DE EEMLANDEU GARAGE MOLENAAR Telefoon 1212 Donderdag 15 Augustus 1929 28a Jaargang No. 40 BUITENLANDSCH OVERZICHT BUITENLAND luxe autover-huurinrichting DE CONFERENTIE IN DEN HAAG Snowden handhaaft zijn standpunt HET GESCHIL IN DE KATOENNIJVERHEID Een verklaring van Benn Tillett SUCCES VOOR SNOWDEN SPOORWEGRAMP BIJ LODZ MISVERSTANDEN ZULLEN VERDWIJNEN AMERSFOORTSCü DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pe' voor Amersfoort t 2.10. per maaad 0.75. per week (act gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERG 513 UITGAVE: VALKHOFF C? PRIJS DER AUVERIENTIEN elke regel meer f0.25. Llcfdadtghclds-advcrtentko voor ac h;ift van Hm prija. Kleine Advcrtmtieo „KEITJES" bl| vooruitbetaling 1-5 regelj 50 cent. elke regel meer 10 cenl, driemaal plaatsen f I- Bewijsnummer eatra I 0.05 Meonlngsverschillen in liet Duitsche kabinet. Het vraagstuk der werkloos heidsverzekering verdeelt do partijen. Zal er een crisis ontstaan ui het Duitsche ministerie, dat onder leiding van den soci aol-democratisehen rijkskanselier Hermann Muller staat? De desbetreffende berichten luiden niet bijster gunstig. De burgerlijk-: en socialistische kabinetsleden huldigen namelijk zeer uiteenloopende opvattingen met betrekking tot hot vraagstuk der werk loosheidsverzekering. Zoo zeer wijken de standpunten \an elkaar af. dat het leven van 't ministerie er in beginsel mee ge moeid kan zijn. Ook Duitschland kent zijn werkloosheid en de verzekering daartegen verslindt ge weldige sommen, zoodat het l ijk voor steeil* grooter uitgaven komt te staan. Begin de zes jaars, toen de koudegolf over Europa sloeg en duizenden mensohen door de vorst op straat kwamen te staan, moesten vooral belangrijke sommen worden uitgekeerd. De kas van het verzekeringsinstituut begon een onbedekten bodem te vertoonen, zoodat het rijk zich tot interventie zag genoodzaakt. Dit was een werkelijk vervelende toestand, die trouwens door alle partijen ongezond werd geacht. Eensgezindheid ontbrak cn ontbreekt echter ten aanzien van de middelen, waar mede dit euvel moet worden verholpen. Het komt er 1111 op aan een weg te vinden, die het mogelijk maakt, dat er in den vervolge niet meer uitgekeerd wordt dan er in het laatje komt. De partijen van burgerlijken huize heb ben dan ook reeds een wijziging van "t stel sel der verzekering bepleit. De hervorming daarvan rnoct h. i. meebrengen, dat het be grip „werkloosheid" nauwkeuriger wordt afgebakend en wel in beperkenden zin, zoo dat er in den vervolge van de steunvcrlee- ning niet zooveel arbeiders uieer pro- fiteeren dan tot dusver. Ook hebben zij nog allerlei andere bezwaren tegen het systeem, o. a. de onbillijke bevoorrechting der sei zoenarbeiders. Daarentegen mecnen de so fiaal-democratcn, dat een oplossing zeer wel gevonden kan worden, wanneer de pre mie, die thans drie procent van het loon bedraagt, met één procent wordt verhoogd. Experts hebben de zaak ook reeds onder zocht en aan de hand gedaan, dat liet rijks- verzekeringsinstituut, hetwelk bij 't rijk voor een som van 350 millioen mark in het krijt staat, uitstel" van betaling krijgt tot 1 April 1935, terwijl in dezen tijd de rente zou wor den kwijtgescholden. Bedoelde commissie van deskundigen meent verder, door het aanbrengen van enkele veranderingen in het thans van kracht zijnde verzekerings systeem. 100 millioen mark jaarlijks te kun nen besparen, doch inmiddels is ook zij van gevoelen, dat de premie met een half pro cent moet worden verhoogd. Juist in verband met deze voorstellen botsen de verschillende inzichten. Nu zou morgen de rijksdagcommissie voor de so ciole politiek bijeenkomen, om verder van gedachten te wisselen over het nieuwe wets ontwerp inzake de verzekering, doch, wan neer niet alle teekenen bedriegen, zullen deze besprekingen nog een tijdje worden uitgesteld, Er heeft een gerucht geloopen, dat vooral de Duitsche Volkspartij op haar achterste beunen stond en zich zoo hard nekkig mogelijk kantte tegen elk verder uitstel der commissiebesprekingen, doch van de zijde der D. V. P. wordt de juistheid van dit bericht geloochend. Vermoedelijk zal bedoelde commissie nu op 22 Aug. bij eenkomen. Dat het vraagstuk der verzeke ring ondertusschen een netelige kwestie is. kan reeds afgeleid worden uit het feit, dat dezer dagen de ministers Wissell en Seve ring naar Den Haag reisden om daar over de zaak van gedachten te wisselen met de collega's, die afgevaardigd zijn naar de herstelconfcrcntie. De laatste berichten stemmen echter hierin overeen, dat men de zaak voorloopig niet verder zal behan delen. Te 's-Gravenhago staan andere en grooture dingen op het spel en zoodra de regeling daarvan den terugkeer der minis ters naar Berlijn veroorlooft, zal in de rijkshoofdstad door alle leden van het kabi net het kritieke vraagstuk onder de oogen worden gezien. De Duitsche regeeringscri- sis is dus, naar allen schijn, althans voor loopig uitgesteld. BELEEDIGING VAN DE RIJKSVLAG GESTRAFT. Een lid van de organisatie Stahlhelm, die op den grondwetsdag le Berlijn de zvvart-róod-goiidcn vlag van een regiment politie Daar heneden gerukt had, is door den politierechter tot drie weken gevange nisstraf veroordeeld. DE GEZONDHEID VAN DEN ENGEL- SCHEN KONING. De laatste warme cn zonnige dagen dra gen zichtbaar bij tot den volledigen terug keer van de normale gezondheid van ko ning George. Hij heeft een beetje gewan deld en gerust in de tuinen van het Buc- kingham-paleis. Voor zijn bezoek aan San- dringham zijn nog geen definitieve schik kingen getroffen, maar met den uitsteken den vooruitgang, welken de koning thans maakt, hoopt men. dat de reis niet lang behoeft te worden uitgesteld. (VIET 3ETROUWBARE CHAUFFEURS Wordt een financieel bemiddelings i'oors/el uitgewerkt? Naar uit Den Haag gemeld wordt, zijn den geheel cn Dinsdagmorgen achter de coulissen besprekingen gehouden tusschen de fmancieelc deskundigen der Fransche, Belgische cn Italiaansche delegaties. Giste ren hebben ook de Bel .ische minister van financiën Houtart cn du Japansche ambas sadeur Adalsji onderhandelingen gevoerd, teneinde de overeenstemming te bevorde ren. Er gaan geruchten, dat Loucheur bezig zou zijn met het uitwerken van een bemid delingsvoorstel cn dat de Fransche delega tie bereid zou zijn zekere tegemoetkomin gen aan Snovvden op financieel gebied te doen. Van Duitsche zijde wordt gevreesd, dat deze tegemoetkomingen op financieel gebied gedaan zullen worden ten koste van Lngelsche concessies op politiek gebied en dat de kwestie van de ontruiming van het Rijnland in het gedrang zou komen. Te vens loopen er geruchten, dat Japan zich bereid zou hebben verklaard van zijn aan deel in de Duitsche betalingen, zijnde twaalf millioen mark per jaar, af te zien, terwijl men bezig zou zijn Italië tc bewegen genoegen te nemen roet. de tien procent, die het volgens de verdeelingsslcutel van Spa krijgt. Mevrouw Snovvden, de echtgonoote van den Britschen minister van êc schatkist, verklaarde in Den I-Iaag tegenover een ver tegenwoordiger van het Journal, dat het een vergissing was te mecnen, dat de hou ding van haar man slechts de stemming van de arbeiderspartij weergaf. Na zijn rede in het Lagerhuis, waar hij reeds het stand punt duidelijk uiteenzette, dat hij thans in den Haag inneemt, ontving Snovvdén dui zenden brieven uit alle kringen, ook, naar mevrouw Snovvden verzekert, van politieke tegenstanders, die zij zelf beantwoord heeft Alle schrijvers betuigden hun bijval en in formeerden, of de Britsche kanselier van de schatkist ook voornemens was dezen weg te blijven volgen. Mevrouw Snovvden verklaarde, dat haar man liever zijn minis terpost zou willen verliezen, dan van zijn eenmaal ingenomen standpunt afstand te doen. Amerikaansche critiek op Snowden. De Amerikaansche bladen gaan volgens een telegram uit Washington voort met de houding van Snovvden ter conferentie af te keuren. De Public Ledger merkt op, dat de hou ding van Snovvden jegens Frankrijk van vijandschap getuigt. Zelfs in zijn woorden toonde Snowden zich zoo weinig diploma tiek, dat volgens het blad het beter zou zijn de conferentie niet voort te zetten, indien Snovvden de woordvoerder van Engeland blijft. De World spreekt in een artikel, met als opschrift: „Diplomatieke brutaliteit", haai afkeuring uit over de houding van de La bour-partij. De stomming te London. Uit Londen wordt gemeld: In goed ingelichte kringen neemt de hoop toe, dat overeenstemming bereikt zal wor den tusschen de mogendheden inzake de ontruiming van het Rijnland Het is niet mogelijk geweest bevestiging le krijgen van het bericht, als zouden de Engelsche bezet tingstroepen in ieder geval op zijn laatst voor het einde van dit jaar het Rijnland ontruimen. Een uitlating van Briand. Briand heeft aan een medewerker van le Soir gezegd dat Frankrijk zal trachten den Éngelschen vcrdocning te geven, zonder het eigen deel of dat van België cn Italië te ver minderen. Een Fransch pleidooi voor ontruiming van het Rijn land. De radicale Soir komt opnieuw met na druk op voor de ontruiming van liet Rijn land cn schrijft: De regeling van het her stel tot een voorafgaande voorwaarde te maken voor de ontruiming is een voordee- lige en aangename taktiek voor hen, die de bezetting zoo lang mogelijk willen rekken, rnaar aan alles komt een einde. Men moet thans ééns duidelijk zeggen, of men nu West-Duitschland van de zich daar bevin dende garnizoenen wil verlossen. Men kan toch niet. omdat men in Den Haag, alvo rens de hoofdzaak te bespreken, over bij komstigheden gehandeld heeft, het voor naamste buiten beschouwing laten. Men moet weten, of op den verjaardag van den wapenstilstand Fransche. Engelsche en Bel gische troepen zullen parancohort Dc data der ontruiming. Londen, li Aug (V.D.). Do Daily Herald meent te weten, dat de ontruiming van het Rijnland door de Engelsche troepen tegen 15 September a.s. beginnen zal en vóór Kerstmis van dit jaar geëindigd zal zijn. Dc 1 'ranschcn en Beigen zullen waar schijnlijk tegen October met de ontruiming beginnen, terwijl legen het einde van Fe bruari 1930 het geheele Rijnland waar schijnlijk door alle vreemde troepen ont ruimd zal zijn. Vertraagt Briand dc ophef fing der bezetting? Parijs, 11 Aug. (H.N.) Volgens de PariJ- sche pers zijn met betrekking tot het vraag stuk der ontruiming van het Rijnland nog geen vorderingen van beteekenis gemaakt. Briand zou, steunende op zijn militaire des kundigen, voor de ontruiming van de 2o zone een termijn van drie maanden en voor de ontruiming van de zone van Mainz zelfs een termijn van zes maanden verlangen. Aangezien de ontruiming ëcn October zou beginnen, zou het dus April van het vol gend jaar worden, alvorens de ontruiming haar beslag heeft gekregen. De voornaam ste oorzaak voor dozen tragen gang van za ken moet daarin liggen, dat Frankrijk met de ontruiming een hergróepeering van het leger in vredestijd gepaard wil laten gaan. De troepen, die thans als bezettingstroepen dienst doen, zouden als grenswachttroepen in den Elzas komen. Overigens zal Briand, naar Perlinax in de Echo de Paris meedeelt, Vrijdag aan de politieke commissie een uit voering memorandum van zijn deskundigen over de uitvoering van de ontruiming voor leggen. Wat de financieele commissie be treft, wordt algemeen vastgesteld, dat een algeheele ontspanning is ingetreden. De Fi garo meent, dat binnen het kader van het Young-plan cn zonder het plan zelf in ge vaar te brengen, maatregelen te vinden zijn om aan sommige Engelsche eischen, die niet geheel onredelijk zijn, tegemoet te ko men. Sauerwein schrijft in de Matin, dat de dag van gisteren, hoewel geen officieel© zit ting heeft plaats gehad, toch van beteeke nis is geweest In de omgeving van Briand toonde men zich. naar Le Journal meldt. Dinsdagavond zeer bevredigd. Overeenstemming verzekerd? De verslaggever te Den Haag van de Etoile Beige meldt, dat de ontruiming van het Rijnland nog dit jaar zal plaats vinden, wanneer Duitschland het Young-plan rati ficeert. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Hijmans heeft hem verklaard, dat overeenstemming inzake de ontruimings kwestie zeker was Dc leveringen in natura. Uit Den Haag wordt ons d.d. heden ge meld: De financieele commissie der herstelcon ferentie zette voort en beëindigde de dis cussie over de leveringen in natura en ging toen voort met de algemeene beraadslagin gen, die eveneens beëindigd werden. Be sloten werd op voorstel van den voorzitter, Houtart (België) tot verdaging tot Zater dag. De reden voor dit uitstel is, dat de delegaties gelegenheid moeten hebben tot informeele besprekingen, om te komen tot de oplossing der kwestie van leveranties in natura cn andere bij de algemeene be raadslaging besproken kwesties, opdat sub commissies kunnen worden benoemd, dit de zaak ter hand zullen nemen. Het contact tusschen de beide partijen blijft gehandhaafd. De twee groote Engelsche patroonsgroe- pen, die der wevers en der spinners, heb ben gisteren na ampele discussie hun bei der loonschaal-commissies opdracht gege ven de onderhandelingen met de leiders dei arbeider* voort te zetten, zonder dat dit besluit van invloed zal zijn op een moge lijke scheidsrechterlijke bemiddeling der regeering. De twee commissies zullen nu vandaag een gemeenschappelijke vergade ring houden cn daarna met de stakerslei ders samenkomen. Benn Tillet heeft gisteren in een rede te Manchester gezegd, dat hij cn zijn mede commissieleden uit het vakvereenigings- verboïvd nu een goed overzicht van de sta king '-n haai* oorzaken hebben verkregen en dat hij 1111 volgens eer cn geweten ver klaren kon, dat het verbond als één man achter dc arbeiders zou blijven staan, als de patroons hun onverdedigbaar standpunt zouden willen handhaven. De stakers ver langden echter geen 1920 (het jaar der al gemeene staking) en de eerste eisch. dien zij bij slagen der onderhandelingen of ar bitrage door de regeering zouden stellen was die van onmiddellijke hervatting van het werk. Goede noot voor Labour Gunstige stemming te Londen L 0 n d e n, 11 A u g. (V.D.) Hei erlopp der besprekingen in Den Haag van de laat ste 21 uur wordt alhier gunstig beoordeeld en iu politieke kringen nis een succes voor Snowden aangemerkt. Zoo constateert de Haagsche correspondent van de „Evening Standard", dat Frankrijk, Italië en Belgió sinds j.l. Zaterdag praclisch oj> allo pun ten voor het standpunt van Snowden ge zwicht zijn. Hoewel de dag, waarop de ont ruiming van het Rijnland zal geschieden, nog niet bekend is, beschouwd men dit meer als een formeele kwestie. Naar het blad schrijft, is de standvastige houding van Snowden cn Henderson in verband met de spoedige ontruiming van het Rijnland door Éngelschen cn iets later ook door Bel gen en Franschcn, een goede noot voor de arbeiders-regeering van Engeland. ZELDZAAM SPOORWEGONGELUK. Wagon boven een brugopening. S 10 c k li 0 1 m, 1 3 A u g. (V. D.) Gisteren vond niet ver van het station Uimaharju in Finland een weinig voorkomend spoorweg ongeluk plaats. Toen een trein bijna een electrische draaibrug over één der meren gepasseerd was, zette de brug zich plotse ling in beweging. De laatste wagon gleed door de brugopening naar beneden, doch door het scheuren der gummislang van dc automatische luchtdnikremmen stond de trein bijna onmiddellijk stil, zoodat de ach terste wagon hoven de brugopening bleef hangen. De passagiers van dezen wagon werden met zoo groote kracht tegen de wan den geslingerd, dat een 17-jarig meisje werd gedood, terwijl anderen lichte verwondingen opliepen. Een vrouw, die zich door éen der cotipé-ramen trachtte le redden, iel in het meer en verdronk. Alle pogingen om den wagon weer op de brug te trekken, misluk ten en om de baan vrij te maken, moest men den wagon loskoppelen cn naar bene den in het meer laten storten. INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG. Berlijn, 13 Aug. (V. D. In de Taucnt zienstrasse in het Berlijnsche Westen is he den een ongewone inbraak op klaarlichten dag gepleegd, waarbij de inbrekers een bui: van 50.000 Mark maakten. 's Middags drongen de inbrekers, toen de chefs reeds naar huis waren de kantoor lokalen van een geldhandelaar binnen, gre pen vier koffers met geldstukken en verlie ten daarmede het huis. Onbachrijlelijke aanblik De wisse'wachter gearresteerd Warschau, 11 Aug. (V. D.) Heden morgen zijn nabij Lodz tengevolge van een verkeerden wisselstand, een goederentrein en een trein, die troepen vervoerde met elkaar in botsing gekomen. Een locomotief en verscheidene wagons zijn vernield, drie spoorwegarbeiders en vijf soldaten zijn ge dood, verscheidene andere soldaten zijn ge- rtond. Warschau, 11 Aug. (V. D.) In aan vulling op vroegere berichten uit Lodz kan nog worden gemeld, dat de beide veronge lukte treinen ongeveer 1 K.M. van het sta tion te Lodz verwijderd, op elkaar zijn ge reden. Het betreft hier een goederentrein en zg. gemengde trein, waarin een uit 4 wagons bestaand militair transport. De beide locomotieven en de ruines van 20 wa gons bieden em onbeschrijfelijken aanblik. Tot dusverre zijn de lijken van 5 soldaten en twee spoonveglieden gevonden. Twaalf soldaten zijn zwaar gewond, terwijl de ove rigen geheel verbijsterd op de plek des onheil-s rondliepen De wisselwachter, aan wiens schuld het ongeval te wijten is, is gearresteerd. JOURNALISTEN BEZOEK AAN ROTTERDAM. Op Vrijdag a.s. Dank zij de buitengewone medewerking van de ga&lheeren te Rotterdam zal het be zoek der buitenlandsche journalisten aan die stad, dat door de beroepswerkzaamhe den van de persvertegenwoordigers onmo gelijk op Zaterdag kan plaats hebben, Vrij dag a.s. gebracht worden. WEERBERICHT. i I oogst e baronie te rst and 776.8 le Scilly. l^augstc barometerstand: 751.8 te Jan Mayen. Verwachting tot den avond van 10 Auguttus: Meest zwakke verander lijke wind gedeeltelijk be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Ecnige delegaties confcrcercn onderling Absolute overeenstemming In een persconferentie in het Hotel des In des vernamen wij van Fransche zijde het volgende: Gistermiddag had een bijeenkomst plaats van de Japansche, Italiaansche, Belgische en Fransche delegaties. Aanwezig waren do heèren Adatci, Snowden, Mosconi, Gran- di, Pirelli, Jaspar, Mymans, Franequi, Gutt, Briand, Loucheur en Chóron. Gezamenlijk heeft men onderzocht welke do positie was van allo staten, betrokken bij het plan- Young, aangezien er nog altijd misverstan den in dit opzicht bestaan. Deze dienen te verdwijnen alvorens de officieuse bespre kingen kunnen plaats vinden, waarvan in de vergadering van de financieele commis sie van gisterochtend gewag werd ge maakt, opdat men zeker zal zijn. dat alle cijfers kloppen. Een ontmoeting met de En gelsche experts zou niet plaats hebben vóór Vrijdag. Met is mogelijk, .schoon nog niet zeker, dat do vier bovengenoemde delegaties mor gen (Donderdag) weer zullen vergaderen. Met vreugde constateerden zij dat er tus schen hen een absolute eensgezindheid cn overeenstemming van opvattingen bestond. Met Roemenië en Servië was men een goed stuk vooruitgekomen; van Grieken land had men een memorandum ontvan gen, dat nader bestudeerd zal worden. Vrijdag zal een bespreking niet Vcnizc- Ios plaats hebben. Van andere zijde meldt men ons Snowden heeft als leider der Engelsche delegatie een schrijven tot den Voorzitter der financieele commissie. Houtart ge richt, waarin hij erop wijst, dat het voor stel niet de drie belangrijke Engelsche eischen nog steeds niet is afgehandeld. Hij verlangde, dal in de volgende zitting der Financieele commissie op Zaterdag een de finitief standpunt ten opzichte van de En gelsche eischen zal worden ingenomen. Vanavond vonden particuliere besprekin gen plaats tusschen de Fransche, Belgische, Italiaansche cn Japansche delegaties, waar hij volledige overeenstemming over liet aanbod is bereikt, dat definitief aan de Engelsche delegatie zal worden gedaan. Tot nu toe waren deze voorstellen slechts of ficieus, ter kennis van de Engelsche dele gatie gebracht, doch thans zal dit officieel geschieden in den vorm van een memoran dum, dat Donderdag of Vrijdag aan de En gelsche delegatie zal worden overhandigd. Frankrijk zal daarbij Engeland een aan deel aanbieden in bet onbeschermd gedeel te van dc Duitsche betalingen en verder zal in zekereh omvang rekening worden gehouden met den eisch van Engeland tot verhooging van de annuïteiten met een bedrag van 48 millioen goudmark. Volgens de Fransche opvatting worden door de aanbiedingen de Engelsche eischen voor 80'pet. vervuld. Het schrijven van Snowden aan Houtart wordt echter algemeen zoo opgevat, dat Engeland er aan vasthoudt dat zijn wenschen voor 100 pet vervuld zullen worden INCIDENTEN MET DUITSCHF. TOERISTEN IN FRANKRIJK. Parijs, 14 Aug. (H.N.) In Verdun moet t opnieuw tot incidenten met Duitsche toeris ten zijn gekomen. Toen hun de bezichtiging van het fort Rozelier werd geweigerd, be gonnen zij te schelden en verwijderden zich eerst na eenigen tijd, met den vuist drei gend. Het voorval is ter kennis van den pre fect gebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1