F. H. LOMANS KAMPERMAN'S BIHN1HIAHP Bel dan op No. 42 Schooleman Ducretet is één der oudste maar ook één der beste Radiotoestellen. WETHOUDERSCRISIS GEËINDIGD F. HL LOMANS ENKELE GREPEN UIT DE STAATSBEGROOTING Hebt U een Taxi of Auto noodig? Electriciteit op eik gebied Eenigste ge dip lom. Rijwielhersteller hier ter stede. Rijwielhandel TEL. 132 KAMP A Humorhoekie Langs de Nedcrlandsche grens. Kerkrade, 17 Sept. Het Duitsche lucht schip Graf Zeppelin passeerde hedenmor gen te 9.40 uur langs de Nederlandsche grens. Het luchtschip kwam uit de richting Aken en vloog over Euskirchen in Noorde lijke richting. Het luchtschip was te Kerk rade goed waar te nemen, hoewel de nevel het uitzicht bemoeilijkte. Het luchtschip vloog tamelijk hoog. I Venlo geniet van een indruk wekkend schouwspel. Venlo, 17 Sept. Tegen half elf uur werd bij de Duitsche grens het geronk van vlieg- motoren gehoord uit de richting van Kal- denkirchen. Om half elf uur zag men daar na uit die richting uit den zonnigen nevel het luchtschip Graf Zeppelin opdagen. De Zeppelin kwam snel aangevlogen in de richting Venlo en vloog boven de groote hei, waar het gewone vliegterrein is, ste vende daarop in de richting van Strailen, vloog over dit dorp heen en verdween toen in de richting Tegelaer. Gedurende een zevental minuten kon men op de groote hei van dit imposante schouwspel genieten. Het luchtschip vloog op een hoogte van nauwelijks 300 meter over do groote hei heen en kon in al zijn geledingen worden gezien. Er bestond groote belangstelling. In Kaldenkirchen bliezen alle fabrieksfluiten ter eere van het bezoek van het luchtschip. Hamburg, 17 Sept. (H. N.) De stad Hamburg was vandaag ter eere van het be zoek van de Graf Zeppelin en van dr. Ecke- ner, die vanavond uit Cuxhafen te Hamburg wordt verwacht, rijkelijk met vlaggen ge tooid, terwijl ook al de schepen in de haven gepavoiseerd waren. In de straten heerschte UTRECHTSCHE STRAAT 15 Betaling in overleg met kooper De S.D.A.P., A. R., R. K- en V.D. ie Amsterdam komen tot overeenstemming Vrijb. bond en Cbr. Hist, uit bet College Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermiddag is tusschen de fracties van de S.D.A.P., de R.K., de A. R. en do Vrijz.- Democraten overeenstemming bereikt over een program voor het bestuur der gemeente en de benoeming van de wethouders op dit program. Volgens deze overeenstemming zullen door den raad in de eerstvolgende zitting worden gekozen tot wethouders drie Sociaal Democraten, één Roomsch Katholiek, één Anti Revolutionnair cn één Vrijzinnig Democraat. De Vrijheidsbond en do Chr. Historische Unie zullen dus géén vertegenwoordigers meer hebben in het college van B. cn W. Het volgende schema is door de verte genwoordigers der aanwezige fracties aan vaard: I Het zoodanig wijzigen der begrooting voor 1930, dat met handhaving van den fac tor der inkomstenbelasting: A. de tariefsverlaging voor het gebruik van electriciteit, bedoeld in het voorstel Boekman c.s., ook voor 1930 geldt; B. bij een eventueele herziening der precario verordening liijschbalken, bal cons en erkers niet ais objecten voor belasting zullen worden aangemerkt; C. met de verlaging van de pensioenbij dragen van het gemeente-personeel voor het geheele jaar 1930 wordt rekening ge houden ten einde het georganiseerd overleg verder in de gelegenheid te stellen in wer kelijke vrijheid over de nieuwe overeen komst betreffende de arbeidsvoorwaarden te onderhandelen; D. de post „bijdragen wegens den bouw van een zweminrichting aan den Zuidelij ken Wandelweg" wordt hersteld. II A. Bouw van 1500 woningen als ge deeltelijke uitvoering van een algemeen plan van woningbouw tot stelselmatige ont ruiming van de krotten in deze gemeente, waarvoor vermoedelijk een aantal van 10,000 woningen noodig zal zijn. Verhuring Weigert uw electrisch licht BEL 433 DIE DOET ZIJ.M PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 1F Bevordering van het contact met den middenstand Vraagt Demonstratie Perseynstraat 19. Telei 432 Opheffing van de werf te Hellevoetsluis DR. ECKENER. een buitengewone drukte, aangezien ook uit de omgeving van Hamburg talloozen opge komen waren, om het luchtschip te zien. Reeds om 4 uur waren de meeste pleinen van de stad dicht bezet. Vliegtuigen cn een Parsifal luchtschip kruisten boven de stad om de Graf Zeppelin bij zijn aankomst te begroeten en bij zijn vlucht over Hamburg van ,-jeze woningen aan gezinnen wier in te begeleiden. Vanavond kort voor 6 uur j komsten onvoldoende zijn om een dekken- werd het luchtschip bij Blankenese gesigna- huur te betalen van ongeveer 4 per leerd. Het naderde snel de stad, waar het i week, zulks met aanvrage van rijksvoor van dc Sint Pauli landingsbrug het eerst te j schotten en bijdragen volgens de Woning zien was. Om ongeveer zes uur bevond het we^ luchtschip zich boven de stad, begroet dooi I Voortgezette bevordering van wo het geloei van de sirenes van de schepen in ningbouw door verecnigingen op den voet dc haven, waarmoe zich het geloei der sire- van ({e woningwet of, indien noodig met nes van de fabrieken en de werven ver- garantie van de gemeente, zulks mede ter mengde, terwijl alle klokken van de stad voorziening in de woningbehoefte der groo- beierden. Het luchtschip vloog zeer laag, op te gezinnen. een hoogte van 200 M., zoodat het uitstekend j c Vervanging van het armenhuis door te zien was. Het beschreef een groote lus een naar de eischcn des tijds ingerichte boven de Alster. Op straat stond alle ver- gebouwencomplex voor ouden van dagen, keer geruimen tijd stil. Van de daken, de i d. Uitbreiding van het aantal wasch- straten en de pleinen jubelden de toeschou- huizen, badhuizen cn zweminrichtingen wers het luchtschip geestdriftig toe. Alle j?. Zorg voor en bevordering van open- scholen hadden vacantie. Tegen half 7 ver- luchtonderwijs. Zorg voor en bevordering dween het luchtschip in de richting van van aanvullend onderwijs (nijverheids- en Luebeck, welke stad des avonds om 7 uur handelsonderwijs). werd gepasseerd. Plet stoomschip New-York I Zorg voor en bevordering van het voor aan boord waarvan zich dr. Eckener be bereidende onderwijs. vridt, kwam tegen 1 uur voor den mond Ten aanzien van de subsidieering van van de Elbe aan en wordt ieder oogenblik het bizondere voorbereidende onderwijs zul te Cuxhafen verwacht. Het luchtschip is de New-York tegemoet gevlogen en wisselde een groet met dr. Eckener, waarna het zijn reis voortzette. Dr. Eckener to Hamburg. len bestaande onbillijkheden worden weg genomen. N. B. (Uit een toelichting die we van dr. Romme ontvingen, beteekent hier „zorg voor" zorg voor het openbaar onderwijs en „bevordering van de bevordering van hel bizonder onderwijs. Ten aanzien van de financieele gelijkstelling is nu de erken- i ning gestipuleerd, dat er onbillijkheden Hamburg, 17 Sept. (H. N.) Dr. Ecke- z,jn> fjie ujt den weg dienen geruimd), ner is vanavond om 6 uur van CuxhavenKrachtige uitvoering van het raads naar Hamburg vertrokken. I besluit betreffende de markthal voor den Hij verklaarde aan de journalisten, dat hij groothandel. Uitvoering van het raadsbe in Amerika geen overeenkomst heeft getrof fen voor den bouw van luchtschepen of voor de inrichting van een Trans-Atlantischen dienst. Men schijnt het bezoek aan Akron ver keerd te hebben uitgelegd, waarschijnlijk omdat men de juiste verhouding tusschen de Zeppelin-maatschappij en de maatschap pij te Akron niet nauwkeurig kent. Toen dr. Eckener het schip verliet en zich naar den gereed staanden trein begaf, werd hem door de wachtende menigto een geest driftige ontvangst bereid. Even hartelijk was de ontvangst te Hamburg, waar hij om 9 uur aankwam en zijn intrek in het hotel „Vier Jahreszeiten" nam. De Rijkspresident heeft dr. Eckener een hartelijk telegram gezonden, om hem wel- sluit tot stichting van een markthal voor den kleinhandel. G. Voortdurende bemoeiing betreffende de voorziening in de voornaamste levens behoeften, in overleg en in samenwerking inet de organisaties der betrokkenen of, zoo noodig, door zelfstandig ingrijpen der gemeente. H. Nauwlettende waakzaamheid voor het behoud van stadsschoon. Stelselmatige behartiging der stadsontwikkeling. In ver hand met een en ander bevordering van de spoedige tot stand koming van een ge meentelijk en gewestelijk uitbreidingsplan Krachtige uitvoering van 't boschplan en omhoogbrenging der spoorverbinding in Amsterdam. I. Bevordering der geleidelijke uitbrei- kom te heeten, waarin hij hem dank zegt ding van de rnedezeggingschap van het ge- voor hetgeen dr. Eckener door zijn wereld- meente-personeel. reis voor Duitschland heeft verricht, en de hoop uitspreekt hem spoedig te Berlijn te kunnen begroeten. Om kwart over negen keerde het lucht schip Graf Zeppelin nogmaals, van Schwe- rin komende naar Hamburg terug, om dr. Eckener nogmaals eer te bewijzen. Het luchtschip keert thans over Lunenburg, Hannover, Thuringen en Meiningen naar Friedrichshafen terug. Het bevond zich van avond te kwart voor twaalf boven Hanno ver en vervolgde zijn koers in Zuidelijke lichting. J. Voortgezette zorg voor de bestrijding der werkloosheid. In de gisteravond gehouden ledenverga dering der federatie Amsterdam is met 1057 tegen 84 stemmen het advies van het federatiebestuur der sociaal-democratische raadsfractie tot het aanvaarden van drie wethoudcrszetcls, op grond van de S.D A.P., R.-K., A.-R. en V.-D. tot stand gekomen j overeenstemming, goedgekeurd. EERSTE KAMER In de gistermiddag half vier gehouden zitting der Eerste Kamer heeft de nieuw benoemde voorzitter baron de Vos van Stecnwijk bij den aanvang een rede ge houden waarin hij wees op het ernstig ver lies dat de Kamer leed door aftreden als voorzitter van baron van Voorst tot Voorst. Spr. gaf de verzekering dat de Kamer den nu afgetreden voorzitter tot in de lengte van dagen erkentelijk zal blijven cn hoopte eveneens op het vertrouwen en medewer king van alle leden. TWEEDE KAMER In de gister gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter, den heer Schaper alle leden welkom gehceten en woorden van afscheid gesproken over de niet meer terugkeerende leden van Sasse van Yssclt, dr. de Visser en Jhr. Ruys de Beerenbrouck, welke woorden, tic Kamer met applaus onderstreepte. In de commissie tot onderzoek der ge loofsbrieven zijn benoemd de hèeren Aal- berse, Oud de Wilde. Sannes cn Tilauer. Na aanbieding der Rijksbegrootmg door minister de Geer wordt de vergadering ge sloten. Vermoedelijk zou men heden half twee weer bijeen komen. HET SAMENSCHOLINGSVERBOD IN MAASTRICHT BLIJFT VAN KRACHT. Rumoerige raadsvergadering. De publieke tribune ontruimd. In de gisteravond gehouden vergadering van den Maastrichtschen Raad werd als laatste punt der agenda behandeld het voorstel tot bekrachtiging van den getrof fen maatregel, waarbij samenscholingen in de gemeente Maastricht verboden zijn. Dit verbod moest worden uitgevaardigd, daar de veiligheid van de straat in het gedrang was gekomen, tengevolge -van den loop van het conflict aan de Maastrichtsche Zinkwit Maatschappij. De debatten namen reeds da delijk een zeer rumoerig karakter aan, zoo dat na ongeveer een half uur de publieke tribune ontruimd moest worden. Van de zijde der sociaal-democraten werd druk ge ïnterrumpeerd cn de politie met minder vleiende benamingen betiteld. De verwar ring en opwinding werden zoo groot, dat de voorzitter zich gedwongen zag de verga dering te sluiten Voor het gemeentehuis stonden honderden personen te wachten, terwijl even te voren een menigte met een roode vlag door de straten was getrokken Intusscheri blijft bet samenscholingsverbod van kracht. De Raad zal over veertien da gen opnieuw bijeenkomen. DE ALASTRIM TE AMSTERDAM. Naar de directeur van den G. G. D. te Amsterdam mededeelt, is er geen aanlei ding rneer personen in observatie to nemen. Aan de barakken op Zeeburg wordt thans 1 alastrim-patiént verpleegd, terwijl nog een zeer verdacht geval in observatie is. LEIDSCHE UNIVERSITEIT8FONDS. Uit de door ons hedennacht ontvangen staatsbegrooting stippen wij het navolgende aan: Het ligt in de bedoeling het contact van clen middenstand met het Departement van Arbeid te bevorderen. De drie buitengewone leden van den Middenstandsraad hebben zich bereid verklaard daartoe herhaaldelijk aan de betrokken afdeeling adviezen te ver strekken in middenstandsaangelegenheden Het komt billijk voor, dat aan de bedoelde personen voor hun bemoeiingen terzake een vergoeding worde toegekend. Hiertoe is dit artikel met 1500 verhoogd. Verder is uitgetrokken een bedrag van 30.000 voor de uitbreiding van het Cen traal Laboratorium voor de Volksgezond heid en het Rijks Serologisch Instiuut. Door de zich steeds uitbreidende werkzaam heden van het Rijks Serologisch Instituut zal do 4e geneeskundige, die in verband met het onderzoek inzake het vraagstuk der vaccinatie in dienst werd genomen, ook nadat de encephalitis-commissie haar werk zaamheden zal hebben geëindigd, aan het Instituut verbonden moeten blijven. Materieel der zeemacht. De beide torpedobootjagers 1926 zullen in 1929 gereed zijn om van de bouwmeesters te worden, overgenomen. Voor den bouw van torpedobootjagers 1927 is opnieuw een bedrag uitgetrokken. Verwacht wordt, dat beide vaartuigen in 1930 gereed zullen ko men. Gelden worden aangevraagd voor de voortzetting van den bouw der O 12, O 13, O 14 en O 15, alsmede van de K XIV, K XV en K XVI. Verwacht wordt, dat het politievaartuig voor de zeevisscherij in den aanvang van 1930 in dienst zal kunnen komen. Ter verdere vervanging van de zich in Indië bevindende onderzeebooten wordt een eerste termijn aangevraagd voor den bouw van twee onderzeebooten, type K XIV Bo vendien is een eerste termijn uitgetrokken voor twee onderzeebooten, die behalve van een torpedobewapening tevens voorzien zul len worden van een inrichting tot het leg gen van mijnen. Deze vaartuigen zijn be stemd voor den Indischen dienst. Een bedrag in eens is uitgetrokken voor eenige zeevliegtuigen, bestemd voor in structie voor zeevliegers hier te lande. Totaal wordt voor nieuwen aanbouw aan gevraagd 9.219 000. Het ligt in het voornemen Hr. Ms. „Gel derland" te doen herstellen en gereedma ken als opleidingsschip in Nederland. In dit verband zal Ilr. Ms. „Tromp" niet hersteld worden en te zijner tijd voor verkoop in aanmerking kunnen worden gebracht. ITet is den minister gebleken, dat, het niet mogelijk zal zijn de Rijkswerf te Hellevoet- sluis op voldoende economische wijze als zoodanig in stand te houden cn hij acht het dus noodig deze werf in den loop van 1930 te sluiten Hcogor Onderwijs. Universiteit te Leiden: Voorgesteld wordt de leerstoel in de rechtsphilosofie te herstellen, nu de uitbreiding van het aan tal studenten dit noodig maakt en een hoog leeraar met ruirne kennis van het Indische recht beschikbaar is, die ook die vakken kan doceeren, welke de Indische opleiding beter tot haar recht kunnen doen komen. Voorts wordt geld uitgetrokken voor het bevorderen van den lector in hel Chï- wordt den afdeelingsdirecteur aan het phy- siologisch laboratorium, die tevens lector is in de histologie, te benoemen tot gewoon neesch, dr. Duyvendak, tot gewoon hoog leeraar. Universiteit te GroningenVoorgesteld hoogleeraar. Voorts wordt voorgesteld aan dr. van Giffen, den conservator bij de zoö logie, wien do beoefening van prachistorio en dc Germaanschc archeologie is opgedra-- gen, te benoemen tot lectf.ï. Restanratie. De Oudheidkundige Vereeniging „de Graafschap" en „de Meester Heuvelstich ting" zijn voornemens om de in landelijke omgeving, schilderachtig aan een riviertje gelegen Oud-Sacksische boerderij „de Leb- binkbrugge" aan te koopen en te restau- reeren. Voor zooveel mogelijk zal het in wendige weder in zijn ouden toestand wor den teruggebracht. De kosten van aankoop en restauratie zullen pl. m. 15.000 bedra gen. Beide vpreenigingen beschikken over slechts zeer geringe middelen en zijn der halve grootendeels aangewezen op subsidies en particuliere giften. Zij vragen van het Rijk ƒ9000. De minister stelt voor ƒ8000 beschikbaar te stellen. Voorts wordt ƒ4000 uilgetrokken voor grondige herstelling van de Gasthuiskerk te Doesburg. Voor bijdrage aan de restauratie van do N. H. Kerk en toren te Dongen wordt 37.500 aangevraagd. Het voornemen is het schip als ruïne te bewaren cn het choor en het transept te herstellen en voor den kerkdienst te gebruiken. Als eerste termijn voor de restauratie van Voor Curagao is meer uitgetrokken 100.518. in verband met een verhooging der militaire uitgaven tot ƒ660.788. De militaire uitgaven voor Suriname zul len 1.177.041 bedragen, waarvan ƒ626180 voor den geneeskundigen dienst. Zij zijn voor 1930 20821 lager geraamd dan voor 1929. Tegenover de uitgaven van den ge neeskundigen dienst staan inkomsten van het mil. hospitaal le Paramaribo en de zie- keninrichting te Albina tot een bedrag van ƒ351 000. de N. II. Kerk te Heenvliet is verder 6750 op <le begrooting gebracht, terwijl het vol gend jaar nog eenzelfde bedrag noodig zal zijn. Voorts worden uitgetrokken ƒ5000 voor restauratie van de Bovenkerk le Kampen, 10000 voor restauratie van de N. H. kerk te Onstwedde, ƒ5000 voor restauratie van den toren te Winschoten, ƒ7000 voor res tauratie van de N. TT. kerk te Zandeweer. Dr. D. WIERSMA. Een professoraat aangeboden. Naar vernomen wordt werd aan dr. D. Wiersma, geneesheer, aan het Rijksasyl voor Psychopathen te Leiden, tijdens zijn verblijf in Amerika voor het Internationaal Congres voor Psychologie te New Haven (Conn.), een buitengewoon professoraat in de psychiatrie aan de Yale University aan geboden. Dr. Wiersma heeft dit aanbod voorloopig" nog in beraad gehouden. EEN APOTHEKERSQUAE5TIE. Tienmaal te zware luminal poeder. De Hooge Raad behandelde gisteren een cassatieberoep van den officier van Justitie te s-Gravenhage contra oen hulpapothe ker ter zake van overtreding der wet op do artsenijbereidkunst. Verdachte (had lumi- nal-poeders afgegeven, die tien keer zoo sterk waren dan de geneesheer had voor geschreven. De patient was overeden, doch niet ten gevolge van luminal. Hierdoor is echter de zaak aan het rollen gebracht. De inspecteur der Volksgezondheid was van meening. dat een toezicht van een be voegden apotheker gedurende slechts en kele uren per week, zooals hier geschiedde, met voldoende is. De kantonrechter heeft verdachte vrijge sproken, evenzoo de rechtbank. De officier van justitie teekendo cassatie aan. Het beroep werd tegengesproken door mr. Van Löben Seis uit Haarlem. O.m. be toogde pleiter, dat het toezicht van den apotheker voldoende was geweest. Dezo was steeds te bereiken en had in moeilijko zaken steeds contact. Conclusie O.M. 30 Sept a s. Bijzondere hoogloeaar en natuurkunde. wis- Naar wij vernemen, is binnen enkele da gen de benoeming te verwachten van een bizondere hoogleeaar vanwege het Leid sche universiteitsfonds bij de faculteit voor de wis- en natuurkunde aan de Leidsche universiteit. Verkooper: Deze vragen, meneer, ls een wonder. HU veert zoo soepel, dat u geen beweging voelt, de motor is geruischlaos, de benzine verbrandt zoo goed, dat er geen reuk overbluft, en de snelheid ls zoo groot, dat u hem nauwelijks voorbij zoudt kunnen zien flitsen. Klant: Maar heeft u dan geen ander merk? Waarvoor zou Dc een auto koopen ais ik niet zou merken dat ik er een had? (Passing Show.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2