WIJNHANDELÜ. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion 11.40 f 56- KARPETTEN. LOOPERS. BINNENIAND Ztljdsif HET ONBEREIKBARE UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 EEN REISJE NAAR HET HELLEGAT „Men houdt ons voor den aap" DE COMPENSATIE- BIJSLAG Nog geen overleg met België ZEELIEDEN-TEHUIS TE GENUA Vlak bij de haven gelegen BUITENLANDSCHE POKSTOF oOoH EEN BOODSCHAP VAN EDISON Aan bet Nederlandsche Volk Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. FEUILLETON. BIJZONDER AANBEVOLEN per fleech per anker Nederland niet met de onh wikkeling der scheepvaart meegegaan? De correspondent te Brussel der N. R. Ct. meldt: In de socialistische Peuple van Vrijdag avond deelt oud-minister Huysmans bijzon derheden mee over een studiereisje, door1 enkele leiders der Antwerpsclie socialisti sche federatie ondernomen naar het Helle gat, ten einde zich te vergewissen van den toestand van den vaarweg van Antwerpen naar Dordrecht. De heer Huysmans, wet houder De Bruyn, de Kamerleden Bouhery en Van Hoeylandt, senator Langville en het gemeenteraadslid Joostens namens aan dit reisje deel. De heer Huysmans zegt, dat hij te Hans- weert, waar het schip, waarop hij zich be vond, een uur voor de sluizen moest blij ven liggen, den indruk kreeg, dat het moei lijk valt te beweren, dat Nederland aldaar met de ontwikkeling van de scheepvaart is medegegaan. De tonnemaat der schepen is toegenomen, maar het kanaal is gebleven zooals het was. De sluizen zijn zelfs vrij oud: men zou zich in het midden der ne gentiende eeuw wanen. Van het Hellegat zegt de heer Huysmans. dat het werkelijk een gevaarlijk vaarwater is. Het Neder- landsch voorstel tot verzekering van een nieuwen waterweg tusschen Bath en Din- telsas acht hij niet gelukkig. Wij hebben den indruk gekregen, aldus schrijft hij ver der, dat het Nederlandsche voorstel, aan hetwelk men de beteekenis van een com promis heeft gegeven, onverdedigbaar is. De toegangspoort is niets waard, en in plaats van het Hellegat te ontwijken, valt men er raidden in. Indien het mij toegelaten is, zoo zegt de heer Huysmans tot besluit, onze meening vrijuit te spreken, dan moet ik wel zeggen, dat wij duidelijk den indruk kregen, dat men ons voor den aap houdt. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING TE IJMUIDEN. In zake het geval van kolendampvergifti ging ten huize van de wed. J.. Kolverstraat te IJmuiden, wordt gemeld, dat ook bij de oude vrouw het bewustzijn weer is terug gekeerd. Ilaar toestand is thans redelijk wel. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOT SCHAP. Het Jaarverslag \un bovengonoemd Ge nootschap is weder verschenen, ditmaal als een boekje van 136 blz. Het bevat de han delingen der Algemeene Vergadering. er- slagen van Binnen- en Buitenland, reke ning cn veranlwoording, eenigc toespra ken, tabellen enz. Er blijkt uit, dat er een paar duizend contribuanten bijgekomen zijn, en een do zijn nieuwe afdeelingcn in den lande zijn opgericht. Verder dat er door die afdeelin gcn voor ongeveer f 25.000 meer aan bijbels werd verspreid, dan opbrengst ontvangen; dat er weder verscheidene nieuwe cn goedkoope uitgaven werden uitgegeven enz. Hoewel er een stijging was van eon 5.000 aan inkomsten uit de afdeelingcn, sluit „Winst- cn Verliesrekening" met een nadeellg saldo van ruim 7 mille. Voor bevordering van bijbelgebruik zijn bijbelgidsen en -roosters op groote schaal verspreid; bijbeltentoonstellingen gehouden met veel belangstelling op verschillende plaatsen: alsook samenkomsten met en zonder lichtbeelden. Over het werk in Indië en de bijbelverta ling aldaar, worden onderscheidene mede- deelingen gedaan; en bij de«verslagen tref fen o.a. een interessante rede van Prof. Böhl over „Opgravingen op Bijbelschen bo dem" (blz. 7-10) en de belangwekkende plannen der Jeugd-Commissie om den Bij bel onder jeugd ingang to doen vindon, met besprekingen dienaangaande (blz. 22- 29). Zoo is bet boekje ook voor breeder kring van buitenstaanders wel van betee kenis. Het wordt op aanvrage gratis toege zonden uit hel Bijbelhuis, ITeercngraclit, Amsterdam. .4/iht'oord op vragen van het Kamerlid Krijger Zondagmiddag onder groote belangstelling geopend Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Krijger betreffende de wijze van uitvoering door de Belgische regeering op Nederlandsch gebied van een Belgischen maatregel van bestuur in zake het verlee- nen van een z.g. ..compensatiebijslag" voor scheepswacht uit Duitschland, bestemd voor Antwerpen, hebben de ministers van waterstaat en van buitenlandsche zaken geantwoord: Ter verkrijging van den zgn. „compen satiebijslag', welke sedert kort door Belgie wordt toegekend voor ladingen, welke langs de Zeeschelde of het kanaal van Terneuzen uit Belgische havens worden vervoerd naar plaatsen aan den Rijn boven Emmerik, be nevens aan zijn zijrivieren en aangesloten kanalen, moeten de schippers aan boord hebben een volgens vastgesteld model op gemaakte verklaring, welke aan de toc- zichtposten te Hansweert en to Ruhrort ter viseering moet worden aangeboden. De vi ce-consul van België te Hansweert plaatst een aanteekoning op de verklaring, waaruit volgt, dat het schip Hansweert is gepas seerd, zulks nadat hem is gebleken, dat de lading, welke op de verklaring is vermeld, overeenstemt met die van het cognosse ment. Tusschen de Nederlandsche en Belgische regeeringen is ter zake geen overleg ge pleegd. EEN GEVAARLIJKE VONDST. Zand voort. 19 Oct. Een week geleden vond Dirk Koopcr, inwoner van Zandvoort, op het strand aldaar, een goedverpakte bus. Men vertrouwde den inhoud niet. althans men gaf hem den raad er voorzichtig mede te zijn. Deze raad bleek niet overbodig, want toen hij hedenmiddag het gevondene wilde onderzoeken, ontploften do slaghoedjes, die in de bus verpakt waren. Kooper werd over het geheele lichaam zwaar verwond. Dr. Tichelaar verleende de eerste hulp. De toe stand van bet slachtoffer is niet. hopeloos. Genua, 20 Oct. (V.D.) Onder veel belang stelling had hier hedennamiddag de feeste lijke opening plaats van het Nederlandsch Tehuis voor Zeelieden. Togenwoordig waren o.m. Jonkvrouwe J. W. Ortt uit Rotterdam, secretaresse van den Zeemansbond, ds. L D. Boot uit Haarlem, secretaris van de Ne derlandsche Zeemanscentrale, terwijl dc consul-generaal te Genua, de heer J. M. Ho- sang, de Nederlandsche Regeering bij de plechtigheid officieel vertegenwoordigde. Voorts bevonden zich onder de aanwezi gen de vice-consul, de heer L. J. Breman en mevrouw Breman—Brown, te Genua ver toevende zeelieden, benevens vele leden der Hollandsche Kolonie, alsmede de leiders van andere buitenlandsche zeemanshuizen alhier Ook de directeur en de zusters van het Os- pedale Protestante, in welk internationaal hospitaal de zieke zeelieden gewoonlijk wor den opgenomen, gaven van hun belangstel ling blijk. De plechtigheid werd geopend door ds Poot, die oen kort. gebed uitsprak en een toespraak hield, waarin de beteekenis van c-en tehuis voor den zeeman in den vreem de werd uiteengezet. Vervolgens bracht hij dank aan allen, die aan de totstandkoming van de instelling hadden meegewerkt, in het bijzonder aan do onbekende geefster, die door haar gift den financieelen grondslag legde, waarop kon worden voortgebouwd om tot de oprichting cn instandhouding van het Tehuis te geraken. Hierna nam de consul-generaal liet woord. Het was spr. een groot voorrecht in opdracht van Z.E. den Minister van Buiten landsche Zaken door den tijdelijk zaakge lastigde to Rome te zijn aangezocht om bij deze openingsplechtigheid Harer Majesteits Regeering officieel to vertegenwoordigen. De regeering geeft daarmede een blijk van waardeering voor hetgeen ook hier voor de Ncderlandschen zeeman en gelijktijdig voor het saarnhoorigheidsgevoci der Nederlan ders wordt gedaan en zij zal er zeker mee instemmen wannéér een woord van dank uitgesproken wordt voor betgeen hier tot stand is gebracht, gevoelens van erkente lijkheid, welke wel in de eerste plaats ge richt mogen zijn tot jonkvrouwe Ortt. die ook hier weer heeft getoond te beschikken over een doorzettingsvermogen, dat allen eerbied afdwingt De consul-generaal heeft hot steeds op prijs gesteld zoo ruimschoot in de gelegen heid te zijn geweest om met zeelieden in aanraking te komen, waardoor hij hen heeft leeren kennen en respecteerden. Met. genoe gen constateerde hij het feit, dat het ver keer der schepen ónder onze vlag in deze haven van zulk een belang geacht wordt, dat een Tehuis voor de opvarenden cr kan verrijzen Van harte hoopte spreker, dat het Tehuis zich weldra zal mogen verheu gen in een steeds toenemende belangstelling cn dat dc goede zorgen van de directrice mevrouw Koppel Ilesselink—Diehl en van hare assistente raej. van Akkeren, zullen worden gewaardeerd. Nadat de Italiaansche en Nfidorlandsche volksliederen ten gehoore waren gebracht, dankte jonkvrouwe Ortt allen, die haar had den bijgestaan: de reederijon cn particulie ren in Holland, die door hun bijdragen de exploitatie hebben mogelijk gemaakt, de Hollandsche Kolonie te Genua, die mee hielp om( de laatste loodjes bij elkaar te krijgen. Voorts bracht zij haar hartelijkc'dank aan Let consulaat voor den steeds ondervonden steun en herdacht dankbaar alles wat de Hollandsche dames te Genua voor haar ge daan hadden. Ereule Ortt las nog een frag ment voor uit een brief van de onbekende geefster, waarin deze hare beste wenschen voor het huis uitsprak Hierop werd nog een toepasselijk lied ge- zengen, waarna ue dames thee en andere ververschingen ronddienden. -Vervolgens werden de aanw ezigen uitgenoodigd het Te huis te bezichtigen. Zooals bekend ligt dit vlak bij de haven, in cle nabijheid van de Ponte dei Mille, de aanlegplaats der mailschepen van dc Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Van de Via San Benedetto, waar een bord met opschrift is geplaatst en 's avonds een lan taarn met onschrift den zeeman een baken kan zijn. leidt langs een oud Neptunusbeeld een korte tunnel, waarvoor de Nederland sche en Italiaansche vlaggen uithangen, naar den monumentalen ingang. Een nieuwe proef op groote schaal Dubfcel is hel genot met Wybcrt-iablctten, de keel is 'tegen ontsteking bc- 'yeiiigd, cl: adem zuivetf n orijiSn. doozen 45 en 65 cIP. Volgens den geneeskundigen medewerker van de „N.R.C." zal er weer een nieuwe proef op groote schaalmet buitenlandsche pokstof (ditmaal Zwitschersche) in ons land worden genomen. Door middel van den voorzitter van den gezondheidsraad en buiten de encephali- tis-commissic uit den gezondheidsraad ora, die van te voren in deze aangelegenheid niet gekend is heeft de regeering n.l. onlangs bij het particuliere „Institut Vaccinogènc Suisse" te Lausanne schr, meent 200.000 do sis pokstof c 11 massa (dus niet verpakt in capillairen) besteld met de bedoeling deze door de Amsterdamsche koepokinrichting te laten distribueeren bij wijze van proef. Na de mislukte proefneming met het Spaansche neurovaccin (Gollardo) met Ilamburgsch eucupine vaccin, met Deensch vaccin, met Japanscli vaccin zijn eerst vele maanden de proefnemingen gestaakt: nu weer deze nieuwe proefneming met Zwitsersche ent stof. De aanleiding tot deze proefneming ligt voor de hand: de opeenhooping van geval len van encephalitis vaccinatoria en zelfs revaccinatoria. die dc massale (re)vaccina tie campagne bracht. EEN WAAGHALS. Aan het verkeerde adres. B u s s u m 19 Oct. Op het politiebureau te Bussum vervoegde zich een zwerver, die om brood en koffie vroeg. Na zich te goed gedaan te hebben vertrok hij onder dank zegging voor de goede behandeling. Juist toen hij vertrokken was, kwam het be richt, dat iemand van zijn signalement, uit de stichting het Hoogeland bij Apeldoorn was ontsnapt. De Bussumsclie politic waar schuwde cle omliggende gemeenten, met het gevolg, dat de man te Naérden werd aangehouden. Aanvankelijk ontkende hij de -verdachte te zijn. doch bij nader onderzoek bleek hij dc gestichts-onderkleeding te dragen. Hij is op transport naar Apeldoorn gesteld. EEN DER PSYCHOPATHEN WEER AANGEHOUDEN Leiden, 19 Oct. Een dér 'ozer dagen uit het rijks psychopatenasyl alhier ont vluchte verpleegden, A. W.. is gisteren te Kesteren aangehouden en heden naar het asyl te Leiden teruggebracht. Ter gelegenheid van de Edison lichiweek stuurde Edison de volgende boodschap aan hefc Handelsblad „To the people of the Netherlands. I am pleased to bo able to speak te yoD trough Het Algemeen Handelsblad of Amsterdam and to express to you my ad miration for the progress, made by you in all lines of human endevour during the last half century Under the guidance of an earnest and capable government and of a host of scientific men and women the Netherlands have reached the fore-* most ranks among civilized nations. I consider it a personal privilege, that T way towards your advance in comfort and wa towards your advance in comfort and contentment and express the wish, that the Netherlands may ever continue to develop those human activities, which have made it truly great in the past. Thomas Edison. Hieronder \olgt de vertaling van dezen brief ..Aan het Nederlandsche volk riet doet mij genoegen in staat te zijn tot u te spreken door middel van het Alge meen Handelêblad te Amsterdam en u mijn bewondering te uiten voor de vor deringen door u gedurende de laatste halve eeuw gemaakt op alle gebieden van het menscbelijk streven. Onder leiding van een bekwame regee ring, die haar taak ernstig opvat, en van een groote schare mannen en vrouwen dei' wetenschap schaart Nederland zich in de eerste rijen onder de beschaafde volkeren. Ik beschouw het als een persoonlijk voorrecht, dat ik, zij het dan op de meest bescheiden wijze, heb mogen medewerken aan uw vooruitgang op het gebied van comfort en bevredigende levensomstandig heden, en ik uit den wensch, dat Neder land steeds moge voortgaan om deze men- schelijke bedrijvigheid te ontwikkelen, die het in het verleden waarlijk groot heeft gemaakt. Thomas Edison". GASTEN OP HET LOO. Vertrek van Mecklenburg, Apeldoorn, 19 Oct. Hertog Adolf Frie- drich van Mecklenburg met zijn gemalin en dochtertje zijn gisteravond 8 uur 53 weder van Het Loo naar Mecklenburg vertrokken. Zij werden tot het tweede perron uitgelei de gedaan door koningin, prins en prinses, waar aan den wagon hartelijk afscheid werd genomen. ONDER DE TRAM GERAAKT EN GEDOOD Bergambacht, 19 Oef. Door uit een rijdende tram. te stappen geraakte heden middag de 60-jarige heer Iïasting uit Schoonhoven bij het station Huisweg aan dc tramlijn Gouda—Schoonhoven te Berg ambacht onder de tram. Hij werd ongeveer 40 M. meegesleept. Na eenige oogenblikken is hij aan de bekomen verwondingen over leden. Het is beter om te laten leiden door onze bewondering, dan door onze kritiek. Henri van Dijke. (BEYOND) door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 30 Fiorsen lachte; hij lachte zöó, dat hij zich dc zijden moest vasthouden. Het was ook te grappig, onmiddellijk op zijn bewe ring al te grappig! En terwijl hij naar haar opkeek, zeido hij: ..Die was goed, hè. Gyp?" Doch haar gelaat had niets van zijn ernst verloren en daar hij wist dat zij zich nog gauwer dan hijzelf over een onge rijmdheid vermaakte, voelde hij weder die rees. Er was iets anders geworden. Ja, er was werkelijk iets anders geworden. „Heb ik je gisteravond pijn gedaan Zij haalde dc schouders op en ging naar het venster. Hij keek haar somber na, sprong op, en ging snel langs baar heen, den tuin door. En bijna onmiddellijk daar op, klonk over het grasperk het geluid van een viool, die verwoed gespeeld werd. Gyp luisterde met een bitteren glim- loch. Geld ook al Maar vat kwam het er ook op aan Zij kon toch niet loskomen van de gevolgen van wat zij gedaan had. Daar kwam zij nooit weer van los Van avond zou hij haar weer kussen, en zij zou doen alsof alles weer goed was. En zoo zou het doorgaan! Enfin, het was haar eigen schuld Na twaalf shilling uit haar porte- monnaie genomen te hebben', legde zij die apart om aan het meisje te geven. En plot seling duchl.zij: „Kreeg hij maai- genoog van me Dfat was een heel eind verder dan zij nog gegaan was tegenover zichzelf. HOOFDSTUK VII. Zij die wel eens in de streek der wind stilten zijn geweest, weten hoe daar dc zei len van het schip lusteloos neerhangen, en do hoop op ontsnapping met den dag ge ringer wordt, zullen eenigermate het leven begrijpen, dat Gyp nu «leidde. Op een schip komt er zelfs een einde aan windstilten. Doch een jonge vrouw van drie-en-twintig, die zich vergist beeft. in haar huwelijk, en dit slechts aan zichzclve te wijten heeft, verwacht geen einde meer, tenzij zij een moderne vrouw is, en dit was Gyp niet. Na bij zïchzelve te hebben vastgesteld, dat zij zich haar mislukking niet wilde beken nen, en na zich vastberaden te hebben ge schikt in het weten, dat zij een kind ver wachtte, ging zij voort met alles geheim te houden, zelfs voor Winston. Zij slaagde er in zich tegenover Fiorsen als gewoon lijk te gedragen, cn maakte zijn leven van allen dag aangenaam en zorgeloos, speelde voor hem, gaf hem goed te eten. en duldde zijn verliefdheid. liet kwam cr niet op aan zij had toch niemand anders lief. Het zou dwaas zijn geweest, indien zij zichzelf een martelares had gevonden. Haar malaise die zij met succes wist te verbergen, lag dieper, daar zij tot den geest behoorde. Het was de volkomen hopeloosheid van iemand, die haar ongeluk aan zichzolve te w'gten, en zichzelve gekortwiekt heeft. Roseck behan delde zij, alsof die kleine scène zich nooit had afgespeeld. Het denkbeeld, zich met een moeilijkheid tot haar man te wenden, had zij voorgoed opgegeven sedert hij dien avond dronken was thuisgekomen. Ook liaar vader durfde zij hei niet vertellen. Hij zou, ja. wat zou hij niet hebben gedaan Doch zij bleef steeds op haar hoede, wel wetend dat Roseck haar die beiacheUjkma- king nooit zou vergeven. Zijn insinuaties over Daphne Wing zette zij van zich af, wat zij nooit zou hebben gekund als zij Fiorsen had liefgehad. Zij stelde zich den trots tot afgod, cn werd zijn trouwe aan bidster. Slechts Winston, cn misschien ook Betty, bevroedde dat zij niet gelukkig was. Fiorsen's schulden en zijn gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel waar het geld zaken betrof, verontrustte haar niet boven matig, want zij betaalde alles wal het huis- hulden betrof, huur, loonen. voedsel, en haar eigen kleeding, en tot dusver was zij uitgekomen, maar vat hij buitenshuis deed, daar kon zij niets aan verhelpen. En zoo verstree kde zomer lot de tijd van concerleercn voorbij was, en het algemeen voor onmogelijk werd gehouden om nog lahger in Londen te blijven. Doch zij zag erg op, tegen weggaan. Zij wcnschte rustig in haar huisje te blijven. Dit was dan ook de oorzaak, dat /.ij Fior sen op zekeren avond. nadat zij uit den schouwburg waren gekomen, haar geheim vertelde. Hij was juist begonnen met praten over vacantie, en zat op den rond der rust bank met een glas in de hand en een siga ret tusschen de lippen. Zijn wangen, die bleek en ingevallen waren van te veel uit gaan en de warmte van Londen, kleurden zich eigenaardig dof rood; hij stond op cn staarde haar aan. Gyp maakte een onwille keurig gebaar met de handen. „Je hoeft me niet zoo aan te kijken, 't is zoo. Mij zette zijn glas neer en nam de sigaret uit den mond cn begon de kamer op en neer te loopen. Gyp stond daar met een flauwen glimlach op de lippen en keek zelfs niet naar hem. Plotseling sloeg hij de hand aan zijn voorhoofd en barstte los: „Maar ik verlang er lieelemaal niet naar, ik wil het niet; 't bedreft mijn Gyp". En toen, terwijl hij met een verschrikt gezicht naar haar toe ging, zeide hij: „Ik verlang er lieelemaal niet naar; ik ben er bang voor. Laat 't niet doorgaan. In Gyp's hart kwam hetzelfde gevoel als toen hij daar dronken tegen den muur had gestaan medelijden, veeleer dan verach ting over zijn kinderachtigheid. F.n terwijl zij zijn hand vatte, zeide zij: „Maak je maar niet ongerust, Gustav, je zult er geen last van hebben. Als ik leelijk begin te worden, ga ik met Betty heen, tot alles voorbij is." Ilij viel voor haar op de knieën. .,0, nee. nee! Mijn mooie Gyp!" En Gyp zat daar als een sfinx, uit vrees dat ook zij zich dc woorden: „O, nee!" zou laten ontvallen. De vensters stonden open en er waren een paar nachtvlinders naar binnen gevlogen. Een er van had zich neergezet op de hy drangea die de plaats van den haard vulde Gyp léeek naar het zachte, witte, donzige ding welks kop tegen de blauwachtige bloembladen leek op dien van een kleinen uil; zij keek naar de rood-grijze tegels van de haardplaat en naai de stof van haar eigen japon, in het door de kap verzachte schijnsel der lampen. En al haar liefde voor schoonheid kwam in opstand, gewekt door zijn: „O neen, o neen!" Weldra zou ook zij ontoonbaar zijn, en pijn moeten lij den, en er misschien aan sterven, zooals ook haar moeder gestorven was. Zij klemde de tanden op elkaar, terwijl zij luisterde naar dat volwassen kind, dat in opstand had. en raakte zijn hand beschermend aan. Het interesseerde en vermaakte haar zelfs den volgenden dag, te zien hoe hij dit- verontrustende nieuws verwerkte, want toen hij ten laatste besefte, dat hij zich in de natuur zou moeten schikken, begon hij, zooals zij vooraf reeds geweten had dat hij doen zou. alle herinnering er aan van zich af te zetten. Zij onthield er zich zorgvuldig van hem voor te stellen zonder haar weg te gaan. daar zij zijn perversiteit kende. Doch toen hij haar voorstelde met hem en Roseck naar Ostende te gaan, antwoorddo zij, na zich schijnbaar bedacht te hebben, dat zij dit. toch maar liever niet zou doen dat zij liever thuis bleef; maar hij moest beslist gaan en eens flink uitrusten. Toen hij inderdaad weg was, kreeg Gyp rust zooals men voelt als men eindelijk be vrijd is van een spannend, verklappend koortsgevoel. Welk een verlichting niet lan ger die vreemde, wanordelijke tegenwoor digheid in huis te wetenI Toen zij den vol genden morgen in de zware stilte ontwaak te, mislukte het haar volkomen zich wijs te maken, dat zij hem ruiste, zijn ademha ling, het gezicht van'zijn verward haar op het kussen, den omtrek van zijn langen arm onder het laken. Haar hart was geheel vrij van alle leegheid en pijn; zij voelde en kel hoe aangenaam en koel cn rustig het was daar "alleen te liggen. Zij bleef er lang liggen. Wordt vervolgd.}

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6