WIJNHANDEL J. A. SGHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion 11.40 f 56- REGENKLEEDING BINNENLAND L'HIRONDELLE M\ K. van Rossum UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 VERDUISTERING VAN F 145000 ZELDZAME POSTZEGELS GESTOLEN ERNSTIGE BRAND TE ROOSTEREN DE ARBEIDSBEMIDDELING Hu molhoek je 16/18 LANG EST RAAT Pl.m. 20 stuks Toscane; verschillende waarden; gebruikt. 1 stuk Frankrijk no. 6, 1 franc; onge bruikt, zonder gom; keur Diena. 1 stuk 70 kreüzer Wurtemberg; gebruikt. 1 3 stuks 18 krêuzer Würtèmberg no. 35; gebruikt, 1 stuk gekeurd dr. Friedel. Pl.m. 10 stuks 5 Mark blauw van Wur* temberg no. 56; gebruikt. I Pl.m. 30 stuks Rarma; verschillende waardén, o.a. No 16 ongebruikt, gcdeeitc* lijk gom. Verder een groot aantal zegels van de eerste uitgaven van alle staten van Europa, uitgezonderd Italic. BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Voortvluchtige advocaat gearresteerd In den val geloopen Amsterdam, 27 Sept Hedennacht is de advocaat en procureur S. ran Menk, dio voortvluchtig was wegens verduistering van ongeveer 145.000 hier ter stede gear resteerd. Hij is in hot politiebureau aan de Singel ingesloten. Nader seint men ons: Mr. S. van Menk, die in den afgeloopen nacht werd gearresteerd, ontkent zich schul dig te hebben gemaakt aan eenig strafbaar feit. Morgen wordt hij ter beschikking van dc justitie gesteld Het Hbld. deelt omtrent de arrestatie nog Let volgende mede: Tien dagen geleden werd de politie ge- Maar, dat de advocaat de brutaliteit liad gehad zich in Amsterdam te vertoonen en wel in gezelschap van een jongedame. De ju list was echter de politie te slim af en verliet de stad voor hij was gepakt. Maar het werd bekond wie do jongedame Mas en het was zeker niet. onwaarschijnlijk dat de advocaat haar nog eens zou bezoe ken. Rechercheurs hielden daarom voortdu rend de gangen van het meisje in het oog, en gisteravond werd zij gezien, wandelende me', een héér. De rechercheur herkende den hoor niet dadelijk, maar hij bleef volgen. Het tweetal ging, na een wandeling, zitten in eeir café in de Bosboom Toussaint- straat. Daar herkende eon rechercheur den gezochte en hij sprak den advocaat aan, die zich eerst zeer verwonderd toonde en een valschcn naam opgaf Maar spoedig dat Mas half een in den nacht erkende hij den voortvluchtige te zijn. In zijn bezit werd nog eenig Duitsch gold gevonden. Hij is naar het politiebureau Singel ge bracht. Oranje-Nassau-orde aan A. Sminia, brood- hakker bij de firma .T. Bakker Szn. te Sneek. Op verzoek eervol ontslagen E. J. Tone- kens als burgemeester van Norg. Aan de R.H.B.S, te Tiel i6 benoemd tot tijdelijk leeraar W. Nieuwenkamp te Utrecht en wederom tijdelijk benoemd J. H. Lindeman. Benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg D. van Leeuwen te den Haag. Bij ministerieöle beschikking is de ont vanger der registratie en domeinen B. J. Stroes verplaatst van het kantoor Raalte naar hot. kantoor Elburg; is de inspecteur dor directe belastingen enz H. J. Lazet. toegevoegd aan het hoofd der inspectie Utrecht le afdeeling, verplaatst naar Rot terdam en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar; is aan Ir. W. H. Steenaart op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdassistent bij de waterbouwkunde aan de Technische IToogeschool te Delft, als zoodanig is tij delijk benoemd Ir. G. Meesters te den Haag. Onder meer Zwitsersche en Oud-Duitsche rariteiten Opgave der vermiste exemplaren DE ROTTERDAMSCHE GEMEEN TERAAD. Het recht van den voorzitter. Rotterdam, 26 Sept Het is al een oude kwestie, die van de orde in don Rotterdam- schen gemeenteraad. Indertijd is het regle ment vjm orde zoo ingericht, dat do voor zitter aan den gemeenteraad kon voorstel len een lid dat de orde verstoorde, voor den duür van den gcheelen zittingsdag uit te sluiten, over welk voorstel kon worden be raadslaagd, waarna de Raad daartoe kon besluiten. Gebleken is evenwel dat dit juri disch niot juist is, zoodat. de heer van Burink die het op een rechtszitting aan had laten komen, vrijgesproken werd. Thans doen ii. en NV.. die rijp over de zaak beraadslaagd kenben, na deskundige adviezen te hebben ingewonnen, een voor stel aan den Raad om het betreffende arti kel zoo te wijzigen, dat aan den voorzitter het recht gegeven wordt een lid dat hindert, te verwijderen voor den duur van de zit ting. Het lid zal dus op bevel van den voor zitter de zaal en do daarbij behoorendc lo- caliteiten moeten verlaten. Wanneer dit artikel in den raad behan deld wordt, zal het interessant zijn naar de rede van don heer van Burink te luis teren, die het op zijn minst bij een muil band zal vergelijken. UIT DE STAATSCOURANT. 'Aiphabetischc aanbevelingslijsten: le. voor rechter in de rechtbank te Breda, mrs A. Bisschop Boele, J. C. Brongcrs, G. J. Kronenberg, allen substituut-griffier, resp. le Breda, Rotterdam en Utrecht; 2e. voor rechter in de rechtbank te Winschoten mrs. J. C. Brongers, substituut griffier bij 'le rechtbank te Rotterdam, C. G. BIJlevelü. substituut-griffier bij de rechtbank te Am sterdam, H Ferguson, griffier bij het kan- Iongerecht te Apeldoorn; mr. F. IT. Neiszen, substituut-griffier bij de rechtbank te 's-Gravenhage, is met het lot afgevallen te gen een van bovengenoemde candidaten; 3e voor griffier bij de rechtbank te Win- Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau Dr. P. C. Kortcweg, arts te Amsterdam. Toegekend de bronzen eeremedaille der Rotterdam, 2 7 Sept De Deensche postzegelhandelaar S. R., die van Bazel naar Rotterdam reisde, had gisteren te Ba zel een koffer met postzegels afgegeven in den bagagewegen. Vanmorgen haalde hij den koffer af aan het D. P.-stalion, daar hij van plan was door te reizen naar do poslzegeibums te Brussel. Het bleek toen dat er voor een waarde van 1 26,000 Uit den koffer gestolen was. Door do centrale recherche is een onderzoek ingesteld De postzegels zijn te llaz-i al gestagen. Lijst der vermiste exemplaren! 1- blok van 20 stuks gestempelde 3 Groschen Hannover geel ongetand, pas ge kocht op rle veiling Bcla Sekula te Luzern. 2 donker bruin lederen plakboeken (goud op snee) met ledoren bandsluiting, waarin een aantal oud-Europccsche zegels tor waarde van pl.m. 20,000. De boeken wa ren door Eberhard te Wcenen geleverd. De voornaamste zegels uit deze twee boe ken zijn1 1 gele Merkur zegel op dun papier, ge bruikt, aan dc rechterzijde breed gerand; keurmerk Friedel. 3 pfennig rood Saksen, ongetand; keur merk Friedel. 1 Baseier duifje gebruikt. •4 of 5 Zurich 6 rappen: allo gebruikt. 1 5 rappen Waadt; gebruikt. 1 2Yi rappen Winterthur; gebruikt; keur Dr. Pirl. 1 horizontale strip van 6 stuks 0 kreuzer blauw Oostenrijk ongetand. 1 Denemarken van 10 Öre Yvert No. 33; ongebruikt. Pl.m. 10 stuks Rusland No. 1; gebruikt. 1 stuk Rusland No. 1; ongebruikt, hoek stuk, nagegomd. 1 stuk Finland No. 1; ongebruikt, rand- stuk zonder gom. 4 A 5 stuks Finland No 1; gebruikt. 1 stuk 2 shilling bruin (Yv. No. 39) van Engeland; gebruikt; 1 horizontale strip van 3 stuks Luxem burg No. 2; gebruikt. 1 stuk 10 real Spanje No. 5; gebruikt. 1 stuk real Spanje No. 19; gobruikt, van boven kortrandlg Pl.m. 25 stuks 1 peseta Don Quichotte Spanje; gebruikt en ongebruikt. 1 stuk Zweden No. 1; gebruikt, kleine scheur onderzijde. 1 stuk Zweden 17 öre Nó. 13; ongebruikt. 1 stuk Zweden 1 r. No. 25; ongebruikt. Pl.m. 50 stuks Zuid-Bulgarijc en Oost- Roumalie; gebruikt en ongebruikt; alle waarden; keur Dr. Diena en Friedel. Pl.m. 20 stuks Sicilië No 24; gebruikt, de hoeken zijn rond. Pl m. 50 stuks Roemenië No. 17 tot on met 35 Yvert; gebruikt en ongebruikt (on der andere een linker randstuk NTo. 28 10 bani blauw) Pl.m. 20 stuks Turkije No. 1 tot en met 4 en strafport 1—4. Pl.m. 10 stuks Turkije no. 49; pl.m. 10 stuks no, 64; elk pl.m. 10 stuks 79, 97 en 154. 1 stuk Turkije no. 263; ongebruikt. 5 stuks Turkije postzegel 2 piaster rood; no. 44. 8 10 stuks Bremen; verschillende waar den. 1 paar van Beijeren no. 14, 18 kreuzer; bovenrand stuk. 1 Toscane no. 2; gebruikt, keur Dr. Diena. Twee schureo en een woon huis in vlammen R o e r m o n d, 2 6 5 e p t. Hedenmiddag te gen 4 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het pand van tien landbou wer A. N. in het gehucht de Pas te Roos teren. Het vuur vond in den oogst gretig voedsel, zoodat eerst de schuur van den landbouwer N. on vervolgens clie van den landbouwer S. benevens de daarbij behoo- rende stalling in een rninmum van tijd in lichte laaie stonden Tenslotte brandde ook een woonhuis van een derden landbou wer tot den grond af. Alleen het woonhuis van N. kon behouden blijven Verzekering dekt de schade DE FORD-FABRIEK TE ROTTERDAM. Rotterdam. Onder de gemeentestuk ken die aan den Rotterdamschen gemeen teraad zijn gericht, zijn een finaiitioclo re geling van den grondverkoop aan Ford voor den bouw van eon nieuwe fabriek aan het Mareoniplein, en een tot den verkoop van een stuk grond op het plan-Dijkzicht aan de Margarine Unie voor den bouw van een nieuw kantorenpnnd. Voor dit stuk grond van 9000 \ierk. M. wordt 3/2 ton go- vraagd. VOORBARIGE VERRASSING. Sappemccr, 26 Sept. Bij de verloting voor een Volksgebouw alhier bleek, toen reeds een groot aantal prijzen, w.o. de hoofdprijs, Was uitgeloot, dat men van twee bussen resp. met 15.000 en 10.000 loten de verkeerde had genomen, zoodat do trekking moest worden geannuleerd en opnieuw moest worden begonnen. De eerste-prijswin- naar, iemand uit Stadskanaal, had reeds te legrafisch bericht ontvangen. HET RAADHUIS VAN OOLT- GENSPLAAT. Een vorstelijke schenking. Ooltgelisplaai, 26 Sept Bij den raad der geraeonto Ooltgensplaat. is een schrijven ingekomen van den Ambachts heer der St. Adolfsheerlijkheid le Gronin gen. waarin verzocht werd mede te doelen of het gemeentebestuur bereid is tot ver koop van het gemeentehuis over te gaan De Ambachtsheer wil dit raadhuis, dat in 1616 gebouw is. geheel in den ouden stijl restaurecren en het. inrichten als oudheid kundig museum. Wanneer de gemeente hiertoe bereid is don wil de Ambachtsheer oen nieuw ge meentehuis voor de gemeente doen bouwen geheel volgens de moderne eischen inge richt met een flinke raadzaal, secretarie, burgemeesterskamer enz. De raad hééft óver deze belangrijke of ferte langdurig gediscussieerd en ten slotte op prae-advies van B on W. besloten om met den Ambachtsheer in nader overleg to treden. De Raad mcortt dat zulk een vor stelijke schenking niet van de hand gewe zen inag worden. TWEE KINDEREN DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Een meisje gedood. Moordrecht, 26 Sept. Een zwaarbela den vrachtauto van Van M., uit Zegwaard, kwam de bocht van de Kerkstraat om on reed de helling af, waarbij twee jeugdige meisjes, die het \oertulg tegemoet liepon, werden gegrepen. De kleinen kregen de wie len over het lichaampje en kwamen onder den auto te liggen. Toen men de kinderen had bevrijd, bleek het eene, eon 5-jarig dochtertje van den heer .T. van Vliet, uit de Kerkstraat, te zijn gedood, terwijl 't an dere, het even oudé kind van den heer C. Boogaart, uit dezelfde straat, eenige lichte kwetsuren had opgeloopen. DE GEFINGEERDE BEROOVING TE DEVENTER. Arnhem, 26 F e b r. Het. gerechtshof heeft, den kantoorbediende G. J. .1. S. te Deventer wegens deelneming aan een ge fingeerde borooving en wegens verduiste ring van 15,000, mot vernietiging van het vonnis der rechtbank te Zutfen, veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Zutfen had 6 maanden opge legd PHILIPS FABRIEKEN, Bezoek van een Belgisch minister. Eindhoven. 26 Sept. Heden bracht de heer Heyman, de Belgische minister van arbeid, industrie on sociale voorzorg, ver gezeld van cenige zijner hoofdambtenaren, een bezoek aan de Philips-fabrieken te Eindhoven. In het laboratorium vond, na eon inleiding van Dr. A. Bouwers, oën de monstratie plaats met verschillende „Meta- lix" Rdntgenappai aton Voorts werd do psychotechnische afdeeling bezocbi, terwijl een rondrit werd gemaakt door Phllips- dorp. Een adres van bet N.V.V. Het bestuur van het NedeiTandsch ver bond van vakvereonigingen heeft ven adres inzpke het wetsontwerp tot wettelijke rege ling van dc arbeidsbemiddeling tot de Tweede Kamer gericht. Toejuichend, dat door de wet een voor het geheelc land geldende regeling wordt geschapen, maakt het bestuur intusschen eenige bezwaren kenbaar. Met instemming heeft het bestuur er van kennis genomen, dat in art. 6 wordt voor geschreven, dat bij werkstaking of uitslui ting in oen bepaald bedrijf de bemiddeling zal worclon geweigerd. Daarentegen kan het zich niet vcreönigen met art, 7 van het wetsontwerp, liet is van oordeel, dat, de arbeidsbeurzen hun bemiddeling Zullen móéten weigeren t.a.z vah alle arbeiders en alle werkgevers, indien dié bemiddeling ertoe zou leiden, dat een arbeidsovereen komst tot stand komt, welke slechtere ar beidsvoorwaarden bevat, dan die, welke in het betrokken bedrijf ter plaatse gebruike lijk zijn. Terecht schrijft de Amsterdamscho ver ordening. lot stand gekomen met medewer king ook van de werkgevers in den gemoön te ra ad, dan ook voor, dat de beurs niet. mag afwijken van do normale arbeidsvoorwaar den Hierdoor zou ook grootc schade kun nen worden toegebracht aan het instituut der werkloosheidsverzekering. Ten slotte is art. 7 lid 2 in strijd met art, 14 van de wet op de collectieve arbeidsovereenkomst. Met bevreemding heeft het. bestuur ge zien, dat het Wetsontwerp de arbeidsbemid deling, uitgeoefend met oogmerken om winst le maken, toelaat, zij het onder be perkende bepalingen. Het verzoekt dc des betreffende bepalingen zoo te willen wijzi gen dat, mei oen korte overgangsperiode, de arbeidsbemiddeling, met het oogmerk winst te behalen, In ons land, evenals in Duitschland, verboden wordt Ten slotte dringt het bestuur eróp aan, dat in het wetsontwerp een bepaling wordt opgenomen, waarbij do overheidslichamen verplicht, worden gesteld, zich voor het aanstellen van personeel in de eerste plaats te wenden tót do arbeidsbeurzen. DE ALASTRIM. Uitbreiding in Rotterdam. Rotter da m, 27 Sept. Donderdag is to Rotterdam, voor het, eerst Weer sedert drie dagen, alastrlm geconstateerd bij een 62-jarige vrouw in het. Boezemkwartier. Het schijnt dat de ziekte thans daar zich ook gaat nestelen. Vandaar dat de G.G.Ü. besloten heeft, na het Noorden. In de eer ste plaats in het. Bóezemkwartior te gaan inenten, Van dien inentingsdienst is thans een aparten dienst gemaakt. Binnen enkele da gen komen er zes auto's in bedrijf en deze groóte actie zal worden ingeleid door het verspreiden van circulaires, huis aan huis. waarin de bevolking aangeraden wordt met het oog op eigen veiligheid en die van an deren om zich te laten inenten In een van die circulaires wordt een voorbeeld gege ven hoe snel de alastrim zich kan ver spreiden. Tal van menschen hebben, loon hun het bezoek aan familieleden die in de barak ken aan de Hildegardisstrnat, was verbo den, aangebeld bij bewoners van die buurt met het verzoek of zij boven oven voor het raam van die bewoners, flie dc goedheid hebben gehad, dit toe te laten, is thans alastrlm geconstateerd, die waarschijnlijk verbreid is door de familieleden die bacil lendragers waren. Dit wordt uitvoerig in die circulaires toegelicht. In de twee auto's die Donderdagavond in de Bloklandstraat en in den Zwaónhals hebben gestaan zijn tezamen ruim 1100 mcnschön ingeënt. Door het raad6lid van Hilligërsberg, den heer W. Daniëls zijn de volgende vragen gericht tot het college van B. en W. aldaar: Zijn B. cn W. overtuigd dut de alas- trimbarak in de Hildegardisstrnat ge vaar oplevert voor uitbreiding dezer ziekte in hot Noorden van Rotterdam, dat onmiddellijk grenst aan Hillegers- berg, terwijl vele kinderen uit dat zui delijk gedeelte scholen in de Hildegar- disstraat bezoeken? 2öö ja, wilïên Ï3. en \V. Zich dan met bekwamen spoed met het gemeen* tebcstuur van Rotterdam in verbin- ding stellè'n, om met aandrang te ver zoeken deze barak te verplaatsen? Drio verdachte gevallen te Brunssnm. Heerlen, 2 7 Sept. In het ziekenhuis alhier zijn drié personen uit Brunssum op genomen. Men vreest met alastrim te doen te hebben. Te Zalt-Bommel slechts water pokken. J Zalt-Bommel. Het eerst als alastrim aangegeven ziektegeval te Zalt-Bommel is na eenige dagen een geval van waterpok ken gebleken. Een geval te Noordwijk. N o o r d w ij k Aan Zee. Alhier is bij een vijfjarig kind aan den Koepelweg een gevai van alastrim vastgesteld; Maatrege len ter isolatie zijn genomen. LEDEN VAN EEN STEMBUREAU 1 VEROORDEELD. Overtreding art. 85 der Kieswet* Het gebeurde den 3dën Juli 1.1. om half Zes des middags, dat de leden van een der slembureaux te Apeldoorn het stemlokaal \erlieton, om zich thuis even to restauree- ren. Dit geschiedde met. algemeen goedvin- den, ook om de ongelegenheid van hef. ter* röin cn de ziekte van een der huisgenooten. van dc leden, zooals de presidento van het bureau verklaarde. Alle voorzorgsmaatre gelen uaren genomen en de deuren goed afgesloten. Om 5 uur was verklaard, dat de slembus was gesloten. Get. J. A. C. was uit belangstellink ter plaatse gekomen en hem bleek, dat het bureau gesloten was. Dit bevrèeuldde hem en daarom had hij zich lot don burgemees ter gewend. De ambtehaar van het O. M was van meening, dat hier oen vci-oordeeling moest volgen NergenB staat, in de kiesM-et voor geschreven, dat de voorzitter het. stembu reau opentdit opeilt zich zelf. De leden hebben te zorgen, dat, des morgens voor 8 uur do noodige werkzaamheden zijn ver richt. zoodat de eersto kiezer op dat uur zijn stemplicht kan Vervullen. Het bureau kan alleen geschorst wordeh door wanorde. Hier is inbreuk gemaakt op de rechten van' het publiek, dat allo Werkzaamheden van het, bureau moet kunnen volgen. Hèt ge heel deed spr, naief aan deze verdachten hebben zich niet gehouden aan de wet. De fout dient hun evenwel niet. te zwaar te worden aangerekend, daar van boos opzet goon sprake is. Eén ding wenschte spr. nog óp te merken een dergelijke handeling is hoogst gevaarlijk. Het O.M. eischte veroordeeling tot de mi nimumstraf van 0.50 subs. 1 dag. De gemachtigde, mr. James, stelde de vraag, wat moét tnen verstaan onder zit ting Eindigt die pas, als hèt proces-ver baal is opgeteekendAan de Kroon is over gelaten den tijd vast te stellen cn art. 54 van de Kieswet noemt, van 85 uur dat daarbuiten valt, is geen zitting. Spr. geloofde, dat zich hier een geval voordoet, waarin de kantonrechter van zijn recht gebruik kan maken om geen straf toe te passen. Deze doed dat evenwel niet en veroor deelde verdachten overeenkomstig den eisch. GOUVERNEUR FRUYTIER GAAT 3 OCTOBER SCHEEP. Met de „Venezuela" naar Nederland. 's-Gravenhage, 26 Sept Naar de TeL verneemt, zal de Gouverneur van Curagao, lr. L. A. Fruytier, zich op 3 October a.s. met het stoomschip „Vonezuela" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. naar Nederland bege ven. Hij wordt ongeveer 20 October te Am sterdam verwacht. GRATIE AAN MARCELIS MUYLWIJK. Amsterdam, 26 Sept. De Koningin" heeft, naar do Tel. meldt, Marcells Muyl- wijk voor drie maanden van zijn straftijd gegratieerd. Hij zoekt tegen 1 October a.s een werkkring In de bouwvakken. Dokter: Uw man moet absolute rust hebben; hier ls een daapnilddel. Vrouw: Wanneer moet hfj hei innemen? Dokter: HM niet, u moet het zelf Innemen. (Everybody's Weekly),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6