.F.H. LOMANS KON. INSTITUUT DER MARINE 75 JAAR Een geschenk aan geboden Etet is één der oudste maar ook één der beste Radiotoestellen. Vertegenwoordiger: EFFICIENCY Opening eener ten toonstelling te Rotterdam BEL 483 F. H. LOMANS PROF. DR. R. H. WOLTJER Gistermorgen lieeft in de hal van het Ko ninklijk ln&tituut der Marine te Willems oord in intiemen kring een plechtigheid plaats gevonden ,die, zoo schrijft de N. R. Ct., ofschoon niet officieel daarmee verband houdend, toch haar aanleiding vond in het aanstaande jubileum van het instituut. Om negen uur stond het geheele perso neel van het instituut, officieren, burger* lceraren, adelborsten, administratief per soneel enz. in de hal geschaard, waar de commandant kapitein-luitenant ter zee F L. Heeris toegesproken is door den oudsten leeraar H. J. Boldingh. Deze heeft namens allen de gelukwenschen overgebracht bij ge legenheid van dit jubileum. Bij den menscli krijgt men, aldus de heer Boldingh, bij zijn 75sten verjaardag den indruk van afgeleefd heid, niet aldus bij een instelling als het instituut, mits de geest jeugdig blijve. In zijn antwoord heeft overste I-Ieeris ge wezen op de veelomvattendheid van het be roep van zee-officier. De minister van defensie, dien spreker op zijn departement heeft ontmoet, zeide tot hem, dat het hem zoo opgevallen was, dat zooveel zee-officieren en gewezen zee-offi cieren in allerlei functies worden aange troffen, waar zij zonder uitzondering vol doen. Een bewijs, aldus de minister, van de goede opleiding, die zij ontvangen. Natuur lijk heeft, aldus spreker, deze opleiding zich als een levend organisme gewijzigd, veran derd, hervormd. Spr. wees tenslotte op do belangstelling, welke de Koningin' steeds voor het Instituut toont en die reeds tot herhaalde bezoeken heeft geleid. Spr. verzocht, de aanwezigen een driewerf hoezee op de Koningin en een Leve de Ko ningin uit te brengen, waaraan allen spon taan hebben voldaan. De officier van administratie de heer M. van Houten heeft daarna namens het perso neel ccn teekening van het huldeblijk aan geboden, dat zal bestaan uit een in den voorgevel aan te brengen lamp. Deze lamp is evenwel nog niet aangekomen. Spreker wees verder op de bijzondere plaats die het instituut als ondervvijs-instelling inneemt en de goede verstandhouding tussehen leeraren en den commandant Met een hartelijk woord van dank heeft overste Heeris het geschenk aanvaard. Na afloop van deze plechtigheid heeft de commandant der marine vice-admiraal Quant het korps adelborsten geinspecteerd. ONDER EEN TRAM. Wielrijder overleden. Woensdagavond is op de Ceintuurbaan te Amsterdam een 50-jarige wielrijder onder een tram geraakt. De rnan is zwaar gewond naar het O.L.V. Gasthuis vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is overleden. NEEMT DE ALASTRIM AF? Geen nieuwe gevallen te Rotter dam. Te Rotterdam" hebben zich Woensdag geen nieuwe gevallen van alastrim meer voorge daan. Het schijnt dat deze week het aantal nieuwe gevallen vrij wat geringer zal zijn dan dat van de weken daarvoor. Op een school aan de I-Iidegardisstraat waar oen leerling alastrim heeft gekregen, is de geheele betrokken klasse naar huis gestuurd tot 1 October. Tussehen het ziek worden van den leerling en het naar huis sturen der leerlingen is een week verloo- pen. Men heeft n.l. ontdekt dat. de besmette lijke periode van alastrim eerst na zeven dagen begint. Het was dus niet noodig, zoo als men vroeger wel heeft gedaan, om de geheele klas onmiddellijk na het bekend worden van het geval heen te zenden. OUD-BURGEMEESTER VAN SCHAECK MATRON. Een afscheid in den Raad van Nijmegen. In het begin van de vergadering van den Raad der gom. Nijmegen, Woensdagmiddag gehouden, ias de voorzitter, wethouder G. A. Buss er, een brief voor van den heer F. AL A. van Schaeck Mathon, die sedert 1 September het burgemeestersambt ..L^heeft neergelegd L.y.;en waarin deze erklaarde, wegens fzijn gozondheids- g, Jloestand verhin- Iderd te zijn per- |soonlijk afscheid te Inemen. De heer IVan Schaeck Ma li thon brengt in den gbrief dank aan het college van B. en |W. en aan den ge- I meenteraadsleden, met wie hij gedu- 1 rende meer dan dertig jaren heeft samengewerkt, voor de ondervon den steun en medewerking, aan hot gemeentepersonecl, meer in het bijzonder aan hoofden van ge meentediensten, voor de ondervonden mede werking, aan het politiepersoneel voor zijn trouwe plichtsvervulling, aan de plaatse lijke pers en aan de vele ingezetenen, die zoo menigmaal blijken van waardeering gaven. Hij uit de hoop, dat Gods onmisbare zegen moge rusten op Nijmegen en zijn in gezetenen. De loco-burgemeester, de heer G. A. B u s- ser, zeide dat het beleid van den afgetre den burgemeester hoogelijk gewaardeerd werd, éoowel door de Landsregeering, als door het Gewestelijk Bestuur. Spr. schetste in grootc trekken, wat onder het bestuur F. M. A. van Schaeck Mathon. JHTSCHE STRAAT 15 van den afgetreden burgemeester tot stand is gekomen, hoe Nijmegen uitgroeide van een stad van 40.000 zielen tot een van bijna 80.000 inwoners en hoe, na de ontmanteling, de uitbreiding steeds voortging. Spr. zeide, dat de burgerij en de Raad den heer van Schaeck Mathon een nieuw bewijs van trouw en erkentelijkheid wil geven, n.l. het bijeenbrengen van gelden voor het Van Schaeck Mathonfonds voor ouden van dagen. Hierna sprak het oudste raadslid, de heer W. J. II. van der Waarden, die zeide mede namens de R.-K. raadsfractie te spre ken, indien hij dank en oprechte waardee ring betuigde aan den afgetreden burge meester. De heer B e u k e m a sprak namens de soc.-dem. raadsfractie woorden van groote vvaardecring voor de strikte onpartijdigheid en verdraagzaamheid van den scheidenden burgemeester. De heeren Gautzscli (Lib.), Bouman (R -K. V. P.) en Van Westreenen (C.-H.) sloten zich bij de vorige sprekers aan. Te Rotterdam wordt van 19 tot 26 Sep tember een Efficiency-tentoonstelling ge houden. welke tentoonstelling wordt geor ganiseerd door de Nedcrlandsehe Vcreeni- ging van Importeurs en Fabrikanten van Kantoormachines Een groot aantal binnen- on buitenland- sche experts zijn aanwezig om de noodige voorlichting te verschaffen. De heer Flines heeft bij de opening waar bij vele autoriteiten en andera belangstel lenden aanwezig v\aren, namens het be stuur der voormelde vereeniging en van het. uitvoerend comité ter voorbereiding van de tentoonstelling de aanwezigen wel kom geheeten. De heer Flines vvenschte naar voren te brengen, dat dit de vierde efficiency-ten toonstelling is, welke door de vereeniging is georganiseerd. De laatste vond drie jaar geleden te Am sterdam plaats en trok toen veel belang stelling. Kosten noch moeiten zijn gespaard om deze tentoonstelling zoo leerzaam mo gelijk te doen zijn en het publiek zoo goed mogelijk op de hoogte te brengen van de machinale en niet-machinale hulpmidde len van het moderne kantoor. Het verzoek van de exposanten is: Komt tot ons met uw moeilijkheden en proble men op administratief gebied. Spreker zeide de buitenlandscho gedele geerden, de leden van het eere-comité en alle anderen, die aan het voorbereiden der tentoonstelling met raad en daad hebben medegewerkt, dank voor hun moeite Daarop heeft de voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotter dam dc tentoonstelling voor geopend vor- klaard. HONDEN- EN KATTEN TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. De Kynologenclub dc. Maasstad heeft het voornemen op 27 October te Rotterdam een internationale hondententoonstelling te houden, waarvoor men reeds de toestem ming heeft verkregen van den raad van be heer op Ivynologisch gebied in Nederland, welke tentoonstelling gehouden zal worden in een van de leegstaande Ncnytohallen te Rotterdam. Een internationale kattenten toonstelling zal aan deze show worden ver bonden, terwijl eveneens windhondenrennen zullen worden gehouden. De opbrengst zal worden afgestaan aan het comité tot steun aan de Z.-II. Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen (voor het nieuwe red dingsmateriaal). Verschillende internatio nale keurmeesters zullen in de jury zitting ncpien. TER HERINNERING AAN DR. ALETTA JACOBS. Een internationaal fonds. lil het jongste maandblad van de Xeder- landsche Vereeniging van Staatsburgeres sen, waarin dr. Aletla Jacobs op veelvul dige wijze wordt herdacht, deelt mevrouw C. Ramondt—llirschmann mede, dat op voorstel van de dames James Addams en mrs. Grace Ilofman White uit New-York, een internationaal Aletta Jacobs-fonds is gevormd met nader te bestemmen doel in het Vredeswerk. Tijdens het onlangs te Praag gehouden Congres voor Vrede en Vrijheid werd in de kas van dit fonds reeds ongeveer duizend gulden gestort. Naar wij voorts in het blad lezen, berei ken het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging van Staatsburgeressen van verschillende kanten vragen omtrent plannen vooi een blijvende dr. Jacobs-her- denking. MIJNSCHADE De nieuwe St. Josephkork te Kaalheide vertoout nu reeds schenren. Dc nieuwgebouwde St. Josepliskerk der Paters Minderbroeders-Conventueelen, in het rectoraat Kaalheide-Kerkrade, vertoont nu reeds scheuren in dc gewelven en zij wanden, tengevolge van den mijnbouw. De kerk is nog geen jaar in gebruik genomen, aldus de Msbd. Weigert uw electrisch licht DIE DOET ZIJAI PLICHT UTRECHTSCHESTRAAT 15 Betaling in overleg met kooper HEBBEN DE POSTVLUCHTEN REDEN VAN BESTAAN? Zooala hel cr thans uitziet zullen na Januari geen geregelde 'duchten meer kunnen worden gemaakt Het tweede vl egtuig vervoert te weinig post De mail van dit vliegtuig zal in veler oogen niet meevallen, zegt het IIbid. Het eerste vliegtuig nam 145, dit vliegtuig 131 K.G. mee naar de Oost. Dit moet eenigszins een teleurstelling zijn voor de leiding van onze posterijen, die zich zoo sterk voor deze vluchten interesseert en die daar in de toe komst terecht zooveel van verwacht. Mis schien komt dat, omdat dc mensehen er nog niet genoeg van doordrongen zijn hoeveel voordeelcn het verzenden per luchtpost biedt. Misschien is het ook een gevolg van het feit, dat verleden jaar een paar van de vluchten naar Jndic door pech moesten-wor den afgebroken. Maar wij mogen niet ver geten, dat wij met de motortechniek en met do verzorging der verschillende landings terreinen alweer een jaar verder zijn, zoodat alles alweer meer betrouwbaar geworden is dan het in dot. jaar was, Het is daarom te hopen, dat er voor de volgende vliegtuigen wat meer post komt, zoo bijvoorbeeld een 250 a 300 kg. Want daardoor zou op overtuigende wijze worden aangetoond, dat een geregelde vlicgpost- dienst op ons Indië inderdaad reden van bestaan heeft. Dan zouden daardoor mis schien tevens gemakkelijker verschillende moeilijkheden, die onze Indië-yliegprij in den vreemde nog maar al te veel onder vindt, worden opgelost. Zooals het cr thans naar uitziet, zullen cr na Januari geen geregelde post vluchten meer kunnen worden gemaakt, omdat Rn- gelsch-Indié en waarschijnlijk Engeland z<-!f oök niet in voldoende mate meewerken, om de regelmatigheid van deze diensten te ver* ekeren. En dat is toch in de eerste plaats noodzakelijk, aangezien de route voor het grootste gedeelte over Engelsch gebied loopt. Aan den anderen kant is het te ho pen, dat deze IndiÖ-vliegtuigen niet volbc- last uit moeton worden gestuurd Volbelast wil zeggen c-en lading van 500 kg Want dat zal naar onze meening eerst mogelijk zijn als alle terreinsomstandigheden vooral in het verre oosten, zoo zijn, dat kleinere etap pes dan thans gevlogen kunnen worden. Nu moeten de vliegtuigen vooral van Allahabad naar Akyhab, van daar naar Bangkok en dan weer naar Medan zulke grootc etappes afleggen, dat het absouut noodig is, dat de tanks zooveel mogelijk benzine bevatten. Een paar honderd kilo vracht minder geeft de ruimto van bijlading aan brandstof, die noodig is voor meer veiligheid. Deze regelmatige postverbinding is im mers ook nog maar een proefneming van welker welslagen in de toekomst veel af hangt. En daarom is het aan to bevolen, om vooral in dit begin niet te veel hooi op den vork te nemen. Dat is zoowel in het belang van de post als van de vliegerij zelf. Met het vliegtuig, dat gisteren van Schiphol naar Ned.-Indië is vertrokken, werden zestien zakken post vervoerd, met ccn totaal gewicht van 131 kilo 400 gr. bruto, en 125 kilo C25 gr. netto. Do zending bevatte 5629 brieven. 1428 briefkaarten, 22 drukken, 22 postwissels en 4 monsters Totaal 7105 stuks. Hiervan werden aangeteekend ver zonden 433 brieven en 12 briefkaarten, 445 stuks totaal. BEZOEK VAN ENGELSCHE INGENIEURS AAN ONS LAND. Grootc ingenomenheid met het aanschouwde. Een twaalftal vooraanstaande ingenieurs directeuren van de meest belangrijke in richtingen tot afvoer en zuivering van rioolwater in Engeland, alle leden van de „Association of managers of servagc dispo- sol works" bracht dezer dagen een bezoek aan ons land. Na de in aanleg zijnde installatie te Knocke in België bezichtigd te hebben bezochten zij onder geleide van ir. Kessmer, directeur van het instituut tot zuivering van afval water, eerelid van bovengenoemde vereeni ging de in den laatsten tijd volgens diens plannen gebouwde zuiveringsinrichtingen tc Vught, Hilversum, Beverwijk, Apeldoorn, Twello, Eerbeek en Ede. Den 17en September bood de voorzitter v an de commissie van Toezicht op genoemd instituut, oud-minister van IJsselsteijn, san het gezelschap te zijnen huize een avondmaaltijd aan; den daarop volgenden dag bezochten zij dit instituut. Gisteren vertrokken de ingenieurs naar Duitschland, waar de meest bekende in richtingen in het Rijnland en Zuid-Duitsch- land zullen besocht worden. Het gezelschap gaf uiting van zijn groote ingenomenheid met hetgeen hier te lande is tot stand gebracht. NOODLANDINGEN. Woensdag hebben in de nabijheid van Bergen op Zoom twee militaire verkennings vliegtuigen een noodlanding moeten maken '9 Morgens om elf uur was de vliegenier sergeant A. v. d. Pol rnet een verkennings vliegtuig, gemerkt 535, en vergezeld van den verkenner-adjudant van Beurden, boven de Wocnsdrechtsche heide ter bijwoning van dc manouvres, toen plotseling dc motor van het vliegtuig onklaar werd. Hij kreeg geen gelegenheid om naar een geschikt landings terrein te zoeken en moest boven dc kleine meren een landing maken. Gelukkig liep de landing goed af en kwamen de inzittenden behouden op den beganen grond. Ook het vliegtuig bekwam geen averij. Des cniddags om even vóór vieren maak ten dc sergeant-vliegenier Rademacker en de verkenner-sergeant Siebcnsmo, die even eens een vcrkennersvliegtuig, gemerkt 119 bestuurden, en uit Vlissingen naar Soester- berg wilden terugkeeren, op het terrein Kijk in de Pot eveneens een noodlanding Zij hadden boven Goes bemerkt, dat er een de fect was aan de olieleiding. Ook dit vliegtuig kwam behouden neer. Onmiddellijk stelden de vliegers zich in verbinding met Soester- berg, waar deze toestellen thuis behoorden. Getracht zal worden om beide vliegtuigen ter plaatse te doen herstellen, zoodat zij vermoedelijk morgen weer naar Soester- berg kunnen terugkeeren. DE STAKING AAN DE ZINKWIT- FABRIEK TE MAASTRICHT. De relletjes duron voort. Woensdagavond was het weer rumoerig in de Stokstraat te Maastricht. De politie trachtte ditmaal de gemoederen met water te kalmeeren dc slangen stonden op de waterleiding maar toen er met steenen en glasscherven gegooid werd, werden char ges gemaakt en de straat en omgeving her haaldelijk „schoongeveegd." Een wacht meester en een marechaussee werden door steenen en scherven getroffen. Gistermorgen was de toestand als gewoonlijk kalm. De relletjes worden voornamelijk veroorzaakt door opgeschoten jongens, waarvan het kijklustig publiek de dupe wordt. HULDIGING VAN MR. ROOBOL TE ARNHEM. Défilé van tallooze vereenigingen. Duizenden en nog eens duizenden Arn Lemmers hebben gisteravond deel genomen aan de spontane huldiging van mr. R"-obol en mr. Den Hollander, de bekende verdedi gers in de moordzaak Gicssen-Nieuwkerk Reeds lang voor 8 uur spoedde zich een npoi me menigte naar het Kusebiusplein, waar de stoot gevormd werd. Daar stonden alle Arnhemsche muziekverenigingen op gesteld mot uitzondering van het politic corps, rlat door dienst verhinderd was, ver der eenige eymnastiekvereenigingen, de krachtsportvcreeniging Achilles, ja zells de vischclub De Brasem. Voorop in den stoet ging de muziek* waarachter zich aansloot het rijtuig, waarin het organiseerend co mité was gezeten. Tevens bevonden zich hierin twee kransen van laurierbladeren en witte lelies er tussehen gevlochten, terwijl er blauw-vvitte linten aanhingen, waarop gedrukt stond' „De waarheid moet zege vieren". Verder reden in den stoet verschil lende auto's, gevolgd door talrijke corpo raties. Ruim 8 uur zotte de stoet zich in beweging. Heel langzaam reed men de singels at naar 't woonhuis van mr. Roo- bol aan het Bothaplein. Duizenden liepen mede, zoodat het tramverkeer gcruimen tijd gestremd bleef. De heer Wolters, voor zitter van het comité, hield, toen de door fakkels verlichte stoet voor het huis tevens kantoor van mr. Roobol en mr. Den Hol lander was aangekomen, staande in het rij tuig een toespraak, waarin hij met enthou siaste woordeD het werk der beide verde digers memoreerde Nadat aan dc dames Roobol en Staalman bloemen waren aan geboden, trok het défilé van alle vereeni gingen voorbij. Ten slotte dankten de bei de verdedigers in een uitvoerige rede de samengestroomde menigte voor haar be langstelling. Tot laat in den avond bleef het zeer druk in de omgeving. Bij zijn zilveren ambts jubileum Prof. Woltjer. A.s. Maanaag viert prof dr. R. II. Woltjer hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, zijn zilveren ambtsjubileum. Rob. fl. Woltjer is een zoon van wijlen Dr. .T. Woltjer, die eveneens de Vrije Universiteit als hoogleeraar diende en werd 19 Juli 1878 te Groningen gebo ren. Hij studeerde aan het Ger. Gym nasium te Amster dam en werd in Sept. 1885 student aan de Universiteit, die hij nu een kwart eeuw als hoogleer aar dient. In 1900 deed hij magna cumlaude zijn candidaats- examen, om in 1902 doctorandus te worden in'de letteren en wijsbegeerte. In 1904 pro moveerde prof. Woltjer eveneens magna cum laude aan de Vrije Universiteit op een proefschrift getiteld: „De Platone prae so- craxicorum philosophorum existimotore et judice". Direct daarop volgde zijn benoe ming tot hoogleeraar aan de Vrije Universi teit, waar hij Grieksch, Latijn en oude ge schiedenis doceert. Sedert 14 September 1927 maakt de jubi laris deel uit van den gemeenteraad van Amsterdam, zulks als opvolger van Dr. M. M. van Raafton. Dr. Woltjer is vice-voor- zitter van de afd. Hooger Onderwijs van den Onderwijsraad en voorzitter van de afd. Lager Onderwijs van dien raad Ook is hij voorzitter van de Amsterdamsche commissie van toezicht op het lager- en voorbereidend onderwijs, lid van de com missie van toezicht van de Amsterdamsche Gem Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen en curator van het Geref. gymnasium. Gelijk bekend, schaarde de jubilaris zich in 1926 bij het bekende conflict in de Ger. Kerken aan de zijde van Dr. Geelkerken, met. wien hij dan ook een en andermaal ter Synode van Assen verscheen Zijn hou ding en overgang naar het Hersteld Ver band bracht eenige moeilijkheden in den lering der Vereeniging voor Hooger Onder wijs op Ger. grondslag. Op de Vrije Uni versiteitsdag van 1928 te Middelburg kwam deze zaak tot een bevredigend einde. Bij de jongste kabinetsformatie werd de jubilaris, gelijk bekend is. aangezocht voor de portefeuille van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen In verband met. zijn po sitie aan de V. U. kon de jubilaris het mi nisterambt niet aanvaarden. Dr Woltjer is ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Onder leiding van de hoogleeraren Dr. J. II. Pos eh dr. D. II. Th. Vollenhoven, beide oud-leerlingen van den jubilaris, heeft zich een commissie gevormd om hem te huldi gen. Op zijn gedenkdag zal prof. Woltjer mede met de zijnen in huize „Zomerdijk Bussink" in het Vondelpark van 3—5 uur recepieeren. ALASTRIM. Onverantwoordelijk Gistermiddag ontving de geneeskundige en gezondheidsdienst te Amsterdam offi cieel bericht, dat een éénjarig kind te Ab coude lijdende was aan alastrim. Toen de dienst zich daar aanmeldde om den klei nen patient af te halen, bleek het dat de moeder en dc grootmoeder met hem op reis waren gegaan naar Nieuwerkerk aan clcn IJsel. Pogingen zijn gedaan om hot. kind te Gouda oi te Nieuwerkerk op te vangen en proces-verbaal zal worden opgemaakt wegens vervoer van een lijder aan besmet telijke ziekte in een openbaar middel van vc-rvocr. Dc directeur van den geneeskundigen dienst cn gezondheidsdienst te Amsterdam wijst cr op, dat dit geval weer illustreert hoe men op onverwachte wijze mof lijders aan alastrim in aanraking kan komen. Nogmaals raadt hij daarom aan. zich te laten inenten. Humorhoekie *-• j y.*? jfv-iute Gastheer: We moeten rnaar naar binnen gaan, Piet. 't Ziet i er naar uit dat de vrouw het vleesch klaar heeft. (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6