DE MOEILIJKHEDEN IN DEN HAAG ,,L' Hirondelle* W.K.v.Rossum 16jl8 Langestraat - Amersfoort GROOJE OPRUIMING ZOMERJAPONNEN EN MAN1ELS HOE ZAL BRIAND'S HOUDING ZIJN? Heel de Britsche pers voor Snowden. GALA-jCONCERT KURHAUS Een dansje na afloop STADSNIEUWS Fransche beduchtneid in verband met het vraagstuk der ontruiming. Parijs, 20 Aug. (V.D.) Hoewel de giste ren gehouden besprekingen te Den Haag geen onmiddellijk resultaat hebben gehad, blijft de Fransche pers er niettemin over tevreden. De Fransche bladen constateeren, dat de gedelegeerden bereidwillig hun dossiers hebben geopend, en zonder overwegen het gewenschte materiaal hebben geleverd. De Echo de Paris schrijft, dat, wanneer Briand onvoorwaardelijk de tweede zone wil ontruimen, wat reeds in December kan zijn volbracht, hij toch tenminste voor de derde zone een voldoende lange periode in beraad houdt. De troepen zullen teruggetrokken wor den, zoodra de parlementen het Young- plan geratificeerd hebben. Doch de laatste soldaat zal eerst 10 maanden later het be zette gebied verlaten. Het blad is bezorgd, of Briand inderdaad zijn houding op dit punt zal handhaven. Men meldt uit Londen aan de N.R.C De Star volgt de zwenking van de Daily News ten gunste van Snowden. Snowdens moedige houding in Den Haag, schrijft zij in een hoofdartikel, heeft de laatste sporen van de verdenking, dat de Labourregeering zich minder Britsch zou betoonen dan de Britsche regeering be hoort te zijn, doen verdwijnen. De dagboekschrijver van het blad stelt voor, dat bij zijn terugkeer uit Den Haag, die hij voor het einde dezer maand ver wacht, Snowden een feestelijke, ontvangst zal worden gegeven. Vele liberalen en niet weinig conservatieven zouden er met veel genoegen aan deelnemen, zegt de schrij ver. De Evening Standard zegt in een hoofdartikel, dat zelfs indien de conferen tie onverrichter zake uitneengaat, Snow den zijn hoofdpunt zal hebben gewonnen. Hij heeft eens en voor goed bewezen, dat Groot-Brittannië zijn houding van vrien delijke toegeeflijkheid in buitenlandsche zaken heeft opgegeven. Wanneer do mo gendheden dan weer samenkomen om over herstel te spreken, zooals zij vroeg of laat toch moeten doen, indien zij nu niet tot een overeenkomst geraken, zullen zij van te voren reeds weten, dat de aanspraken van Engeland ernstig moeten worden geno men. Het blad eindigt met een oproep aan alle Britten om Snowden eensgezind te blijven steunen, tot hij zijn taak volbracht heeft. De bijoenkomsten der experts eu juristen. Hedenochtend hebben de financieelo des kundigen ter herstelconfercntie hun werk voortgezet, nadat zij gisteravond tot een zeer laat uur bezig waren geweest. De bijeenkomst van heden duurde tot kwart over één en werd daarna tot drie uur geschorst. Naar wij vernemen, hebben de experts hun arbeid bijna beëindigd. De bijeenkomst der juristencommissie, die heden zou plaats hebben, is niet door gegaan. Minister Beelaerts van Blokland bood heden weer aan verschillende gede legeerden een noenmaal aan. Pessimisme van Pertinax. Londen 20 Aug.( H.N.) In de Daily Telegraph toont Pertinax zich bezorgd over de verdere ontwikkeling van het vraagstuk der ontruiming. Terwijl in de berichten der overige Engelsche correspondenten do op vatting wordt verkondigd, dat de verkla ring van Henderson over de ontruiming van het Rijnland door de Engelsche troe pen geheel ondubbelzinnig luiden, tracht Pertinax den indruk te wekken, alsof er voorloopig nog slechts sprake is van zeer onbepaalde uitlatingen van Henderson. Voorts wijst hij er op, dat de meenings- verschillen tusschen Briand, Streseman en Henderson in het vraagstuk der ontruiming ongunstige gevolgen voor de geheele confe rentie kunnen hebben. De bezorgdheid over de verdere ontwikkeling der conferentie wordt volgens Pertinax nog verhoogd door de Duitsch-Fransche meeningsverschillen omtrent het bedrag der bezettingskosten. welke Frankrijk van Duitschland wil vor deren. Ook de ontwikkeling van het finan- eieele vraagstuk schijnt Pertinax niet zeer hoopvol. Volgens den diplomatieken mede werker van hetzelfde blad is men in offi cieels kringen in Londen over het verloop der besprekingen buitengewoon pe9simis tisch gestemd. Men beschouwt een misluk king der conferentie als onvermijdelijk, in dien niet binnenkort belangrijke concessies aan Engeland worden gedaan. Briand's ontruimingspoli- tiek gegispt. a r ij s, 20 A u g. (H.D.) Volgens de Echo de Paris is het Maandag bij de besprekin gen in de politieke commissie tot een hevi ge botsing tusschen Briand en Stresemann gekomen. Dit was het gevolg van een nieu we manoeuvre van Briand, om de kwestie der ontruiming sleepende te houden. Briand scheen zijn belofte van de vorige week. dat hij reeds Zaterdag het begin en den duur der operaties voor de ontruiming zou bekend maken, vergeten te hebben en bepaalde zich ertoe te constateeren, dal met de ontruiming eerst een aanvang kon worden gemaakt, als alle parlementen het Youngplan hebben geratificeerd, wat nog «en minste 10 maanden zal duren. Strese mann heelt daarop groote ontstemming aan den dag gelegd. Hij verklaarde niet te kun nen begrijpen waarom de vorige week van zes maanden als duur voor de ontruiming van de dorde zóne is gesproken, terwijl er thans weer een termijn van 10 maanden wordt genoemd. Ook Henderson is beslist tegen het Fransche standpunt opgekomen en heeft nogmaals verklaard, dat de Én- gelschen de tweede en derde zóne onvoor waardelijk zullen ontruimen. België zal een kleine afdeeling troepen van de tweede naar de derde zóne doen gaan, meer als wacht voor den Belgischen hoogen com missaris en de rest der troepen naar huis terug laten gaan. De socialistische en de gematigde bladen van links oefenen scher pe critiek op de politiek van Briand. In de Quotidien schrijft Léon Blum, dat Briand niet zoo verwonderd kan zijn over- Henderson's verklaring, daar hij, toen hij Parijs verliet, geweten heeft, dat legen het einde van dit jaar geen Engelsch soldaat meer sari de Rijn zal staan. Wat ook ge schiedt en hoe do onderhandelingen ook mogen uitvallen, door het feit, dat Brinnd de ontruiming niet kan verhinderen en deze toch sleepende houdt, bestaat het gevaar, dal bij een mislukking der conferentie de verantwoordelijkheid daarvoor op Briand zal worden gelegd. Een rekeufthit in het Young-plan? De Engelschen zouden gelijk bobben. In conferentiekrin^n verluidt, dat geble ken zou zijn, dat men in het Young-plan oen rekenfout zou hebben gemaakt, waardoor inderdaad de Engelschen met hun bewe ring, dat zij in vergelijking met de Dawcs- regeling, jaarlijks 48 millioen minder zou den krijgen, en niet 45 millioen millioen, gelijk aanvankelijk door de anderen be weerd werd, het bij liet rechte oind zouden hebben. Voorts doet het gerucht de ronde, dat ook in het algemeen de Engelsche becijferingen gebleken zouden zijn juist te wezen. Intus- schen zou dit nog een voor debat vatbare kwestie zijn. De Itüliaansche minister van financiën, de heer Mosconi, heeft aan de pers de vol gende verklaring verstrekt: Men heeft beweerd, dat Italië bij aanne ming van het. plan-Young niet to omschrij ven voordeelen zou genieten. Dat. zou hier op neerkomen, dat de deskundigen van Pa rijs in het geheel geen deskundigen waren. Evenwel waren zij door hun regeeringen, de Engelsche regeering inbegrepen, benoemd op grond van hun internationale reputatie en van de autoriteit, die zij in hun respec- tievo landen genoten. Zij hebben gedurende vier maanden gewerkt, cn om nik* techni sche inlichtingen te krijgen, die zij noodig hadden, zijn zij voortdurend in contact ge bleven met de herstelcommissie en hun respectieve ministeries van financiën. Italië zoekt geen enkel ongerechtvaar digd voordeel, liet wil evenals iedere andere natie, dat men rekening houdt met de be slaande overeenkomsten. Waarom zou men Alleen de overeenkomsten toepassen,, die ongunstig zijn voor Italië en niet die, wel ke dit land voordeelen verschaffen? Waar om wil men art. 1 der overeenkomst van Spa toepassen en niet evenzeer art, 2? De leskundigen hebben hun oordeel niet uitgesproken, zich enkel basecrende op de beginselen van billijkheid, maar ook reke ning houdende met rechtstoestanden. Dat is do eenstemmige meening der deskundi gen geweest, de Amerikaansche experts in begrepen. Dat is de meening der crediteur- regeeringen, vertegenwoordigd in de com- missie-Young, met uitzondering van de En gelsche regeering. Het plan-Young vraagt van iedereen of fers: van Italië, Frankrijk, België evenzeer als van Groot-Britannië. Daarop is reeds gewezen. Wat Italië betreft, ben ik berefd een gedetailleerde uiteenzetting te geven van die offers. Indien het Youngplan gewijzigd werd, zou de Italiaansche regeering op haar beurt tal rijke aanspraken moeten doen gelden. Men heeft gezegd, dat Engeland speciale offers heeft gebracht bij de regeling van de Itali aansche schuld en dat Italië verplicht is, geen nieuwe bizondere voordeelen te vra gen op het terrein der herstelbetalingen. Zonder het geheele debat over de kwestie der schulden te willen heropenen en met volle waardeering voor hetgeen Engeland, tc dien aanzien heeft gedaan, wensch ik het volgende te verzekeren: a, Engeland heeft ons geen gunstiger voorwaarden toegestaan dan die, welke vooraf aan Italië waren toegestaan door de Vereen. Staten. Het beginsel, officieel door Engeland uitgesproken bij zijn onderhan delingen met Italië, is geweest, dat van pari passu volgens de regeling met de Ver. Staten; b. het Young-plan kent gedurende de 37 jaar van zijn volledige toepassing aan Italië niet hoogere bedragen toe dan die welke het volkomen krachtens het Dawes-plan, dat op het oogenblik van het afsluiten der schuldenregeling van kracht was, maor in tegendeel bedragen, welke een weinig lager zijn. Men heeft gezegd, dat Italië niet deel wil nemen aan de offers, die de verschil lende volken zich bereid hebben verklaard te brengen met het doel zoo dicht mogelijk het standpunt van Engeland te naderen Italië heeft echter, hoezeer het evenals Frankrijk en België den nadruk legt op de onschendbaarheid van het Youngplan. om dat dit beantwoordt aan de behoeften eener economische en politieke systematiseering van Europa, zich bereid verklaard, zijn aandeel bij te dragen, hetzij op financieel terrein, hetzij ten aanzien van de leveran ties in natura: de verstrekking van steen kool enz. De Italiaansche delegatie heeft reeds op duidelijke wijze haar verzoenende houding te dien aanzien op 14 dezer kenbaar ge maakt bij gelegenheid van de indiening van het memorandum der vier mogendhe den. In de bijeenkomsten der deskundigen, die gisteren en beden hebben plaats gehad. hebben Italiaansche vertegenwoordigers alle benoodigde bewijzen te dien aanzien gele verd. Ten slotte wensch ik op te merken, dat er in Den Haag geen sprake is van fas cisme of labourisme. Hier zijn slechts Italië cn Engeland, die evenals reeds herhaalde lijk in het verleden is geschied ook bij deze gelegenheid met de andere landen moeten trachten tot overeenstemming te komen om samen te werken aan den weder opbouw van Europa. Het program voor den nieu wen dag. Van Fransche zijde vernemen wij, dat Japan, Italië, België en Frankrijk waar schijnlijk hedenochtend en anders vroeg in den namiddag in Hotel des Indes bijeen zullen komen, teneinde het resultaat van het werk der financieele deskundigen te bespreken. Te ongeveer 4 uur zullen de 4 landen, die bij de bezetting betrokken zijn, samenkomen om te beraadslagen over de voorstellen der juristen met. betrekking tot de commissie van vaststelling en verzoe ning, terwijl waarschijnlijk om half zes in het Eerste Kamergebouw de zes uitnoodi- gende mogendheden zullen vergaderen, om de geheele situatie der conferentie onder de oocen te zien. Hoe zal Duitschland op 1 Sep tember moeten betalen. Van Duitsche zijde vernemen wij omtrent den brief, dien de Duitsche delegatie heeft gezonden aan de vijf uitnoodigende mo gendheden, dat deze geadresseerd was aan minister Jaspar, voorzitter der conferentie cn dal men in den brief het \erzoek doet cm een gemeenschappelijke bijeenkomst der zes te beleggen ter bespreking: a. van het verloop, dat de conferentie tol dusver heeft gehad; b. von heigeen er \erder dient tc ge schieden met betrekking tot de volgens het program der conferentie te behandelen pro blemen. In het bijzonder schijnt het de bedoeling van Duitschland te zijn zekerheid te ver krijgen omtrent de situatie, waarin dit land zal verkoeren, voor het geval de conferentie uiteen gaat zonder tot een definitief resul taat te zijn gekomen. Dit schijnt zoowel voor de vraag lioo het met de bezettings kosten zal moeten gaan, alsook wat wel het voornaamste wordt geacht voor de vraag hoo men zich voorstelt, dal met in gang van 1 September de betaling door Duitschland zal moeten geschieden, n.l. vol gens de Dawesregeling, of overeenkomstig het Young-plan, waarvoor wetlLht een provisorische regeling te treffen ware. Niei gedonderd of gebliksemd. Heden namiddag gebruikten Briand, Lou- cheur, Snowden en Adatci gezamenlijk de thee. Er had een algemecne gedacht en wis- seling over den toestand plaats in afwach ting van het rapport der technische des kundigen cn met het doel hun respectieve standpunten nader tot elkaar te brengen. Na afloop verklaarde Briand aan de wach tende journalisten, dat het. in de bijeen komst niet gedonderd en gebliksemd had. Naar aanleiding van een schrijven van Stresemann aan Jaspar, waarin werd ge vraagd om een bijeenkomst der zea uitnoo digende mogendheden, is besloten, dat de gedelegeerden dezer mogendheden hedenna- middag om half zes in het Eerste Kamer gebouw zullen vergaderen. Daaraan gaat vooraf een bijeenkomst der vier bij de be zetting betrokken mogendheden. Een simpel misverstand. Omtrent het geconstateerde verschil van 3 millioen mark tusschen de berekening van Engeland en van de 4 andere credi- teur-mogendheden inzake hetgeen Engeland volgens het Young-plan minder zou ont vangen dan volgens het Dawes-plan. wordt ons van Fransche zijde medegedeeld, dat dit verschil niet te wijten is aan een fout in het Young-plan, maar alleen hieraan, dat in dat plan rekening is gehouden met zes- maandelijksche betalingen van Engeland aan Amerika, terwijl die betalingen inder daad door Engeland maandelijks worden •gedaan ZUrich zetel voor de Intern. Bank. Brussel, 20 Aug. (H.N.) De Etoile Beige verklaart, van een hooggeplaatst per soon te Den Haag bijzonderheden vernomen te hebben met betrekking tot den zetel van de internationale bank, die volgens het Youngplan zal worden gesticht Londen en Parijs zouden, daar Frankrijk en Engeland het niet eens kunnen worden, als zetel voor de bank niet in aanmerking komen, even min zouden Amsterdam of Brussel kai.9 hebben Men kan daarom beslist aannemen dat Ziirich de meeste stemmen zal krijgen. Do Fransche pers optimist. Parijs, 2 0 Aug. (H.N.) Hoewel de Fransche pers algemeen vaststelt, dat de deskundigen te Den Haag nog ver van een beslissing verwijderd zijn, is zij toch opti mistisch gestemd voor het verdere verloop der onderhandelingen. De Fransche bladen hopen, dat een oplossing door Duitsche con cessies verkregen zaJ kunnen worden. Daar bij wordt verklaard, dat er geen belangrijke versobillen tusschen het Duitsche en Fran sche standpunt moer bestaan en deze bij goeden wil zeker overbrugd kunnen wor den. De Paris Soir meent zelfs te kunnen melden, dat hoewel in politieke vraagstuk ken nog geen overeenstemming op alle punten is bereikt, men toch reeds belang rijke vorderingen heeft gemaakt en de in druk nog steeds zeer gunstig is. Toegege ven wordt, dat de datum voor de ontrui ming voor het Rijnland nog niet vastga steld is. Daarbij wijst de Paris Soir op de moeilijkheden om de uit het Rijnland terugkeerende troepen onder dak te bren gen. Er zouden voor tenminste 8 a 10.000 man nieuwe kwartieren moeten worden ge bouwd. De Fransche argumenten schijnen over het algemeen niet zeer sterk, daar hierte gen kan worden aangevoerd, dat men steeds met de mogelijkheid van een ont ruiming had moeten rekenen. Paul Boncour cn do Haagsche conferentie. Parijs, 20 Aug. (V. D.) Paul Boncour, die ter gelegenheid van de beslissing door het Permanente Hof van Internationale Justitie inzake de Zwitsersche zóne naar Den Haag was gereisd, heeft zijn verblijf aldaar verlengd, teneinde in contact te komen met de beide Engelschen I-Ienderson en Snowden. Met eerstgenoemde heeft Bon cour reeds een onderhoud gehad. Tegen over een vertegenwoordiger van do „Soir'' noemde hij het een groote fout, dal. men de beslissing in honden van de financieele deskundigen heeft gelegd. Over de vooruit zichten der conferentie wilde hij zich niet uitlaten. Wèl wees hij er op, dat het thans de tijd is om het Protocol van Genève te doen herleven. Vele gedelegeerden aanwezig De gedelegeerden ter Ilaagsche conferen tie waren gisteravond met de daaraan ver bonden journalisten en rnet verdere genoo- digden de gasten van liet gemeentebestuur van 's-Gravenhage, dat in bet Kurhaus te Scheveningen een gala-concert, te geven door het Residentie-orkest, onder leiding van dr. Peter van Anrooy, had aangeboden. Zoowel de concertzaal als de table d'lióte- cn de restaurantzaal was kwistig met pal- mengroepen en bloemen versierd. In de con certzaal hingen bovendien kostbare tapij ten over de balustrades, terwijl langs het podium guirlandes van groen en bloemen waren aangebracht. Gaven deze versieringen op zichzelf reeds een smaakvollen en foestelijken aanblik, de luister der zalen werd zeker nog aanmerke lijk verhoogd door de keurige toiletten dei- dames, die in grooten getale aalnwczig wa ren. Onder de genoodigden, die allen door burgemeester Pa tij n werden begroet, wer den opgemerkt, behalve vele buitenlandsche ministers cn staatslieden, minister Beelaerts van Blokland (buitenlandsche zaken), leden van de hofhouding van II. M. de Koningin, leden van liet Corps Diplomatique, het Per manente Ilof van Internationale Justitie, oud-ministers, leden van de Algetneene Re kenkamer, Kamer- en raadsleden e. a. Van dë gedelegeerden waren o.a. aanwezig de heeren Cliéron, Loucheur, Venizelos, Jas par, Ilyrnans cn Snowden. Door het buitengewoon groote aantal vreemdelingen was het ditmaal niet moge lijk geweest, het aantal genoodigde stadge- nooten uit te breiden in die mate, als an ders bij dergelijke feesten het geval is. Met de organisatie van dezen avond hadden zich mr. L. Rijken, chef van het kabinet van den burgemeester, en de hoofdcommies Robin belast. Het in de Fransche taal gedrukte pro gramma van het concert, waaraan als so listen medewerkten mevr. J. van IJzer Vincent (sopraan) en de heer Charles van Isterdael (violoncel), was verlucht met een reproductie in kleurendruk van een aquarel van Klinkenberg, voorstellende het Haag sche Stadhuis met omgeving, welke aquarel in bezit van het gemeentebestuur is. De volgende nummers werden ten gehoore gebracht: 1 Edward El?ar, Thème deux variations et finale tirées des variations „Enegma"; 2. Claude Debussy. Deuxième nocturne; 3 Richard Wagner. Ballade et air de Senta de l'Opera „Der Fliegcnde Hollander" (Chant madame van IJzerVincent); 4 Giacomo Rossini, ouverture „Guillaumc Teil" (vio- loncelle Ch. v. Isterdael); 5. Anton Dvorak. Danse slave; 6. Peter van Anrooy, Rhap*o- die hollandaise „Piet Hein". De zangeres werd bij haar binnentreden et bloemen gehuldigd. - Na het concert, dat, aangevangen te 9 uur, ongeveer een duur duurde, begaven de genoodigden zich naar de beide andere za len, waar buffetten met een keur van ver verschingen waren ingericht, en waar men onder het genot daarvan nog geruimen tijd, bijeen bleef. Een strijkje zorgde daarbij voor dansmuziek en er wercl menige dans op de maat hiervan ondernomen. VLIEGTUIG IN HET WATER GEVLOGEN Rome, 19 Aug. (V.D.) Tijdens een oefen- vlucht met een nieuw racetoestel, een Fiat C 2-machine, dat deel zou nemen ?.an de wedstrijden om den Schneider-cup in En geland. kwam het toestel terecht in het Garda-meer en zonk. De piloot, de Italiaan sche sergeant-vlieger Ajello, die deel uit maakt van het Italiaansche team, dat naar Engeland zal worden afgevaardigd, kon bijna zonder verwondingen gered worden. BOOT OMGESLAGEN. Drie dooden. Rome, 20 Aug. (H.N.) Op het Lago Maggiore is door hot plotseling opsteken Wan een storm een boot omgeslagen, met .Viet gevolg, dat drie personen verdronken. EXAMEN ACTE DUITSCH L. O. De Heer W. van Bentum, onderwijzer aan de O. L. school aan de Vondellaan, slaagde te 's-Gravenhage voor de Akte Duitsc'n L. O. EXAMENS FRANSCH L.O.' Geëxamineerd 23 candidaten. Geslaagd de dames: M. Siebenga, Boskoop; C. E. de Vos. 's-Gravenhage; F. C. M. de Winter, Alk maar; P. Wolter, Amsterdam; S. M. P. Wie- gers, Hilversum; A. M. Woud erge m, Sint Laurens en de heeren J. Sillevis. 's-Gra venhage; T. Steenbeek, Papekop: T. J. F. Tennissen, Haarzuilen; C. C. van der Vange, 's-Gravcnhage: E. F. J. Vierkant, Gronin gen; A. W. de Vries, Ha assen en L. H. Was- senberg. Amsterdam. EXAMEN MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAPHIE. Op het te Apeldoorn gehouden examen van den Stenografen Bond I. Pitman, slaag de o.a. Mejuffrouw van den Braat, alhier, voor machineschrijven en Stenographic A. MUSEUM FLEHITE. Rondgang onder deskundige leiding. Belangstellenden worden er aan her innerd dat er morgen, Donderdag, te 3 uur een ommegang met toelichting zal ge houden worden in het museum onder lei ding van Jhr. den Beer Poortugael. CONCERT MEVR. NOORDEWIER— REDDINGIUS. In de St. Joris Kerk. Het jubileum-concert \un Mevrouw N'oordewier—Reddingius, dat het vorige seizoen moest worden uitgesteld, zal nu op 20 September plaats vinden in de Groote Kerk op den Hof. Velen zullen ongetwij feld de bekende zangeres, die in jaren niet in Amersfoort gezongen heeft, nog eens willen hooren. ORGELBESPELING IN DE ST. JORIS- KERK. Gerrit van den Burg. Zeger Koelewijn. De zang van deiT bariton Zeger Koelewijn, die zich gisterenavond met eenige liederen van Bacli, Wolf en Dvorak in de Sint Joris- kerk aan het Amersfoortsche publiek voor stelde, heelt ons slechts matig voldaan. Hoe wel hij blijkbaar wel over goed materiaal beschikt, is zijn zingen technisch nog zeer onvolmaakt. De toonvorniing is aarzelend en in den aanzet niet steeds zuiver, de kleur d«r registers is te bescheiden. Of de zanger jubelende of droevige passages moet ver tolken, alles klinkt even vlak en emotie loos. Dg voordracht verkrijgt daardoor het karakter van een schablone, waardoor al spoedig de aandacht verslapt. Mogelijk dat de zware nagalm, die gisteren (wellicht doordat de kerk slechts matig bezet was) wol heej sterk opviel, den zanger in zijn voordracht hinderde en dat we dus bij her nieuwde kennismaking in een concertzaal eon beteren indruk van zijn zangkust zul len krijgen. Onze stadgenoot Gerrit van den Burg opende het concert met een technisch zware eischen stellende Toccata en Fuga van Bach waarvan de finesses echter eveneens in den hinderlijken nagalm verloren gingen. Ook het slot van de Fantasie in G klonk ver ward en deed dus afbreuk aan de met fijne smaak voorgedragen geestige inleiding en het met bravour gespeelde magistrale mid dendeel. Vooral in de jubelende Finale van César Franck bewees de heer van den Burg weder dat zijn voordracht aan hooge eischen voldoet en dat hij zijn instrument rnet meesterschap bcheerscht. SCHWERZEL. MAGAZINE NOVA. Uitgave: A. J. G. Strengholt en AUert de Lange, A'dam, Nova opent met een geestig geschreven artikel over Richard Tauber, die door Wou ter Loeb voor het blad geinterviewd is en waarbij Marthe Antoine Gérardin fraaie teekeningen heeft gemaakt; van den Duit- schen zanger, van Fritz Hirsch en van de bekoorlijke Friedl Dotza. Een gevoelige vertelling van Amy Vorst man—ten Have, een interessante „story" van Burton Kline, een geestige schets van Job Steynen vormen den boeienden belle- tristiscken inhoud van dit nummer. Verder treffen wij een bijdrage aan over een Revue-Première op Broadway, die door de deskundige Roosje Kohier—van Gelder vertaald is en waarbij Henri ter Hall een voorwoord heeft geschreven. Het avontuurlijke element is vertegen woordigd door öftn spannende vertelling uit het verre Westen van Jack London. Geestig is Max Tak, die Gramophoon-pla- ten bespreekt in brievenuit Sara Bur gerhart! De illustratie-pagina's bevatten vele schoonen van eigen bodem, een mooie fo to van Hendrik van Loon is ook opgeno men, terwijl zelfs de omslag geteekend is door een Hollandsche, Bob Stratthonvan Gelder. Enkele bijdragen over de sprekende film en een lezenswaardig artikel over de „Wie ner Werkstatte" besluiten den veelomvat- tenden en prettig opgedischten inhoud vau dit nummer

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2