F.H.L0MANS KAMPERMAN'S PRO SENLCTUTE Jaarverslag over 1928. Koopt Uw Radio bij een vertrouwd adres. Wij vertegenwoordigen de bekende Ducretet en Pbilipstoestelien DE GRIEP-EPIDEMIE TE DOESBURG BEL 483 F. H. LOMANS Eenigste gediplom. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel BRIAND VOOR DE A.V.R.O. FAMILIEDRAMA TE AMSTERDAM Vijf jaren geëischt LUCHTVAART DE GRAF ZEPPELIN TE TOKIO Geestdrift zonder weerga. DE ZAANSCHE STAKING DUURT VOORT VERKEERSTELLING OP ZONDAG ,Kat] niet worden gemist" RADIOPROGRAMMA Humorhoekje Reden tot tevredenheid. De secretaris-administrateur A. A. du Jong heeft ztjn jaarverslag van do zoo sym pathieke Verecniging Pro Senectute uitge bracht. Hot gewaagt allereerst van dankbaarheid omdat 192S alleszins reden gaf tot tevreden heid. Het Geldersch Comité leed een gevoe lig verlies door het overlijden van haar voor zitter gep. generaal-majoor P. Kleynhens. Het Prov. Comité van Overijsel had in het afgeloopen jaar veel succes. Binnenkort zal te Groningen een nieuw tehuis voor de Gro ningers. Dit tehuis zal dan het achste zijn. Een ervaring van twee jaar heeft geleerd, dat de Pensioen-Commissie, bestaande uit de patronessen der Tehuizen zeer goed werk doet In het afgeloopen jaar steeg het aantal aanvragen, gerekend van de stichting der Verecniging tot 1377; men kon plaatsen 240; van de lijst werden afgevoerd 438, zoo dat eind 1928 nog aan 699 aanvragen niet voldaan kan worden. Tachtig procent der candidaten geven de voorkeur aan Amsterdam of Den Haag. Zoo graag zou heta hoofdbestuur zich in staat willen zien gesteld om aan deze drin gende behoefte tegemoet te komon. Het pension kostte gemiddeld 800 per jaar. De stemming onder de pensionnaires was uitnemend. Het jaarverslag geeft dan ook een kort overzicht van de verschillende tehuizen. Oranjestein te Araerongen mocht haar vijf-jarig bestaan vieren. Dit huis verzorgde in deze 5 jaar 38 personen; 8 vertrokken, 5 stierven. Op 1 Januari 1929 bestond de be volking uit 1 echtpaar, 18 dames, 35 heeren. Het Dordtsche Tehuis had nog al mot ziekte te kampen. Het huis had op 1 Jan. 1929 19 dames. Dit tehuis is niet eigendom der Vereeniging. Zij huurt het van de Eerste Nederlandsche. Huize Louise te Deventer had ook veel last van ziekten. Het heeft plaats voor 27 personen. Huize Tony alhier mocht zich in de be langstelling van velen deolcn. De oudste iuwoonster vierde haar OOsten verjaardag. Het b^eft plaats voor 27 personen. Tfnize Berghof te Amsterdam heeft plaats yoor 34 personen. UTRECHTSCHESTRAAT 15 6etaling in overleg niet kooper tigen, van waaruit hij evenwel hoopt het contact met Australië (en vermoedelijk ook Java) te behouden, door latere bezoe ken. Naar wij vernemen, bestaat het plan op Java een middelpunt te vor men overeenkomstig dat. wat. de bis schop gedurende vele jaren heeft opge bouwd in Sydney: een geestelijk centrum, waarin veelbelovende jongens en meisjes leiding ontvangen bij de poging, om door krachtigen arbeid aan zich zelf, zich snel voor te bereiden op toekomstig belangrijk werk voor de menschheid. Bisschop dr. G. A. Arundale heeft zijn taak in Sydney, vooiViopig voor een jaar, overgenomen. Weigert uw electriech licht DIE DOET ZIJM PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 keer gedurende zeven achtereenvolgende da gen, zoodat ook de Zondag voor telling be stemd worden zal? Is Uw Excellentie bereid maatregelen te treffen, dat de Zondag worde vrijgehouden? TEL, 132 KAMP 4 Geen ernstige verschijnselen. Te Hilversum. Huire Boddacrt-Schuurbeque Boeye kan na de verbouwing 20 personen huisvesten. De erflaatster en stichteres bestemde het voor dames van Vrijzinnig-Piotestantsche richting. Huizo P. XV. Jansen te Laren (bij Lochcm). Het kan 30 personen herbergen. Pro Senectute maakt ook dat zij uit India weer grooten steun ontvangen. Het Steunfonds moest geducht aangespro ken worden, om de rekening sluitend te maken. In goed vertrouwen op baar werk laat de Vereeniging hoe langer hoe minder financieele overwegingen gelden bij het plaatsen van persouen. Geen wonder, want het Steunfouds werd, trots zijn aderlating in het verslagjaar iets grooler. Eindelijk bericht het verslag nog een en ander over l-ïuize Nieuw Frittema-hof to Sneek, stichting van do Fricsche Vereeni ging Pro Senectute. Het afgeloopen jaar gaf allo reden tot tevredenheid. Het huis geeft huisvesting aan 18 dames en heeren. Aon het financieel verslag ontlecnen wij bet volgende: Het kapitaal der vereeniging kwam van 624.243 op 641.766. waarvan 3219 uit 'egatcn en f 6000 van zèvcn stichters.^ Het Steunfonds kwam van 25.531 op I 33.37.i. Na afschrijving van 6472 voor aanvulling \an pensiongeld bleef nog 26.901 over. Aan contributie van 2916 leden werd 21.873 ontvangen, aan entreegelden 450. Do vaste goederen hebben een waarde van 645700, de inventarissen een van 85750. De evploitatiekosten \au alle huizen te zamen bedragen 140.765. terwijl aan pen siongeld ontvangen werd 134.293. Het Onderhouds- en Vernieuwingsfonds bedroeg aan bet eind van het verslagjaar 901S De Exploitatierekening sluit met een nadeelig saldo van 1083 tegen een over schot van 217 in het vorig jaar. Een korte toespraak. Strescmann ook? Naar wij vernomen zal de Fransche mi nister-president Briand Woensdagavond na 20 uur in den loop van den avond voor de miicrophoón van de A.V.R.O. een korte toe- sjjrau1 houden. Z*>er waarsclvjnhjk zal de Duitsche mi nister van Buitenlandsche zaken Dr. Stre- semann Donderdagavond eveneens na 20 uur voor de microfoon van de A.V.R.O. spreken. In verband roet de drukke werk zaamheden van de beide ministers kan niet tevoren worden aangekondigd hoe laat zij voor de microphoon zullen spreken. MGR. C. )V. LEADBEATER. Een goestoiijk centrum op Java. Volgens een bericht in het jongste num mer van „De Vrije Katholiek" heeft rngr C. W. Leadbeater, voorzittend-bisschop dei- Vrije Katholieke Kerk, na een \erblijf van ongeveer 15 jaar in Australië, dit land ver laten, met de bedoeling om zich na een ver blijf van eenige maanden op Java, te Adyar bij Madras (Br. Indie), metterwoon te ves- Nader wordt in aansluiting aan een vorig desbetreffende bericht gemeldt: Dezer dagen worden in Gelderland leger- oefeningen gehouden, waaraan ook het 19de regiment infanterie zou deelnemen, welk re giment thans te Doesburg in garnizoen ligt. Dit regiment zou tijdens de oefeningen wor den ondergebracht te Arnhem en te Wester voort, waarvoor het gemeentebestuur reeds twee schoollokalen had beschikbaar gesteld, terwijl een klein gedeelte bij inwoners zou den worden ingekwartierd. Thans is echter onder het garnizoen te Doesburg een epide mie uitgebroken, die zich in hoofdzaak uit in keelpijn. Vermoedelijk heeft men hier met griep te doen, wat echter nog niet vaststaat. Ruim honderd man waren Zondag door de ziekte aangetast. Een groot deel van de pa- tienten is in het militair hospitaal opgeno men waartoe brancards af en aan reden. De geneeskundige dienst heeft onmiddellijk alle maatregelen genomen en naar wij giste ren middag vernamen, is gelast, dat het 19de regiment niet aan de oefeningen te Arn hem zal deelnemen, dus ook niet te Arnhem en omgeving zal worden ingekwartierd. De oefeningen gaan echter door voor zoover het betreft het 8ste en 11de regiment en enkele afdeelingen artillerie, die er aan deelnemen. Voorloopig vertoont liet ernstige verschijnselen. ziektebeeld geen H af een jeugdige v< der deed om zijn kinderen te zien De ketelmaker II. J. M., woonde met zijn gezin, bestaande uit zijn vrouw en twee jonge kinderen, in de Palembangstraat te Amsterdam. Er waren wel eens huiselijke onaangenaamheden en midden April j.l. ontstond een toestand, waardoor een schei- diug ontstond. De jonge vrouw trok met haar kinderen naar haar ouders. De vader wenschte de kinderen te zien, maar kon dan geen toegang tot do woning krijgen. Zij werden hem getoond door een raampje. Zoo toog hij ook in den morgen van den lsten Mei naar zijn schoonouders om zijn kinderen te zien. Hem werd ook nu weer de toegang tot de woning geweigerd. Het gevolg was een drarna. Door zijn schoon moeder werd gepoogd hem de deur uit te werken, nadat hij kans had gezien die deur open te krijgen. Razend van drift werd de jeugdige vader, toen ook zijn vrouw en een oom van haar weigerden hem toe te laten. Hij trok een dolkmes en stak in het wilde om zich heen. Hij trof zijn vrouw pii ook zijn schoonmoeder met verschillende ste ken. Zijn vrouw kreeg wonden aan den schouder; de schoonmoeder in het dijbeen en in de buik. De vrouw heeft toen haar man met een hamer op het hoofd geslagen. Door inmiddels toegeschoten burgers werd een einde aan het gevecht. De Geneeskun dige Dienst bracht de beide gewonde vrou wen naar het Binnengasthuis. De schoon moeder overleed nog dienzelfden dag aan de haar toegebrachte verwondingen. Gisteren speelde het slot van dit drama zich voor de vacantiekamer \an de Amster- damsche rechtbank af. De kctelmaker had zich te verantwoorden wegens moord op beide vrouwen of poging daartoe, welk misdrijf niet werd voltooid. Allereerst werden twee genceshecren ge hoord, die de patiënten hadden behandeld. De schoonmoeder is overleden aan bloed verlies. Edele deelen waren niet geraakt. Wanneer spoediger geneeskundige hulp bij de hand was geweest, zou zij wellicht in het leven zijn gebleven. Zij was een nier- lijdster en had daarvoor een operatie on dergaan. Dit kan meegewerkt hebben aan den slechten afloop van de verbloeding, om dat menschen, die aan de nieren lijden minder bloedverlies kunnen hebben. Door politiebambten werd verklaard, dat zij de beide vrouwen in de woning aantrof fen. De jongste, do vrouw van M., bloedde het ergste; de andere vrouw klaagde over hevigen pijn. Zij hebben noodverbanden aangelegd. Door andere getuigen, o. a. door de vrouw van M., worden omstandige verklaringen afgelegd over de vechtpartij, en de verhou dingen in deze familie. M. zelf weet niet veel van hetgeen is gebeurd. Toen hij aan de deur op dien bewusten morgen is geko men, id hem de toegang geweigerd. Hij heeft i en geworsteld en heeft plotseling een s!~ op het hoofd gekregen. Van het geen verder is^gebeurd weet hij zich niets te herinneren. Ook weet hij niet, dat hij een dolkmes heeft getrokken, dat hij bij zich had. De agent van politie, die hem arresteer de, verklaart, dat hij pas op het bureau tot bezinning is gekomen. Het was voort? een dubieuse kwestie of de slagen met den hamer op het hoofd van M. zijn toegebracht, vóór dat. M. stak of tijdens de vechtpartij. De vrouw van M. verklaarde, dat zij eerst werd gewond, daarna naar boven is ge gaan om een hamer te halen. Een andere getuige, die met M. naar de Resedastraat was gegaan, verklaarde, dat M. werd vastgehouden door een oom van zijn vrouw en bewerkt werd met een hamer door zijn vrouw. Nadat een achttiental getuigen hun ver klaringen hadden afgelegd, was liet woord aan het O. M., waargenomen door mr. Van Duimen. In dit uitvoerig requisitoir laat de ofi- cier het ten laste gelegde, moord met voor bedachten rade en ook doodslag vallen en meent dat hier is gepleegd zware mishan deling met doodelijk gevolg. Dit wat de schoonmoeder betreft en wat de echtgenooto betreft is hier bedreven poging tot dood slag. Spreker zet de feiten uiteen en vordert ten slotte vijf jaar gevangenisstraf. Door don verdediger van beklaagde, mr. Kokosky, werd een uitvoerig pleidooi ge houden. Hierin schetste pleiter allereerst het huwelijksleven van zijn client. Op den ongeluksdag, den lsten Mei, kwam do reactie in het zieleleven van M. Pleiter cent, dat hier uit noodweer is gehandeld, wat door pleiter uitvoerig wordt uiteen gezet Voorts gaat pl. de verklaringen der getuigen na. Pl. meent ten slotte, dat er geen reden is om hem te straffen. Wanneer noodweer wordt verworpen, dan kan hoog stens gesproken worden van mishandeling PI. hoopt, dat in de strafmaat zal worden gelegd het leed, dat deze beklaagde heeft ondervonden. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald over 14 dagen. Mr. Rcymer woord: heeft hier thans op geant Evenals reeds vroeger heeft plaats gehad, zal in den loop van dit jaar op verschillen de data, telkens vallende op een anderen dag der week nog al wisseling onderhevig kan zijn. zoo volledig mogelijk te maken, wordt een telling voor eiken dag afzonderlijk ge houden. Uiteraard kan daarbij een telling op Zondag niet worden gemist, omdat op vele wegen juist op dien dag aard en om vang van het verkeer, vergeleken bij an dere dagen, sterke afwijkingen vertoonen, De Japansche hoofdstad heeft het luchtschip een grootsche ontvangst bereid. De voorstellen der werk gevers ongunstig beoordeeld De vier bij de staking betrokken organi saties hebben gisteren, nadat door de hoofd bestuurders aan de stakendo arbeiders ver slag ,was uitgebracht van de conferentie met de werkgeversorganisatie van Woens dag en Vrijdag j.l., de voorstellen van de werkgevers na uitvoerige discussies alge meen te ongunstig geoordeeld voor beëin diging van het conflict. De staking duurt dus onverminderd voort. Beantwoorde vragen i an Ds. Kersten. Ds. Kersten heeft aan den Minister van Waterstaat de navolgende vraag gesteld be treffende het houden van verkeerstellingen op Zcmdag: der week, telling van het verkeer op de wegen plaats hebben, zoodat ook één tel ling op een Zondag zal geschieden. De verkeerstellingen geschieden periodiek ten einde inzicht te verwerven in den aard en den omvang van het verkeer, met het doel een goeden grondslag te verkrijgen ter beoordeeling van de noodzakelijke wegin- deeling, wegverbetering en te treffen ver keersmaatregelen. Ten einde het beeld van het verkeer, dat op de verschillende dagen Kan Uw Excellentie mededeelen, of op dracht is gegeven tot telling van het ver- De ontvangst van de Graf Zeppelin te To kio is grootsch geweest. Naar de Associa ted Press, blijkens de N. R. C. meldt, zul len de tooneelcn, die zich bij de aankomst van het luchtschip in do Japansche hoofd stad afspeelden, nog lang onvergetelijk blijven. Toen het gehuil van de fabrieks- fluiten de aankomst van het luchtschip aankondigde, liet iedereen zijn werk in den steek ora zich op het dak van een huis of op een ander geschikt uitkijkpunt een goed plaatsje te verzekeren. Vergezeld van de acht vliegtuigen, die het ter begroeting te gemoet gezonden waren, vloog het lucht schip in groote kringen over de stad. Het vloog zoo laag, dat de gondels en de naam van het schip duidelijk te zien waren. De menigte ontving het luchtschip met hande- klappen en met het wuiven met sjerpen en zakdoeken. Het schip vloog toen eerst even door naar Yokohama en keerde 25 minuten later terug. Over het vliegveld Kasoemigau- ra lag, tengevolge van de hitte een dikke nevel, die het zicht belemmerde. Ten slotte dook het luchtschip uit de nevels boven de velden op en werd het door de menigte mot een daverend „Banzai!" begroet. Een ma rinekapel hief het Duifsche volkslied aan en meteen dreunden de motoren van een tweede vliegtuigeskader, dat ter begroeting van het luchtschip opsteeg. Bij dit eskader bevond zich ook het toestel Europa, waar mee Hünefeld verleden jaar van Europa naar Tokio is gevlogen. Toen het luchtschip in de loods gebracht was, stegen de passa giers uit. Zij bleken zich bij het verlaten van de loods allen in den besten welstand te bevinden. Over de aankomst melden nadere berich ten nog het volgende: Om 7 uur 7 plaatselijkon tijd was de Graf Zeppelin met behulp van de 500 matrozen, die het departement van marine ter be schikking had gesteld, in de loods gebracht. Na afdoening van de douaneformaliteiten, die slechts weinig tijd in beslag namen, ver lieten do 20 passagiers, die het uitstekend maken cn die allen in de beste stemming verkeerden, de groote loods, waarbij weer een donderend banzai uit de menigte opging, die iedereen met geestdriftige har telijkheid welkom heette. Ook onder de plechtige ontvangst brak de stormachtige geestdrift van de menigte zich herhaaldelijk baan en meermalen werd het cordon van politie en soldaten door de menigte verbroken, die het schip en de passagiers van nabij wilde zien. Vervolgens werd den passagiers en be manning een soort hors d'oeuvres op Japan-; sche wijze, bestaande uit verschillende Ja pansche spijzen, aangeboden. Voor de passagiers stond een extra trein naar Tokio klaar. Den officieren en beman ning werd een feestmaal aangeboden, dat door dansen van geisha's ren speciaal Ja- pansch karakter droeg. Na de landing liield dr. Eckener de vol gende toespraak, die door middel van groo te luidsprekers voor de geheele verzamelde menigte hoorbaar werd gemaakt en onmid dellijk in het Japansch vertaald werd: „Ik verheug mij in Japan geland te zijn Ik koesterde altijd den wensch het land van de Rijzejide Zon en van de kersenbloesems nog eens te bezoeken. Dit is een wensch, die alle Duitschers koesteren. Mijn plan, om naar Kasumigaura te vliegen, stond vast, zoodra ik wist, dat de hall groot genoeg was om het luchtschip op te nemen. De vlucht boven de steppen van Siberië, waar zoo vele Duitsche gevangenen tijdens den oor- iog in ballingschap leefden, zal ons onver getelijk blijven. Maar de wondervolle en ge cultiveerde velden van Japan overtreffen al onze verwachtingen. Ik wensch het Japan sche volk mijn hartelljken dark voor zijn welkom over te brengen". Dr. Eckener be sloot zijn rede met drie „banzai's" op den Japanschen keizer. Zooals bekend is, zal de Graf Zeppelin Donderdag a.s. zijn wereldvlucht voortzet ten. De recordtijd van den Graf Zeppelin. N e w-Y' o r k. 19 Aug. (V.D.). De tijd, waar- ip het luchtschip Graf Zeppelin de vlucht van Friedrichshafen naar Tokio volbracht heeft, was 99 uur en 40 minuten. De groot ste snelheid gedurende de reis bedroeg 142 K.M.. de gemiddelde snelheid 109 K.M. De motoren hielden zich uit stekend. Berlijn, 20 Aug. (H.N.) Uit Tokio wordt gemeld, dat een inspectie van het lucht schip Graf Zeppelin heeft vastgesteld, dat alle motoren van het luchtschip in de beste orde zijn, zoodat de reservemotor, die naar Tokio is gezonden, niet nootfig zal zijn. Donderdag 22 Augustus. Hilversu m. A.V^R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12.15—2.00 Lunchmuziek. 2.00—4.00 Gramofoonmuziek. 400.—5.00 Orgelconcert. 5.30—6.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Tijdsein. 6.01—7.15 Dinermuziek. 7.15—7.45 Politiebe richten. 8.00 Tijdsein. 8.15 Concert. 9.15—9.30 Russische liederen. 9.30 Voortzetting Con cert. 10.00 Persberichten. Daarna Gramo foonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen. 11.00 Tijdsein. 11.00—11.30 Zie- kendienst. 12.30 Tijdsein. 12.30—1.45 Middag concert 5.00 Tijdsein. 5.00—6.30 Concert. Na 6.30 Avonduitzending. Vrijdag 23 Augustus. Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. -12.00 Politiebe richten. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.00—2.30 Gramofoonmuziek. 2.30—4.30 Roxy Theater 5.005.30 Gramofoonmuziek. 5.307.15 Di nerconcert. 6.00 Tijdsein. 7.15—7.45 Spreek uur Radiodokter. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tdijsein. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus. Daarna Persberichten en dans muziek. 12.00 Sluiting. Huizen. N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00— 11.30 Ziekcndienst. K.R.O. 11.30—12.00 Gods dienstig halfuurtje. 12.15—1.15 Lunchmu ziek. 1.15—2.00 Gramofoonplaten. N.C.R.V. 4.00 Tijdsein. 4.005.00. Gramofoonplaten. 5.00 Tijdsein. 5.00C.45 Concert Na 6.45 Avonduitzending. Zaterdag 24 Augustus. Hilversu m. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12.15—2.00 Lunchmuziek. 2.00—2.30 Filmpraatje. 2.304.00 Tuschinski Theater. 4.005.00 Kurhaus. 5.306.00 Gramofoonmu ziek. 6.00 Tijdsein. 66.17.45 Concert V.A.R.A. 8.00 Orgelmuziek. 8.15 Aansluiting Schouwburg te Heerlen. 9.30 Concert. 10.00 Feestprogramma. 11.15 Haken en oogen. 11.45Grarnofoonmuziek. Huizen. K.R.O. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Tijdsein. 12.15—1.15 Lunch muziek. 1.15—2.00 Gramofoonplaten. 2.00 3.00 Kinderuurtje. 3.00—5.00 Uitzending uit Tegelen. 5.00—6.45 Gramofoonmuziek. Na 6.45 Avonduitzending Eesoeker vader'. J nf i rouw poseerd". „Dat portret van uw voorvader hikt sprekend op uw pasrijk: „Ja. natuurlijk. Papa heeft er voor ge- LHumorLst)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7