DE EEMLANDEU BdJITIS^LAIMP Donderdag 12 September 1929 28e Jaargang No. 63 BUITENLANDSGH OVERZICHT DE VL00T0NTWAPENING DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN VERZEKERING TEGEN WERKLOOSHEID DE OVERVAL DER BANDIETEN Terreur van de roovers HET NOORDEN SPREEKT Fa. L. J. Luëjcx Zn. Fantasie Stofjes Crêpe satijn Crêpe de chine. TERUGKEER DER RUST IN PALESTINA AMERSFGORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pcl 3 maanden voor Amersfoort (2.10. per maand (0.75, per wcek C=cl gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/,. pÓ°Sra°EKFNIMrlrn P" 3 ma'nd" 1 3- Afz0nd""ikc 0-05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 513 UITGAVE: VALKHOFF C2 PRIJS DER ADVERTENTIE va° 1-1 rc«e|! 1 105 mc' lnbt9"p vaneen bewijsnummer eikeregel meer f 0.25. Llcfdadlgheldsadvertentlén voOr GC helft van den prl|3. Kleine Advertentlfin „KEITJES bl) vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.- Bcwilsnummer extra f 0.05 Briand's pan-Europeesche denk» beelden. Voorloopig treedt het economische karakter op den voorgrond. Al eens eerder hebben wij te dezer plaatse er melding van gemaakt, dat de Fransche minister-president Briand met grootschv plannen rondloopt: hij wil het aanzijn ge ven aan de Vereenigde Staten van Europa Of juister gezegd: aan een economisch pan- Europa, daar hij in zijn laatste redevoerin gen niet meer rept van een statenbond vol gens het Amerikaansche voorbeeld, maar van een bond van solidariteit tussclicn do Europeesche staten, hetgeen een veel be perkter stichting is en waarvan de verwt* zenlijking eerder is te bereiken. Uit zijn aanvullende mededeelingen, die hij Maan dag verstrekte op de lunch, waar verlegen woordigers van zeven en twintig verschil lende staten aanzaten, blijkt overduidelijk evenals uit zijn verklaringen tegenover de pers dat nagenoeg alle staten het eens zijn met liet beginsel, dat ten grondslag ligt aan Briand's plannen, die binnen hel raam \ati den Volkenbond blijven. Een spe ciale organisatie met een vast bureau zal. althans vooreerst, niet in het leven worden geroepen. Briand, die de solidariteit metter tijd zou willen uitbreiden tot de politieke en sociale aangelegenheden, zal er zich voorloopig toe beperken alleen de economi sche vraagstukken te betrekken in het ont werp, dat hij op zal stellen. Ilij heeft na melijk toegezegd, dat hij een memorandum zal uitwerken, dat, zoodra het voltooid is. zal worden gezonden aan de vegeeringen, die belang hebben bij de zaak. Deze laatste kunnen lfet stuk bestudeeren, kritiek oefe nen, opmerkingen maken, wenken geven, enz. Zoodra de Fransche minister-president de antwoorden der regeeringen in zijn be zit heeft, zal hij aan de hand daarvan een nieuw verslag samenstellen, waarvan do volgende Volkcnbondsvergadering dan kei» nis kan nemen. Natuurli k vloeien uit dezo indiening van het rapport weer discussie-» voort en het is nu de hoop van Briand en van velen met hem dat uit dezen „choc des opinions de economische waarheid voor Europa te voorschijn zal komen Samengaan op het gebied van het Euro peesche bedrijfsleven is een noodzaak, doel» Briand heeft nadrukkelijk laten uitkomen, dat zijn ideeën niet gericht waren tegen eenig werelddeel (Amerika zal wel bedoelJ zijn, of eenigen staat, waarmee hij vermoe delijk Rusland op het oog had, dat echter reeds nu te verstaan heeft gegeven, dat lie aan al die solidariteit niet meedoet. Trou Wens: deze afzijdigheid kon bij voorbaat verwacht worden, daar het Russische eco nomisclie stelsel in zoo belangrijke mate afwijkt van de economische systemen, die in het overige Europa worden toegepast. Natuurlijk zal men voor geweldige moei lijkheden komen te staan, zoodat de ver werkelijking van de denkbeelden, waarvan het beginsel bizonder nobel is, daar het een economische kameraadschap der Europee sche staten vooronderstelt, nog wel een tijd je op zich zal laten wachten. Of het spoe dig tot een afbraak der tariefmuren, die verschillende staten torenhoog om zich heen hebben opgericht, zal komen, is een vraag, die niet zoomaar bevredigend kan worden bean.woord, daar het protectionis me in verschillende Europeesche landen hoogtij viert. Van Britsche zijde is dan ook reeds in verband met Briand's economische plannen nadrukkelijk de noodzaak bepleit van een voorloopige stopzetting der tariefverlioo- gihgen om geleidelijk te komen tot het vrij handelsstelsel. Dezen weg zal het inderdaad op moeten gaan, want wanneer de econo inische scheidsmuren zoo hoog blijven als tegenwoordig, is een verbroedering op 't ge bied van 't bedrijfsleven uitgesloten. Op zienbarende vorderingen zullen er denke lijk te dezen opzichte de eerste jaren niet worden gemaakt, maar Europa mag zich reeds gelukkig achten, wanneer de eerste hoopgevende stappen in deze richting wor- 'den gezet als uitvloeisel van Briand s ini tiatief. ontwerp te Bülcrhohe met den rijkskanse lier hebben besproken, zijn gisteren weer naar Berlijn teruggekeerd. Beweerd wordt, dat het verschil van meening. dat onder de sociaal-democratische leden van het rijks kabinet in de kwestie van de verzekering tegen de werkloosheid bestaat, in de laat ste dagen aanmerkelijk geringer is ge worden. Een oplossing is echter nog niet gevonden. De rijksraad beeft gisteren eveneens ver gaderd ter bespreking van de voorgestelde wijziging van de wet op de verzekering te gen de werkloosheid. Zonder besluiten te hebben gevat, is de zitting tenslotte ver daagd tot Maandag a s. De ITuisische re geering zal intusschen een poging onderne men om een oplossing te vinden, voor welke zoowel in den rijksraad als in den rijksdag een meerderheid zal worden gevonden Pruisen zal nu zoowel onderhandelen mei het rijk als met de stalen, die amendemen ten op het ontwerp der rijksregeering heb ben ingediend, nl. Beieren, Saksen en Wurt temberg. De rijksregeering heeft zich reeds met deze regeling accoord verklaard. MJuuGBS&a. 90JfeL.28ö AFDEEL ING SANITAIR COMPLETE CLOSETS Mozart - Le Nozzee di Figaro'' met mise- en -scène van Kaïlheinz Ma in, ccn avond- uitvoeri. v Verdi s „Requiem"' op het Domplein misschien ook een opvoering van Strauss' „Der Roscnkavalicr." Macdonald gelooft niet aan een mislukking Pogranitsjnaja opnieuw gebonv bardeerd Tok uchter io is n Uit Charbin wordt bericht, dat sovjet vliegtuigen opnieuw Pogranitsjnaja hebben ebombardeerd en dat daar volslagen anar chie hcerscht. Do straten zijn vol plunde raars. In officieele kringen, aldus een bericht uit Tokio, wordt de hervatting van den strijd bij Pogranitsjnaja slechts opgevat als een nieuw grensincident cn niet als ern stig beschouwd. Volgens een nog niet bevestigd bericht werd een Japanner doodelijk gewond door een bom uit een sovjetvliegtuig, die een hotel te Pogranitsjnaja trof. Berichten omtrent botsingen. Het Chineesche ministerie van oorlog heeft alle militaire attachés der buitenland- sche diplomatieke vertegenwoordigingen in Peking uitgenoodigd de in Pogranitsjnaja door de Russen aangerichte verwoestingen in oogenschouw te nemen. Verder wordt gemeld, dal de Chineesche regecring beslo ten heeft om twee divisies naar Noord- Mandsjoerije te zenden De troepenafieelin- gen tijn reeds uit Tientsin vertrokken en bevinden zich onderweg naar Moekden. Uit Kofno wordt over den toestand aan de Russisch-Chineesche grenzen gemeld Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de opperbevelhebber van het sovjetleger in het Verre Oosten, Blucher. getelegrafeerd, dat Chineesche troepen Dinsdag de Russische grens hebben overschreden en de Russische stad Grodekowo hebben beschoten. Boven dien heeft de Chineesche cavallerie dc Rus sische grens in do nabijheid \an Iman overschreden. Nadat versterkingen aange rukt waren, is het den Russischen grens wachten gelukt de Chineezen weer terug le drij ven. De gevechten gestaakt? Peking, 11 September "(V. D.) Volgen? een bericht van het Chineesche ministerie van oorlog hebben zicb in de laatste 21 uur geen nieuwe gevechten aan de Russisch- Chineesche grenzen voorgedaan. De sovjet-Russische troepen hebben zicb weer op Russisch gebied teruggetrokken en hebben de bombardeering der Chineesche steden door militaire vliegtuigen gestaakt. Geen verbond met Amerika Op zoek naar een vergelijk Berlijn, 11 September (V. D.) Het rijks kabinet komt Woensdag bijeen om het vraagstuk der werkloosheids-verzekering te bespreken en wel naar aanleiding van de houding van den rijksraad en van de soci aal-politieke commissie van den rijksdag. In 't Vad. lezen wij nog: Dr. Str.esemann wordt aan het einde van September terugverwacht Op hetzelfde tijd stip zal ook do rijkskanselier zijn werk zaamheden hebben hervat. Daar op 30 Sep tember de wet op de verzekering tegen de werkloosheid haar geldigheidsduur ver liest, zal de rjjksdag nog voor dien datum moeten vergaderen ter bespreking van het nieuwe ontwerp. De rijksministers van fi nanciën en arbeid, die gisteren dit wets MOTORONGELUK IN SAUERLAND. De berijder gedood. Keulen, 10 Sept. (II. N.) Te Olpe in het Saurland had een reiziger, die daar in een hotel logeerde 's morgens den trein gemist. Een kelner bood aan hem per motorrijwiel naar Betzdorf te brengen, waar hij den trein nog zou kunnen halen. Bij Altenkir- chcn reed het rijwiel in een bocht in vollen vaart tegen een boom. De kelner vloog over liet stuur cn kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij inet zware verwondingen naar een ziekenhuis moest worden gebracht, waar hij spoedig daarop zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed. De reiziger zelf werd wel van het rijwiel geslingerd, doch bleef ongedeerd. ITet motorrijwiel werd gp heel vernield. DE SALZBURGSCHE „FESTSPIELE." Het voortbestaan verzekerd. De instandhouding der Salzburgsche „Festspielc" is aldus het. llbld. voort aan zoo goed als verzekerd, aangezien men deze onderneming op een geheel nieuwe basis heeft gesteld. Staat, provinie en stad garandeeren van 1930 af een jaarlijksch subsidie van 200.000 schilling. Daarmee kan men ook 't tienjarig bestaan dezer Fest spielc' in 1930 waardig vieren. Reeds heeft men verbintenissen aangegaan mot Franz Schalk, Clemens Krauss en Bruno Walter onderhandelingen met Toscanini en Wil helm Furtwangler zijn nog gaande. Max Reinhardt zal een fe Salzburg tot nog toe niet opgevoerd werk ensceneeren verder bestaan de plannen uit opvoeringen van Mozart's „Cosi fan tutte", Weber's Obcron". Macdonald heeft de in omloop zijnde ge ruchten over oneenigheid in het kabinet ten stelligste tegengesproken. Wat de on derhandelingcn met Amerika betreft, ver klaarde hij optimistisch te zijn. De open bare meening laat zich in deze zaak. zoo zeide hij; zoo krachtig gelden, dat ik weiger aan de mogelijkheid van een mislukking te geloovcn. Er is echter geen sprake, zoo voegde luj er aan toe, van een verbond met Amerika; Amerika is veel te wijs om een verbond le sluiten met een Europeesch land. Ik zal echter optimistisch blijven, tot wanneer ik moet vaststellen, dat men voor een mislukking staat cn dat de kwestie op- oplosbaar is; deze eventualiteit is echter volstrekt niet te verwachten, zooals de din gen thans staan. Macdonald hoopt, dat het hem mogelijk zijn zal eind September naar Washington te gaan om de beperking der vloten te be spreken met Hoover. Intusschen zijn nog geen definitieve data vastgesteld. De politieke correspondent van de Eve ning News zegt intusschen uit goede bron tc vernemen, dat Macdonald tegen het ein de van deze maand zal vertrekken. Hij zou voor zich cn zijn dochter passage hebben besproken op de Berepgaria, die 28 Sep tember vertrekt. Londen, 11 September (V. D.) In de ochtendbladen wordt in tegenspraak met andersluidende berichten erop gewezen, dat nog geen definitieve beslissing is genomen omtrent den datum van vertrek van Mac donald naar de V. S. Het bespreken van passage is slechts een voorzorgsmaatregel om in ieder geval de reis aan het einde van de maand! wanneer vele Amerikanen naar hun land terug gaan, mogelijk te maken. Slechts beperkte successen te verwachten? Londen, 10 Sept. (V.D.) Amerikaansche waarnemers wijzen bij dc bespreking der moeilijkheden, die zich oogenschijnlijk heb ben voorgedaan bij de onderhandelingen inzake de vlootontwapenine, op de moge-» lijkheid, dat. de onderhandelingen slechts tot een begrenzing en niet tot een vermin dering der vlootbevvapeiiingen zouden kun nen leiden, wanneer Macdonald geen gevolg zou geven aan het laatste, dringende ver-- zoek van Hoover. ITet mislukken zou welis waar een teleurstelling zijn voor de regee ring der V. S.. doch geenszins noodlottig zijn voor het geheele vlootontvvapeningspro- gram, daar een vermindering van slagsche pen cn waarschijnlijk ook van onderzeeërs en op zijn minst een overeenkomst over de begrenzing van den wedloop in aanbouw van kruisers verwacht kan worden. Japanscke belangstelling Londen, 11 Sept. (II.N.) Met Betrekking tot de Engelsch-Amerikaanscho onderhan delingen over do vlootontwapcning meldt de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph, dat de Japansche gezant te Lon den van zijn regcèring do opdracht heeft ontvangen tijdens zijn vacantie to Londen to blijven, teneinde de verdere ontwikke ling der onderhandelingen gade te slaan en zoo noodig aan de oiylerhandelingen te kunnen deelnemen. Volgens een bericht uit New York beraadslaagde president Hoover met de marincdeskundigen over dc laatste Engelsche voorstellen cn zal het antwoord der Ver. Stalen nog in den loop van deze week aan Macdonald worden overhandigd. De Ctieksche regeering houdt zich met de zaak bezig Athene, 11 Sept. (V.D) De overval van het reisgezelschap door bandieten in do buurt van Trikkala trekt dc algemeene aandacht. Do ministerraad heeft zich er reeds mede bezig gehouden. Vcnizelos, die telegrafisch ingelicht was geworden, kon digde na zijn terugkeer ingrijpende maatre gelen aan lot herstel der openbaro veilig heid. Echter schijnen deze maatregelen in de huidige omstandigheden moeilijk uit voerbaar te zijn, daar de roovers een on gekende terreur op do landbevolking uit oefenen. De rooverbendc werd Dinsdag weer in do nabijheid van Trikkala gezien. Zij dreigt de gijzelaars te vermoorden, indien het losgeld niet stipt wordt betaald De aan het regiem-Vcnizelos vijandige bladen val len de regeering heftig aan. Dc politioneele maatregelen tegen de bandieten kunnen eerst na de bevrijding der slachtoffers be ginnen cn verder zal daarvoor een vrij groote troepenmacht noodig zijn. KOE MET HOUTEN POOT. Operatie docr Deensch professor. Kopenhagen, 10 Sept. Professor Mor- keberg van de landbouwhoogcschool alhier heeft heden een merkwaardige operatie verricht. Hij heeft namelijk bij een koe, die aan koudvuur leed, den linker voorpoot be neden de knie geamputeerd en door een houten poot vervangen. Dc koe maakt het uitstekend cn graast kalmpjes op de wei den der universiteit. Deze operatie wordt van groot belang geacht in verband met de mogelijkheid kostbare dieren bij dergelijke ziekten in het leven te kunnen behouden. (Tel.). TWEE DUITSCHE DAMES KWALIJK BEHANDELD IN ITALIË Men meldt uit Berlijn aan de N.R.C.: De Duitsche regcering heeft te Rome di plomatieke stappen ondernomen naar aan leiding van dc lotgevallen van, 1 wee Ber lijnsclie dames, die hun zomervacantie to Abazzia hadden doorgebracht Nadat zij daar vier weken hadden vertoefd, werden zij op hun terugreis tè Poslumia uit den trein gehaald cn daar in de gevangenis en vervolgens in een gevangenis te Triest op gesloten. Zij hebben daar elf dagen door gebracht, samen met dieveggen, kinder moordenaressen en smokkelaarsters. Men weigerde haar de toestemming te geven zich in verbinding te stellen met den Duit- schen consul te Milaan. Eerst nadat zij er ill waren geslaagd haar bloedverwanten te Berlijn te waarschuwen, konden stappen ter bevrijding van de beide darpas worden ondernomen. De italinnnsche autoriteiten hebben niet meegedeeld, waarom tot haar arrestatie werd overgegaan cn ook geen verontschuldigingen aan de dames aange boden, toen deze in vrijheid werden gesteld. BEDREIGING PER DUIF. Generaldirektor Pattberg le Homburg ont ving dezer dagen een postpakket, waarin zich een levende duif bevond en een brief, waarin hem werd aangeraden een briefje van 1000 Mark aan de duif tc bevestigen en deze los te laten, omdat hij anders ver moord zou worden. Pattberg stelde dc politie op de hoogte van de zaak. Men charterde een vliegtuig, dat de duif achterna ging, zoodra deze los gelaten was. De duif streek op een til te Homburg-IIochheide neer. De vlieger foto grafeerde deze plek. De eigenaar van den duiventil werd gearresteerd en deze beken de den dreigbrief te hebben geschreven. WEERBERICHT. Hoogste. barometerstand: 769.9 te Stettin cn Danzig. 1 jaagst c barometerstand 712.7 1c Janmaycn. Verwachting lot den a-vond van 13 September: Zvv.iik.kc tot matige aan vankelijk Z. O. tot Z. wind, later Z. tot W.; toenemende bewolking. waarschijnlijk met ochtendnevel, aanvan kelijk nog droog, later waar schijnlijk onweer -of cenigc regen cn koeler overdag. Vooruitgang der internationale rechtsgedachte De Volkenbond en de internationnle bank Behalve de minister van buitenlandsche zaken van Zweden, Trygger. die aandrong op spoedige vermindering van de invoer rechten. hebben gisteren, volgens den Ge- neefschen correspondent der N. R. Ct., nog twee andere ministers van buitenlandsche zaken uit de Noordelijke landen aan de algemeene beschouwingen deelgenomen, namelijk Mohwinckel (Noorwegen) en Bal- lodis (Letland). Beiden uitten natuurlijk, evenals Trygger gedaan had, hun vreugde over den cnormen vooruitgang van dc in ternationale rechtsgedachte. Ballodis ver klaarde, dat hij namens Letland do fa cultatieve clausule nu nogmaals zou 011- derteekenen, nadat een vorige ondertceke- ning om formeele redenen niet is geratifi ceerd. Ook beloofde hij aan het parlement de toetreding tot de algemeene acte voor de vreedzame beslechting van internatio nale geschillen le zullen voorstellen. Moh winckel deelde mede. dat de Noorsche re geering het parlement zal voorstellen als nog tot het hoofdstuk over de arbitrage in niet-juridische geschillen en dus tot de algemeene acte in haar vollen omvang toe te treden. Ballodis sprak er nog in het bijzonder zijn leedwezen over uit, dat langs internatio nalen weg nog zoo weinig gedaan is in het belang van den landbouw. De industriesta ten treffen de landbouwartikelcn nog steeds met hooge invoerrechten en bemoei lijken daardoor den uitvoer der landbouw- LA1MGESTRAAT 49-51 TEL. 190 Wij ontvingen aardige nieuwe dingen in mille fleurs en effen. Wollen crêpe staten. Ballodis hoopte, dat de nieuwe commissie van landbouwdeskundigen, die het economisch Volkenbondscomité ter zijde zal staan, eindelijk iets nuttigs voor den landbouw zou weten tot stand te brengen Het grootste gedeelte van de rede van Mohwinckel was aan de Iiaagsche confe rentie gewijd. Hij vestigde nog de aandacht van de Vol kcnbondsvergadering op een bijzonder punt, met betrekking tot het plan-Young en de voorgestelde internationale bank. Hij stel de de vraag, of deze niet overeenkomstig artikel 24 van het Volkenbondsverdrag on der het gezag van den Volkenbond moest worden gesteld. In ieder geval moet de Vol kenbond zijn aandacht aan het plan wij den, want de internationale bank zal niot alteen voor de bij de herstelbetalingen di rect geïnteresseerde staten van beteekenis zijn, doch ook door de ruimere bevoegdhe den op het gebied van credietverleening, die de doskundigen-commissie voorstelt, van groot belang zijn voor het geheele eco nomische en financieels leven van alle sta ten. Daarom moet de Volkenbondsverga dering aan de kwestie der internationale bank haar aandacht schenken. DE GUERILLA-OORLOG IN MAROKKO. P a r ij s, 11 Sept. (H.N.) Terwijl de Excelsior in een uitvoerig artikel verkon digt, dat bet offensief in Marokko, dat de vredelievende penetratie van het land ten doel had, geëindigd is. maken de Matin en de Petit Parisien melding van nieuwe bot singen tusschen Fransche troepen en in boorlingen. De Fransche post te Atshrana werd door ongeveer 50 gewapende opstan delingen aangevallen en belegerd. Ten slot te werden de aanvallers door versterkin gen van het naburige garnizoen uiteenge jaagd. Bij Bou Dcnimb werden 50 Marok- kaansche scherpschutters door ongeveer 100 opstandelingen aangevallen. De aan vallers werden echter uiteengejaagd. Aan weerszijden zijn verliezen geleden. Geen publicatie meer van communiqués Londen, J1 September (V. B.) Het mi nisterie van koloniën publiceert het vol gend communiqué: Daar de toestand in Palestina rustig is, zullen voorloopig, als er geen verandering intreedt, geen verdere communique's door het ministerie van koloniën worden ver strekt. Het moeder-vliegluigschip Courageous cn de onderzeeër Veteran zullen naar Malta terugkeeren. De vliegtuigen van het moe derschip zullen door de Egyptische lucht macht worden vervangen. De aanwezige troepen zijn voldoende ora de rust cn orde in het land te handhaven. Versterking der Palostijnsche politie. Vandaag vertrekken er uit Engeland hon derd jongemannen, die te Londen zijn aan genomen voor de Palestijnsche politie. Het zijn voor het meerendeel jongelieden van beneden de 25 jaar, van wie 75 percent pas uit dienst komt. De meesten hebben in de garde gediend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1