F.H. LOMANS Met een scheermes vermoord JONGENS REGENJASSEN EEN DRAMA IN DE RESIDENTIE F Bosman - Kamp 8 STAKENDE VVERKLQOZEN Ducretet is één der oudste maar ook één der beste Radiotoestellen. Vertegenwoordiger: BEL 483 F. H. LOMANS MET EEN ZWAAR HOOFD JAARVERSLAG VAN HEI N. 0. C. De vacantie eindigt. in Loden, Gabardin Whipcord en Gummj De Adelaar. De daJer in arrest G. Drieënhuizen J. S. v. d. Werf Meubelen en Kinderwagens E. L KRAUSE H. JEKEL - Leusderweg 101 Bezoekt Café „De Oranjeboom" Een proiest-motie Men meldt ons uit Den Haag: in «en gisteren gehouden vergadering van uitgesloten arbeiders uit de werkver schaffing te Oldemarkt is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: Do vergadering, enz. protesteert tegen het gedrag van den Rijksambtenaar Mesu, die als bemiddelaar zijn plicht volkomen heeft verzaakt; spreekt haar afkeuring uit over het feit: dat noch door den referendaris in algemce- i'cn dienst, den heer Kruis, noch door den wethouder voor sociale aangelegenheden, den lieer Drees, de vier commissieleden, gekozen door de arbeiders en als zoodanig door beide vorengenoemde functionarissen erkend, werden ontvangen; verklaart zich solidair met deze commis sie en eischt: a. toelating der commissie; b. handhaving der loonei), zooals deze werden vastgesteld bij liet inwerking treden der werkverschaffing; c. doorbetaling van steun tijdens den duur van het conflict; besluit tot het uiterste te strijden voor inwilliging dezer eischen. VOOR TWEE MILLE GESTOLEN Koper tusscben fabrieksafval Door de directie van de fabriek Electro Stoom te ITilligersberg werd onlangs aan gifte gedaan bij de politie, dat men vrij ge regeld hoeveelheden koper uit de fabriek vermiste. Er is toen door de recherche eeni- gen tijd gesurveilleerd, waardoor de aan dacht viel op een te-jarigen man. A. V., die lederen dag in de fabriek kwam om afval en papier op to halen. Het is gebleken dat hij den arbeider, die belast was met het schoonhouden der lokalen, den 30-jarigen J. II. de K., liceft overgehaald geregeld stuk ken koper lusschen het afval uit de fabriek naar buiten te smokkelen. Hij rekende iedere week met hem af. De K. heeft spoe dig bekend, de heler poogde aanvankelijk te ontkennen, doch viel bij confrontatie door de mand Er zijn gedurende negen maanden diefstallen gepleegd. De waarde van het gestolenc. bedraagt ongeveer 2000. UTRECHTSCHE STRAAT 15 DE MOORDAANSLAG TE LAREN. Nader meldt men ons uit Laren: De twist tusschen de Laarders en Hil versummers, die gisternacht heeft plaats gehad, had als oorzaak een geschil om trent meisjes, waarmede de jongens op de kermis gedanst hadden H. heeft gistermiddag bekend het schot op do Leeuw uit Laren met een browning gelost te hebben. De toestand van den getroffene is naar omstandigheden redelijk wel. Setaling in overleg met kooper Weigert uw electrisch licht DIE DOET ZIJN PLICHT UTRECHTSCHESTfiAAT 15 Dclischc bladen ovéfi minister de Graajf De schaduw vao Colyo DE GEFINGEERDE BEHOOVING. Uitspraak in hooger bsreep. Het gerechtshof te Arnhem heeft in hoo- ger beroep uitspraak gedaan inzake cle ge fingeerde berooving te Deventer. De behan deling' tegen G. J. J. S. werd aangehouden to» 12 dezer, om dan alsnog den rechter commissaris in deze kwestie te hooren. II F. van S., 27 jaar, bankwerker te De venter, werd eveneens nog niet veroordeeld en ook werd de zaak aangehouden tot na hel hooren van den rechter-commissaris. Dezelfde Van S. en G. J. D. stonden nog maals terecht wegens het uitlokken van verduistering. De rechtbank te Zulphen had verdachten veroordeeld lot resp. een jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf. ITct hof vernietigde dat vonnis en sprak de ver dachter vrij. TREINEOTSING IN GRONINGEN. Een reizigster licht gewond. Doordien een rangeerder een wagen met kippen op onveilig spoor rangeerde, is gis teravond de trein uit Zuidbroek bij het via duct te Groningen tegen dezen wagen ge botst. De wagen met kippen werd zwaar beschadigd. Een reizigster bekwam lichte verwondingen. Verdere persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. DE NOODLANDING VAN EF.N SFORT- VLIEGTUIG ONDER BRUINISSE. Géén ernstig gewonde. In aansluiting op het bericht in het Och tendblad van gisteren betreffende een nood landing onder Bruinisse en het daarop vol gende ongeval bij het opstijgen met het Sopla-toestel. dat ter hulp was gekomen, deelt men aan de N. R. Ct. mee. dat geen van de betrokken vliegers eenig letsel van beteekenis heeft gekregen. Het eerste toe stel moest wegens een defect aan den mo tor een noodlanding doen. Het kwam daar bij te staan op een klein stukje land. Het andere toestel, dat op hetzelfde land was neergestreken, kon moeilijk weer daar van daan komen, omdat een dijkje in den weg lag. Men heeft toen tijdens den aanloop een bocht willen maken. Daarbij heeft één van de vleugels den grond geraakt met het gevolg, dat het toestel ernstig werd be schadigd. De inzittenden bleven zoo goed als ongedeerd. De eerste oordeelvellingen, in de Indische pers geuit over de benoeming van minister De Graaff, vinden wij in de Delisclie bla den. De Sumatra Post schreef: .,De grootste verrassing is (intusschen) liet wecteroptreden op het slappe koord van Simon dc Graaff. den minister van koloniën uit dc beide ministeries Kuys de Beeren brouck in de jaren 1918—1022 en 1922Oct. 1923. Wel niemand zal bevroed hebben, dal de lieer Dc Graaff nogmaals zou treden in de parlementaire arena, waarin hij zich zulk een beangste figuur heelt getoond. Men zal zich herinneren, dat minister De Graaff destijds de felle aanvallen, rlic zijn Indische voorstellen uitlokten, rich zoo slap heeft verdedigd, dat hij feitelijk door zijn collega's moest worden gesauveerd. Moreel was hij echter dermate verslagen, dat men stellig overtuigd was, dat hij nooit meer in het openbaar zou optreden. Hij heeft dat wèl gedaan. Meent hij onder de huidige, gewij zigdc omstandigheden inzake de koloniale politiek, zee te kunnen kiezen onder min der storm-kansen? Overigens echter is, theoretisch sespi ken, deze keus niet onlogisch, wijl de heer De Graaff dc vader is van de bestuursher voi ming cn de wijziging van het regcerings- reglcmcnt. De thans doorgevoerde z.g. In landsche meerderheid kwam, zooals men zich zal herinneren, reeds in zijn voorstellen voor, doch werd toen door het bekend* amendement afgevoerd. In hoeverre inzake dc verdere doorvoe ring van de bestuursliervorming deze mi nister, gezien de ervaring van de laatste ja renr een wending zal maken, zal dc toe komst moeten loeren. In Holland werd, blij kens de kort-geseinde pers-uitingen, reeds gesuggereerd, dat de geleidelijke doorvoe ring van De Graaff's stelsel zeer goed ver- eenigbaar is met wat Colijn den laalsten tijd voorstaat. We zijn zeer benieuwd naar het eerste her-optreden van dezen befsamden oud-minister. Ons vermoeden is, dat men inderdaad op den achtergrond de schaduw van Colijn zal ontwaren." De D el i Courant: „In het belang van Nederland en Indië beide zouden wij aan het hoofd van het de partement van koloniën een man gewenschl hebben van grootere allures dan .Ie nieuw opgetreden minister, van wien wij niets verwachten. Want al kent de hoer Dc Graaff, die hier een ambtelijke carrière ach ter den rug heeft, Indië, dan wil dat nog niet zoggen, dat hij de juiste mar. op do juiste plaats is. Wij kunnen ons zeer goed voorstellen en het is meermalen geble ken dat een buitenstaander op rlen gang van zaken een veel beteren kijk heeft dan een insider. Overigens de buitenstaanders bui ter, beschouwing gelaten er zijn andere man nen in Nederland aan wien het beleid over de koloniale aangelegenheden niet meer vertrouwen kan worden opgedragen (Jan aan den heer S dc Graaff. Van de nieuwe ministers, onder wie geen onmiddellijk op den voorgrond tredende persoonlijkheden zijn, is de minister van koloniën, wiens departement in deze tijden van zoo n ontzettend groot belang is vooi het Nedcrlandsche Rijk in cn buiten Euro pa. wellicht nog wel het minst voor zijn taak berekend. Met een zwaar hoofd gaan wij dc toe komst in." BEZOEK VAN NEDERLANDERS AAN DE TENTOONSTELLING TE POSEN. Men meldt uit Warschau aan de N. R. Ct. Een gezelschap Nederlandsche industriee- len en economen onder leiding van prof. Diepenhorst uit Amsterdam, het Kamerlid Bongaerts en den heer Hudig van de Hol land— Afrikalijn, is gisteren in Polen aan gekomen, vergezeld van den heer Brück- mann, den Poolschen consul te Amster dam. De bezoekers hebben gistermorgen to Posen de Poolsche nationale tentoonstel ling bekeken; zij zijn daar door den leider, dr. Wachouwiak, verwelkomd. Wachou- wiak wees op de vriendschappelijke be trekkingen tusschen de twee landen op elk gebied en zeide dat Polen's gevoelens voor Nederland een diepen grond hebben en be rusten op dankbaarheid voor Nederland's houding tegenover de Poolsche zaak vóór den oorlog. Hij drukte ten slotte zijn groote erkentelijkheid uit voor het bezoek aan de tentoonstelling van vooraanstaande verte genwoordigers van Nederlandsche econo mische kringen en zeide te vertrouwen, dal de bezoekers de vorderingen zouden consta- teeren, die Polen de eerste decade van zijn herwonnen onafhankelijkheid heeft ge maakt I-Iet eenige ideaal dat Polen zich steil, is de overwinning van de rechtvaar digheid en den vrede. Vooruitgang van de sport beoefening bevredigend De belangstelling ver meerdert niet Aan het in De Revue der Sporten opge nomen verslag van den secretaris-penning meester ontlcencn wij het volgende: Ook thans moesten wij eenige medewcr kers aan het doel dat wij nastreven door den dood verliezen. In cle eerste plaats me morccren wij het overlijden op 20 Januari 1929 van den heer J. H Luiting, voorzittei van dc Verceniging van Leeraren en Onder wijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland. Voorts vermelden wij het heen gaan van den heer B. Groenewegen, voor zitler van den Ncdcrlandschcn Kegelbond, alsmedo van den heer J. A. Schutter, voor zitter van den Kon Ned. Schaatsenrijders bond. Nauwelijks zijn de Amsterdamsche Spe len achter den rug, of wij zijn genoodzaakt onze voorbereidingen te treffen voor een vertegenwoordiging op de Spelen in Los Angeles in 1932. Ten einde zich een denk beeld te vormen omtrent het aantal deel nemers, dat vermoedelijk uitgezonden zal worden en de daarmee verbonden kosten, richtte het bestuur een rondschrijven aan de belanghebbende bonden. Daar ecne ver tegenwoordiging te Los Angeles voor de deelnemers zeer tijdroovend en voor dege nch, die hen uitzenden zeer kostbaar is, meent het bestuur zich op het standpunt te moeten plaatsen cventueele geldmiddelen alleen beschikbaar te stellen voor deelne meis, die eon zeer goede kans hebben zich onder de prjswinners te classeeren. Zoodra de antwoorden van de betrokken bonden ontvangen zijn, zal het bestuur overwegen op welke wijze het benoodigd kapitaal bij een te brengen ware. De heer A. Th. G. Coblijn, die in de laat ste jaren het omvangrijke werk van het se cretariaat van het uitvoerend comité voor de vaardigheidsproevcn verzorgde, heeft zijn functie neergelegd. Dc proeven mogen zich meer en meer in een groote belang stelling verheugen. Wat Indië betreft, kunnen wij mededee- len, dat het aantal geslaagden over het jaar 1928, 110 bedroeg; voor de eerstö maal nam in dit jaar een niet-militair aan de proeven deel. Voor den vijfkamp voor officieren en on •Ier-officieren mochten wij, evenals dit de vorige jaren het geval was, een regecrings- subsidie genieten. Bedriegen de voorteeke nen niet, dan mogen wij in de toekomst ook op andere wijze steun van het ministerio an defensie verwachten. Van den heer M. Boon, die gedurende ver scheidene jaren als secretaris der school- jeugdcommissic optrad, werd tot ons leed wezen bericht ontvangen, dat hij zich wenschte terug te trekken. Het bestuur wendde zich tot het ministe- l io van onderwijs, kunsten en wetenschap pen met het verzoek om wederom een be drag op de begrooting te plaatsen voor bet reven van steun bij het ontwikkelen van particulier initiatief voor den aanleg van speel- cn sportterreinen, -zalen en zwem gelegenheden. Tot ons leedwezen werd op ons verzoek afwijzend beschikt; toch ho pen wij dat de regeering, zoodra de finan cieelo toestand zulks toelaat, van haar be langstelling voor dit onderwerp bij het in dienen van de ncgrooting voor volgende ja ren blijk zal geven. De vooruitgang inzake de sportbeoefening is in het algemeen bevredigend te noemen. Herbaalde malen werd ook bij krachtme tingen met buitenlandsche concurrenten door ons land een zeer goed figuur gemaakt (wij noemen slechts de successen onze zwemsters cn 't winnen van do Diamond Sculls op den Henley regatta en van het Europeesche skiffkampioenschap, wereld kampioenschap amateur wielrenners op korten afstand enz.). Ten aanzien van de publieke belangstel ling, dit uitstekende middel tot verwerven van nieuwe aanhangers, mogen wij een ze keren stilstand opmerken. Nadat men op de Olympische Spelen in dc gelegenheid was het puikje van de sport lieden der gansche wereld te aanschouwon. is dit verschijnsel vrij natuurlijk te achten, althans niet van verontrustenden aard. Als houder van' den „van Tuyl beker' voor de beste sportprestatie in 1927 werd loor de algemeene vergadering van 1928 aangewezen de Nederlandsche Zwembond Do. financieelc toestand blijft bevredi gend, hoewel herhaald moet. worden dat hij niet toelaat tot werkzaamheden van om vangrijken aard over te gaan. Een bedrag van 5000 werd aan het re- sorvefonds toegevoegd. Langstraat 40. Tel. 224. AGENDA. D a g o 1 Ij k s: l Cinema Royal Langestraat Theetuin „Amersfoortsche Berg". Middag concert en dancing van 8.30— 11 uur. Kunstzaal „Sierkunst' Utrecbtschevveg h. Steven van der Hagcnlaan. Museum Flehite, VVestsingel. Leeszaal Handelsregister. Arnh weg 23. Theosofische Bibliotheek Gebouw Thoos.- Ver Regcntesselaan (Zaterdags van 1.30-* 2.30 uur). Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal cn Bibliotheek). Muurhuizon 0 R. K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Vredesbibliotheek. Arnh weg 50. Princess room Zondag, middag- en avond concert Hotel Monopole, Zondagmiddag- on avond concert Danszaal Klaasscn Zondags Dancing. 5—7 Sept. Eierhal. Tentoonstelling. 6 Sept Amicltia Merljntje Gijzen's Jeugd 7. 8, 9 10 cn 11 Sept Amicitla. Bioscoop. 13 Sept. Geb. Theos. Ver., Regentessol aan. Openb. Mazdazman bijeenkomst. 8 uur. 20 Sept. Amicitia (foyer). Verceniging van Huisvrouwen. 21, 22 en 23 Sept. Amicitia-Bioscoop. 25, 2G cn 27 Sept. Amicitia. Demonstratie Olie-faJjr. Calvé, Delft. 2 Oct Amicitia Islo Abonnomentstooneel- voorstelling. (Hofstadtooneel). 5, 6 cn 7 Oct. Amicitia. Bioscoop. 15 Oct. Tooncclvoorstelling Ver. Schouw spelers (niet. in abonnement). 16 en 17 Oct. Amicitia. Mij tot Nut van 't Algemeen. 19, 20 en 21 Oct. Amicitia-Bioscoop. 11 Nov. Amicitia. 2de Abonnemontstoo* neel voorstel ling. (Heyermans-cnsemble). 13 en 14 Nov. Amicitia. Mij tot Nut van 't Algemeen. 15, 16 en 17 Nov. Eierhal. Pluimvee-ten* toonstelling. 20 cn 21 Nov. Amicitia. Bazar. 11 Dec. Amicitia. 3de Abonnementstooneel- voorstelling. (Nieuw Nedorl. Tooneel). 72-iarige dame de hals afgesneden, haar huis houdster ernstig gewond Men meldt ons uit Den Haag: Gisternamiddag is een moord gepleegd in het Bezuidenhout op do 72-jarige mevrouw D. in baar woning aan den Bezuidenhout- scheweg 395. Toen om kwart voor vijl do ge neeskundige dienst gewaarschuwd werd. vond men mevrouw O. met algesneden hals; haar 50-jarige huishoudster had eveneens ernstige wonden aan gelaat, hals en han den, doch leefde nog. Zij is naar het R.-K. Ziekenhuis gebracht, waar zij ter verple ging is opgenomen. Haar toestand was gis teravond redelijk en gaf hoop, dat zij van bekomen wonden zal herstellen. Het schijnt, dat zij zich tegen den aanval heeft kunnen verweren. Do wonden zijn met een scheermes toegebracht. Omstreeks 'half 5 is de huishoudster uit het perceel gekomen en heeft „moord!" ge* roepen, juist toen een tram van lijn 3 voor bij kwam. Deze heeft onmiddellijk gestopt Dc conducteurs zetten den vluchtenden ver- muedclijken dader achterna en grepen hem. De man weigert leis te zeggen. Do polilio heeft in het perceel, waar do moord ge beurd is, hem aan een langdurig verhoor onderworpen. Ook de loco-burgemeester, wethouder van der Meulen, is in het per* ceel geweest. T-B De dader wierp het scheermos weg. Nader wordt over den moord in het Be zuidenhout nog vernomen, dat do bestuur* der van de tram, die op het hulpgeroep van de huishoudster stopte, den dader heeft ge grepen in de Cornelis van der Lijnstraat, nadat de man een pakje in een der tuinen had geworpen, dat bij onderzoek het scheer mes bleek te bevatten. De politie zou in den nacht nog een huls- zooking houden in het huis van den arres tant, wiens naam zij meent te weten, hoe wel hij nog steeds weigerde dien op te ge ven Te kwart voor negen gisteravond is de vermoedelijke dader van den moord aan den Bezuidenhoutscheweg naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar het verhoor werd voortgezet Onthoudt deze adressen oaa R. Berkenbosch Ijgi, voorheen C. J. Prins .„„Brood-Sescnuit-enBanketoakkei Hofleverancieru,v m Utrcchtscheweg 7 Tel 891 j. VISSER UTR. WEG 55. TEL. 551. Je adres voor fijne vleesohwaren Het fijns»e ronlcvlepsch 20 cent per ons E. v. EIJKELFNBORG Leusderwep 107. Kruidenierswaren Comestibles Fijne vleeschwarcn Poelier Krommestraat 7 Tel. 750 Lavendelstiaat 11. Tel 949 Orgel-, Piano- en Muziekhandel Atelier Serré Jtr wag 40 Tol 371 Fotohandel voor Amateurs. Lijsten. Electro-Technisch-Bureau IVIuurhuizen 6 Tel. 680 ochoen- en Lederhandel Annex Schoenmakers Prima consumptie. Billijke prijs. Electrische piano. Gezellig zitje Aanbevelend .T. v. SCHAICK Voor plaatsen in deze ADRES S F N L IJ S T vrage men inlichtingen aan de administratie van het Amersfoortsch Dagblad Tel 513

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7