WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Z n. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1378 - TELEFOON 145 N.V. COMPAGNIE LYONNAISE BONTMANTELS FËÜLLETöiir HET ONBEREIKBARE PROPAGANDA VOOR AMSTERDAM KAP1TAALSUITBREIDING VAN PHILIPS HET VERMOORDE KIND RADIOPROGRAMMA BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker DE OUD-GEFENSIONNEERDEN VAN LAND-, ZEEMACHT EN KOLONIËN. Waarom hen buiten de nieuwe pensioenwetten gehouden? Men schrijft ons: Kort geleden hield de Alg. Milit. Pen- sioenbond zijn 8e jaarvergadering in Arn hem, hotel Royal. Dank zij de medewerking, die deze oud gedienden ondervinden, was het voor hen een* buitengewone dag. De zaal was keurig ingericht, voorzien van groene palmen en gratis door den eigenaar van „Royal" af gestaan voor deze jaarvergadering Er werden klachten geuit, harde woorden gesproken, ontevredenheid, vernedering, trouweloosheid van Staatszijde enz. enz. verweten. 41 afdeelingen hadden afgevaar digden gezonden. De actieve militairen van Zee- en' Landmacht werden vertegenwoor digd door een deputatie van de Ned. Ond. officiersvereeniging „Ons Belang" en van het Marinepersoneel „Cambo" uit den Hel der. Naar aanleiding van deze jaarverga dering zou ondergeteekende gaarne iets door middel van uw blad willen rnede- deelen. In do eerste plaats dan het waarom de oudgedienden gelijkstelling van pensioen eischen. Ik zou her beter kunqcn vragen „wie van ons Nederlanders, kan mij zeggen, vvadrom de oud-gepensionneerde militairen van voor 1920 nog buiten de nieuwe pensioenwet ten worden gehouden?" Deze enkele vraag, kan niet worden beantwoord en onderge teekende verzoekt ieder die deze vraag leest, beleefd om een antwoord. In 1922 kwam de nieuwe wet, omdat alle vroegere militaire pensioenwetten ver ouderd waren. De toestand was zóó zieke lijk, dat belangrijke veranderingen urgent waren Vooral- de militaire pensioenwetten, die van 1851, 1879 en 1902, waren geheel onvoldoende, omdat deze wetten een zoo genaamde standaard als basis hadden en niet, zoo ais bij de burgelijke pensioenwet ten uit dien tijd, gebaseerd waren op 2/3 van hel loon dat in den laatsten tijd vóór de pensiónneering was verdiend geworden. Zoo kwam o.m voor, dat een onderoffi cier na volbrachten diensttijd werd gepen- sionneerd op een basis van 360.per jaar, dus geheel niet berekend op zijn laatste inkomen, terwijl een burgergepensionneerde 2/3 van zijn loon kreeg. De loonen waren in overeenstemming met liet levenspeil dier tijden dat de wetten gemaakt waren. Een burgerambtenaar die 1000.— per jaar, verdiende, welk bedrag vrijwel overeenkwam met een onderoffi ciers tractement, zijn voeding cn andere emolumenten, kreeg dus 2/3 van 1000.— of GG6.en de otidcrofficier kreeg er 360.- Ziet hier een klein kort overzichtje van de ondeugdelijke militaire pensioenwet geving in die jaren en verbetering nood zaakten. In 1922 werd alles gelijk gesteld. Zoowel burger als militair ambtenaar kreeg 2% van zijn laatst verdiende salaris (de emo- tumenten mede berekend) tot een maximum van 70?J van het 'totaal *an inkomsten Deze oplossing was goed en eerlijk', maar wat niet gedacht was, geschiedde, en de oudgepensionneerden werden bui ten deze nieuwe wet gehouden. Dit nu was niet eerlijk. Geen enkel mo tief kan tot heden worden aangevoerd waarom de verouderde wetten ook niet voor de oudgepensionneerden verouderd waren en vernieuwing urgent was. Toen ontstond de strijd om Recht cn juridisch moge het niet. te winnen zijn, mo reel is en blijft het een schande voor ons volk, nu men de oude getrouwen nog laat bidden en smeeken om gelijk gesteld te worden met hun jongere collega's. Ik schreef hier een stuk betreffende de al ge me ene actie van de oudgedienden. Naast deze actie wordt nog gevoerd een strijd voor de weduwen, wier mannen mili tair zijn geweest. Deze weduwen krijgen voor zoover zij weduwen van voor 1909 zijn geen pensioen. Ook hier weer liet waarom niet. Een onderwijzers weduwe valt sedert 1893 in de vveduvvcnpensiocnwet, een militaire weduwe voor 1909 staat er buiten. Dit om maar een enkel voorbeeld te noe men. Ook wordt een actie gevoerd door inva lide militairen die in en door den dienst gewond, verminkt, etc. uit den militairen dienst moesten. Hier verbrak de Staat een contract, om dat hij het slachtoffer niet meer gebruiken kon. Het slachtoffer werd gepensionneerd volgens de regeling der bestaande wet, maar als hij niet in en door den dienst invalide was geworden, zou hij né, 1920 eerst, zijn gepensionneerd en dus in de nieuwe wet zijn komen te vallen. De Staat i6 tot. heden voor een koopje van deze menschen af terwijl toch deze invaliden buiten hun wil of schuld voor het lieve dankbare vaderland ongelukkig of verminkt hun einde afwachten. Ook deze invaliden zijn buiten de nieuwe wet ge houden. Ondergeteekende vermeent met het bo venstaande wel eenigszins een kijk op de treurige pensioenverhoudingen tusschen oude cn nieuwe wetten te hebben gegeven en hij hoopt dat dit stuk er toe moge bij dragen, de oneerlijke verhoudingen uit den weg geruimd te zien. Het motto geen geld. geldt nu niet meer zooals in 1920. De troonrede 1929 zeide o.a. dat nieuwe rechten zullen worden toegekend. Moge hiermede bedoeld zijn dat ook aan de oudeepensionneerden van Land- en Zee macht cn onze Koloniën recht zal worden gedaan W. A KLUMPES. EET TRAJECT LEIDEN—WOERDEN KRIJGT DUBBEL SPOOR. Naar wij vernemen zal binnen zeer af- zienbaren tijd worden overgegaan tot het leggen van dubbel spoor op het traject Lei denWoerden, daar de toestand zooals de ze tot dusverre was, een belemmering vormde tot uitbreiding van het aantal trei nen, waartoe de behoefte zich in steeds toe nemende mate doet. gevoelen. UTRECHTSCHE'JVEG 10 - TEL. 179 - ARfJERSFOORT .'eschanlki, nieuwe kleur Peschliki Veulen Nutria f 585 f 275 s f 275 f 250 Seal-eiectric f 260.— Persianer-pattes f 600. PRIMA COUP EEN MATERIA AL Onder plicht vers .Agin wij gewoonlijk dat gene nat anderen moeten doen. (BEYOND) door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J KUYLMAN. 26 Terwijl zij zich achterover in den stoel liet zinken, bleef Gyp bewegingloos zitten. T usschen de bloemen gondsden de bijen, cn de duiven kirden in de boomen; het zon licht warmde haar knieën en haar uitge stoken voeten door haar opengewerkte kou sen. Het lachen van het dienstmeisje, het gezellige grommen der jonge honden, die in de keuken speelden, klonk door den tuin, en in de verte liet een melkventer zijn roep hooren. Alles was zeer vredig. Doch in haar hart hccrschten zulke vreemde gevoe lens van teleurstelling en verwarring. Dit oogenblik, waarin zij de mate van openhar tigheid van haar man leerde kennen, volg de dicht op dat, hetwelk het lot uitgekozen had voor hog een andere openbaring, cn om de vrees, die zij reeds weken lang ge voeld had, tot zekerheid te maken. Zij had tot Winston gezegd, dat zij geen kind wenschte te hebben. In degenen, die weten dat hun. geboorte, dood of zelfs te groote smart heeft veroorzaakt, vindt men sorns dii vijandige instinct. Zij had zelfs niet den troost dat Fiorsen kindoren wenschte. wist dat hij dit niet deed. En nu was zij er zeker van dat er een moest komen. Doch het was meer dan dit. Zij had dat punt van geestelijke vereeniging, hetwelk alleen het huwelijk cn de opofferingen, die door het. moederschap worden verlangd, heiligt, niet bereikt, cn wist dat zij het ook niet kon bereiken. Zij zat gevangen in bet net van haar dwaze vergissing! Nog zoo korte maanden gehuwd, cn nu reeds zoo zeker te weten, dat het een mislukking en hopeloos voor de toekomst was! In het licht van deze zekerheid was het werkelijk angst- wekkend. Er wordt een hard, natuurlijk feit vereisclit om een verlangenden, verbijster den geest tot de kennis der waarheid te brengen. Ontgoocheling is het hart van een vrouw niet welkom; cn ze is nog mirider welkom als men in zichzelf zoowel als in een ander teleurgesteld is. Haar groote toewijdingszin, haar levensplan! Wat had zij eigenlijk gewild? Fiorsen redden van zichzelvon! Het wac belachelijk! Zij had enkel zichzclve verloren. Zij voelde zich reeds gevangen, en zou door een kind nog meer gebonden zijn. Aan sommige vrouwen brengt het weten, dat iets móét gebeuren, verlichting voor de zenuwen. Bij Gyp was het juist het tegen overgestelde. Haar dwingen stond gelijk met ieder vijandige aandoening in haar wakker te roepen. Uit zichzelve kon zij toe- toestemmen of zij zich ergens bij neerleg gen. maar men kan zijn aard niet ver anderen. En dus, terwijl de duiven kirden en het zonlicht haar voeten warmde, bracht zij de bitterste oogenblikkcn van haar leven tot dusver, door Haar trots kwam liaar echter te hulp. Zij had luiar leven vreeselijk ver haspeld, maar niemand mocht dit weten en haar v ader wel het minst van allen, daar Hoe onze hoofdstad te "Antwerpen voor den dag zal komen Z' Een voordracht aan den Raad Amsterdam, 14 Oct. In den loop van 1930 zal te Antwerpen gedurende 6 maan den een wereldtentoonstelling worden ge houden op het gebied van koloniën, zee vaart en Vlaamsche kunst. De regeering heeft besloten aan deze tentoonstelling deel te nemen en daartoe een krediet van rond 650.000.beschikbaar gesteld. Do minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de gemeentes Amsterdam, Dordrecht, Rotter dam en Vlissingen uitgenoodigd aan deze tentoonstelling deel te nemen. Het gemeen tebestuur van Amsterdam stelt aan den Raad voor aan den wensch van den minis ter gevolg te geven. Zij wenscht zoo volle dig mogelijk uit te komen met het geven van een beeld van de haven. De oppervlak te, die daarvoor ter beschikking wordt ge steld vraagt een bedrag van 7000.—. De minister deelt voorts mede dat- de gemeen te er rekening mee moet houden, dat het comité door onvoorziene omstandigheden, voor een tekort kan komen te staan, als ge volg van het feit dat do bouwkosten van het Ncderlandsch paviljoen meer dan 300.000.— gld. zullen bedragen. De minister vraagt ook aan de gemeenten een bijdrage in een eventueel tekort. De bijdragen aan dit tekort zullen hoogstens 18000.be dragen. B. en W. hebben de verwachting dat de vertegenwoordigers van Scheepvaart Handel en Nijverheid, het hunne zullen bij dragen om Amsterdam zoo goed mogelijk te doen uitkomen; er is dan ook alle aan leiding, dat de gemeente niet achterblijft, doch cloor inzending van haar maquette met de daarbij behoorende grafieken en van een diorama van Schiphol mede de in ternationale aandacht zal vestigen op Am sterdam als zee- cn luchtvaarthaven. Be halve de door den minister genoemde uitga ven zal dan voor het vervaardigen van ver schillende grafieken, voor kosten van ver zending en verzekering ca. f 5000.bcnoo- digd zijn, zoodat de totale kosten op ten hoogste f 35.000.— worden geraamd. MILITAIRE MUTATIES. Met ingang van 1 November «.s. wordt de majoor-intendant W. Schutte bestemd voor de functie van hoofd der 6de Afd. B. aan het departement van Defensie. De bij het wapen der artillerie overge plaatste majoor Jhr. J. T. Alting von Gen- sau, wordt eervol ontheven van zijn functie van leeraar aan de lioogere krijgsschool cn ingedeeld bij het 1ste Reg. Veldartillerie met bestemming voor de functie van hoofd instructeur bij dit corps. De Lt-Kolonel der Genie W. N. Becking wordt bestemd voor de functie van com mandant van het tweede bataljon van het regiment Genietroepen en Kapt. J. Zwart van dat regiment werkzaam gesteld bij do 5de afdeeling aan het departement van de fensie cn in verband daarmede overge plaatst bij den Staf der Genie. Den tot controleur der militaire admini stratie benoemden majoor J. J. Mackenzie is Utrecht als standplaats aangewezen. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. beslniten enz. uit de Staatscourant van hedenavond. Benoemd tot Notaris te Zwolle J. T. II. Minke, candidaatnotaris te Hilversum; Tot idem. te Haarlem mr. H. C. Ittmann, thans Notaris te Middelburg; Te rekenen van 31 Augustus 1929 be noemd bij het reserve personeel der Land macht bij het wapen der infanterie tot re- serve-kapiteih bij zijn tegenwoordig korps de reserve eerste luitenant J. C. Wagten- donk van het 4de regiment infanterie. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau J. C. Glasius te Amsterdam, lid van de fa. Glasius on Hptman, pakschuit- hij haar zoo ernstig cn met aandrang ge waarschuwd had! Zij zou moeten aanvaar den wat zij zelf gewrocht had. Toen Winston terugkwam, vond Ihij haar glimlachend, en zcide: „Ik zie het bekoorlijke van dat kind heusch niet in. Gyp." „Vindt u haar gezicht dan niet werkelijk volmaakt?" „Plebeïsch." ..Ja, maar dat verdwijnt als zij danst." Winston keek haar van onder half-geslo- ten oogleden aan. „Met haar klceren aan? Hoe vindt Fior sen haar?" Gyp glimlachte. „Ik weet zelfs niet öf hij wel iels over haar denkt." Zij kon het waakzame verstrakken van zijn gelaat voelen, en plotseling zeide hij: „Daphne Wing! Groote God!" Dc woorden waren een meesterstuk van ergenis cn wantrouwen. Zijn dochter die aan gevaar was blootgesteld van den kant van zulke lieden! Toen hij weg was, blééf Gyp zitten tot de zon geheel was verdwenen, en de dauw door haar dunne japon begon te dringen. Zij zou aan alles, aan iedereen denken be halve aan zichzelf. Anderen gelukkig te maken was de manier orn gelukkig te zijn dat zei men tenminste. Zij zou het pro- beeren móést het probeeren. Bettv zoo dik, en met die rheumatiek in haal been dacht die ooit aan zichzelf? Of tante Rosamund, met haar eeuwigdurend redden van ronddolende honden, kre.upele paarden en hulpbehoevende musici. En vader, niet tegenstaande al zijn manieren van man van de wereld, was hij niet altijd bezig met bewijzen van allerlei kleine diensten aan dienst AmsterdamRotterdam, Glasius en Hotman; toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje-Naesau orde aan Mappa, inlandscb raatroos 1ste klasse bij do zeemacht in Ned.- Indië, het .versiersel te dragen met de zwaarden; bepaald is dat H.M. Pantserschip Jacob van Heemskerk op 1 November 1929 te Wil lemsoord zal worden uit dienst gesteld en de kapitein ter Zee M. H, van Duim is met dien datum eervol ontheven van het bevel over genoemden bodem; bij ministerieele beschikking is voor het tijdvak van 17 October 1929—17 Februari 1930 benoemd tot assistent aan de land bouwhogeschool te Wageningen ir. J. F. Dekker, aldaar. Met 150 milhoen Eindhoven, 15 Oct. Naar wij verne men, zal de Raad van Beheer der N.V.-Ge meenschappelijk Bezit van Aandeelen Phi lips Gloeilampenfabrieken in een op 4 Nov. a.s. te houden buitengewone, algemeene ver gadering van aandeelhouders voorstellen het maatschappelijk kapitaal te verhoogen met, 150 millioen gulden, zoodat dit alsdan 241.530.000 zal bedragen. Voorts zal de Raad van Commissarissen der N.V. Philips Gloeilampenfabriek in een op 4 November a.s. te houden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen het maatschappelijk kapitaal te verhoogen met 150 millioen gulden zoodat dit alsdan 250 millioen zal bedragen. BRUTALE INBRAAK. Dieven hebben, door indrukken van een venster, een brutale inbraak gepleegd bij den heer Th. Janssen te Roosteren. Circa f 2000 aan bankpapier, cn voor een aanzien lijk bedrag aan waardepapieren werd buit gemaakt. De daders zijn onbekend gebleven. VAN DEN WAGEN GEVALLEN. Landbonwersknecht verongelukt Op den straatweg Schoondijke—Oostburg is de 55-jarige landbouwersknecht J.B. uit Schoondijke van een wagen met hout en riet gegleden en door den wagen overreden De man werd met een borstwonde opgeno men en is even na aankomst in het zieken huis te Oostburg overleden. Ook de tweede verdachte op vrije voeten Rotterdam, 15 Oct. De politie Heeft thans ook den tweeden verdachte in de moorzaak te Rotterdam op vrije voeten moeten stellen, omdat deze zijn alibi, dat aanvankelijk moeilijk te controleeren was, h^eft weten te bewijzen. Van enkele duis tere punten in zijn verklaringen is de waar schijnlijkheid toegenomen, zoodat er niet langer aanleiding is den man langer vast te houden. Woensdag wordt hij echter naar de vier de afdeeling overgebracht, in verband met een ander zedendelict, dat met deze zaak evenwel niets uitstaande heeft De politie is er verder in geslaagd den eigenaar op te sporen van de fiets, die in beschadigden toestand op de Wijnhaven aangetroffen werd. Het bleek, dat de man daar aange reden is en zijn fiets aohtergelaten had. Ook dit geval houdt met de moordzaak geen enkel verband. Donderdag 17 October. Hilversum. 12.15—-1.45 Lunchconcert 1.452.00 Gramofoonmuziek. 2.003.00 Maak het zelf. 3.00—4.00 Gramofoonplaten. 4.00 5.00 ziekenuurtje. 5.30—7.15 Concert 7.15 7.45 Fransche cursus. 8.018.15 Gramofoon platen. 8.15 Abonnementsconcert solist ie Marix Loevensohn (cello). Daarna persbe richten. Huizen. 10.30—11.00 Ziekendienst. 12.30 —2.00 Concert. 2.00—2.35 Uitzending voor scholen. 5.006.30 Concert. 6.307.30 Orgel* concert. 8.00 Kerkdienst. Daventry (Londen). 12.20 Gramofoon muziek. 12.20 Concert. 1.20 Orgelconcert 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.10 Concert, 7.05 Grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 9.55 Noorsch programma. 10.55 12.20 Dansmuziek. P a r ij s. 12.50 Symphonieconcert. 4.05 Concert. 6.55 Gramofoonplaten. 8.20 Concert Langenberg. 11.30 Gramofoonmuziek 12.251.50 Concert. 3.504.50 Lezingen: 4.55 —5.50 Vesperconcert 7.208.15 Avondcon cert, 8.20 Walsmuziek. Z e e s e n. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek. 3.504.50 Concert 6.157.05 Lezingen. 7.20 Muziek en declamatie. B r u s 9 e 1. 5.20 Concert. 6.55. Gramo foonmuziek. 8.20 Concert Humorhoekje Meester „Hoe oud is je grootmoeder, Fritsje 7" Fritsje „Weet ik niet. We hebben haar al zoo lang". (Ibl. Ztg.) mannen van zijn oude regiment, en dacht hij niet ook altijd aan haar, waarmede hij haar genoegen kon doen? Iedereen lief te hebben en geluk te brengen waar men ten slotte kon! Was dit niet mogelijk? Maar liet was zoo moeilijk de mensdhen lief te hebben, heel anders dan met de vogels en dieren en bloemen, want het leek haar zoo natuurlijk en gemakkelijk die lief te hebben. Zij ging naar haar kamer en begon zich voor het diner te kleedcn. In welke japon zou hij haar het liefste zien? De lichte, laag-uitgesneden amberkleurige of die witte, zachte, met de koffiekleurige kant? Zij besloot de laatste aan te trekken. Ter wijl zij haar lenige, flanke figuur in den spiegel gadesloeg, voer er een rilling door haar. Dat. zou alles verdwijnen. Zij zou wor den als d-ie vrouw en,die voorzichtig wat beweging nemen op straat en die steeds bevreemding in haar wekten hoe zij den moed konden hebben zich in het openbaar te vertoonen. Het was niet redelijk, dat men ontoonbaar en leelijk moest worden om nieuw leven ter wereld te brengen. Som mige vrouwen schenen er inderdaad trots op te zijn, dat zij zoo waren. Hoe was dit mogelijk? Zij zou zich, als het met hé/Lr zoover was, nooit durven vertoonen. Zij voltooide haar toilet, en ging naar beneden. Het was al bij achten, docli Fiorsen was nog niet thuis. Toen de gong klonk, wend de zij zich met een zucht van het venster af en ging aan tafel. Die zucht had haar verlicht. Zij middagmaalde met de beide hondjes naast haar, stuurde ze toen weg, en ging aan de piano zitten. Zij speelde Chopin études, walsen, mazurka's, pru- luden, en een paar polonaises. En Betty, die een zwak voor dien componist had, ging op een stoel bij de deur, die het ach terhuis van het voorgedeelte scheidde, zit-i ten, na haar een weinig ppengeduwd te hebber. Zij !had zoo graag eens naar bin nen willen gaan om haar „schat" te zien in haar witte japonnetje, met. het licht der kaarsen aan weerszijden, en die mooie le lies, die zoo heerlijk roken, in de vaas vlak bij haar. En toen een van de dienstmeisjes te dichtbij kwam, zond zij haar met. een snauw heen. Het werd laat. Het blad was al boven gebracht; de dienstboden waren reeds naar bed gegaan. Gyp had haar spel reeds lang gestaakt, cn was gereed naar boven te gaan, en stond bij de openslaan de deuren in het duister te 6taren. Wat was het warm; zóó warm, dat zij zelfs de jasmijn, die tegen den tuinmuur opgroeide, kon ruiken. Er schitterde geen enkele ster. Er waren altijd zoo weinig sterren in Londen. Een geluid maakte, dat zij zich snel omwendde. Daar, bij de open deur, stond iets groots in het donker. Zij hoorde oen zucht, en riep verschrikt uit: „Ben jij dat, Gustav?" Hij zeide iets dat zij niet verstond. Na het venster vlug gesloten te hebben, ging zij snel naar hem toe. Het licht, dat nog brand de in de gang, verlichtte de eene zijde van zijn gelaat en gestalte. Hij was bleek, zijn oogen schitterden vreemd; zijn mouw was geheel wit. Hij zeide met dikke tong: „Klein spook'" en toen nog eenige woor den, die Zweedsch moesten zijn. Het was de eerste maal dat Gyp van aangezicht tot aangezicht stond met een echt dronken: mensch. En het eenige wat zij dacht, was, „wat vreeselijk al9 Iemand het eens zag hoe vreeselijk 1" (Wordt vervolgd.?,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6