REGENKLEEDl NG IMHMOEL J. A. SCHOTERMAH Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 1 56- WINTERMANTELS KAMPERMAN'S B. Schoolemara BeSdarsop No. 42 HET ONBEREIKBARE „L'HIRONDELLE" M'. K. van Rossum UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 ALGEMEEN NED. VERBOND De groep Nederland te Amsterdam bijeen ROTTERDAM TELT 283 ALASTRIMLIJDERS In de afgeloopeu week 27 nieuwe gevallen N.V. COMPAGNIE LYONNAISE ROTTERDAMS JEUGD IN ACTIE Electriciteit op eik gebied Eenigste gedipiom. Rijwielhersteller hier ter stede, Rijwielhandel TEL, 132 KAMP 4 Hebt U een Taxi of Auto noodig? FEUILLETON. 16/IS LANG EST R A A T BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Amsterdam, 24 Sept. Op de vergade ring van Groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond, gehouden te Amsterdam op 21 September, onder voor zitterschap van den heerM. N. Pattist, wa ren 11 afdeclingcn vertegenwoordigd: Am sterdam, Arnhem, 's Gravenhage, 's Gra venhage Jongelieden, Haarlem, 'sHertogoii- bosch, Rotterdam, Schiedam, Utrecht, Voor- ne-Putten en Wageningen. Tot bestuursleden werden gekozen kolo nel K. E. Oudendijk (den Haag, aftredend), en dr. J. Endepols (Maastricht.) Door het bestuur zijn aangewezen tot afgevaardig den naar do algemeenc Verbondsvergade ring op 5 October prof. W. Nolet (War mond), mr. J. Hoog (Haarlem), W, F. Ger- des Oosterbeek (Den I-iaag) en jhr. ir. W. Laman Trip (Wageningen). Ten aanzien van de voorgestelde statu- tenwijzigingen vereenigdo de vergadering cich met de nieuwe omschrijving van art. 2 der statuten, zooals voorgesteld door het hoofdbestuur. Ten aanzien van de andere wijze van samenstelling \an het dagelijkscb hoofdbestuur van de verlaging der af dracht aan de hoofdbestuurskas hand haafde de vergadering de oorspronkelijke voorstellen. Dc begrooting der groep werd vastgesteld op 3S80. De voorzitter deelde mede, dat tot aller leedwezen de heer Th. J. M. Tonino, pen ningmeester der groep, had gemeend ont slag te moeten nemen. Oorzaak was de ge bleken moeilijkheid om van Haarlem uit het beheer te voeren, terwijl de administra tie in den Haag is. Tot tijdelijk opvolger werd benoemd de beer F. Reysenbach te 's Gravenhage. Bij de rondvraag stelde de afgevaardigde van Wageningen de aandacht der vergade ring op de uitlating voorkomende in de rede van den rector-magnificus der Leid- sche Hoogeschool over het gebeurde te Brussel bij het graf van den onbekenden soldaat. Dit bleek niet algemeen bekend, daar menigeen de rede zelf niet gelezen had, zoodat de wensch werd geuit, dat de pers daarover zelfstandig bericht had gege ven. Niettemin verheugde de vergadering er zich over, dat uit die rede bleek, dat het feit. ten laste gelegd aan den Leidschen student, zich geheel anders zou hebben toe gedragen dan aanvankelijk was vermeld. De afgevaardigde der afd. Utrecht wees erop, dat blijkens de pers voor de eer3te maal een internationale bijeenkomst en wel het oogheelkundig congres, door een N'ederlandschen minister was geopend in de Nederlnndschc taal. Anderen wezen er op. dat dit spoedig daarop ook gebeurd was op het Int Techn. Radio-comité. Het wekte de algemeene voldoening, dat de eerbied voor 's lands taal bij dc huidige regeering meer dan vroeger tot uitdruk king komt. De afgevaardigde van 's Hertogenbosch verzocht den Groepsdag daar te houden, waartoe onder algemeene instemming be sloten werd. (N. R. Ct.) In totaal thans tivaalf sterfgevallen Rotterdam, 2* Sept. Alhier heeft zich Maandag geen enkel geval van alas- trim voorgedaan. De gemeentelijke genees kundige dienst heeft weer een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd: In het tijdvak van 17 tot en met 23 September werden door dezen dienst 27 nieuwe geval len van alastrim in de stad vastgesteld. Hiervan was er een in een reeds van to toren besmet gezin, terwijl er 2G in even- zoovee! niet besmette gezinnen voorkwa men. In de ziekenhuizen aan den Coolsingel en aan den Bergweg hebben in deze periode geen leden van liet personeel noch patiën ten alastrim gekregen. In deze periode is een patiënt aan alas trim overleden, waardoor het aantal sterf gevallen thans 12 bedraagt, n.l. twee man nen, een vrouw en negen kiilderen. Het aantal patiënten in totaal aangegeven se- I dert den aanvang der epidemie is 278, waar bij gevoegd moeten worden vijf patiënten die er bleken te zijn voordat de aangifte geschiedde, in totaal dus 2S3. Het aantal alastrimpatienten dat in de UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT daarvoor bestemde gemeentelijke zickonin- richtingen wordt \erpleegd, bedroeg op 21 dezer 73, w.o. vier leden van het personeel. Het aantal 'dat thuis verpleegd wordt be draagt 10. In totaal dus 83 patiënten. In de bovengenoemde periode werden een viertal gevallen met ernstig karakter in een der ziekeninriclitingen opgenomen. Het communiqué dringt nogmaals op in enting aan De gelegenheid daarvoor wordt nog steeds gegeven in eenige lokalen die dc gemeente beschikbaar heeft gesteld, terwijl in de auto van de politie eiken avond hon derden mcnschcn worden ingeënt. Geregeld worden daarbij verschillende stadsgedeel ten bewerkt, doch de geneeskundige dienst is van oordcel. dat die gelegenheid nog veel meer dient te worden uitgebreid. Zij heeft daarom twee autobussen gehuurd die resp. Donderdag en Zaterdag „in bedrijf" zullen worden gesteld, waardoor de Rotter- damsche inwoners iedcren avond-op drie plaatsen zich kosteloos kunnen laten inen ten, buiten dc gewone lokalen. De proefne ming die men een week geleden begonnen is. is in alle opzichten uitstekend geslaagd. In de week van 15 tot en met 21 Septem ber worden acht gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot ridder der Oranje-Nassau- orde J. Barendse, voorzitter van de Veree- niging Bond Westland, wonende te Poel dijk. gem Monster: op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 October H. A G. M Cremers, als burgemeester van Ambt Delden en Stad Delden herbenoemd tot burgemeester van: Dor- kel en Schaft J. A Baken :\Vaspik: P N Dekker; Zutphen: mr. J Dijckmeester; Bccmster W. de Geus; Pu mierend: H Cramwinckel: Wervershoof* N. .1 M Raat, secretaris; Wieringerwaard: C. Haringhui zen, secretaris: Ritthem: M. Barentsen; Rhenen. jhr. dr. Al. L. van Holthe tot Ech ten; Acht karspelen: P. Eringa: Donia- werstal: G. C. D. d'Aumale baron van Har- denbroek: Wonseradccl: mr. L. K. Okma; Zuidhorn G de Vries; Wedde: II P. H. Waal kens; Broekhuizen: J. M H. Hanssen; Brunssum: F. A. J Schmier; Hulsberg: M. A H. A Kerkhoffs benoemd'bij het leger in Nederl. Iudië lot generaal-majoor de kolonel der infanterie P J. A van Mourik en de kolonel van den genernlen staf J. C. Koster; op verzoek eervol ontslagen M. E. baron Bentinck, ontvanger der registratie en do rneineh te Oirschot; idem A. W. Ovcrvoor- dc, ontvanger der directe belastingen to Schiedam; idem J. C Roest, ontvanger der directe belastingen te Den Ilaag; benoemd tot accountant bij de directe belastingen te Tilburg J J Dhont. thans adjunct-accountant aldaar: benoemd tot inspecteur der directe be lastingen enz I C S. Nieuwenhuyztn te Drachten, P. A. Schotel te Bussum. H J, M D van Krevel te Eindhoven, G. R van Essen te Den Haag, C Y. Struyck te Arn hem. II N. Lazet te Utrecht en II I. Olgers te Groningen, allen thans adjunct-inspec teur dier middelen. DOOR GAS BEDWELMD. Amsterdam, 21 Sept. De werkman Donker die op IS September j.l door gas bedwelmd werd. en thans zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is in het zieken huis aan de Nieuwe Keizersgracht, overle den MET EEN BUKS GESCHOTEN. Leeuwarden. 24 Sept. In oen zieken huis te Leeuwarden is een twintigjarige jongeman uit Beetgumermolen opgenomen, die door een vriend niet een windbuks bo ven het linkeroog werd getroffen. De kosel is in het achterhoofd doorgedrongen. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. KIND IN BRAND. Langczwaag, 24 Sept. In een onbe waakt oogonblik heeft een kindje van een jaar een brandend theelichtje van de tafel bij zich in don kinderwagen getrokken, waardoor de dekens vlam vatten. De klei ne werd deerlijk gewond en is aan do ge volgen overleden Brand, gesticht in spooriragons Een treinontsporing veroorzaakt Rotterdam, 24 Sept. De Rotter- damscho straatjeugd heeft niet ten on rechte een slechte reputatie Wel is deze in den loop der laatste jaren eenigszins ver beterd, waaraan het goede toezicht van de politie niet geheel vreemd is, maar meer dan eens moet toch aan een bericht in ons blad den regel worden toegevoegd, dat de baldadigheid van de jeugd de oorzaak was van het een of ander gebeuren. Zoo is er den laatsten tijd verscheidene malen brand gesticht aan den Linker Maas oever Eenige malen heeft de brandweer partijen biels, die op het emplacement la gen opgeslagen, moeten blu&schen en de schade, die daarbij werd aangericht, is zeer groot geweest. Duizenden guldens groot' Nog gisteravond ïheeft een brandje ge woed op bet spoorwegemplacement, dat ernstige schade heeft aangericht en enkele uren later is opnieuw dat terrein van de spoorwegen dc plaats geweest, waar een ernstig ongeluk is gebeurd door toedoen van de jeugd Om kwart voor tien reed een convooi- trein van de Maashaven door de Putsche laan, op weg naar het emplacement aan den Parallelweg Midden in die laan is de elfde wagen van don trein ontspoord. Op die plaats ligt een wissel, d3t met een tus- schenstuk beide sporen verbindt. Waar schijnlijk hebben tongens tijdens het voor bijrijden van den trein - omstanders heb ben later een viertal jongens zien wegloo- pen den wissel omgegooid De elfde wa gen. die het zijspoor opreed, sloeg onmid dellijk daarna, met groot geraas om. De twaalfde wagen viel mee. Beide wagens storten hun. inhoud graag over de straat. Van den tienden en den dertienden wagen werden de buffers vernield Do tiende wa gen werd uit het vorige stuk rails getrok ken, waardoor de rails volkomen werd ver nield. De dertiende wagen reed ook het verbindingsstuk op Verder werd de acht tiende wagen opgetild, waardoor de buffers in de beide volgende en voorafgaande wa gens zijn gedrongen. Ernstiger was nog liet feit, dat het zoo lang moest duren, voordat men er in ge slaagd was de sporen vrij te maken. Er was toevallig op dit emplacement geen lo comotief meei', terwijl de eenige toegang langs die zijde was versperd door de ont sporing. Men heeft dus de hulplocomotief gezonden via de Waalhaven en zoo weer terug naar het emplacement. Dat heeft ge- ruimen tijd geduurd De gestrande wagens hebben moeten wachten tot hedenmorgen vroeg voordat zij konden worden wegge haald. Dit houdt verband met een bepa ling over onbewaakte overwegen, die er op dit traject vele te vindon zijn. Overigens werd rnet het opruimingswerk dadelijk een aanvang gemaakt. Door de politie wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Men tracht de jon gens op te sporen, die de ontsporing heb ben veroorzaakt. Hei brandje. Het brandje, dat enkele uren tevoren was veroorzaakt door de straatjeugd, lveeft eo- woed in een paar spoorwagens aan den Pa rallelweg, op dezelfde plaats, waar de vo rige week ook brand is geweest. Ook nu hebben kwajongens 't vuur aangestokeu Met twee stralen op de waterleiding is het brandje gebluscht. De wagens brandden to taal uit. INBRAAK MET BEDREIGING. Sc hag en, 24 Sept. In den nacht, van Zondag op Maandag, toen alle bewoners 'deelnamen aan festiviteiten ter gelegenheid van de Winkelweek, is ingebroken bij du alleenwonende weduwe mej. Schut. Onder de bedreiging: wijs üp plaats aan waar je geld ligt, of je leven is er mee ge moeid. moest de weduwe haar geldkistje en haar gouden sieraden afstaan. De dader is nog niet bekend. H.bld.). Vraagt Demonstratie v ferseynstraat 19. relet. 432 NED. VEREEN. VAN STAATS BURGERESSEN. Herdenking Dr. Aletta Jacobs* "s-Gravenhage, 24 Sept. De alge- meene jaarvergadering der Ned. Yereenii ging van Staatsburgeressen zal op 5 en 6 October in ITotel Witte Brug worden gei houden. Het overlijden van dr. Aletta Jai cobs sluit focstvertoon op de vergadering uit. In verband hiermee wordt de voorge-i nomen feestelijke herdenking van het lieni jarig Vrouwenkiesrecht uitgesteld, en ini plaats daarvan zal de avond van 5 October gewijd worden aan een plechtige berden-, king in de Van Dijkzaal van dr. Aletta Ja-» cobs. Daar zullen als spreeksters optreden? Margery Corbett Ashby, presidente van den Wereldbond, over Dr. Jacobs and the Al liance: Rosa Manus over Dr. Jacobs als In* ternationalisto; Mr B Bakker—Nort over Tien jaren Vrouwenkiesrecht onder leiding van Dr Jacobs: mej. C. S. Groot over Dr. Jacobs en het Pacifisme: mevr. M C. Door-, man—Kielstra, presidente van den Nat. Vróuw en r.# over Dr. Jacobs en de Raad, en mevr. M. Cohen TervaertIsraels over Dr. Jacobs en de Toekomst. Mej. Mr. Hetty, Gijse Weenlnk sopraan) heeft haar mede werking toegezegd. ALASTRIM OF POKKEN? Vergadering van den Leidschen Geneeskundigen Kring. Leiden. 23 Sept. In de Zaterdagavond onder voorzitterschap van prof. dr. W. A. Kucnen, in de kliniek voor kindergenees kunde van het nieuwe academisch zieken huis gehouden vergadering van den Leid- st-hen Geneeskundigen Kring heeft dr. M. D. Horst, directeur van den gemeenlijken ge neeskundigen dienst de vraag besproken alastrim of pokken? Op deze vergadering waren, betulvo prof. Kucnen, ook aanwezig prof. Barge en prof. Gorter. Over het door dr. Horst besproken vraag» stuk ontstond een uitvoerige ged'ochicnwist seling, waaraan ook door de hoog le era .-en; Kuenen en Gorter werd deelgenomen Hierbij kwam tevens ter sprake do wen-» schelijkheid van het niet of slechts ton deele doen doorgaan (weglating van de keri mis\ermakelijkheden) van dc 3 October* feesten. Besluiten e. d. werden cr echter niet ge- De deugd bestaat niet in het zuchten over de zonde, maar in het nalaten er van. (BEYOND) door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 9 Onbewust van zijn steelsch festijn, liet het meisje haar klare oogen om beurten rusten op elke voorbijgaande ge stalte, op de bewegingen van vogels en honden, en keek naar het zonlicht, dat glansde op het gras. dat de bruine beuken, de linden en die liooge peppels daar bij het water in gloed zette. De dokter van Mildenham had, toen hij eens geraadpleegd werd over een zware hoofdpijn, haar oogen ^volmaakte organen" genoemd, en zeer ze ker nam zij de dingen zeer snel en volko men in zich op. Zij oefende een gröote aan trekkingskracht op honden uit, cn telkens bleef er een staan, en scheen op twee ge dachten te hinken of hij zijn neus in de hand van dit uitheemsclie meisje zou leg gen of niet. Zij keek op van een flirtation met een reusachtizen Deenschen dog, cn zag Fiorsen voorbijgaan in gezelschap van een kleineren, vierkant gebouwden man, die een zeer chique pantalon en erg getail leerde jas droeg. Het lange, magere lijf van den violist, die met groote stappen voortliep, was omgeven door een geheel dichtgeknoopte, bruinachtig-grijze gekleede jas: hij droeg een tamelijk breedgcranden, fluweelachtigen hoed: in zijn knoopsgat stak een witte bloem. Zijn schoenen met lakensche bovenstukken waren verlakt; zijn das bolde, hier en daar uit over een zacht, witlinnen overhemd alles samen genomen een Iheele dandy! Zijn wonder lijke oogen ontmoetten plotseling de hare, en hij maakte een beweging alsof hij zijn hand aan zijn hoed wilde brengen. .Zoowaar, hij herinnert zich mij," dacht Gyp. Die getailleerde gestalte, met het hoofd een klein beetje naar voren gebo gen tusschen tamelijk lioogc schouders, en met zijn groote stappen, deed eigenaardig denken aan een luipaard of een ander le nig dier. Hij stiet den arm van zijn kleinen metgezel even aan, mompelde iets. keerde zich om, cn kwam terug. Zij Icon hem haar kant uit zien staren, en wist dat hij enkel terug kwam om naar haar te kijken. Zij wist ook dat haar vader haar gadesloeg. En zij voelde dat die groenachtige oogen zouden weifelen voor zijn strakken blik dien starenden blikvan den Etigelschman van een zekere klasse, die zich nooit ver nedert tot nieuwsgierigheid. Zij gingen voorbij; Gyp zag Fiorsen zich tot zijn met gezel wonden, zag hem lichtelijk met het hoofd een beweging in hun richting ma ken. cn hoorde den metgezel lachen. Een vlammetje laaide in haar op. Winston zeide: Wat 'n zonderlinge lui zie je hier toch'." ,,Dat was de violist waarvan ik u ver telde Fiorsen." „O! Ah ja!" Maar hij had het geval blijk baar vergeten. De gedachte dat Fiorsen haar ter herin nering had uitgekózen uit dat gcheclc pu bliek, streelde haar ijdelheid. Haar ver stoord gevoel verdween. Hoewel haar va der zijn kieeding verschrikkelijk leelijk vond, stond het hem in werkelijkheid ta melijk goed, vond zij. In behoorlijke Engel- sche kleercn zou hij er zoo goed niet uitge zien hebben. Minstens eenmaal gedurende de volgende paar dugen. merkte zij den kleinen, vierkanten jongen man op, die met hem geloopen had, en was er zich van bewust dat, hij haar met de oogen volgde. En toen v roeg een zekere Barones von Maiscn, een eosmopolitische vriendin van tante Rosamund, een Duitsche door haar huwelijk, half Hollandsch, half Fransch door geboorte, haar of zij den Zvveedschen violist Fiorsen al gehoord had. Zij zeide, dat hij de beroemdste violist van den dag zou worden, indien -n toen schudde zij het. Jhoofd. Daar er geen vraag volgde op dit veelbeteekencndo schudden vervolgde de barones haar gedachtengang hardop* ..Ach, die musici! Hij heeft bescherming tegen zichzelvc» noodig. Als hij niet.spoe dig ophoudt, is hij verloren. Jammer toch! Zoo'n groot talent!' Gyp keek haar strak aan en vroeg: „Drinkt hij dan?" „Pas mal! Maar e* zijn nog andere din gen behalve drinken, ma chérie." Instinct en het lange leven met Winston maakten dat het meisje het beneden zich achtte om geshockeerd te zijn. Zij zocht geen levenskennis, doch weigerde evenzeer er schichtig voor uit den weg te gaan of er zich door te laten vei ontrusten; en de ba rones. voor wie onschuld piquant was, ging voort*. ..Des femme» toujours des fem- mcö! Ce-t grand dommage. Het zal zijn geest bederven. Zijn eenige kans is. één vrouw te vinden, maar ik beklaag haar; sapristi quelle vie pour elle!" Gyp zeide kalm: „Zóu eon dergelijk man wel ooit werke lijk liefhebben?" De barones draaide met de oogen. ..Ik heb een dergelijk man wel eens tot slaaf zien worden. Ik heb hern aan den lei band van een vrouw zien loopen als een lam, terwijl zij hem aan alle kanten be droog. On ne peut jamais dire. Ma belle, il y a des choses que vous ne savez pas en core." Zij vatte Gyp's hand. „En toch, één ding is zeker. Met die oogen en die lippen en dat figuur, heb jij nog een goddelijken tijd voor je!" Gyp trok haar hand weg, glimlachte, en schudde het hoofd; zij geloofdo niet in liefde. „Ach, maar jij zult heel wat hooiden op hol brengen! Maak je maar niet ongerust! zooals jullie Engelschen zeggen. Er schuilt een waar noodlot in die mooie bruine oogen!" Men kan liet een meisje vergeven die het. gezegde, dat er een noodlot in haar oogen schuilt, als een compliment opvat. De woorden verwarmden Gyp, ontoombaar luchthartig als zij in dien tijd was, juist zooals zij het ook prettig vond als dc men- schcn omkeken en naai* haar bleven staan kijken. De zachte lucht van deze plaats, vroolijkheid, veel muziek, een gevoel e'eh „zeldzame vogel' te zijn onder lieden, die, door hun logger type, het hare des te voor- deeliger deden uitkomen, hadden een soort van bedwelming in haar teweeggebracht, en haddon haar wat de barones noemde, „un peu folie" gemaakt. Zij lachte veel, als zij dat heerlijke gevoel had. de wereld om haar vinger te kunnen winden, een gevoel dot men niet al te dikwerf in zijn leven heeft, vooral niet zij, die zeer gevoelig zijn. In dien tijd vond zij alles of grappig, óf „zalig". En de barones, die zich bewust was van den „chic" van het meisje, en die zich oprecht aangetrokken voelde tot een zoo mooi wezentje, zorgde ervoor dat zij alle menschcn ontmoette, en misschien meer dan allen, die zij begecrenswaard achtte. In vrouwen cn kunstenaars, waartus- schcn steeds een zekere verwantschap be staat, openbaart zich de nieuwsgierigheid als een zeer levendige emotie. Bovendien, hoe meer veroveringen een man gedaan iieeft. hoe "n begeerlijker veld hij is voor den veroveringslust van een vrouw. Wat is het aantrekken van een man, die zelf veel heeft aangetrokken, anders dan een bewijs dat uw charme grooter is dan die van allo anderen? De woorden der barones overtui den Gyp cr nog meer van dat Fiorsen „on mogelijk" was, doch heimelijk versterkten zij tevens de vage opwinding, die zij voel de, dat hij zich barer herinnerd had uit dat geheele publiek. Later droegen zij nog méér vrucht. Doch eerst kwam het zonder linge voorval met de bloemen. Een week nadat zij met Winston onder het. Schiller-standbeeld had gezeten, vond Gyp, toen zij eens thuis kwam van oen ritje, op haar toilettafel een ruiker Gloire dc Dyon en La France-rozen Toen zij er haar neus in stak, dacht zij: „Hoe heerlijk! Wie zou ze mij gestuurd hebben?" Er was geen kaartje bij. Het eenige wat het Duit- sche dienstmeisje kon zeggen, was, dat s,t> floor een jongen uit een bloemenwinkel wa ren gebracht voor Fraulèin Winston. Zo vermoedde dat ze van de barones kwamen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6