«M3ISFÖÖRIOTÏ DA.GBIAB HET WONDER DER TECHNIEK. 'T PAD OPEN VOOR CONSTRUCTIEF WERK GARAGE MOLENAAR Telefoon 1212 Vrijdag 30 Augustus 1929 r -DE EEMlANDEft" 28e Jaargang No. 53 TOEZEGGINGEN BRIAND VAN Duitschland herwint zijn souvereiniteit Prijzen vanaf 50 ct. aiieen verkrijgbaar bij A. v. d. WEG, Langestraat 23 - Tel. 217 N.V. MIDDENSTANDS-BANK Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten. Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handeiscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER Modern handgedreven ZILVEREN-WERKEN '„La cause de la paix vaut bien une sacrif ice Het officieele communiqué van de zitting der politieke commissie van gisteren luidt als volgt: De zitting is geopend te 12 uur. De heer Henderson, opende de zitting en deed voorlezing van het rapport der politieke commissie, waarin de balans harer werk zaamheden is opgemaakt. Daarna wees hij op de ernstige moeilijkheden, die bij de ge reedmaking van het rapport zijn gerezen en die geregeld zijn op een wijze, die aan de betrokken regeeringen en volken vol doening zal schenken. Volgens de gesloten overeenkomsten zullen de bezettende mo gendheden niet gescheiden doch tezamen werken in de ontruiming, welke zonder uit stel zal beginnen. De schikkingen, welke voor het in wer king treden der ontruiming zijn getroffen, zijn zoodanig, dat alle oorzaken van onnoo- dige vertraging en wrijving zullen worden ontweken. Eindelijk zal, indien de alge- meene overeenkomsten die de conferentie, zooals men kan hopen, zal treffen, zoo snel als men dit hoopt zullen zijn geteekend en geratificeerd, de ontruiming zich vol trekken binnen een billijken en redelijken termijn. Teneinde de ontruiming in het gemeen schappelijk belang te bespoedigen heeft men het wijze besluit genomen af te zien van de eischen- tot schadevergoeding e.d. voortvloeiende uit de liquidatie der bezet ting. Wat betreft de vraagstukken, waarop de artikelen -12 en 43 van het Verdrag van Versailles betrekking hebben, is eveneens een overeenkomst getroffen. Men heeft het mogelijk geacht vertrouwen te schenken aan de bestaande instellingen, teneinde een vriendschappelijke en practische oplos sing dezer vragen te bereiken Deze beslis sing is een nieuw bewijs voor toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Tenslotte herinnerde Henderson eraan, dat het voornaamste doel der conferentie was tot een definitieve, rechtvaardige en billijke liquidatie der kwesties, voort vloeiende uit den oorlog, te geraken. Als gevolg van de besluiten der conferentie is der weg geopend tot herstel van het algc- meenc welzijn en de welvaart der volken op de solide basis van een vasten en duur- zamen vrede. Algemeene voldoening. Brian d dankte den voorzitter voor zijn woorden. Hij sprak de hoop uit, dat de overeenkomst over de financieele kwesties zal kunnen worden geregistreerd in den loop van den dag en dat dientengevolge de resultaten van den arbeid der politieke commissie zelve zullen kunnen worden vastgelegd. Spr. herinnerde aan de voorwaarden waarop de ontruiming van het Rijnland zal geschieden en hoopte, dat die voorwaarden, welke de inwerkingtreding van het plan- Young bepalen, zullen worden verwezen lijkt in den kortst mogelijken termijn, al dus een zoo spoedig mogelijke ontruiming mogelijk makende. Hij wees op de voordcelen, die voor de zaak van den vrede zullen voortvloeien uit de resolutie, die wordt voorbereid om vriendschappelijk de verschillen op te los sen, welke kunnen ontstaan volgens de ar tikelen 42 en 43 van het Verdrag van Ver sailles, door middel van commissies met bevoegdheid tot enquête, vaststelling en verzoening. Hymans gaf uiting aan de \oldoening, die de overeenkomst hem schonk en wees erop, dat deze overeenkomst meehelpt tot het herstel der vriendschappelijke betrek kingen tusschen de volken en valt binnen het kader van het werk van den Volken bond. Stresemann dankbaar voor het afwezig blijven van iedere con trole. Stresemann wenschte den \oorzitter van de politieke commissie geluk met het verrichte werk en uitte er zijn voldoening over, dat de voorzitter van den aanvang af de ontruiming als onafhankelijk van het financieele vraagstuk heeft beschouwd. Spr. dankte den heer Briand, die hem de verzekering gaf, dat de ontruiming van het Rijnland zoo spoedig mogelijk zal geschie den en hoopte, dat de ratificaties niet al leen floor Frankrijk en Duitschland, maar ook door andere landen spoedig kunnen plaats hebben Na met voldoening te hebben geconsta teerd, dat geen contróle, van welken aard ook, voor het Rijnland is voorzien, wensch- te hij zich geluk met de in een geest van verzoening bereikte resultaten. Gr and i, op zijn beurt uiting gevende aan de voldoening der Italiaansche dele gatie, verklaarde, dat Italië, als onderte kenaar van het Verdrag van Locarno, zich verheugt over een besluit, dat opnieuw van de belangrijkheid en de levenskracht van dat verdrag blijk geeft A dat si sloot zich van ganscher harte aan bij het verrichte werk. Hij wees erop. dat de uitvoering van het plan-Young er niet van kan worden losgemaakt en hoop te, dat de besluiten der financieele com missie zijn hoop zullen rechtvaardigen. „La cause de la paix vaut bien une sacrifice". Aan het in de persconferenties medege deelde over de zitting der politieke com missie van gistermorgen is nog het volgen de ontleend Briand dankte allen, in het bijzonder den voorzitter voor den verrichten arbeid en wees erop, dat de regeling van kracht wordt als de financieele kwesties geregeld zijn. Herinnerende aan het woord van Henri IV „Paris vaut une messe", zeide spreker „la cause de la paix vaut bien une sacrifi ce". Stresemann prees het werk van Hen derson, doch uitte zijn teleurstelling hier over, dat de ontruimingskwestie niet onaf hankelijk van de financieele regeling be handeld is. Hij betreurde het, dat dc kwes tie niet „mit einem Sclilagc" kon worden afgedaan. Tegenover de critiek zeide spr. dat alles gedaan was om een goede ver standhouding tusschen de volken te bevor deren. Grandi verklaarde, dat Italië welis waar niet bij het opruimingsvraagstuk be trokken is, doch niettemin zich verheugt over de regeling, daar ook Italië levendig aandeel wenscht te nemen aan de werken des vredes. Een resolutie voorgesteld nopens eventueele moeilijk heden. Ten vervolge van hetgeen reeds is 'medegedeeld omtrent dc Engelsche perscon ferentie inzake het. aannemen van het rap port door de politieke commissie kan het volgende worden gemeld Wat de tweede kwestie betreft, n.l de methode om mogelijke moeilijkheden to be handelen, welke verband houden met de inachtneming van de artt. 12 en 13 van het Verdrag van Versailles, welke kwestie een uitvloeisel was van 3 van de overeen komst. van Genèvc van 16 September 1928, besloot de commissie om aan dc daarbij be langhebbende mogendheden de volgende re solutie aan te bevelen Ten einde in het algemeen belang een vriendschappelijke en practische regeling te vergemakkelijken van alle moeilijkheden, welke kunnen ontstaan tusschen België en Duitschland betref fende de inachtneming van de artike len 52 en 43 van het Verdrag van Ver sailles. komen do Duitschc, Belgische en Fransche regeeringen overeen dal de taak om iedere zoodanige moeilijk heid in der minne te regelen, zal wor den vcyvuld door dc commissies inge steld krachtens de arbitrager ereen- komsten van 1G Oct. 1925 door België en door Frankrijk te Locarno met Duitsch land gesloten. Deze commissies zullen handelen in overeenstemming met de procedure neergelegd in en met de fechten, voortvloeiende uit deze over eenkomsten Indien ccnige zoodanige moeilijkheid rnocht ontstaan, zal zij worden onderworpen, hetzij aan. de Belgisch Duitschc verzoeningscommis sie hetzij aan de Fransch-Duitsche ver zoeningscommissie al naar gelang de moeilijkheid ontstaat tusschen België en Duitschland of tusschen Frankrijk en Duitschland. Deze overeenkomst is in geenerlei opzicht van invloed op de algemeene bepalingen, welke in zulke gevallen toepasselijk zijn en is in het bijzonder onderworpen aan het voor behoud dat de bevoegdheden van den Raad en dc Vergadering van den Vol kenbond om onderzoekingen in te stel len krachtens artikel 213 van het Ver drag van Versailles intact blijven. Zij is tevens onderworpen aan het beding, dat elk der Mogendheden, die het ver drag teekenden op 16 October 1925 te Locarno gesloten tusschen Duitschland, België, Frankrijk, Groot-Brilannii en Italië het recht behoudt om iedere moei lijkheid ten allen tijde voor te leggen aan clcn Volkcnbondsraaad overeen komstig artikel van dat Verdrag. De rede van Henderson. Op de rede van Henderson hopen wij he denavond nog uitvoeriger terug te komen. Thans volstaan e met een volledig citaat van het slot Ten besluite wensch ik gaarne mijn diep gevoelde erkentelijkheid te beluigpn aan al len, die deel genomen hebben aan deze conferentie en wier samenwerking het ons mogelijk heeft gemaakt zoo ver te gaan naar de verwezenlijking van de doeleinden, waarvoor wij bijeengekomen zijn. Laat ons niet vergeten, dat het eerste van die doel einden de finale liquidatie was van de Oor- logsproblemen een liquidatie, gebaseerd op dc beginselen van billijkheid en recht vaardigheid en tot stand gebracht door de methode van vertrouwende samenwerking. Ik geloof dat wij de hoop mogen koesteren, dat wij heden besluiten nemen, die zullen beteekenen. dat van nu af aan de wereld oorlog met zijn scheidingen, met zijn haat en met de botsingen van tegenstrijdige be langen, welke hij achterliet, spoedig niets meer zal zijn dan een booze herinnering. Het pad opent zich voor ons voor het con structieve werk van het opbouwen van de algemeene welvaart en voorspoed onzer volken op den stevigen grondslag van be stendigen, duurzamen vrede. Ten slotte met de zwarte steel in de roode doos moge ik de hoop uitspreken, dat de con clusies van deze commissie en de conclusies van de voltallige zitting, voorzoover den ar beid van den politieken kant der conferen tie betreft, even eenstemmig en hartelijk zullen zijn als de conclusies, welke do par ticuliere bijeenkomsten der drie mogendhe den, die ik de eer had van tijd tot tijd te ontmoeten, hebben gekenmerkt, en indien zulks het geval is, dan meen ik, dat de dingen, waarop ik in mijn opmerkingen heb gewezen, spoedig in vervulling zullen gaan Belangrijke rede van Briand. Briand dankte namens zijn collega's Hen derson niet alleen voor de vriendelijke wijze, waarop hij had gesproken over de landen, in de commissie vertegenwoordigd, maar ook voor de bekwaamheid en den tact, waarmede hij de commissie had ge presideerd. Hij wees erop, dat toen de com missie haar arbeid had aangevangen, dc Fransche gedelegeerden het voorbehoud hadden gemaakt dat het resultaat van haar arbeid afhankelijk was van het bereiken van overeenstemming in de financieele commissie en de aanvaarding door deze van het Young-plan. Dit voorbehoud be stond nog in theorie c» in den vorm, maar BRIAND. in de praclijk bestond het nauwelijks meer, omdat hij hoopte en vertrouwde, dat voor dat de dag om zou zijn. er ook een defi nitieve overeenkomst zou zijn tot stand gekomen in de financieele commissie. Hun commissie had een hoogst belangrijk werk verricht en zij waren in staat geweest de volken niet te leur te stellen, die naar hen uitzagen om een oplossing. Wanneer zij er in geslaagd waren lot eon overeenkomst te komen, da:- was zulks in ruime mate te danken geweest aan Henderson, die zich conciliani tactvol, bekwaam en zeer gedul dig had beloond. Hij had het best denkbare humeur en het uiterste geduld getoond, toen er een godachtenwisscling had plaats gevonden die somtbds grond voor bezorgd heid opleverde. Het feit. dat wij in staat zijn geweest onze taak met zooveel succes te volbrengen, is grootcndeels aan hém te danken Briand persoonlijk hacl ook steeds getracht zoo verzoenend mogelijk te rijn en zoodra het. Young-plan was bekrachtigd zouden de Fransche troepen 'de dorde zóne ontruimen, nadat de iroepen uit de tweede zóne reeds waren vertrokken. Ik zal mijn uiterste best doen verzekerde Briand om het werk van de ratificatie te bespoedi gen en ik ben er zeker van dat andere lan den hetzelfde zullen doen Vervolgens de quaestie besprekende \an de commissie van controle en zich tot dr. Stresemann richtende, zeide hij Ik verze ker u, dat die commissie niet was bedoeld in den geest, waarin zij is opgevat. Ik be grijp volkomen, dat in Duitschland het ver schijnen van een commissie van contróle buitengewoon onaangenaam werd gevon den; ik begrijp volkomen het gevoel van wrok waartoe dat dénkbeeld aanleiding gaf. Al wat wij behoefden, was een of an dere methode van verzoening te hebben voor het geval ecnige moeilijkheid mocht ontstaan, die de goede betrekkingen tus schen onze landen zou kunnen benadeelen. Natuurlijk bestaat het mechanisme van den Volkenbond, maar dit is buitengewoon omslachtig en wij hebben thans een vlug ger en soepeler middel gevonden om ge schillen uit den weg te ruimen. Hij meen de, dat het werk, door de commissie vol tooid een belangrijken vooruitgang betee- kende van den arbeid, waarmede hij zelf gedurende vele jaren was bezig geweest. Het zou een zeer belangrijken invloed heb ben op degenen, die wenschten voor elkan der te werken en met elkander in vrede te blijven, zonder dal hun verstandhouding werd verbitterd door de polemieken in ge schillen, welke in het verleden hadden be staan. De geest van hartelijke verstandhou ding die hen bezielde, werd in sommige kringen in twijfel getrokken in het begin der conferentie, doch bezielde hen allen van het begin tot het einde ervan. Er zou eeni- ge critiek geoefend worden, doch dat deed niet ter zake. Een absolute tegenspraak. De Fransche delegatie ter conferentie spreekt absoluut tegen het bericht volgens LUXE AUTOVER-HUURINRICHTING !VSET BETROUWBARE CHAUFFEURS voor Amersfoort en Omstreken Langegracht No. 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT Directie: A. H. RflARTEIMS. TEL. 852. GEVESTIGD 1885. hetwelk de heer Briand een brief zou heb ben geschreven aan dr Stresemann, waar in gezegd zou zijn, dat, indien Duitschland nieuwe moeilijkheden veroorzaakte, dit de volle verantwoordelijkheid van een échec der conferentie zou dragen. Duitschland herwint zijn souve reiniteit naar buiten en naar binnen. In de Duitschc persconferentie werd over de zitting van gisternamiddag o. m. nog het volgende meegedeeld: De financieele vraagstukken zijn slechts te beoordeclcn in samenhang met de gan- schc situaitc en zoo gezien zijn de genomen besluiten een vooruitgang vergeleken bij het Dawes-plan Duitschland herwint niet alleen zijn sou\ercïniteit naar buiten, doch ook naar binnen, in economischen zin. Daarbij komt, dat het Young-plan vöor lan gen tijd geldt. De Duitsche delegatie heeft lang gestre den om de 300 millioen mark overschot der 5 laatste Dawes-maanden, doch het is haar niet gelukt die voor Duitschland te verkrij gen. De bezettingskosten. Wat de bezettingskosten betreft is beslo ten een gemeenschappelijke kas te vormen van 60 millioen mark, waarvan Duitschland de helft betaalt en Frankrijk, Engeland en België de andere helft, in de verhouding van 34 13 4. De kosten bedragen 11 mil lioen mark per maand; mocht het bedrag van 60 millioen mark worden overschre den, dan zal het meerdere door de drie be zettende mogendheden worden betaald. Duitschland betaalt bovendien 3 millioen mark per maand voor het onderhoud der bezettingsambtenaren. Verder heeft Duitsch land afgezien van de claims op de ver goeding der bezettingsschade (ongeveer 40 millioen mark) waartegenover België, Frankrijk en Engeland afstand doen van dc door hen hierop verleende voorschotten, die tusschen 30 en 40 millioen beloopen. De annuïteit. De betalingstabel der onvoorwaardelijke annuïteiten is gewijzigd, zoodanig, dat Duitschla.nd, dat thans 660 millioen mark onvoorwaardelijke annuïteiten betaalt, ge durende 20 jaren gemiddeld 654.6 millioen mark per jaar zal betalen en annuïteiten, die aanvankelijk liooger zijn dan 660 mil lioen mark, doch ieder jaar lager worden. Het Saargebied. Over de kwestie van het Saargebied zul len Duitschland en Frankrijk onderling on derhandelen; over de wijze zal wellicht heden worden beslist. Engeland ziet af van 7 millioen. Wij vernemen voorts, dat Engeland af ziet van 7 millioen op de onvoorwaarde lijke annuïteiten ten gunste van Japan, Portugal en Yougo-Slavië. Tc zijner tijd Naar verluidt zullen de betrokken regee ringen te zijner tijd in Den Haag de over eenkomsten teekenen. Een juristenbijeenkomst. Gisteravond om 11 uur 7*pu een juristen bijeenkomst plaats hebben Zal de ontruiming van het Rijnland 15 Septembor be ginnen Berlijn, 29 Aug. (V. D.) Van Duitsche zij do wordt vernomen, dat het rapport van de Politieke Commissie dc volgende bepa lingen bevatdo commissie constateert, dat dc drie bezettingsmogendheden tot over eenstemming over het begin der werkelijke ontruiming zijn gekomen. De ontruiming zal op 15 September beginnen. De conferentie en de radio. Naar wij vernemen, is dc mededeeüng, dat de slotzitting van de Ilcrstelconferen- tie o.a. zou worden uitgezonden door den Rijks-zender P. C. L. (golflengte 18 M.) tc Kootwijk, onjuistdit moet zijn P. C. K. (golflengte 16.33 M.) Zaterdag dc plenaire zitting Briand en Hendorson ver trekken nog vandaag. In een Engelscho persconferentie werd gisternamiddag het volgende medegedeeld: Do zes uitnoodigende mogendhodon zet ten do besprekingen voort, die Woensdag waren afgebroken. Er is overeenstemming bereikt betreffende de kosten der bezetting na 1 Septemb&r en eveneens betreffende do financieele punten in verband met het over schot der laatste 5 maanden van het Da- \ves-plan. Het besluit zal worden vervat in overeenkomsten Welke nu zijn ontworpen. Heden zullen de 6 uitnoodigende mogend heden om half 11 bijeen komen ter uitwis seling hunner nota's betreffende de ont ruiming. Om kWa>t YiaTl zal de financieele commissie vergaderen ter behandeling van haar rapport, dat, naar men hoopt, zal worden aangeboden Zaterdag wordt de plenaire zitting ge houden. Verder vernemen wij, dat Briand vanmid dag vertrekt en Henderson vinavond. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. Besluiten enz. uit de Staatscourant van hedenavond. Met ingang van 1 September op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de officier van gezondheid 2de klasse A. J. Criicq van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht en is hij benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse bij dat personeel. DE STAKING TE LEERDAM GEËINDIGD. Eerst v/erken en dan confereeren. Naar de directie van de glasfabriek „Leer dam"' ons mededeelt, heeft in een bespre king met de stakende jongens de directie den eisch gesteld, dat alvorens over de ar beidsvoorwaarden zou worden geconfereerd, eerst de jongens weer aan het werk moes ten gaan. Hedenmorgen zijn do stakende jongens weder aan het werk gegaan. Deze week zal de directie nadere besprekingen houden over de arbeidsvoorwaarden ANGSTIGE UREN. Met een vroolljk slot. Dinsdagmorgen bevond zich een juffrouw afkomstig uit Limburg op doorreis in de vestibule van het spoorwegstation te Eind hoven; zij had een koffer en nog eenige pakjes bij zich. Toen zij een kaartje nam, plaatste zij haar bagage even naast zich, doch vergat inderhaast een pakje mede te nemen. Op het perron ontdekte zij de ver missing van het pakje en spoedde zich naar de vestibule terug, waar zij echter bemerkte dat het verdwenen was. Het pakje bevatte onder meer een bedrag van 2400 aan ef fecten en een spaarbankboekje met een te goed van 300. Onmiddellijk waarschuwde zij de recher che, die de noodlge maatregelen trof dat de stukken niet op do banken konden worden verzilverd. Circa één uur vervoegde zich een persoon, een Duitscher, woonachtig to Eindhoven, aan het politiebureau met de mededeeling dat hij het pakje had gevon den. Hij had het willen deponeeren op het bureau van gevonden voorwerpen aan het spoorwegstation, doch toen hij dat niet kon vinden, had hij het mee naar huis ge nomen toldat er om twaalf uur iemand bij hem thuis kwam dlo Ncderlandsch kon le zen en hem kon mededeelen wio het toebe hoorde. Rij had zich daarop onmiddellijk naar het politiebureau begeven waar de vrouw nog aanwezig was. Dat was het vroolijke einde. (Hbld.),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7