WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1,40 1 56' V/-'Piff W UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 KONINGINNEDAG IN HET BUITENLAND Vieringen te Berlijn, Brussel en Kopenhagen DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM REGELING VAN HET PACHTWEZEN Bespreking op het land- huishoudkundig congres Humorhoekje BIJZOMDHR AANBEVOLEN per flesch per anker De twee Nederlandsche vereenigingen te Berlijn hebben j.l. Zaterdag den verjaardag van de Koningin gevierd. Nederland en Oranje gaf een thé in het eigén, versierde clublokaal, waar 40 leden der Nederland sche kolonie aanwezig waren. Onder hen was gezantschapsraad rar. Thorbecke en mr. Star Busman, de waarnemend consul Harte van Tecklenburg, oud-consul-generaal Jean George en de heer Doorcnbos, voorzitter van Nederland en Oranje. Deze wijdde harte lijke woorden aan de jarige Vorstin en deel de mede, dat namens de vereeniging een telegram van hulde was verzonden, waarna mr. Thorbecke op de beteekenis van onzen nationalen feestdag wees en met voldoe ning constateerde, dat de werkzaamheden der Haagscho conferentie met succes zijn bekroond. Spr. verzocht den aanwezigen een driewerf hoera op de Koningin uit te bren gen. Staande zong men het Wilhelmus. De vereeniging lTollandia gaf een geslaagd tuinfeest, waaraan ongeveer tachtig dames en heeren deelnamen. Ook hier werd het woord gevoerd door mr. Thorbecke en voorts door den heer Stoffels, secretaris der ver eeniging. Te Brussel hebben op den vorjaardag der Koningin zich 's avonds halfncgen honder den leden der Nederlandsche kolonie in het TIolland-Huis vereenigd ter viering van da zen nationalen feestdag. Velen verschenen in avondtoilet. Voor de versiering van de groote zaal waren prachtige bloemen uit Nederland gezonden, die met smaak om een groo borstbeeld van de Koningin waren ge schikt. Toen Hr. Ms. gezant en mevrouw Van Nispen tot Sevenaer, vergezeld van mr H. van Romburgh, consul-generaal en han dels attaché, ridder Huyssen van Katten- dyke, legatiesecretaris, en jhr. Van den Be rekhof van Kockengen, gezantschapsatta ché, hun intrede deden, werd het Wilhel mus ingezet cn stonden alle aanwezigen op, onder wie ook een aantal Belgische onder danen. De heer Bernard Veldhuis sprak als voor zitter van den raad van beheer van het Hol land-Huis de autoriteiten cn allo andere aanwezigen toe; hij verheugde zich over de drukke opkomst op het feest van de edele landsvrouwe en dankte firma's en kunste naars, die medewerking voor de organisatie van dezen feestavond verleenden Onder applaus werd besloten tot het zen den van een felicitatietelegram aan de Ko ningin. De heer en mevrouw Speenhoff en hun dochter traden op en hadden veel succes. Het slot was een dansfeest met gelegen heid tot soupeeren, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Hr. Ms. gezant te Kopenhagen, ridder van Rappard, heeft Zaterdag een receptie in het gezantschapsgebouw aan de Amaliegado gegeven. Deze receptie was zeer druk be zocht; o.m. kwamen cr het bestuur der Deensch-Nederlandsche Vereeniging, een deputatie van de Amagarvereennig., het ge- zantschapspersoneel, het consulaatsperso- neel, vertegenwoordigers van de Nederland sche kolonie en van de Decnsche pers. Aan den hoofdredacteur van de Berlingske Ti- dende, dr. Gullmann, deelde de gezant mee, dat hij was benoemd tot officier in de orde .van Oranje Nassau. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. I Tweejarig kindje gedood. 'Gistermorgen werd het 2-jarig zoontje van den heer J. Wolter, wonende aan de spoorlijn Roermond-Vlodrop nabij den on- bewaakten overweg door een trein uit de richting Vlodrop gegrepen en op slag ge dood. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Maandagavond is de gemeenteontvanger van Halfweg, de heer Vlasveld, bij het oversteken van den Rijksstraatweg op een moment dat uit beide richtingen een auto naderde, door een uit Amsterdam komen de auto gegrepen en op slag gedood. EFFICIENCY. i Een tentoonstelling te Rotterdam. Van 19 tot en met 26 September a.s. zal te Rotterdam eene „Efficiency" Tentoon stelling plaats hebben, die wat belangrijk heid en omvang betreft, alle vorige derge lijke hier te lande gehouden tentoonstel lingen heet te zullen overtreffen. Dezo tentoonstelling wordt georganiseerd door de Nederl. Vereeniging van Impor teurs en Fabrikanten van Kantoormachines. Behalve met de nieuwste kantoormachi nes zullen do bezoekers ook met de meest moderne systemen op het gebied van kan toororganisaties kennis kunnen Diaken. Een groot aantal Binren- en Buitenlandschc experts zal aanwezig zijn om do noodige voorlichting te verschaffen. In het Eere-Comité voor deze Tentoon stelling hebben zitting genomen de heeren: F. K. J. Heringa, Chef der Afdeeling Han del en Nijverheid van het Ministerie van Arbeid, Handel cn Nijverheid, J. C. Veder, Voorzitter van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Rotterdam, Dr. F. E. Post- huma, President-Directeur van de Centrale Werkgevers Risico-Bank, Mr. C. H. Guépin, Voorzitter van het Hoofdbestuur van de Ned. Maatij voor Nijverheid cn Handel, Al- bert Spanjaard, Oud-Voorzitter van het Ver hond van Nederlandsche Werkgevers, Prof. Mr. F. de Vries, Rector-Magnificus van de Handelshoogeschool to Rotterdam, Mr. H. M. Moll Directeur der Bijbank van dc Ne derlandsche Bank te Rotterdam, J. C. Pec- deboom, Voorzitter van „De Nederlandsche Dagbladpers", Ir. F Begemann. Nijverheids- Consulent voor het Westen des Lands te 's-Gravenhage en Ir. H. Stcketee, Nijver heids-Consulent voor het Oosten des Lands tc Deventer. Een motie van drie anti=revo- lutionaire raadsleden Steun voor B. en W. De leden van den Gemeenteraad J. Dou- wes Jr., G. Baas Kzn. en R: H. Woltjer heb ben de volgende motie bij den Raad inge diend De Raad, gehoord do ontslag-narne van den heer Ter Haar als Wethouder, zulks op grond dat B. en W. niet hadden mogen besluiten, den Raad mede te deelen, dat zij na rijp beraad en op grond van zeer dringende redenen het niet verantwoord achten, voor te stellen, de bij de Begrooting voor 1929 in uitzicht gestelde verlaging in het electriciteitstarief in te voeren van oordeel, dat ten onrechte op het Col lege een blaam is geworpen, als zou het zich hier hebben schuldig gemaakt aan woordbreuk van oordeel, dat B. en W„ nu zij de invoe ring der hiervoor bedoelde verlaging niet verantwoord achten, veeleer hun plicht zou hebben verzaakt, indien zij haar toch zon der meer hadden blijven bevorderen en den Raad geen tijdige mededeeling hadden ge daan van hun gewijzigd inzicht spreekt als zijn meening uit. dat er geen aanleiding is, het ten deze door B. en W. gevoerde beleid af te keuren en betreurt het drhalve, dat de heer Ter Haar op de door hem aangegeven reden zijn ontslag gegrond heeft. DE TSJECHC-SLOWAKISCHE GEZANT. Overhandigt aan de Koningin een hooge onderscheiding. IT. M. de Koningin heeft gisteren op Het Loo in gehoor ontvangen don gezant van Tsjecho-Slowakije. die II M. namens den president van Tsjccho-Slowakije het groot kruis van den Witten Leeuw met den hals keten is komen overhandigen DE ALASTRIMGEVALLEN. Maatregelen ter voorkoming van besmettingsgevaar in het leger. Door het Departement van Defensie is bepaald dat ten aanzien van de dienstplich tigen, die in September a.s. voor herhalings oefeningen zijn opgeroepen, de volgende voorzorgsmaatregelen moeten worden ge nomen ter voorkoming van besmettingsge vaar in verband met de talrijke gevallen van alastrim te Rotterdam. Aan de dienstplichtigen, die voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst ko men, mag gevallen van dringenden aard uitgezonderd slechts dan verlof of bewe gingsvrijheid naar Rotterdam worden ver leend, indien zij een bewijs overleggen, waai uit blijkt, dat zij niet langer dan drie maanden geleden zijn ge(re)vaccineerd; hunne commandanten reiken aan belang hebbenden een verlofpas of ander bewijs stuk uit, waaruit de vergunning om zich naar Rotterdam te begeven, blijkt. Dienstplichtigen, die aan besmettingsge vaar mochten zijn blootgesteld geweest. moeten, op denzelfden voet als reeds voor de overige militairen is bepaald, terstond na opkomst in werkelijke dienst of terug keer van verlof of bewegingsvrijheid, wor den overgegeven aan den militairen ge neeskundigen dienst ter plaatse. GEOGRAFISCHE KRING. Op 29 en 30 Augustus hield de Geogra fische Kring een excursie in de omgeving van Dordrecht, hoofdzakelijk door den Biesbosch, zoowel in het Brabantsche nis in het Zuid-Hollandsche gedeelte. Ook wer den de havenwerken van Dordrecht be zocht. De excursie stond onder leiding van den heer Landmeter te Dordrecht, die daarbij den eersten dag de medewerking genoot van den heer Hoogstra, directeur Van het haven- en veerbedrijf, den tweeden dag van de heeren Brouwer, fabriek der Vierpolderö, en Vis, secretaris van de Ver eeniging Da Biesbosch (d.i. van den nieu wen werkloozenpolder). Is het gewenscht het recht van continuatie in de wet op te nemen Op 2, 3 cn 4 September wordt te Meppel gehouden het 81ste Ned. Landhuishoud- kundig congres, onder voorzitterschap van mr. A. G. A. ridder van Rappard, uit Tiel, die om 3 uur Maandag het congres opende. Nadat eenige huishoudelijke zaken afge handeld werden, bracht mr. H. van Haaster t prae-advies uit over dc vraag, of (het gewenscht is in een wettelijke rege ling 'van het pachtwezen, het recht van continuatie op tc nemen. Het grondgebruik door den eiger.oar (grond en bedrijf in één hand) verdient, al dus mr. Van Haastert, in het algemeen cn van privaat én van economisch èn van maatschappelijk standpunt de voorkeur boven het grondgebruik door don pachter. Het voornaamste aan het pachtstelsel, onder vigeur der thans bestaande wette lijke regeling, klevende gebrek is de tijde lijkheid van het gebruiksrecht. Het zooveel mogelijk vast maken van het gebruiksrecht van den pachter, waardoor de positie van den pachter die van den grondeigenaar-grondgebruiker nadert, is een eisch van algemeen belang. Het beste middel tot het vast maken van "het gebruiksrecht 'van den pachter is de invoering van een wettelijk geregeld, voor waardelijk continuatierecht. De vraag of en op welke voorwaarden de pacht in een bepaald geval behoort te worden gecontinueerd, moet worden beslist langs den weg van verplichte arbitrage. Het prae-advies lokte uitvoerige discus sies uit. De heer P. Wittenberg, Zeeuwsch landbouwer, kon zich in beginsel wel met het prae-advies vereenigen, maar achtte het gestelde in de praktijk niet te ver wezenlijken. De heer Smid, oud-referendaris aan het Departement van Landbouw, achtte \oor de praktijk de bezwaren te overwegend. Dit zou te ondervangen zijn, als de pachter een koopsom gaf voor het continuatierecht, tenzij de staat deze verplichting van den pachter overnam. De heer Braam, secretaris van de Ver. Het Ned. Grondbezit, bestreed het prae-ad vies fel, evenals baron Van Harinxma Thoo Slooten, voorzitter van het Friesch Grondbezit. Daarentegen -verklaarde do heer Wuite, voorzitter van de Friesche Mij. voor Land bouw, zich een sterk voorstander. De heer De Beaufort kon zich de moeilijkheden van het vraagstuk wel in denken en was tot de conclusie gekomen, dat dit praeadvies was uitgebracht door een zuiveren theoreticus cn niet aan dc praktijk was getoetst. De heer W c s t b o n k verdedigde als Friesche huurbocr het praeadvies. Ten slotte verdedigde mr. Van Haastert uitvoerig zijn praeadvies. De vergadering wordt hedenochtend voortgezet. DENKT DE MINISTER AAN DE WANDELAARS. Dc oudste weggebruikers. Do heer Smeenge, lid der Eerste Kamer, heeft den minister van waterstaat dc vol- gendo vragen gesteld: 1. Is cle minister niet van oordcel, dat bij de wegenverbctcring, naast de belan gen van het snel- en rij wiel verkeer, ook die van de voetgangers in het oog dienen te worden gehouden? 2. Zoo ja, wil de minister dan bevorde ren, dat bij den aanleg van nieuwe of de verbrecding van bestaande wegen door den aanleg van wandelpaden ook aan de be langen der voetgangers de oudste catego rie van weggebruikers aandacht worde geschonken? DS. G. W. REDDINGIUS. Bevestigd bij de Vrijz, Her vormden te 's-Gravenhage. In het kerkgebouw der Evang. Lu tb. Ge meente te 's-Gravenhage, is Zondagmiddag de eerste eigen voorganger der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te 's-Graven- hage cn Scheveningcn ds. M. G. Reddin- gius, gekomen van Dokkum, bevestigd door ds. D Boer, voorzitter der vereeniging Ds. Boer betoogde in zijn toespraak, dat zoomin het dc ware misicaliteit is, den meester slechts te kunnen na-zingen zoo min ook voor „luister-geloof", het aanhoo- ren van toespraken werkelijk waarde be zit. Er moet onderscheiding komen, een eigen oordeel en daarvoor is noodig het mondig-geworden geloof, dat niet op het gehoor georienteerd is, maar dat zich uit spreekt. Als een gemeente met zoodanig geloof zullen cle Vrijz. Hervormden van Den Haag zich om hun nieuwen leeraar hebben te scharen, niet om welverzorgde preeken aan te hooren, maar om samen met hem het ideaal van de Vrijzinnig Hervormden uit te dragen. Ds. Boer richtte zich daarna tot den nieu wen leeraar, dien hij na de bekende vragen, in zijn ambt bevestigde. In een persoonlijk woord tot ds. Reddin- gius zeidc spr. ten slotte, dat het niet ge makkelijk zal zijn, in Den Haag, waar de godsdienst zich uit in velerlei vorm en ge staltenis, het goede te zoeken en te vin den. Ds. Reddingius hield daarna zijn intree rede naar aanleiding van Joh. 424. de woorden „die Hem aanbidden, moeten Hem aanbidden in geest en in waarheid". BURGEMEESTERSKWESTIE TE NIEUW-BEIJERLAND. Een nieuwe motie van den raad. In de laatst gehouden spoedeischende- vergadering van den gemeenteraad, van Nieuw-Beijerland, is door den heer de Winter, de volgende motie ingediend, wel ke met algemeene stemmen der aanwezige leden de loco-burgemeester was afwezig is aangenomen: De Raad der gemeente Nicuw-Beijcrland in vergadering bijeen besluit: 1. aan den minister van binncnl. zaken en landbouw cn don minister van staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland te verzoeken, het verlof van den heer G Ninaber zoolang te willen verlengen, tot dat de feiten waarvan hij wordt beschul digd (zoowel wat zijn particuliere als ge meentezaken betreft) al dan niet door den officier van justitie worden bewezen; 2e. aan voornoemden minister mede te deelen. dat de toestand van den heer Ni naber onmogelijk is, daar hij door het pu bliek wordt nageroepen betreffende zijn particuliere leven; 3e. aan den minister mede te deelen, dat de wethouders den raad hebben medege- deeld, dat dc heer Ninaber ziekte-verlof heeft, terwijl op de missive van den mi* nister van staat enz. d.d. 1 Augustus j.l. staat vermeld, dat hem „verlof is verleend" terwijl de woorden „het door hom gc- vraagd" zijn doorgehaald, terwijl niet van ziekte-verlof wordt gesproken en de raad zich indonkt, dat ziekte-verlof moet wor den aangevraagd. 4e. aan den minister van staat, commis saris der Koningin te verzoeken, mededee ling te willen doen, of de heer Ninaber werkelijk gevraagd ziekte-verlof heeft ver-» kregen. KARDINAAL VAN ROSSUM. Ontvangst ten Hove* Gisternaraiddag hebben H. M. de Ko ningin, Z. K. II de Prins en TI. K. H. Prinses Juliana kardinaal Van Rossum in gehoor ontvangen. .Agent, kunt U me ook den weg naar de zonnebaden zeg' Ren (London Opinion),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6