BINNENLAND „Traviata" GLORIA VERVEN OF STOOMEN Magazijn-Loopjongen, AGENDA; SPORT LUCHTVAART DE DO X GESTART Alle records gebroken COMENIUSGKAF TE NAARDEN Het i! eeningsverschil over het geraamte Ad verten tiën L. STOLBERG ANTHRACIET Muziekhuis Polak VAN UW WINTERKLEEDING Eerste Amersfoortsche Stoompersinrichting „Q U I C K" STATIONSSTRAAT 16 TEL. 344 ABONNEMENTSCONCERTEN Programma van hot vierde Abonnementsconcert op Woensdag 23 October 1929 in Tivoli. Eerste Concert te geven door het Amster- damsehe Concertgebouw-Orkest onder lei ding van Dr. Willem Mengelberg. 1. Symphonic ip cis. Ernest Bloch. 2. Svmphonie V. in C. Op. G7 L. van Beethoven. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Jeugdconcerten. Evenals vorige jarep heeft de Afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot Nut voor "L Algemeen ook dit jaar het plan om jeugdconcerten te doen geven, die toegan kelijk zullen worden gesteld voor leerlin gen van die onderwijsinrichtingen, die reeds eerder blijk gegeven hebben met het doel en het streven dat het hierbij voorzit in te stemmen. Van de hoofden dier inrich tingen werd ook ditmaal weder instem ming en toezegging tot medewerking ver kregen. Het eerste jcugdconcert zal in de tweede helft, van December gehouden worden kort voor de Kerstvacantie. Er zal naar worden gestreefd om ook voor het onderwijzend personeel en de ouders der leerlingen zoo veel mogelijk plaatsen beschikbaar te stel len, om zoodoende te verkrijgen, dat later na de uitvoering dcsgewenscht gezellig kan worden nagepraat. BOOTTREIN UIT GENUA. A.s. Zaterdag te Utrecht. Belangstellenden kunnen wij mededeelen, dat de boottrein van het motorschip „P. C. Hooft", van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, dat 25 dezer te Genua wordt verwacht, a.s. Zaterdagochtend te 8.48 aan het Centraal Station te Utrecht zal aan komen. DE SCHILDERSSTAKING. Een naodeie toelichting. liet bericht betreffende de seliilderssta- king in ons nummer van gisteren behoeft een nadere toelichting. De volslagen schil der ontvangt een loon dat varieert tusschen 31.68 en 35. Hen is een loon aangeboden van 40 per woning, doch dit is geweigerd. POFFERTJES EN WAFELEN. Een oude bekende, de poffertjes en wafel kraam. van den heer W. Loggen is weder om gearriveerd op het terras van Amicitia. At Is de oude gezellige en genoeglijke ker mis afgeschaft, toch zal men zich te goed kunnen doen aan het kermisgebak bij uit nemendheid. De heer Loggen heeft in onze stad een ge vestigde reputatie, wij twijfelen niet of me nig stadgenoot zal zijn etablissement eens gaan bezoeken. D a g e lij k s: Kunstzaal „Sierkunst". Utrechtsckewog h Steven van der Hagcnlaan. Cinema Royal. Langestr3at, Museum Flehlte, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos.- Ver. Rogentcsselaan (Zaterdags van 1.30— 2.30 uur). Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhuizen 9. R. K. Leeszaal, Nieuwstraat 21. .Vredesbibliotheek, Arnh. weg 50. Princess-room Zondag, middag* en avond concert. Hotel Monopole, Zondagmiddag- eD avoud- concert. Danszaal Klaassen Zondags Dancing. 19 Oct. Amcrsf. Kunstkring. Excursie naar Gouda. 22 Oct. Amicitia. Verg. Oranje Kruis. 2 uur. 22 Oct. Geb. Theos. Ver. Regcntcsselaan. Lezing Dr. Biercns de Haan over: Sociale- consultaties. 8 uur. 23 Oct Amicitia (foyer). Vereeniging „Oost en West". Lezing prof. Ir. C. W. (VVeys. 8 uur. 24 Oct. Amicitia. Van Riemsdijk-avond. 24 Oct. Luth. Kerk. Lezing prof. v. Rie). 8 uur. 25 Oct. Amicitia. Ekkehard-Splelo. 8 uur. 23 Oct. Amicflia. Tooneci. „Kunst na Ar beid". 25 Oct. Rem. Kerk. N P. B Ds. W. Mackenzie 26 Oct. De Valk. Handelsreiziger3vcr. „Hennes." 26 en 27 Oct. Amicitia. Kunst na Arbeid. 27 Oct. De Valk. Bioscoop. 28 Oct De Valk. Bioscoop. 29 Oct Amicitia (foyer! Ver. v. Huis vrouwen. Lezing mevr. Schiedges over „Jeugdherbergen'. Half 3. SO Oct Amicitia. Volksuniversiteit, Mun- ebener Künstler Theater. 31 Oct Amicitia. Tooneelavond. 2 Nov. De Valk. Soc. Eensgezindheid. Tooneelclub en Bal. 2, 3 en 4 Nov. Amicitia-Bioscoop. 2, 4, 5 en 6 Nov. Eierhal. Winkelbeurs 3 Nov. Do Valk. Joodsche vereeniging Nut en Genoegen." 6 Nov. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen 8 uur. „Het Ncderl.lied in verschillende eeu wen" door mevr. Couperus. 9 Nov. De Valk. Friesche Club. 9 Nov.25 Nov. de Poth. Amersf. Kunst kring. Tentoonstelling werk van Suze Ro bertson. 11 Nov. Amicitia. 2do 'Abonnemcntstoo- neelvoorstelling (He-yermans ensemble). 13 en 14 Nov. Anilcltia. MIJ tot Nut van 't Algemeen. Voordracht Dr. L. H. Grondijs. 15, 16 en 17 Nov. Eierhal. Pluimvee-ten toonstelling. 16 Nov. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. Kindermiddag. 16, 17 en 18 Nov. Amicitia. Bioscoop. 16 Nov. De Valk. P.T.T.-tooneelavond. 20 en 21 Nov. Amicitia. Bazar Ver- van Vrijz. Hervormden. 21 Nov. Rem. Kerk. N. P. B D9. A. Kla- )V. 23 Nov. De Valk. Ned. Reisvereeniging. 25 tot 29 Nov. Amicitia. Bazar Kerkorgel Soesterkwartier. 30 Nov. De Valk. R.-K. Handelsrelzlgers- verceniging. 30 Nov., 1 en 2 Dec. Amicitia. Bioscoop. 11 Dec. Amicitia. 3do Abonnemontstoonccl- voorstelling. (Nieuw Nederl. Tooneel). 14, 15 en 16 Dec. Amicitia. Bioscoop. 18 Dec. Amicitia. Kunstkring-concert. Rosé-Kwartet. 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Dec. Amicitia Bioscoop. 27 Dec. Amicitia. Nuts-kinderraiddag. 4, 5 en 6 Jan. Amicitia. Bioscoop. 4 Jan. Do Valk. Soc. Eensgezindheid. Tooneel en bal. 6 Jan. Hotel-National. Groningerclub 9 Jan. Rem. Kerk. N. P. B., de heer en mevr. Flothuis van Dommelen. 10 Jan. Amicitia. Kunstkring-concert. Lot te Leonard. 11 Jan. De Valk. Friesche Club. 12 en 13 Jan. Amicitia. Amersf.-Opera ver eeniging. „De Klokken van Corneville." 18, 19 en 20 Jan. Amicitia. Bioscoop. 22 Jan. Amicitia. Nutsavond. 22 Jan. Amicitia. Mij tot Nut van 't Alge meen. Lezing Prof Dr. J. W. Ijudig. 24 Jan. Amicitia. Uitvoering T.B.C.-Ver. 1 Febr. De Valk. Zweraver. „Xeptunus." 1, 2 cn 3 Febr. Amicitia. Bioscoop. 8 Febr. Amicitia. Soirée Gymnasiasten. 8 Febr De Valk. Ned. Reisver. Balmas- qué. 13 Febr Rem. Kerk. N. P. B Tony d" Ridder. 14 Febr. Amicitia- Mij. tot Nut van 't Al gemeen. Lezing A. Brijs. 15. 16 en 17 Febr Amicitia. Bioscoop 15 Febr. De Valk. Soc. Eensgezindheid. Bal-masqué. 18 Febr. Amicitia. Kunstkring-Concert F.mil Telmanyi. 22 en 23 Febr. Amicitia. Kunst na Arbeid 1 Maart de Valk. Groningerclub. 12 Maart. Amicitia. Mij. tot Nut van 't Al gemeen. Lezing Prof. Dr. A. H. de Hartog, 14 Maart. Rem. Kerk. N. P. B. Ds. Ban ning. 15 Maart. De Valk Friesche Club. 22 Maart. Amicitia. Soiree Handelsschool 5 April. Amicitia. Soiree H.B.S. 3 Mei. Do Valk. Soc. Eensgezindheid. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerrilje, d.\. Willem van Beek hoven en Gerritje Brouwer. Elisabeth Pau lina Annetta, d.v. Dirk Fredcrik van den Brink en Paulina Alberdina Boon. Sophia Gerarda, d.v. Lambertus Wilhelmus de Vries en Johanna Maria van Schalkwijk Gcrardus Bernardus, z.v. Bernardus Brook- huis en Willernina Johanna Elisabeth van den Hoven. Cornelia Gerardina, d. v. Koen- raad Link en Maria Wilten. Getrouwd: I.ouis Johannes Hendricus Jepkes en Alida Elisabeth Roosen. Overleden: Petrus Theodorus Smeeing, oud 1 jaar. Everdina van 't Veld, oud 4 jaar. KAASMARKT. A m c r s f o o r t, 21 Oct. Aangevoerd 66 wagens bevattende 16500 Kilo. Prijs 40 tot ƒ55 per 50 Kilo. Handel matig. FRUIT- EN GROENTENVEILING. Prijsnoteering Veiling 21 Octo ber '29. Druiven 2738 ct.. tomaten 1014 ct. per pond; appels 9—22 ct., peren 1536 ct.. kas- snijboonen 3055 ct„ ep. boonen 4062 ct., pronkers 15—23 ct., postelein li20 ct., spi nazie 14—19 ct., uien 3—4 ct.. bieten 3—5 ct., spruiten 2822 ct. per K.G.: prei 1018 ct., bieten 1520 ct. per 10 bos; wortels 5 9 ct. per bos; bloemkool 1528 ct., roode kool 59 ct.. groene kool 613 ct.. witte kool 1022 ct., gele kool 611 c!.. Chin, kool 1213 ct. per stuk; kropsla 1423 ct., andljvio 14—28 ct. per 10 stuks. Wielrennen. A. R. en T. C. „De Pedaalridders." Jaap v. ri. Starre kampioen van zijn vereebiging. In de afgeloopcn gehouden ritten van de A. R. en T. C. „De Pedaalridders" heeft onze stadgenoot de renner Jaap v. d. Starre het kampioenschap behaald van zijn vereeni ging door het winnen van een 110 K.M. weg wedstrijd. Daar zijn broer A. v. d. Starre winnaar was over den korten afstand, werd Zondag j.l. een beslissings-wedstrijd ver reden over 5 K.M., die na zeer vinnigen strijd door den oudsten v. d. Starre met een halve fietslengte werd gewonnen. Tijdens deze wedstrijden trad naast deze beide renners op den voorgrond de renner A. v. d. Keulen, die na een grootc rustpoos, het racen nog niet verleerd bleek te zijn. Zaterdag a.s. zal de kampioen gehuldigd worden waarbij tevens do kampioensprij- zen zullen worden uitgereikt. Een en ander zal plaats vinden ijl de zaal van den heer van Schaik aan den Leusderweg. Schaken. ED. SPANJAARD UIT UTRECHT KOMT SIMULTAAN SPELEN. Op uitnoodiging van de schaakvereni ging Amersfoort" zal Donderdagavond in de Princesse Room, de Utrcchtsche hoofd- klassepeler Ed. Spanjaard een simultaan- séance spelen tegen de leden van genoem de club. Ook niet leden mogen aan deze séance deelnomen. Voor nadero bijzonderheden leze men de annonce voorkomende in dit nummer. Mei 169 menschen door de lucht F r i e d r i c h s h a f e n, 21 Oct. (H.N.) De Do. X. is vanmorgen mét 150 passagiers en 19 leden der bemanning om 11 uur 15 gestart. Het weer was helderder geworden, zoodat men hiervan gebruik maakte. De vlucht zal vermoedelijk één twee uur duren. Altenrhein, 21 Oct. (V.D.) Na een vlucht van bijna een uur is de „Do X" te 12.07 uur weer vlot voor do werf te Alten rhein geland. Met de 169 inzittenden werd langs de geheele Bodensée over Rorschach, Arbon, Ivreuzlingen, Koiistanz, Meersburg, Friedrichshafen, Lindau, Gregenz gevlogen. Met deze vlucht heeft de „Do X" alle be staande records voor het vervoer van per sonen door de lucht gebroken. Overdracht der Kapel bij het graf aan de Czechische regeering 's-Gravenhage, 19 Oct. Naar de Tel. verneemt, heeft de gezant van Czecho-Slova- kije in Den Haag bericht ontvangen van den Nedcrlandschen minister van Buiten- landsche Zaken jhr. rar. Beclaerts van Blok land, dat het in het voornemon der Ncder- landsche regecring ligt de kapel bij het graf van Comenius te Naarden aan de Czechi sche regeering over te drogen. De voorberei dende werkzaamheden zijn echter nog niet beëindigd. De correspondent to Bussurn van het blad meldt het volgende omtrent den stand der onderhandelingen: De voormalige Waalsehe kerk, thans een buiten dienst gesteld deel van de Weeshuiskazerne, is nog steeds mili tair eigendom. Binnenkort zullen onderhandelingen plaats vinden tusschen den gezant van Czecho-Slovakijc, den heer Plcsinger Bosi- nov, en den burgemeester van Naarden. De Genie heeft dezer dagen opmetingen gedaan aan den rechtervleugel van de kazerne, om te voorzien in het ruimtetekort, voor het geval de kazerne als mausoleum zal wor den ingericht. Ken begrooting is opgemaakt en rnen komt tot een totaal van 30.000. Dit betreft alleen de verbouvvingskosten. Hier wordt dus aangenomen, dat de Ncderlandsche re geering de kazerne gratis zou overdoen. De gemeente Naarden denkt er evenwel niet aan, do groote verbouwingskosten alleen te dragen. Nog kan worden opgemerkt, dat Naaiden de kazerne vroeger met gesloton beurs aan het departement van oorlog heeft overgedaan. Naarden had door de aanwe zigheid van een garnizoen hiervoor vol doende compensatie. Ook uit Den Haag wordt het bericht, dat de gemeente Naarden zich in verbinding heeft gesteld met het departement van De fensie om de beschikking te krijgen over een gedeelte der kazerne te Naarden, waar de vroegere Waalsehe kerk zich bevond, be vestigd. Amsterdam, 19 Oct. Omtrent de kwestie van het al of niet vinden van het gebeente van den Czechischen geleerde Co menius, verneemt de Tel. nog het volgende: Het was te verwachten, dat te eeniger tijd hieromtrent wetenschappelijke meeniiigs-> verschillen zouden ontstaan. Hat anthropo-i logisch bewijsmateriaal wees wel bijna ze- ker uit. dat het overschot van den grooten Czech gevonden was. Maar Comenius was niet als een groot Egyptische farao met de emblemon zijner waardigheid ten grave ge daald. Noch de meening van prof. Ma- ziegka, noch die van dr. Oosterhuis, ten aanzien van de ligging der graven, is door de feiten gestaafd, zooals bij de opgraving is gebleken. De aanwezigheid van een frontalen naad in den schedel deed twijfel rijzen. De been- derengroei liet echter den geleerden geen twijfel over. Daarbij kwam do typische bouw van het skelet, dat op een ander ras duidde. De heer Jac. Smits dio de twee schedels, n.l. die van Comenius en die van den Franscliman naast elkander zag, ge tuigde van een ver uitstekenden jukboog van het Comenius-skelet. Prof. Watering en dr. Oosterhuis hebben het anthropologisch onderzoek niet in zijn goheel meegemaakt. De laatste was zelfs slechts alleen bij de be grafenis tegenwoordig. Dr. Oosterhuis' grootste bezwaar moet be staan tegen do wijze, waarop prof. Ma- ziegka zich de indeeling der graven heeft gedacht Het overtuigend bewijs, dat Co menius' skelet is gevonden, heeft men niet, en zal ook wel nooit kunnen worden gele verd. De groote Czech is in allen eenvoud begraven, maar zou niettemin evenals alle voorname ingezetenen, bij het koor moeten rusten. Het onderzoek is destijds vlug ln zijn werk gegaan, maar mon heeft moeilijk de geheele kerk minutieus kunnen onder zoeken, daar de graven vaak in rijen van drie op elkaar liggen. ïntusschen wordt in kringen van Comenius-vereerders het ge schil ten zeerste betreurd. VEREENIGING VOOR OPENLUCHT- SCHOLEN. Een vergadering op „Zonne straal". Amsterdam, 21 Oct. De Ver. voor openluchtscholen, afd. Amsterdam, hield Zaterdagmiddag een vergadering op „Zonnestraal" te Hilversum, onder voorzit terschap van den heer KI. de Vries. Vertegenwoordigd waren do afdeelingen: Hilversum, Amersfoort en Bussum. De Rotaryclubs: Utrecht, Maarssen, 'sGrave- land en Hilversum hadden vertegenwoor digers gezonden. Het doel der bijeenkomst was een open- luchtschool-internaat te stichten in het Gooi voor kinderen uit de omgeving en vooral voor de in de nabijheid gelegen groote gemeenten. Na een inleidend woord van den voor zitter cn van den heer Noteboom, sccr.- penningmeester van do vereeniging, wer den er door de vertegenwoordigers ver schillende punten naar voren gebracht, die de. stichting van het openluchtschool-inter- naat zouden kunnen bevorderen. Tot de benoeming van een comité, dat speciaal de propaganda voor dit werk zou opnemen, kon nog niet worden overgegaan, daar de afgevaardigden eerst met hunne afdeelingen over de besprekingen moesten vergaderen. Over drie weken zullen allen weder bijeenkomen op „Zonnestraal". Na een opwekkend woord van den voor zitter werd de goed bezochte vergadering gesloten. POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. De noodlanding van het vierde vliegtuig. De heer Alér, eerste bestuurder van het postvliegtuig, dat bij Constantinopcl ernsti ge averij opliep, seint, dat de geheele be manning thans hersteld is van de gevol gen van de noodlanding. TWEE AUTOBUSSEN TEGEN ELKAAR GEREDEN. Tien inzittenden gewend, waar- Tan «en levensgevaarlijk. Eindhoven, 21 Oct. Op den Son- 8chen wog onder de gemeente Son bij Eindhoven reed hedenmorgen een vracht wagen, Ingericht voor autobus, toebchoo- rendo aan Bouraan te Eindhoven, met per soneel uit den omtrek van Appeltern, werkzaam aan den woningbouw te Eind hoven. De chauffeur wilde een voor hem uit rijdende autobus passeeren, maar de wagens kwamen met elkaar in aanrijding. De autobus van Bouman liep tengevolge hiervan tegen eon boom? door den schok werdon nagenoeg alle tien inzittenden uit den wagen geslingerd cn liepen verwondin gen op. ZIJ zijn naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Hedenmiddag konden zij allen het ziekenhuis verlaten om naar hun woning te worden terugge bracht. ZIJ hadden lichte verwondingen bekomen. Een hunner moest in het zie kenhuis achterblijven; deze heeft een ern stige verwonding bekomen, zoodat zijn too- stand zorgwekkend is. HET INCIDENT TE MARKEN. De kerkeraad berispt door het class, bestuur van Edam. Het Herv. classicaal bestuur van Edam heeft uitspraak gedaan inzake het optreden van den kerkeraad der Herv. Gemeente te Marken, welke op 15 September heeft ge tracht de vacature-prediking van ds. G. J. J. Rcnsink, van Broek in Waterland, te verhinderen. De uitspraak houdt ln, dat het class, bestuur den kerkeraad van Marken schuldig heeft bevonden aan wetsovertre ding en op hem het lichtste der tuchtmid delen, waarover het Regl. v. Kerkel. Op zicht en Tucht de beschikking heeft, n.l. een berisping, heeft toegepast. De consulent, ds. Vaandrager, van Mon nikendam, verdedigde den korkeraad, aan voerende, dat het toeval was, dat de kerke raad juist om vrijstelling vaii de vrijzinni ge beurten had gevraagd (ook aan da. Fa- ber, den tweeden vrijz. ringpredikant, had men verzocht niet te komen) wijl zij, met name die van da. Relink, noodig hadden voor Ihun beroeplngswerk. Hoewel de onwettigheid van het optreden des kerkcraads overtuigend bleek, nam het class, bestuur het voornaamste argument ale verzachtende omstandigheid aan en be sloot zoo lankmoedig mogelijk op te treden en een berisping te geven. Uit roverentio voor deze bedoelingen des classicalen bestuurs en omdat hij van een behandeling voor de rechtbank geen heil verwachtte, heeft ds. Rensink zijn aan klacht bij de justitie ingetrokken, aldus het Hbld. OPHEFFING BURGERGAST- EN WEESHUIS TE AARDENBURG. De Raad van Beroep. Aardenburg, 19 October. Bij de genomen besluiten tot opheffing van het Burgergast- en Weeshuis te Aardenburg o.a. bepaald, dat naast een commissie van verdecling een Raad van Beroep zal worden ingesteld, bestaande uit 6 personen buften Aardenburg, welke Raad zal hebben te beslissen over eventueele geschillen en wachtgolden zal hebben vast te stellen voor het vaste personeel aan de beide Godshuis zon verbondon. Drie zijner leden wordcn benoemd door het R.K. Armbestuur, terwijl do Diaconieën der Ned. Hervormde, Doops- gezmdo cn Gereformeerde Kerk ieder een lid aanwijzen. Benoemd voor deze functie zijn: Voor de R.K.: Dr. J. F. J. ton Berge, Di recteur R.K. Ziekenhuis te den Haag cn oud-wethouder der gem. Utrecht. Mr. J. Houben. advocaat en procureur te Breda: Mr. H. J. M. Derbeck, Hoofdredacteur van het Dagblad voor Noord-Brabant, te Breda. Voor do Ned. Herv Mr. J. Erasmus, advocaat cn procureur te Oostenbrug Voor de Doopsgez.Ds. J. Koekobakker, prodikant te Middelburg Voor de Gcref.H. van Mazyk, Notaris te Sluis OMREKENINGSKOERSEN Off.Not. Niet Off. Not. 21 Oct. 22 Oct. 12 uur Londen 12.10*1* 12.10*4 Berlijn 59.33 59.33 Parijs.7714 9.77!'a Brussel34.70y2 34.70 Zwitserland 48.07 48.07Vi Weenen 34/2 24.88 Kopenhagen 66.42 C6.46 Oslo6v.42 66.46 Stockholm é.67 66-68 NewYork -.. 2.48.25 2.48.2A Volstrekt eenige kennisgeving Getrouwd: G. H. VAN DEN BERG Weduwnaar van 1 IL C. W. CARELS cn G. BULLER, die tevens vriendelijk dank zeggen vóór de velé hartelij ke blijken van belangstelling. Amersfoort, r 22 October 1929. Amsterdam, Toekomstig adres: Amersfoort Barchman Wuyticrslaan 158. is de naam van eon nicnw trommeltje BISCUITS i van VERKADE. Zeer aardig uitgevoerd voóf den prijs van f 1.25. Arnh. straat J h. Varkensmarkt Tel. 941 dat is de kwaliteit dio U zoekt. Nieuwstr. 19 Tel. 618 FLINKE GEVRAAGD, goed kunnende fictson. Leef tijd 1517 jaar. Aanm. 's avonds na 8 uur Hoogewcg 33. Wijnhandel DE MOOR Fa. 8RANDSEN Langestraat 8. Tel. 129 Roode en Witte PORTWIJNEN vanaf f 1.20. Utr.woB Tel. 1279. Columbia. Oak cabinet 1226 Schitterende muziekvoort brenging

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3