WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 EEN BONTDIEFSTAL BERECHT HAAGSCHE ADVOCAAT VERDWENiN EEN GASKWESTIE TE AMSTERDAM DE SLOTZITTING DER RADIO-CONFERENTIE HIJMANS OPTIMISTISCH Humorhoekje c BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker TE BOEDAPEST GELAND Het derde post vliegtuig Amsterdam. 3 Oct. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij cle K.L.M. is bericht, binnengeko men, dat de P. H. A. E. N., het derde post vliegtuig, dat hedenmorgen van Schiphol naar Ncd.-Indio vertrok, hedenmiddag te 2.05 te Boedapest is geland. Aan boord is al les wel Morgen wordt de tocht voortgezet. Twee jaar geeischt Rotterdam, 3 October. Voor de Rot- lerdamsche rechtbank hebben terecht ge staan de 20-jorige schilder G. S en de ??- jarige zinkwerker J. .T beiden uit Rotter dam en thans gedetineerd, die beschuldigd werden van een inbraak, die in Juni j.l. bij dc gebr. F. aan den Coolsingel, een bont zaak, is gepleegd en waarbij voor 15000 aan bont werd gestolen. Het gelukte de po litie binnen zeer korten tijd de geheele bont- voorraad te achterhalen in een pakhuis in dc buurt van de Kruiskade, waarop de twee mannon zijn aangehouden. Zij hebben, de een na lang zeuren, erkend de inbraak te hebben gepleegd Zij hadden, do een na lang zeuren, erkend de inbraak te hebben ge pleegd Zij hadden zich den \origen avond laten insluiten, en hebben in den nacht toen op hun gemak hun slag geslagen. Voor de rechtbank werd de. houder van het pakhuis, een zekere K. gehoord als ge tuige. Tegen hem werd de opmerking ge maakt dat hij bijna even misdadig was als de daders, daar hij de mannen des morgens in do vroegte met do koffers vol bont had zien komen en toen maar net gedaan had of hij dat de gewoonste manier van doen yan de wereld vond. Toch voelde de Offi cier van Justitie niets voor de inhechtenis neming van dezen man. waaruit door een achtenswaardig lid van de publieke tribune direct de opmerking gedistilleerd werd, dat Z dan wel weten zou hoe de politie in zoo korten tijd de geheele voorraad in beslag had kunnen nemen Tegen dc twee verdachten word twee jaar gevangenisstraf geeischt met aftrek der preventieve hechtenis. Tegen oen schUien- ophaler, de 35-jarige F. A., die met zijn wagen des morgens heel vroeg de hontkof- fers op den Coolsingel in ontvangst heeft genomen en ze naar het pakhuis heeft gebracht, werd door het O. M. een jaar ge vangenisstraf geeischt. En tegen den 28-ja- riegn commissionair P. K., die als de ziel .van de geheele zaak werd beschouwd en die op do Kruiskade op den uitkijk heeft go- staan, werd wegens medeplichtigheid cn heling twee jaar gevangenisstraf, ook met aftrek der preventieve hechtenis geeischt. Uitspraak in al deze zaken over veertien 'dagen WIJNKOOP BEGINT ALWEER. Do eerste vragen in zee. De heer Wijnkoop heeft de volgende vra gen gesteld aan den Minister van Binnen- Jandsche Zaken en Landbouw: Is het den Minister bekend, dat bij vei schillende werkverschaffingen in het land het logies vol wandluizen zit? Kan de Minister meedeelen, wat hij 'denkt te doen om aan deze voortschrijden de en verregaande verontreiniging een ein de te maken? Wil de Minister er voor zorg dragen, 'dat de betrokken arbeiders ten gevolge van een cn ander geen schade lijden, hoege naamd? En de volgende aan den Minister vau Waterstaat: Is het den Minister bekend, dat van ambtswege het uitzenden per radio van een rede door een lid der vrij den nersoeweging Op Zondag 29 September j.l. te Amsterdam 'gehouden, middenin en plotseling is afgo broken? Wil de Minister de wettelijke motieven meedeelen. waarop dit ingrijpen in de vrij heid om gedachten of gevoelens te openba ren steunt? Acht de Minister hier niet een aanran ding aanwezig van het grondwettelijk recht om in volkomen vrijheid godsdienstige mee rlingen te belijden? En zoo neen, waarom geschiedt derge lijk ingrijpen dan uitsluitend of bij voor keur tegen de vrije gedachte en tegen deze gezindheid ten aanzien van den godsdienst? ;J TABAKSWET. Verlenging van een termijn. Een. wetsontwerp is ingediend tot verlen ging van den termijn, genoemd in art. 88a der Tabakswet 1921, laatstelijk gewijzigd bij het. cenig artikel der wet van 29 December 1928. De toelichting zegt, dat aan bestendiging van de bepalingen van art. 88a der tabaks wet 1921 nog steeds behoefte bestaat. Wel is bij een onlangs opzettelijk ingesteld on- 'derzoek aan het licht gekomen, dat van een aantal op grörii3 van aat artikel ver leende ontheffingen, die bij het Dept. van Financiën nog als geldend geboekt stonden, geen gebruik meer werd gemaakt, zoodat er op 1 Juli 1929 van het oorspronkelijk aantal van 2262 metterdaad nog slechts 436 waren, waaraan nog behoefte bestond, doch tevens is gebleken, dat voor de hou ders dier laatste ontheffingen de moeilijk heden, verbonden aan het verkrijgen vau een volledig aan de eischen der wet vol doende werkplaats, nog in ernstige mate bestonden. Lettende op het feit. dat het toezicht op deze kleine fabriekjes tegenwoordig minder moeilijkheden oplevert dan vroeger, meent de minister van financiën, dat de in art. 88a der Tabakswet 1921 genoemde termijn zonder groot bezwaar opnieuw met een jaar kan worden verlengd. GROOTER DEN HAAG 's-G ravenhage, 3 Oct. Uit oen van daag door het gemeentebestuur van Rijs wijk ontvangen brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland blijkt, dat dit col lege in beginsel besloten heeft, medewer king tc verleenen betreffende dc vcreeni ging van Rijswijk en Voorburg met 's-Gra- enhagc. Een tekort van minstens 10 m ille Naar het buitenland? 's-Gravenhage, 3 Sept Naar de Tele graaf verneemt, is mr. II. F L., advocaat en procureur te dezer stede, zonder orde op zijn zaken te stellen, naar een onbekend oord verdwenen Dooi' den confrère, die als curator optreedt in een vroeger door mr. L. behandeld faillissement, is bij de politie aangifte gedaan, dat gelden, die mr L. uit dien hoofde o.nder zich had. waren verdweiïënt Daar den laatsten tijd al geruchten lie pen. dat mr. L. in ernstige financicele moei lijkheden verkeerde, had de justitie de vo rige week zijn kantoor in de Kettingstraat reeds doen verzegelen. Eergisteren is het faillissement van mr. L. door dc Haagschc rechtbank uitgesproken, waarna getracht is een overzicht te verkrijgen van den stand van den faillieten boedel. Hoewel op geen stukken na gezegd kan worden hoe groot het tekort is. is thans reeds komen vast te staan, dat dit minstens f 10.000 bedraagt Behalve deze verduistering moeten nog an dere onregelmatigheden hebben plaats ge had, waarnaar een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Voorts tracht cle politie de tegenwoordige verblijfplaats van mr. L. Ie weten te komen. Men neemt aan, dat hij tiaar het buitenland is uitgeweken. EEN D 00 DE LIJK MOTORONGELUK Medicus op slag gedood Steenbergen, 3 Oct. Hedenmorgen, toen dr. Roelvink te Kruisland, gcm. Steen bergen, met zijn motor zijn patiënten zou gaan bezoeken, kwam hij op ongeveer 50 meter van zijn woning in aanraking mei een van cle richting Steenbergen komenden melkvrachtwagen van de fabriek Vacca te Oud-Gastel, De botsing kwam zoo hevig aan, dat dr. Roelvink op slag gedood werd. Waarschijn lijk is zijn motor geslipt tengevolge van de gladheid. Dr. Hollemans te Roosendaal en dr. v. d. Kar uit Steenbergen waren weldra aanwezig, doch dezen konden slechts den dood constatceren. Voor zijn gezin en ook voor het dorp Kruisland beteekent de dood van dezen jongen dokter een smartelijk cn gevoelig verlies. FABRIEKSONGEVAL. Amsterdam, 3 Oct. Hedenmiddag heeft zich op het terrein, behoorend bij do magazijnen van de N.V. H. E. Oving Jr.'s ijzer- cn staalhandel aan den Cruqiusweg tijdens den arbeid een ongeval voorgedaan De ongeveer 40-jarige gehuwde arbeider Gooyer was bezig met het lossen op een lorrie van Ijzeren platen uit een spoorweg- wagon, toen de lorrie plotseling dompte en de man tusschen beide wagens bekneld raakte. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. DOODELIJK ONGEVAL. Groningen, 3 Oct. lieden is de 61- jarige mej. C L in haar woning achter over van de trap gevallen, waarbij zij op een betonnen vloer terecht kwam. Zij be kwam een schedelbreuk, de ontboden ge neesheer kon slechts den dood constatee- rcii Ovenboinv aan de Zuidergas fabriek en het standpunt van den directuer Financieele beïnvloeding? A rn sterdam, 2 Oct. Gelijk men zich zal herinneren zoo meldt de Tel. van hedenmorgen (heeft de burgemeester als hoofd der politie ecnigön tijd geleden een onderzoek gelast in zake de kwestie van de voorgestelde uitbreiding der Zuidergas fabriek. Sedert dien heeft een inspecteur van politie in Amsterdam en elders een on derzoek ingesteld. Naar wij vernemen heeft de justitie thans in de voorloopige resultaten hiervan aan leiding gevonden zich met de zaak te be moeien. Een aantal personen, die recht streeks of zijdelings bij cle ovenkwestie be trokken zijn, is reeds gehoord door den rechtcr-commissari6, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerkcn. Het onderzoek wordt inmiddels in verschillende richtin gen met kracht voortgezet. Voorts vernemen wij, dat het in de be doeling van den nieuwen wethouder voor do bedrijven, dr. F. M. Wibaut, ligt om zich persoonlijk van de voor- en nadeelen der verschillende ovon-svstemen op de hoogte te stellen. Daartoe zal de heer Wi baut. waarschijnlijk binnenkort een korte studiereis ondernemen. (Bovenstaand bericht heeft betrekking op een kwestie van tot dusver, vrijwel localon aard, welke thans meer ruchtbaarheid in den lande schijnt te zullen krijgen. De zaak komt hierop neer dat de directeur der Am- sterdamsche gasfabriek inzake cle vraag: rechtstandige of horizontale ovenbouw blij kens een door hem uitgebracht rapport over de uitbreiding der Zuidergasfabriek, plotseling op een vroeger door hem inge nomen standpunt is teruggekomen, welke opinieverandering door sommigen worrdt toegeschreven aan financieele beïnvloeding door een groote buitenlandsche fabriek (te Stettin meencn we) waarvoor de directeur als arbiter in een geschil te Warschau zou zijn opgetreden. RF.D. U D.) H. M. DE KONINGIN MOEDER IN BEIEREN. 's Graven ha ge 3 October. II. M cle Koningin Moeder is na een zeer voorspoe dige reis Ie Berchtesgadcn in Zuid-Beieren aangekomen, alwaar II. M. oenige weken denkt te verblijven. I-I M. heeft tot dusver zeer van de prach tige omstreken kunnen genieten. t' tin NED. CHR. STUDENTEN VEREENIGING. Sccreiarisbenoeming. De N'ederlandsche Christen-Studenten Vereëniging heeft met ingang van October tot secretaris benoemd den lieer V, Jansen Schoonhoven doefprandus in dc theologie te Oegstgeest. DE MOORD AAN HET BEZUIDEN- HOUT. Een psychiatrisch onderzoek van den verdachte. 's-Gravenhage, 3 Oct Naar ver nomen wordt heeft de verdediger van K v. d. M. den verdachte in de moordzaak van Mevr. O., aan den rechler-commissaris verzocht den verdachte van het Huis van Bewaring te doen overbrengen naar een inrichting ter observatie. Indien de rechter-commissnris daar niet toe vvenschte over te gaan, heeft mr. Mo- bach voorgesteld een deskundigen-onder zoek naar cle geestvermogens van K. v. d. M. te doen instellen in het Huis van Be waring. Do rechter-commissaris heeft vervolgens het psychiatrisch onderzoek opgedragen aan Dr. Gerritsen en dr. Scholtens. Na het uitbrengen van het rapport van deze psychiaters, zal beslist worden of op name in ten observatie-inrichting ge- wenscht is HET AUTO ONGELUK ONDER VIANEN. Dc zaak voor het Arnhem- sche Hof. Arnhem, 3 October Voor het gerechts hof werd in iiooger beroep behandeld de zaak van een zekere R. die door de recht bank te Tiel tot 1 maand voorwaardelijk? gevangenisstraf met cpn proeftijd van 3 jaren was veroordeeld terzake dat het aan dood vonden bij een ongeval met een vracht- hem te wijten was, dat eenige menschen den auto dat op 3 September 1928 onder Viancn plaats vond. Het O. M. vroeg vernietiging van het vod nis van cle rechtbank te Tiel en veroordep ling tot twee maanden hechtenis. Uitspraak over li dagen. BRAND TE LEMMER. Lemmer, 3 Oct. Hedenmorgen is brand ontdekt door den machinist in de kisten en vatenfabriek V V. Stoomhoutzagerij te Lemmer. Na omstreeks twee uren is de brand met behulp van de motorbrandspuit van Lem mer gebluscht. Er is belangrijke schade aan dc machine- rien en het hout toegebracht. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt dc schade. ALASTRIM. Bestrijdingsmaatregelen te Rot terdam. Rotterda m. 3 Oct. Woensdagavond hebben zich te Rotterdam op vijf verschil lende plaatsen ruim 3100 menschen koste loos laten inenten tegen alastrim Dit aan tal zal cle volgende week, wanneer eerst het Oosten behalve Kralingen, en daarna Kra lingen en Overmaas zullen worden behan deld nog wel belangrijk stijgen. Er zijn dien dag twee nieuwe alastrim* patiënten bijgekomen. Dezer dagen zullen op den Linker Maasoever 70.000 strooibiljet ten worden uitgegeven, waarin cle bevolking wordt bekend gemaakt met de standplaat sen van de 18 auto's, die daar zullen wor den gestationneerd. Aanduiding der golf- taigtcgebieden Niet boveD 100 K.W. 's-Gravenhage, 3 Oct Gistermiddag werd te 's-Gravenhage de slotzitting van de lt bijeenkomst van het comité consultatif International technique des Communicati ons Radioélectriques gehouden. In deze zitting werden de verschillende adviezen besproken, welke door cle sub commissies aan de vergadering waren voorgelegd. De vergadering vereenigdo zich met dc adviezen, welke-door tusschenkomsi van het Internationaal Bureel aan de ad ministration van cle verschillende landen zullen worden aanbevolen. Zoo werd overeenstemming verkregen omtrent, een uniforme aanduiding van de verschillende golflcngtcngebieden. Als lan ge golven waren aan to merken de golven van drieduizend meter en grooter. Midden golven zijn die tusschen 3000 Meter cn 200 Mgreusgolven 200—50 M., korte golven 50 tot 10 M. cn daar beneden zeor korte golven. Een uniforme internationale regeling van de technische voorwaarden voor een zendvergunning aan amateurs werd niet vastgesteld; wèl werd door de afgevaardig den van een groot aantal in hoofdzaak Europecsche administration een ontwerp regeling daartoe aanvaard-, welke door hen aan hunne administration zal worden aan bevolen. Voorts werd. wat cle technische vraag stukken betreft, een norm gevonden wat onder normaal stralingsvermogen voor een antenne moet worden verstaan cn welke eischen aan goïfmeters waren te stellen. Nog werd geadviseerd omtrent de meest economische bezetting van cle verschillende golfbanden ter vermijding van onderlinge storingen; voorts werd aanbevolen, dat cle ornroepstations zich, ter voorkoming van faring van andere zenders, zullen houden aan de bepalingen van het verdrag van Washington, wat betreft de beperking van het vermogen der omroepzenders. Mot na me werd voor de Europecsche onxroepsLo tions, die werken op golven van 200—545 M aanbevolen liet verinogen niet boven 100 Kilowatt te doen stijgen. Met een opwekking, dat deze adviezen geen doode letter mogen blijven on voorts tor bereiking van dit doel de administra tién, die nog niet het verdrag van Washing ton aanvaardden, zulks alsnog zullen doen. sloot cle voorzitter dit deel van de discus sies. Vervolgens werd besloten, dat rlc vraag stukken, die op deze conferentie nog niet tot oen oplossing kwamen, nader door ver schillende administraties in studie zullen worden genomen en aan dc volgende hij- oenkomst van het C. C. I. R zullen worden voorgelegd. Hiertoe behoort o.m. het vraagstuk van i!o telefoon-radioverbinding tusschen mo biele stations en laadstations. waarmede nog weinig ervaring is opgedaan Voorts zijn nog onder oogen tc zien de technische mogelijkheden tot het constanthoudcn van zenders cn de vraag omtrent ijking cn on dcrlinge vergelijking van golflengten De vergadering besliste, dat. de 2e bijeen komst van C. C. I. R. in 1931, tc Kopen- haen zal plaats vinden. Tenslotte bracht cle vergadering hij mon cle van den oersten gedelegeerde der Vcr- eenigde Staten dank aan de Nederlandscho regeering. P. T. T.-administratie, gemeente besturen en particulieren, die zich beijverd hadden het verblijf van de gedelegeerden zoo aangenaam mogelijk lo maken en voorts aan het secretariaat, dat zijn uitge breide taak uitstekend heeft vervuld. Be sloten werd hierop aan de betrokkenen een giatificatie toe te kennen. Vragen inzake den kosteloozen sleepdienst ie Maastricht De lodépendance Beige gedagvaard De correspondent te Brussel (dc N.R.CU meldt: In cle Woensdag gehouden bijeenkomst van den ministerraad onder voorzitterschap van den minister-president Jaspar heeft de minister van buitenlandsche zaken Hijmans zijn collega's langdurig onderhouden over de vergadering van den Volkenbond en over de rol door de Belgische gedelegeerden ter Haagsche conferentie gespeeld. Minister Hijmans gewaagde ook van de Nedcrlandsch-Belgische betrekkingen. Hij doelde onder meer mede, dat naar zijn oor deel de politieke atmosfeer, welke rondom dit vraagstuk hangt, thans gezuiverd mag heeten en hem uit besprekinngen met Ne- derlandsche ministers in den I-laag gehou den, had mogen blijken, dat de Nederland- sche regeering wel dcglijk een binnen af- zienbaren tijd met België te bereiken ac- coord wonscht. De toon van dit gedeelte van Hij mans' betoog was dus nogal optimis tisch. Het liberale Kamerlid voor Antwerpen, mr. Joris, heeft tot den Belgischen minister \an buitenlandsche zaken. Hijmans, de vol gende schriftelijke vraag gericht: „Wilt u mij laten weten, wie de kosten heeft gedra gen van den kosteloozen sleepdienst der schepen die door cle haven van Maastricht voeren tijdens de vernieu wings werken van het Nederlandscho \ak van het kanaal Luik—Maastricht? Kunt u mij het bedrag van deze kosten mededeelcn? U zoudt mij tevens verplich ten met mij to zeggen hoeveel ongeveer de kosten van onderhoud cn exploitatie van hef. Nederlandscho vak van dit kanaal jaar lijks bedragen? Door wie zijn deze kosten aangegaan, welke door geheel Belgic wor den gedragen, en hoe worden zij gecontro leerd? Tot welke nationaliteit behooren dc schepen, die ervan profitoeren on wolk is in verhouding het percentage van iedere na tionaliteit? Naar dc Oprechte Haarl. weet te vertellen heeft cle door de Indépcndance Beige ont slagen correspondente tegen dat blad een cisch tot schadevergoeding ingediend, groot 500.000 francs. DE VERDUISTERING TE WORMERVEER. De aangehoudene op vrije voeten. W ormerveer, 2 Oct. De kantoorbe diende H. B, boekhouder bij cle maalderij Vooruitgang te Wormerveer, die verleden rij dag, zooals gemeld, verdacht van fraude, gevankelijk naar Haarlem is vervoerd, is weer op vrije voeten gesteld, in de verga dering \an aandeelhouders verschenen, er kende 13. door speculatie in granen 25,000 te hebben verspeeld, doch beloofde althans een deel van het tekort aan te zuiveren. De justitie hoeft de zaak nog in onderzoek. EEN VERVALSCHTE POSTWISSEL. De aanbieder gegrepen. Leeuwarden, 2 Oct. Op het postkan toor is een vervalschte postwissel aangebo den. Van één gulden en 2 ct. was één hon derd een en twintig gemaakt met. zóó vaar dige hand, dat het bedrog waarschijnlijk zou zijn gelukt, als het niet de aandacht van den ambtenaar had getrokken, dat de postwissel met een dubbeltje was gefran keerd. Daardoor kreeg hij wantrouwen en verzocht den aanbieder, even te wachten, waarna hij den zaalwachter en den direc teur waarschuwde. De aanbieder van den postwissel had intusschen kans gezien, er vandoor te gaan. maar de ambtenaar kon zijn signalement aan de politie meedeelen. die den man, de 20-jarige L A., spoedig in zijn woning heeft gearresteerd. AANVAL OP EEN ONDERWIJZER. Wormerveer, 2 Oct. De losse werk man B. is. vergezeld van zijn vrouw, school D aan cle Marktstraat to Wormerveer bin nen gedrongen en daar een onderwijzer tc lijf gegaan, omdat deze een kind van B een zijns inziens onbillijke straf had opgelegd. Tegen den man is proces-verbaal opge maakt. Zoontje van den leeuwentemmer.Vader, ik Den klaar met m'n oefeningen. Mag Ik nu bulten gaan spelen r .(Passing Show),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6