Iedere Dame gebruikt nu mzmmprasce dagbiad 4711. STADSNIEUWS. ÉODEMANS ROTS. aterdag 10 Augustus 1929 Y-Dj; EEMLANDEft'j 28e Jaargang No. 36 UIT DEN OMTREK. SPORT LANGESTRAAT23 A. v. d. WEG. NATIONALE ATHLETIEKWED- STRIJDEN U.P.A.B Diverse loop- spring- en werpnummers IN MEMORIAM G. A. VAN VLOTEN Als vlieger een klasse op zichzelf FEUILLETON. FLORAFEEST. Een „Koninginneprijs". a a i n. Dit jaar zal het Floraliafeest lats vinden, op den 4den September, we- om in den tuin van huize Peking. H. M. Koningin-Moeder stelde voor dit feest „Koninginneprijs" beschikbaar, terwijl Heer J. van der Hoop evenals vorige Ti drie polissen van 50.—, f 40.en lieeft uitgeloofd. Eere-prijzen Floralia. M. de Koningin-Moeder, Hooge Am- |hls\Touwe van Baarn, heeft voor de a.3. ïtoonstelling van Floralia een prijs be- ikbaar gesteld, die als „Koninginneprijs" worden toegekend. e heer J. van der Hoop, Directeur van ïservalrix op den huize Canton, looft r drie eere-prijzen uit, n.l. polissen van p—40.— cn f 25.—, uit te keercn op 18en verjaardag van de(n) bekroonde. FADIO-MUZIEK. Een verordening op til. aam. Men deelt ons mede, dat Burge rstee en Wethouders voornemens zijn Gemeenteraad voor te stellen een ver- ning in het leven te roepen tot wering hinderlijke radiö-muzièk, vanuit par- liere huizen. VIER-TALIGE GIDS. Een aardig plan. aam. liet Bestuur der Vereeniging r Vreemdelingenverkeer „Baarns Bloei" t besloten over te gaan tot de uitgifte een viertalige gids van de gemeente rri, cn wel in het Fransch, Duitsch, Ea ch cn Spaansch. In overleg met het lbestuur van de Algemecne Neder- che Vereeniging voor Vreemdelingen- eer te den ITaag zijn 4 personen van ■einde nationaliteiten uitgenoodigd om cgin van de maand September een be- aan deze gemeente te brengen cn liet te bekijken. De bezoekers zullen dan, in zijn eigen taal, een artikel schnj- over Baarn, welke artikelen tot een vje zullen worden vereenigd, om daar- n ruime mate in het buitenland te vvor- verspreid. HET VERMAKELIJKHEIDSPARK. Druk bezoek. ,iar n. Tol het vermakelijkheidspark lcii 20.000 bewijzen van toegang afge- •u tijdens de feestweek. BSIDIE VREEMDELINGENVERKEER. Een verzoak om f 7009* |aarn. Het Bestuur van de Vereeni tot Bevordering van het Vreemdelin- lerkeer en de welvaart van Baarn heelt i verzoek tot den Gemeenteraad gericht, lezeld van een uitvoerige memorie van ijchting, om toekenning van een subsidie liet jaar 1030 ten bedrage van 7000 DER OUDSTE INWOONSTERS VAN EDE OVERLEDEN. 11 e. Gisteren overleed in Geldersch [i en daal, gemeente Ede, de Wed. H. Ja- Jc—Geertrui van Egdom, die 7 Seplem- le.k. haar honderdsten verjaardag had §n te vieren. MOTORSPORT. Motorwedstrijden te Duinzigt. D§ Heeren Nic. Bovée (Harley Davidson) v. Beek (Indian) zullen morgen uit jen op de motorwedstrijden te Duindigt in de Senioren- en Nieuwelingen TEL 217. ATHLET1EK Hoewel de sinlclbaan op het sportterrein „Birkhoven" niet aan de allerhoogste eischen voldoet kan zij toch redelijk genoemd wor- don. En daar ons land arm is aan sintel- banen en de provincie in het bijzonder, zijn wij al hoogst dankbaar dat de U. P. A. B. wederom Amersfoort heeft uitgeko zen om de athleten samen te roepen cn op te trekken naar Birkhoven, waar morgen middag de nationale wedstrijden van ge noemden bond worden gehouden. Indien het weer, één der voornaamste factoren om athletiek-wedstrijden te doen slagen, meewerkt, dan zijn wij verzekerd van een genotvollen middag. Een ieder kunnen wij dus gerust aanraden om eens een kijkje bij deze wedstrijden te nemen, daar er naast een groot aantal goede krach ten ook athleten zullen verschijnen van vermaarde reputatie. We bedoelen hiei mede krachten als Jan Zeegers, P. Leenen. Wim Bolten, Oostermeyer, Hoogeveen, Blan ken, Bergveld e.a. Doch ook deelnemers als Scheffer, Do Jong, Wolters hebben bewezen ten allen tijd voor een succes te kunnen zorgen. In totaal zullen Gi deelnemers in de verschillende nummers uitkomen. Het chronologisch programma luidt: 2 uur 80 M. hardloopeu Juniores (series). 2 uur polsstokverspringen klasse D. 2.10 uur 100 meter hardloopen klasse B. (series). 2.15 uur 1500 meter hardloopen met voor gift. 2.25 uur 80 meter hardloopen Juniores (halve beslissing). 2 30 uur verspringen mot aanloop Junio res. 2.30 uur 100 meter hardloopen klasse A. 2.40 uur 100 meter hardloopen klasse B. 2.10 uur discuswerpen klasse D. 2.45 uur S0 nieter hardloopen Juniores (besl.). 2.50 uur 10.000 meter hardloopen klasse A. 3 uur hoogspringen met aanloop klasse C. 3.45 uur 4 X 80 meter estafette (Juniores). 3.50 uur Olympische estafette. 4.30 uur prijsuitreiking. Nog kunnen wij mededeelen, dat aan de Olympische estafette (800, 400, 200, 200 meter) zullen deelnemen do volgende ploegen: D. O. S. (Rotterdam), Hellas (Utrecht). Bato (Utrecht), A. V. 1923 I en II (Amster dam). De hoofdleiding van deze wedstrijden be rust in handen van de heeren E. H. Hui- zinga^ wedstrijdleider; D. J. Wit, scheids rechter; W'. Jansen, wedstrijd-secretaris; J. J Walsmit, seingever; G. A. Koedam, com missaris van vertrek; N. M. J. Munzert, Megafonist; A. J. Brons, secretaris loop nummers, geassisteerd door de noodige tijdopnemers, rondentellers enz. OFFICIEELE KENNISGEVING. Hinderwet. B. en W. van Amersfoort, Gelet op artikelen 6 cn 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een dooi de N.V. American Petroleum Company ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het uitbreiden van een benzine bewaarplaats door het plaatsen van een derden ketel bij het perceel, alhier gele gen aan den Arnhemscheweg No. 10 op de Secret .rie der gemeente ter visie ligt cn dat op Vrijdag, den 23 Augustus aanstaan de, <ir voormiddags te 10.15 ure gelegen heid len Raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 9 Augustus 1929. De Burgemeester, N. VELS-HEYN (l.b.). De Secretaris, K. KAAN Jzn. B. cn W. van Amersfoort, Gelet op artikelen G cn 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat oen door L. Baugatz ingediend verzoek met bijlagen, om vergun ning tot het oprichten van een condensa- torenfabriek en het daarin plaatsen van een stoomketel en G electromotoren in to taal van 15^ Pk. tot het aandrijven van ■verschillende machines, in het perceel, al hier gelegen aan de Sluisstraat op de Se cretarie der gemeente ter visio ligt en dat op Vrijdag, den 23 Augustus aanstaande, des voormiddags te 10 ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten over staan van het Gemeentebestuur o( van één of meer zijner leden, bezwaren legen het oprichten van de inrichting in te br.engen. Amersfoort, den 9 Augustus 1929. De Burgemeester, N. VELS-HEYN (l.b.). De Secretaris, K. KAAN Jzn'. GARNIZOEN. Matatle. De eerste-luitenant B. Scholte, van het 21e R. I., wordt op 9 September a.s. gede tacheerd bij de 2de Stormschool. NED. HERV. KERK. Gebedsuur. Het gebedsuur ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin zal dit jaar worden gehouden, aldus de Amersf. Kerk bode, op den vooravond van den dag, Vrij dag 30 Augustus, des avonds van 8 tot 9 uur. UITDIEPING „DE EEM". Uitstel. Met de uitdieping van de rivier de Eem, waartoe de Provinciale Staten verleden jaar besloten heeft, zal gewacht worden op de beslissing inzake de kanaalverbinding van Amsterdam met den Rijn. Motorman in hart en nieren Men schrijft aan het Vaderland: Negen jaar lang den dood getrotseerd in hooger regionen achter den rokenden mo tor en dan plots uit het leven to worden weggenomen door een stom, banaal ver keersongeval is het harde noodlot, dat den oud-marinevlieger G. A. van Vloten heeft getroffen. Joep van Vloten wie kende hem niet, de vroolijke, joviale kameraad Zijn vrien' denschaar in Nederland was ontelbaar groot en heusch niet in de motor- of vlieg wereld alleen. Lange jaren was geen vlieg- feest geslaagd zonder hèm; duizenden cn duizenden bracht hij dan in vervoering door zijn zeer speciale vliegkunst. Nooit klopte men tevergeefs bij hem aan, ter opluistering van een of ander aviatische gebourtenis. Zoolang de firma, waarbij hij werkzaam was, maar een toestel beschik baar stelde, zorgde hij steeds met de groot ste bereidwilligheid voor een reeks keurige demonstraties. Met de grootste bereidwil ligheid, welverstaan, want Joep vloog bij dergelijke gelegenheden steeds terwille van de goede zaak. Nooit zou hij van zulk een gelegenheid profiteeren ter verkrijging van persoonlijk voordeel; hij vloog om te vliegen, maar hij was op zulke oogenblik- ken geen zakenman. En daarvan hebben de anderen meer dan eens wél geprofi teerd. Hij maakte kennis met de luchtvaart tijdens de E.L.T.A. en hier vond de „mo torman in hart cn nieren" een nieuwe we reld, vol sportiviteit, durf, konnis en ge weldige mogelijkheden. Daar maakte hij zijn eerste vluchten met oude bekenden, zooals Major Draper en Capt. Ilinchcliffe, beiden reeds vertrokken naar het Eeuwige Vliegveld. Weldra is Joep dan ook leerling-vlieger op het marinevliegkamp Do Kooy en al gauw bemerkten zijn instructeurs, dat zij bier te doen hadden met een geboren vlio- ger. Reeds in 1922, tijdens do Icar-feesten op Waalhaven, had hij de gelegenheid voor goed zijn naam als vlieger te vestigen. Ge makkelijk ging hem dit niet af, want oudere collega's vreesden, dat deze jonge nieuwe ling hun de loef af zou steken. Na veel moei te gelukte het hem do beschikking te krij gen over een oud en aftandsch jagertje, waarvan zelfs bij een der demonstraties het doek van den bovenvleugel losscheur de. Doch Joep draaide en buitelde, dat het een lust was, terwijl ieder op dén grond zijn hart vasthield. Gedurende een strengen winter was hij een van de weinige vrijwilligers, die post cn voedsel overbracht naar de bewoners der geisoleerde Wadden-eilanden, verloren in een woestijn van ijs en sneeuw en waar elke oriëntatie bijna een onmogelijkheid scheen. En toen had men nog niet de be trouwbare vliegtuigen en motoren van te genwoordig, maar Joep leverde het 'm toch! Na zijn eervol ontslag uit den dienst wordt hij invlieger der Fokkerfabrieken, waar hij speciaal werd belast met het uit- probeeren der watervliegtuigen. Dan gaat hij over naar do Nationale Vliegtuig In dustrie, waar alle min of meer geslaagde typen door zijn handen gaan. Toen de firma Pander den bouw der sportvliegtuigen opnam was het wederom van Vloten, die deze toestellen bij tal van gelegenheden demonstreerde en populair maakte. Men kan zeggen dat de eerste steen van de nu zoo succesvolle Rotter- damsche Aero Club werd gelegd door Joep van Vloten. Als vlieger vormde hij een klasse op zich zelf, die wellicht nog hc'. meest werd ge apprecieerd door de insiders. Buitenstaan ders vonden zijn vliegen dikwijls gewaagd of zelfs gevaarlijk, doch dit is nim mer het geval geweest. Het is hier niet de plaats om in de technische details van het vliegen te treden, maar nogmaals zij verklaard, dat elk zijner bewegingen steeds berekend was, nimmer waagde hij het erop. Het is geen gemeenplaats te zeggen, dat er met het hecngar.n van Joep een leegte in Nederlands luchtvaarlwereldje ontstaat. Wij zullen zijn vroolijke stem cn zijn oolijk gezicht op de vliegvelden zeer missen. De buitengewoon gezellige en geslaagde bab belavondjes op het terras van het Waal havenrestaurant, waar Joep ons steeds ver maakte met geestige verhalen uit zijn diensttijd, zijn voorgoed voorbij. Joep's Groote Vlucht is aangevangen Neerland's luchtvaart dankt hem voor al hetgeen hij voor het schoone doel heeft gedaan Rust zacht, Joep ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. Programma van de aange boden onspanning tijdons de herhalingsoefeningen. Men schrijft ons: Door den Kolonel, Commandant der 8o Infanterie-Brignde alhier, is ecne Commis sie benoemd, die een programma heeft sa mengesteld van de aan de soldaten aange boden ontspanning tijdens de herhalings oefeningen tot en met 23 Augustus a.s. Het programma vermeldt o.a.: Maandag 12 Augustus in de Schermzaal van 193022.15 Optreden van Prof. Maxini en den Humorist Jonge Vos; in de onderof- ficierscanline kaartconcours, aanvangende te 19.30. Dinsdag 13 Augustus in de Schermzaal van 20.00—22.15 Mandolineclub met zang. Optreden van den heer van Zomeren. Woensdag 14 Augustus in rle Schermzaal van 19.30—22.15 Dekkeisband, Mondharmo nicaclub". Donderdag 15 Augustus in rle Schermzaal van 20.0022.15 Zangvoreeniging „Mendel sohn"; gemengd koor jongeps en meisjes. Vrijdag 16 Augustus in de Schermzaal van 20.00—22 15 Amersfoort sch Mannen koor. Maandag 19 Augustus in d« Schermzaal van 19.30—22.15 nordraehfena\ond met prijzen en tombola Militair Dubbelmannen- kwartet. Optreden van den heer van Zome ren; in de onderofficierscantine strijkje, aanvangende to 19.30. Vrijdag 23 Augustus in de Schermzaal van 19.30—22.15 Tho Columbia Three. Humorist Conf. Jan AltevcbJ; in de onderofficierscan tine strijkje, aanvangende te 19.30. Bovendien in liet R.K. Milt. Tehuis bijna iederen avond muziekuitvoeringen, afge wisseld niet voordrachten, optreden Johpnv Slee, en enkele tooneeiuitvoeringen. Cinema Royal is eiken avond toegankelijk voor mi litairen tegen speciaal entree met twee ge heel nieuwe programma's per week, eiken avond van 19.30—2200 uur. Ook de andere Militaire Tehuizen zullen al het mogelijke doen om de militairen gezelligheid en af- leidiifg te bezorgen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Morgen hebben dienst de doktoren Ni- col ai, Du y vis en Schreuder. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST APOTHEKERS. Morgen en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheker D. H. G. Ittmann (firma Van der Zoo de Jong). PERSONALIA. Bij Koninklijk Besluit is de heer J. J. Brückwilder, tijdelijk leeraar aan de R.H. B.S. alhier benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. te Gouda. Bij Koninklijk Besluit is aangewezen als stationscommandant ter nadere bestem* ming door den Minister van Defensie, de heer M. A. E. Seeuwen, reserve-kapitein van het 5de regiment Infanterie te dezer stede 'iet is met uw leven als rnet een geld- ■uk het. heeft eerst waarde, als gij het ver- ■ajïlig uitgeeft. {W A. PIERSON. Naar het Engelsch van A A. T. QUILLER—COUCH. __V Lan heb ik geen vertrouwen in u, ant- >ordde ze glimlachend. Vertrouw liever wel op mij," zei ik en was iets in mijn woorden, dat haar de B-^n deed neerslaan. Vertrouwt u mij smeekte ik en dat I in mijn woorden werd duidelijker. •VTog geen antwoord. Ach toe vertrouw mij Haar hand trilde in de mijne, een oogen- ik siechts, ze sloeg de oogen op en lachte éer. „Ik zal vertrouwen," zei ze, „dat u deze plek blijft staan totdat ik uit het ickt ben." En toen rnet een luchtig groetje was ze g en ik was alleen en begreep slechts wat ik verloren had. Het duurde lang voordat ik haar nog eens g en daarna nog eens. Ik had gehoord, t zij Luttrell heette, Claire Luttrell; hoe •ak heb ik dien naam in mij zelf herhaald vertelde alles aan Tom en hij deelde har- lik in mijn verdriet, maar Tom was in periode van de jeugd, waarin men voor minachting heeft, waarvan men zelf ts ondervonden heeft cn'de liefde vooral die hij beschouwde als iets tegennatuurlijks Tom had dus een jeugdig cynisme en nam de allures aan van een ouder rnensch, dat boven zulke dingen verheven is. Hij geloof de evenmin aan de juistheid van mijn be schrijving, voornamelijk toen ik haar oogen bij sterren vergeleek, ofschoon er wel zoo iets dergelijks in zijn tragedie voorkwam. Ja, in die tragedie werden Francesca'a oogen hij het Zevengesternte vergeleken (waarschijnlijk zooals ik eenigszins scherp opmerkte) Zeven in aantal, waarvan ze er een verloren had. Ik had ook kennis gemaakt met mevrouw Luttrell, een afgeleefde en beschroomde vrouw, met zwakke, blauwe oogen en al de eigenaardigheden van een zieke. Ik zeg dit nu op dit oogenblik, maar in die dagen was zij in mijn oogen een hemelsch wezen, be kleed met aardsche kwalen hoe zou de moeder van Claire iets anders kunnen we zen. Hoe het zij, ik kwam in de gunst bij dit verwelkte schepsel voornamelijk denk ik omdat zij graag alleen gelaten werd en aan haar lot overgelaten. Den geheelen dag zat zij met genoegen naar de rivier te kij ken en op Claire te wachten; haar eenigo wensch was, dat haar kind zich gelukkig gevoelde. Haar geheele hart concentreerde zich op haar kind en niettegenstaande ons beider vriendelijkheid zag ik haar kijken van Claire naar mij met' een jaloerschen blik, alsof de moeder begreep wat het kind nog maar vaag vermoedde en misschien in 't geheel niet. Zoo ging de zomer voorbij, maar al te spoedig naar mijn smaak na al die droe vige jaren scheen het niet langer dan een dag. En toch gebeurde er heel veelniet veel dat de moeite waard is om over te ver tellen, maar wel voor mij, voor wien ieder oogenblik dat ik mijn lieveling bij mij had, kostbaar was. Wij dreven iedere week sa men op de rivier, steeds meer naderde het oogenblik der verklaring. Het einde nader de; het einde was gekomen. Het was een prachtige Augustusavond. Een week te voren had ze mij verteld dat Zaterdag een vrije dag voor haar zou wezen en ze had geluisterd naar een plannetje om dien dag op de rivier door te brengen. Behoef ik u te zeggen dat ik ook in mijn bootje zat en afwachtte? En toen zij kwam en zich heel verbaasd voordeed dat ik er ook was en zij mij vroeg of ik de geheele week dan niets uitvoerde, behoef ik u dan te zeggen, dat de verklaring wel eenigen tijd kostte en zelfs zooveel tijd dat de zon bijna aan de westerkimme was onderge gaan, toen wij aan land gingen, bijna op dezelfde plek waar ik voor het eerst haar stem had gehoord. Toen de avond begon te vallen zwegen wij beiden. Een merel ik geloof waarlijk dat het dezelfde was nam de gelegenheid waar om ons te verwelkomen. Zijn gezang was niet meer zoo vol als in Mei. De zomer was bijna voorbij en zijn stem begon hem te begeven, maar hij deed zijn best en er was iets in de gastvrijheid van zijn lied dat mij noopte het stilzwijgen te verbreken. „Dit is dezelfde plok waar wij elkaar voor het eerst hebben ontmoet, herinner je je nog wel?" „Natuurlijk herinner ik het mij was haar eenvoudige antwoord. „O ja?" Ik brandde van verlangen haar dit nog eens te hooren verzekeren. „Natuurlijk, het was zoo'n heerlijke dag.' „Een gezegende dag", antwoordde ik, „de meest gezegende van mijn heele leven." Er ontstond een langdurige stilte en zelfs de merel kon die stilte niet aanvullen. ..Betreurt u dien dag?" (Waarom doet een man bij zulk een ge legenheid toch altijd zoo'n massa vragen?) „Waarom zou ik dat doen?" (Waarom beantwoordt een vrouw zulke vragen altijd met een wedervraag?) „Ik hoop, dat er geen reden voor is", ant woordde ik, „en toch ziet u niet in, waar die dag het begin van was? Ziet u niet in, waartoe deze laatste vier maanden mij ge bracht hebben?" De zon viel juist op het water en wierp haar gloed tot voor onze voeten. Het schit terend water ruischte aan onzen voet; de bruine bladeren boven ons hoofd bogen zich voorzichtig over ons, om haar ant woord te beschutten. De vogel in de strui ken uitte een verlangenden kreet. „Ze hebben u schijnt het", antwoordde ze met neergeslagen oogen, „teruggevoerd naar dezelfde plaats." „Ze hebben mij geleid van de lente naar den zomer. Dat ze mij hebben teruggebracht naar deze plek is, omdat deze plaats en ik veranderd zijn, Claire". Toen ik haar bij den naam noemde, keek ze mij even aan en wendde toen de oogen weer af. Ik zag haar blanken hals en wang zich met een zacht rose overdekken. Had ik haar beleedigd? Dobberend tus- schen hoop en wanhoop ging ik voort „Claire, ik zal je Claire noemen, want dat is de naam, dien je mij vier maanden ge leden genoemd hebt ik ben veranderd, ja, totaal veranderd. Ben jij niet veranderd, heelemaal niet? Ben ik niets voor je?" Zij hield de hand op, alsof zij mijn woor den wou afweren, maar zelf sprak zij geen woord. „Antwoord mij, Claire, geef mij antwoord, al is het maar één woord. Ben ik nog altijd niets meer voor je dan de bedelaar, die je bootje terughaalde dien dag?" „Ja zeker, je bent mijn vriend nu. Ach/ vergeef het mij toch, dat ik je voor een bedelaar heb aangezien." Het was of het uitspreken van die woor den haar moeite kostte. In het boschje tjilp te de merel nog vol verwachting en het kabbelende water sprak tot den oever „De oude historie, de oude historie!" „Maar ik ben een bedelaar", riep ik uit. „Claire, ik ben een bedelaar en val op mijn knieën voor je. O Claire!" Zij wendde haar gezicht steeds meer af de zon scheen op haar golvend haar, alsof ze haar kuste met lippen van goud, de wind speelde met haar dunne kleedij. De merel zweeg evenals ik. „Claire, heb je het niet begrepen? Wil je het niet begrijpen? O, heb medelijden met mij Ik zag haar boezem hijgen. Zij trok met haar handje aan haar jurk. Maar steeds geen antwoord. „Moedmoet gevat 1" tjilpte de vogel en de rivier fluisterde: „Moed gevat „Claireen nu was er doodsangst in mijn stem: „Claire, ik heb zoo lang naar dezen dag verlangd en nu het oogenblik gekomen is, geef mij antwoord, o antwoord mij: „ik heb je lief." O, eenvoudig woord! Ik heb je lief. Den eenen nacht voor en den anderen na had ik woorden gezocht, hartstochtelijke, bloem rijke woorden en waar was dat alles op uitgeloopen op die vier woorden, die, toen mijn lippen ze uitspraken, mijn hart deden opspringen van ontzag en angst voof deze eenvoudige bekentenis. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9