KAMPERMAN'S DE POSITIE DER BESTUURDERSBONDEN B. Schooleman Bel dan op No. 42 ALASTRIMCIJFERS Een eerste geval in de hoofdstad DE FIN ANCIEN VAN HET CARLTON HOTEL Protestvergadering van crediteuren VERDUISTERING IN 'T SAVOY-HOTEL VOORGEZET CONGRES VAN HET N.V.V. Een jaar geeischt Eenigste gediplom. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel v i ersevnstraat 19 Telet &?2 Electricitelt op elk gebied Hebt U een Taxi of Auto noodig? RADIOPROGRAMMA Humorhoekje 25 nieuwe gevallen in één week te Rotterdam Te Delft zijn thans elf gevallen van alas trim vastgesteld, tien bij kinderon. Vier pa tiënten zijn naar de barak van het gasthuis vervoerd. Volgens opgaven van den Rotterdamschen Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst zijn in de week van 3 tot 9 September 25 nieuwe gevallen van Alastrim vastgesteld. Hiervan waren 5 in reeds tevoren besmette gozinnen. In het Ziekenhuis Coolsingel heeft zich een geval geopt^nard onder het personeel en bij een patiënt. Ook in het Ziekenhuis Bergweg is onder het personeel een geval waargenomen. 5 patiënten zijn tengevolge van de ziekte overleden, zoodat dit aantal thans 10 be draagt. Hierbij waren éón man, één vrouw en acht kinderen drie dezer kinderen wa len bovendien lijdende aan een andere ernstige ziekte. Gister is te Amsterdam het eerste Alas- Irimgeval geconstateerd bij een dame uit de Bildcrdijkstrnat. De patiënte is vervoerd naar de quarantaine inrichting op Zeeburg. Te rijnaart (N.B.) Te Fijnaart (N.B.) doet zich een geval van alastrim voor bij een ongevocr 38-jarigo dame. EEN ZAKKENROLLER TE GLAD AF, Hem cp ceu trambalcon betrapt. Maandagrnidd. is op een bijwagen van lijn 2 te Amsterdam eer* zakkenroller op hee- terdaad betrapt. Als gewoonlijk was hot middonbalcon stampvol Oppnna voelde de directeur van het postkantoor, dn boer Van Beers, die zich por tram huiswaarts begaf, dat zijn portefeuille bezig was in andere handen over te gaan. Vlak bii hem bevond zich een heer met, overeenkomstig de rege len van de kunst, een regenjas over den arm. De heer van Beers vermoedde ter stond In doze man den zakkenrollc en greep diens anderen arm. waarmede hij onder bescherming van de jas gemanoeu vreerd had. De aldus op heeterdaad be trapte had do portefeuille nog in de band Onder groote belangstelling van do zijde van het publiek werd de zakkenroller naar het bureau Leidschepleip overgobracht. (Tel.) DROGE SLGOTEN DIE INEENS VOL LIEPEN. De dijkdoorbraak te Durgerdam. Omtrent de dijkdoorbraak te Durgerdam wordt verder nog het volgende gemeld: Toen Maandagochtend omstreeks vijf uur de veehouder P. J. v. d. Grift, wonende te Durgerdam in do z.g. Duggordammerdie naar de weide ging om zijn koeien te mei kon, zag hij dat de slooten, die don vorigen dag nagenoog uitgedroogd waren,, met wa ter waren gevuld. Het bleek dat aan de zuidzijde van dezen ongeveer 40 H.A. grooten polder de dijk was gescheurd en het water ven de ring- sloot den polder binnenliep. De hulp van eenige buren werd ingeroepen om het gat to stoppen. Toen men weer terugkeorde bij de breuk in den dijk, liep het water al over een breed to van 15 meter naar binnon. Kr zijn toon twee dammen in de ringsjoot ge legd op een behoorlijken afstand van de breuk. Hierdoor is grootor onheil voorko men. Er was intussdhen ongeveer twee voet water in den polder geloopen. Het olectrische gemaal heeft tien uur gewerkt om een deel van het water weg te krijgen. In het weiland kunnen de koeien weer razen. De slooten zijn vol water. Omtront de oorzaak van de dijkbreuk vernamen wij het volgende Een paar jaar geleden is de polder met drie bunders land vergroot. Een nieuwe ringsloot is toen om dit land gelegd en daarvoor een dijk. Dczon dijk heeft men gelegd op grond waar vroeger riet groeide. Deze ondergrond is drassig. Door do grooto droogte van de laatste weken is de dijk op die plaats gezakt en gescheurd. DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. Een schrijven van do Roomsch- Katholieke raadsfractie. Van de zijde der Roomscli-Katholieke raadsfractie wordt ons uit Amsterdam mee- godeeld, dat in een schrijven, gericht aan de raadsfracties der Christclijk-Historische Unie en der S.D.A.P., die beiden ten aan zien van de oplossing van de wethouders crisis voorstellen hebben gedaan, de mee ning der R.K. raadsfractie over die voor stellen is kenbaar gemaakt. Zoolang de mo gelijkheid bestaat dat verder overleg wordt gevoerd, is het, naar de meening der R.K. fractie, beter om niet tot openbaarmaking over te gaan. Het aan de fracties der Chris te^jk-Historische Unie cn der S.D.A.P. ge richt schrijven is dan ook van vertrouwe- lijken aard. In Hotel Doelen te Amsterdam heeft Maandagavond een protestvergadering plaats gehad van een aantal, voor het meorondeel kleinere crediteuren van de N V Carlton-Hotel, in verband met de wijze waarop getracht wordt de financice'c moei lijkheden, waarin dit hotel verkeert, te re pelen De vergadering was druk bezocht. Zij stond onder leiding van mr. F. A. VVaptho, voorzitter van het voorloopig Comité van Actie der ontevreden crediteuren, m welk comité tevens zitting hebben de heer S. Fieriier, lid der firma Gezang cn D. Vlppschhouwer, beiden te Amsterdam Van do cvenoens door schuldeisohers van het Carlton-Hotel benoemde commissie mr. E. II von Baumhauer was op dezo vergadering niemand aanwezig Mr Waptho zcide bij de opening der ver gadering, daarbij sprekende namens eenige crediteuren, dat het in aller belang zou zijn, indien door deze vergadering eon com missie werd benoemd met een opdracht, ongeveer luidende als volgt 1 Trachten godaan te krijgen, dat de op Vrijdag a.s. vastgestelde vergadering, waarin over het verleenan van de defini tieve surcéonco van betaling wordt beslist, ongeveer een maand wordt uitgesteld. Voordat genoemde uitgestelde verga dering zal worden gehouden crediteuron nogmaals bijeon te roepen cn hen alsdan in te lichten over de volgende punten a. het juiste verband, dat al of niet be staat tusschen de N.V. Nereide, Carlton- Hotel, Century Trust Mij. en de Bank voor Onroerende Zaken b. het belang, dat de Bank voor Onr. Zaken er toe geleid heeft op een hotel van ongeveer 1.700.000 waardo een hypotheek to verschaffen van ongeveer 1.650.000 c. dat op den staat van baten en schul den een bedrag van 145.000 prijkt, terwijl de N.V. Nereide slechts een gestort kapitaal heeft van 2000 d. welke personen de middelen verschaf fen aan de Buitenlandsche Trustmaatschap pij een instelling met een gestort kapi taal van 4000 om haar in staat te stol len de toegezegde betalingen to doen. e. de al of niet juistheid der geruchten als zouden diverse crediteuren, waaronder een groote, betaling of gedeeltelijke betaling hebben gekregen,, terwijl do N. V. Nereide roeds in moeilijkheden verkeerde en zoo ja, of deze crediteuren niet zouden kunnen wordon genoodzaakt de ontvangen bodra gen te restitueeren- f. de straf- cn civiclrechtcrlijkc aanspra kelijkheid van de personen die ton behoe ve van de N. V. Nereide bestellingen heb ben gedaan door brieven, bons bedrukt mot N. V. Carlton Hotel, welke laatste N.V. volgens het handelsregister niet bestaat g. de wenscbelijkheid om aanstonds don Officier van Justitie te vorzockcn den vroe- goren dirooleur van het Carlton Hotel pre- vontiof te doen zitten aangezien deze gelijk vaststaat brieven als sub f ge noemd heeft geteekend. h. wat de reden kan zijn, dat diverse crediteuren waaronder groote niet op de crediteuronlijst voorkomen. Na uitvoerige besprekingen besloot de vergadering ten slotte, een commissie te benoemen, die de opdracht zal krijgen een maand uitstel van do definitieve beslissing inzake surseance to verzoeken, om dan in dien maand een onderzoek in to stellen naar de punten, welko hier ter sprake zijn geweest. Do commissie zal dan minstens vier dagen voor de behandeling der sur seance rapport uitbrengen, opdat de credi teuren zullen kunnen weten, hoe zij zullen hebben to stemmen. DE VEREENIGING „A.V.O.", De werkzaamheden der Staatscosimissio. In do jongste bestuursvergadering der voreeniging „A.V.O." (Arbeid voor Onvol- waardigon), gehouden onder leiding van prof. mr. P. J. M. Aalbersc, deed dr. N. M. Josephus Jitta als voorzitter der Staats commissie vtor Onvolwaardige Arbeids krachten eenige mededeolingon over den stand der werkzaamheden der Staatscom missie. Uit do mededeclingon van den secretaris der verceniging bleek, dat het aantal leden gestadig toeneemt en dat vooral de belang stellen in overheidskringen stijgende is, getuige hot feit, dat bereids ongeveer hon derd gemeenten als lid tot de vereeniging zijn toegetreden Het aantal plaatselijke en gewestelijke afdeelingen, dat reeds is op gericht of waarvan de oprichting in voor bereiding is, neemt eveneens toe, terwijl juist, daardoor ook weer de algemcene be langstelling in de verceniging cn ihaar ar beid groeiende is. Besloten is een eigen orgaan uit te ge ven, bestemd uitsluitend als communicatie middel tusschen bestuur en leden, waarin natuurlijk ook de vraagstukken, waarvoor de vereeniging cn haar afdeelingen prac- tisch gesteld worden, behandeld zullen wor den. HERZIENING RIJWIELBELASTING. De bond van Rijwiel- cn Motorhande laron (B. R. II. N.) heeft zich met een uit voerig schrijven gewend tot don Minister van Financiën. Op bllhjkholdsgronden he veelt hij daarin eene herziening van do inning der rijwielbelasting aan in dier voe ge dat de prijs voor een belasting-merk verminderd wordt met ongeveer voor ieder verstreken maand van het belas tingjaar. Vorder acht hij het gewenscht dat het belastingjaar 1 Maart of 1 April aan vangt. De Bond heeft alle organisation op rij wiel-handels-gebied cn den A. N. W. B. ver zocht deze horzienings-actie te steunen. Vertegenwoordigers van be stuurdersbonden in den bestuursraad Organisatie der vrouwen In de gistermorgen voortgezette vergade ring van het N. V. V. werd in behande ling genomen het rapport over de positie der bestuurders- bonden. Reeds eenige jaren is dezo kwestie hij het X. V. V. aanhangig. Een commissie, welke over de reorganisatie had gerappor teerd, zag indertijd haar voorstellen afge wezen. Het werk van do nieuwe commissie was nu aan de orde. De groote strijd ging over do vraag, welke plaats do hestuurdersbonden in de moderne vakbeweging zullen innemen, meer in het bijzonder over do opname van zeven vertegenwoordigers van do Bestuur dersbonden in den bestuursraad van het X. V. V. Op verschillende punten, meer in het bij zonder op het bov ongenoemde voorstel, werden de conclusies van het rapport sterk aangevallen door vertegenwoordigers van de groote vakbonden, terwijl vertegenwoor digers van de Haagscho en Amstcrdamsche hestuurdersbonden sterk pro pleitten. Ook de heer Moltmaker hield een krach tig pleidooi voor aanneming der conclu sies. Volgens hem nemen de Bestuurders bonden een belangrijke positie in in de plaatselijke acties. Verwerping van het rapport zou de moderne vakbeweging niet dienen. Bezwaren van tactiekverandering en dubbele vertegenwoordiging hadden volgens hem geen beteekenis. Do otficleele verdediger van het rapport, do hoor Van der Lende, wees op het werk, dat plaatselijk centraal moet gebeuren en dat zonder do bestuurdersbonden niet kan plaats vindon. Volgens hem moest men de bestuurdersbondon beschouwen als een krachtigen steun voor de plaatselijke mo derne vakbeweging. Na dezo discussie werd allereerst in stemming gebracht het cardinale punt: de opname van zeven vertegenwoordigers van de bestuurdersbondon in den bestuursraad van liet N. V. V. met stemrocht. Vóór stemden de honden van kantoor bedienden, hotelemployó's, kleermakers, landarbeiders, onderwijzers, chauffeurs, spoor- en tramwegpersoneel en strantma kers, maar do meeste en grootste organi saties verklaarden er zich tegen, zoodat hot voorstel werd verworpen met ongeveer 183.000 tegen 55.000 stemmen. Een voorstel van den metaalbcworkors- bond om zeven leden op te nemen in den bestuursraad, doch zonder stemrecht, vor- kreeg een meerderheid van 205.000 legen 36.000 stemmen. Voorloopie zal het bestuur van het N. V. V. deze 7 vertegenwoordigers aanwijzen. Do overige conclusies werden als richt lijnen aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling het rapport der commissie tor bcstudeering van het vraagstuk van Voor de I-Iaagscho rechtbank Bieeft te recht gestaan de 38-jarige A. A. N., gewe zen boekhouder van hot Savoy-hotel te Schoveningen, die in den avond van 2 Juli j.l. er vandoor is gegaan met de lias van het hotel, waarin zich ruim 1400 bevond. De heer S., directeur van het Savoy-ho- tel, word als getuigo gehoord. In den avond van 2 Juli, half 10, was hij in het kantoor. Do boekhoudor was toon druk aan 't werk en zei getuigo, dat alles in orde was. Den volgenden ochtend half acht kwam getuige weer aan het kantoor, maai' dit was gesloten, wat hij zeer vreemd vond, want om dien tijd was dc boekhouder steeds aanwezig. Het bleek, dat het gold verdwenen was. Verdachte bekende. De officier vond het folt zeer ernstig en cischte 1 jaar gevangenisstraf. De president: Hoe is u toch gokomen tot deze verduistering? Verdachte: Dot weet ik niet Het was een opwelling. President: U had een zeer goede positie. Er moot toch een roden geweest zijn. Wat hebt u met het geld gedaan? Vcrdachto; Ik heb bij mijn daad heele- maal niet nagedacht. Met het geld heb ik gespeeld in Brussel. De verdediger, mr. Temminck uit Voor schoten, voerde aan. dat verdachte nooit met de justitie in aanraking is - geweest. Hoe hij opeens tot deze verduistering kwam is een groot raadsel Da man weet het zelf niet. Merkwaardig Is, dat hij op 2 Juli 's avonds nog rustig aan het werk was. Om 10 uur ging hij van kantoor en nam hals over kop den iaatoten trein naar Brussel. De man is zeo>* ontwikkeld, spreekt en schrijft vloeiend 6 talon en was dus ze.er geschikt voor zijp functie Vroeger was bij boekhouder hij de firma Mfllljar en Co en daarna procuratiehouder hij een groote ijzerfirma Deze firms verli°t hij om een groote tjzerzaak t« beginnen >n Rotterdam, welke zeer floreerde ed bem een inkomen gaf van 20 k 25 mill* per jaar Toon hij over zooveel geld beschikte, heef een speel woede zich van hem meester gemankt, welko hij In Brussel kon bo*";eron In 1922 bad In den ijzerhandel eon groote „krach" plaats en verdachte blééf mat groote voor raden zitten Zoo kwam hij terecht als boekhouder In het Savov-ho4«l Ple'ter ge looft. dat in bet onderhewua'zijn van den verdachte de speelwoede pIotoMing is op gekomen toon hij weer geld zag PI. meent, dat een on ander kan dienen al* verzach tende omstandigheid en vraagt een voor waardelijke veroordeeling. De officier gevoelde daar niets voor. De uitspraak werd bepaohl on over 14 dagen dc organisatie der vrouwen. De navolgende conclusies werden door do commissie voorgesteld: a. Een permanente commissie to benoe men, bestaande uit vertegenwoordigers van de daarvoor in aanmerking komende bon den, die vrouwen organisooron. Aan deze commissie, welke hoofdzake lijk mot de leiding van de te voeren pro paganda zal worden belast, wordt een vertegenwoordiger van het N. V. V. toege voegd. b. In overleg mot het bestuur van het N. V. V. wordt een begrooting opgemaakt, welke het der commissie mogelijk maakt, haar taak uit to voeren. Hot ligt niet op don weg der commissie tc bopalen, op welke wijze do benoodigdc middelen dienen te worden bijeengebracht. c. Tot taak der commissie behoort: zoo noodig in overleg met de hoofdbesturen der hierbij betrokken vakbonden en met de hulp van do ter plaatse bestaande bestuur- dersbonden o.a. openbaro vergaderingen voor groepen van arbeidsters to beleggen. (Ten einde deze vergaderingen aantrekke lijker te maken, verdient het aanbeveling, deze op te luisteren door muziek, hot ver- toonen van lichtbeelden of films en het gratis uitgeven van geschriften). d. Hot organiseeren van cursussen, z.g. „week-ends", ten einde te komen tot de vorming van krachten, die op den duur in staat zullen zijn het propaganda-werk in de verschillende bonden ter hand to ne men. Het wordt aan de eventueel te vormen permanente commissie overgelaten te be palen, welke onderwerpen op dusdanige bijeonkomsten aan de orde zullen worden gesteld. Tenslotte geeft de commissie in overwe ging, door de tc vormen permanente com missie te doen onderzoeken, in hoeverre het gewenscht en noodzakelijk is, een s] ciaal vrouwenblad op te richten. Deze conclusies gaven geen aanleiding tot gedachtonwisseling. IN BERLIJN GEPAKT. Onlangs werd in het Rotterdamsche Ci tyhotel aan de Leuvehaven een bedrag van 700 vermist door den eigonaar, als mede een paar (spaarbankboekjes en eenige gouden 6ieraden Dit alles zat in oen geld- trommeltje dat ook werd vermist. Tegelijk met deze vermissing bleek ook een Duit- sche huisknecht, W. D„ verdwenen te zijn. D. is dezer dagon in Berlijn aangehouden en men vond daar op hem een bedrag van 700. Bij Informatie te Rotterdam bleek dat hij daar verdacht werd van diefstal van dat bedrag. Sieraden werden echter niet op hem gevonden. De Nederlandsche regeering zal de uitlevering van D. vragen. Het geldtrommeltje met de spaarbank boekjes zijn aan den Laanslootschen weg. onder graszoden begraven teruggevonden. DE KINDERMOORD TE STEEN. STEENBERGEN. Aangebonden vrouw bekent naar misdrijf. Naar aan do Telegraaf wordt medogedeold heeft vrouw v. d. Huit Steenborgon thans bckond, haar kind. dat plotseling stier, van het leven te hebben beroofd. Zij is in hot Huis van Bewaring te Broda ingesloten. Vrouw v d. H. wordt cr tevens van ver dacht haar beide kinderen, resp. overleden in 1925 on in 1928, ook van hot leven te hebben beroofd. TEL. 132 KAMP 4 Vraagt Demonstratie DE STAKENDE WERKLOOZEN. Do werklooze arbeiders uit Den Haag, welko door het Rijk te Oldemarkt te werk waren gesteld en in staking waren gogaan, hebben zich gistorochtond bereid verklaard het werk wederom to hervatton. Do gomoento 's-Gravenhago hooft zich daarop m$t hot Rijk in verbinding gestold om do to werkstelling te verkrijgen. Donderdag 12 Septombar. Hilversum. Geeft om 8.01 Kamermuziek, gevolgd door een concert van hot Omroep orkest Hulzsn. Geeft om 8.00 een Uitzondavond. Davcntry (Experim.) Om 8.20 Promonade- concert en om 10.50 Dansmuziek door het R.B.C.-orkest. Devontry (Londen) Om 8.05 Concert. Langenberg. Om 9.05 Tooneelulivoering „Die Tage des Lebens" van L. Andrejew. Zeescn. 8.20 „Zeilberichte". Vrijdag 13 September. Hilversum. Geeft om 8.15 Ktirhaus-con- eert, waarop Alex Schuster het collo-con- cert van Saint SaOns zal voordragon. Huizen. Om 8.15 eon concertavond. Daventry (Experim.) Om 9.35 Concert Daventry (London) 8.20 Promenade-con cert Langenberg. Om 9.20 „Tmmonsoe". Novel le van Theodoor Storm. Muziek van F. Led- winko. Zeesen. Om 8.20 Concert Zaterdag U September. Hilversnm. Geeft om 8.00 Negende Zomor- avóndconcert Huizen. Om 8.00 VrooKjk programma. Daventry (Experim.) 8.20 Promenade-con cert. Daventry (Londen). Om 8.50 Vaudeville programma. Langenberg. Om 8,20 „1st Ur Brown zu verurteilcn?" Een gehoorspol. Zeesen. Om 8.20 Concert. Het mtUJe' En wat vind Je nu het lastigste te leeren In het boerenvak? Landbouwkundig student: Het opstaan om vtJf uur ocbicnds, .(Passing Show),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3