AMEPSFOORTSCH DAGBLAD PHILIPSPERSONEEL 'N DAGJE UIT Gedurende de maand Augustus geopend van 8 VI2 envanl V7 uur Maison de Jager Zn. Janhagel en Botersprifs DOODEMANS ROTS. Vrijdag 16 Augustus 1929 „DE ËEMLANDER' 28e Jaargang No. 41 MEER DAN 2500 MAN IN SCHEVENINGEN NA VIER MAANDEN GEARRESTEERD N.V. COMPAGNIE LYOÏMNAI8E SLAGADER DOOR GESNEDEN Ernstige vechtpartij DE LANDARBEIDERS- STAKING Nieuwe bemiddeling WAT ZAL MEN DANSEN? FEUILLETON. Vc ontspanningsdienst cn hel Philips- de Jong fonds Veel belangstelling der Hagenaars Men meldt ons uit Dun Haag: Gisterochtend zijn aan het HoUandsche Spoorstation aangekomen twee extra-trei nen met employe's der Philips-fabriekcn te Eindhoven, die van hun familieleden ver gezeld waren, te zamen wel een 2500 per sonen. Ook de bekende Philips-llarmonie was daar, bestaande uit ongeveer 75 man. De muzikanten marcheerden naar den Die rentuin, waar zij 's middags een concert gaven. De meesten der Eindhovenarcn gin gen echter naar Schevcningèn om daar van zon en zee te genieten. Ook aan de Staatsspoor kwam nog een dergelijke extra trein aan. De Hagenaars hebben wcJ be langstelling geloond in dit bezoek, want op het Stationsplein werd de stoet door eenige duizenden personen opgewacht. Ook de directeuren van tien Philips-onlspan- ningsdienst, de heer R. J. den Hertog, kwam met de bezoekers mede. Met hem begaven wij ons naar den Dierentuin, waar hij eeni ge interessante bijzonderheden over dezen ontspanningsdienst mededeelde. Deze dienst vindt zijn oorsprong in het Philips—De 'Jong-fonds, dat een S-tal jaren geleden is opgericht ten einde het fabrieksperso- neel ontspanning te brengen in den groot sten omvang. Van den katholieken feest dag van gisteren werd gebruik gemaakt, nu de fabrieken gesloten zijn, de menschen eens een dagje naar huiten te brengen. Drie kwart van hen hadden nog nooit de zee gezien en zoo werd besloten lot dit uit stapje naar Scheveningen. Eén trein werd gedirigeerd naar Valkenburg en één naai' Arnhem. Voor de trip naar Den Maag wa ren wel een 700U aanvragen, maar ae spoorwegdirectie kon met geen mogelijk heid meer treinen beschikbaar stellen. Vroeger (hadden deze uitstapjes plaats hij groepen van 20 a 40 personen. De ontzag lijk snelle groei der Philips-fabriekcn maakte liet noodig, deze zaak anders aan te pakken en zoo gingen b.v. verleden jaar 1200 maft naar de Nenijto. Een uitstapje van een dergelijken omvang als nu geor ganiseerd werd, had nog nooit plaats ge had. In hoofdzaak heeft men zich wat de deelneming betreft tot de gezinnen bepaald, waarvan er nu een 2000 bereikt werden. De heer Den Hertog vertelde nog één en ander van dezen ontspanningsdienst. Vanr daag waren 18 leerlingen van de naai- en verstelafdeeling naar Nijmegen; 70 oud- leerlingen van middelbaar-technische scho len warén onder leiding van een ingenieur naar Dordrecht ter bezichtiging van een fa briek. Dergelijke kleine reisjes zijn er na Mei reeds een 15-tal geweest. Zij worden vroeg genoeg hekend gemaakt en uit prin cipe gebeurt er in dit opzicht niets gratis, zoodat bijtijds gespaard moet worden, wil men zulk een dag werkelijk genieten. Ver der is er karn peermateriaal aangeschaft. Voor een dubbeltje of een kwartje per dag kan men een kampeertent huren niet vol ledige uitrusting. Plet winterwerk is echter uitgebreider en moeilijker. Daarvoor is thans in wording een groot ontspanningsgebouw, waarvan de kosten minstens 800.000 zullen bedragen. Dit gebouw zal uok ccnige eetzalen bevat ten voor hen, die tussohen 12 en half twee niet naar huis kunnen. Uier kunnen 0000 arbeiders tegelijk hun boterham opeten. Ei wordt nu reeds ecu 2500 liter koffie per dag geschonken. De koffie kost 1 cent per kop zonder 6uiker, 2 cent met suiker. Óp war me dagen wordt op de z.g. warme afdeelin- gen thee geschonken. Deze krijgt men gra tis. Per dag gaat er dan een 3000 liter thee weg. Voor de glasblazers wordt de thee nog speciaal met citroen gemengd omdat glasblazers altijd dorst hebben. Dit alles geschiedt op advies van den eigen genees kundigen dienst, waaraan 12 doktoren ver bonden zijn. Den arbeiders wordt geleerd, hun „ku- chie" behoorlijk van een bordje op te eten. Die bordjes en messen worden verstrekt, inaar moeten natuurlijk ook weer gewas- schen worden. Daarom is een groote spocl- machine besteld die 3000 stuks vaatvverk in een ommezien weer schoonmaakt. Een fabriek als deze wordt natuurlijk nogal eens bezocht. Daarom zal dc keuken erop worden ingericht, dat er 000 diners kunnen gereed gemaakt worden. Voor ontspanning worden ongeveer een 12.000 boeken aangeschaft. Het ontspan ningsgebouw zal verder nog bevatten een gymnastiek- en biljartzaal, een schaak- cn dam kamer en verscheidene vcrecnigings- zaaltjes. Op de eerste étage verrijst een (ooneelzaal, plaats biedende voor S50 per sonen. Het is dc bedoeling, dat groote ei» kleinere gezelschappen hier zullen optre den, welker opvoeringen dan tegen lagen entreeprijs toegankelijk zijn. Hieraan wordt groote behoefte gevoeld, want de eenige ontspanning, dio Eindhoven bieden kan, bestaat uit een 3-lal bioscopen, die nu nog gesloten zijn ook. Ten slotte is nog in voorbereiding een overdekt zwembad, in den trant van het sporffondsenbad Ie Amsterdam. De heer Den Hertog deelde ons nog me de, dat op de fabrieken thans 22.000 arbei ders werken. Verwacht wordt nog een toe neming van dit aantal de eerste jaren, tot 30.000. Dader zan ccn brutale bcrooving aangehouden Men meldt ons uit Amsterdam: De agent van politie te dezer stede, die Zaterdag j.l. ecu werkloos stratenmaker arresteerde, in wien hij den persoon her kende die gezocht werd in verband met een poging tot inbraak aan de Keizersgracht, blijkt een goede vangst te hebben gedaan. De arrestant is zoo goed als zeker mede een der daders van den roofoverval in per ceel Bloemgracht 122, gepleegd in den avond van 27 April 1.1. Naar men zich her inneren zal is in een der vertrekken van dit perceel de grossier in suikerwerken de heer Jan. de Wit en zijn vriend, de heer De Haan, door vijf gefnaskerde mannen ver rast, van wie twee de beide heeren niet. revolvers dreigden. Er is toen een geld kistje gestolen met een bedrag van bijna 1000, alsmede eenige sieraden. De heeren De Wit en De Haas werden hierna door de bandieten gekneveld. Bij confrontatie van den biervoren ge noemden arrestant met deze heeren hebben beiden hem herkend als een cler lieden, die met een revolver gedreigd hadden. UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 AiVIERSFOORT RIJKSMUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE TE LEIDEN. De nieuw benoemde conservator Dr. C. G. F. H. Baycr. Dr. C. G. F. II. Dayer, die bij K. B. van 13 Augustus benoemd is tot conservator bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, is in 192J op ruim 30-jarigen leeftijd te Leiden zijn studie in de plant- en dierkunde aangevangen. Op 28 Juni 1029 is bij alhier gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift over de Biologie van Pseudococcus Adoni- dum. Mij voelt zich vooral aangetrokken lot morphologic cn systematiek der dieren. Op het oogenblik is de heer Bayer als as sistent werkzaam bij het Zoölogisch Labo ratorium te Leiden. Maandagavond hoeft te Gessen na het sluiten van de herbergen in do Veldstraat een érnstige vechtpartij plaats gehad, dio bijna een niensclienlevcn heeft gekost. J. S., wonende in dc heide, had ruzie gehad niet. E. B. Na liet sluiten van de lier- bergen heefi S. in de Veldstraat B. opge wacht bij de woning van zijn zwager de Dr Toen 13. met zijn zwager de Dr. buiten kwam, slak S. eerst de Dr. over zijn rech- terbenedenarm en stak daarna verschillen do malen naar B. Deze werd zeer ernstig in zijn rechterbovenarm: juist onder den oksel zoodanig geraakt, dat de slagader werd doorgesneden, alsmede verschillende pezen B. verloor veel bloed. Dc marechaussee's waren gelukkig spoedig aanwezig, die het eerste verband legden, anders was B. zeker doodgebloed. Geestelijke hulp was intus sclien ingeroepen. In verband met den ernst van den toestand werd B. van de laatste II.H. Sacramenten voorzien. De bei de getroffenen, die door den inmiddels aan gekomen dr. Beek uit Oss voorloopig zijn verbonden, zijn per auto overgebracht naar het ziekenhuis van de Broeders van St Joannes de Deo. te 's-Bosch. De Dr. is na verbonden te zijn naar zijn woning terugge keerd. De toestand van B. moet levensge vaarlijk zijn. S. is door do marechaussee aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. DE NIEUW BENOEMDE CONSERVATOR BIJ DE GEOLOGIE TE LEIDEN. Loopbaan van dr. I. M. v. d. Vlerk. Dr. I. M. van der Vlerk, die bij K. B. van 13 Augustus 1929 benoemd is tot Conserva tor bij de Geologie te Leiden, legde in 1918 te Groningen het candidaatsexamen af en in 1920 aldaar het doctoraal examen in de geologie. Na van 1918 tot 1920 in Bazel ge studeerd te hebben, bekleedde hij van 1920 lot 1921 de betrekking van leeraar in de biologie, aan de R II. B. S. te Schiedam en promoveerde in 1922 te Leiden bij prof. Mar tin, op een proefschrift getiteld: „Studiën o\er mummilinidae cn alveolinidae. Haar voorkomen in Soenibawa cn haar beteeke- nis voor de geologie van Oost-Azic en Aus- slrali Van Juli 1922 tot Februari 1928 was hij in Ned.-Indië werkzaam als lijdelijk geoloog bij den Dienst van den Mijnbouw. E. G. A. L. TER HAAR. t Op 66-jarigen leeftijd is woensdag te Was senaar overleden de heer E. G. A. t,. ter Haar, gep. luit. koloijel van het O. I. leger. VERDRONKEN. Woensdagavond is de29-jarige P. \.d.Lin den uit de Atjehstraat te Rotterdam bij bet zwemmen in het zwembad aan de Maas kade aldaar door een toeval getroffen cn verdronken. Zijn lijk is spoedig opgehaald. Eenige uren toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Eenige schriftelijke vragen beantwoord Op de vragen van den heer Ili einstra betreffende een uitlating van een stakings leider in oostelijk Groningen, heeft dc heer Donner, minister van justitie, het vol gende geantwoord: De bedoelde uitlating is gedaan 4 Mei j.l. te Beerla, op een door de Communistische Partij Holland C. C. belegdo vergadering, door een persoon, die secretaris is van do afd. Bc.crtu van den Ned. Bond van Arbei ders in het Landbouw-, Tuinbouw- cn Zui velbedrijf. Het gebeurde te Fiusterwolde Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den lieer Schaper betreffen de het instellen van een onderzoek naar het voorgevallene te Fiusterwolde op 28 Mei j.l. cn het nemen van maatregelen met be trekking tot het optreden van politie cn marechaussee, antwoordde de minister van Justitie, dat hij thans de stukken van liet uitvoerig gerechtelijk vooronderzoek, dat ter zake van bet op 28 Mei j.l. te Finster- vvolde voorgevallene is ingesteld, met een omvangrijk rapport van den procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft ontvangen. Do procureur-generaal komt lot de con clusie, dat do marechaussee, zich te Finster wolde op don bewustcn avond van een zeer zware taak naar behooren heeft ge kweten en dat zij geen blaam verdient. Nauwgezette bestudeering der stukken heeft minister Donner lot een andere con clusie geleid Bemiddelingsvoorstellen De lieer Buiskool te Delfzijl heeft de vol gende bemiddelingsvoorstellen gedaan: Voor 1929/1930 worden do loonen ver hoogd met 2 Vi cent per uur en het loon voor zichten cn binden met 8 pet. Voor 1930/1931 worden alle loonen 12 pet. hooger gesteld dan thans. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd in de Oranje Nassau-orde tot ridder de officier van den marinestoom- vaartdient eerst e klasse C. van Ley den (on derscheidingsteekcncn te dragen met zwaar den); benoemd "tot electrotechnisch opzichter met als standplaats Vlissingen de baas der electriciens bij de rijkswerven, geplaatst te Willemsoord, J Labo ut Benoemd tot officier in de Oranje- Nassau-orde de heer P. J. D. Majoor, ma gazijnmeester der genie van het Neder.- Indische leger, met bepaling dat het ver siersel zal zijn met de zwaarden. Toegekend de gouden eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan mej. J. C. van Meerkerk, gewezen bewaarschool-onderwij zeres in de gemeente Leusden. Op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Januari 1930 de referendaris 2e kl der P.T.T. J. R. Vegter te Groningen. Met ingang van 1 Augustus benoemd bij den dienst der Zuiderzeewerken de ir. P- F. Jansen thans lijdelijk ingenieur, Tot opzichter 1ste klasse I Verstrakten W. Fockema, A. N. Dekker en M. Ilartog allen thans opzichter 2de klasse, en L. Poortman, P. Tijns, G. W. Looman cn A. de Hoog, allen thans buitengewoon opzichter Tot opzichter 2de klasse G. I Bolier, J. M. van der Voorde, II. Meijer, W. I. Lindhout, C. W. A. van der Maas, P. J. Stijnnet, T. W. de Koning, B. Wei. en J. Kas, allen thans buitengewoon opzichter. Tot bureel-ambtenaar F. W. Jerphanion en J. II. E. Niemann, beiden thans tijdelijk bureel-ambtenaar. Benoemd lot officier in dc Orde van Oranje-Nassau de lieer P. J. Derks, Majoor- Magazijnmeester der Genie van hel. Ncdeil. Indisch Leger, met bepaling dat bet ver siersel der Orde zal zijn met de zwaar den. Toegekend do gouden eere-medaillo der Oranje-Nassau orde aan Mejuffr. J. C. van Meerkerk, gewezen bewaarschool onderwij zeres in de gemeente Leusdcn op verzoek eervol .ontslagen niet 1 Janu ari 1930 de referendaris 2e kl. der P. T. T. J. 11 Vegter te Groningen met ingang van 1 Augustus benoemd bij den dienst der Zuiderzeewerken, tot inge nieurs li'. 1'. Pli. Jansen, thans tijdclijk- ingenieur tot opzichter le kl. I. Verstruate, W. Fokkcma, A. N. Dekker en M. Ilartog, allen thans opzichter 2e klas cn L. Poort man, P. Tym, G. W_ Loomans cn A. do Iloog, allen thans buitengewoon opzichter; tot opzichter 2e kl. G. J. Boller, J. M. van der Voorde, II. Meyer, W. J. Lindhorst, C. A. van der Maas, P. J. Sleinmetz, J. W. do Koning, B. Weis cn J. Kost, allen thans buitengewoon opzichter tot bureelambtenaarF. W. Jerphanion cli J. II. E. Niemann, beiden thans tijdelijk bureelambtenaar. Bij Kon. Besluit is aan Jhr. mr. D. J. do Geer, minister van Financiën te 's-Graven- hngo verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken Knight Grand Cross of the Most Eencellcnt Orde of the British Em pire, Civil Division van Groot Britannic cn Ierland. Een congres te Rotterdam ln het dansinstituut van den heer Van der Zanden aan den Scliiedamsehen Singel te Rotterdam, zijn dezer dagen tal van Ne- derlandsche dansleeraren bijeen ter bestu deering van de nieuwe dansen die in liet komende seizoen zullen worden onderwe zen. Een van lien, de lieer Leviet uit Leeu warden heeft in den afgeloopen zomer de verschillende groote congresssen in Londen en Parijs bezocht waar do nieuwe dansen woiden ontworpen en vastgesteld cn hij heeft verscheidene weken besteed aan het instudeeren van de nieuwe variaties van den societydans die men in het komende seizoen zal leeren kennen. Var. hem leeren nu do Nederlandscho dansleeraren de verschillende passen dio zij zullen onderwijzen. De dansen voor liet kamende jaar dragen allen bekende titels daar het voor het overgroote deel variaties zijn van de bestaande passen. Het zijn de Oiiick Steji, de Engelsche wals, de Tango, de Biues, Slow foxtrott en de Six Eight. Hn tempo is rustig en beschaafd. Veel berust ir> de techniek van deze nieuwe dan sen op de z.g. contrary-body-niovemcnt, de tegengestelde lichaamsbeweging. De gelieelo week zal het congres nog du ren. HANDKOFFER VERMIST UIT EEN TREIN. Waarde van den inhoud onge veer 600. Men meldt ons uil Amsterdam: Iemand heeft aangifte gedaan, dat bij na aankomst van den trein uit Den Haag, zijn lederen handkoffer, waarin zich klee- reii ter waarde van 600 A 700 gulden be vonden, vermiste. Langestraat 56 Telef. 115. SPECIALITEIT IN De grootste vijand van liet goede is niet de liefde tot het kwaad, maar de valsche schaamte voor het goede zelf. Nic. Beets. Naar het Engelscb vaü A. T. QU1LLER—COUCH. 51 En toch ik wist het zeker maar het kon toch niet zoo wezen het moest een droorn geweest zijn was ik dan krank zinnig? Het denkbeeld alleen was onge- luofelijk en toen mijn hart die woorden uitsprak, draaide de geheele zaal voor mijn oogen; alle geluid kwam flauw cn heesch tot mijn ooren; terwijl doordaar Daar in de schittering van licht, stralend, aller liefst. een verheerlijkte, zegepralende ko ningin, daar naderde voor de oogen van die groote schare van toeschouwers mijn geliefde mijn eigen Claire! HOOFDSTUK VI. Hoe dn zwart met gele waaier een booschap zond; en hoe ik een gezicht zag in den mist. Toen ik daar, bedwelmd als 't ware, zat, ontmoetten onze oogen elkander. Het was maar één oogenblik, maar in dat oogenblik zag ik dat zij mij herkende en of ik zonder te spreken mijn oordcel of vonnis uitsprak Toen wendde zij zich tot Valentine. De pchouburg weergalmde van onstui mig applaus, toen haar lied een einde nam. Ik voelde dat Tom mij bij mijn elleboog greep, maar ik kon niet meedoen aan het applaus en evenmin hem antwoorden, tiet was alles zoo ontzettend onbegrijpelijk. Dit was dus mijn geliefde, dit was Claire, die ik had liefgekregen en wier liefde ik verworven had in de boschjes van Pang- bourne dit vergood en verheerlijkt we zen, voor wie duizenden met ontzag waren vervuld. Dit waren de lippen die de beken tenis van haar liefde gestameld hadden deze kunstenares, die door duizenden be wonderd werd. I-Iet was ongeloofelijk. En toen, terwijl Tom's hand nog op mijn arm lag, schoof, het mij door het hoofd, dat de vrouw die hij liefhad, mijn ver loofde was en hij wist het niet. Toen deze waarheid tot mijn besef doordrong, werd ik door een vreeselijÜen angst bevan gen, dat hij mijn gezicht zou zien cn de waarheid vermoeden. Hoe kon ik het hern zeggen? Arme Tom! Arme Tom! Ik sloeg de oogen weer op tot Claire. Ja, zij was grootsch: boven allen twijfel prach tig. En steeds meer voelde ik dat ik was als iemand, die zijn vriend verraden had cn het lot aanklaagt zulk een bedrog mo gelijk gemaakt te hebben. Of Claire mijn blik verkeerd opvatte, weet ik niet, maar toen zij zich omkeerde en Valentine herkende, was er een trilling in haar stem. die door het publiek als hooge kunst werd beschouwd, maar ik be greep er maar al te goed de oorzaak van. Ik deed mijn best te glimlachen en te ap- plaudisseeren, maar noch mijn oogen noch mijn handen waren daartoe in slaat. En zoo werd zelfs het spel van Claire een ver wilt, en egn smeekbede lot mij om vergif fenis te vragen, die mijn ziel baar zoo gaarne wou geven, ofschoon mijn slem niet wilde gehoorzamen. Minutenlang was Ik onder een betoovering, die ik niet kon hopen te verbreken. „Feliciteer mij, Jasper. Wat dunkt je van haar?" Het was Tom's stem naast mij. Feliciteer hem! Ik voelde mij zelf de ellendigste van alle stervelingen. „Zij is prachtig!" stamelde ik. „Ik dacht wel, dat je dat zeggen zou. On- geloovige als je was! heb je ooit zulke oogen gezien? Beken het nu maar, wat zijn de oogen van Claire bij zoo iets te verge lijken?" „De oogen van Claire zijn hetzelfde. .,Ach man! de oogen van Claire waren immers donker, diep grijs nog slechts een paar dagen geleden en die van Clarissa zijn bruin, donkerbruin. Maar je kunt het van hier af niet zien." Helaas! ik kende de kleur van Claire's oogen waarlijk goed genoeg, zulke oogen lijken bruin hij den gloed van het voetlicht. En haar gang, haar lengte. Tom had haar alleen zien loopen op tooneelschocncii. Hot natuurlijk was zulk een vergissing. „Tom. nu is je succes verzekerd/' „Ja, dank zij haar. Men was al druk op weg het stuk uit te fluiten, voordat zij op kwam. Dat zag ik. Heb jij liet ook niet ge zien, Jasper? Zij keek een oogenblik dezen kant uit. Denk je, dat ze mij wou aan moedigen? A propos, heb je Claire nog ge zien?" O Tom. Tom, laat mij je vanavond ten minste sparen! Mijn hart bonsde cn er was iels in mijn keel, dat men dreigde le doen stikken, toen ik stamelde: „Ja". „Blijf dan niet langer bij mij om mij te feliciteeren, maar ga gauw naar haar toe. Succes bederft den man die liefheeft. Ach Jasper, als Clarissa mij eens geroepen had! Haast je: ik zal je in 't oog houden en glimlachen als bewijs dat ik je keus goed keur. Waar zit zij?" Weer scheen iets mij bij de keel te grij pen. Ik hakkelde om een antwoord le bo denken, toen ik een stem achter mij hooi de zeggen „Voor u mijnheer", en een briefje werd mij in de hand gegeven. Met een kloppend hart maakte ik liet open en ver wachtte Claire's schrift te herkennen. Maar het briefje was niet van haar. Het was haastig met potlood gekrabbeld en luidde aldus „Een oude vriend wou u graag even spre ken. Als ge tijd hebt kom dan in loge no. 7". Eerst dacht ik dat het een vergissing was en niet voor mij bestemd, maar er stond duidelijk op Aan den heer J. Trenoweth Z.Ed." Ik keek om naar den persoon die het gebracht had, maar hij was al weg cn keek toen op naar de loges. Evenals straks waren het allemaal vreemde gezichten, en evenals tevoren ging de zwart met gele waaier steeds heen en weer, alsof de hand die hem in beweging bracht, getw hand maw een machine was. Evenals straks kon men de persoon die den waaier vasthield niet zien. Ik aarzelde, dacht ecu oogenblik na en kwam tot de conclusie, dat zelfs de boodschap, hoe dwaas dan ook, nog beter was dan de ver rukking van Tom op dat oogenblik bij tc~ wonen. Ik stond op. „Ik zal wel' dadelijk terugkomen", zei ik heengaande. Terwijl ik ei nog over dacht wat die boodschap beduidde liep ik den corridor - i door, tot ik aan de deuren der loges kwam en bleef staan voor 110. 7. Het viel mij op, dat als ik het goed uitrekende, dat dit de zelfde loge rnoest wezen waarin ik dien zwart met gelen waaier gezien had. Ik was nu bepaald nieuwsgierig geworden en klopte. „Binnen", klonk een zachte slem, die ik mij meende te herinneren. Ik (rad binnen en wie zag ik daar voor mij: de vrouw met het gele gezicht de eigenares van het speelhol. Zij was alleen en zat een weinig achter in de loge, in een donkeren hoek maar inet haar arm op het kussen rustende be woog zij nog steeds den zwart met gelen waaier heen en weer en haar diamanten fonkelden prachtig in het licht uit de zaal. Zij was gekleed in een zwart met geel ge waad, het was een toilet dat de afschuwe lijke teint en figuur nog nieer deed uitko men als een schreeuwend contrast met haar gerimpeld gezicht en wit haar, een lijkkleurig lichaam dat een jong mensch moet voorstellen Ik was letterlijk verstomd door het aan schouwen van deze verschijning en narn piaals op een stoel dien zij mij aanwees, terwijl haar wonderlijke oogen mij aanza gen met koude onverschilligheid. ik "or het .gemompel hooien van "liet publiek eh de stikkende hitte steeg uit de za.ll naar hoven. Dc zonderlinge vrouw bewoog zich niet behalve het onophoudelijke waaien met, den waaier. Wel ruim vijf minuten, dunkt mij, zalen wij elkaar zwijgend aan te kijken. Eindelijk begon ze Ie spreken' en dc zachte stem w** even muzikaal en vriendelijk als oofat (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5