AMEBSFOOKTSCH DAGBIAB DOODEMANS ROTS. Donderdag 15 Augustus 1929 ..DE EEMLANDER' 28e Jaargang No. 40 TWEEDE BLAD. BINNENLAND WADDINXVEEN IN ROUW BEGRAFENIS VAN UITT1EN Overgroote belang stelling FEUILLETON. DE STAKING BIJ JAMIN BEGRAFANIS Dr. ALETTA JACOBS EEN NEDERLA! DSCH GEZANT IN PRETORIA? De Villiers aanvaardt zijn post in October ZES WONINGEN AFGEBRAND Acht huizen uit hetzelfde complex behouden HET ROODE KRUIS EN DE GAS00RL0G De begrafenis van bet slachtoffer van den moord Men meldt ons uit Waddingxvecn: Gistermorgen te half twaalf uur had al hier de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot, van den j.l. Zaterdag alhier ver moerden heer IT. A. Schotman. Een zeer groote menigte had zich op het kerkhof om de groeve vereenigd. Onder de aanwezigen merkten wij op den wnm. burgemeester, wethouder Herfst, de gemeente-secretaris en ontvanger, ds. De Geus, ds. Grisnigt cn vele anderen. Allereerst nam wetb. Herfst het woord, die zich met woorden van troost tot de fa milie richtte. Spr. zeide. dat bet gebeurde van zoo bijzonderen on treurlgen aard was, dat de geheele gemeente met de familie Schotman medeleeft, wat dan ook de reden is, dat het gemeentebestuur gemeend heeft aanwezig te moeten zijn. Spr. wijst er voorts op, hoe men vaak verkeerdelijk meent, dat de eenige oplossing van buren - twisten is de. lusschenkomst van de over heid. Veel beter is bet echter als door vredelievende middelen getracht wordt on der Gods zegen de geschillen uit den weg te ruimen. Spr. was eerst zoo verheugd toen vorige week een geschil een soortgelijk als dit door de politie bij minnelijke schikking uit den weg kon worden geruimd: hoezeer was hij daarna ontsteld toen Zater dagavond dit vreeset ij ke geschiedde. Tenslotte sprak nog ds. De Geus. die hier vroeger predikant was In gelijken zin als de vorige spreker wijst de predikant er op hoe vreeselijk de gevolgen van eon eenvou dige ruzie kunneu zijn en vermaant de menschen voor de toekomst ten dezen de driften niet den vrijen loop te laten. Na afloop dankte een neef van den over ledene voor de laatste eer aan den doode bewezen Diep ontroerd van deze indruk wekkende plechtigheid verliet men het kerkhof. Onder buitengewoon groote belangstel ling is heden op Nieuw Eik en Duinen met corpseer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ('en bij reddingspogingen in zee bij Kijkduin Zondag omgekomen poli- tie-agent Uiltien. Burgemeester Patijn, de Ger. predikant br. Hoek cn verscheidene vertegenwoor digers van Politie-organisaties uit ver schillende plaatsen alsmede eenige Strand- bezoekers voerden aan de groeve het woord. Het Politie-muziekcorps speelde treurmu ziek. Er was een schat van kransen en bloemstukken. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot lid van den Voogdijraad te Alkmaar L. Frankenberg, boekhandelaar aldaar. Op verzoek eervol ontslagen te rekenen van 10 Juli 1929 met dank mr. B. F. Everts als secretaris van den voogdijraad te Arn hem; idem met ingang van 1 September 1929 mr K. S. van Andringa als griffier hij het kantongerecht te Goes en T Schmidt als Zoodra ieder rnensch zich schuldig voelt aan aller kwaad, gaat het Hemelrijk open. Dostojefski. Naar het Erigelscb van X. T. QUILLER-COUCH. 50 O, dwaas en blind- dwaas en blind! De groote avond voor Tom was aangebro ken. Het Coleseum was vol toen wij bin nenkwamen. In dien tijd waren er geen „stalles" in den schouwburg, wij zaten dus vooraan in de gekleede rangen, daar Tom in zijn eenvoud voor een loge bedankt had. Hij was achter de coulissen tot enkele mi nuten voordat de voorstelling begon, zoodat :ik voordat hij kwam ruim den tijd had om de zaal op te nemen en naar Claire uit te kijken. De drukte, die men in de couranten van het stuk had gemaakt, was niet vergeefsch geweest. Voor mij, die niet gewoon was naar het theater te gaan, had de volle zaal, de hitte, de gloed van het gaslicht, dat alles bij elkaar, wel iets bedwelmends. In de agi tatie over Toms succes, met het zoete voor uitzicht Claire te ontmoeten, kreeg ik in het begin slechts een flauwen indruk van wat op het tooneel en in de zaal voorviel. Langzamerhand echter begon ik om mij heen te kijken en daarna het publiek op te nemen om Claire te zoeken. Ik had haar natuurlijk dadelijk uit dui zenden herkend. Toch was mijn eerste blik vruchteloos, It keek weer, heel nauwkeurig kantourechter-plaatsvervanger te Bolsward benoemd tot tijdelijke leerares aan de R. II. B. S. te 's Hertogenbosch mej. W. van Gellikurn te Geldermalsen. zbenoemd tol tijdelijk leeraar aan de R.1I B.S. te Utrecht dr. F. W. Bonnet thans leer aar aan de RH.B.S. te Zierikzee. benoemd tot broeder in de Orde van den Ned. Leeuw A. P. Smit te Oostrum (Ter schelling) eervol ontslagen bootsman bij dc Noord- en Zuid-Ilollandsche Redding-maat schappij. Wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Oostburg E. J. Ch. Lemaire: wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks HBS. te Velscn dr. Faman; wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks H.B.S. te Winters wijk mejuffr. G. K. J. Vergeer: tijdelijk be noemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Warf/um J Verhoeven Ie Leiden; wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Almelo H. J. Garritsen en J. A. de Zwaanop verzoek eervol ontslagen met 1 September di. F'. W. Bonnet, als leeraar aan de Rijks 11.B.S te Zierikzee: wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks II.B..S te Bergen op Zoom R W. Schieven; bij beschikking van den minister van fi nanciën is de inspecteur der dir. bel. enz W. F. Carpn. toegevoegd aan liet hoofd van de inspectie der dir. bel. te 's-Gravenhage le afd. tijdelijk wederom gesteld aan het departement van financiën. Overgenomen door de Federatie van F c bricks a rbc iders Maandagmiddag is een staking uitgebro ken bij de fa. Jamin in de Hugo de Groot straat te Rotterdam. Reeds de geheele week is na het succes dat de meisjes van de Enka door een staking hebben weten te be halen, op de fabriek gesproken over een staking cn Maandag is door een klein aan tal meisjes het werk neergelegd. Dinsdag hebben zich daar eenige tientallen bijge voegd, zoodat gistermiddag een kleine hon derd meisjes buiten de fabriekspoort ble ven. Hei gaat om hooger standaardloon, min der boeten zoodal de meisjes meer in han den zullen krijgen, en verbetering van hel aantal vacantiedagen. Voorloopig staat het conflict nog buiten iedere organisatie, doch vermoedelijk zal de leiding wel worden overgenomen evenals dat bij de Enka is ge schied. De directie van Jamin heeft zich op hei standpunt gesteld dat haar officieel niets van het conflict bekend is cn dat zij daar om ieder meisje dat niet aan het werk blijft ontslaat. Per advertentie wordt dan ook reeds een honderdtal nieuwe meisjes gevraagd. Incidenten hebben zich nog niei voorgedaan. De leiding van de wilde staking die eer gisteren is uitgebroken bij de fa. Jamin te Rotterdam is in den loop van gisteren overgenomen door de Federatie van Fa brieksarbeiders. Er zijn eenige vergaderin gen gehouden met de IK» meisjes die thans aan do staking meedoen, en daarin zijn een aantal eischen vastgelegd, die men aan de directie heeft voorgelegd. Zoo wordt er ge vraagd om algemeene loonsverhooging, uitbreiding van het aantal vacantiedagen van 2 op 6, góede regeling van den arbeids duur. afschaffing of wijziging van het boe testelsel, een verbeterde sociale positie en het terugnemen van alle stakende meis jes. Door het bestuur van de Federatie is een onderhoud met de directie aangevraagd. TRAGISCH ONGEVAu Eind ia de Waal verdi-.-nken. Gistermorgen is in de Waal voor Nijme gen verdronken het 2-jarig kind van den schipper D. Het kind viel te water toen de vader het aan de moeder wilde overreiken. keek ik iedereen aan cn weder te vergeefs. Ik kon alle9 zien behalve oen klein stukje van het parterre, de bovenste loges en de galerij. Parterre en galerij waren buiten kwestie. Ofschoon het niet waarschijnlijk was kon zij op de galerij zitten vlak boven mij. Ik besloot na de eerste akte daar eens te gaan kijken. Ik ging goed al de loges na. Er waren er twaalf aan iedergn kant; alle vol. Langzamerhand was ik zeker, dat daar niets dan vreemde menschen zaten, een loge vlak bij het tooneel, rechts van de plaats waar ik zat, uitgezonderd. Die per sonen kon ik vanaf mijn plaats niet zien. Alleen één groote geel en zwarte waaier, die langzaam heen en weer bewogen werd. was een bewijs, dat er daar iemand zat. Dat langzame, onophoudelijke waaien wekte mijn nieuwsgierigheid op. Steeds dezelfde beweging, in hetzelfde tempo; d® hand die den waaier vasthield scheen on vermoeid; maar zelfs die hand was on zichtbaar. Geen enkele vinger zelfs Het was een bepaald dolle aanval van nieuws gierigheid: ik wou weten, wie die waaier vasthield, toen Tom terugkwam cn naast mij kwam zitten. „Het begint over vijf minuten: alles is gereed", zei hij. Zijn stem trilde, hetgeen hij te vergeefs trachtte te verbergen. „Moed gevat!" zei ik, „de volte hier ia bepaald vleiend voor je''. „ITet maakt mij angstig! Wat zal ik doen als het fiasco maakt?" De muziek was weldra gedaan. Tom ke^k de zaal rond. „Ja", zei hij, „het is stampvol. Zeg, was Claire niet van plan vanavond te komen.' Wijs eens waar ze zit". „Ja. ze was wel van plan. maar ik zin haar nergens. Misschien komt zij wat laat". Een groote rij van sprekers Onder bijzonder groote belangstelling vond gister op Westerveld de crematie plaats van dr. Aletta Jacobs. Onder de aanwezigen waren tallooze vrouwen die in verschillen- do organisaties een vooraanstaande plaats innemen, terwijl ook uit de omgeving velen naar Driehuizen waren gekomen, om de groote strijdster voor de rechten der vrouw de laatste eer te bewijzen. In de ontvangka mer, die te klein was om allen te kunnen bevatten werd achtereenvolgens het woord gevoerd door mevr. Bakker-Nort, namens de Ver. van Staatsburgeressen, de Nat. Ver. voor Vrouwenarbeid, het Comité voor Vrou wenkiesrecht voor Indiö, en het Comité tot verbetering van de Huwelijkswetgeving. Mej. Rosa Man us sprak als secretaresse van den Wereldbond voor Vrouwenkies recht. mevr. Schoonenberg-Lcnderink na mens de Nat. Vrouwenraad, mevr. Ramondt Hirschman namens de Ver Vrede cn Vrij heid, mr. H. P. Marchant namens den Vrijz. Dcm. Bonc(, mej. Ani\a Polak namens het Nat. Bureau voor Vrouwenarbeid, dr. Elize Sanders namens de Ned. Ver. van Vrouwen niet Academische opleiding Dr. F. M. Wibaut sprak als vriend van de overledene, terwijl vervolgens nog liet woord voerden mevr. Lulofs nament» „On derlinge Vrouwenbescherming", dr. Joh. van Went namens de Vrouwelijke Artsen- vereeniging, mevr. Polak—Kiek namens de afd. Amsterdam van de Ver. van Staats burgeressen en mej. Muntenga namens de afd. Rotterdam dier véreeniging. De heer Bijs sprak als Vlaamsch vriend en mej. C. S. de Groot als vriendin, waarna dr. Siemons de rij der sprekers sloot. Mej. Ilettie Stjse zong het Largo van Handel, toen de kist, gevolgd dooi" de groote schare van belangstellenden naar het Crematorium werd uitgedragen. Naar uii Londen aan De Tel. wordt be richt, is de nieuw benoemde gezant van de Unie van Zuid-Afrika bij het Nederland- sche Hof. de heer De Villiers.' voornemens zijn post in' den loop van October a.s. te aanvaarden. De heer De Villi era maakt deel uit van de Zuid-Afrikaansclie Volkenbonds delegatie, die dc aanstaande Volkcnbonds- zitting te Gcnève zal bijwonen cn na af loop hiervan zal hij de voorbereidselen treffen voor zijn vertrek naar Nederland. Binnenkort mag voorts het bericht wor den tegemoet gezien omtrent de benoeming van een Nederlandschon gezant te Pretoria. ALASTRIM TE ROTTERDAM. Conferentie van deskundigen. Dinsdag is te Rotterdam een conferen tie gehouden tusschen vertegenwoordigers van den Geneeskundigen Dienst, de Volks gezondheid de Gezondheidscomissie cn de Directie der Ziekenhuizen, teneinde te be spreken welke maatregelen genomen moe ten worden in verband met de uitbreiding der Alastrim en de openstelling der open bare lagere scholen. Besloten is ten einde ten aanzien van de niet toelating tol de scholen uit huizen waar zich een geval heeft voorgedaan, te han delen als ten aanzien van andere besmette- te1, ijk e ziekten, is voorgeschreven. Ten tweede bij de weer openstelling der scholen gelegenheid te geven aan ouders om hun kinderen bij de komst op school te doen inenten. Deze maatregel zal worden toegepast ..Als ze nog komt dan begrijp ik niet waar ze zitten moet. Stil» de muziek houdt op". Terwijl hij dit zeide stierven cl? laatste lonen van het orkest langzaam weg cn het scherm ging op. „Francesca. Een Treurspel Dit stuk heeft sedert dat oogenblik zoo veel naam gemaakt, niet alleen om de ver diensten vaai het stuk (die zeer vele zijn) maar ook tengevolge van zekere omstan digheden die hier vermeld zullen worden, dat het niet alleen vervelend, maar ook onnoodig zou wezen het stuk in bijzonder heden te vermelden. Voor hen echter die de opvoering niet bijwoonden, voeg ik liiei oen korte schets bij van den inhoud, een schets die een beter ingelichte lezer kan overslaan. Francesca is de dochter van Sebastian, eenmaal hertog van Bologna, maar afgezet en verdreven uit zijn paleis door de intri ges van zijn jongeren broeder Charles Wanneer het stuk begint is Sebastiaan hoofd van een rooverbende, zijn overgeble ven trouwe volgelingen heeft hij met zich meegenomen naar de holen in de Apen nijnen. Charles, die reeds zestien jaar ge leden het hertogdom heeft overweldigd, reist met zijn zoon Valentine, een jongen van twintig jaar in de buurt van de ver blijfplaats van zijn broeder. Gescheiden van hun geleide dwalen zij rond. en Valentine blijft staan op een mooi punt orn het uit zicht te bewonderen: hij spreekt af met zijn vader op den top van den berg weei bij hem te komen. Geboeid door het mooie uitzicht schrikt hij opeens op door een ont moeting met Francesca, hij is getroffen door haar schoonheid en spreekt haar aan. Zij heeft medelijden met den jongen man op Vrijdagmorgen in het Westen der stad cn zoo spoedig mogelijk in de geheele ge meente. Ten slotte wordt een circulaire uitgereikt aan ouders van kinderen uit de hoogere klasse der L. O. scholen, waarin gewezen wordt op de wenschelijkhcid van opnieuw inenten der kinderen. Deze maatregelen gelden voor openbare scholen. Aan de besturen der bijzon dere scholen zal worden verzocht hun steun te yerleenen, dat np hun scholen oj> gelijke wijze wordt gehandeld. Het totaal aantal gevallen bedraagt ongeveer 150. lederen dag komen er meer bij. Dinsdagmiddag brak te Witmarsura door onbekende oorzaak brand uit in een ge bouwencomplex van 11 arbeiderswoningen. Weldra stonden vier hiervan in lichter laaie Dc- brandtvcer was spoedig ter plaat se en wist acht huizen tc behouden. Zes brandden echter volkomen/ af. Deze wo ningen werden bewoond dooi de families V. d. Wikke, Boersma, dc Vries, Blonks- ma, Kleinsma, v d. Eems cn Lemstra De huizen cn de inboedel waren verzekerd DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Ontbinding der Commissie. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën cn van Binnonlaiidscbe Zaken cn Landbouw is ontbonden de, commissie tot het voorbereiden en het ontwerpen van den algemeencn maatregel van bestuur, bedoeld in art. 4, laatste lid. van hei wetsontwerp tot herziening van de financieele verhou ding tusschen het Rijk cn de gemeenten en wijziging van enkele bepalingen der Ge meentewet, met dankbetuiging aan: het lid cn voorzitter prof. mr. C. W. de Vries, hoog leeraar aan de Handelshppgeschool te Rot terdam; de leden: de Vereeniging voor Ne- derlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage, vertegenwoordigd door mr. A. Jonker, di recteur-secretaris der vereeniging; J. Walch, administrateur der gemeentefinancicn te Amsterdam; mr. II. W. J. Mulder, referen daris bij het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. te 's-Gravenhage; mr. A Veen, ad ministrateur van de afdeeling Belastingen en Statistiek ter gemeentesecretarie van Rotterdam; .1. D. Visser, hoofdcommies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravcnhage; P. Sikkes, gemeentesecre taris der gemeente Sneek; mr. E. II. J. Ba ron van Voorst tot Voorst, burgemeester der gemeente Ubb ergon; don secretaris C van den Berg. adjunctdirecteur der Vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten, te 's-Gra- venhage, voor den dienst, door ieder van hen als zoodanig aan den' Lande bewezen. DE WEEGBRUGGEN VOOR AUTO'S Een adres van do K. N. A. C. Het bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club heeft zich tot den minister van Fi nanciën gewend niet het verzoek om in de groote steden cn overal elders waar het noo- dig blijkt le zijn het aantal weegbruggen waar automobielen onder ambtelijk toe zicht gewogen kunnen worden, te willen vergrooten om zoodoende een vluggere af handeling van het groote aantal nog le wegen automobielen te bewerkstelligen. GEDENKTEEKEN PROF. LORENTZ. Een gilt van 1000. Het Lorentz-comitc ontving gisteren een bedrag van 1000 van. het Trcub-comitó als bijdrage door prof. rar. M. W. F. Treub, bestemd voor het gedenkteeken van den overleden hoogleeraar prof. Lorenz. die zich hier in gevaar bevindt cn waar schuwt hem voor de bandieten. ITij keert haastig terug naar zijn vader, die hij dood aan den voet van eeri steile rots zit lig gen. Hij veronderstelt dat zijn vader er af gevallen is, laat het lijk naai Bologna transporteeren cn daar hij na dien tijd doodelijk verliefd is geworden op Fran cesca, haalt hij haar over haar vader te verlaten cn met hom mee te gaan Zij stemt hierin toe cn vlucht met hem. maar na eenigen tijd bemerkt zij dat hij haar in den steek laat ter wille van Julia, de dochter van den hertog van Ferara. Geminacht, tot wanhoop gedreven keert zij terug tot haar vader, die haar vergiffenis schenkt en zij verneemt dat de dood van Charles niet hei gevolg is van een ongeluk, maar dat hij gevallen is door de hand van haar vader. Niet lang na deze ontdekking worden Va lentine en Julia door de bandieten gevan gen genomen, die hen verrast en gevangen hebben zonder to weten wie ze zijn. De af gezette hertog, Sebastiaan. herkent Valen tine niet en laat hem met zijn vrouw op sluiten in een hol onder toezicht der roo- vers. Sebastiaan heeft bevolen dat Valcn tine den volgenden morgen een losgeld moet gaan halen en zijn vrouw achterlaten. Francesca inaakt de wachters door drank in slaap, treedt 's nachts het hol binnen, waar zij gevangen liggen, wordt door hen herkend en biedt aan met Tulia van klee ding te verwisselen, zoodat man en vrouw samen kunnen ontsnappen. Een mooi too neel volgt: aandrang aan den eenen kant, zelfverwijt aan den anderen, maar einde lijk behaalt Francesca de overwinning. Va lentine en Julia verdwijnen in den grau wen morgenstond en Francesca, achterge laten, steekt zichzelve het mes in de borst. Verschil litssclien le gins cl en gevolgen Netelig vraagstuk Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende: De volle ernst en betoekenis van het bij uitstek actucele onderwerp van don gas- oorlog begint ook hier te lande allengs in breeder kring te worden gevoeld. De mee ning is verkondigd, dat er iets tegenstrij digs zou zijn gelegen in het feit, dat het internationale Roode Kruis eensdeels stel ling hoeft genomen en blijft nemen zoo als uit resoluties der Xlle en XIIIo inter nationale Roode Kruis-conferonties blijkt tegen het beginsel van loepassing van het gaswapen in den oorlog en anderdeels de bestrijding van de gevolgen eener eventueele gebruikmaking van dat wapen, tot een voorwerp van ernstige studie heeft gemaakt. De toestajid behoort aldus te worden in gezien: Er is een dreigend gevaar ontstaan, dat men hoopt met vereende krachten voor-» goed te kunnen bezweren, maar welks bet- dreiging voorshands nog als een zwart» wolk boven de volkeren hangende blijft- Moeten nu de maatregelen, welke genome» worden om het gevaar volkomen te elimi- neeren a priori het riemen van andere maatregelen uitsluiten, welke beoogen do gevolgen van een onverhoopt toch losbre ken van het gevaar vóórdat men erin mocht slagen het te elimineeren, met do beste middelen te bestrijden? Zal men het Nerbeteren en versterken van een door de watermassa's bedreigden dijk nalaten, omdat men alle hoop heeft door andere gelijktijdig genomen maatregelen die wateren alsnog te kunnen afweren vóór en aleer zij een ramp hebben teweeg gebracht? Immers noen. en zoo is het ook in het netelige vraagstuk, dal ons thans bezighoudt. Wat op den eersten aanblik misschien den indruk kan wekken van een hinken op twee gedachten, is in werkelijk heid niet anders dan een natuurlijk uit vloeisel van het vooruitziend menschlie- vend begeeren, niet in gebreke te blijven waar het geldt al het mogelijke te doen tér afwering van de menschheid bedreigend ge vaar. Men veroorzaakt geen eigen beginsel door, zoolang dat beginsel ondanks volhardende inspanning niet algemeen heeft gezege vierd. het vei derf. waarmede tegengestelde machten dreigen, intusschen naar vermogen te pareeren. RADIO VOOR BLINDEN. 125 Toostellee. Dinsdag is de Amsterdamsche blindenkas begonnen met dc distributie van gratis radio toestellen voor blinden te Amster dam, die niet in staat zijn uit eigen mid delen een dergelijk toestel aan te schaffen. Het plaatsen van liet eerste toestel had een oenigszins officieel karakter. De Amsterdamsche blindenkas heeft tot nu toe slechts de financiën welen te ver krijgen voor 125 toestellen. Dit wil zeggen dat er nog een 125 blinden overblijven dio niet geholpen kunnen worden. KINDEREN ONDER EEN TRACTOR. Gistermorgen is op de Dracht to He eren - \ecn een ernstig ongeluk gebeurd. Een vier tal kinderen speelde met een trekwagen "P het trottoir, toen een zware tractor pas seerde. Het wagentje geraakte onder de wielen en werd verpletterd. Van de inzit tende kinderen werden twee zwaar gewond» n 1. liet 7-jarig zoontje van Ds, A. L Bouraa en het zoontje van den loodgieter D. Sta- neker. Vooral het jongetje van ds. Bouma, is er ernstig aan toe. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Het stuk eindigt op het oogenblik. dat haar vader het hol binnentreedt en zijn dochter levenloos ziet liggen. Het eerste tooneel (dat speelt aan het hof van Bologna) liep zonder moeilijkheden af en het scherm viel een oogenblik, voor dat het weer opging op den bergjKis. Tot nu toe had bet publiek het stilzwijzen be waard. Zij floten niet, maar applaudiseer- den evenmin en ik voelde zonder in staat te zijn een bepaalde reden voor mijn in druk weer tc geven, dat het stuk tot nu toe mislukt was. Tom begreep het ook. Ik drufde hem niet aan te zien, maar ik be merkte zijn smart door zijn korte en moei lijke ademhaling. Gelukkig duurde de fol tering niet lang, want het scherm ging spoedig weer op voor het 2e tooneel. Het tooneel was keurig geschilderd en wekte oogenblikkelijk het enthousiasme van het publiek op. Het bekoelde echter toen Sebastiaan en Valentine opkwamen. Itet was maar een korte dialoog. Valentine werd spoedig alleen gelaten en hield een vrij saaie alleenspraak (die later verkort is), welke het publiek zeer merkbaar ver veelde. Ik meende iemand te hooren flui ten cn zag een paar menschen gapen, cn toen Fluisterend, luider aanzwellend, het oor streelend door het volmaakt liefelijk geluid van een ontroerende stem, welke het hart deed trillen van geestdrift, bijna van pijn, een hartstochtelijk fluisteren; zwevend, op waarts stijgend tot boven in de zaal. dan weer afdalend in hemelsche klanken als van zilver daar kwam een stem. die alle begrip, alle vergelijking, alle droomen te boven ging; een stem zooals men nooit had gehoord, waarvan men nooit had gedroomd, een stem ondenkbaar schoon. {Wordt vervolgd), j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5