen is te Zegwaart de met 2 koeien beladen vrachtauto van den vracht rijder H L. uit Pijnacker, doordat hij in een grïntbak reed, over den kop geslagen en vervolgens in een sloot terecht gekomen. L. geraakte onder den auto en is er dood onder vandaan gehaald Lange Beekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staatU borg voor oen soliede uitvoering verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd het nieuwe boek van In ledoron Bockhandel Gebonden f 2.90 Wtg. Valkhof! iCo -Amersfoorf VOOR „GOOILUST' Een adres van directeuren van dierentuinen Behalve de verschillende, reeds vroeger vermelde, verzoekschriften die door onder scheidene corporaties reeds zijn ingediend bij de regeering ter voorkoming van de oprichting eener kininefabriek in de nabij heid van Gooilust. het vermaarde natuur park van den heer F. E. Blaauw te 's-Gra- veland, kan thans nog worden genoemd een adres aan de Koningin onderteekend door de directeuren der dierentuinen te Antwerpen, Amsterdam, Basel. Berlijn, Breslau. Dusselorf, "Dresden, Elberfëld, Frankfurt a. M., Halle, Hamburg, Han nover. Keulen, Koningsbei g, Leipzig, Neu renberg. Posen, Rotterdam en Wien-Schön- brunn, tezamen vormend de conferentie der Middeleuropeesclie Dierentuinen. Ook de Internationale Gesellschaft zur Erhaltung des Wisents. wier zetel in Frank furt is, en welke den heer Blaauw bij de oprichting tot liaar eere voorzitter benoem de. heeft zich in gelijken geest geuit. Er beginnen thans dus ook stommen in het buitenland op te gaan welke zich voor het ongestoord voortbestaan van Gooilust interesseeren MACHINALE FRANKEERING VAN POSTSTUKKEN. Een proefneming te Am sterdam. Ten postkantore Amsterdam zal een proef worden genomen met de machinale frankeering van voor het binnenland be stemde groote hoeveelheden stukken Het minimum aantal der gelijktijdig daartoe af te geven stukken, waarvoor hetzelfde port verschuldigd moet zijn, bedraagt 500 De verschuldigde vergoeding is tijdens de proef vastgesteld op 25 cent per 1000 stuks of gedeelte daarvan. ALGEMEENE SYNODE DER NEDER- LANDSCHE HERVORMDE KERK XII In dez« zitting wordt door iL-n lieer Kilerts de Haan de eindredactie gegeven van de voorloopig aangenomen toevoeging in art. 5 van het Reglement op het Hulpprediker schap („In dit geval wordt de goedkeuring niet verleend, tenzij gebleken is, dat aan de bepalingen van het Reglement op de predikantstracteméntcii is voldaan"). Deze toevoeging is noorlig, om te voorkomen, dat door de aanstelling van een hulpprediker het Reglement op de predikantstraktemen ten wordt ontdoken De heer van Paassen behandelt een voor stel van de class, vergadering van Gronin gen tot wijziging van art. 19 Regl. Alg Wed. en Weczenbeurs Men wil in dat ar tikel de woorden ..jaar van gratie" vervan gen door het woord ..sterfkwartaal'ten einde te voorkomen dat eene predikantswe duwe soms bijna een jaar moet wachten, voordat zij eenige inkomsten uit de beurs ontvangt. De rapp. commissie wijst op de gunstige bepalingen in art. 3 Regl. Vacatu Advocaattot bcdenkelyk financier „Ik geloof heusch dat D beter doet, het reisbureau op de eerste verdieping te raad plegen". (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6