Dinsdag 3 September 1929 23e Jaargang No 55 DÊ.EEMLANDEQ BUilENLANDSCH OVERZICHT BUITENLAND ESSENCES VOOR LIMONADES SPUITWATER A. v. d. WEG, Langestraat 23 - Tel. 217 ANTI-ITALIAANSCHE BOMAANSLAG Een tweetal dooden en 14 gewonden EEN HITTEGOLF IN FRANKRIJK Bliksem slaat in NOODTOESTAND IN BRITSCH-INDIE Bevolking vlucht GEWELDIGE BRAND 't Blusschingswerk vruchteloos DE WOELINGEN IN PALESTINA nmrraFra 8 uur 15 min. TRAGISCHE RAMP Onmiddellijk naar de diepte DE AANSLAG OP HET RUKSDAGGEBQUJV AMERSFÜORTSCH ABONNEMENTSPRIJS f" 3 maanden voor Amersfoort f 2.10. per maand I 0.75. per week (m" gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.17V,. ptr p°" P" 3 ma"ndcn f J- Afzonderlijke nommer» I 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 5IJ UITGAVE: VALKHOFF C2 PRIJS OER ADVERTENTIEN iW.r elke regel meer 10.25. Llefdndlghelds-ndvcrtentlCn voor Cc helft van den prijs. Kleine AdvertentlCn „KEITJES bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent. drlemaol plaatsen f I.— Bewijsnummer extra f 0.05 Heeft Snowden Doitschland schade berokkend of voor deel bezorgd? Een be schouwing van een Duitscb correspondent te Londen. Bovenstaande vraag is stellig van groot belang, daar een deel van de Duitsche pers cr zich bitter over beklaagt, dat het vergelijk waartoe men tenslotte in Den Ha-ag kwam, is gesloten ten koste van Duitschland. Wanneer de vraag al op haar plaats is, al dus de Londensche correspondent van de Fr. Ztng., dan zou een dergelijk oordeel stellig met betrekking tot dc financieele vraagstukken, waarover Engeland en de overige crediteuren het oneens waren, maar in geen geval, wat de politieke kwes tie der ontruiming en der bezettingskosten betreft, gerechtvaardigd zijn. Ten aanzien van de schadevergoeding moest inderdaad de Duitsche afvaardiging enkele concessies doen, om het den Engelscbcn mogelijk te maken tot overeenstemming te komen met de andere schuldeischers. Dat zijn dus con cessies, die niet noodig zouden zijn geweest, wanneer Snowden zich niet hardnekkig was blijven verzetten tegen de ongelijkma tige verdeeling der scliadevergoedingsbe- dragen. De experts hebben ongetwijfeld de werkelijke waarde der Duitsche concessies op dezo gebieden onderzocht en dragelijk geacht. Dc Engelschen beweren hardnekkig, dat practisch nu een toestand is bereikt, zooals die zich toch zou hebben ontwikkeld Niemand ontkent te Londen, dat het ten hoogste onaangenaam was, dat Duitsch land bij het financieele compromis mee moest werken. In zooverre heeft de Engel - sche politiek Duitschland schade berok kend, doch alleen op dit zeer beperkte ter rein. Hier staat echter tegenover, dat voor de ontruiming een gemeenschappelijk plan werd opgesteld, dat niet alleen de ontrui ming der derde zone binnen afzienbaren tijd belooft, maar voor de nakoming waar van de Engelschen als partner van deze overeenkomst mede verantwoordelijk zijn. De beperking der Duitsche betalingen voor de bezettingskosten beschouwt men te Londen als een faire schikking eu het op doeken der Fransche cischen inzake een duurzame commissie van toezicht acht men een belangrijke politieke winst. Wanneer daarbij ook niet alles bereikt werd, wat Duitschland rechtens op politiek gebied zou kunnen verlangen, nochtans zou het niet mogelijk zijn de wereld begrijpelijk te ma ken, dat op dit, gebied het resultaat der con- fenrentie slecht is geweest. De vraag blijft nu nog te beantwoorden, of Snowden, door halsstarrig vast te hou den aan zijn financieele cischen. de oplos sing van het politieke vraagstuk heeft he moeilijkt, om deze reden b.v., dat van Briand niet verwacht kon worden, dat liij op beide gebieden tegelijk toegaf. De vraag moet, zoo nadrukkelijk mogelijk, met neen beantwoord worden. Een misverstand was alleen mogelijk, doordat de Engelsche afge vaardigden om verschillende redenen er prijs op stelden hun financieele verzot zoo dui delijk mogelijk aan den dag te doen treden, terwijl de eveneens wekenlange en hard nekkige strijd, die in verband met het poli tieke vraagstuk werd gevoerd, niet de noo- dige publiciteit, zelfs niet van Duitsche zij de, erlangde. Vast staat echter, dat Hender son op politiek terein niet minder doelbe wust en krachtig (zij het dan ook zonder ecnig gerucht) optrad en dat zonder deze Engelsche volhardendheid de Franschen aan de Duitsche eischen inzake den termijn en de voorwaarden der ontruiming niet zoo ver tegemoet zouden zijn gekomen, als zii in werkelijkheid hebben gedaan. Er valt trouwens te beschikken over uitlatingen van Duitsche gedelegeerden, waarin dit feit openlijk en dankbaar wordt toegegeven. Men mag daarbij evenmin vergeten, dat de Engelschen van den beginne af aan den loop der politieke onderhandelingen on beslissende wijze beïnvloedden, daar zij rondweg verklaarden, dat zij, hoe ook de afloop der conferentie mocht zijn, in elk geval onmiddellijk met de ontruiming zou den beginnen. De Engelsche regeering w'i- de alleen een Britschen gedelegeerde in de Rijnlandcommissie handhaven de Fran schen drongen hierop aan wanneer do conferentie het eens werd over een gemeen schappelijk ontruimingsplan en voorwaar de hiervoor was op zijn beurt, dat de Fran schen bereid zouden zijn den eindterm ijn voor de ontruiming veel meer te vervroe gen dan zij oorspronkelijk van zins waren. GROOTE BOSCH- EN HEIDEBRAND. Harburg, 2 Sept. (V. D.). Zaterdag avond tegen zes uur ontstond aan den weg naar Soltau eelt heidebrand, die tengevolge van de groote droogte snel om zich heen greep. Toen de brandweer arriveerde, ston den meer dan duizend morgen heide en bosch in brand. Tegen middernacht wist men het gevaar voor verdere uitbreiding tegen te gaan. In totaal zijn ongeveer 1000 morgen beide en bosch uitgebrand. DE INSTORTING TE ALGIERS. Reeds 30 lijken geborgen. Te Algieis heelt men tot dusver van onder de puinhoopen van het ingestorte huis dot tig lijken te voorschijn gehaald. In het ziekenhuis worden 9 verwonden verpleegd Er zouden nog veertig slachtoffers .te be treuren ziju. 35 ct. per flacon DE AANSLAG OP TSJANG KAI TSJEK. Tal van aanhoudingen. Peking, 1 Sopt, (V.D.) De Chineesche politio heeft in Nanking, Kanton en Sjanghai in verband met het ontdekken van een moordaanslag, gericht op maarschalk Tsjang Kai Tsjck, talrijke arrestaties ver richt. Do drie soldaten van dc lijfgarde van Tsjang Kai Tsjek, die gearresteerd werden, hebben verklaard, dat zij door Chineesche communisten aangezet zijn Tsjang Kai Tsjek te vermoorden. Op dc gearresteerden werden verschillende giffen en wapens ge vonden. VLIEGONGELUKKEN. De vlieger Thomas Reid is te Cleveland neergestort en gedood, even nadat hij een solo-duurrecord op zijn naam had geves tigd. Op liet vliegveld Fahrenwaldcrheide bij Hannover steeg Zaterdagmiddag oen met twee studenten bemand sportvlicgtuig van de Technische Hoogeschool op. In een bocht verloor de bestuurder dc controle over zijn toestel en de machine plofte neer. Het vlieg tuig verbrandde geheel. Eén inzittende was terstond dood, dc andere liep zware ver wondingen op P a r ij s, 2 Sept. (N.H.) Tc Nice is gisteren tijdens de jaarlijksehe bijeenkomst van Ita- liaanschc oud-strijders een bomaanslag ge pleegd De oud-strijders hadden deelgenomen aan het jaarlijksehe banket, waarbij ook de Iioliaansche consul tegenwoordig was ge weest. Toen zij na afloop van het feest voor het restaurant op de autobussen stonden te wachten, die hen terug zouden brengen, werd plotseling over den muur van de naast het restaurant gelegen sterrenwacht een boni in een groep van 20 personen gewor pen. Twee Italianen werden gedood en 14 gewond, gedeeltelijk levensgevaarlijk. On der de ernstig gewonden bevinden zich twee vrouwen en een 7—jarig kind. Het onder zoek van de politie heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Men neemt echter aan, dat men hier met een anti-faeistischen aanslag heeft te doen. aangezien zich te Nice talrijke ltaliaausche communisten be vinden, die reeds herhaaldelijk van zich lie ten spreken. Twee jaar geleden heeft te Antibes onder gelijke omstandigheden een anti-facistische aanslag plaats gehad. Oorzaak van vele branden nabij Bordeaux Parijs, 1 Sept. Gisteren en vandaag zijn in geheel Frankrijk hooge temperaturen op- geteekend, terwijl er nog steeds geen teeke nen zijn, die wijzen op komend onweer, waardoor dc hitte wellicht,zou afnemen. De thermometer wees gisteren te Parijs 77 gr. in dc schaduw aan, terwijl te Nancy zelfs een temperatuur van 98 werd geregistreerd. Vandaag was het te Parijs nog iets warmer dan gisteren. Deze late liittcrgolf is de oorzaak van een groot aantal branden in en om Bordeaux. Een houtzaagmolen, waarin zich een groote hoeveelheid hout bevond, een leegstaande kruitfabriek en een gebouw van drie ver diepingen werden in de asch gelegd, terwijl te Marquines 100 II. A. bosch tot den grond afbrandden. In het dorp Val Déze werd dc toren van de kerk gisteren door den bliksem getroffen juist op 'iet oogenblik dat drie mannen be zig waren de klok te luiden voor een brand in het dorp. De toren werd bijna geheel ver nield terwijl een der mannen gedood en de twee anderen gewond werden. (Cour.) Ook Engeland cn België krij gen hun deel. Zaterdag was het ook in Engeland bui tengewoon heet. Te Londen werd 's middags in de schaduw een temperatuur van 86° F. gemeten. Het is 23 jaar geleden, dat het op den laatsten dag van Augustus zoo heet is geweest. In het Zuiden en midden van Enge land heeft het op sommige plaatsen gere gend cn geonweerd. Men meldt uit Brussel aan do N. R. C.: Zaterdag is het overal in Belgiu buitenge woon warm geweest. Te Brussel steeg de temperatuur in de zon tot 45 graden Celsius d.i. 113° F. De rivieren wassen onrustbarend. Londen, 2 Sept. (V.D.) Tengevolge van den nog steeds voortdurenden regen in het gebergte van Kasimir blijven de rivieren wassen. Over een afstand van 050 K.M. staat het gehcele gebied onder water. Dc bewoners van vijf districten hebben op bevel van de autoriteiten hun woonplaat sen verlaten. Zij zijn gedeeltelijk in de ber gen gevlucht, gedeeltelijk weggevoerd. Daar verschillende spoorwegen op vele plaatsen zijn onderbroken, is het vervoer zeer moeilijk. Het spoorwegverkeer tusschcn lndië en Kasimir is tengevolge van hot in storten van de Hokolabrug verbroken. Ook verscheidene steden, die bedreigd worden, zijn ontruimd. Bhakka een stad van 10.000 inwoners, is door de oversl roomingen totaal verwoest. Daar dc bewoners gewaar schuwd waren de stad te verlaten, wordt aangenomen, dat slechts weinig personen om het leven zijn gekomen. De grenssteden Kalabagh en Mari staan geheel onder water Groot gevaar bestaat voor de waterwerken bij Sukkar. Door de ingenieurs worden alle maatregelen getroffen om het kanaal en het drainage-systeem te redden. Er zijn vlieg tuigen gezonden naar de overstroomde ge bieden voor dc bewaking en voor dc levcns- middolenvoorziening. Ruim honderd huizen een prooi der vlammen Saai fel d, 2 Sept. (V.D.) In het*stadje Teuschnitz bij Sieinbach am Wald (Ober- franken) is in den afgeloopcn naolit een enorme brand uitgebroken, waardoor 117 huizen, waarvan zestig wobnhuizen, ge heel werden verwoest. De brand brak uit in een schuur. De oorzaak i6 onbekend. Drie straten zijn totaal verwoest. Ook in Mei 1911 werd het uit 190 woonhuizen be staande stadje met ongeveer 1800 inwoners door een brand geteisterd, die toen 73 ge bouwen in de asch legde. Neurenberg, 2 Sept. (V.D.) Omtrent den enormen brand te Teuschnitz wordt nog nader gemeld: De brand brak kort na middernacht uit in het Noordwestelijk deel van het stadje in dc schuur van den landbouwer Joseph Mar tin. Het vuur breidde zich met zeer groote snelheid uit cn legde in totaal 59 woon huizen en 52 schuren en pakhuizen in do asch. Ten gevolge van den brand zijn 72 families met 310 personen dakloos gewor den. De schade bedraagt naar schatting VA millioen mark. De getroffen bevolking bestaat hoofdzakelijk uit huisarbeiders, die niet of zeer laag verzekerd zijn. Zeven brandweren uit de omgeving bestreden ge durende den nacht het vuur, doch tenge volge van gebrek aan water leverde Ihet blusschingswerk zeer veel moeilijkheden op. FATALE BRAND. Verscheidene dooden. Londen, 2 Sept. (II. N.) Uit Winnipeg wordt gemeld, dat in het centrum van de stad een gebouw van vijf verdiepingen door brand is verwoest, waarbij twee vrouwen, drie kinderen en vier mannen in de vlam men den dood hebben gevonden. Bovendien zijn tien personen gewond. Vele personen, die zich in het huis bevonden, konden slechts met behulp van vangzeilen worden gered. DE RAMP BIJ BUIR. Nog een gewonde overleden. Keulen, 2 Sept. (II, N.) Mevrouw Letow uit Poitiers, die bil bet spoorweg- ongeluik bij Buir ernstig werd gewond, is in den loop van Zondag in het ziekenhuis te Düliren overleden, zoodal het aantal doo den thans tot 16 is gestegen. De verbetering in den toeestand van den gewonden machi nist Nordhaus-blijft aanhouden, Een proclamatie van den Hoogen Com m issaris Nieuwe brandstichtingen Londen, 2 Sept. (II. N.) Duizenden Joden uit alle deelen van Londen hebben gisteravond dc door den Engelschen Zionis tenbond in Albert Hall belegde vergadering bijgewoond om te protcsteeren tegen do ge beurtenissen in Palestina. Er werd een mo- tio aangenomen, waarin do vergadering haar verontwaardiging over deze gebcurtc nissen betuigt en de hoop uitspreekt, dat do door do Engelsche regoering getroffen maatregelen verdere vernietiging van leven en eigendom in Palestina zullen verhinde ren. Verder wordt verlangd, dat onmiddel lijk do vraag zal worden beslist, of de Joden het recht hebben aan den Klaagmuur hun gebeden to verrichten. Ten slotte wordt ver klaard, dat de Joden, zonder zich te laten intimidccren, voort zullen gaan met hot werk van den opbouw van liet Joodscho na tional* vaderland. Jeruzalem, zoo wordt d.d. 2 Sept. gemeld, krijgt langzamerhand weer een normaler aanzien. Geen enkele Mohammedaan noch Arabier heeft tot dusver zijn opwachting bij de regcering gemaakt om zijn leedwezen te betuigen over de gruwelen. De politie zet haar huiszoekingen naar wapenen voort cn heeft tal van wapenen in beslag genomen cn personen gearres teerd. De Britsche hooge commissaris heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin hij in krachtige bewoordingen van „dc gruwelijke daden, gepleegd door bloeddorstige boosdoe ners" gewaagt en zijn vaste voornemen uit om de orde te herstellen cn de schuldige partijen streng te straffen. De hooge commissaris zegt verder, dat de gepleegde misdaden bij alle beschaafde volken afschuw ten opzichte der dader hebben gewekt. Ilij geeft zijn voornemen te kennen orn met het oog op dc jongste ge beurtenissen de besprekingen met de Brit sche rcgecring aangaande de constitutio ueele hervormingen te schorsen, besprekin gen die hij overeenkomstig zijn belofte aan het Arabisch uitvoerend comité zou openen. Het hoofdbestuur der Ncderlandscho Miz- rachic (bond van wetsgetrouwe Zionisten), heeft, in overleg met de rabbijnen uit zijn midden, besloten, den dag van Woensdag 4 Sept. a.s. tc bestemmen als vastendag voor de Mizrachisten in Nederland, zulks in ver band met de recente gebeurtenissen in Pa lestina. I-Ict ligt in de bedoeling als afsluiting van den dag oen synagogedicns.t te houden in de synagoge der vereeniging „Ilulpe Is raels", Gerard Doustraat 238 te Amsterdam. Deze dienst, waarbij liet woord zal ge voerd worden door rabbijn De Vries te Haarlem, zal des namiddags te 61A uur aan vangen. Zij, die zich gedrongen voelen, den dng van Woensdag a.s. op gelijke wijze door te brengen, zullen in de gelegenheid gesteld worden aan de godsdienstoefening deel te nemen, voor zoover de plaatsruimte dit toe laat. liet Engelsche ministerie van koloniën maakte Zondagavond bekend, dat volgens de laatste berichten uit Palestina alles rus tig is gebleven. De toestand aan de grens van Trans Jordanië toont een besliste ver betering. Dc hooge commissaris van Syrië treft maatregelen om invallen van bcwa pende Arabische benclen over de zuidelijke grens van Syrië in Palestina te verhinderen. De correspondent van een Berlijnsche nieuwsagentschap te Jeruzalem meldt, dat in de steden van Palestina rust hcerscht Te Jeruzalem zijn plunderingen voorgeko men in de Gruziniwijk. De Joodsche kolo nies in Boven Galilea zijn gedeeltelijk ont ruimd cn, naar verluidt door Bedouinen geplunderd, aangezien ondanks herhaalde verzoeken geen militairen ter bewaking ge vonden konden worden. Daarentegen wor den beneden Galilea en het dal van de Jor- daan door de militairen afdoende be schermd. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat Ara bieren de Joodsche kolonie van Jedsod Ha- mallah in de buurt van Tiberias en drie Joodsche barakken te Haifa in brand heb ben gestoken. In Jeruzalem zelf is de toe stand rustig gebleven. De politie zet de ont wapening van de bevolking voort en doet dagelijks nieuwe arrestaties. De langs de grens wonende stammen zijn zeer onrustig geworden. Hoewel in Engeland zelf de be langstelling voor de gebeurtenissen in Pa lestina begint te verminderen, dreigt de toestand in Palestina in verband met de ontwikkeling van den toestand in Egypte later toch ernstige politieke moeilijkheden in het leven te zullen roepen. De toestand blijft nagenoeg rustig. Londen, 2 Sept. (H. N.) Het ministerie van koloniën deelt mede, dat de toestand in Palestina, afgezien van onlusten ten Noorden van Sabed, rustig is gebleven. Gis teren hebben talrijke vliegtuigen een aantal demonstratievluchten in het Noord-Westen van Palestina ondernomen, met het doel nog gewapende benden Arabieren over de grens terug te drijven. WEERBERICHT. Hoogste baromctcrsctand: 769.5 Isa fjord. Laagste Barometerstand: 751.0 I-Iernösand. Verwachting: Zwakke tot matige N. O. tot Z. O. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer behoudens kans op on weer, vooral in het Zuiden, warm overdag. Ontroerende bizonderheden over 't vergaan van de San Juan Dc Amcrikaanscho pers publiceert tref fende verhalen van ooggetuigen over de ca tastrofe van het s.s. San Juan, het noodlot- tigste scheepsongeval, dat zich ooit aan de Pacific-kust heeft afgespeeld, vooral omdat het schip met zulk een ontzettende snelheid is gezonken, dat nauwelijks drie minuten na de aanvaring de zee zich weet* boven het wrak sloot. Er bestaat zeer weinig hoop, dat de voorloopige doodenlijst, die met meer dan 70 slachtoffers rekent, nog een gunstiger aanzien zal krijgen. Na dc botsing speelden zich dc onlzettcnd- ste tooneelcn af. Dc angstkreten van vrou wen en kinderen vervulden de lucht. Een móeder, die haar kind probeerde to redden, wierp dc kleine aan boord van de tankboot, die nog in de onmiddellijke nabijheid van do San Juan lag. Zelf kon zij echter den red denden sprong niet »meer doen, daar do schepen van elkaar wegdreven. De passa giers waren zich terstond na de botsing be wust, dat het, schip het volgende oogenblik in de diepte zou verdwijnen. liet elcctrisch licht was onmiddellijk uitgegaan, waardoor velen hun zwemgordels niet meer om kon den doen. Daar allen zich bewust waren, dat zij zich door de zuiging van het zinkende schip in gevaar bevonden meo in de diepte te worden getrokken) wierpen zich dc mees- ten paars- of groepsgewijze in het water. Zij( die daarvoor terugschrokken, zijn allen met het wrak in de golven verdwenen. Een politieke demonstratie Berlijn, 2 Sept. (II.N.) Op het minis terie van binnenlandsche zaken vond van morgen een conferentie van verschillende autoriteiten plaats over den bomaanslag, die Zondagmorgen op het rijksdaggebouw is gepleegd. Verschillende ambtenaren van het hoofdbureau van politie waren daarbij tegenwoordig. Tot op het oogenblik is nog geen spoor van den dader gevonden. De al- gemeene opvatting is, dat de daders niet de bedoeling hebben gehad het gebouw van den rijksdag ernstig te beschadigen, doch dat men hier met een politieke de monstratie heeft te doen. In verband met den aanslag zal dc bewaking van het rijks daggebouw verscherpt worden. Hetzelfde geldt voor het gebouw van den landdag, daar men aanneemt, dat dergelijke aansla gen ook op andere gebouwen mogelijk zijn. Berlijn, 2 Sept. (II.N.) De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft tot de betrokken autoriteiten een rond schrijven gericht in verband met de her haalde bomaanslagen van den laatsten tijd. De omstandigheden, waaronder deze aan slagen plaats hadden, rechtvaardigen de onderstelling, dat men hier te doen heeft met het optreden volgens een bepaald plan van een groep radicale elementen, die po litieke onrust trachten te wékken, om daardoor hun duistere bedoelingen te be vorderen. Het is een dringende plicht om de in het geheim werkende misdadigers het handwerk zoo spoedig mogelijk onmo gelijk te maken. In de eerste plaats zal de politic daartoe krachtig en met alle ge paste middelen moeten optreden, doch het is ook noodig een beroep te doen op de krachtige medewerking van de bevolking, die ongetwijfeld al het .mogelijke zal doen om op te treden tegen de gewetenloozo Duitschers, die in een tijd van zoo n ern- stigen economischcn nood het werken, eigen dom en leven van hun landgenooten in gevaar te brengen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1