TAFELKLEEDEN -- DIVANDEKKEN. G. J. van Harten "MASSA'S Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. VEESTALLEN EN BRANDGEVAAR DE VOGELWET Electro Technisch bureau Licht- en Kracht- Installaties. Snmaakbrandewijn" Havik 41 Telefoon 292 Te veel dooden van schadelijke vogels Humorhoekje C&S3W Tallooze dieren komen bij boerderijbrandcn om BouwbcpaÜDgcD verzocht Het bestuur der vereeniging voor wette lijke dierenbescherming heeft aan de Raden van de gemeenten in ons land eén adres gezonden, waarin wordt medegedeeld dat het niet onbekend is, dat bij de vele bran den in boerderijen tallooze dieren een prooi der vlammen werden. Uit onlangs in de pers gepubliceerde cijfers is wel overduide lijk gebleken de noodzakelijkheid van het nemen van afdoende maatregelen zoowel in het belang van de dieren als in dat van de eigenaren. De vereeniging is van oordeel dat, mede in verband met de verschillende plaatse lijke omstandigheden, in de gemeentelijke bouwverordening bepalingen dienen te wor den opgenomen, waarin eischen worden ge steld, waaraan veestallen moeten voldoen. Het is voor de vereeniging uit den aard der zaak moeilijk aan te geven welke die eischen in elk bijzonder geval moeten zijn, doch do vereeniging stelt zich voor, dat in ieder geval geëischt zou kunnen worden, dat de dieren op een zoodanige wijze wor den vastgekoppeld, dat in geval van brand op een eenvoudige wijze alle dieren gelijk tijdig kunnen worden losgekoppeld. In de praktijk aldus het adres zijn reeds zeer doelmatige toestellen in gebruik. Verder zou het aanbrengen van nooduit gangen in stallen kunnen worden voorge schreven, terwijl daarenboven eischen om trent licht en lucht zeker niet als overbo dig mogen worden beschouwd. De adressant geeft den gemeenteraad in overweging in de gemeentelijke bouwver ordening eenigo bepalingen als hiervoor bedoeld op te nemen en verklaart zich gaarne bereid hieromtrent aan den ge meenteraad nader van advies te willen dienen. ONTVANG- EN BETAALKAS N.V. Fusie met de Kasvereeniging. In de gisteren te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer Mr. Dr. C. Slees- wijk gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Ont vang- en Betaalkas N.V., waarin vertegen woordigd waren 1399 aandeelen, werd het eenige punt der agenda: Fusie van het be drijf der Vennootschap met de N.V. Kas- Vereenigmg met algemeens stemmen aan genomen. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz, uit de Staatscourant van heden avond. Te rekenen van 27 Juli 1929 benoemd bij het reserve personeel der landmacht bij het wapen der infanterie tot reserve kapi tein hij zijn tegenwoordig korps de reserve eerste luitenant H. O. M. Marijncn van het regiment wie'rijders; Met ingang van 31 Augustus op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve majoor P. H. J. van der Heem van het 15e regiment infanterie. Op verzoek eervol ontslagen uit den mi litairen dienst de reserve eerste luitenant A. B. Wegener Sleeswijk en A. J. P. Smits onderscheidenlijk van de schoolcompagnie "van den motordienst en van het 22e regi ment infanterie. benoemd met 1 Nov. 192§ tot referenda ris der P. T. T. L. Engels, D. J. de Boer, P. van 't Gijn, J. E. Wins, A. Sandberg, W. F. v. d. Leeuw, J. FI. L. Meuffels. F. E. L. Meuffels, mej. J. M. ten Holten, T. Bloos, S. Nooitgedacht, J. S. Zijlstra, F. Bouwman, mej. A. J. O. de Ridder, J. Bakker, H. v. d. Poll, A. Spaans, mr. A. P. Benjaminse, en met ingang van 1 September 1929 J. Otlen, D. Verhaaf, C. Birker Caarsen, allen thans referendaris 2de klasse; op verzoek eervol ontslagen met ingang 1 September e.k. L. Engels als referendaris der P. T. T.; benoemd tot geneeskundige bij de medi sche afdeeling der Rijksverzekeringsbank J. J. Vis, thans tijdelijk. Bij kon. besluit is aan dr. M. L. H. S. Menko, arts te Amsterdam, verlof ver leend tot het aannemen van zijn benoeming tot commandeur in de orde van de Kroon van Italië. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje-Nassau-orde aan A. J. Martin, wijnkoopersknecht hij de firma Uoogewerff, Chahot en Visser te 's-Graven- hage. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnonlandsche Zaken en Landbouw, is wederom benoemd tot 1 eeraar aan de Rijkstuinbouwvvinterschool te Boskoop G. Bleeker, te Santpoort zijn wederom benoemd tot 1 eeraar aan de Rijkszuivclschool te Bolsward M. ten Cate, E. Statema en W. Vlietstra, allen aldaar; Z. J. van den Bout en J. L. Dijkhuis, beiden te Sneek A. de Haas en L. L. van Keyzer Swaard, beiden te Leeuwarden, en S. Sier- serna te Harlingen zijn wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer J. Nijdam ie Hoofddorp (gemeente Haarlemmermeer) en J. Schaper te Kudelstaart (gem. Aals meer). Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met 1 November eervol ontslagen als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Middelharnis en te Oud- Beijerland E. Bosma idem dr. B. G. Hal- berstadt als leeraar aan de Rijks II. B. S. te Winterswijk. Bij Kon. besluit zijn met 1 September be noemd tot ingenieur der marine, de scheeps bouwkundige ingenieurs ir. R. F. Scheltema de Ileere en ir. W. M. den Hollander. ANTON VERHETEN. Een gezelschap gevormd. Na zijn terugkeer uit Zuid-Afrlka heeft Anton Verheyen, naar Ihet „Vad." ver neemt, een gezelschap gevormd dat weer onder den naam .,De Spelers van Stad en Lande" in Den Haag zal optreden. Eind September zal als eerste voorstelling in den Princesse Schouwburg worden opge voerd „The Rope" van Pattrick Hamilton onder regie van Jan Fabrïcius. Anton Verheyen is voornemens ook in Rotterdam en Amsterdam en de provincie op te treden o.a. met. voordrachtavonden cn met een passiespel van Felix Rutten. MENGELBERG TE PARIJS. Men meldt uit Parijs aan de N.R.Ct. Het internationaal concertbureau Felix Delgrange annonceert de komst van Wil lem Mengelberg met het volledige Concert gebouw-orkest voor October aanstaande Mengelberg zal hier twee concerten geven in de groote zaal Pleyel en wel op 1 en op 8 October. DOODELIJK MIJNONGEVAL. Bij het verrichten van roparatiewerk in een opbraak in de mijn „Hendrik" to Heer len raakte de arbeider L. K. bekneld tus- schen een lichtkooi cn den wand van die opbraak. De man werd onmiddellijk dood gedrukt. Hij was woonachtig te Brunssum, 42 jaar oud cn Duitscher van nationaliteit. HARING EN WITTEBROOD. Eet Leidsche 3 Octoberfeest. Voor de uitdeeling van haring en witte brood tijdens do feesten van Leidens Ontzet op 3 October a.s. hebben zich ditmaal 230U personen aangemeld. HIJ HIELD VAN EEN GOEDKOOP SLOKJE. Oplichter van sterken drank gegrepen. Reeds meerdere malen waren wijnhande laren te Haarlem opgebeld om aan een be paald adres eenige liters jenever te bezor gen. Het bestelde werd dan gebracht en er werd dan gezegd dat „het in orde was." Wanneer later de kwitantie gepresenteerd werd, bleek dat de vogel gevlogen was. Een dezer dagen gebeurde het weer, dat een wijnhandelaar werd opgebold en gevraagd in een apotheek aan de Kleverlaan zeven liter jenever te brengen. Zooals later be kend werd, was de oplichter met een praatje aan den apotheker komen zeggen, dat straks een mandje flesschen zou worden gebracht en of dat misschien daar zoo lang zou mo gen blijven tol hij het kwam halen. Dit was toegestaan. De drank werd gebracht cn de loopjongen werd weggestuurd. Toen de op lichter echter zijn buit in veiligheid wilde brengen, stond de recherche te wachten en rekende hem in. liet bleek de 44-jarige R. uit Haarlem te zijn. Een gedeelte van den op die manier verkregen drank had hij al tijd zelf opgedronken, terwijl hij de rest aan onbekende personen verkocht had. UITBREIDING ZIEKENHUIS IN DEN HAAG. Verhooging van hel uitgetrokken bedrag met 700,000. B. en W. stellen voor het uitgetrokken bedrag van 2.500.000 voor uitbreiding van het ziekenhuis aan den Zuidwal als nog met 700.000 te verhoogen, in verhand met het voorgenomen plan om de te stich ten gehouwen voor verloskunde cn gynae cologie en dat voor besmettelijke ziekten twee verdiepingen hooger op te trekken dan in het door den raad aangenomen plan is opgenomen. p ONGELUK IN EEN FABRIEK. Vliegwiel uiteeiigesprongen. Door het breken van een drijfriem is heden in de lederfabriek van de N.V. P. van Loon Gzn. te Waalwijk, een vliegwiel weg gesprongen en uit elkaar geslagen. Het vlieg wiel richtte in de machinekamer groote ver woestingen aan en sloeg door het dak. Een stuk van het vliegwiel kwam op den stoom ketel terecht. Het personeel doofde onmid dellijk de vuren. De materieele schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. BRAND TE SILVOLDE. Twee huizen in asch gelegd. Gistermiddag is te Silvolde door onbeken de oorzaak brand uitgebroken ten huize van den schoenmaker Leverink. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond ook het huis van den winkelier Heinst in lichte laaie. Ten einde verdere uitbreiding te voor komen werd assistentie gevraagd van de brandweer te Gcndringen en 'Doetinchem, die beide een stoomspuit zonden. Men slaag de er in den brand tot de beide aangetaste perceelen te beperken. WEER EEN MOLENOFFER. Wegens electrische bemaling wordt, de watermolen aan de Van Engelenvaart bij Heerenvecn afgebroken. HET KAMERLID SANNES ONGESTELD. Toestand gunstig. Naar het Volk verneemt heeft het so ciaal-democratische Kamerlid Sannes tij dens zijn vacantie in Zwitserland een aan val van niersteenkoliek gekregen. Sedert Zondag j.l. is hij intusschen weer thuis. De huisdokter acht zijn toestand over het algemeen zeer gunstig. DE KWESTIE TE HERKINGEN. Lange Beekstr. 37-39 Tel. 317 Eeri goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staat U borg voor een soliede uitvoering verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd geefsche moeite, den man met touwen op te hijschen, daalde de aannemer Zweers in den put af en wist hij ten slotte met levens gevaar den arbeider los te graven. Zoozeer zat deze vastgezogen in het mengsel van zand en beer, dat het tweede heen zelfs niet kon worden losgetrokken, toen het eerste reeds vrij was, doch ook moest wor den uitgegraven. Het mag een wonder heeten, dat S. er zonder letsel is afgekomen. NOODLOTTIGE VAL. Dinsdagmiddag was een 63-jarige man, wo- nendo aan den Zuidendijk te Dubbeldam in een schuur van den landbouwer In 't Veld bezig met het bergen van koren. Dc man viel van een eenige meters hoogen tas en werd met een hersingschudding opgeno men. De ongelukkige overleed een uur later. PROF. DR. A. F. HOLLEMAN. Gister bereikte prof. dr. A. F. Holleman, oud-hoogleeraar in de organische chemie aan de Universiteit van Amsterdam, den zevenligjarigen leeftijd. Reeds bijna vijf jaar geleden heeft prof. 1-Iolleman het hoogleeraarsambt neergelegd. Na den dood van prof. Lorentz werd hij, in diens plaats benoemd tot secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschap pen. DE PALEIS-RAADHUISQUAESTIE. Nieuwe rapporten gevraagd. Wij lezen in het Hbld.: Nog altijd is aanhangig het voorstel van het raadslid, den heer mr. G. van den Bcrgh, beoogende het bruikleen van het oude Stad huis op den Dam te Amsterdam aan de re geering op te zeggen, opdat Amsterdam we derom de beschikking krijge over dit mees terwerk van Jacob van Campen. Door B. cn W. zou over het op gezette tij den naar voren gebrachte onderwerp, prae- advies worden uitgebracht Men vleide zich in raadskringen aanvankelijk met de hoop, dat nog in den loop van dit jaar het voor- stel-Van den Bergh zou kunnen worden be handeld, doch daarvan zal niets komen. Jaren geleden lieeft een vorig college van B. en W. door den toenmaligen stadsadvo caat mr. J. J. Kappeyne van de Coppello doen onderzoeken, of Amsterdam zijne eigendomsrechten op het paleis ten volle kan doen gelden; het desbetreffend rapport kwam tot een bevestigende conclusie. Dit college heeft andermaal opdracht ge geven tot een onderzoek naar dat recht. Daartoe zijn eenige professoren van de juri dische faculteiten te Utrecht en to Amster dam uitgenoodigd, die deze opdracht aan vaard, en met de juridische enquête een aanvang hebben gemaakt. De eerstvolgen de maanden kan echter het resultaat nog niet worden tegemoet gezien en dus even min het prae-advies waarvan die rapporten de kern zullen vormen. En zelfs Als dat is verschenen cn behan deld, blijft 't een historie van langen adem, want dan dient andermaal met de regeering te worden onderhandeld: óf op den grond slag om het oude Stadhuis terug te krijgen en daardoor te voldoen aan de Amsterdam- sche traditie, dan wel om het met dc regee ring ééns te worden over het afstaan van het paleis tegen een behoorlijke financieel© bijdrage, in het houwen van eon nieuw Raadhuis voor de hoofdstad. De Commissaris der Koningin in Gelder land heeft tot de burgemeesters der ge meenten in zijn gewest de volgende aan schrijving gericht: Bij de contróle der door u ingezonden maandelijksche opgaven van door hen verleende en geweigerde vergun ningen als bedoeld in art. 9 der Vogelwet 1912, heeft het mijne aandacht getrokken, dat door meerdere burgemeesters vergun ningen worden verleend tot het dooden enz. van alle in art. 1 van het sinds gewijzigd K.B. dd. 18 November 1913 genoemde vogel soorten. Waar het slechts zeer zelden zal voor komen, dat op een bepaald perceel door alle als schadelijk voor den land-, tuin- of boschbouw of voor de visscherij aange wezen vogels schade of overlast wordt aan gericht, spreekt het vanzelf, dat een der gelijke uitbreiding der vergunningen prac- tisch bijna niet behoeft voor te komen. In het hijzonder bleek het- mij, dat in eenige gemeenten ten onrechte vergunningen tot het dooden enz. o.m. van den schollevaar en den blauwen reiger worden verleend, welke vogels slechts in zeer bijzondere ge vallen voornamelijk in vischrijke streken met het oog op het behoud van een vol doenden vischstand bepaald als schade lijk zijn te beschouwen. Ik moge u dan ook verzoeken bij de afgifte van vergunningen als bovenbedoeld met het vorenstaande zoo veel mogelijk rekening te willen houden en deze alléén te verlecnen van die vogel soorten, van wie met zekerheid bekend is, dat zij ter plaatse inderdaad schade aan brengen of overlast veroorzaken POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De dienst op Koninginnedag. De directeur van den Postchéque- en Gi rodienst vestigt er de aandacht op, dat op den verjaardag van II. M. dc Koningin de kantoren der posterijen voor den post chéque- en girodienst zijn gesloten, behalve voor het aannemen van stortingen, waar van spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd, cn voor het uitbetalen van chéques, op welker adviezen ter girokaji- tore spoedbehandeling is toegepast. Het Centrale girokantoor is op dien dag eveneens gesloten behalve voor de afdoe ning van stortingen, girobiljetten cn chéque-adviezen, waarvan spoedbehande ling wordt gevraagd. Het gevraagde verlof verleend. Bij K. B. is beschikt op het beroep van den Kerkeraad der Geref. Gemeente te Her- kingen tegen de beslissing van Gedep. Sta ten van Zuid-Holland van 24 December j.l., waarabij met (handhaving van het besluit van B. en W. der gemeente Herkingen van 22 Aug 1928 afwijzend was beschikt op het verzoek van genoemden Kerkeraad tot op richting van een kerkgebouw aan het On- derlangs aldaar. De Kroon heeft thans het besluit van B. en W. vernietigd en aan den Kerkeraad het gevraagde verlof verleend. NED. HERV. GEM. TE NAALD V/IJK. Rechts en links. Te Naaldwijk geeft telken jare de vrijzin nige Kerkeraad van dc Ned. Hervormde Ge meente aan het rechtzinnig Evangelisatie- bestuur gelegenheid zoowel om de kinderen te doopen als om de nieuwe leden te be vestigen in het Hervormde kerkgebouw. Nu heeft, naar „De Ned." meldt, het Evangeli- satiebestuur andermaal het kerkgebouw gevraagd teneinde in September wederom een aantal personen te bevestigen tot leden van de Ned. Herv. Kerk en heeft de kerke raad het bestuur bericht, dat hij bereid is aan het verzoek te voldoen, rnits het Evangelisatiebestuur van zijn kant geneigd is den kerkeraad tegemoet te komen door a.s. winter het Èvangelisatiegebouw te Honselersdijk ter beschikking te stellen van den kerkeraad voor één of meer week- avonddiensten. Het bestuur van de Evange lisatie heeft echter den kerkeraad laten weten dat men niet geneigd is die tegen prestatie te leveren. ONTGINNING TE ST. OEDENRODE. Door de Heidemaatschappij Te St. Oedenrode zullen 44 H. A. ontgin- ningsgrond beboscht worden. Voor de gemeente Deurne heeft de Ne- dcrlandsche Heidemaatschappij een plan opgemaakt voor de ontginning van de Snoertsche heide ter grootte van onge veer 100 I-LA. Do heide zal verkaveld wor den in kleine boerderijen en arbeiderswo ningen. RUIM 60.000 MENSCHEN INGEëNT. De alastrimbestrljding te Rotterdam. Tot en met 24 Augustus 1.1. zijn vanwei j hst Genootschap tot Bevordering der Koe pokinenting te Rotterdam 2520 personen gevaccineerd en 58.412 gerevacccineerd. Bo j vondien is er koepokstof verstrekt voor BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. 1 43.683 personen. Aan het Scheveningsche strand ter hoog te van den vuurtoren is gisteravond om streeks half zes een 16-jarig meisje, G. B., wonende te den Haag, bij het baden in zee verdronken. Geruimen tijd heeft een ge neesheer van den Geneeskundigen Dienst nog gepoogd de levensgeesten bij de dren kelinge op te wekken, hetgeen evenwel niet mocht baten. TRAP VAN EEN PAARD GEKREGEN. Korporaal aan zijn verwon dingen overleden. Dezer dagen heeft een korporaal van de rijdende artillerie, hij het vervoer van mi litaire troepen uit Arnhem, een trap van een paard gekregen. Na tè Zwolle in het Sophia-ziekenhuis te zijn opgenomen is hij daar thans aan de hekomen verwondin gen overleden. CITROËN BIJ DE NEDERLANDSCH- BELG3SCHE GRENS. Fabriek op tc richten. Langs het Kanaal Gont—Terncuzen is door de Fransc.he automobielenfabriek ,.Ci- troën" een terrein van 5 H.A. aangekocht om daarop een dochterfabriek der Fran- sche maatschappij te stichten. Het fabriekcomplex zal komen te liggen tusschen Selzaete cn Terdonck. Deze ligging is genomen met het oog op de gemakkelijke verbindingen, zoowel te water als langs de verschillende spoorlij nen, die van het knooppunt Selzaete o.a. uitgaan naar Antwerpen, Gent en den Bel gischen kustrand. Het stichten van deze fabriek is het ge volg van de hooge invoerrechten, die door België thans ook van de Franscho afge werkte fabrikaten geheven worden, n.l. 30 percent van den factuurprijs. Dezelfde oor zaak gaf o.a. de General Motor te Antwer pen aanleiding tot het slichten van hare enorme fabriek te Antwerpen, waarop op het oogenblik ruim 7000 werkkrachten ar beidsgelegenheid vinden. Evenals de General Motors is het de be doeling van do Citroen hare onderdeelen, die vrij van invoerrechten kunnen binnen gevoerd worden, te verwerken tot volledig fabrikaat, terwijl door do ligging het uit voeren van het eindproduct naar den vreemde via Antwerpen en per scheepsge legenheid naar andere landen en wereld- deelen op meer economische wijze zal kun nen geschieden. (Hbld.). WONDER GOED AFGELCOPEN. „Boven den afgrond", Dinsdagmorgen had te Hooegrsmilde een auto-ongeval plaats, dat buitengewoon goed is afgeloopen leest men in de „Asser Crt.". Uit de ridhting Assen kwam een auto met man, vrouw en twee kinde ren, toen ter hoogte van het ontspannings lokaal de stuurinrichting defect geraakte cn de auto zwenkte, met het gevolg dat zij nagenoeg loodrecht boven de Drentsche Hoofdvaart kwam te hangen. Gelukkig kondon de inzittenden uit hun benarde po sitie worden verlost, waarna de auto door een paar paarden weer op den weg getrok ken werd. Het mag een wonder heeten, dat dit ongeval zoo goed afliep. „IN DE PUT". Dinsdagmorgen stortte een zijwand van een tot 3 m. diepte gegraven zinkput in de Hoofdstraat te Velp in, waardoor de arbei der Salemink totde schouders onder het zand bedolven raakte. Door de zandstorting kwam tevens een rioolbuis van een beerput bloot, waarvan de bodem inviel, zoodat ook dc beer over S. heenstroomde. Na veel ver- l— Kift sens, Paps, we Hebben een verstteeHrg. .(Passing SüowV'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6