lederwaren) w. th. POT SWmSFOOffTSGH dagblad BINNENLAND KEITJES drukwerk! Adverteeren doet WAT DE RADIO- RAAD WIL 3x voor f 1.-- G.J.VANAMERONGEN&Co.g Aerkoopen 28e Jaargang No. 98 Woensdag 23 October 1929 TWEEDE BLAD. ONDERBROKEN A.V.R.O. UITZENDING FLORIS VOS STELT VRAGEN De A. V. R. 0. betaalt het gelag HET ONDERZOEK VAN DE BLOEDSPOREN Lijstenmakerij en Kunsthandel OMLIJSTEN Fa. Gebrs. van Eetien Amersfoortsch Dagblad FAMILIEBERICHTEN Als ce zaak rust Werkt de Advertentie Wolhande! „De Concurrent" TRANSPORTEN -DE EEMLAMDEft-j Een officieuze mededeeling uil den Maag Kans op moeilijkheden voor den Kadioraad 's-G r a v e 11 h a g e, 22 Oct. Met betrekking tot de lussclientijdsche beëindiging van de rede van den A.V.R.O.-directeur Vogt gister avond, wordt ons medegedeeld, dat de in houd dezer rede in de tegenwoordige ten aanzien van de eischen voor radiouitzending eenigszins bewogen omstandigheden moei lijkheden kon veroorzaken aan den Radio- laad. Op grond daarvan werd den redenaar ver zocht niet door te gaan. Toen daaraan niét (werd voldaan, is er opdracht gegeven de rede te beëindigen, waaraan gevolg gegeven werd. Verbreking tusschen studio en zender had niet plaats. Communiqué van de A. V. R. O. De A.V.R.O. zendt ons het volgende com muniqué: De algemeene» secretaris van het dage- lïjksch bestuur van de A.V.R.O. heeft zich terzake van het afbreken van de rede van den directeur van het Omroepbedrijf op Maandagavond, gewend tot dengene, die den last tot het afbreken der rede heeft verstrekt i.e. den directeur-generaal van P. T. T. De directeur-generaal deelde mede door een telegram van de V.A.R.A. opmerkzaam te zijn gemaakt op de komende toespraak, en dat hij niet verrast wensente te worden met toespraken, die niet van te voren in het gedrukte programma waren aangekon digd en van welks inhoud hij niet van te voren kennis had kunnen nemen. Hij heeft op het'uitdrukkelijk verzoek om heden avond een zelfde redevoering te mogen houden geen toestemming willen geven. De algemeenc secretaris heeft den direc teur-generaal gewezen -op de plotselinge af wijking van tot nog loc gevolgde gewoon ten om mededeelingcn van Radio-Omroep- vcreenigingen als do onderhavige niet te censurceren. Daarop werd geantwoord, dat het niet doenlijk was voortdurend controle te laten uitoefenen door met verantwoordelijkheid bekleede personen, doch dat in dit geval te voren door derden de aandacht op de komende toespraak was gevestigd. De A.V.R.O. heeft besloten op grond van het vorenstaande geen redevoering meer uit te zenden tot opwekking om aan den Radioraad (adres van Bleiswijkstraat 16, Den Haag) te doen blijken welke meening in Nederland heerscht over de voorgeno men verdeeling van den zendtijd, maar wacht in gerustheid af, welken invloed de reeds gehouden redevoeringen op die be slissing zullen hebben. Het woord is nu aan de luisteraars! de christelijke luiteraars, waarin hij met klem opkwam voor zijn aanspraken op min stens 25 pet. van den zendtijd, betoogende dat in de N.C.R.V. zoowel de anti-revolutio nairen, als de christelijk-historischen ge organiseerd en alle religieuso richtingen naar evenredigheid vertegenwoordigd zijn. Het wekt bevreemding, dat do „Nationale Omroep" slechts 20 pet. toegewezen krijgt, waardoor hij dan inderdaad tot een aan fluiting worden zou. Logisch is de opzet echter in zooverre dat de bedoeling voorzit om deze 20 pet. uit te breiden tot een zoo groot gedcelto als van de bijzondere om- roepvcrecnigingen later blijken zal te kun nen worden afgenomen. De 20 pet. zijn een bescheiden begin, geenszins een einde. Aan de V.A.R.A. komt de eer toe het sche ma, zij het dan in eenigszins gewijzigden vorm, te hebben ontworpen. Daar zij in zendtijd ongeveer 400 pet. zou vooruitgaan, i3 het vanzelfsprekend, dat zij met de plan nen van den Radioraad hoogst ingenomen is. Minder ingenomen is de A.V.R.O., die in hoofdzaak het gelag te betalen zou krijgen en haar zendtijd van 90 tot 50 pel. terug gebracht ziet. Zij kan daarin niet berusten, omdat zij krachtens haar wezensdoel tot taak heeft alle luisteraars in de gelegenheid te stellen te luisteren naar een partijloos program, in de uren, dat de eigen groep niet aan het woord is Dit standpunt komt niet in botsing met de belangen der V.A.R. A., daar do A.V.R.O. reeds maanden gele den aan de regeering vergunning vroeg ten einde in de gelegenheid te worden gesteld zich uit het politieke moeras terug te trek ken en een eigen zendsystcem op eigen ri sico te bouwen. De V.A.R.A. zou dan, wat de A.V.R.O. betreft, desgcwenscht over een vollen zender kunnen beschikken en de ge- hcele week kunnen uitzenden, wanneer haar politieke collega's die haar zouden gunnen. Als loon voor deze edelmoedige houding van den algemecncn omroep, die met groote offers aan geld en technisch ri sico gepaard gaat, beleven wij het thans, dat een partij die toen zij nog van de straat geranseld werd, het hebben moest van den vrijheidszin harer medeburgers en dank zij dien vrijheidszin tot veel nuttigen arbeid voor de slechtbedeelden in staat bleek, thans niets beters weet te doen dan te verzoeken om een fascistische radiocen- suur, waarvan zijzelf het meest last heb ben zal, wanneer do vrijheidsbeminnende burgers niet op de bres staan om het amb telijk despotisme den nek te breken, zoo besluit de Telegraaf. De V.A R.A. gaat ia zendtijd 400 pCt. vooruit De Telegraaf weet het een en ander mee te deelen over het komende advies van den radioraad aan den Minister van Wa- tci staat De Radioraad blijkt in overweging te heb ben genomen den zendtijd als volgt te ver doelen Huizen: Orthodox-protestanten 35 pet. Roomsch-Katholieken 10 pet Kleine groepen 5 pet Nationale omroep 20 pet. Totaal Hilversum: V.A.R.A. 100 pet. •i0 pet A.V.R.O. 50 ?ct. Kleine groepen 10 pet. Verzoek om opbelderiog 's-Gravenliage, 22 Oct. Het Twee de Kamerlid Floris Vos heeft den minister van Waterstaet de \olgcnde schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de uit zending van een radio-redevoering van den heer Willem Vogt, directeur van het om roepbedrijf van de Algemeene Verceniging Radio-Omroep, gehouden op Maandag 21 October 1.1. des avonds, van ambtswege plotseling is afgebroken? 2. Is de minister bereid, mede te deelen, of deze handeling strekte tot uitvoering van artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoon- wet? 3. Indien do voorgaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, wil de minister dan mededeelcn, welke bewoordingen of uitdrukkingen, door den heer Vogt gebe zigd, gevaarlijk zijp geacht voor de veilig heid van den Staat, de goede zeden of do openbare orde? 4. Indien vraag 2 ontkennend wordt be antwoord, wil de minister dan mededce- len, op grond van welke wettelijke bepa lingen) tot den sub 1 bedoelden maatregel i& overgegaan? - MET HET VERMOORDE MEISJE GEZIEN? Verklaring van een kennis van verdachte Heerlen, 21 Oct. Naar de Tel. ver neemt, neemt het bewijsmateriaal tegen den tc Heerlen in verband met den moord te Rotterdam gearresteerde verdachte nog steeds toe. Hij is nl. herkend door een ouden man, die vroeger meermalen met den ver dachte logementen heelt bezocht. Hij heeft hem op den dag van don moord in den polder gezien in gezelschap van het meisje en hij herinnert zich, hem toen nog gegroet te hebben. Ook een meisje, vermoedelijk een vriendinnetje van het slachtoffer, heeft den aangehoudene herkend, als den per soon, die het meisje voor de misdaad heeft medegenomen. ®®®®®®®®E®®®a5®®®®S00®®®3®®0[±® KLEINE ADVERTENTIES PLAATSING: DONDERDAG s DINSDAQ's - ZA TERD AG's De moordzaak-Lans voor de RotUrdamsche rechtbank gBBSEBSfflffla fMSSEBSaSSfflSGIffllSlSeE'BSEI? Agent Brons.... de rechter commissaris Totaal 100 pet. In verhouding tot den totalen zendtijd krijgen de R. K. dus toegewezen 20 pet., do Christel ij ken 17.5 pet. Opvallend vooial is het lage percentage der christelijken. dat een gevolg is van de bij den voorzitter van den Radioraad dr. de Visser heerschende opvatting, dat de N.C.R.V. niet geacht kan worden de vertegenwoordigster te zijn van het gehcele christelijke volksdeel. Tegen deze opvatting richtte de voorzitter van de N.C.R.V, zich bij zijn laatste toe$graak tot ONGELUK OP DE HERTOG HENDRIK. Een marinier gedood. Bij het departement van defensie is be richt ontvangen dat Zondagavond j.l. aan boord van H. Ms. Hertog Hendrik te Wil lemstad. Curagao, vermoedelijk door eigen onvoorzichtig omgaan met een geweer, de marinier M. gedood is. Het stoffelijk over schot is te Willemstad begraven. Aan de te Doesburg wonende familie van den overledene is van de droevige gebeur* tenis kennis gegeven. Wie prijs stelt op smaakvol laat 't vervaardigen door BOEKDRUKKERIJ VAN PERSIJNSTRAAT Prijzen niet hooger, doch werk beter verzorgd d.»n bijna cvcral elders. jï Arnli weg 32 Tel 1069 vanPLATENENPORTRETTEN Passepartouts en Ovale Lijsten M Billijke prijzen Arnherr.schest.raat 6 Tel. 77ï Het oudste adres hier ter stede RUIVïE KEUZE ®a®3sa(i]00S0EssEBaaaa®s0SB00®E0 Afd Advertentie Bureau, 0 PLAATSING VAN IN ALLE BLADEN ZONDER PR IJSVER HOOGING 0 00000000D0000020000000000EB®®® Langeetraat 81 Telefoon 211 EN GROS EN DETAIL Grootste sorteering in Wol- Sajet- en Breigarens DAMES- EN KINDERKOUSEN Speciaal adres v. sterke sd1ioolkousen VERHUIZINGEN EN met gesloten en bekieece auto's BILLIJK TARIEF. KL SPUI 13 TEL 1295 Rotterdam, 22 Oct. Voor de Rotter- öamsche Rechtbank heeft heden terecht ge staan dc procuratiehouder G. J. van O., die beschuldigd wordt van moord op den heer Lans op 29 November j.l., in het kantoor van de N.V. Adriaan de Haas Borstelfa- briek, aan den Oostzeedijk te Rotterduin. Dc Rechtbank heeft thans weer dezelfde samenstelling President mr. S. G. Canes mr. A. Dirkzwager cn mr. F. J. Schalkwijk, rechters mr. G. C. B. E. Suringar.als bij zittend rechter en mr. J. A. de Visser als officier van Justitie. Verdachte wordt verdedigd door de mrs. Kokosky en Van der Meer. Begonnen wordt met het verhoor van Van O., die er vrij goed uitziet en zeer kalm is. Hij houdt vol onschuldig te zijn cn geen enkele aanwijzing te kunnen geven. Als eerste getuige wordt dc agent Brons gehoord, wiens verklaringen in Juni j.l. de schorsing van de zaak hebben veroorzaakt. Hij zegt dat hij Dinsdag vóór den moord een man gezien heeft die zich op verdachte wijze ophield bij liet achterhek van de fa briek. Hij had dien man niet verder gevolgd omdat hel regende. Op den avond van den moord had hij in het kantoor van do firma De Haas iemand in hemdsmouwen zien staan, terwijl het hem later op den avond was opgevallen dat de procuratie-houder roode wrijfvlekken op zijn handen had. Bo vendien heeft hij dien avond tegen den in specteur Hermans gezegd dat Van O. het wel gedaan kon hebben. Verdachte, die vroeger steeds ontkend heeft in hemdsmou wen op kantoor te werken, zegt nu dat hij die man in hemdsmouwen kan zijn ge weest, terwijl hij ook toegeeft dat hij de gordijntjes kan hebben open geschoven. Wanneer de president den getuige Brons met nadruk zegt, dat hij niet al te betrouw baar staat aangeschreven, zoodat men hein reeds eens zijn revolver heeft moeten afne men, volhardt Brons bij zijn verklaringen. Hij houdt vol dat de man dien hij gezien heeft, op Van O. lijkt. Nadat zich reeds twee maal een conflictje hoeft voorgedaan tusschen den president en mr. Kokosky, die zich in zijn rechten tekort gedaan voelt, wordt de deskundige dr. De Haas, oogarts, gehoord over de verklarin gen van Brons. Voor hem slaat vast, dat Brons niet alles wat in zijn rapport staat, kan hebben gezien van de plaats af welke hij "opgeeft. Hij heeft de proef met den lichtstraal welke zou zijn gezien als gevolg van het open en dicht gaan van de deur van het kantoo.r niet genomen. PresidentDat is wel heel jammer, want dat is het allervoornaamste Do agent Brons verklaart een lichtstraal te hebben gezien. Dit wordt bestreden door dr. De ITaas, die meent dat het hoogstens een weerkaatsing kan zijn geweest. Do pre sident geeft opdracht vanavond de proef te doen. Dr. De Haas noemt dit onzin. Inspecteur Hermans zegt dan dat hij hei rapport van Brons daags na den moord ontving. Hij vond de mededeeling over de vlekken onbelangrijk daar niemand anders ze gezien had. President: Er is niets over in het dossier te vinden. Insp. Hermans: Het is niet noodig voor het onderzoek. President: Hebt u direct verdenking tegen Van O. opgevat? Iusp. Hermans: Ja! President: Dan is het jammer dat u er geen onderzoek naar gedaan hebt. Inspecteur Hermans herhaalt dan nog eens dat hij niets van de vlekken had ge zien. Brons beweert zoo veel, hij heeft ook getracht zich in den moord in Blijdorp ver dicnstelijk te maken, door aan te komen dragen met iets dat hij acht jaar geleden gehoord had. "Wat heb is eraan" vraagt getuige, „om dit rapport achter te houden Ik heb alles gedaan wat ik kon om de zaak op te helderen, in weerwil van de felle critiek in de pers". Hij wendt zich wit van woede tot de pers banken: „Ik heb er over gedacht een klacht in te dienen". President: Dat heeft niets met de zaak te maken. Inspecteur Hermans: Dat heeft het wel, ik duld het niet langer. Zoowel de agent Brons als inspecteur Hermans volharden dan bij hun verklarin gen. Commissaris van politie Dijkstra deelt mede dat hij het rapport van Bpns niet vertrouwde en daarom niet bij de stukken voegde. Er ontstaat een twistgesprek tusschen de heeren Hermans en Brons dat met groote aandacht in de zaal wordt gevolgd. Getuige Hermans acht zich beleedigt en verdedigt zich heftig. Commissaris Dijkstra: Ik achtte geen na der onderzoek noodig. Brons fantaseerde en ik wist dat hij vaak leugens sprak en ver balen opmaakte die in strijd met de waar heid waren. Het rapport was voor mij pur* fantasie. Wat betreft het strafregister van Brons, dat bevat straffen voor feiten waar aan een andere agent zich niet zoo gauw schuldig maakt. Hij is ontslagen bij de hon denbrigade voor het opmaken van een valsch rapport. Ik acht hem onbetrouwbaar en heb een steeds sterkere indruk gekregen dat aan zijn verklarirtgen geen waarde be hoeft te worden gehecht. Mr Kokosky protesteert er tegen dat in specteurs en commissarissen de rapporten in een zaak schiften en alleen overleggen aan den rechter-commissaris wat zij van be lang achten. Vervolgens wordt gehoord -rechercheur Biesheuvel, die zeer aarzelend verklaringen aflegt. Pre9.: Bent U bang omdat Uw chefs hier zijn? Getuige: Neen. Agent van politie Kqrrin had met den. agent Brons op den avond van den moord in de buurt van het kantoor gesurveil leerd. Hij had een man in het gangetje zien 6taan, die roode vlekken op zijn handen had. Hij kon echter niet zien.of het van O. was. Deze getuigo kent Brons als een waar" heidlievend man. Inspecteur van politie J. van Dop cn oenige agenten worden dan gehoord. Zij verklaren allen dat Brons hun de eerste dagen na don moord over do roode vlek ken heeft gesproken en legen enkelen van hen zijn verdenkingen jegens van O. heeft geuit. Brons verklaart dat er op het kan toor om hem gelachen werd. Toen hij eens binnen kwam lachte de inspecteur Her mans en de rechercheur Biesheuvel hem uit, zeggende: „daar heb jo dc rechter» commissaris in de zaak Lans". Inspecteur van politic Muller dio door de verdediging is gedagvaard deelt mede, dat hij een rapport heeft ingediend waarin hij zegt dat Brons niet In het politiecorps thuishoort en niet op het. publick mag wor den losgelaten. Getuige gelooft dat dit rapport aanleiding tot ontslag van Brons kan geven. Als getuige wordt gehoord dr. Mees, po- litie-arts, wien wordt verweten dat hij de zaak heeft opgehouden door op do eerste zitting niet te verschijnen. De getuige zegt dat hij alleen het lijk gezien heeft, doch het niet heeft aangeraakt. President: U is toch politle-arts! Get.: Dat wil alleen zeggen, dat ik poll- tie-ambtcnaren geneeskundig behandel. President: U hebt dus niets gedaan. Get.: Ik had er niets mee te maken. Op grond van de wetenschap dat do heer Lans gewoonlijk om 6.15 thuis kwam, heb ik geconcludeerd, dat het slachtoffer om 6 uur was overleden Bij eventueel medisch on derzoek had ik het tijdstip wel kunnen vaststellen. Mojuffrouw Lans, dochter van het slacht offer, had den indruk gekregen, dat de tijdsbepaling op medische gronden be rustte. Zij had in den auto op weg naar huis reeds gezegd dat Van O. de dader kon zijn. Ds. Mees had daarop geantwoord: „Dat mag je niet zeggen". De zitting werd daarop geschorst van half twee lot 2.15. Nadat nog een inspecteur van politie is gehoord, die Brons onbetrouwbaar en leu genachtig noemt, worden gehoord Jhr. da Koek uit Voorburg en diens geneesheer dr. Ekker, die bij hun verklaring dat jhr. da Koek voor Juni 1927 goleden heeft aan neus bloedingen blijven. Hij heeft een pak cadeau gegeven aan den schoonzoon van verd. Verd. heeft dit pak gekregen, en geruimen tijd werd er gediscusieerd of do bloedvlek ken op dit pak afkomstig kunnen zijn van deze neusbloedingen. De heer Kraft, de vol gende getuige heeft den volgenden morgen een gesprek met verd. gehad. In dat ge sprek heeft van O. hem verteld dat hij di recteur zou worden met een technisch vak man naast zich. Dr. Hesseling, do deskundige uit Arn hem. zegt in zijn rapport niet tot een be sliste conclusie te kunnen komen, het geen misschien wel mogelijk zou geweest zijn, als het onderzoek op een meer deskun-» dige wijze ware verricht. Het gebruikte wapen is waarschijnlijk niet bijzonder doel matig geweest en dus vermoedelijk niet met zorg uitgekozen. Als de gevonden vijl inderdaad voor de eerste slagen gebruikt werd, dan was die zeker geen doelmatig wapen Wel was deze vijl het meest ge schikte wapen dat boven te vinden was. In de werkplaats beneden had de dader een veel beter wapen kunnen vinden. Op de kleeren en schoenen heeft de deskundige verschillende vlekken aangetroffen, die duidelijk het uiterlijk hadden van bloed sporen. Bij alle als positief aangegeven bloedreacties was het resultaat onmisken baar positief. Het onderzoek op menschen- bloed gaf ook positief resultaat. Uil het duidelijk optreden der troebelen mocht de aanwezigheid van menschcnbloed worden geconcludeerd, behalve bij de schoenen. De drie mogelijkheden die verd. aangaf met de betrekking tot de aanwezigheid gaven geen redelijke verklaring voor bloedsporen op het vest. Sporen van bloed zijn te gen den broek gespat Dit maakt do drie mogelijkheden ook onaanvaardbaar. Boven dien hebben zij het karakter van versche bloedsporen Zou de verwonding met een spavormig voorwerp zijn toegebracht dan is het mogelijk dat de dader zich zelf tij" dens de daad heeft bespat. BE ST. JANSTOREN TE MAASTRICHT. Koninklijk* glit voor het horstel. Gemeld wordt dat ook de Koningin een belangrijke gift heeft geschonken voor do herstelling van den St. Janstoren to Maas* tricht. j C. DE BOER JR. f "1 Den Holder 22 Oct. Alhier is gisteren overleden, 67 jaren oud, de heer C. do Boer Jr., boekdrukker en uitgever van de „Heldersche Courant". De begrafenis is bepaald op a.s. Vrijdag te half één op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen. LIJNWERKER ONDER DEN TREIN. 1 Aan de gevolgen overleden. Zevenbergen. 21 Oct. De lijnwerker Kr., die Zaterdag door den sneltrein werd gegrepen en ernstig gewond, terwijl hem een arm werd afgereden, Is in het zieken" huis aan de gevolgen overleden. ,i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5