HET BIOSCOOPCONFLICT IN 'T ZUIDEN TELEFOONDIENST INDIE MET DURE „SAMENWERKING'1 DE VACANT1EACTIE IN HET METAALBEDRIJF GROUT-HAARLEM" Goede zorg voor sport ENGELSCHE CALVINISTEN IN D0RDT DE AMERIKAANSCHE GE ZANT GAAT HEEN EEN NIEUW ZIEKENHUIS TE VENLO Humorhoekje Motie van vertrouwen in !t bestuur In de gisteren te Eindhoven gehouden algemeene ledenvergadering van de ver eeniging van Noord-Brabantsche en Lim burgsche gemeenten voor gemeenschappe lijke Filmkeuring werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering, gehoord de uiteenzetting van het bestuur, overwegende onder meer, dat h&t op 22 Tuli 1929 door den lieer Van Staveren gedane bemiddelingsvoorstel al leen is een andere preciseering van een reed? op 19 Juni 192(J door hem gedane be middelingsvoorstel, dat de bezwaren der leden, op grond waarvan het voorstel on aanvaardbaar is, reeds door het bestuur in eene conferentie op 4 luli 1929 ter kennis van den heer Van Staveren zijn gebracht: dat. vergelijkende het dooi* het hoofdbestuur van den' Bioscoopbond onder dagteekening van 25 Juli 1929 aan den heer Van Stave ren gerichte en in de dagbladen afgedrukte schrijven, het inderdaad geen resultaat kan opleveren over ecnig voorstel met het hoofdbestuur te confereeren; overwegende overigens, dat het bestuur zich bereid hoeft verklaard elk voorstel te overwegen, clat de gelegenheid openstelt alle films, aan de veréeniging aangeboden aan een nakeuring re onderwerpen, betui gen hun volle vertrouwen in het bestuur en gaan over tol de orde van den dag. Geregelde stijging van bet aantal gesprekken Het telefoonverkeer met Ned. Indiè is in de maand Juli j.i gestegen met gemiddeld 11 gesprekken per werkdag lot gemiddeld 32 a U Behandeld worden in totaal dl9 gesprek ken, waarvan 99 of 31% iti Nederland en 220 of 69 in hjdië werden aangevraagd. Het aantal gevoerde gesprekken vanuit en met de spreekcel ie Amsterdam be droeg 113, s-Gravcnhage 122. Rotterdam 28, Utrecht 120, terwijl 7 bajan.sgesprekken werden gevoerd. Aan Indische zijde was de verdeeling; Bandoeng Ti* Semarang 37, Soerabaja 90. Solo 4 en Weltevreden 10S T>e duur der gesprekken beliep in totaal 1226 minuten waarvan ill voor de van Nederland uitgaande gesprekken. Sinds de opening van het telefoonver keer met Indie op g Januari t l werden tot ultimo Juli 1777 gesprekken gevoerd. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF TE ZAANDAM. Poging om tot een oplossing te komen. In een der zalen der „Industrieele Club te Amsterdam zijn gistermiddag de verte genwoordigers der betrokken partijen in het houtbedrijf le Zaandam bijeengekomen om te trachten aan den strijd, die nu reeds eenige maanden duurt, een einde te maken, Bij deze besprekingen zijn verschillende mogelijkheden overwogen om tot overeen stemming ie komen <>rn half zeven gister avond werd besloten Vrijdagmiddag cle con ferentie voort tf» zetten EEN WEEK VACANTIE. Twee vermiste jongelui 'v gearresteerd. De Rotterdamsche politie heeft twee acht tienjarige jongelui aangehouden die sedert een week werden vermist. Een van de twee. een kantoorbediende, had uit de kas van zijn firma iu Rotterdam een bedrag van 509 gestolen, en samen waren zij daar voor een vacantiereisje gaan maken. Zij hebben gezworven in Brabant, Limburg en Gelderland en toen het geld zoo goed als op was, zijn ze naar Rotterdam terugge keerd. Daar werden ze door twee agenten herkend toen ze voor een lunchroom zaten om de laatste centen te verteren. Zij wer den geknipt en zijn opgesloten. CHOLERA TE SJANGHAI. De haven besmet verklaard. De gezondheids autoriteiten der interna tionale nederzetting te Sjanghai hebben gisteren meegedeeld, dat Sjanghai een be smette haven geworden, daar de cholera er thans epidemisch hecrscht GEVAARLIJKE ACETYLEEN- TOESTELLEN. Voorschriften in het Veilig heidsbesluit. Tn bet Staatsblad no. 402 is een Koninklijk besluit opgenomen van 26 Juli j.l. tot wijzi ging van het Veiligheidsbesluit 1916, aan welk besluit enkele nieuwe artikelen zijn toegevoegd, waarin voorschriften worden gegeven ten aanzien van acetylecntoestel- len. Een nieuw art. 189 a bepaalt, dat fles- schen of cylinders, waarin zich samenge perste. vloeibaar gemaakte of onder druk in oplossing verkeerende gassen bevinden, te gen verwarming beschut moeten zijn. Het vervoeren en verplaatsen moet zoodanig ge schieden. dat vallen of stooten tegen harde voorwerpen zooveel mogelijk wordt voorko men. Volgens art. 190 a moeten voorts toestel len, waarin acetyleen ontwikkeld wordt, zoodanig zijn ingericht, dat de ontleding van carbid niet geschiedt in een gashouder on der een beweeglijke gasklok. Acetyleentoestellen, waarbij de ontleding van het carbid buiten den gashouder ge schiedt, moeten zijn voorzien van een in richting, die, zonder dat daartoe een afzon derlijke bediening is, terugstrooraen van gas uit den gashouder naar de ontwikkel ruimte belei. ITet is verboden acetyleentoestellen te ge bruiken, waarin het gas onder grooteren overdruk dan dien van 0.5 K.G. per c.M.c kan voorkomen. Toestellen, waarin het gas voorkomt on der een grooteren overdruk dan 0.1 K.M. per c.M.% moeten voorzien zijn van een goed werkenden manometer en van een goed werkende veiligheidsklep van zoodanige af metingen en inrichtingen, dat, de druk niet hooger kan stijgen dan 0.5 K.G. per c.M.2. De ecitc dienst zaait, dc andere gooit cr s-intcls op Een Protest van den metaalbond "Wij hebben hier schrijft men aan de Telegraaf uit Buss urn oen onvolprezen gemeentebestuur, dat op waarlijk voorbeel dige wijze het uiterlijk van ons dorp ver zorgt. Onze lanen zijn geasphalteerd, onze boomen gesnoeid en onze vijvers gestof feerd met zwanen en eenden, kortom ons ontbreekt niets! Maar de harde winter, die achter ons ligt, heeft een geslaagden aan val gedaan op de smalle, grasgazons, ie langs enkele lanen zijn aangelegd: in het voorjaar kwam ei lot ons aller spijt geen sprietje op. Maar onze bestuurderen waken! Er verschenen nijvere arbeiders die' raszaaid zaaiden en vervolgens de gazons rnet paaltjes en ijzerdraad beschermden te gen baldadige jeugd, cn speelsche honden. En zie het werd groenl Wie een paar weken geleden door het nieuwe villakwar tier van Bussum wandelde, kon langs elke laan florissante grasgazons vinden. Kon! Want helaas zelfs in Bussum heeft de overheid blijkbaar van samenwerking tus schen haar verschillende diensten geen flauw idee. Toen de gazons eenmaal groen waren resultaat van veel geld, moeite en zorg kwam een andere dienst in het ge weer. die de voetpaden opbrak om een kabel te leggen Met een consciëntie, een betere zaak waardig, wierp deze alles wat hij opgedolven had steenen. puin, sin- Iels, precies bovenop de jeugdige gnzons. Tocji deze manoeuvre in omgekeerde rich ting werd herhaald, bleek het gras dood cn het gazon kaal Voor den niet-ingewijden Bussummer blijft het een raadsel, waarom, zij het in oneigenlijke» zin in zijn woon plaats ..de eene dienst den anderen niet waard is', en waarom die sintcis cn dat puin niet voor hetzelfde geld naast de ga zons kon worden neergegooid, lntusschen zijn dal zaken van hoogere gemeentelijke politiek, waarmee eeri leek zich niet be- moeie. Maar vaststaat, dat Bussums burge meester een vreemd antwoord zal krijgen, wanneer hij aaji een van zijn ambtenaren van den beplantingsdienst eens mocht vra gen: vvijs mij de plaats, waar gij gezaaid hebt Het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Metaalbond heeft tot bet bestuur van de afdeeling Amsterdam van den A!g. Ned. Metaalbewerkers Bond het volgende schrijven gericht d.d. 13 Augustus: Nu bij verschillende ondernemingen in onze afdeeling. Ingevolge hot door u gege ven consigne, op 9 cn 19 dezer werklieden vacantie hebben genomen, zonder hiertoe van te voron verlof gevraagd en bekomen te hebben, draagt de afdeeling Amsterdam van dón Metaalhond mij op u mede te dee- lcn, dat zij dit optreden als onbehoorlijk kwalificeert en er ten sterkste tegen pro testeert. dat uw organisatie deze inbreuk op cle orde in de werkplaats aangemoedigd cn bevorderd heeft. Een dergelijke handel wijze van de zijde der werklieden kan be zwaarlijk dienstig zijn, om de verhouding tusschen werkgevers en werknemers in het algemeen ton gunste le beïnvloeden, ook al is aan de afdeeling gebleken, clat nog geen kwart gedeelte van de arbeiders, in de Am- sterdamsche afdeeling werkzaam, er zich aan heeft schuldig gemaakt. Nog daargelaten, dat de uitvoering van den door u voorgestane» maatregel van weinig systeem blijk geeft, maakt uw be leid ook daarom een te minder aangena- men indruk, nu u voor deze daad een pe riode kie^t waarin alle kana op een uitein delijk vergelijk ton aanzien van bel door uw organisatie verworpen ontwerp-collec- tief contract met den Metaalbond nog niet als geheel verkekon mag worden be schouwd. Wed het uitbreidingsplan beoogt. INVOERRECHTEN SCHOMMEUN i Nederland-Amerika De Nederlandsch-Amerikaansebe Kamer van Koophandel verneemt van hare zuster organisatie le New-York, dat het recht op ongeslepen diamant, dat thans 10 be draagt. op voorstel van de Senate Finance Commissie zal vervallen en het product op de ..Free Liete' zal worden geplaatst, ter wijl het recht op geslepen diamant zal wor den verlaagd van 20 op 10%. Tevens verluidt, dat de S.F.C. het voor stel van het Huis overneemt om 10 ie heffen op huiden en 20 op schoenen. welke producten tot nu toe vrij waren, ter wij] het voorstel van het Huis om op leer 30% te heffen, door de S.F.C. is verhoogd tot 35 Uit de kaarten betreffende de uitbrei dingsplannen der gemeente Haarlem blijkt, dat ten Westen van den Rijksstraatweg te genover Sillem- en Borskistraat een ruime kinderspeelplaats en een groot tennister- rein zijn ontworpen. Aan de andere zijde van den Rijksstraatweg ten Noorden van Rembang- en Kedoestraat is een school met ruim open terrein geprojecteerd. Het Iluis Zanen zal. indien de plannen door gaan, in een uitgestrekt plantsoen komen te liggen tusschen de Zanenstraat en een breeden geprojecteerde» weg. die in de bocht van den Rijksstraatweg in de rich ting Blocmendaal loopt, met een brug, eens zoo breed als de brug in de Zanenstraat over Delft. Dan Is verder het plan om daar een groot openbaar gebouw te stichten; waar nu het voormalige terrein is van de vereeniging Haarlem, is een zweminrichting ontworpen met. zonnebaden. Verder een terrein voor athletiek. een autopark, een wedstrijdter rein van GS bij 104 meter en drie oefen terreinen elk van 64 bij 101 meter, bene vens een theetuin: voorts een uitgestrekt park. een soort bosch met een grooten cn 'n kleinen vijver met ten Noord-Westen daarvan een ontspanningslokaal. ongeveer ter plaatse waar nu het gebouw van den R.K. Volksbond ligt; vlakbij een terrein met twee bruggen over de Delft, aan de overzijde van de Jan Gijsenvaart bij de R.K. kerk te Schoten on een kinderspeel plaats.' H. L. WAGNER, t Directeur van het Oranje- hotel te Seheveningen. In den ouderdom van 64 jaar is te Deu Haag overleden de heer H. L. Wagner, di recteur van het Oranje-hotel te Scheve- nineen. De begrafent6 heeft olaats Zaterdag op de Alg Begraafplaats. LEERAAR BIJ BET BADEN VERDRONKEN. Vermoedelijk tengevolge tab kramp. Gisteravond is ts Gorkum de heer Brug- mans, leeraar aan de Ambachtschool, in het zwembad, vermoedelijk tengevolge van kramp, in de diepte verdwenen. Nadat lot drie keer toe vergeefs was gedoken, is de ongelukkige tenslotte boven gebracht. Hoe wel direct pogingen in het werk werden gesteld de levensgeesten op te wekken, kon de geneesheer slechts den dood constatee- ren. De verdronkene was 34 jaar oud en laat een vrouw en drie kinderen achter. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Op de Handelskade te Amsterdam reden gistermiddag een auto en een motor achter elkaar. De motorrijder deed een poging den auto voorbij te komen. Toon hij achter den auto vandaan schoot, kwam hij in botsing met een voetganger, die op den rijweg liep: deze laatste werd zeer ernstig gewond. De roan, die -een Hongaar bleek te zijn, bloei bewusteloos liggen en werd door den G. G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand is niet zonder zorg. Behalve een kniefractuur zijn nog inwendige kneuzin gen geconstateerd. DE NIEUWE MINISTER VAN ARBEID ■••it hij zijn gedachten wel ••as laten gaea over handel en nijverheid? Het „Yad. kan zich mr. T. .1. Verschuur met denken als minister van Arbeid. Han del en N ij v e r h e i d, omdat „niets in zijn verleden doet veronderstellen, dat hij zijn gedachten wel eens heeft laten gaan over handel en nijverheid". Daarom heeft zijn benoeming het blad met teleurstelling en vrees vervuld. En ook omtrent het te wachten beleid aan Ar beid is het „Vad." niet gerust. De nieuwe minister is voorzitter geweest van de Ver eeniging van Raden van Arbeid, welke ver eeniging de terugstelling van de Raden van Arbeid in de Ziektewet krachtig heott bestreden. Daarom vreest het. blad* ,,dat de minister zijn voorzittersdenk beelden niet zal v erlaten, zoovele vrien den niet zal teleurstellen en weer een anderen koers zal inslaan dan die het parlementaire kompas aanwees, en zal stevenen in de richting van Talma'e denkbeelden omtrent de rol. te spelen, door de Raden van Arbeid Er bestaat le meer reden voor deze vrees, nu de heer Verschuur het departement heeft gekregen, dat bestemd was voor mr. Van Schaick. wiens amendement in de Ziektewet een goede uitvoering door de bc- drijfsvereenigingen heeft vastgelegd. DE DERDE K K. KERK. Te Deventer is de derde R. K. kerk inge wijd, in tegenwoordigheid van den burge meester, mr. W. R. Wttewaali, en den aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering. Bs. N. C. BENKEN v In den ouderdom van 55 jaar ia te Gro ningen overleden ds. X. C. Renken Ned. Herv. predikant te Engelbert. BRANDSTICHTING. Een Amerikaanscb zeeman gearresteerd. De Rotterdamsche politie heeft in bewa ring gesteld dén Amerikaanschen zeeman C. C. H., die verdacht wordt van brandstich ting in een perceel aan de Jan Slijpensteeg. De man had bezoek gebracht aan een aldaar verblijf houdende vrouwtoen deze na eenige oogenblikkc» van afwezigheid in de kamer, waar men verblijf had gehouden, terugkeerde, stond het vertrek in brand en was de man verdwenen. De politie werd van het geval in kennis gesteld en heeft den Amerikaan in een café aan den Schie- darnachedijk gearresteerd De burgemeester ontvangt hen DE,.TRIP" WORDT VOORTGEZET Mr F. Tobin beeft zijn ontslag genomen Naar De Tel. verneemt heeft de Ameri- kaansche gezant te 's-Gravcnhage, de heer Richard M. Tobin. zijn ontslag genomen als gezant bij ons Hof Voorts verneemt het blad dat de heer I-Ienry Norbert. eerste secretaris der Ameri- kaansche legatie te 's-Gravcnhage, ons land eveneens zal verlaten, daar hij benoemd is tot eersten secretaris der Amerikaansche legatie te Santiago in Chili. Verder is de 1ste secretaris van de Ameri kaansche legatie te Oslo in dezelfde functie naar 's-Gravenhage overgeplaatst. DEPARTEMENT BUITENLANDSCHE ZAKEN. Opvolger ven Jhr. mr. Michiels van Verduijnen. Naar wij vernemen is Jhr mr. E. F. M. J. Michiels van Verduijnen. buitengewoon gezant en gevolmachtigde minister, die in 1927 tijdelijk aan het Departement van Bui- tcnlandsche zaken verbonden werd en daar belast was met de leiding van cle afd. Di plomatieke zaken, op zijn verzoek weder in disponibilitelt gesteld. Als zijn opvolger als chef van genoemde afdeeling is onder benoeming tot admini strateur aangewezen de Referendaris mr. E. N. van Kleffcns. sous-cbef der afdeeling. DRONKEN HOLLANDSCHE MATROZEN IN STRAATSBURG. Ergerlijk gedrag. Een telegram uit Straatsburg meldt, dat de politie daar drie Nederlandsche matro zen gearresteerd heeft, die Maandagavond dronken over straat liepen, ruzie zochten cn daarbij een negentienjarigen jongeman zware buikwonden hebben toegebracht. liet slachtoffer moest naar het gasthuis worden overgebracht. ZESTIGJARIG PRIESTERFEEST Mgr. W. van Slee, rector van St. An- loniushove te Voorburg, herdenkt heden zijn 60-jai ig priesterfeest. DE LANDARBEIDERSSTAKING. Nog een burgemeester die in be roep gaat. De raad van Bellingvvolde besloot met acht stemmen tegen één en één blanco niet te be krachtigen het besluit van den burgemees ter tot uitvaardiging van een verbod van samenscholingen e.d. De burgemeester ver klaarde in beroep te zullen gaan bij de Kroon. Tot zoolang geen beslissing is geno men, blijven de voorschriften van kracht.. OVERSTE J. LUTZ. Overdreven bericht. Het bericht uit de „Bossche Courant", meldende, dat overste J. Lutz te Bergen op Zoom van zijn paard is gevallen en daarbij ernstige inwendige kneuzingen had beko men. is naar men aan dc Msb. uit Bergen op Zoom meldt overdreven Het ongeval heeft reeds 1 Augustus j 1 plaats gehad, terwijl overste Lutz thans reeds het bed heeft verlaten. Het gezelschap Engelsche calvinisten, leden van de Sovereign Grace UnioQ» rat op een rondreis door ons land ia, heeft Dins dag ean bezoek aan Dordrecht gebracht. Met den trein van i.37 kwamen de dames en heeren aan het station aan, waar de burgemeester, de heer P. L. de Gaaij Fort man met zijne echtgenoote en de gemeente secretaris, mr. lv. J. Poll. aanwezig waren om hen te begroeten. In een groote touringcar is naar het raad huis gereden, waar de burgemeester in de raadzaal een korte toespraak heeft gehou den in hoofdzaak bedoelende een verkla ring te geven ven bet aldaar hangend schilderij voorstellende de Dorische Synode en tevens een voorbereiding van hetgeen nog in de stad zou bezichtigd worden. Met belangstelling hebben de dames en heeren het schilderij benevens de nog ge toonde afbeeldingen van het gebouw de Doelen, waar de synode gehouden is. en verdere platen op die belangrijke vergade ring betrekking hebbende bezichtigd. Nadat thee enz. was aangeboden heeft het gezelschap de Groote Kerk bezocht: de pre sident-kerkvoogd, de heer A. H. P. de Vos. was ter verwelkoming aanwezig; het gou den avondmaalstel is hier bezichtigt, koor banken enz.: de kosteres gaf hierbij in liet Kngelsch de noodige verklaring. Vervolgens is nog een bezoek gebracht aan de plek. waar eenmaal Dc Doelen heeft gestaan en waar thans het huis van be waring is verrezen. Omstreeks 6 uur zijn de gasten per gemeenteboot naai- Rotter dam vertrokken, ieder meenemende de En gelsche uitgave van het geïllustreerde re- clameboek van Dordrecht, dat op het raad huis was uitgereikt. Het gezelschap heeft denzelfden dag ook nog een bezoek gebracht aan Delft, waar het Prinsenhof, de Nieuwe Kerk en het Raadhuis bezichtigd werden, alsmede aan Rotterdam, waar het stadhuis, het stand beeld en woonhuis van Erasmus en de his torische plaats te Delfshaven, waar eenmaal de „Pelgrim l athers" per „May Flowers naar Amerika vertrokken, werden bezocht. Gister werd per tram via Wassenaar een bezoek aan Leiden gebracht, waar de Uni versiteit. de Pieterskerk en de Lakenhal werden bezichtigd. Officieele ontvangsten stonden vandaag niet op het programma. 's Middags werd een boottocht over de Kager- en Brasemermeren gemaakt. Heden gaat hot naar Amsterdam. Mar ken en Volendam cn Vrijdag naar Utrecht en omstreken, Kosten: zeven ton Het bestuur van het R K. Ziekenhuis l* Yenlo heeft besloten tot aanbouw van ccn nieuw modern ingericht ziekenhuis aldaar Dc architectuur van het geheel dat 700.000 zal kosten is opgedragen aan Ir. Kayser, architect te Yenlo Het bestaande gasthuis voldeed niet meer aan de eischeri destijds. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN OOSTELIJK GRONINGEN. Werkwilligen van elders. Maandagavond zijn te Winschoten een dertig werkwillige landarbeiders uit Fries land en Holland voor den oogetarbéid in Oost-Groningen aangekomen. Te Winschoten zijn Maandag wegens ge weJdplegtng tegen personen opgesloten H N. en T. S., beiden wonende te Rcidervvol- derpolder (Fmsferwólde). Dwpibranüwcej". tot eigenaar van het afgebrande huis: ■•Nou, we hebben het nou onder de knie meneer*, tHumortrt)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6