WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Z n. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56- REGENJASSEN en DEMI'S UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Jbr. J. F. ALTING VON GEUSAU Een geschenk der leerlingen BENOEMINGEN VAN BURGEMEESTERS DE A.V.R.O.-UITZENDING ONDERBROKEN f 16.90 De Adelaar Havik14 Telefoon 922 EERE-MAALTIJD VOOR D. J. DE VILLIERS Humoihoebie BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Gehuldigd na tien jaar leeraarschap aan de Hooge Krijgsschool ,s-G raven hag e, 19 Oct. Na tien jaar achtereen leeraar in te tactiek aan de Hoo gere Krijgsschool te zijn geweest, is majoor jhr. J. F. Alting von Geusau dezer dagen teruggekeerd bij zijn wapen en hoofdin structeur bij het le reg. veld-artillerie te Utrecht geworden. Vrijdagavond heeft de Hoogere Krijgs school hem in de Witte „uitgegeten". Aan dezen feestmaaltijd zaten de directeur en de leeraren en verscheidene oud-directeuren en oud-leeraren der H.K.S. aan en als oud- leeraar oud-minister Lambooy. De leerlingen, wien majoor Alting von Geusau in den afgeloopen tien jaar tactiek beeft gedoceerd, hebben hem niet zoo maar laten gaan— zoo lezen wij in het Vader land Ze hebben hem gistermiddag in Boschlust gehuldigd. Op enkelen na, die in de burgermaatschappij zijn overgegaan waren ze au grand compleet aanwezig. Majoor W. M. F. E. P. de Jager van de inf. was hun woordvoerder. Alting von Geusau bij den troep en niet meer bij de Hoogere Krijgsschool, daar moeten we ons eerst op instellen, zei hij. Want die twee behoorden als het ware bij elkaar. Op prettige wijze gaf de majoor er les, hij bracht nieuwe frissche denkbeelden. Hij werd zóó op prijs gesteld, dat men er nog aan zal moeten wennen, dat hij er niet meer is. Dat men hem zoo maar mir nicht dir nicht zou la ten gaan naar den troep, geen denken aan. De grootesympathie voor zijn persoon en de bijzondere appreciatie van zijn werk maakten dit te eenen male onmogelijk. Dat voelden alle tien jaren, getuige dat vrijwel alle oud- en huidige leerlingen bijdroegen voor een souvernir aan den H.K.S. tijd. En zoo bood hij den majoor Alting von Geusau een zilveren sigarendoos aan en aan mevr. Alting von Geusau, die door de schuld der leerlingen wel eens zal tekort gekomen zijn aan liet gezinsleven van haar man, een zilveren theestel. Deze tactische overval is uitnemend ge slaagd. Majoor Alting von Geusau consta teerde het zelf, en als de leeraar in tactiek aan de Hoogere Krijgsschool in dit opzicht geen deskundige is, wie is het dan eigen lijk wel? Met vreugde constateerde hij, dat hij blijkbaar niet zoo heel ver mis is ge weest met zijn onderwijs, waartoe onge twijfeld zal hebben hijgedragen, dat het zoo prettig werken was door de ambitie en hel plezier der leerlingen. Hij dankte met ont roerd gemoed voor de geschenken. Er zijn een paar gezellige uren gesleten en toen heeft men op de Witte samen 'r gelen een uitstekend zwemmer en men verwon derde zich er dan ook over, dat hij recht naar beneden viel cn zonder te zwemmen zonk. Onmiddellijk sprong men hem na en werd buiten kennis hoven water gebracht Onmiddellijk waarschuwde men de brand weer in de Honthorststraat, die met een zuurstof-apparaat aanrukte en trachtte de levensgeesten weer op te wekken. Inmid dels was ook de Geneesk. Dienst gewaar schuwd, terwijl tevens assistentie werd verleend door den heer J. B. C. Peet, een arts uit de Joh. Verhulststraat. Ruim een half uur paste men kunstmatige ademha ling toe, doch men slaagde er niet in de le vensgeesten op te wekken. De doodsoorzaak is vermoedelijk niet aan verdrinken toe te schrijven: men acht het waarschijnlijk dat het slachtoffer reeds overleden was, toen hij in het water stortte. Hij had reeds voor hij zich in het had begaf, geklaagd dat hij zich onwel gevoelde. Het stoffelijk over schot is naar het Binnengasthuis -overge bracht. Een statistiek betreffende de grootere gemeenten UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen met 1 Jan. 1930 W. J. van Fiersen, als leeraar aan do R. PI. S. te Deventer; verleend de titulaire rang van kolonel dei- mariniers aan den luit.-kun. der mariniers V. F. M. IJssel de Schepper, met ingang van 16 October 1929; eervol ontslagen in verhand met haar huwelijk J. Heydz als commies bij het dé partement van binnenlandsche zaken cn landbouw. Gisteravond werd den heer Vogl belet een tuiecde oproep tot de luisteraars te richten Op last van den directeur geoeraal BRAND TE HAARLEM. Een timmerfabriek in vlam men opgegaan. Haailem, 19 Oct. Hedenmiddag ongeveer halt vier is door tot nog toe on bekende oorzaak brand ontstaan ln de af- deeling timmerfabriek van de N.V. Indische en Handel Maatschappij voorheen Hilarius en Co./, gelegen in den Veerpolder aan het Noord Buiten Spaarne te Haarlem. De plaats van den brand was door de brand weer moeilijk te bereiken, zoodat het vuur zich aanvankelijk gemakkelijk kon uitbrei den. Na een paar uur was de brandweer hot vuur meester. De geheele timmerfabriek was uitgebrand. Alleen het kantoorgebouw bleef behouden. Een groote voorraad hout en alle machines gingen in de vlammen op. De brandweer bleef voor het nablusschings werk den geheelen nacht ter plaatse. NED. HERV. GEMEENTE DEN HAAG. De vacature Van Gheel Gil- demeester. Verschenen is de groslijst van namen voor het beroepingswerk in de vacature van wij len dr. F. van Gheel Gildemeester, voortdu rend door het bedanken van dr. S. F. H. J. Bcrkelbach van den Sprenkel te Rotterdam, bij de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag. De lijst bevat 92 namen; van deze 92 predi kanten behooren er 44 tot de confessioneele richting, 34 tot de ethische richting en 14 tot den Geref. Bond. 90 van de predikanten die nen een gemeente elders, de andere twee zijn oud-minister dr. J. F. Slotemaker de Bruine en ds. IT. W. Creutzberg, van de Duinoord- kerk te don Haag. Verder staan o.m. op do lijst de namen van de predikanten J. W. Swaan te Domburg, J. J. v. d. Wall te Gro ningen. G. \Y. Westenburg te Feyenoord cn J. A. Wormgoor te Bussum, die allen kort geleden in deze gemeente reeds zijn beroe per, .l.aar bedankten. HARTVERLAMMING. Plotseling dood in het zwembad. Amsterdam, 19 Oct. Hedenmorgen heeft in het Zuiderbad een tragisch onge val plaats gehad. Te ongeveer negen uur toen het bad voor heeren geopend was. speelden eenige heeren krijgertje langs het bassin, toen plotseling de 25-jarige Tien drik Stobbe in het bassin viel. De heer Stobbe staat in hel Zuiderbad bekend als De „Rotterdammer" (a.r.) schrijft over de benoeming van een katholieken burgemees ter van Hilversum' De Maasbode werpt een punt in het geding, waaraan veel waarde moet worden toegekend. Het blad herinnert eraan, dat Hil versum de eenige gemeente met meer dan 50,000 zielen hoven de groote rivie ren is, welke een katholiek burgemees ter heeft. Dit kan toch geen weelde wor den genoemd Ofschoon wij althans de Hilversum- sche benoeming wilden bezien mede in verband met drie andere der laatste weken, is dit toch wel een argument van belang. Daarom hebben wij zoo goed en zoo kwaad als het gaat bij in deeling von personen een soort sta tistiek opgemaakt van de burgemees ters-plaatsen der grootere gemeenten. Wij komen dan tot het volgende resul taat. Van dc gemeenten met meer dan 100,000 inwoners hebben 3 een liberalen burgemeester, 2 een christelijk-histori- schen en 1 een antirevolutionairen. Van de gemeenten met meer dan 50,000 zielen 5 een liberaal, 5 een roomscli-katholiek, 4 een christelijk-his- torische en 3 een anti-revolutionair. Van de gemeenten met meer dan 20,000 inwoners 18 een liberaal, 11 een roomsch-katholiek, 6 een christelijk- historische, 6 een anti-revolutionair en 1 een sociaal-democraat. Wanneer er hier in het algemeen sprake zou zijn van een bevoorrechting, dan zou dit hoogstens kunnen gelden voor de liberalen, als wij dezen verza melnaam in dit verband mogen gebrui ken. Gelijk ten opzichte der gouver neurs der provinciën hetzelfde geval zich voordoet*. 0 vrijzinnigen, 3 roomsch- katliolieken, 2 christelijk-historischen cn 1 anti-revolutionair. Precies als nog bij het notariaat en er valt nog veel rneer te noemen. Het lijkt ons inderdaad niet mogelijk te beweren of vol te houden, dat bij de burgemeestersbenoemingen der grootere gemeenten den rqomsch-katholieken een onevenredig groot deel is toegeme ten. Wij ontmoeten dan als gezegd van de 42 burgemeesters er 11, die roomsch- katholiek zijn, of nog geen 25 Van deze 11 staan er 8 aan 't hoofd vaiï overwegend roomsche gemeenten. De drie gemeenten met een gemengde be volking zijn Nijmegen (70 room- schen); Hilversum (30 roomschen) cn Schiedam (35 roomschen). SCHANDELIJK OPTREDEN VAN AUTOMOBILISTEN. Aangereden cn van de tree plank gednwd. Breda, 19 Oct. De heer J. O. uit Ooster hout, die zich Vrijdagavond per rijwiel naar Breda begaf, werd op den Steenweg aan gereden door een uit dezelfde richting ko menden auto, zóó, dat hij op het voorste gedeelte van den wagen terecht kwam, terwijl zijn rijwiel er onder geraakte. De beer O., trachtte door de voorruit den chauffeur op zijn gevaarlijken toestand op merkzaam te maken; tevergeefs. Met groo te moeite bereikte O. toen het portier van den voorbij rij denden auto. Toen schijnt hij door de inzitenden van de treeplank ge duwd te zijn. In zijn val kon hij zich nog grijpen aan oen telefoonpaal, waardoor hij slecht6 een onbeduidende wonde aan de knie opliep. De heer O. werd door een motorrijder, die van een en ander getuige was geweest, in den zijspanwagen opgenomen, waarna de achtervolging van den auto begon. Aan den Teteringschen Dijk, nabij de marechaussee kazerne, werd deze, na een zeer moeilijke achtervolging, tot. stand gebracht. Twee der inzittenden, beiden onder den invloed van sterken drank verkeerde, wisten te ontsnappen. Amsterdam, 21 Oct. Zondagavond heeft de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, voor de Hilversumsche microfoon een felbevvogen redevoering gehouden, waarin hij gewaagde van den uiterst kri tieken toestand, waarin de Algemeene Ver- eeniging Radio-Omroep zich thans bevindt, zoo meldt de Courant het N. v. d. D. Het bestuur dier vereeniging is tegen a.s Don derdag uitgenoodigd de belangen der A. V. R. O. in een vergadering van den Radio- raad te komen verdedigen, naar aanleiding van een project der zendtijdverdeeling, door dien raad onder het zegel der strikt ste geheimhouding verzonden. „Het is den heer Vogt niet mogelijk rne- dodeelingen te doen omtrent dit project. Hij volstaat ermede, mede te deelen, dat de partijpolitiek in Nederland op het punt staat een sinister plan ten uitvoer te leg gen." Het project van den Radioraad bedoelt in algemeenen zin de helft van den zendtijd, dien de A.V.R.O. thans bezit, te schenken aan de politieke omroepvereenigingen. De heer Vogt roept zijn luistervinken in het geweer. Het eenige wat do vertegen woordigers van de A.V.R.O. bij hun bespre kingen in den Radioraad kan steunen is het helder inzicht van dien raad omtrent de gevoelens der tienduizenden luisteraars in Nederland. Derhalve noodigt Willem Vogt de Nederlandscho luisteraars, die het werk der A.V.R.O. steunen, uit, zonder verwijl een brief of briefkaart te willen zenden aan het adres van dien Raad, Van Bleiswijk straat No. 16, te Den Haag, om in dit schrij ven uitdrukking te geven aan hun vurigen wensch een vriend des huizes, dio reeds zoo vele jaren aan hun disch aanzat, daartoe de gelegenheid in den vervolge niet te ont nemen. ,Wij zullen ons leven duur verkoopen aldus besloot de lieer Vogt. „Nog steeds heeft de regeering geen beschikking geno men op ons royale aanbod om op eigen kos ten een cigcr; zendsysteeir te bouwen. Wan neer wij eenmaal daartoe in de gelegenheid gesteld zijn. kunnen de bizondere omroep- groepen Huizen cn Hilversum cadeau krij gen on zullen wij bewijzen in vrije concur ren tie voor welken omroep de harten van het overgroote deel der Nederlandscho luisteraars slaan" Gisteravond omstreeks 9 uur kwam de directeur van het omroep-bedrijf van de A. V. R. O., de heer Willem Vogt, voor de microfoon, om opnieuw een oproep tot de luistervinken te richten, zooals hij ook Zondagavond gedaan heeft, cn waarom- trent wij in ons avondblad van gisteren berichtten. Dc heer Vogl sprak allereerst de hoop uit, dat de radio-autoriteiten hem zouden laten uitspreken, dit in verband raet het feit, dat de V. A. R. A. den minister had verzocht hem, Vogt, het spreken voor de microfoon verder te beletten. Vogt zeidc voorts op te moeten komen tegen de valsche leuze, als zoude de A. V. R. O. arbeiders- vijandig zijn. Hij zette verder het stand punt der A. V. R. O. uiteen, en betoogde, dat. het geven van zendtijd aan een poli tieke vereeniging ten koste van de A. V. R. O. onrecht is. Het voorste), dat aan den minister zal worden gedaan is, aldus Vogt. van vertrouwelijken aard, maar ik kan wel zeggen, dat het ontredderend voor de A. V. R.^O. is, daar het de tegenpartij bijna vol ledig haar zin geeft.. Maar de A. V. R. O. is van plan om haar huid zoo duur moge lijk te verkoopen. Het, is niet zeker, dat de Radioraad het'-fatale advies aan den minis ter zal uitbrengen, en als de Raad dat doet, kan de minister dat advies nog naast zich neerleggen. Alles is dus nog niet verloren. De heer Vogt kwam vervolgens tot de vraag, wat de luistervinken te dezer zake kunnen doen. Hij betoogde, dat de tijd kort is, want Donderdag a,s. wordt de A. V. R. O. verwacht in den Haag, om over het voor stel te spreken. „Er is dus geen gelegenheid meer, om een plan van actie in elkaar te zetten; er is geen tijd meer voor zorgvuldig in elkaar getimmerde decors En toen hij dat gezegd had, viel er plot seling een stilte. Het was precies 9 uur 12, toen de stern van Vogt, verdween. Wij wachtten een minuut, nog een mi nuut Orn 9.20 komt de omroeper, de heer Weitzel, voor do microfoon, en deelt mede, dat de heer Vogt op last van den direc teur-generaal van het Staatsbedrijf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie zijn rede moest beëindigen. De verbinding tusschen microfoon cn zen der was blijkbaar verbroken, want de diaaggolf van den zender bleef aanwezig. Dit is de tweede maal binnen enkele wc ken> dat een radio-uitzending van hooger- hand wordt onderbroken; meu herinnert :ich. dat kort geleden een uitzending van wege de vrijdenkers werd stopgezet, toen daar de heer Hoving een rede hield, die naar het oordcel dei* autoriteiten beleedi- gend was voor een minister van een be vriende mogendheid. Later op den avond, tijdens de uitzen ding uit Groningen, heeft daar een spreker op het podium in de zaal de daar aanwe zigen, en door middel van de microfoon ook luisterend Nederland, nog «gewezen op het gevaar dat de A. V. R. O. dreigt, en de hoop uitgesproken, dat er nog rechters in den Haag zullen blijken tc zijn. Hij wekte allen op om een briefje te zenden aan den Radioraad, zooals ook de heer Vogt. Zon dagavond al gevraagd had Amsterdam, 21 Oct. Het geweste lijk bestuur der provincie Noord Holland van de A. V. R. O. is hedenavond in spoed vergadering bijeengekomen onder presi dium van den heer Max Juda uit Amster dam naar aanleiding van de door den heer Vogt uitgeschreven mobilisatie van de A. V. R. O. luiteraars. Unaniem werd het systeem van geheim houding, waardoor een ongezonde atmos feer rondom den Radioraad verspreid is, veroordeeld. De Nederlandscho luisteraars cn zeker de leden der A. V. R. O. zijn niet gebaat, met afspraken achter de coulissen als de A. V. R. O bereid is, een offer te brengen voor do saneering van het om- roe-pwezen in Nederland en de beëindiging der Radio-twisten dan mag dit niet door overwegingen die het daglicht schuwen worden tegengehouden en onmogelijk ge maakt. Daarom wekt het gewestelijk be stuur dezer provincie de A.V.È.O.-luisto- raars op, om in groote getale gevolg te geven aan den oproep van den heer Vogt en onverwijld ieder voor zich, een schrijven te richten tct. den Radio Raad van Bleis- w ij k s t r a a t 16, Den Haag, waarin der wensch wordt geuit dat do A.V.R.O. over een volle week zendtijd blijft beschikken, en dat de regeering spoedig gunstig beschik- ke op het aanbod van de A.V.R.O. om op eigen kosten een eigen zendsysteem te bou wen. Een vergadering te Zntphcn, Zu'tphcn, 21 October. In de verga dering te Zulphen is de volgende motie aangenomen Het gewestelijk A.V.R.O.-bestuur der pro vincie Gelderland, in vergadering bijeen op 21 October 1929 spreekt ten sterkste haar afkeuring uit over het afbreken op last. van den directeur-generaal der P. T. T. van dc propagandarede door den heer Vogt gehou den, zijnde deze handelwijze een daad van zuivere willekeur teneinde het vrije voord te knotten protesteert met klem togen dè geheim- doenerij van den Radio Raad waar deze op middeleéuwsche wijze speelt niet de cul- tureele belangen van de circa half milliocn A.V.R.O.-luisteraars en hen wil overleveren aan een of meer sectarische omroepen, al hoewel zij door het- petitionement. duide lijk blijk hebben gegeven daarvan niet ge diend to zijn. Voorts moedigt het ieder luis teraar aan, met brief of briefkaart vóór Donderdag a.s. bij den Radio Raad, van Bleiswijkstraat 16, Den Haag l,e protestee- ren tegen do verkrachting der rechten van den A.V.R.O. en aan te dringen op goed gunstig adviseeren, om aan den A.V.R.O. op eigen kosten een zender rnet 2 verschil lende golflengten toe le staan DE ALASTRIM TE ROTTERDAM. Rotterdam, 21 October Zondag is oen nieuwe patiënt, lijdende aan alastrira, ren meisje van drie jaar, dat niet was in geënt, in de alastrimbarakken te Rotter dam opgenomen. Voorloopig zijn de inen- tingsdionstcn per auto gestaakt daar de animo er blijkbaar af is. HET TIENDUIZENDSTE SCHIP. In den Waterweg. Rotterdam, 21 October. Zaterdag is bet tienduizenste schip dat voor Rotter dam bestemd was, den Waterweg binnen gekomen. Het was het Duitsche motorschip Dietrich Bohnekamp", dat vier dagen eer der kwam dan liet tienduizendste schip van het vorige jaar. iVieuwste r.iodel len en stoffen Vraaqtonze Reclame Whipcordjas LANQESTRAAT 4 TELEFOON 2240 PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBUHGH, MASSA'S SCHILLETJE alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" a 3.25 per Liter. Verkrijgbaar i. d. Slijterij in Gedistilleerd Initiatief der Zuid-Afrikaansche Vereeniging Heden in bet Amstel-Hotel Lenigen tijd geleden werd vermeld dat de regeering van de Unie van Zuid-Afrika hier te lande een gezantschap heeft inge-. steld en tot gezant op dezen post heeft be noemd Zijne Excellentie D. J. de Villiers. Intusschen is de heer De Villiers in Noder-< land aangekomen en heeft hij zijn geloofs brieven aan Hare Majesteit overhandigd. Dit feit is voor het hoofdbestuur van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni-. ging aanleiding geweest om zich to ver staan met andere instellingen en lichamen» die do wederzijdsche belangen tusschen Ne derland cn Zuid-Afrika behartigen, ten einde den nieuwhenoemden gezant een maaltijd aan te bieden, om Zijne Excellentie in ons midden een hartelijk welkom toe te roepen en om uitdrukking te geven aan de gevoelens in Nederland, dat deze stap van de Unieregeering een bijzondere gebeurte* nis is voor de relaties tusschen Nederland cn Zuid-Afrika. en hier zeer op prijs wordt gesteld. Deze maaltijd zal plaats hebben op Dins dag 22 October a.s., des nam. 7 uur, in het Amstel-Hotel te Amsterdam. De uitnoodigende vereenigingen en instel lingen, wier vertegenwoordigers als gast- heeren zullen optreden, zijn, behalve do Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni ging, Algemeen Nederlandsch Verbond, Commissie voor den Nederlandsch Zuid- Afrikaanschen Handel, Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika, Diet-scho Bond, Holland- Afrika Lijn, Studiefonds voor Zuid-Afri kaansche Studenten, Herman Costerfonds, Fonds ten behoeve van het Hollandsch On derwijs in Zuid-Afrika, Vereeniging „Zuid- \frikaansche Voorschotkas". Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Hypotheekbank, Pretoria Hypotheek Maatschappij en Dietsch Stu denten Verbond. Behalve de nieuwbenoemde gezant zijn als gasten uitgenoodigd de minister van Buitenlandsche Zaken en enkele andere vooraanstaande personen, waaronder de heer Jan Schilthuis, eere-handelscommis- saris voor de Unie van Zuid-Afrika te Rot terdam. Mede als gastheer zal optreden dr. W. J. Leyds, oud-gezant van de voormalige Zuid- Afrikaansche republiek en eere-lid der Ne derlandsch Zuid-Afrikaansclic Vereeniging, MUTATIES BIJ DE MARINE. Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee der le klasse W. F. J. Fels, geplaatst aan boord van H. M.'s Van Speyck, den 4den Novem ber 1929 ter beschikking gesteld. VRIJBLIJVEND. Voor ons ligt, aldus het Advocatenblad, een brief van een adcocaat cn procureur in er i onzer groote steden, op briefpapier dat onderaan, gedrukt, de volgende clausule in houdt- „Al mijne mededeclingen zijn, indien niet uitdrukkelijk anders vermeld, steeds vrijblijvend en „sans prejudice". Type-fou- ten zijn vatbaar voor correctir ■mt Ia zoo waar ala it Frans Keet 1* ^Zoo En hoe heet je dan. Plet (Buen Humor;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6