KAMPERMAN'S B. SchooBeman B@S dan op Mo. 42 D00DEMANS ROTS. ,,L'Hirondelle" 16\18 Latxgesiraai. DE SQVJETVOORSTELLEN NIET AANVAARD NA DE CONFERENTIE IN DEN HAAG SNOWDEN SPREEKT Engeland zal weer ruggegraat toonen DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND De terugkeer der Belgen voorbereide DE ONTWAPENING TE LAND Britsch offensief te Genève? ZINLOOZE TRADITIE Slachtoffer, dat geen schuld had Electriciteit op elk gebied Hebt een Taxi of Auto noodig? Eenigste gediplom. Rijwielhersteller hier ter stede, Rijwielhandel T£L. 132 KAMP 4 GROOTE ELLENDE BaITSCH INDIE IN Talrijke plaatsen geïsoleerd LOCOMOTIEF CONTRA AUTO Viertal dooden FEUILLETON. WK. v. Rossum Amersfoort. Telephoon 407 Wij ontvingen de nieuwe stalen van MANTEL. EN JAPONSJOFFEN SS®"" VRAAGT ZICHT ZE NDMG Nanking vraagt een nieuwe conferentie aan Londen, 3 Sept. (H. N.) Volgens een bericht uit Peking is Maandag tc Nanking onder voorzitterschap van Tsjang Kai Tsjek een zitting van het Chineesche kabi net gehouden, waarin dr. Wang verslag uitbracht over de onderhandelingen met Rusland. Het kabinet keurde den inhoud van de nota goed, welke Dinsdag door be middeling van den Duitschen gezant to Moskou aan de sovjetrqgeering zal worden overhandigd. De Nankingrcgcering ver klaart daarin, dat zij de Russische voor stellen niet kan aanvaarden en stelt voor de Russische eischen op de a.s. conferentie te bespreken. Do Nankingregeering ver zoekt sovjet-Rusland een termijn voor het begin van deze conferentie voor te stellen. Voldoening in Duitschland Berlijn, 3 Sept. (H.N.) Het rijkskabi net heeft vanmiddag een zitting gehouden om over de resultaten van de conferentie te Den Haag te beraadslagen. In deze zit ting bracht dr. Stresemann rapport uit over het verloop der beraadslagingen en de be reikte resultaten, welk rapport door de mi nisters Curtius en ITilferding werd aange hoord. De rijkskanselier, die Zaterdag j.l. door den staatssecretaris van het ministe rie van buitenlandsche zaken uitvoerig op de hoogte was gebracht, liet door dezen staatssecretaris in de zitting van het ka binet verklaren, dat hij de Duitsche dele gatie zijn hartelijken dank voor haar werk zaamheden betuigde. De Duitsche delegatie heeft den grond slag voor een definitieve regeling gelegd en het herstel van de Duitsche souvereini- teit voor het bezette gebied verzekerd. De overgroote meerderheid van het Duitsche volk zal deze definitieve oplossing en de ontruiming met een gevoel van hartelijke vreugde begroeten. Na uitvoerige beraad slagingen sloot het rijkskabinet zich rnet algemeene stemmen bij de opvatting van den rijkskanselier aan en sprak er zijn vol doening over uit, dat het bezette gebied binnenkort zal worden ontruimd. breuk op de tucht gemaakt hebben ten aan zien van de graanprijzen en niet beslist genoeg de dwangmaatregelen toegepast heb ben op personen, die geneigd zijn hun con- tractatieverplichtingen niet na te komen Voorts moeten tot de strengste strafrech lelijke verantwoording geroepen worden de koelaki en graanspeculanten, die inbreuk maken op de prijzen en het werk der graan inzamelaars ondermijnen, alsmede de lei ders van sowchazen en kolchazen (staats en collectieve bedrijven), die graan opzij leggen of in hun schuren vasthouden. Drastische herziening van het plawDawes TOCH NOG BOTSINGEN IN 'T VERRE OOSTEN Berichten omtrent krijgsver richtingen. Uit Moekdcn wordt 2 Sept. d.d. bericht: Volgens een officieel communique rneldt de gouverneur van de provincie Ivirin, dat Tug- nin, door de Chineezen heroverd is, maar dat Wangning door het roode leger is bezet DE SOVJETS TEGEN NALATIGE AMBTENAREN. Bij het inzamelen van hot graan. Naar het Vad. meldt, heeft liet volkscom missariaat van justitie de organen van het openbaar ministerie voorgeschreven onver wijld te schorsen die ambtenaren van het graaninzamelingsapparaat, die verzuimd hebben de noodige maatregelen voor de in zameling van de campagne te nemen, in In de radiorede, die minister Snowden Maandagavond heeft gehouden, zeide hij, dat drie jaar na den oorlog eenige Knappe koppen zich ervan bewust be gonnen te worden, dat het eischen van grootc herstel-betalingen en het opleggen van een internationale schuld economisch volstrekt onmogelijk was, zonder debiteur en crediteur schade te berokkenen. De prac- tischc ondervinding heeft geleerd, hoe juist de opvatting is, dat het ontvangen van her stelbetalingen en het betalen van schulden noodlottige gevolgen hebben op het finan- cieele en economische stelsel zoowel van schuldenaar als schuldeischer. Gedurende de vijf janr ervaring met het Dawespinn is do noodzakelijkheid gebleken van een drastische herziening. Snowden verdedigde daarop zijn houding te Den Haag en zeide: „Wij hadden de grens bereikt van onze Don Quichot-aclitige edel moedigheid, wij konden niet langer gedoo- gen, dat Groot-Britannic de melkkoe bleef van Europa. Van nog grooter belang was ons besluit, dat de internationale overeen komsten (Spa-percentagps) geëerbiedigd moesten blijven. Het slaat bij mij vast, dat ons standpunt van grooten invloed zal zijn op onze toekomstige betrekkingen met de andere Europeescho landen. Wij zullen niet weer vervallen m de politiek zonder rugge graat van de afgeloopen jaren. Gedurende de geheelc conferentie zijn de persoonlijke betrekkingen tusschcn de Britsclie en an dere delegaties zeer hartelijk en vriend schappelijk geweest, hetgeen een schrille tegenstelling vormde met do persoonlijke aan val Ion in de continentale pers. Door de Belgische militaire autoriteiten zijn reeds de noodige maatregelen getroffen voor den terugkeer van de vierde Belgische infantcrie-divisie en de andere bezettings troepen, die zich thans nog in het Rijnland bevinden. Einde November zal deze divisie weer geheel in België zijn gekazerneerd. De twee groepen van het eerste regiment lan ders, thans garnizoen houdend te Eschwei- ler, die eerst bestemd waren om te Trier aan de bezetting van de derde zone deel te nemen, zullen einde October uit Duitsch land teruggetrokken en in het kamp te Be- verloo ondergebracht worden, in afwach ting van de voltooiing der voor dit regiment bestemde kazerne te Spa. Genève, 3 Sept. (S.D.) Algemeen gelooft men in Volkenbondskringen, dat de Engel- sche regeenng bij de komende besprekin gen het vraagstuk van de ontwapening te land met kracht ter hand zal nemen. In do Engelsche delegatie zelf schijnen echter ten aanzien van de practische uitvoering der verdere ontwapeningsonderhandelingen twee verschillende opvattingen te bestaan Een deel der Engelsche delegatie zou het nl. wcnschelijk achten, dat het vraagstuk van de ontwapening te land in zijn vollen omvang aan de orde wordt gesteld en dat do werkzaamheden der voorbereidende ont wapeningscommissie zoo spoedig mogelijk practisch moeten leiden lot het bijeenroe pen van een groote wereldontwapcningscon- ferentie. Volgens de andere opvatting zou eerst het vraagstuk van de ontwapening ter zee zoo spoedig mogolijk opgelost moe ten worden. De gisteren door Macdonald voor de pers afgelegde verklaring heeft hier den indruk gewekt, dat Macdonald even eens voorstander is van deze laatste proce dure. DE ZUSTER VAN PRESIDENT HINDEN- BURG OVERLEDEN. Mevr. Ida van Beneckcndorff-von Hinden burg, de eenige zuster van den rijkspresi dent, is gistermorgen te Potsdam overle den in den ouderdom van bijna 78 jaar. Do rijks-president besloot, toen hij de droeve lijding vernam, onmiddellijk Ditramszell in Beieren waar hij zijn vacantie doorbrengt te verlaten en naar Berlijn terug te keeron ln verband met den dood van zijn zuster zal hij niet tegenwoordig kunnen zijn bij de ontvangst van de Graf Zeppelin te Frie drichshafen. GENERAAL JEN VAN HET TOONEEL. De Chineesche regeering maakt bekend, dat de opperbevelhebber der Chineesche troepen in Noord-China, generaal Jen Si- sjan, zich naar het buitenland begeeft en voorloopig zijn functie als opperbevelheb ber neerlegt. Jen heeft 200,000 Chineesche dollars ont vangen en heeft zich verplicht binnen een jaar niet naar China terug te keeren. Hij zal een bezoek brengen aan Engeland, Frankrijk en Duitschland. Tot zijn opvol ger is generaal Tsjoen Tsjin kai benoemd, die tot nu toe de vertrouwde van Tsjang Kai Tsjek bij den generalen staf was. RAMPSPOEDIGE DROOGTE IN BELGIE. Geen voer voor den veestapel. De correspondent der N. R. C. te Brussel meldt, dat ten gevolge van de droogte in sommigo provinciën en vooral in het West- Vlaamsche polderland, vele weiden ver schroeien, bijna alle slooten droog liggen cn het gebrek aan drinkwater voor het vee zeer groot is. Gevreesd wordt zelfs, dat, zoo door het departement van openbare werken en landbouw geen maatregelen worden ge troffen om, desnoods rnet verlaging van het waterpeil in de vaart OostendeBrugge, de slooten te laten volloopen, een deel van den veestapel verloren zal gaan. Maar zoover zal de buitengewoon langzaam te bewegen administratie het vermoedelijk wel niet laten komen. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Guerrero tot voorzitter gekozen. Gistermiddag tegen half één is de Volken- bondsvergadering opnieuw bijeengekomen om een voorzitter te kiezen. De gedelegeer de van San Salvador, Guerrero, die reeds verscheidene jaren gedelegeerde op de Vol- kenliondsvergaderingen is, werd met 43 te gen 8 stemmen als voorzitter gekozen. Zijn verkiezing werd met applaus begroet. TYPHUS IN POLEN Er heerscht te Lodz en omgeving een ty- phus-epidemie. Ook in Warschau en om geving zijn talrijke gevallen geconstateerd. EDISON BEDLEGERIG Londen, 3 Sept (H.N.) Uit New York wordt gemeld, dat de beroemde uitvinder Thomas Edison op 11 Aug. een kou heeft gevat en sedert bedlegerig is. Do genees- hetren zijn bang voor longontsteking. Aan gezien Edison reeds 83 jaar oud is, maakt men zich in zijn omgeving ernstig bezorgd. GROOTE BRAND IN ZEVENBURGEN. 120 hulzen verwoest; vele dooden. Boedapest, 3 Sept. (H. N.) In Zeven burgen (Roemenië), zijn bij een grooten brand 120 huizen van een dorp verwoest. Bij het blusschingswerk werden verschei dene personen gedood, terwijl er GO ernstige brandwonden bekwamen. Vijf en twintig jaren bloedwraak Het rijk van koning Achmed Zogoe, Al banië, geldt gewoonlijk als het land hij uit nemendheid van do bloedwraak. Maar ook elders in Zuid-Europa bloeit deze gruwe lijke traditie nog volop. Dit is weer eens bewezen door hetgeen dezer dagen in de Gricksche hoofdstad, Athene, heeft plaats gevonden. Daar is n.l., naar de Atheensche corres pondent van do Köln. Ztg. blijkens het Ilbl. meldt, een brievenbesteller door een politie beambte in den vroegen morgen op weg naar zijn werk neergeschoten. De vader van den politic-agent was enkele dagen geleden door een bloedverwant van den brievenbesteller gedood. Beiden behoor den tot een stam in den Peleponesus, welke tot op den huidïgen dag het recht van de bloedwraak huldigt. De beide families bestrijden elkaar nu al sinds 25 jaar, gedurende welken tijd al heel wat moorden zijn begaan. De schietpartij, waarvan de brievenbe steller het slachtoffer is geworden, had het volgende verloop: Toen de man 's morgens mot een bloed verwant op weg naar den dagelijkschen ar beid was, werd hij door den agent staande gehouden met do woorden: „Halt, gisteren is mijn vader vermoord, nu dood ik jou." Waarna hij den ongelukkige neerschoot. De bloedverwant wilde den moord verhinde ren, maar onmiddellijk trad een neef van den moordenaar, die dezen vergezelde, tus- schenbeide met de bedreiging, dat hij den onder zou dooden, indien deze den agent verhinderde „zijn heiligen plicht" tc vervul len. De moordenaar ontkwam met zijn helper, door voortdurend op zijn vervolgers te vuren, tot hij zich tenslotte aan de politie overgaf. En toen verklaarde hij, dat hij als beschaafd mensch en als lid van het politie korps zijn daad streng moest veroordeelen; maar als lid van zijn stam had hij niet kun nen blijven leven, indien hij het bloed van zijn vermoorden vader niet „teruggenomen" had. Met het gevolg, dat een vader van vier kinderen, die totaal onschuldig was aan den eersten moord, thans weer als offer gevallen is van deze zinlooze en krankzinnige tradi tie. Trouwens niet alleen met moord bestrij den de twee families elkaar. Zij verwoesten eikaars te velde staanden oogst of dooden eikaars vee. De jongste moord is natuurlijk weer het beginpunt van een nieuwe reeks bloed baden, tot wellicht eindelijk eens het gezon de verstand zal winnen en aan dc bloed wraak een einde maakt. OPSTANDIGE GEVANGENEN. Warschau, 3 Sept. (H.N.) Gisteren is in de gevangenis in de stad Rzeszow een oproer onder do gevangenen uitgebroken. Op een gegeven teeken begonnen dc gevan genen in hun cellen alles kort en klein te slaan. Politie, met karabijnen bewapend, herstelde de orde. Twee raddraaiers moes ten in een dwangbuis worden gesloten. Vraagt Demonstratie v Persevnstraat 19 Telet ^32 Het water der rivieren wast nog steeds Londen, 3 Sept. (H.N.) Volgens de laat ste berichten uit Lahore is de toestand in hel overstroomde gebied in Britsch-Indiê veel ernstiger dan tot nu toe werd aangeno men. Talrijke steden en honderden dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. Men vreest, dat verscheideno kleine dorpen geheel verwoest zijn. De verzorging van de talrijke vluchtelingen met levensmiddelen bereidt de regeering groote moeilijkheden. De zijrivieren van den Indus en do Indus zelf wassen nog steeds. Reusachtige opper vlakten van lager gelegen land langs do rivieren staaD onder water cn op talrijke punten is het wegvoeren van do getroffen bevolking slechts in de grootste overhaas ting mogelijk. In den nacht van 1 op 2 Sept. is op een spoorwegovergang bij Champigny (Marne) een auto, waarin vier personen waren geze ten, door een rangeerende locomotief gegre pen en verbrijzeld. Alle inzittenden verloi ren het leven. MIJNONGEVAL. 1 Maandag heeft zich op een mijn te Recklinghausen een ernstig ongeval voor* gedaan, doordat op de vijfde parterre een schacht over een gedeelte instortte. Eén mijnwerker werd gedood, terwijl twee an dere mijnwerkers levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis moesten worden opge-. nomen. Naar het Engelsch van A. T. QUILLER—COUCH. 65 In ons feuilleton van gister is een ge deelte weggevallen. Wij geven het als nog hieronder. „Hoe weet je dat? O, van Claire, denk ik, maar dat doet er ook niet toe. Toen ik terugkwam vond ik je: ik vond je: cn ik stak weer toe. Maar weer stond dat ver vloekte geluk mij in den weg en die ver vloekte vriend van je sloeg mij zoo, dat ik mijn bewustzijn verloor. Kijk, dit lidteeken op mijn gezicht." „Kijk maar naar den gesp en je zult zien waar de slag is terecht gekomen." „O, was het daardoor?" zei hij, terwijl hij den gesp attent bekeek. „Ik denk dat je het toen een gelukje vond. Dat was het ook voor mij. Want ofschoon ik op dien mistigen avond weer een vergissing be ging, ik had in ieder geval met je vriend afgerekend. Hij kreeg zijn verdiende loon. Ik heb mij dikwijls genoeg geschaamd voor die fouten, maar het is per slot van rekt ning toch goed terecht gekomen. Ik had je vader op den Adams Piek, maar hij was een zware man en ik had g^en revolver bij mij en ik kon het er niet op wagen. Als je maar afwacht dan komt alles terecht, zeggen ze. Je vader is mij niet ontsnapt cn dat zal u ook niet, mijnheertje! Wat een vreugde was dat voor mij toen ik hoorde dat u en Claire Maar nu kon ik het niet langer aanhoo- ren. Van schaamte en afschuw van mijn grootvaders wreedheid wist ik niet wat ik doen zou; ik wist dat deze man, niettegen staande zijn praatjes over wraak, een ge mecne, verraderlijke schavuit was. Dus toen hij over Claire begon te spreken, barstte ik los: „Schavuit! nu is 't genoeg! Ik heb ge luisterd naar je verhaal. Maar als je over Claire begint te spreken, Claire die je van avond gedood hebt, dan verafschuw ik je-* dood mij, ik hoop dat op den schat een vloek voor je zal rusten, zooals die schat een vloek voor mij is geweest; dood mij, gebruik je mes, want ik zal gillen Met een afschuwelijken lach had hij zich op mij geworpen en sloeg mij in mijn ge zicht. En toen ik voortging met roepen en gillen, gaf hij mij een vreeselijken slag achter mijn oor. Ik herinner mij dat de flauwe lamp ineens een bloedroode vlam verspreidde, de hut was een oogenblik hel verlicht, ik zag duidelijk lichten voor mijn oogen en toen toen volgde er niets dan duisternis een vaag gevoel opgenomen te worden en gedragen, naar beneden ge worpen, in de diepte. ELFDE EN LAATSTE HOOFDSTUK. Hoe ik mij eindelijk kon wreken en hoe ik den Grooten Robijn vond. „Spreek ach spreek tot mij O, sla de oogen op en zeg, dat je niet dood bent Door de nevelen en schaduwen des doods kwamen deze woorden zeer zachtjes tot mij, alsof ze heel iri de verte werden uit gesproken. Zij schenen van zoo ver verwij derd tot mij te komen, dat ik mijn oogen opende en verwachtte te ontwaken in een andere wereld ik opende ze, maar sloot ze dadelijk weer. Want het eerste wat mijn oogen aan schouwden was een donkergrijze lucht, een kleurlooze ruimte, met een schaduw er tus- schen. Nog eens sloeg ik de oogen op en de schaduw trok mijn aandacht. Wat was dat En wie was ik en waarom staarde ik zoo naar boven Ik dacht niet verder over dit vraagstuk na en viel weer terug in een toestand van bewusteloosheid. Weder begon de stem te spreken. „Hij leeft nog", sprak de stem. „Ach als hij maar spreken wou Nu begon ik duidelijker te onderschel den. Twee oogen waren op rnij gevestigd de oogen van een vrouw. Waar had ik dat gezicht meer gezien Ik wist zeker dat ik het eens gekend had, in een andere wereld. Toen begon er eenig licht te dagen in mijn verwarden geest, nu wist ik dat het mevrouw Luttrell was of was het Claire? Neen, Claire was dood. „Claire dood scheen ik steeds te her halen maar hoe en waar zij gestorven was, kon ik mij niet herinneren. „Claire dood Dan moest dit haar moeder zijn, en ik, Jasper Trenoweth, lag hier en Claire's moeder boog zich over mij heen. Hoe kwa men wij hier en wat was er gebeurd En weder was mijn geheugen weg, ik herin nerde mij niets. Zij knielde nog steeds naast mij en wreef mijn handen en sprak telkens woorden van teedere bezorgdheid. Hoe kwam haar haar zoo wit Zij had nooit zulk wit haar ge had En waar was ik? Ik lag in een bootje. Wat deed mijn hoofd mij pijn. Nu kwam mijn geheugen terug. Vreemd, nietwaar, het begon met Claire's dood iri den schouwburg en zoo langzamerhand herinnerde ik mij alles, toen ik het gezicht van Colliver vlak voor mij zag. Ik richtte mij op mijn elleboog op. Alles klopte in mijn hoofd en iedere polsslag scheen vuur in mijn hoofd te doen ont branden. Het was of er banden van gloeiend ijzer om mijn armen en polsen zaten. Zoo fel brandden zij, dat ik ker mende achterover viel en mevrouw Luttrell wanhopig aanzag. Ofschoon het gesneeuwd had, hing haar hoed aan de linten om haar kin op haar rug. De wind speelde in haar verwarde haren die nu zoo wit waren als de sneeuw, terwijl ik ze vroeger grijs gekend had. Toen zij zich over mij heenboog, om haar shawl onder mijn hoofd te leggen, zag ik dat haar oogen zonderling groot en schitterend waren. „Goddank, je leeft 1 Doet het verband je pijn? Kan je je bewegen?" Ik bracht mijn hand met moeit omhoog en voelde, dat er een doek om mijn hoofd gebonden was. „Ik was bang, o ik was zoo bang, dat ik te laat kwam. God alleen weet hoe ik in je bootje kwam bijtijds en zonder door hem gezien te worden. Ik wist wat hij doen wou ik luisterde achter het scherm, al dien tijd; maar ik was zoo bang, dat hij je eerst zou dooden." „Hoorde u het dan „Ik heb alles gehoord. O! als ik maar een man geweest was. Maar kun je opstaan? Ben je wat beter? Want wij hebben geen tijd te verliezen." Ik keek haar tot eenig antwoord heel zwakjes aan. „Begrijp je me? Als je staan kan en loo- pen ik bid God dat je dat kunt dan mogen we geen tijd verloren laten gaan. De dag breekt al aan en voor vanavond moet je hem vangen." „Hem vangen?" „Ja, ja. Hij is weggeloopen om den eersten trein te pakken naar Cornwallis en hij zal van avond bij de Doodemans Rots zijn. Gauw! Probeer of je kunt opstaan!" Ik zat overeind. Het water was van mij afgedropen, er stond een groote plas in de boot. Zij lag daar in geknield en naast haar lag een stevig mes en de touwen waarmee Colliver mij had vastgebonden. „Ja", zei ik, „ik zal hem volgen. Wanneer vertrekt de eerste trein uit Paddington?" „Om kwartier over negenen," antwoordde zij, „en het is nu bijna halfzes. Je hebt dus tijd om den trein te halen, maar je moet je ^erst vermommen. Hij moet ook met die trein gaan; er is geen eerdere. Kom aan, ik zal je wel naar den oever roeien." Zij maakte de riemen los, ging op het roeibankje zitten en roeide met kracht naar den oever. Het verbaasde mij hoe krachtig en behendig zij met de roeiriemen omging. „Ach!" zei ze, „ik zie wel dat het je ver baast. Maar bedenk dat ik de vrouw van een zeeman geweest ben en als ik niet sterk was hoe zou ik je dan in de boot gekregen hebben?" fWurdt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2