WH3SFOORTSCH DAGBIAB DOODEMANS ROTS. Dinsdag 10 September 1929 -DE EEMLANDEÜ" 28e Jaargang No. 61 DE MODERNE VAKBEWEGING BIJEEN EEN REDE VAN DEN HEER KUPERS Optimistische klanken FEUILLETON. ESSENCES VOOR LIMONADES SPUITWATER A. v. d. WEG, Langestraat 23 - Te!. 217 Fa. L. J. Luijcx 8. Zn. BONTAFDEELING Vossen - Bontmantels Vellen en Strooken. FABRIEKSBRAND TE NAALDWIJK Vonken in zaagsel de oorzaak Binnen 3 jaar 30.000 nieuwe leden Men meldt, ons uit Rotterdam: Bij de opening van de Algemeene ver gadering van het Nederlaiidsch Verbond •van Vakvereenigingen tc Rotterdam hield de voorzitter van het verbond, het lid der Tweede Kamer de heer E. Kupers heden morgen de openingsrede. Spr. begon met eraan te herinneren, dat het laatste Congres van het N.V.V., drie jaar geleden te Utrecht gehouden, een moeilijke periode voor de vakbeweging af sloot. Crisis en werkeloosheid hadden de geleden gedund, verslechteringen wa ren niet altijd tegen te gaan, doch het N.V.V. heeft op de bres gestaan, om de loonsverlagingen niet verder te laten gaan dan economisch beslist onvermijdelijk was. Het bedrijfsleven heeft zich echter van de crisis hersteld en naarmate het handels verkeer en do vraag naar arbeidskrachten steeg en de werkeloosheid verminder de, kon de vakbeweging meer en meer van de verdedigende houding tot den aan val overgaan. Daarom ziet spreker met voldoening terug op de afgeloopen periode van drie jaar. Deze periode heeft over de geheele linie vooruitgang gebracht. Vooral de vacantie-actie is schitterend ingeslagen. Volgens globale schatting hebben thans ongeveer 300.000 arbeiders in de industrie vacantie. Het wordt thans echter hoog lijd, dat de wetgever in navolging van andere landen deze materie wettelijk regelt. De resultaten van dit energieke werken ten bate van de arbeidersklasse bleven niet, uit. In de afgeloopen 3 jaar ging het ledental van het N.V.V. met meer dan 30.000 vooruit en in den loop van dit jaar zette de groei zich in nog veel sneller tem po voort. Op 1 Januari 1920 bedroeg het ledental van het N.V.V. 220.543 op 1 Juli j l. 242.000 en als de groei zich in de afge loopen maanden in dezelfde mate heeft voortgezet, wat zeker verwacht mag wor den, dan telt het N.V.V. op dit oogenblik een kwart millioen leden. Volgens de laat- -Ste beroepstelling in 1920 bedroeg het aan tal loonarbeiders in Nederland 1.841.000. Daarvan waren er op 1 Januari 1929 554.148 georganiseerd. Er blijven dus nog heel wat arbeiders te organiseeren. Van dit aantal georganiseerden omvatten do zeven Vakccntralen tezamen 432.690, waarvoor het N.V.V. er 217.390 voor zijn rekening neemt, dus meer dan de andere zes vakcentralen samen, die in totaal 215.300 leden hebben. Met de versterking van het ledenaantal ging een versterking van de financieele positie gespaard. In 1928 werd door de aangesloten bonden Fl. 5.282,000, waarin de contributie voor de werkloozenkassen niet is inbegrepen. Aan stakingen en uitsluitingen werd in 1928 950.000 uitgekeerd, waarvan bijna 7 ton voor rekening van den rnetaalbewer- kersbond kwam. In 1920 on 1927werd aan stakingen resp. 323.000 en 2G7.000 uitge keerd. Niettemin is in de laatste drie jaar bet vermogen der bonden resp. met Fl. 1 100.000, 1.300.00 en 1.000.000 gestegen. Onder de aangesloten bonden bezit het N.V:V. drie millioennairs, n.l. de Bouwvak- arbeidersbond, de Diamantbewerkers-bond en de Typografenbond. liet totaal vermo gen der bij het N.V.V. aangesloten bonden bedroeg op 1 Januari 1929 11.400.000, niet medegerekend de stakingskas, die op 1 Ja nuari 1929 gestegen was tot l'A millioen gulden. De bij het N.V.V aangesloten en tegen werkloosheid verzekerde arbeiders hebber! in 1928 voor de werkloosheidskas een bedrag van 2.06S.SS3 opgebracht, waaruit wel overduidelijk blijkt, dat dc zoo dikwijls Wiit gij veel van het leven ontvangen, be gin dan met veel van u zelf te eischen. Naar het Engelsch vaD L A. T. QUILLER—COUCH. 70 De kuil was ongeveer aan den noord kant, zoodat, als ik achter den rotswand aan den zuidkant kroop, ik heel dicht bij hem kon komen zonder dat hij mij zag, al had hij opgekeken. Maar hij was nu ver diept in zijn buit, zoodat ik heel stil nader de tot op een afstand van tien voet onge veer. toen kroop ik op handen en voeten vooruit tot aan den land van den kuil mi keek ar o\er heen. Daar zat hij. beneden mij, binnen nnjti bereik met zijn rug naar mij toe. De maan stond vlak tegenover mij. zoodat zij geen schaduw van mij af wierp. Daar zat hij en voor hem, in het zandbed, stond een groote ijzeren kist met een broeden, ijzeren band cr omheen en met een klossaal hang slot gesloten. Op het roestige deksel kon ik zelfs de ruw uitgehouwen initialen A. T. onderscheiden. Ik hield mijn adem in, toen hij mijn grootvaders sleutel uit zijn zak haalde en hem in het sleutelgat stak. nadat, hij eerst zorgvuldig het zand er uit gehaald had Het onhandelbare slot knarste ontzettend en met moeite gelukte het hem den sleutel om te draaien. En steeds knielde ik boven hem met mijn mes in de hand. T-jfeïij met een langen gerekten zucht. door burgerlijke kringen geuiie bewering, als zou de werkloosheidsverzekering door de overheid vrijwel geheel bekostigd wor den, schromelijk overdreven is. Het bezit van een grtfote financieele re serve is een sterke steun voor de bonden bij het voeren van hun acties. De heer Kupers memoreerde de conflic ten met den Melaalbond, n.l. de loodgic- tersstaking in 1927 en den strijd bij de Scheepsbouwmaatschappij „De Schelde" waarbij door het N.V.V. een steunbewe ging werd georganiseerd, mede als een waarschuwing aan den Metaalbond, om niet tot uitsluiting over Ie gaan. Spr. be sprak verder de moeilijkheden van het houtconflict te Zaandam, waar echter dc arbeiders allen gesloten naast elkaar staan wat helaas niet gezegd kan worden van de landarbeidersslaking in Oostelijk Gro ningen, waar de Christelijke bond haar le den laat doorwerken en zelfs zijdelings be- hulpzaaaam is bij het werven van onder kruipers, terwijl ook in het conflict aan de ziïikwitfabriek te Maastricht de R.K. Fabrieksarbcidersbond zich tegenover de staking heeft gesteld. Niettemin blijft de Moderne vakbeweging ook in het Zuiden groeien; uit het aansteller, van een bezol digd propagandist voor het Zuiden blijkt bet voldoende, dat het N.V.V. aan dit ge deelte des lands zijn aandacht schenkt. Dc positie, waarin de moderne vakbe weging verkeert aldus spreker geeft reden tot tevredenheid. Er heerscht overal leven en beweging, wat voor een zeer be langrijk gedeelte mogelijk is gemaakt door de sterke opleving, die in de laatste jaren in het bedrijfsleven valt waar te nemen. Spr. toont dit uitvoerig aan en met cijfers gedocumenteerd. I-Iet werkloozencijfer daal de, invoer en uitvoer stegen, het bedrag van in binnen- en buitenland geplaatste leenin gen vertoont een stijgende lijn, waaruit wel blijkt, dat het met de kapitaalvorming in ons land nogal gunstig gesteld is. Hoewel de Rijks-inkomstenbelasting nog onlangs met 20% verlaagd is, bedroeg de opbrengst der Rijksmiddelen over de eerste 7 maanden van dit jaar fl. T.484.000 meer dan verleden jaar en kwam ongeveer 15 millioen boven dn raming. Het belastbare vermogen wies na 1923 zeer snel aan en bereikte op 1 Mei 1927 het nooit-gekende bedrag van 14.073 millioen. Tenslotte citeert spr. een passage uit het kort geleden verschenen verslag van de Noderlandsche ifank, waarin Mr. Vis sering het afgeloopen boekjaar (31 Maart 1928—1929) in economisch opzicht voor Ne derland niet ongunstig noemt, en conclu deert, dat liet de eerste taak der vakbewe ging is, ervoor te zorgen, dat een deel van den steeds grootcr wordenden rijkdom dei- maatschappij ook aan de arbeidersklasse ten goede komt. De verstandhouding met den politieken bondgenoot, de S.D.A.P. is beter dan zij ooit geweest is en door de stichting van den Algemeencn Raad van S.D.A.P. en N.V.V. is dit bondgenootschap nog hechter gewor den. Ten aanzien van het overleg tusschen werkgevers en arbeiders zei de lieer Kupers het volgende: „In navolging van andere landen zijn eenigen tijd geleden ook in ons land pogin gen in het werk gesteld, om tot een betere verstandhouding te geraken tusschen werk gevers en arbeidsorganisaties. Aan het ver zoek, door het Verbond van Xederlandsche Werkgevers tot enkele Vakccntralen ge richt om de mogelijkheid van een dergelijke samenwerking nader onder het oog te zien, heeft ook het bestuur van het N.V.V. gevolg gegeven. Of dit overleg in de toekomst tot practischc resultaten zal leiden, is thans nog niet te zeggen Daarvoor heeft dit over leg nog tc kort geduurd. Indien evenwel dooi zoodanig overleg een betere verstand houding tusschen de arbeiders- en werkge versorganisaties verkregen kan worden, dan is dat o.i. toe te juichen. Onze vakbe weging heeft niet de minste behoefte aan 35 ct per flacon conflicten, aan stakingen of uitsluitingen Indien hei mogelijk is, dooi- overleg tot be hoorlijke arbeidsvoorwaarden te geraken, waarbij ook de belangen der industrie in het oog gehouden kunnen worden, dan zal zij er niet aan denken, het wapen der werk staking te hantéeren. Het is ook in onze kringen reeds lang gemeengoed geworden, dat de vakbeweging belang heeft bij een bloeiend bedrijfsleven. Een kwijnende in dustrie is niet in staat goede arbeidsvoor waarden te geven. Maar betere verhoudin gen zullen er alleen komen, wanneer liet besef daarvan hij beide partijen aanwezig is. Ik heb niet den indruk, dat dit b.v. het geval is bij de werkgevers in Zaandam en in oostelijk Groningen. En liet. zit niet *aar alleen. Zoolang deze numlalite.l over heerscht, zoolang kan wel op den top van den Olympus de v redespijp gerookt worden, maar zal aan den voet het krijgsrumoer luider dan ooit weerklinken. Dc rede van den heer Philips op Vrijdag t! September j.l te Maastricht gehouden, op het congres van het Verbond van Xeder landsche Werkgevers aldus de heer Ku pers zij dan ook bij dezen de leidingge venden personen in de verschillende werk- eversorganisaties van harte ter bestudee ring aanbevolen. Vooral beveel ik in hun bijzondere aandacht aan, de passage in deze rede, waarin de heer Philips den dringen den oproep tot de werkgevers richt, om den vertegenwoordigers der vakvereenigingen tc helpen in hun pogingen, het levenspeil der arbeiders to verhoogën." Dit Congres belooft, volgens spr., zeer belangrijk te worden. Spr. verwijst o.a. naai- dc referaten over de rationalisatie. Do ar beidersklasse mag zich hiertegen niet ver zetten, en dit zou trouwens weinig baten De voordeden der rationalisatie mogen echter niet alleen aan dc werkgevers, maar moeten ook aan de arbeiders en consumen ten ten goede komen, waarom de vakbevvc ging dan ook medezeggingschap bij de in voering der rationalisaties eisclit. 'Jen slotte herdacht do heer Kupers den sedert de vorige algemeene vergadering overleden secretaris der S.D.A.P. den heer C. Werk hoven en dei: overleden bestuurder van den Transportarbeidersbond II. Ovèrst, wat door dc vergadering staande werd aange hoord. Na het Congres tot eensgezindheid en strijdvaardigheid te hebben opgewekt en de aanwezigen hartelijk welkom te heb ben gehceten, verklaarde de lieer Kupers de vergadering voor geopend. In de middagzitting van het congres v.an liet. N.V V. werden de verslagen over de afgeloopen drie jaren behandeld De heci Kramer, van den Xederlandsciïën Mijnwerk,ersbond, heeft daarbij gewezen op den toestand in liet Zuiden, waar iedere actie van het N.V.V. verdubbelde actie van hel R.K. Verbond te weeg brengt. Geeste lijkheid en werkgevers gaan daar hand in (hand, terwijl voor hun actie groote be dragen beschikbaar zijn. ten deele ook uit de kas der Staatsmijnen. Vanwege de bestuurstafel werd hierop geantwoord, dat de strijd in het Zuiden met groote kracht in de toekomst zal worden LAiMQESTRAAT 49-51 TEL. 190 Wij hebben een aparte ir.gericht en toonon U een heerlijke collectie daar vrijblijvend gevoerd, terwijl ook in liet Noorden aan de landarbeiders zooveel mogelijk steun zal worden gegeven. Van de bespreking der or ganen en de desbetreffende voorstellen werd afgezien. Deze kwestie zal in een commissie onder het oog worden gezien. Naar aanleiding van een voorstel van den Nederlandschen Litho-, Foto- en CJie- migrafenbond om te besluiten een program op te stellen, dat beoogen zal de rechtspo sitie van de arbeiders in die bedrijven te verbeteren werd een urgentieprogram door het bestuur ter tafel gebracht, waarin ver schillende eischen, waarvoor noodzakelijk actie moet worden gevoerd zijn vastgelegd. Dit programma luidt, behoudens enkele wijzigingen, die na overleg met de S.D.A.P., zullen worden aangebracht: 1 Volledige doorvoering voor alle arbei ders van de 4S-urige werkweek, ook voor overheids- en spoorwegpersoneel 2. Ratificatie van de 8-urcn-conventie \an Washington, en andere conventies. 3. Wettelijke regeling voor alle werkne mers, met een bijzondere regeling voor jeugdige personen 4. Bijzondere 'bescherming der arbeiders (sters) in de huisindustrie. 5. Arbeidswetgeving» voor den landarbeid. Minimum-loon voor landarbeiders. 0 Wettelijke regeling der winkelsluiting. 7. Bindend verklaring collectieve arbeids overeenkomsten. S. Staatspensionccring en verbetering der bestaande invaliditcits- en ouderdoms zorg 9. Verbetering van de zee-ongevallenwet en regeling der rechtspositie van kapiteins en schepelingen. 10. Wettelijke regeling der ziekenfondsen en instelling van gezondheidsdiensten. 11. Werkverruiming, werkloosheidszorg, wettelijke regeling der werkloosheidsverze kering. 12. Wettelijke regeling der arbeidsbemid deling. 13. Medezeggenschap der bedrijfsorga nisatie. 1 i. Verdere opheffing der onderwijs-vei - slechteringen, zorg voor de niet-leerplich- tige jeugd, uitbreiding van nijverheids- cn handelsondor w ijs. 15. Verbetering van dc salaricering van het overheidspersoneel, ook van dat in los sen dienst. Verbetering van de rechtspositie van het overheidspersoneel en regeling van de rechtspositie van het personeel in lossen dienst. Sterke beperking van aanstelling op arbeidscontract. Betere regeling van het georganiseerd overleg. Maatregelen te gen de aanranding op dc wettelijke vrijheid van. organisatie. 16. Wettelijke regeling der rechtspositie van de hoofdarbeiders. 17. Verbetering van de wettelijke regeling der rechtspositie van de mijnwerkers. IS. Volledige erkenning van de vakbewe ging bij de samenstelling van dc door de overheid ingestelde colleges 19 Afschaffing iri de ovcrzcesche gewes ten van de poenale sanctie, de heeren diensten en de exorbitante rechten. Vrij heid van vcreeniging, vergadering en druk pers in Nederlandsch-ïndic. Intrekking van artikel 161 bis van het. Indische Wetboek van Strafrecht. 20. Ontwapening. Dit programma is aangenomen. Voorts is besloten een commissie te vor men. die een onderzoek zal instellen naar de wijze, waarop een betere rechtspraak kan worden verkregen in arbeidszaken. Hierna \yei*d het congres geschorst tot heden DE BRAND TE RUCPHEN. Naar het Dagblad van Noord-Brabant verneemt, is vrouw K„ die verdacht werd van de brandstichting te Rucphcn, op vrije voeten gesteld WEER DEN VIJAND. „Alastrim" sluipt ons landje rond En neust in alle hoeken. Zij kwam al voor dc tweede kécr Ons Stadje ook bezoeken. Ze „vecht" geniepig. Onverwacht Neemt zij haar prooi te pakken. Ze tracht „als dief in donk'ren nacht" Het menschdom te verlakken. Ze loert als vinnig gluipster- rond, Met ware Argus-oogen. Bespiedt ze ieder, overal En zonder mededoogen. Slaat ze haar wreede klauwen uit. In bruut cn lielsch bcgcoren, Gaat ze haar tyranniekc macht Perfect mobiliseeren. Dus, Stadgenooten, weet en zoekt Een vijand U tc treffen. Het is dus zaak thans met elkaar Een „strijdlied" aan te heffen, En op te trekken, allemaal, In hechte combinatie. Geschraagd door sterkon wil. Omgord Met 't „wapen" VACCINATIE. Als ócn man dus „gewapend" hier. Dan is de strijd gestreden. Voor wie aldus „gewapend" is, Is reeds het leed geleden. Tegen d' .,Alastrim"-nanval een Onschendbare formatie Van strijders, niet te treffen door IIun „wapen" VACCINATIE. GROIGROE. (Alle rechten voorbehouden). Gistermiddag omstreeks 2 uur brak door niet met zekerheid vast te stellen oorzaak, maar waarschijnlijk door liet komen van vonken in het zaagsel, brand uit in de kis tenfabriek van dc fa. A. Kuvvenhoven te Naaldwijk Daar hier een zeer groote hout- voorraad ligt opgeslagen, liet het zich aan vankelijk ernstig aanzien. Door dc fabrieksbrandweer op dc water leiding werd het eerst het vuur aangetast waarna spoedig dc brandweer verscheen en met nog eonigc stralen aan het blusschings- werk deelnam. I-Iet vuur werd hierdoor geheel ingesloten en na een uur was het gevaar geweken. HELDRINGGESTICHTEN. Een nieuw observatiehuis. Het bestuur van het observatiehuis ie Arcnhorst heeft moeten besluiten tot den bouw van een nieuw huis, en wel om de volgende redenen: 1. De tegenwoordige toe stand kan niet bestendigd worden, mede, omdat de ervaring heeft geleerd, dat meer plaatsruimte hoog noodig is, die in het te genwoordige gehuurde huis niet verschaft kan worden, 2. Van verschillende zijdon is er op aangedrongen, dat juist voor een goede observatiegèlögcnheid zou worden gezorgd. 3. liet bestuur heeft de overtuiging dat het belang van vele meisjes door een nieuw gebouw zal worden gediend. Op deze gronden roept het bestuur hulp in cn heeft daartoe een omzendbrief verzon den. Er is nog een 25.000 noodig. liet be stuur van de Arenhorst bestaat o.m. uit: dr. J. Lammerts van Bueren, voorzitter; ds. O. G. Heldring, vice-voorzitter en mr. A. J- van Schelven, Rotterdam, secretaris. lichtte hij het knarsende deksel op Wij beiden keken er in met groote oogen, die bijkans verblind werden van hetgeen wij zagen. Want dit was het wat wij aanschouwen: Eerst niets dan een gloed van uitschie tende stralen die glansden, schitterden cn stralen schoten van allerlei kleuren rood, violet, oranje, groen en donkei karmozijn. Daarna zag ik langzamerhand dat al deze schitterende kleuren kwamen uit een ver zameling van allerlei steencn, groote en klefne, maar te zarnen vertegenwoordigend een onnoemelijke waarde. Ik haalde even adem en keek weer toe. Diamanten, robijnen, safieren, amethisten, opalen, smaragden, turkooizen en een on noemelijk aantal andere steenen lagen op een ruwen hoop door elkaar en schitterden alsof zij verheugd waren het hemellicht weer te zien. Sommige steenen waren ge polijst, andere ruwe, sommigen tot colliers en kettingen geregen, anderen gezet in rin gen of armbanden en barbaarsche siera den; daar lagen ze een rijkdom, die eens menschen verwachting, der vorsten droo- rnen verre te boven ging. De kist was vijf voet lang en drie breed, het was of de juvveelen lagen in een soort van lade of ijzeren bak. die in zee gezon ken was. In den hoek was een afzonderlijk ijzeren vierkant kistje met een ijzeren deksel. Toen wij met opengesperde oogen toekeken, haalde Colliver diep adem. een zucht van voldoening en gierigheid, cn lichtte het dekseltje op. Onmiddellijk vertoonde zich een rijke stroom karmozijn licht, rein en indrukwek kend. schitterend, uitstralend: de stralen schenen zich te concentreeren in een gloeiend, vlammend hart. overgaande in onpeilbare diepten van purperen gloed. Kalm en schitterend lag hij daar, alsof er geen vloek rustte in die diepe diepten; sterker dan eeuwen, onvergankelijk en zegevierend, wreed: de Groote Robijn van Ceylon! Met een zucht van genot strekte Collivei de hand er naar uit, toen ik de nnjne met kracht op zijn schouder legde en opsprong, liet was gedaan met mijn geduldig wach ten. I-Iij uitte een gil van ontzettende» schrik, sprong overeind en stond oogenblikkelijk tegenover mij. Reecis was zijn mes half uit zijn gordel gelrokken; leeds had hij een sprong vooruit gedaan, toen hij mij zag staan vlak boven hem. Met bloot hoofd stond ik daar in het maanlicht, het bleeke licht viel op mijn mes en op mijn bloote borst cn vastbera den gezicht. Blootshoofds, terwijl de wind speelde met mijn haren, wachtte ik af dat hij zou toespringen. Maar die sprong kwam nooit. Hij deed één stap vooruit en toen sloeg hij de oogen op en keek mij aan en liij deinsde terug en sloeg de handen v ooi- zijn gezicht. Langzaam terugdeinzende met opgeheven handen cn opengesperde oogen, zag ik zijn oogballen verstijven, bevriezen in twee steenen veranderen, terwijl een schor, knaisencl geluid over zijn lippen kwam, zonder woorden, zonder beteekenis. En toeii, terwijl ik hem bleef aanzien, met moorddadige plannen duidelijk zicht baar op mijn gelaat, hoorde ik een ver schrikkelijker! gil, een schreeuw die de meeuwen in hun sluimering deed op schrikken en meermalen door de echo's herhaald werd een schreeuw met geen enkel ander geluid te vergelijken een on- menschelijke, ontstellende giL Toen volgde stilte; de laatste echo stierf weg en hij viel. Toen hij neerviel in don kuil, deed ik een stap vooi uit cn keek over den rand. Mij lag nu op handen en voeten voor de kist on wroette met de handen in de schitterende hoop kostbare steenen, hij nam ze op met volle lianden. en terwijl zij als schitterende regendroppels door zijn vingers stroomden, mompelde hij onverstaanbare woorden en neuriede een liedje. „Colliver Simon" Colliver!" riep ik. Hij lette er niet op maar ging voort met zijn diamanten en robijnen en hij zag ze aan met gretige blikken en liet ze weer neervallen bij den hoop. „Simon Colliver!" Ik sprong in den kuil naast hem en legde mijn hand op zijn schouder. Hij bleef een oogenblik staan, toen keek hij op met een afwezigen blik in zijn diepe oogen. „Colliver, ik moet een woordje met je spreken' „O ja, ik ken je vvkel. Ie bent Trenovveth. dat spreekt van zelf; Ezechiel Trenovveth komt terug om zijn schat. Maar je komt te laat, te laat, te laat' Je bent dood iia, ha! dood en vergaan. „Want zijn schitterende oogen zijn de prooi van de* zee. „En zijn vingers grijpen in 't zand, mijn vrienden!" Aha! Zijn vingers grijpen in L zand. Hier is mooi zand! zand van allerlei kleuren, kijk, kijk hoe mooi ze schitteren!" En weder liet hij de kostbare steenen door zijn vingers gaan. „O, ja!" ging Colliver een oogenblik later voort, terwijl hij de oogen opsloeg, „o ja, ik ken je wel, Ezechiel Trenovveth. natuurlijk. Of is het Amos of Jasper? liet doet er niet toe, ze zijn allemaal dood. Ik heb deri laatste van jullie verleden jaar gedood o neen, het was gisternacht; allemaal dood. „En de duivel nam zijn deel, mijn vrien den!" Zijn deel, zijn deel! Kijk maar, kijk eens hier! Ik had zooeven een schedel in mijn hand. John Railton's schedel, maar er wa ren geen oogen in. „Want zijn schitterende oogen liggen in zee Waar is die schedel gebleven? Korn, ik zal er een paar schitterende oogen in zet ten hier heb je een paar dio veranderen van kleur wanneer zo bewegen. Waar is die schedel? Geef hem aan. O, neen, ik hcr- ner mij. ik heb hem verloren. liet doet er niet toe, ik zal hem wel v inden. Hier zijn oogen genoeg als je den schedel som- vindt. Kijk deze groote, roode! Dit is een .schitterend, vurig oog." En hij strekte zijn hand uit naar den Grooten Robijn. Maar ik greep hem bij de vuist. Hij was mij echter te vlug af cn met een scherpen gil cn een knarsend geluid van zijn tanden maakte hij zijn hand los en hield hem op zijn rug. En toen, eensklaps, terwijl ik met hem vocht, wierp hij mij achteruit met zijn linkerhand en met eeri zwaai wierp hij met zijn rechterhand den grooten juweel in het water. Ik zag hem in de hoogte vlie gen en m'et een langen zwaai, als een vlammende boog nederdalen als een regen van vuur in de golven. Een plof, een lichtstraal en hij was verdwenen ver dwenen misschien tusschen de verrottende overblijfselen 'Van hetgeen eenmaal de „Belle Fortune" was geweest of tusschen de doodsbeenderen van het scheepsvolk. Daar ligt hij nog lieden, zoover ik weet, daar onder het water zal hij zijn helsche schoonheid en liefelijkheid voor altijd be waren. '"fe 'Wordt verv.olgtJ.J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5