STADSNIEUWS. BERICHT Fa, SVi. R. N. OOSTERVEEN TAFELKRUSDEN poed;:orm< ,,L'Hirondelle" 16\18 Larigesiraai. DE ONRUST IN HET HEILIGE LAND Nieuwe onlusten te Jeruzalem Een warmte-record „verbeterd" CHOLERA-EPIDEMIE IN BRITSCH-INDÏE DE RAMP BIJ BUIR De machinist reed echter te snel LUCHTVAART DE „GRAF" DiCHT BIJ LAKEHURST A.s. Zaterdag, Koninginne dag, zullen onze kantoren den geheelen dag gesloten zijn, terwijl het Amers foortsch Dagblad dien dag niet zal verschijnen. VOOR ONZE HUISVROUWEN W. K. v. Rossum Amersfoort. Telephoon 407 Wij ontvingen de nieuwe stalen van MANTEL. EN JAPONSJOFFEN VRAAGT ZICHT ZES DING WOELIG PALESTINA De berichten blijven reppen van uitspattingen De berichten omtrent den toestand in Pa lestina behelzen alle, dat er nog voortdu rend botsingen plaats vinden en dat Enge land doorgaat met het zenden van verster kingen. Een communiqué van het ministe rie van koloniën d.d. gisteren houdt in: Wij beheerschen den toestand en alles is rustig te Jeruzalem en Jaffa-, waar de ern stigste relletjes zich hebben voorgedaan. Buiten deze steden is het land nog steeds onrustig; er worden georganiseerde aan vallen ondernomen door de Arabieren op de talrijke, verspreide Joodsche kolonies. Tot dusver is geen poging ondernomen om de belangrijkste openbare diensten te ver storen. 1-Iet communiqué bericht, dat er anti- Joodsche aanvallen hebben plaats gehad te Jaffa op Zondag en te Haifa op Maandag. In Transjordanië baart de toestand eeni- ge ongerustheid, maar berichten omtrent onlusten bleven tot dusver uit. De buitenaf gelegen Joodsche buitenwij ken bij Jeruzalem zijn aangevallen, terwijl Hebron het tooneel geweest is van een zeer hevigen aanval. Te Gaza zijn enkele Joden gewond. De plaatselijke pers is nog steeds stop gezet. De regeering is begonnen met de pu blicatie van een reeks nieuwsbulletins. Er bestaat geen censuur op buitcnlandsche te legrammen, maar in bepaalde gevallen zijn telegrammen 48 uur achtergehouden. De waarnemende commissaris-generaal van Palestina en Tranjordanie heeft op 26 Augustus gerapporteerd, dat na de afgesla gen poging van het gepeupel uit Jaffa om Tel Aviv binnen te dringen, het grauw het districtsbureau heeft aangevallen en enkele Moslemsche notabelen gemolesteerd. Toen er een gepantserde auto verscheen en over de hoofden begon te schieten, was de menigte spoedig uit elkaar. Om 2 uur 's middags, juist toen de aanval op Tel Aviv onderno men stond te worden, verschenen de troe pen, waarop de menigte uiteenging. Na dien bleef het, afgezien van enkele op zich zelf staande aanrandingen, rustig. Een aan val op een wijk te Haifa werd dor de aan komst van troepen voorkomen, maar blij kens latere berichten is men den toestand nog niet geheel meester. Uit Jeruzalem wordt nog d.d. 27 Aug. be richt: Heden, na een poos rust, is Jeruzalem opnieuw het tooneel geworden van Arabi sche. aanvallen. Gisteravond zijn de Joden in een paar wijken door de Arabieren aan gevallen. Vijf Joden werden heden gedood te Ivastrinia, dat door de Arabieren in brand gestoken werd. Tal van personen werden gewond. Vandaag werden de pant serauto's te Jaffa gebruikt, toen de Arabie ren de regeeringsbureaux aanvielen. Drie Arabieren werden gedood en 25 gewond. Te Damascus hebben 20,000 Arabieren betoogd tegen de Joden. Een groote troepenmacht haastte zich naar de Joodsche wijken. Tot nog toe hebben geen onlusten plaats gehad. Engelsche persstemmen. De Daily Chronicle stelt in een beschouwing over de ongeregeldheden in Palestina de vraag, hoe het mogelijk was, dat er op groo te schaal onlusten voorvielen onder het Britsche mandaat en eischt de verzekering, dat in den vervolge de middelen tot be scherming der inwoners voldoende zullen zijn. Dit is men verplicht zoowel aan hen, die in Palastina wonen als aan de Joodscjie gemeenschappen in de overige wereld, die bijdragen tot het nationale tehuis. De Daily Mail schrijft, dat voor de onmid dellijke oorzaak van de tegenwoordige uit barsting een onderzoek noodig moge zijn, maar dat de wortel der moeilijkheden ge plant werd, toen de coalitieregeering de ijdele en gevaarlijke politiek aanvaardde van te pogen Palestina tot een nationaal tehuis te maken voor de Joden. De Morning Post betreurt, dat de autori teiten niet voorbereid waren om de uitbar- stin0 het hoofd te bieden. Voor de volle dige feiten vaststaan, is het onmogelijk blaam toe te kennen, maar het blijkt dat het bestuur verrast werd. De Daily Herald zegt, dat de nieuwe La- bour-regeering, die haar handen aan alle kanten vol heeft, nog weer een nieuw vraag stuk op te lossen krijgt dat door haar voor gangster langen tijd verwaarloosd is. Het blad vraagt een diepgaande enquête naar de grieven aan beide kanten en een onder zoek van de voorwaarden van het Britsche mandaat. De eventueele behandeling door den Volkenbond. De Arabieren protesteeren. Londen, 27 Aug. (V.D.) De Manchester Guardian noemt het zoo goed als zeker, dat het Britsche mandaat in Palestina in Oc tober voor de permanente mandaatscom missie van den Volkenbond zal komen. De Joodsche gemeenschap in Palestina zou zeer belangrijke klachten hebben in te die nen. De mandaatscommissie heeft het vo rig jaar een weinig succesrijke poging on dernomen om de door de Joden genoemde misstanden uit den weg te ruimen. Lord Melchett, de plaatsvervangende voor- ziter van het kort geleden opgerichte Joodsche telegraafagentschap, is ter deel neming aan de zitting van den Joodschen plenalren raad in allerijl van Schotland naar Londen teruggekeerd. Dr. Waizmann is eveneens uit Zwitserland in Londen aan gekomen. G e nè v e, 27 Aug. (V.D.) Uit den tekst van het protestschrijven van de Syrisch- Palcstijnsche delegatie aan den secretaris generaal van den Volkenbond over de on lusten in Jeruzalem blijkt, dat het Arabi sche congres van Palestina het Zionisme, evenals Engeland en den Volkenbond, die het^ begunstigden, verantwoordelijk stelt voor de gebeurtenissen van de laatste, we ken. Het Arabische congres verklaart reeds sedert tien jaren op de noodlottige gevolgen te hebben gewezen, die ontstaan moesten uit de nieuwe geschapen Joodsche kolonies in Palestina en verlangt van den Volken- bondsraad, dat de verklaring van Balfour en het Palestina-mandaat ingetrokken wor den. Behalve dit protest zouden, naar verluidt, nog meer Arabische en Joodsche verzoeken en moties bij het Volkenbondsecretariaat binnen gekomen zijn. De indruk der onlusten in Italië. Rome, 27 Aug. (V.D.) De onlusten in Palestina worden in de Italiaansche pers druk besproken. Gedeeltelijk neemt men hier de gelegenheid te baat om uiting te ge ven aan de ontstemdheid tegenover Enge land. Zoo schrijft o.a. de Tevere, dat het scheppen van een Zionistisch centrum in Palestina de grootste Engelsche uitvinding na den oorlog geweest is. Het absurde van deze gedachte moet echter een ieder opval len, die in het bezit van zijn geestvermo gens is. In Palestina, dat vol is met bewo ners van verschillende religies, moesten de immigreerende Joden uit gebrek aan ruimte met Christenen en Mohammedanen in con flict komen, hetgeen de gebeurtenissen der laatste dagen dan ook bewezen hebben. Dc huiselijke haard, die de Zionisten daar heb ben willen stichten, is tot vuurhaard van tegenstellingen van godsdiensten geworden. De oplossing was SleclitS mogelijkr "door ondersteuning van de Zionisten of van de Christenen en Mohamedancn. De verant woordelijke Engelschen zouden echter, al dus ten slotto het blad. den besten weg kiezen, d.w.z. de oorzaak van den twee spalt laten bestaan. De Brit in Jeruzalem zal zeggen: Vecht maar met elkaar. Franrijk zendt een kruiser. Parijs, 28 Augustus. (V.D.) In verband met de troebelen in Palestina heeft de Fransche minister van marine besloten tot het zenden van een kruiser ter bescherming van de veiligheid van de Levankust. Dc kruiser is reeds in Beyroeth aangekomen. De toestand nog steods ge spannen. Londen, 28 Aug. (V.D.) Hoewel, volgens do officieele mededeelingen, de BriUche troepen meester van de situatie zijru blijft de toestand in,geheel Palestina nog zeer ge spannen. Officieel wordt medegedeeld, dat te Haifa een Britsch inspecteur van de spoorwegen door Arabieren is overvallen en zoodanig werd gewond, dat hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Te Haifa heb ben zich na aankomst van de Britsche troepen geen groote botsingen meer voorge daan, doch kleinere onlusten komen bijna onophoudelijk voor. De houding der Ara bieren in Transjordanië veroorzaakt groote bezorgdheid. Groote troepen Arabieren be wegen zich in de richting van of langs de grens, blijkbaar met de bedoeling, Palestina te betreden. Tot nog too kon de grenspolitie dit echter verhinderen. Of het daarbij tot ernstige botsingen is gekomen, staat niet vast. Uit Beyroeth wordt gemeld, dat gisteren in het Joodsche gedeelte van Damascus een demonstratie van 20.000 Arabieren plaats vond, voor steun aan de Arabieren in Pa lestina. Een sterke Britsche troepenmacht werd paraat gehouden om incidenten te voorkomen. In het algemeen blijkt de toe stand uit verschillende ingekomen berich ten nog zeer ernstig te zijn. De onlusten breiden zich uit naar Transjordanië. Londen, 28 Aug. (V.D.) Uit Cairo wordt gemeld, dat de onlusten in Palestina zich uitbreiden tot Transjordanië. Op verschei dene plaatsen vond reeds een aantal over vallen plaats, waarbij een Britsch officier der Transjordaansc-he politie gewond zou zijn. De autoriteiten in Palestina namen sterke maatregelen om den Arabieren in Transjordanië te beletten, de grens te over schrijden. Groote troepen Bedouïnen zijn de Jordaan overgetrokken. De Times verneemt uit Jeruzalem, dat de huidige onlusten noch tegen de Britsche overheid, noch tegen de Christenen zijn ge richt. De Mohammedanen hebben van de afwezigheid van voldoende Britsche autori teiten gebruik gemaakt om een aanval op de Joden tc doen. Het gebrek aan wapenen heeft het den Britschen hoogen commissa ris niet mogelijk gemaakt, om in het eerste stadium der onlusten scherpere maatrege len te nemen. Algemeen is men van mee ning, dat de vooruitgang van het land dooi de huidige gebeurtenissen weer jaren ach teruit is. De Zionisten in beroering. L o n d e n, 27 Aug. (H.N.) Macdonald heeft vandaag rnet den minister voor de domini ons uitvoerig over de gebeurtenissen in Pa lestina geconfereerd. Volgens berichten uit Warschau heerscht er onder de Joden groote opwinding door de berichten uit Palestina, waarover do Zi onistische bladen pagina's vol nieuws bren gen. De Zionistische organisatie te War schau heeft besloten verscheidene betoogin gen te houden, zoowel als teeken van rouw als om te protesteeren. EEN HITTEGOLF IN ENGELAND Londen, 27 Aug. Het Engelsche klimaat heeft, althans volgens de Engelsche bladen, voortdurend de gewoonte allerlei records te breken. De dag van lieden bracht weer een record verbetering; met meer dan 80 graden in de schaduw was het do warm ste cind-Augustus-dag van deze eeuw. Mogen wij de avondbladen gelooven, dan is de laatste keer in 1899 een even hooge temperatuur zoo laat in den zomer gere gistreerd. Maar record of geen record, warm was het en al bracht de avond eenige ver koeling, de weerexperts mcencn te weten, dat deze hittegolf nog een paar dagen zal aanhouden, al houden zij een slag om den arm door de mogelijkheid van onweer in de komende 24 uren niet uil te sluiten. (Tel.) Ruim vierduizend sterfgevallen Sedert de laatste week van Juni zijn uit de tot Bombay behoorende districten 11.000 gevallen van cholera gemeld, terwijl 4272 personen tengevolge van deze epidemie zijn overleden. Zes ambtenaren van den regee- rings-gezondheidsdienst zijn werkzaam in de besmette streken. De chef van het station Diiren verantwoordelijk? De door het Duitsche rijksrainisterie van verkeer en door de administratie der rijks spoorwegen naar Buil' gezonden commis sie, die een onderzoek moest instellen naai de oorzaak van de ontsporing van den D- trein van Warschau naar Parijs, is gisteren teruggekeerd. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat het onderzoek tot dusver heeft uitgewezen, dat de oorspronkelijke mededeelingen omtrent de oorzaak van de ramp niet geheel juist zijn. De machinist van den D-trein, die wegens werkzaamhe den aan de lijn over een ander spoor moest rijden, had van den dienstchef van het sta tion Diiren een verkeerde instructio gekre gen, die voor de vorige dagen gold en vol gens welke op T juiste spoor achter 't station Buir voorzichtig gereden moest worden. De nieuwe instructie, die voor Zondag uitge vaardigd was, luidde dat voor het station Buir over een wissel op verkeerd spoor overgegaan moest worden. Daar de machi nist deze instructie niet ontvangen had. meende hij, dot hij het station Buir met de voorgeschreven grootcre snelheid passce- ren kon. Toen dc trein met deze snelheid reed, moest hij ontspooren, daar voor het berijden van wissels een beperkte snelheid voorgeschreven is. Tot zekere hoogte is de machinist schuldig, omdat hij het dubbele signaal voor het berijden van den wissel niet opgemerkt heeft Op grond van het re sultaat van liet onderzoek schijnt dus de- voornaamste schuldige do dienstchef van het station Duren te zijn; vastgesteld moet echter nog worden, of hij de nieuwe instruc tie ontvangen heeft. 200 duizend toeschouwers verwacht Berlijn, 2 8 Aug. (H. N.) Uit New- York wordt gemeld, dat heel Amerika de vlucht van de Graf Zeppelin over het Amerikaansche continent rnet de grootste belangstelling volgt. Met groote spanning ziet men vooral de ontmoeting van de Graf Zeppelin met het luchtschip Los Angeles voor Cleveland tegemoet. Tc Lakehurst worden moer dan 200.000 toeschouwers verwacht; 300 marinesolda ten cn 50 matrozen uit Philadelphia staan voor do landing gereed. De berging van het luchtschip in de hal zal ditmaal waar schijnlijk zeer snel verloopen, aangezien de Los Angeles eerst den volgenden dag te Lakehurst wordt terugverwacht. Als ver tegenwoordiger van Hoover zal de onder staatssecretaris van het departement van handel, Mac Cracken, dr. Eckener bij de landing begroeten. Later zal dr. Eckener door Hoover in particuliere audiëntie wor den ontvangen. Woensdagavond half acht, (M. E. J.) be vond het luchtschip zich boven de staat Iowa en zette koers naar Chicago. Om 3 uur passeerde het luchtschip, dat snel voer, de stad Jola en om kwart over vier Kan sas City, waar vliegtuigen opstegen om het luchtschip to begroeten. De Graf Zeppelin kwam daar snel voorwaarts, omdat het den wind in de rug had. Het radiostation van Lakehurst heeft het luchtschip meege deeld, dat het op den weg tusschen Chicago en Lakehurst waarschijnlijk tegenwinden en regenbuien zal ontmoeten. Gedurende de laatste uren was de snelheid van het luchtschip 130 K.M. per uur, waardoor de vertraging door het stormweer, boven den staat Texas veroorzaakt, weer kon worden ingehaald. Om 21.10 uur (M. E. T.) pas seerde het luchtschip Davinport in den staat Iowa en om 21.50 uur (M. E. T.) het plaatsje Sterling in Illinois, dat ongeveer 180 K.M. ten Westen van Chicago ligt. N e w-Y o r k, ner heeft aan geseind, dat te Lakehurst Het station vanavond in het luchtschip, van Chicago) Illinois, 50 K bevond. Hedenmorgen te Lakehurst. 2 8 Aug. (H. N.) Dr. Ecke- het station van Lakehurst hij Donderdagmorgen vroeg zal aankomen, van Lakehurst staat sedert directe radioverbinding met dat zich om 16 uur 55 (tijd boven Aurora in den staat .M. van Chicago verwijderd, Fried richshafen, 2 8 Aug. (H. N.) De Graaf Zeppelin zal terstond na aan komst nauwkeurig worden geïnspecteerd. Het ligt in de bedoeling het luchtschip ver volgens nog een reis over Duitschland en Zwitserland lo laten doen. Naar verluidt, is het mogelijk, dat het luchtschip in October opnieuw een reis naar Amerika onder neemt. VLIEGTUIG ONDER TOESCHOUWERS. Twee personen ernstig ge wond. B e r 1 ij n, 28 A u g. (H. N.) In de buurt van Glogau is een vlieger die kunststukjes uitvoerde, doch ten slotte een noodlanding moest maken, met zijn vliegtuig onder de toeschouwers terecht gekomen. Het onge luk liep betrekkelijk nog goed af, daar slechts 2 personen ernstig gewond werden. OFFICIEELE KENNISGEVING. Hinderwet. B. en W. van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 27 Augustus 1929, aan de N.V. American Petroleum Company en hare rechtverkrij genden voorwaardelijk vergunning is ver leend tot het uitbreiden van een benzine- installatie door het bijplaatsen van een derden ketel en van een benzinepomp bij het perceel alhier gelegen aan het Stations plein No. 5. Amersfoort, 28 Augustus 1929. De Secretaris, De Burgemeester, J. HAARS (L.-S.) VAN RANDWIJCK. Sluiting bureaux gemeente secretarie en burgerlijke stand. B. en W. van Amersfoort brengen ter al- •gemeene kennis, dat in verband met de vie ring van den verjaardag van H. M. de Ko ningin op Zaterdag 31 Augustus a.s., de bureaux der gemeente-secretarie gesloten zullen zijn. Het bureau van den burgerlijken stand zal dien dag geopend zijn van des vooral. VA9 uur, uitsluitend tot het doen van aangifte van geboorte en overlijden. De hiervoor noodigo aanvrage moet ge schieden ten gemeentehuize mondeling of schriftelijk uiterlijk tusschen 8 en 8A uur van dien dag. Amersfoort, 29 Augustus 1929. B. en W. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. IiAARS (L.-S.) VAN RANDWIJCK- CONCERT AMICITIA. Op Koninginnedag. Op het terras van Amicitia zal het staf muziekcorps van het 5e Regiment Infan terie onder leiding van kapelmeester J. R. van der Glas op Koninginnedag een con cert geven. Dit concert is aangeboden door den generaal-majoor commandant der IVe Divisie en vangt Zaterdagmiddag aan te drie uur. EOFFIETAFFL. Macaronischoteltje. MIDDAGTAFEL. Worteltjes met kaffsbiefstuk. Ananaspudding. LflIMGESTRAAT 42 - TEL. 77 gemakkelijk hygiënisch, een uitkomst voor de Vegetarische Keuken. Lijst van de verschillende soorten wordt U op aanvraag gaarne toegezondon ONZE KINDERRUBRIEK. Verschijnt morgen inplaats van Zaterdag. Aangezien a.s. Zaterdag, Koninginnedag, ons blad ouder gewoonte niet zal verschij nen, zal de „Kinderrubriek" in plaats daar van in ons nummer van morgen worden opgenomen. KINDERFEEST. In het Schimmelpenninck- kwartier. Dc kinderverceniging „Klein Maar Dap per" in het Schimmelpenninckkwartier zal morgen haar eerste jaarfeest, vieren. Het programma vermeldt verschillende kinder spelen, een operette, dansen en vuurwerk, op een terrein aan de Schirninelpenninck- straat. CONGREGATIE ZUSTERS O. L. VROUWE Bezoek uit België Gisteren ontvingen de Zusters van het Pensionaat bezoek van mgr. van de We tering, aartsbisschop van Utrecht, en mgr. Heylen, bisschop van Namen (België). In het diocees van laatstgenoemde ligt het klooster te Namen der „Soeurs de Notre Dame", met welke congregatie die te Amersfoort in connec'ie staat zeven dezer Belgische Zusters verbleven ook hier in den oorlogstijd. AANBESTEDINGSNIEUWS Zeuuwlijdersgesticht. In Monopole werd Woensdagmiddag aan besteed door de architecten G. van Hooge- vest te Amersfoort en J. C. en P. K. Men- sink te Apeldoorn, namens het Bestuur der Vereeniging Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken. De hoogste en laagste inschrijvers wer den gisteren reeds vermeld. Bestek a: Het bouwen van een admini stratiegebouw annex twee paviljoens; Bestek b: Het bouwen van een Direc teurswoning, een keukengebouwtje, lijken huis en een tuinmanswoning. Alles op een terrein aan de Rijksstraat weg halfweg Amersfoort-Soesterberg. Chr. van Lunteren, Zeist, a ƒ599.000, b ƒ71.100, m ƒ667.000. II. Bakhuijs en znn., Groningen, m 625.000. Aann. bedrijf Boele en van Meesteren, Den Haag, a 537.990, m 599.000. II. Groen, Amersfoort, a 525.000. G. Boon, Amsterdam, a 520.000. K. Kuipers, Sushuisterveen, m ƒ575.000. II. Rood, Deventer, m ƒ560.000. P. de Jong cn Jac van Gent, Scherpen- zeel-Amersfoort, m 557.900. J. Z. van Ommen en De Groot, Rotter dam, a 497.000, m 550.900. G. C. Blanken en E. d. Bruin, Bussum- Hoogland, m ƒ549.700. J. Poldervaarl, Rijzenburg, a ƒ510.000, m 549.000. L. Jacobs. Bussum, a 505.000, b ƒ59.900. J. Berends en Zn., Deventer, a ƒ498.000. J. J. Slijkhuys, Apeldoorn, a. 491.000. H. .T. Oosterbroek, Apeldoorn, a 489.800. A. R. v. d. Wijk, Franeker, a ƒ489.000. G. Bruns, van Hoek en Heemskerk, Delft, m 536.200. J. Nauhtboren en D. de Leeuw, Delft, m 535.000. II. D. Slagmolen en A. van Rossum, Utrecht, a ƒ459.650, m ƒ515.750. F. P. Zijlstra, Zeist, a 423.000. Gcbr. van Rijswijk, Heemstede, a ƒ389.000 m 440.000. .T. A. van Keulen, Amersfoort, b ƒ65.280. Gebr. van Lunteren, Woudenberg, b 62.980. F. H. de Roos, Jubbega, b 57J261. H. Ilertzinger en K. Schimmel, Amers foort, b ƒ54.500. SOCIËTEIT AMICITIA. Dansen voor leden. A.s. Zaterdagavond zal er in de Sociëteit Amicitia voor leden gelegenheid zijn tot dansen. MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Benoeming leeraar. Naar wij vernemen is met ingang van 1 September a.s. aan de muziekschool der Mij. tot Bevordering der Lo.mkunst hier ter stede benoemd tot leeraar voor fluit de heer Herman Ehrenfeld te Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2