DE EEMIANDED FA ni II B IDrCD wV,Af^N. ARNHEMSCHEWEG 26 CEMENT. UUIiVIdU KÜ L r\ VILT HOEDEN dames modezaak bericht F* LA.A.v«HAT1ERSVELQ (A* M Vrijdag 30 Augustus 1929 28e Jaargang No. 53 ABÜriwEMEmsrffluS pc: i maanden voor Amersfoort f2.10. per maand f 0.75, per wcfjc (me» |»atls verzekering tegen ongelukken) f 0.17*/* BlnnealaDd ffwo per post per 3 maenden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING «7*10 TELEFOON 1NTERC J13 PRIJS DER ADVERTENTIEN -'°5, mn A.s. Zaterdag, Koninginne dag, zullen onze kantoren den geheelen dag gesloten zijn, terwijl het Amers- foortsch Dagblad dien dag niet zal verschijnen. VERJAARDAGEN BUITENLANDSCH OVERZICHT A. N. HINDRIKS Handel in Bouwmaterialen Restaurant BUITENLAND DE WOELINGEN IN PALESTINA Neemt de spanning geleidelijk af? LUXE AUTOVERHUUR [BEL] EEN BEDROGZAAK Fraudeerend vorst AMERSFÜORTSOï DAGBLAD UITGAVE: VALKHOFF CS i elke regel meer f0.25. Llefdadlghelds-adverWött&a vcor ae helft vio den prijs. Kleine AdvertentHn „KEITJES" bl) vooruitbetaling 1-5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, drlemnal plaatsen f I.- Bewl|snummer extra I 0.05 door II. G. CANNEGIETER Hetgeen voor een volk de verjaardag van een hooggeplaatst openbaar persoon is, is voor een gezin den verjaardag van een der huisgenooten. Al bemerkt de wereld daar buiten maar weinig van de gebeurtenis, voor den kleinen kring van verwanten en vrienden is zij van groot gewicht. En voor den jarige zelf? Merkwaardig is de gemoedsgesteldheid van een jarig mensch Niet in alle opzich ten en niet altijd is zijn stemming geluk kig te noemen. Leeftijd, karacter en om standigheden drukken het stempel op de wijze, waarop iemand zijn verjaardag viert. Voor de meeste menschen is do verjaar dag niet meer dan een kinderfeest. Voor een kind is hij do dag der dagen, het hoogte punt van het heele jaar. Er gebeurt in het kinderleven nog zoo weinig gewichtigs, of liever: het werkelijk gewichtige wordt nog zoo weinig "beseft, dat op de feestda gen de volle nadruk valt. Later wordt dit anders. Hoe meer het leven voortschrijdt, te me- nigvuldigér worden de belangen, waarin wij betrokken zijn. Bij de zaken en gebeurtenis sen, die ons bestaan beheerschen, verblec- ken data, welke toch in den grond geen die per beteekenis hebben dan de schijngestal ten der maan. Waren we niet in onzen kin dertijd jarig geweest, we zouden den datum vergeten. Ten slotte is de verjaardag een kinds- beidsherinnering; op dien dag ontvangen wij brieven van familieleden en vrienden, die in den maalstroom des levens reeds lang uit onze nabijheid zijn weggesleurd. Maan' met hun stereotiepen gelukwensch duiken zij plotseling weer op, om de overige drie- honderd vier en zestig dagen van het jaar weer onder te gaan. Het zijn de jeugdvrienden, die den ver- j jaardag in eere houden. Is het niet opmer- j kelijk, dat wij dat data van hun verjaarda gen nog allemaal uit het hoofd kennen enJ dat wo moeite hebben, met behulp van een j kalender den verjaardag van onze ver- j trouwdste genooten uit later tijd te onthou den? Dit terugblikkend karakter veroorzaakt op dezen feestdag bij de meeste volwassenen een ietwat korzelige stemming. De dag krijgt iets tweeslachtigs, doordat schimmen uit het verleden zich mengen onder het le vende heden. De gelukwenschen, welke wij ontvangen, zijn openbaringen uit een afge sloten levenstijdperk en de afzenders behoo- ren tot een andere groep menschen dan het nieuw verworven bezit van onze dagelijk- sche vrienden. Het is, of deze regelmatig op één dag in het jaar gemeenschappelijk terugkeerende beleefdheidsbetuigingen ons van ontrouw beschuldigen en of ons gemoed zich tegen deze beschuldiging verzet. Deze aanmaning uit het verleden hindert ons; kunnen wij het helpen, dat het leven voortschrijdt en ons tegen wil en dank met zich voert? Wij ont groeien menschen en tijdperken, gedachten en gewoonten. En het stemt ons wrevelig, een beminnelijk gezicht te moeten zetten je gens menschen, die het lot onherroepelijk van onzen levensweg af heeft geslingerd en voor wie wij niet meer dat meegevoel en die belangstelling bemerken te bezitten, waarop zij blijkens hun hartelijken brief aanspraak meenen te mogen maken. Bovendien, een gelegenheidsgezicht op zichzelf is voor menigeen reeds een gruwel. Waarom moeten wij ons eigenlijk verheu gen? Zeker, we mogen erkentelijk zijn, dat wij weer een jaar hebben „beleefd", maar voor velen is de gedachte, dal dit jaar hen weer nader bij den on verbiddel ijken ouder dom heeft gebracht, onverdragelijk. En dit nog daargelaten, zij beseffen bij dezen mijl paal te goed, hoe ontoereikend zij den thans afgesloten termijn hebben besteed. Ên dan, wat kinderen vlot. en natuurlijk afgaat, is bij volwassenen niet zelden een verdrietige plicht. Niet ieder beschikt Over j de gave, een gul en aangenaam „feestvar ken" te zijn. Niet ieder vermag, hetgeen hij bij zijn bezoekers thans zoo benijdt, met een schijn van hartelijkheid het werktuige lijk gebruik te verbloemen. Hij doorziet do onechtheid van al dit feestbetoon Vaak is dc verjaardag, evenals de brui loft. meer oen feest voor de omstanders dan voor den hoofdpersoon. De gedachte, waar mee menig jubilaris zich troost, is, dat hij straks op zijn beurt omstander zal zijn. Deze wederkeerigheid stelt hem in staat, dc be proeving vol te houden. Allen doen wij, of wij het jarig-zijn prettig vinden. En ongetwijfeld vinden velen onzer het prettig. Maar gaat er, eerlijk gezegd, op dezen dag bij allen in meerdere of mindere mate niet wel eens wat door ons heen van do hoven geschetsto gevoelens? Met dit al is goed jarig kunnen zijn onte genzeggelijk een teeken van levenskracht. Slechts sterke en moedige menschen gelukt het, met oprechte feestvreugde hun zestig sten, zeventigsten, tachtigsten verjaardag te vieren. Maar zelfs voor deze benijdenswaar dige schepselen breekt eenmaal het tijdstip aan, dat een onzer schrijfsters zoo aardig geschetst heeft, toen zij den held van het verhaal zijn honderdsten verjaardag liet be sluiten met een bede, dat. hem dc honderd en eerste verpaardag zou mogen worden be spaard. (Nadruk verboden). De conferentie in Den Haag nog niet in elk opzicht ge slaagd. De Duitschers willen niet het kind der rekening worden. In Den Haag zijn wel-is-waar de credi- teurstaten het eens geworden over de ver- dceling der schadevergoedingssommen, maar de Duitschers aanvaarden ondertus- schen nog niet voetstoots wat van hen ge vergd wordt. Het financieele accoord in Den Haag is te hunnen koste bereikt en tot dusver bestaat bij de Duitsche delegatie nog niet de neiging de eischen der „tegen standers" als iets redelijks te beschouwen. Te eerder wordt het verzet der Duitschers aangewakkerd, omdat zij er niet op mogen rekenen, dat de bezette gebieden onverwijld ontruimd zuilen worden. Hierop was a! hun hoop gevestigd, doch, vooral van Fransche zijde, komt men te dezer zake met tal van bedenkingen. Van dezen kant wordt onder meer betoogd, dat do verplaatsing van de tienduizenden militairen van het. Rijnland naar het Fransche vaderland een zeer in gewikkelde aangelegenheid is en dat de overhaaste ontruiming het geheele Fran sche Ieycrsysteem in den war zou brengen. De reorganisatie van de Fransche weer macht, als gevolg van de a.s. opheffing der bezetting, is een moeilijk probleem, dat niet in een vloek en een zucht kan worden opgelost. De vertraging der ontruiming moet dan ook, naar van Fransche zijde uit een wordt gezet, niet uitgelegd worden als een uitvloeisel van kwaden wil, maar be schouwd worden als een onvermijdelijk ge volg der noodzakelijk geworden legcrreorga nisatie. Met andere woorden: den Duitschers, die nu toch reeds eenige tientallen mil- iioenen meer moeten betalen, wordt feite lijk aangekondigd, dat zij er de eerste acht maarden niet op hoeven te rekenen, dat de laatse Franschnjan hun gebied heeft verlaten. Dit is geen prettige boodschap, vooral niet, omdat de overige staten boven dien nog verlangen, dat Duitschland alleen aansprakelijk zal zijn voor de bezettings- kostcn na 1 Sept. a.s., den dag, waarop, naar overeengekomen is, het plan-Young in werking zal treden en de regeüng-Dawes dus zal ophouden te bestaan. Dit is een hard gelag voor de Duitschers. die zich echter naar uit de Haagsche berichten valt af te leiden nadrukkelijk tegen deze en dergelijke eischen zullen verzetten. Wirth moet gistermiddag zich reeds ten krachtigste tegen een dergelijkcn gang van zaken hebben gekant Het ging z.i. niet aan, om, terwijl Duitschland krachtens het plan-Young toch reeds zwaar belast is. ook nog van zijn land verdere financieele tege moetkomingen te verlangen en dit, nu er voorloopig van do ontruiming nog niets komt. Tiet pijnlijkst voor de Duitschers was echter, dat zij zoo'n geïsoleerde positie in namen, daar de Kngelschen hen te dezer zake in den steek lieten en zich geheel met het Fransche standpunt schenen te vereenigen. De diplomatieke hemel in Den Haag is dan ook nog steeds bewolkt en men mag benieuwd zijn, of de crediteurstaten als nog bereid zullen zijn de bittere pil, die de Duitschers moeten slikken, te vergul den. De delegatie verkeert in een zeer onaan- genamen' toestand, want, als de „geallieer- der^* niet over de brug komen, moet zij met leege handen naar Berlijn terugkeeren, hetgeen stellig niet bij zal dragen tot de versteviging der positie van het Duitsche kabinet onder leiding van Hermann Müller. Maar misschien dat er in den loop van heden raad zal worden geschaft; dat ech ter Frankrijk bereid zal worden gevonden om bij wijze van tegemoetkoming ook het Saargebied te verlaten, is wat al te naïef gedacht. Toch wordt dit denkbeeld juist nu in allen ernst door een deel der Duitsche pers opgeworpen. Latere berichten houden indat de mogendhoden te Den Haag tot volledige overeenstemming zijn gekomen. Groote Koppel 11 - Tel. 1135 Huize ,,de Slichtsche Heuvel' Amersfoorische Berg Samedi 31 Aoüt 1929 L'Anniversaire de 5. M. La Reine Grande Soiree de Gala Grande Fète de Nuit pour les Families Surprises et Cadeaux aux Dames Concours de Danses arec des beaux Prix Reservez vos tables Tel: 1290 Jeruzalem voelt zich geïsoleerd Een le Cairo ontvangen telefonisch be richt uit Jeruzalem houdt in, dat het gis teren rustig is geweest in de stad. De ge wone berichten uit Londen echter, die over Haifa ontvangen worden, zijn nog niet bin nen. Waarschijnlijk is de oorzaak hierin te zoeken, dat de telegraafdienst in Palestina in de war is, maar door het uitblijven van alle nieuws voelt Jeruzalem zich geïsoleerd. Het Britsche departement van koloniën maakte gisteravond bekend, dat er weinig verandering in den toestand viel waar te nemen. Te Jeruzalem, Jaffa en Haifa onderdruk ten landingsdivisies van het oorlogsschip Barham de ongeregeldheden. Verkennende vliegtuigen hebben in de buurt van Haifa Ramleh op de hoogten om Jeruzalem afdeelingen Arabieren onder vuur genomen. In het Zuid-Westen van Gaza hadden de Arabieren zich, volgens een bericht, in me nigte samengetrokken, maar de vlieger» konden geen afdeelingen Arabieren in die buurt ontdekken en tot nog toe zijn geen aanvallen losgekomen. Dinsdagavond zijn herhaalde aanvallen op Beit Alpha, 6.5 K.M. ten W. van Beisan. met good gevolg door de afdeeling van de Transjordaansche grenswacht afgeslagen De telefoonlijnen van Jeruzalem naar Nazareth, Haifa en Tiberias zijn, naar verluidt, doorgesneden. In Transjordanic is de toestand, volgens de ontvangen be richten, normaal. Er zijn geen nieuwe ver sterkingen naar Palestina gezonden. Een algemeene Arabische opstand te duchten? Jeruzalem, 28 Aug. (V.D.) Ondanks dc aanwezigheid van krachtige Engclsche troe pencontingenten in Jeruzalem vreest men een algemeenen Arabischcn opstand. Vol gens de meening van Joodscho kringen is deze zoogenaamdo Joodsch-Mohammedaan- scho botsing feitelijk een uiting van anti- Engelschgezindhcid der Arabieren. Do aan val der opstandelingen in Haifa werd door Engelscho marinesoldaten in korten tijd af geslagen. Tot dusver zijn 8 Joodscho kolo nies verwoest, waarbij de inwoners gedood zijn of meegesleept. Men telt in totaal 110 Joodschc slachtoffers. Een Joodscho gardo onder leiding van Joodscho studenten poogt met alle middelen zijn volksgenootcn te be schermen tegen verdere aanvallen. Do bla den in Palestina verschijnen voorloopig niet» De Engelsche opperbevelhebber op weg. Londen, 29 Aug. (V. D.) Dc F.ngclscho opperbevelhebber in Palestina, John Chan cellor, is Woensdag to Port Said aangeko men, vanwaar hij zich zoo spoedig mogelijk naar Palestina zal begeven. Joodscho socialisten doen een beroep op Macdonald. Dc Joodsche Socialistische Vereeniging te - "nsterdam heeft in verband met dc onlus ten in Palestina het volgend telegram ge zonden aan den minister-president van En geland, Macdonald. Minister Macdonald Londen. De Joodseh Socialistischo Vereeniging te Arasterdam richt zich tot u ten einde haar vertrouwen uit te spreken, dat de Engclsche ubeiders-regeering alle maatregelen zal romen, welke noodig zijn om een herhaling Ier droevige gebeurtenissen in Palestina te voorkomen, en verwacht, dat de nrbeiders- regeering aan geheel de wereld zal toonen, dat de belangen van het nationale tehuis van het Joodsche volk hij haar in veilige handen zijn. Een afschrift van dit telegram is gezon den naar de Socialistische Arbeiders Inter nationale te Zurich, terwijl de wensch wordt uitgesproken, dat deze al haar invloed zal aanwenden voor de rechtvaardige oplossing van de ernstige conflicten. Arabische scherpschutters ver dreven. De Daily Express meldt uit Jeruzalem, dat Arabische scherpschutters, die zich genes teld hadden in een groot dorp in de heu vels, die Jeruzalem bestrijken, gisteren bij het aanbreken van den dag werden verrast door Engelsche troepen met pantserauto's en vliegtuigen. Vele Bedoeïnen gaven zich met hun wapens, munitie en buit over, ter wijl honderden anderen vluchtten, gevolgd door laag vliegende vliegtuigen, van waar uit zij door mitrailleuse-vuur werden neer geschoten. De vlakten waren met dooden bezaaid. De Arabieren wenschen een voor hen gunstige constitutie. Londen, 28 Aug. (H. N.) In tegenstel ling met de officieele berichten stellen an dere berichten den toestand in Palestina veel ernstiger voor. Volgens deze berichten zouden groote troepen Arabieren uit Trans jordanic op Palestijnsch gebied trachten door te dringen. Het Noorden van Palestina schijnt in handen te zijn van Bedouïnen, die door Arabieren uit Syrië en door de Drusen versterkt worden. Van de twee ha- OP:] weerbericht. Hoogste barometerstand: 766.8 te Akuregri. Laagste barometerstand: 718.3 te Stenscle. Verwachting tot den.avond van 31 Aug. Meest zwakke O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer, iets warmer. vens Jaffa en Haifa zijn gepantserde auto's naar het binnenland gezonden om do Joden uit de ver van de kust verwijderde kolonies te halen en onder te brengen in de haven steden, die gemakkelijk to verdedigen zijn, of op de oorlogsschepen. De Arabische hoof den te Jeruzalem hebben er do Engelsche autoriteiten op gewezen, dat dc Engclsche troepen wel is waar tijdelijk do rust kun nen herstellen, doch dat een definitieve pa cificatie eerst dan zal komen, indien Pa lestina een constitutie krijgt, welke voor de Arabieren gunstig is. Joodsche vrijwilligers. Het Joodsche legioen te New-York hoeft aan den Britschen ambassadeur telegrafist de diensten aangeboden van tienduizend strijdbare mannen om te helpen do rust in Palestina te herstellen. Warschau, 29 Aug. (V. D.) Gisteren zijn 45 jeugdige Zionisten uit Warschau naar Palestina vertrokken, om zich te scha ren bij de troepen, dio de Arabieren bestrij den. In geheel Polen vinden voortdurend pro testdemonstraties plaato. Te Lemberg is het daarbij tot een botsing met do politie ge komen, waarbij vijftien Joden gewond wer den. Arabieren overvallen Joodsche reizigers. Londcn,29 Aug, (V. D.) Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat een aantal Joden, op weg van Hebron naar Jeruzalem, door Arabie ren werd overvallen. De bus, waarmee zij reisden, werd omvergeworpen Dertien Jo den werden gewond, waaronder eenigen ernstig. Italiaansch oorlogsschip naar Beyroeth. Londen, 29 Aug. (V. D.) Uit Beyroeth wordt gemeld, dat daar in verband met de troebelen in Palestina gisteren een Itali aansch oorlogsschip is aangekomen. B e r 1 ij n, 29 Aug. (V.D.) Naar de Lokal- anzeiger weet mede te deelen, is de recher che bezig met het onderzoek naar de han delingen van een Russischen vorst, M ge naamd, die in de Münzstrasse een advo catenpraktijk uitoefent. Er zijn bij de po litie en de justitie velo aanwijzingen tegen vorst Mden koopman L. en verscheidene andere lieden binnengekomen, die zouden aantoonen, dat de advocaat zich met zijn zakenvrienden aan ernstig bedrog zou heb ben schuldig gemaakt De eerste aanwij zing tegen den vorst en zijn medeplichtige L. was afkomstig van een advocaat te Neu- Strehlitz, die vernomen had, dat L. zich tegenover een landbouwer voor advocaat had uitgegeven en op deze wijze van hem groote bedragen had losgekregen. Bij deze manipulaties, die tenslotte tot den onder gang van den landbouwer geleid hebben, is volgens de aanklachten ook vorst M. be trokken. Ook in andere gevallen zou L. zich in de provincie als advocaat hebben uitgegeven en daarbij op frauduleuze wijze groote bedragen verkregen hebben. Verder zou L., geholpen door den Russischen ad- ocaat, op groote schaal met goederen transacties geknoeid hebben. Het onder zoek tegen L. en den Russischcn vorst is nog loopencle Naar het schijnt, zullen bij deze bedrogzaak nog verdere kringen be trokken worden. MACDONALD NAAR GENèVE. Voor drie a vier dagen. Londen, 29 Aug. (H. N.). Macdonald 'ertrekt Zaterdagmorgen van Londen naar Genève, waar hij vermoedelijk drie vier dagen zal blUven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1