KAMPERMAN'S De Adelaar, "MASSA's G. J. van Harten UIT IVIOOI AMERSFOORT DE STADHUISBOUW TE DEN HAAG KARDINAAL VAN ROSSUM TE AMSTERDAM LUCHTVAART HET DOEL BEREIKT Lakeorst een en al De vacantie eindigt. Jongens Regenjassen Inmaakbrandewijn" Havik 41 Telefoon 292 Eenigste ge dip lom. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel TEL. 132 KAMP 4 Electro Technisch Bureau Licht- en Kracht- Installaties. Humorhoekje .■SSz-'Ji ,,L'Hirondelle" 16\18 Langesfraai. W. K. v. Rossum Amersfoort. Telephoon 407 Wij ontvingen de nieuwe stalen van MANTEL- EN JAPON STOFFEN vmr vraagt zichtzending DIER OF PLANT? IL Het was Ut* natuuronderzoeker De Bary die (in 1S60) voor het eerst constateerde, na een nauwkeurig onderzoek van een slijmzwam, dat deze bestond uit wezentjes, amoeben geheeten, welke om voedingsstof fen op te nemen daarnaar „op zoek gingen" en zich rhythmisch, dus in tijdsorde, voort bewogen en wel 1 2 minuten in een zekere richting en daarna over iets kortoren af stand terug. Daarna weei vooiuit gevolgd door gedeeltelijk achteruitbeweging, enz. Zoo ongeveer als een jongen, die na 3 passen vooruit er 2 terug doet. Dio jongen is wel niet op de meest practische wijze bezig zich voort te bewegen, doch hij vordert toch, ver plaatst zich. En op een dergelijke beweging verplaatst zich nu bijvoorbeeld de slijm zwam Badhamia utricularis, welko in den herfst, meer nog in den winter als een don kergele, aderige massa te vinden is op som mige houtzwammen; zwammen welke groeien aan geveld of losliggend hout. Het slijm verandert daarna op het hout of op mos in fraaie zwammetjes in den vorm van trosjes druifjes; heel minimo blauwe druif jes aan gele steeltjes. Het is de heer Moll, directeur van het wetenschappelijk filmatelier Multifilm te Haarlem, aan wien de eer toekomt de plasmabeweging het eerst op de rolprent te hebben gebracht. De rhythmische pompslag van de geheelo kolonie amoeben is 3(30 maal versneld weergegeven en die in de aderen apart met een normale, snelheid, doch als micro-projectie. In de laatste vergadering der Mycologi- sche vereeniging, welko in Juli te Utrecht werd gehouden, waren wij in de gelegenheid de projectie te bewonderen van deze nieuwe film, welke een der meest interessante le vensgebeurtenis als micro-trilbeeld voor vele menschen tegelijk waarneembaar maakt. Id October of I'ovember a.s. voorstellen bij den raad De Msb weet omtrent den stadhuisbouw te 's-Gravenhage het volgende te melden: Zooals men zich herinneren zal, hebben de architecten dr. Rerlage en Limburg hun vooro-ntwerpen voor den stadhuisbouw op den laatsten dag van het vorige jaar bij B. en W. ingediend. Deze ontwerpen hielden rekening zoowel met de mogelijkheid dat het stadhuis op de Groenmarkt, als met die, dat het op het Spui zou worden ge bouwd. Toen eenige maanden later deze voor ontwerpen door de architecten aan den Raad werden toegelicht, kwam het reeds vroeger geopoerde denkbeeld ter sprake van don bou wvan het nieuwe 6tadhuis op het Ale^anderveld. Gebleken was na melijk, dat het Rijk bereid was het Alexan- derveld met alle kazerneterreinen in de stad aan de gemeente af te staan, wanneer de gemeente voor haar rekening nieuwe kazernen wilde doen bouwen te Waals dorp. Door het openen van de mogelijkheid om het stadhuis op het Alexanderveld te bou wen, is de behandeling van de Spui en Groenmarktplannen voorloopig aangehou den. B. en W hebben intusschen aan eeni ge ambtenaren opgedragen een onderzoek in te stellen naar de kosten van nieuwe ka zernegebouwen te Waalsdorp en hun daar over te rapportperen Binnen niet te langen tijd zullen deze rapporten gereed zijn, zoo dat verwacht wordt, dat B. en W. in Octo ber of November van dit jaar bij den Raad zullen kernen met definitievo voor stellen voor den stadhuisbouw waarbij met de mogelijkheid van bouw op het Alexan derveld zal zijn rekening gehouden. DE ZAAK GIESSEN—NIEUWKERK VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF. Ook zestig getuigen dé* chare. Proces ln étappes. Naar het Volk verneemt zullen in de moordzaak van Giessen—Nieuwkerk, wel ke, zooals bekend op 12 September voor het Amsterdamscho Hof zal dienen, door de verdediging circa 60 getuigen A dó- charge worden opgeroepen. Wij brengen daarbij in herinnering, dat van de zijde van don procureur-generaal eenzelfde aan tal getuigen is gedagvaard. Het laat zich dus aanzien, dat de behan deling vaD de zaak vele dagen in beslag zal nemen. Bovendien wordt, zoo verne men wij van welingelichte zijde, in over weging genomen tweemaal per week, tel kens met een rustpoos van drie dagen, zit ting '.e houden. De ingewikkeldheid van de zaak, welke echter gemakkelijk te splitsen is, maakt het voorts wenschelijk, om het proce3 in étap pes te voeren. Ook te dien aanzien wordt de mogelijkheid overwogen. BOTSING BIJ OIRSCHOT. Een soblpper gedood. Woensdagavond reed op den weg Oir- schotBest onder de gemeente Oirschot bij Eindhoven de vrachtauto van A. van Boers in de richting Best. Naa^t hem zaten in de cabine het knaapje Ste'mbekkers en de schipper K. Balgooy van het schip „Ar nold". De wagon was geladen met planken. Achter deze vrachtauto redon twee per sonenauto's; uit do tegenovergestelde rich ting kwam een andere wagen aanrijden. Toen do eerste van de twee volgende per sonenauto's de vrachtauto had gepasseerd, wilde ook de tweede inhalen, doch doordat de uit Best komende tegelijk passeerde, werd do passage te nauw, met het gevolg dat do tweede personenauto, waarvan de bestuurder nog dacht te kunnen voorbijrij den, met het achterspatbord tegen de vrachtauto reed. Dientengevolge raakte do bestuurder van den vrachtwagen het stuur kwijt en reed tegen een boom. Alle drie in zittenden werden uit do cabine geslingerd. De bestuurder Van Beers en het knaapje Steenbekkers hadden nagenoeg geen letsel. De schipper Van Balgooy geraakte tusschen een boom en den wagen bekneld. Met ge broken borstkas en zware kneuzingen is hij naar het ziekenhuis to Oirschot overge bracht, waar hij anderhalf uur na het ge beurde is overleden. De verongelukte Van Balgooy is gehuwd en laat een vrouw zonder kinderen achter. (Hbld.). Het program zijner huldiging Het programma der ontvangst en huldi ging van kardinaal van Rossum te Amster dam is als volgt samengesteld: Maandag 2 September: Aankomst te 17.15 (kwart over vijf 's middags) aan het Cen traal station eerste perron, waar de wacht kamer le klas voor de ontvangst wordt in gericht. Daar zal de kardinaal begroet wor den o. a. door Z. D. H. mgr. J. Aengencnt, bisschop van Haarlem. Per auto wordt ge reden naar de Rozenkranskerk in de Jacob Obrechtstraat, waar de kerkelijke ontvangst door Z. D. H. mgr. Aengenent plaats vindt. Dinsdag 3 September wordt de kardinaal door H. M. de Koningin in particuliere audiëntie op het Loo ontvangen. Woensdag 4 September vertrekt de-kardi naal ongeveer kwart over tien van zijn verblijf Johannes Vermeerstraat 2 naar de St Willibrorduskerk, om daar de pontifi cale H. Mis op te dragen, welke te half elf aanvangt Het koor staat onder leiding van den heer Theo van der Bijl. Woensdagmiddag: Officieel© huldiging in het Concertgebouw om 3 uur. Het Concert gebouw wordt te 2 uur geopend en te kwart voor drie gesloten. Z. D. H. de Aartsbis schop zal een welkomstwoord spreken en mgr. prof. Hoogveld zal de huldigingsrede houden. De Schola Cantorum onder leiding van Hubert Cuypers verleent haar mede werking. De kardinaal zal aan het slot de aanwezigen toespreken. Donderdag 5 September verleent kardi naal van Rossum aan enkele personen audiëntie en Vrijdag 6 September brengt de kardinaal een bezoek aan het Maagden huis en het gesticht „De Voorzienigheid". Zaterdag 7 September wordt de kardinaal door H. M. dc Koningin-Moeder op haar paleis te Soestdijk in particuliere audiëntie ontvangen. DE V.A.R.A. ZENDT ZATERDAGAVOND NIET UIT. Wogens de ruiling met de A. V. R. O. De V.A.R.A heeft op den avond van 2 Juli, den dag vóór de Kamerverkiezingen, de be schikking over den zender gekregen, door met do A.V.R.O. een ruiling aan te gaan. Als gevolg daarvan zal de V.A.R.A. a.s. Za terdagavond 31 Augustus (Koninginnedag) niet uitzenden, maar heeft de A.V.R.O. dien avond de beschikking over den zender. De Graf Zeppelin heeft de wereld' reis volbracht geestdrift Op zijn nachtelijke vaart door de Zuid westelijke staten van de Unie hebben slechts weinigen de Graf Zeppelin gezien, daar men aan boord de meeste lichten gedoMcJ had. Tengevolge van den sterken tegen wind, die klaarblijkelijk in alle luchtlagen hoerschte, kon het luchtschip niet die snel heid bereiken, waarmee het over den Stil len Oceaan gevaren is. Uit de draadlooze berichten van het lucht schip viel op te maken, dat men 's nachts herhaaldelijk in zigzagkoers heeft moeten sturen om stormen te ontgaan. Toen gisterochtend het naderen van de Graf Zeppelin te Kansas City gemeld werd, liep de bevolking uit naar de parken en de pleinen der stad, waar zich spoedig een dichte menigte verzameld had, die met kij kers of met het bloote oog den hemel af zocht. De daken in de zakenwijk wemelden van de menschen. Alle zaken stonden stil Het uitzicht was echter slecht, daar er een lage bewolking hing. New York, 29 Augustus (V. D.) De Graf Zeppelin passeerde op weg naar Lakehurst te 4 uur (A'damsche tijd) Detroit. New York, 29 Augustus (V. D.) Het luchtschip passeerde te 5.40 (A'damsche tijd) Cleveland aan het Eriemeer. B r o o k v j 11 e (Pennsylvanié), 29 Aug (V. D.) Het Duitsche luchtschip is heden- morgen te 2 uur (7.20 Amsterdamsche tijd) over Brookvtlle, op 280 mijl afstand van Lakehurst, gevlogen. New Y o r k, 29 Augustus (V. D.) Het vroegere Duitsche luchtschip Los Angeles is gisteravond opgestegen om den Graf Zeppelin tegemoet te vliegen. New Y o r k, 29 Augustus. (V.D.) Een draadloos bericht van de Zeppelin moldt, dat het luchtschip te ongeveer helf 7 (11.50 Amsterdamsche tijd) boven New-York zal zijn. Boven New York. New Y o r k, 29 Augustus. (V.D.) Heden morgen te 7 uur arriveerde het Duitsche luchtsvhip Graf Zeppelin, begeleid door een aantal vliegers, boven Now York. Het luchtschip kwam van de bovenstad, vloog langs de Broadway cn cirkelde een maal om do Woolworth Building; daarna verdween het luchtschip in de richting van Lakehurst. Tijdens do vlucht van de Zep pelin boven New York was het uitstekend weer. De zon scheen en er stond weinig wind. Het luchtschip vloog tamelijk laag en was door de vele duizenden, die zich op de daken cn op straat hadden verzameld, goed waar te nemen. Uit Lakehorst wordt gemeld, dat een enorme menschenmenigte do aankomst van de Zep pelin afwacht. De zegetooht van de Zeppelin. New York, 29 Aug. (V.D.) De vlucht van de Graf Zeppelin over de Verecnigde Staten lijkt een groote zegetocht. Overal herhaalt zich hetzelfde: groote menigten enthousiaste menschen, die bewonderend omhoog staren cn het wonder toejuichen. De bladen wijden zeer veel ruimte o.a. aan het overvliegen door de Graf Zeppelin van Chicago. In het bijzonder wordt beschreven, hoe het luchtschip bij het naderen van de stad salueerde, nl. door stil te staan en toen naar voren te buigen. Deze manoeuvre werd zoo prachtig uitgevoerd, dat de men schen nauwelijks merkten, dat bet lucht schip vaart minderde. Terwijl de New Yorksche ochtendbladen reeds zijn versche nen, nadert bet luchtschip meer cn meer do Amerikaansche metropolis, doch thans van een anderen kant als de beide vorige keeren., Allerwege hoort men de vraag, wanneer het luchtschip boven New York zou verschijnen. Toen de mogelijkheid nog be stond, dat het in den loop van den nacht zou zijn, besloten talloos velen om niet naar bed te gaan, teneinde te aanschouwen, hoe het gevaarte om het Vrijheidsbeeld zou zweven. Ook te Lakehurst heerscht weer levendige drukte. Verschillende vooraan staande Duitschers, o.a. de gezantschaps- raad Kiep en de secretaris Meissner van het Duitsche ambassade, zijn op het vliegveld aangekomen, alsmede vele Amerikaansche autoriteiten. Te New York werd hekend. dat dr. Eckener direct na de landing naar Was hington zal vertrekken om aldaar een be zoek af te leggen bij president Hoover en op het Amerikaansche departement van Marine. Voor de landing. NewYork, 29 Aug. (V.D.) Op het vlieg veld Lakehurst zijn de laatste voorbereidin gen voor de landing van de Graf Zeppelin getroffen. Do weersomstandigheden zijn ideaal. Het luchtschip zal een wolkenloozen hemel vinden. Er waait een lichte wind uit het noordwesten, die het brengen van het luchtschip in de hal zal vergemakkelijken Ongeveer duizend man staan gereed om bij de landing behulpzaam te zijn. Het lan dingsterrein is door een groot aantal ma rinemanschappen afgezet, die groote moeite hebben de enorme menschenmenigte tegen te houden. Op het landingsterrein hebben slechts familieleden van de passagiers toe gang en verder journalisten en fotografen. Lakehorst, 29 Aug. (V.D.) De Graf Zeppelin is hedenmorgen te 8.08 nar (1.28 aar Amsterdamsche tijd) te Lakehorst ge- land. Hiermede is de vlocht om de wereld volbracht. Het loohtschlp is 21 dagen en 5 nar na zijn vertrek alt Lakehorst daar woer toraggokeerd. Lakehurst, 29 Aug. (V.D.) Onder ge weldig enthousiasme van de enorme menig te is het luchtschip na een afwezigheid van 21 dagen en ruim 5 uur weer te Lakehurst teruggekeerd. Even voor 8 uur (1.15 Am sterdamsche tijd) verschoen het luchtschip boven Lakehurst en beschreef een grooten cirkel om het vliegveld. Daarna daalde het schip tot op 80 Meter boven het vliegveld en werden de landingstouwen uitgeworpen. Te 8.08 werd de eerste dezer touwen ge grepen, toen het schip op een afstand was van 500 Meter van do groote hal. Water- ballast werd overboord gegooid, waardoor enkele manschappen, die dc touwen hiel den, een onvrijwillig bad kregen. Enkelo minuten daarna was de landing een voldongen feit. Omtrent do aangom.si vernamen wij nader Terwijl het luchtschip Graf Zeppelin ge durende de vlucht van New York naar La kehurst nu en dan door den ochtendnevel onzichtbaar was, was de nevel bij de aan komst boven Lakehust geheel opgetrokken. Zonneschijn en een strakke blauwe hemel begunstigden de landing en de wind was gunstig voor het brengen van het lucht schip in do bal. 1 oen de landingstouwen waren neergela ten, werd de Graf Zeppelin door 450 marine manschappen, later bijgestaan dor een hon derdtal arbeiders, van de plaats, waar h"t gevaarte geland was op ->00 Meter afstand van de hal, naar de hal gesleept. Twintig minuten ongeveer na de landing lag de Graf Zeppelin in een gunstige posi tie voor de hal. Do passagiers van het luchtschip stonden nagenoeg allen voor de vensters der gondels en toen het publiek dr. Eckener ontwaarde, ging een groot ge juich op. Op het afgezette gedeelte van het vlieg veld bevonden zich alleen de autoriteiten, familieleden van de passagiers van het luchtschip, journalisten, filmoperateurs en fotografen. Eenige minuten voor negen uur (210 Am- sterd. tijd) was de Graf Zeppelin in de hal getrokken en konden de gondels verlaten Een der eersten, die uitsteeg, was Sir Her- bert Wilkins. De passagiers begaven zich onmiddellijk naar de gereedstaande auto's. Toen dr. Eckener verscheen, ging opnieuw een gejuich op. Hij werd verwolkomd door een hoogen officier van de Amerikaansche marine. Voor zijn vertrek stond dr. Eckener den journalisten een kort onderhoud toe Hij betuigde zijn dank voor de hartelijke wijze, waarop hij in de Vercenigde Staten en in hot bijzonder te Lakehurst werd ont vangen. Dr. Eckener vertrekt nog heden naar Washington, vanwaar hij Zaterdag naar Lakehurst zal terukeeren. Na dit onderhoud met de journalisten overhandigde een vertegenwoordiger der Amerikaansche regeering dr. Eckener een persoonlijk schrijven van President Hoover, waarin deze zijn bewondering uitspreekt voor de prestatie van de Graf Zeppelin cn het Duitsche volk en in het hijzonder dr. Eckener met den geslaagden tocht om dc wereld gelukwenscht. De Graf Zeppelin heeft de vlucht om de wereld, gerekend van het voorbijvliegen van het Vrijheidsbeeld op 8 Augustus, lot heden in 21 dagen, vijf uur en 31 minuten volbracht. De vlucht over de Vereenigde Staten van Los Angelos tot New York, ean afstand van 4840 K.M. werd afgelegd met een gemiddel de snelheid van 95 K.M. per uur. Hierbij moet worden opgemerkt, dat do Graf Zep pelin herhaalde malen met tegenwind te kampen had, waardoor geen rechte koers kon worden gevolgd. Zaterdag weer naar Fried- richshaien terug B e r 1 ij n, 29 A u g. (H. D.) De Graf Zep pelin zal vermoedelijk Zaterdagavond reeds naar Fricdrichshafen terugkeeren, zooals Dr. Eckener na de landing in een onder houd met de pers meedeelde. De leiding van het luchtschip zal ditmaal niet bij Dr. Ecke ner doch bij kapitein Lehmann berust?n Dr. Eckener zelf denkt nog ongeveer 5 da gen in de Vereenigde Staten te blijven en gedurende dezon tijd een bezoek brengen aan de fabrieken der Amerikaansche Zep pelin-maatschappij, die de patenten voor den bouw van Zeppelins voor Amerika be zit Dr. Eckener dankte nog voor do bui tengewone hartelijke ontvangst in de Ver .enigde Staten en voor den steun welken de Amerikaansche rcgecring hem heeft verleend. Hij sprak de overtuiging uit dat het Zeppelin luchtschip na het succes van de laatste vlucht het verkeersmiddel voor de toekomst voor lange afstanden zal wor den. Echter is noodig, dat de dienst der weerberichten nog veel verbeterd wordt. Dr. Eckener op bezoek bij President Hoover. N ew York, 29 Aug. Dr. Eckener zal he- dennamiddag per vliegtuig naar Washing ton gaan om president Hoover een bezoek te brengen. DE ZENITHBEKER. Een nieuw record. Een Duitsche vlieger heeft boven het vliegveld van Orly een afstand van 1669.600 K.M. afgelegd met een gemiddelde snelheid van 133.309 K.M. en zich daarmee voorloopig in het bezit gesteld van den Zenithbeker. In LODEN, GABARDINE, WHIPCORD en GUMMI. Langestraat 40. Tel. 224. verkrijgbaar in de Slijterij in Gedistilleerd Lange Beekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staatU borg voor een soliede uitvoering OM DEN SCHNEIDER-BEKER. De Italiaansche deelneming. Volgens een bericht uit Londen zulle., de Italianen met twee toestellen aan den wed strijd om dc" Schneiderbeker deelnemen, waarvan er één van een geheel nieuw type is, zoowel wat vorm als motor betreft De Italiaansche ploeg werd gisteravond reeds te Londen verwacht De toestellen zijn ook gisteren naar Engeland verscheept. WATERVLIEGTUIG IN BRAND. De bemanning gered. Berlijn, 29 Aug. (H. N.) Het water vliegtuig Dornicr 14 is gisteren te Vigo kort voor liet vertrek naar Santander door een ontploffing van den motor in brand ge raakt. Do bemanning wist zich zwemmende te redden. Men heeft het vliegtuig laten '.inken om een ontploffing van do 4000 L. benzine, die zich in het reservoir bevonden, te voorkomen. VAN EEN LUCHTSCHIP IN EEN VLIEGTUIG OVERGESPRONGEN. New-York, 29 Aug. (H. N.) Tijdens de demonstraties op het vliegterrein van Cle veland ter gelegenheid van de luchtvaart- tentoonstelling, die daar wordt gehouden, is een luitenant van het marine-station te l.akehurst van do Los Angeles, welke met een snelheid van 72 K.M. per uur voer, over gesprongen op een vliegtuig, dat aan het luchtschip was vastgemaakt. t?S Snelheidsmaniak; En nou zal ik Je eens laten alen..

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 8